مطالب مرتبط:
در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید
رعایت نکات بهداشتی مهم در سفر اربعین
نکات مهم قبل از سفر که رعایت آن ها کاملا ضروری است!
نکات ضروری سفر با کروز به همراه کودکان
آموزش همکاری به کودکان، این نکات را رعایت می کنید؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 فروردین 1398 ساعت 01:352019-03-22سياسي

در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید


طبق تحقیقات انجام گرفته آسیب های ناشی از حوادث از علل اصلی معلولیت ها، ناهنجاری های دایمی و مرگ ومیر در کودکان است و هر سال تعداد زیادی از کودکان حوادثی تلخ را تجربه می کنند؛ - به همین دلیل پیشگیری از آسیب به کودکان مسئولیت بزرگی است که نیازمند تعهد و مشارکت دولت و خانواده ها و حتی خود کودک است.

روزنامه شهروند در ادامه نوشت: والدین و مراقبان کودک در خانه و خارج از خانه باید با دقت درجزییات مانع از آسیب دیدن کودکان شوند و در پیشگیری از حوادث و ایمنی کودکان نقش فعالی داشته باشند.

در تعطیلات نوروزی و مسافرت متأسفانه گاهی اوقات به دلیل ناآگاهی و غفلت از سوی والدین و کودک شاهد آسیب هایی به کودکان هستیم که در برخی موارد تنها به معلولیت و ناهنجاری های دائمی ختم نمی شوند و متأسفانهحتی باعث مرگ ومیر در کودکان می شوند؛ اما در بین حوادث و آسیب های موجود بیشترین خطراتی که ممکن است در سفرهای نوروزی و مسافرت کودکان را تهدید کند، آسیب هایی مانند حوادث ترافیکی، مسمومیت ها، غرق شدگی و سقوط است.

در گفت وگو با زهرا کبیری، کارشناس مدیریت امداد و سوانح طبیعی، مربی امداد و کمک های اولیه و همچنین مدرس طرح دادرس نکاتی که ممکن است در زمان وقوع این حوادث به مدیریت درست حادثه کمک کند را مرور کرده ایم، نکاتی که خواندنشان برای والدینی که با کودکان خود به سفرهای نوروزی رفته اند، خالی از لطف نیست.

نکات کاربردی برای تأمین ایمنی کودک در جاده هاطبق مطالعات انجام گرفته در حوادث ترافیکی به ازای هر یک کودک که در اثر حوادث رانندگی فوت می کند، 254 کودک به علت حادثه ترافیکی به بیمارستان مراجعه می کنند و 4 کودک با معلولیت های دائمی مرخص می شوند.

همچنین بنا بر تحقیقات انجام گرفته آسیب های ترافیکی علت اصلی مرگ ومیر بین سنین 15 تا 19 سال و دومین علت مرگ در بین کودکان 5 تا 14 ساله است؛ اما برای پیشگیری از حوادث ترافیکی و در جهت ایمنی کودک در سفرهای نوروزی می توانیم به اقدامات متعددی اشاره کنیم که در صورتی که والدین آنها را انجام دهند تا حد زیادی آسیب به کودکان را کم می کند.

کاهش سرعت به میزان یک کیلومتر بر ساعت موجب کاهش خطر تصادف های آسیب زا به میزان 3 درصد و کاهش خطر تصادف های مرگبار می شود.

استفاده از تجهیزات ایمنی برای کودکان را نباید نادیده گرفت؛ بد نیست بدانید که استفاده از صندلی حمایتی کودک در تصادف مرگ ومیر کودکان را بین 54 تا 70 درصد کاهش می دهد.

به یاد داشته باشیم که کودکان زیر 5 سال را نباید با موتورسیکلت جابه جا کنیم، قدرت عضلانی کودک در حدی نیست که بتواند از کلاه ایمنی استفاده و فشار ناشی از ایستادن یا شتاب های ناگهانی را تحمل کند.

یادمان باشد کیسه هوای خودرو اگر چه مزایایی برای بزرگترها دارد اما خطرات جدی را متوجه کودکان می کند.

احتمال آسیب دیدن کودکان زیر 13 سال به دلیل بازشدن کیسه هوا زیاد است؛ بنابراین کودکان نباید در صندلی جلوی خودرو های دارای کیسه هوا بنشینند مگر این که کیسه هوا غیر فعال شده باشد.

پس فراموش نکنید که کودکان باید در صندلی پشت و به دور از کیسه هوا بنشینند.

