مطالب مرتبط:
مردم در نمایشگاه گردشگری برای نوروز برنامه ریزی کنند/دو چالش گردشگری ایران
تهران میعادگاه فعالان گردشگری سلامت کشور های اسلامی/ تعریف روابط تجاری و برندسازی خدمات سلامت برای ایران
قائم مقام وزارت گردشگری مالزی تأکید کرد: لزوم برندسازی بین المللی در گردشگری سلامت از سوی ایران
لزوم برندسازی بین المللی در گردشگری سلامت از سوی ایران
در کشور ما تلاشی برای برندسازی خدمات صورت نمی گیرد/ سهم ایران از تیزرهای تبلیغاتی گردشگری تقریبا صفر است/ باید به موهبت های غیرنفتی توجه شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 فروردین 1398 ساعت 08:212019-03-26اقتصادي

برندسازی گردشگری نوروز به نام ایران


ایرناپلاس- از 10 سال پیش و با ثبت مشترک نوروز در یونسکو، رقابت جذب گردشگر خارجی در نوروز بین کشورهای عضو شروع شد.

معرفی نوروز به گردشگران خارجی علاوه بر اهمیت فرهنگی، - از نظر ارزآوری و ایجاد ارزش اقتصادی مورد توجه است.

ایرناپلاس در گفت وگو با صاحب نظران حوزه گردشگری، به دنبال شناسایی عوامل پیروزی ایران در این رقابت است.

تعطیلات نوروز را می توان یکی از دوره های رونق کسب وکارهای مرتبط با گردشگری در ایران دانست.

بخش های حمل و نقل، هتلداری و رستوران، صنایع دستی و دیگر بخش های مرتبط، از سفرهای نوروزی بهره مند می شوند.

در فروردین ماه سال 1397 نیز، سفرهای نوروزی رشد 20 درصدی نسبت به سال گذشته داشته و منافع آن به بخش های مرتبط سرریز شده است.

حتی گردشگران خروجی نیز که به گفته علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نوروز 1397 نسبت به نوروز 1396 پرتعدادتر بودند، با انتخاب مسیرهای زمینی، به توزیع درآمد در داخل کشور کمک کردند.

این گزارش اما نه به سراغ گردشگران داخلی نوروز رفته است و نه از رکوردشکنی سال های گذشته ایرانیان در سفر به کشورهای همسایه می گوید.

این بار می خواهیم نوروز را به عنوان رویدادی که گردشگران خارجی را به کشورمان می آورد، زیر ذره بین ببریم.

گردشگری انواع مختلفی دارد.

وقتی تعطیلاتمان را در شمال کشور می گذرانیم، در جنگل ها قدم می زنیم و کنار ساحل می نشینیم، در شاخه اکوتوریسم یا طبیعت گردی هستیم.

وقتی به مشهد و زیارت امام رضا(ع) می رویم، گردشگری مذهبی انجام گرفته و وقتی برای بزرگداشت حافظ، به شیراز می رویم، جزو گردشگران فرهنگی هستیم.

در واقع شرکت در رویداد فرهنگی، انگیزه سفر را برای گردشگران ایجاد می کند.

این یک تعریف برای گردشگری رویداد است که به تازگی وارد ادبیات علم گردشگری شده و گردشگری رویداد را زیرمجموعه گردشگری فرهنگی می داند.

البته تعریف دیگری نیز از مفهوم نوپای گردشگری رویداد وجود دارد.

در این تعریف، گردشگری رویداد به عنوان یکی از شاخه های گردشگری شناخته می شود و انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع رویداد، دسته بندی می شود.

به عنوان مثال، تماشاگران مسابقات جهانی فوتبال که سال گذشته به روسیه سفر کردند، افرادی که در آستانه سال نوی میلادی در جشنواره های خرید امارات متحده عربی شرکت می کنند و تماشاگران رقص سماع که به یاد مولوی در قونیه دور هم جمع می شوند، همگی در شاخه گردشگری رویداد و دسته بندی های مختلف آن قرار می گیرند، یعنی ورزشی، تجاری و فرهنگی.

در واقع سیاستگذاران گردشگری در کشورهای مختلف تلاش می کنند هر کدام از این رویدادها را به کانون جذب گردشگر تبدیل کنند و با ارائه تجربه های جدید، در زمان های مختلف و مناطق متفاوت، میزبان گردشگران خارجی باشند.

گردشگری رویداد و به طور خاص رویدادهای فرهنگی، مانند سایر انواع گردشگری، علاوه بر اینکه امکان معرفی میراث ناملموس کشورها را فراهم می کند، منافع اقتصادی زیادی را به همراه دارد.

حتماً شما هم کشمکش های کشورهای همسایه درباره شخصیت های فرهنگی یا آداب و رسوم کشورمان را به خاطر دارید.

تلاش آذربایجان برای انتساب ورزش چوگان و نظامی، خالق مثنوی های عاشقانه فارسی به خودش؛ تاجیک خواندن رودکی، پدر شعر فارسی؛ درخواست ثبت قهوه خانه توسط ترکیه و نان لواش توسط ارمنستان، نمونه هایی هستند که در چند سال اخیر درباره آن ها شنیده ایم.

نمی توان این تلاش ها را فقط به حساب علاقه این کشورها به فرهنگ، آداب، رسوم و سنت ها دانست.

این تلاش ها در کنار تدوین استراتژی و بازاریابی مناسب برای جذب گردشگر، درآمدهای حاصل از گردشگری را که در ادبیات اقتصادی از آن به عنوان صادرات نامریی یاد می شود، افزایش می دهد.

اگر منابع فرهنگی و سفرهای تجاری را به عنوان شاخصی برای گردشگری رویداد در نظر بگیریم، می توانیم وضعیت ایران در بین سایر کشورها را از نظر گردشگری رویداد بررسی کنیم.

مجمع جهانی اقتصاد، هر سال کشورها را بر اساس رقابت پذیری سفر و گردشگری رتبه بندی می کند.

به این صورت که به زیرشاخص های چهار بُعد توانمندی محیط ، سیاست ها و شرایط ، زیرساخت و منابع طبیعی و فرهنگی کشورها امتیاز می دهد و سپس کشورها را بر اساس امتیاز کل، رتبه بندی می کند.

منابع فرهنگی و سفرهای تجاری یکی از زیربخش های منابع طبیعی و فرهنگی است که رتبه ایران در آن، 38 است.

سه کشور نخست در این فهرست، چین، اسپانیا و فرانسه هستند و ایران بعد از کشوهایی مانند ترکیه (رتبه 16)، مصر (رتبه 22)، اندونزی (رتبه 23) یونان (رتبه 27)، مالزی (رتبه 34) و تایلند (رتبه 37) قرار داد.

رتبه کلی ایران در شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری، 93 است.

مراکز دیگری هم وضعیت گردشگری در سطح جهان را رصد می کنند.

گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری نشان می دهد کل اشتغال ایجاد شده در اثر گردشگری و سفر در ایران در سال 2017، 6.

1 درصد کل اشتغال یعنی بیش از یک میلیون و 500 هزار شغل و مجموع درآمدهای حاصل از بازدید گردشگران خارجی از ایران در این سال حدود چهار میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است.

رویدادهای گردشگرپذیر کشورمان کم تعداد نیستند و عید نوروز هم یکی از آن هاست.

نوروز که 10 سال پیش به عنوان میراث فرهنگی ناملموس در یونسکو ثبت شده است، علاوه بر ارزش فرهنگی، از نظر اقتصاد گردشگری نیز اهمیت دارد.

آمار دقیقی از گردشگران ورودی به کشورهای حوزه نوروز در این ایام وجود ندارد، اما بررسی های ایرناپلاس نشان می دهد دو کشور ازبکستان و آذربایجان در سطح بین المللی توانسته اند نسبت به سایر کشورهای عضو، در معرفی این رویداد و جذب گردشگر، عملکرد خوبی داشته باشند و تورهای نوروزی این دو کشور، طرفدارانی از کشورهای اروپایی دارد.

غذاهای سنتی، بازی های محلی، حضور در جشنواره های سال نو و آشنایی با آداب و رسوم نوروز و بازدید از اماکن تاریخی، پیشنهادهای این دو کشور برای گردشگران خارجی است که تورهای نوروزی را انتخاب می کنند.

البته سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مسئله گردشگری رویداد توجه دارد و با تهیه تقویمی، سعی در معرفی رویدادهای گردشگری ایران به گردشگران خارجی دارد.

این خبری است که محمدرضا رستمی، رییس اداره رویدادهای این سازمان به خبرنگار ایرناپلاس می دهد و می گوید: حدود 580 رویداد در سطح منطقه ای، استانی و بین المللی، طی یک سال شناسایی و با هدف توزیع همه زمانی و همه مکانی سفر و معرفی مناطق کمتر شناخته شده، جمع آوری شده اند.