کودک هیچ گاه نباید در خودرو تنها بماند؛ چرا که ممکن است ناآگاهانه ترمزدستی را خلاص کند یا در هوای گرم دچارگرمازدگی شود.

این را هیچ گاه فراموش نکنید که کودک در هیچ شرایطی حتی در صورت خاموش بودن خودرو نباید پشت فرمان خودرو بنشیند.

والدین باید این را بدانند که کودک داخل خودرو نباید روی پای کسی بنشیند؛ چرا که در صورت توقف ناگهانی خودرو فرد قادر به حفظ کودک نخواهد بود و ممکن است از پنجره به بیرون پرتاب شود یا صورتش به داشبورد برخورد کند و باعث له شدگی شود.

مسمومیت کودکان را جدی بگیریداز دیگر مواردی که باعث آسیب به کودکان در سفر می شود مسمومیت است.

سم ماده ای است که مصرف مقداری از آن باعث می شود یک آسیب گذرا یا همیشگی در بدن کودک ایجاد شود.

خوب است بدانید علاوه بر مواردی که ذاتاً برای بدن زیان آور است، عناصر مفیدی مانند انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها درصورت مصرف بیش از حد و نادرست ممکن است تبدیل به مواد مسموم کننده و زیان آور برای کودکان شود.

سم از راه های مختلفی می تواند وارد بدن کودک شود و ایجاد مسمومیت کند، اما در سفر معمولاً کودکان دچار مسمومیت های گوارشی با خوردن و آشامیدن مواد خوراکی و مصرف بیش از اندازه آنها و همچنین مسمومیت هایی که با گیاهان سمی در طبیعت که با پوست و چشم کودکان تماس پیدا می کنند، می شوند.

از طریق علائم زیر می توانیم به مسمومیت کودک در سفر به دنبال خوردن و آشامیدن مواد خوراکی پی برده و کودک را به مراکز درمانی انتقال دهیم.

سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ، اسهال، درد شکم و حتی تغییر در وضعیت هوشیاری یا پاسخ دهی کودک.

در مسمومیت هایی که در کودکان بر اثر تماس با گیاهان سمی در دامن طبیعت به وجود می آید، علائمی مانند قرمزی در ناحیه تماس، خارش، التهاب و تاول در کودک مشاهده می شود.

برای جلوگیری از عواقب وخیم انواع مسمومیت ها در کودکان که ممکن است کودک را نیازمند احیای قلبی - ریوی کند، بهتر است با تشخیص علائم مسمومیت، کودک در کمترین زمان ممکن به مراکز درمانی منتقل شود.

ضوابطی که داخل ماشین فرزندانمان را تهدید می کندهنگام شیردادن به کودک باید توقف کرد؛ چون در صورت تصادف یا ترمز ناگهانی وزن مادر روی کودک می افتد و باعث آسیب به کودک می شود.

به یاد داشته باشیم کودکان نباید روی صندلی خودرو در حال حرکت بایستند یا این که در عقب خودرو دراز بکشند.

نیاز به تاکید هم نیست که کودکان نباید دست یا سر خودشان را از شیشه خودرو بیرون بیاورند.

این را بدانید که برای سوار و پیاده شدن از خودرو باید از درهای سمت راست یعنی به سمت پیاده رو استفاده کنیم و هنگام بستن درهای خودرو مراقب باشیم انگشتان کودک لای درِ خودرو نماند.

در ارتباط با استفاده از کمربند ایمنی که مانع از پرت شدن کودک به هنگام تصادف می شود باید به کودک با زبان ساده کودکانه آموزش دهیم که کمربند به گونه ای باید بسته شود که یک قسمت از آن از روی شانه و نوار دیگر آن از روی شکم عبور کند.

بد نیست بدانید بستن کمربند ایمنی خودرو خطر پرت شدن از وسیله نقلیه و ایجاد آسیب های مرگبار یا سنگین به کودکان 10 سال به بالاتر را بین 40 تا 50 درصد کاهش می دهد.

شنا با جلیقه نجات و تیوباما در سفرهای نوروزی ممکن است والدین با کودکان به ساحل دریا بروند؛ با توجه به رغبت فراوان کودکان به امر شنا حتی در آب های کم عمق و در کنار شالیزارها ممکن است با آسیب دیگری به نام غرق شدگی در کودکان مواجه شویم.

غرق شدگی زمانی اتفاق می افتد که آب وارد راه هوایی کودک شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای او می شود.

اتفاقی که می تواند منجر به مرگ، معلولیت و یا بیماری در کودک شود.

در این زمان دانستن نکات زیر ممکن است جان کودکان را تا رسیدن نیروهای امدادی نجات دهد.

اگر قصد رفتن به ساحل، دریا، شالیزارها و آب های کم عمق دارید این را به یاد داشته باشید که جریان آب ممکن است کودک را به زیرآب بکشد؛ به همین دلیل والدین باید توجه داشته باشند زمانی که همراه کودکان خود به استخر یا ساحل دریا می روند از خوردن داروهای خواب آور خودداری کنند تا هوشیاری و دقت لازم در مراقبت ازکودکان خود را داشته باشند.

اگر کودکان میل به شنا در ساحل دریا دارند حتماً باید در آن منطقه غریق نجات حضورداشته باشد.

هنگام شناکردن کودکان حتماً باید جلیقه نجات و تیوپ در دسترس باشد.

نکات ایمنی کاربردی هنگام بازی کودکیکی دیگر از مواردی که باعث آسیب به کودکان در سفر می شود، سقوط کودکان است.

سقوط اتفاقی است که در نتیجه آن کودک روی زمین، کف یا سطوح پایینی دیگر می افتد.

اما در سفرهای نوروزی احتمال این آسیب در کودکان بیشتر هم می شود و شاید بتوان گفت محل های شایع سقوط ناگهانی کودکان در سفرهای نوروزی تجهیزات بازی (سرسره بازی-تاب بازی در پارک ها) درختان و حتی سقوط از ارتفاع مانند کوه است.

برای ایمنی کودک در زمان استفاده از وسایل و تجهیزات بازی باید دقت داشته باشید که کودک وسط تاب بنشیند، روی تاب نایستد یا زانو نزند و هر دو طناب تاب را بگیرد.

باید دقت کنید زمانی که کودک دیگری مشغول تاب بازی است، کودک دیگری پشت یا جلوی تاب قرار نگیرد.

مراقب باشید کودک تاب خالی را حرکت ندهد که برگشت آن به دلیل ناآگاهی کودک باعث برخورد تاب به او و آسیب می شود.

در مورد سرسره بازی لازم است کودک هنگام بالارفتن با هر دو دست نرده های آن را بگیرد.

هنگام سُرخوردن مطمئن شوید کسی جلوی او نیست.

کودکان همیشه باید با پا و نه با سر از سرسره پایین بیایند.

از سطح شیبدار سرسره بالا نروند.

اول پاهایشان را خارج کنند و سپس بلند شوند.

پس از سُرخوردن سریع از سرسره کنار بروند که پایین آمدن کودک بعدی باعث آسیب به کودک نشود، البته این را هم بدانید که افتادن و زمین خوردن کودکان در بیشتر موارد خیلی جدی نیست و جای نگرانی ندارد.

ممکن است کودکان بر اثر سقوط از ارتفاعاتی همچون کوه یا بلندی دچار آسیب هایی از قبیل خراشیدگی، بریدگی، کوفتگی، شکستگی اندام ها و حتی آسیب های وارده به سر، نخاع، قفسه سینه و محوطه شکمی شوند که برای جلوگیری از آسیب های بیشتر و مرگ ومیر درکودکان لازم است کودک را به مراکز درمانی منتقل کنیم.

همچنین فراموش نکنید که برای ایمنی کودکان لازم است هنگام کوهنوردی، رفتن به ارتفاعات و بلندی ها و استفاده از وسایل بازی روی کودک خود نظارت دقیق داشته باشید.

بازی ها را ایمن و دقت کنید که وسایل بازی که کودکان استفاده می کنند به درستی طراحی و نگهداری و با یک سطح نرم و امن پوشانده شوند و حتی در صورت بازی هایپرجنب و جوش مانند اسکیت باید پوشش های محافظتی مانند مچ بند، پدهای زانو، آرنج و کلاه ایمنی برای کودکان استفاده شود.