استفاده مناطق کمتر شناخته شده از آثار اقتصادی گردشگریرستمی با مثالی از تعطیلات نوروز ادامه می دهد و می گوید: در نوروز، بار گردشگری تنها بر دوش چند استان خاص است و سایر مناطق، از آثار اقتصادی و ارزش افزوده رویداد نوروز، بهره مند نمی شوند.

هدف سازمان میراث فرهنگی این است که رویدادها را به سمت مناطق کمتر معرفی شده هدایت کند تا هم به جذب گردشگر داخلی و خارجی به این مناطق کمک کند و هم ظرفیت های سایر استان ها را معرفی کند.

وی در پاسخ به این سؤال که سیاست سازمان برای جذب گردشگران خارجی جهت شرکت در این رویدادها چیست، گفت: تقویم تهیه شده در سایت های نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران، اعم از رایزنی های بازرگانی و فرهنگی و سیاسی قرار خواهد گرفت تا گردشگرانی را که مخاطب این رویداد هستند جذب کند.

تغییر نگاه به گردشگریرستمی ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که به دید تجاری و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی و اشتغال زایی به این رویدادها نگاه نمی کردیم و فعالیت ها فقط در سطح داخلی و استانی انجام می شد در حالی که انتظار می رود رویدادها به سایر استان ها و نیز مخاطبان خارج از کشور معرفی شوند تا به ارزآوری بینجامد.

او سیاست سازمان را جذب گردشگر خارجی به این رویدادها با استفاده از تعریف تورهای رویدادمحور عنوان کرد و گفت: انتظار می رود آژانس ها، در ایام برگزاری رویدادها تور تعریف کنند.

مناسبت هایی وجود دارد که شاید در اولویت یک استان نباشد، اما جالب است بدانید که آژانس ها توانسته اند برای چنین رویدادهایی به عنوان مثال تاسوعا و عاشورا، گردشگر خارجی جذب کنند که این قابل تعمیم به کل رویدادهای کشور است.

برندسازی گردشگری ایرانرستمی با اشاره به برندسازی رویدادها گفت: هدف اصلی این است که ما بتوانیم این رویدادها را برندسازی کنیم در واقع اگر ما رویدادی را تحت عنوان بین المللی معرفی کنیم، اما گردشگر خارجی نداشته باشد و کشور خارجی در آن شرکت نکند، اطلاق بین المللی به آن نادرست است و بنابراین رویکرد سازمان، افزایش سفر گردشگران خارجی به کشور و برندسازی این رویدادهاست که به اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده منجر می شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که برای برندسازی رویداد نوروز و پیشی گرفتن از رقبای منطقه ای چه برنامه ای وجود دارد گفت: ما هر سال در این ایام، نوروزگاه ها را در استان های کشور داریم و امسال نیز از 25 اسفند تا آخر فروردین، بر اساس تقویمی که استخراج شده حدود 60 رویداد داریم و این مسیر را دنبال می‎ کنیم که بتوانیم از طریق رویدادها، ایران را معرفی کنیم و انتظار می رود با مسیری که در پیش گرفته شده، نگرش صرفاً داخلی به رویدادهای مانند نوروز تغییر کند و از ظرفیت های گردشگری کشورمان برای برندسازی رویدادها، استفاده بیشتری شود.

توجه ویژه به نوروز در گردشگری رویدادامین سالم قهفرخی، مدرس و مشاور طرح های توسعه گردشگری نیز درباره گردشگری رویداد به خبرنگار ایرناپلاس می گوید: مزیت نوروز این است که به عنوان یک رویداد منحصربه فرد و شاخص، قابل برنامه ریزی است، اما نحوه برگزاری رویداد و چارچوب کمی و کیفی آن دچار اشکال است.

نوروز این قابلیت را دارد که بر اساس آن، یک بسته سفر طراحی شود که از چارچوب عادی، به چارچوب مدیریت شده، بهبود پیدا کرده باشد.

چنین بسته مدونی توسط آژانس ها قابل تعریف است.

سالم ادامه می دهد: باید در طراحی و تعریف این بسته ها، محتوای نوروزی گنجانده شود و با استفاده از منابع تاریخی و ادبی موجود درباره آداب و سنت‎های شهر و روستاهای مختلف در طول تاریخ، تورهای کوتاه مدت یا یک هفته ای یا تورهایی با مدت زمان 10 روزه یا دو هفته ای تعریف شود.

در تک تک ایام نوروز، نزدیک به 15 تا 20 رویداد جداگانه ملی و مذهبی وجود دارد که می توانند در طراحی این بسته ها مورد توجه قرار گیرند.

رمز موفقیت گردشگری رویداداین مدرس و مشاور طرح های توسعه گردشگری با تأکید بر اهمیت گردشگری رویداد می گوید: بخش خصوصی و آژانس ها می توانند از این ظرفیت ها استفاده کنند و با در نظر گرفتن محتواهای متنوع، فعالیت خود در زمینه گردشگری رویداد را گسترش دهند.

اما باید توجه داشته باشند این فعالیت ها به صورت جزیره ای نباشد و ذی نفعان، به صورت متمرکز عمل کنند که برای این منظور، لازم است به ذی نفعان و جامعه محلی، آموزش های لازم داده شود تا با آگاهی نسبت به سود مشارکت خود در چنین طرح هایی، انگیزه لازم برای همکاری را پیدا کنند.

سالم با اشاره به هویت رقابتی مقاصد گردشگری می گوید: اگر برنامه ریزی مدون و مطالعه هدفمندی برای ایجاد هویت مقاصد گردشگری، از شناسایی و بازاریابی گرفته تا نحوه جذب گردشگر انجام شود، می توانیم طی حداقل چهار سال، در برندسازی بین المللی گردشگری موفق شویم و مخاطب خارجی، گردشگری نوروز را با نام ایران بشناسد.

منافع اقتصادی گردشگری رویداد برای ذی نفعانسالم با تأکید بر اهمیت گردشگری رویداد ادامه می دهد: گردشگری رویداد به توسعه گردشگری در تمام مناطق اعم از روستاها و شهرها کمک می کند.

این نوع گردشگری به معرفی پدیده های کمتر شناخته شده کمک می کند و از طرف دیگر، در مناطق کوچک تر به دلیل سرریز منافع اقتصادی، اهمیت بیشتری می یابد.

در بازه زمانی که گردشگری رویداد در حال برگزاری است، فروش کل هتل ها و مراکز اقامتی 65 درصد افزایش می یابد و افزایش 15 درصدی در فروش رستوران ها را داریم.

همچنین افزایش درآمد بخش حمل و نقل را شاهد هستیم و فعالیت های ثانویه در کنار رویداد اصلی برگزار می شود.

وی می گوید: شانس زیادی وجود دارد که مخاطبان گردشگری رویداد، به مشتریان دائمی آن مقاصد، تبدیل شوند.

اهمیت این نکته آنجایی است که در گردشگری رویداد، افرادی جذب می شوند که ممکن است جاذبه های مقصد برایشان اولویت نباشد و تنها مخاطب رویداد باشند.

از طرف دیگر، شهر یا روستایی جاذبه های فرهنگی یا طبیعی دارد، اما در جذب گردشگر موفق نیست.

با تعریف یک رویداد می توان به جذب گردشگر در چنین مناطقی کمک کرد و سایر جاذبه های مقصد را نیز معرفی کرد.

مزیت تورهای ایران در کیفیت آن هاستابراهیم پورفرج، رییس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران نیز از مزیت رقابتی ایران نسبت به سایر کشورهای حوزه نوروز به خبرنگار ایرناپلاس خبر می دهد و می گوید: کیفیت تورهای ما در سطح بالاتری نسبت به سایر کشورهای منطقه قرار دارد.

راهنماها و تورگردانان ما به خوبی آموزش دیده اند و آژانس های ایرانی، تورهای ویژه نوروز را برای گردشگران خارجی تعریف کرده اند و با حضور در نمایشگاه های بین المللی، این تورها به مخاطبان خارجی معرفی می شوند.

پورفرج با مقایسه نحوه جذب گردشگر به ایران و کشورهای منطقه و همسایه ادامه می دهد: گردشگر به این کشورها وارد می شود و خدمات دریافت می کند، اما مسئله ما این است که با توجه به فضاسازی رسانه های خارجی، جذب گردشگر برای ما سخت تر است.

در واقع ما باید خارجی ها را قانع کنیم تا به ایران بیایند و البته، پس از حضور در کشورمان، با دیدگاهی کاملاً متفاوت ایران را ترک می کنند.

مشارکت گردشگران خارجی در آداب و رسوم ایرانیرییس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران می گوید: تأثیر رسانه های خارجی درباره ایران به گونه‎ای است که افراد نمی توانند به تبلیغات اعتماد کنند و بازاریابی گردشگری برای ایران، بیشتر به صورت دهان به دهان انجام می شود.

پورفرج بار دیگر با اشاره به گردشگری رویداد در کشور ادامه می دهد: راهنماهای ایرانی طوری آموزش دیده اند که مخاطب خارجی خود را در رویدادها مشارکت می دهند و این یک تجربه منحصربه فرد برای گردشگران ورودی به کشور است.

مثلاً در نوروز، در مراسم تحویل سال نو شرکت می کنند و با توجه به اطلاعاتی که از قبل به آن ها داده می شود، تنها نظاره گر آداب و سنن ما نیستند بلکه مشارکت فعال دارند.

این تجربه منحصربه فردی برای گردشگران اروپایی است که به گفته خودشان، با کیفیت بالاتری نسبت به سایر کشورهای منطقه، در اختیارشان قرار می گیرد.


کلید واژه ها: گردشگر - گردشگری - نوروز - گردشگران - فرهنگی - گردشگران خارجی - سفرهای نوروزی - کشور - ایران - صنایع دستی - تماشاگران - امارات متحده عربی - تعطیلات - کشورهای همسایه - تعطیلات نوروز - مسابقات جهانی - گردشگری مذهبی - نوروزی - ارزش اقتصادی - انواع - رکوردشکنی - ایرانیان - علی اصغر - جشنواره - اقتصادی - مسابقات - در جنگل - انگیزه - فوتبال - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
معاون استاندار فارس: فسا قابلیت تبدیل به یک شهرصنعتی را دارد

15 میلیارد ریال صرف طرح های اقتصاد مقاومتی در مهریز شد

سیل به 21 هزارهکتار از اراضی کشاوری و باغات دلفان خسارت زد

100 میلیارد ریال برای مبارزه با ملخ ها درخواست شده است

فضانوردان باید از «عینک شنا» در فضا استفاده کنند

گندمکاران خراسان شمالی در سامانه پهنه بندی جهاد ثبت نام کنند

شاخص بورس در هفته نخست اردیبهشت ماه به کدام سو می رود؟

60درصد نیازمندان دهک اول مستمری نمی گیرند

350میلیارد تومان زیان به ازای هر روز تعطیل در تهران!

حضور بخش خصوصی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ضروری است

پیاز وارد نمی شود، تولید 520 هزارتن پیاز بهاره در کشور

بارندگی در استان البرز 70 درصد افزایش یافته است

فقط 5درصد واحدهای مسکونی بیمه حوادث طبیعی دارند

38.5 درصد بیکاران سال 97 فارغ التحصیلان دانشگاهی بوده اند/ سهم 10.8 درصدی اشتغال ناقص از کل شاغلان

واردات 400 هزار دلار صابون حمام و دستشویی!

بی اطلاعی معاون وزیر راه از شرایط پرداخت وام مسکن

شنبه 31 فروردین | ادامه کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی بانک ها

گشت و گذاری در بازار قدیم بیرجند

بازگشت 1896 واحد تعطیل شده به چرخه تولید

زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد

صادرات نفت ایران به چین 33درصد افزایش یافت

دهک دهم 7برابر اقشار محروم یارانه می گیرد + جدول

بررسی های قیمتی بنزین جدی شد

قرارداد باکو با بریتیش پترولیوم برای توسعه اکتشاف نفت در دریای خزر

فروش فوری محصولات سایپا آغاز شد

خرید جرثقیل سنگین در اولویت برنامه های سال 98 قرار دارد

آخرین وضعیت بارش های ایران + جدول

تجارت ایران و اروپا یک پنجم شد

استخدام فروشنده و انباردار جهت شرکت تولیدی در قزوین

استخدام حسابدار خانم در شرکت فرا صنعت سپاهان

700میلیارد ریال به کشاورزان سیل زده چهار استان پرداخت شد

دغدغه فکری ترامپ/ آیا ترامپ حاضر است با صفر کردن صادرات نفت ایران، آینده سیاسی خود را ببازد؟

استخدام رنگ کار حرفه ای چوپ و mdf در البرز

همکاری های ایران و آذربایجان درحوزه صنعت افزایش می یابد

استخدام تعدادی موتوری جهت کار در پیک موتوری – همدان

استخدام مدیر فروش بخش لپ تاب و موبایل در کرمان

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت مهر آفتاب

دریاچه ارومیه سیراب شد

نرخ بالای سود بانکی عامل 80 درصد از رشد نقدینگی

غذای حلال زمینه همکاری ایران و اندونزی است

استخدام کارمند اداری خانم بصورت تمام وقت مسلط به زبان انگلیسی

استخدام سالن کار ماهر جهت همکاری در قم

صادرات سیب و پرتقال آزاد شد

استخدام نیروی فست فود آشنا به سوخاری، برگر و پیتزا در قم

استخدام کارآموز بخش فروش تورهای داخلی و خارجی در تهران

استخدام کارمند فروش،کارشناس تولید محتوا،کارشناس حسابداری

استخدام کارمند فروش خانم در تهران

10 واحد تولیدی در روانسر تسهیلات اشتغالزایی دریافت کردند

25 هزار و 866 متر مربع اراضی ملی رفع تصرف شد

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت نوین آب بزرگ مهر

استخدام کارشناس حسابداری خانم در شرکت نوین آب بزرگ مهر

نمایشگاه بین المللی کیف و چرم چین با حضور ایران گشایش یافت

استخدام مشاور املاک با درآمد میلیونی در گروه مشاورین مسکن صدف

60پروانه استاندارد در لرستان صادر شد

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در بندرعباس

بهره برداری از پروژه های امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر

نمایشگاه بین المللی کیف و چرم چین با حضور ایران گشایش یافت

10 واحد تولیدی در روانسر تسهیلات اشتغالزایی دریافت کردند

آغوش سرد جامعه برای معتادان بهبود یافته

استخدام طراح صنعتی در یک کارخانه تولیدی در تهران

استخدام کارشناس بهداشت خانم در شهرک صنعتی بوعلی همدان

60پروانه استاندارد در لرستان صادر شد

استخدام مسئول بازرگانی خانم در شرکت بازرگانی گمرکی در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت دانا پرداز قشم در تهران

نگرانی کارمندان و بازنشستگان از سرنوشت افزایش حقوق/ یک نماینده مجلس: افزایش 400 هزار تومانی لازم الاجراست

2.5 میلیون تُن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

بررسی های قیمتی بنزین خودرو جدی شد

«ماکان بند» در سالن وزارت کشور به روی صحنه می رود

خودروهای برقی قربانی دعوای سناتورها در آمریکا

استخدام مسئول دفتر خانم جهت انجام امور ادرای در تهران

افزایش حمایت از تولید کنندگان داخلی سموم کشاورزی

تیگو 8 آمد / احتمال حضور شاسی بلند جدید چری در ایران

آرامش واعتماد مردم حاصل تلاش سربازان گمنام امام زمان

استخدام کارشناس فروش با بیمه ،حقوق و پورسانت فروش

تاکید استاندار بر پیگیری مشکلات تولید در سطح استانی و ملی

لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال

کاهش نرخ رسمی 25 ارز

کاهش نرخ 25 ارز در بازار بین بانکی

سهمیه بندی با عدالت سازگاری بیشتر دارد

امسال دولت 65 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک ها را تسویه خواهد کرد

پرداخت بیش از پنج هزار و 500 فقره تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان هرمزگانی

عرضه 1300 تن میعانات گازی در بورس انرژی

پست های برق منطقه ای تهران در برابر زلزله ایمن شد

تولید 26 هزار تن گوشت سفید پارسال در بابل

پرداخت کمک بلاعوض 5 میلیونی به سیل زدگان

واکنش ِفردوسی پوربه شعارمردم علیه مدیرشبکه3درجشن امضا

استخدام مهندس عمران مسلط به اجرای پروژه های ساختمانی

استخدام مهندس صنایع جهت کادر اداری شرکت در مشهد

اعطای تسهیلات به کشاورزان سیل زده مازندران و گلستان

تناقض سیاست ترامپ درباره ایران

دریاچه ارومیه سیراب شد

استخدام یک فرکار ساندویچ زاپاتایی در شهر تهران

استخدام پیتزا زن و ساندویچ زن ماهر در شهر تهران

استخدام نیروی ماهر CNC کار در شهر قم

استخدام تعدادی مونتاژکار خانم جهت کار در منزل در قم

استخدام راننده با پیکان وانت جهت پخش مواد غذایی در کرج

170 مددجو و معلول ابرکوه در نوبت وام اشتغال قرار دارند

استخدام تعدادی کمک آشپز ماهر جهت کار در آشپزخانه

استخدام تعدادی چرخکار ماهر مانتو دوز در کرج

استخدام آشپز ماهر جهت سفره خانه سنتی در شهر تهران

برندسازی گردشگری نوروز به نام ایران

برندسازی گردشگری نوروز به نام ایران