کلید واژه ها: کودک - کودکان - حوادث - حوادث ترافیکی - سفرهای نوروزی - ایمنی - نوروزی - والدین - پیشگیری - کاهش - تصادف - تعطیلات نوروزی - حوادث رانندگی - مسافرت - مدیریت - کمک های اولیه - امداد - موتورسیکلت - میزان - حادثه - بیمارستان - هایی - درصد - خانه - غرق شدگی - کاربردی - تعطیلات - مسمومیت - خانواده - روزنامه

آخرین اخبار سرویس:
دیدار جمعی از کارگران سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب

رهبر انقلاب: هر قدر خودمان اراده کنیم نفت را صادر میکنیم/ دشمن پاسخ اقدام خود را خواهد گرفت

سهیلا جلودارزاده در گفت و گو با شفقنا: کارخانه سامسونگ به دلیل نداشتن مواد اولیه 2000 کارگر خود را معطل گذاشته است/ باید روابط سیاسی کشور را ترمیم کنیم

پیام تبریک رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا به فرمانده کل سپاه

آزادی 130 هزار زندانی جرایم غیرعمد توفیق الهی است

واکنش حضرت آیت الله خامنه ای به تحریم نفتی آمریکا: هر قدر خودمان اراده کنیم نفت را صادر می کنیم/ این دشمنی بی جواب نخواهد ماند

واعظی: تصمیم آمریکا، قطعا مانع فروش نفت ایران نخواهد شد

خردسالان خیّر سه دستگاه ویلچر به بیمارستان بوکان اهدا کردند

برخورد با متخلفان با حفظ آرامش جامعه باشد

پرداخت زکات نشان از عمق اعتقاد به دین اسلام است

اهتمام ویژه ستاد کل نیروهای مسلح به انسداد نوار مرزی ایران و پاکستان

لزوم توجه بیشتر به پول دیجیتال/ رشد کاربران اینترنت نشانه ظرفیت بالای بستر فناوری اطلاعات در عرصه های مختلف است

حضرت آیت الله نوری همدانی: حضور روحانیت در مناطق سیل زده یادآور دوران دفاع مقدس است

آیت الله نوری همدانی: کمک به سیلزدگان تداوم داشته باشد

ورود دام به مراتع ییلاقی 20خرداد تعیین شده است

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به شهدای گچساران ادای احترام کردند

نظارت اپراتورها بر بساط بخت آزمایی تلویزیون

جلایی پور: سیاست انتخاباتی را رها نمی کنیم و با سیاست خیابانی مرزبندی داریم

ورود شورای تهران به موضوع استعفای سرپرست برج میلاد

دریافت وجه جوایز از شرکت کنندگان مسابقات قمار است

سیستم گزینش نباید بر اساس آزمون و خطا باشد

باور به اینکه جوان رقیب نیست

پیکر پاک شهید دریابانی در زاهدان تشییع شد

در سپاه فرماندهی دستوری جواب نمی دهد/ سپاه باید شرایط نقش آفرینی مردم در جنگ نرم را فراهم کند

شهادت یک تن از دریابانان پایگاه دریابانی چابهار

باید قلمرو اقتدارمان را به جهان گسترش دهیم

دیدار آیت الله رییسی با آیات صافی گلپایگانی و وحید خراسانی

رویکرد تربیت دینی و قرآنی؛ مهمترین مولفه در طرح طریق الهدی

جمع آوری زکات باید با برنامه ریزی انجام شود

آمریکا هر بار توطئه کرده شکست خورده؛ باز هم شکست خواهد خورد/ با چاقوکش مذاکره نمی کنیم

خانواده ژئوپارک های جهانی یونسکو بزرگ تر شد

استراتژی مبارزه با تحریم، باید از تصمیمات اشتباه گذشته پاکسازی شود

کمیسیون اصل 90 هم درخواست میراث فرهنگی را تکرار کرد

موسیقی انقلاب در آستانه بازاری شدن است

مدیر سابق سیا: کاش رییس جمهوری داشتیم که انقدر از لو رفتن تقلبهایش نمی ترسید

قانون استفاده از مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر برای رزمندگان ابلاغ شد

استخدام منشی مجرب خانم جهت امور املاک در تهران

استخدام نیروی کارگر ماهر نقاش در تهران

خاطرات یک آزادهِ جانباز از هشت سال اسارت

دستور وزیر ارتباطات به اپراتورها

حسن روحانی شرط ایران برای مذاکره با آمریکا را اعلام کرد

گردو خاک مدارس شیفت عصر میرجاوه را تعطیل کرد

استخدام قیچی کار ماهر مسلط به نمونه دوزی در تهران

عاملان انتحاری حملات سریلانکا

احتمال عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا افزایش یافت

استخدام پرسنل فنی و غیر فنی جهت آزمایشگاه تشخیص پزشکی

واکنش کاربران توییتر به اظهارات ابتکار +تصاویر

حذف صد در صدی دفترچه های درمانی تامین اجتماعی در مراکز طرف قرار داد

استخدام همکار خانم جهت دفتر روزنامه – کرج

استخدام خیاط خانم برای کار پرده در تهران

استخدام میاندوزکار برای تریکو زنانه در تهران

واعظی: دو نفر برای سخنگوی دولت معرفی می شوند

استخدام نیروی پیک با خواب جهت رستورانی در تهران

دشمنان و مخلان امنیت باید اقتدار یگان ویژه را درک کنند

استخدام نیروی مکانیک ماهر با ابزار کار در تهران

رییس جمهور: مذاکره امکان پذیر است

رییس جمهور: هم مرد دفاع و هم مرد مذاکره ایم

پرداخت زکات نشان از عمق اعتقاد به دین اسلام است

اقتدار خود را باید از منطقه به جهان گسترش دهیم

آیت الله نوری همدانی: کمک به سیلزدگان تداوم داشته باشد

بین بدعت و نوآوری تفاوت وجود دارد/با نوآوری در معماری مشکلی نداریم

ویژه نامه «کتاب و کتاب خوانی» کالک پلاس منتشر شد

تحریم نباید حتی تکانی به جامعه اسلامی وارد کند

ورود شورای تهران به موضوع استعفای سرپرست برج میلاد

اجمالی/لزوم رسیدگی به مشکلات مردم حسین آباد کالپوش

سرلشکر جعفری: سپاه باید برای حفظ انقلاب شرایط نقش آفرینی مردم در جنگ نرم را فراهم کند

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به شهدای گچساران ادای احترام کردند

خوبی را با بدی پاسخ می دهید؟ یادتان رفته بقای شما در برابر توسعه طلبی صدام، مدیون تصمیم خردمندانه ایران است؟

کسانی که با رای مردم به قدرت نمی رسند، دنبال تغییر نظام پارلمانی هستند/ احمدی نژاد شبیه اصلاح طلبان شده است

دیدار سفیر تونس با نماینده ولی فقیه در امور حج

استخدام کارشناس ارشد روانشناسی،نوروتراپیست در تهران

جبران قطع صادرات نفت ایران یعنی ایستادن در مقابل ملت ایران/ راهی جز مقاومت نداریم

معاون اول قوه قضاییه در دولت حضور یافت

سرلشکر سلامی: در «گام دوم انقلاب» حاکمیت اسلام را به تمدن تبدیل می کنیم/ باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم

سرلشکر باقری: دوران «سردار سلامی» دوره شکست دشمن خواهد بود

دیدار نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با سفیر تونس

ترویج تمدن اسلامی، آینده ای روشن برای کشور ترسیم می کند

تشریح برنامه های سالگرد ارتحال آیت الله ایمانی در 3 شهر کشور

ضرورت ارتقاء سواد سلامت عمومی در جامعه

سه ظرفیت بزرگ برای جذب گردشگران در استان البرز

نمکی: بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت آغاز می شود

سیستم گزینش نباید بر اساس آزمون و خطا باشد

افتتاح غرفه کشور چین در نمایشگاه کتاب +عکس

فقط 27 هزار نفر در سیل اخیر بیمه حوادث بوده اند

سردار شیرازی: قرارگاه فرهنگی -اجتماعی حضرت بقیه الله (عج) باید بازتعریف شود

دولت برنامه ریزی های مختلفی برای مقابله با تحریم ها انجام داده است

وزیر کار: مقام کارگر همواره مورد تکریم و تجلیل امام راحل بود

بالاخره آب و صابون وعده داده شده توسط روحانی پیدا شد!

همدلی و همبستگی مردم سدی محکم در برابر ویرانی های سیل

مرد مذاکره ایم اما با چاقوکش مذاکره نمی کنیم/ آمریکا را از اقدامات ظالمانه اش پشیمان می کنیم/ عربستان و امارات بدانند بقایشان در سایه ایران است

پیگیری اقدام آمریکا علیه سپاه از سوی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری

سپاه نعمتی بزرگ و مرکز رویش ارزش ها

تشییع شهید دریابان در زاهدان

سپاه و انقلاب در برهه خطیری قرار دارند/ به دلیل بغض و کینه دشمنان به برادری و همدلی بیشتری نیاز داریم

آغاز هشتمین کنفرانس امنیتی مسکو

سردار سلامی: باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم

آمریکایی ها وارد بازی نظامی با ایران نمی شوند

استخدام تعدادی مونتاژکار خانم جهت لوازم یدکی اتومبیل در تهران

استخدام طراح گرافیست مسلط به فتوشاپ و کرل در تهران

استخدام تراکت پخش کن جهت کار در فروشگاه تودلی در مشهد

در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید

در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید