مطالب مرتبط:
در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید
رعایت نکات بهداشتی مهم در سفر اربعین
نکات مهم قبل از سفر که رعایت آن ها کاملا ضروری است!
نکات ضروری سفر با کروز به همراه کودکان
آموزش همکاری به کودکان، این نکات را رعایت می کنید؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 فروردین 1398 ساعت 01:352019-03-22سياسي

در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید


طبق تحقیقات انجام گرفته آسیب های ناشی از حوادث از علل اصلی معلولیت ها، ناهنجاری های دایمی و مرگ ومیر در کودکان است و هر سال تعداد زیادی از کودکان حوادثی تلخ را تجربه می کنند؛ - به همین دلیل پیشگیری از آسیب به کودکان مسئولیت بزرگی است که نیازمند تعهد و مشارکت دولت و خانواده ها و حتی خود کودک است.

روزنامه شهروند در ادامه نوشت: والدین و مراقبان کودک در خانه و خارج از خانه باید با دقت درجزییات مانع از آسیب دیدن کودکان شوند و در پیشگیری از حوادث و ایمنی کودکان نقش فعالی داشته باشند.

در تعطیلات نوروزی و مسافرت متأسفانه گاهی اوقات به دلیل ناآگاهی و غفلت از سوی والدین و کودک شاهد آسیب هایی به کودکان هستیم که در برخی موارد تنها به معلولیت و ناهنجاری های دائمی ختم نمی شوند و متأسفانهحتی باعث مرگ ومیر در کودکان می شوند؛ اما در بین حوادث و آسیب های موجود بیشترین خطراتی که ممکن است در سفرهای نوروزی و مسافرت کودکان را تهدید کند، آسیب هایی مانند حوادث ترافیکی، مسمومیت ها، غرق شدگی و سقوط است.

در گفت وگو با زهرا کبیری، کارشناس مدیریت امداد و سوانح طبیعی، مربی امداد و کمک های اولیه و همچنین مدرس طرح دادرس نکاتی که ممکن است در زمان وقوع این حوادث به مدیریت درست حادثه کمک کند را مرور کرده ایم، نکاتی که خواندنشان برای والدینی که با کودکان خود به سفرهای نوروزی رفته اند، خالی از لطف نیست.

نکات کاربردی برای تأمین ایمنی کودک در جاده هاطبق مطالعات انجام گرفته در حوادث ترافیکی به ازای هر یک کودک که در اثر حوادث رانندگی فوت می کند، 254 کودک به علت حادثه ترافیکی به بیمارستان مراجعه می کنند و 4 کودک با معلولیت های دائمی مرخص می شوند.

همچنین بنا بر تحقیقات انجام گرفته آسیب های ترافیکی علت اصلی مرگ ومیر بین سنین 15 تا 19 سال و دومین علت مرگ در بین کودکان 5 تا 14 ساله است؛ اما برای پیشگیری از حوادث ترافیکی و در جهت ایمنی کودک در سفرهای نوروزی می توانیم به اقدامات متعددی اشاره کنیم که در صورتی که والدین آنها را انجام دهند تا حد زیادی آسیب به کودکان را کم می کند.

کاهش سرعت به میزان یک کیلومتر بر ساعت موجب کاهش خطر تصادف های آسیب زا به میزان 3 درصد و کاهش خطر تصادف های مرگبار می شود.

استفاده از تجهیزات ایمنی برای کودکان را نباید نادیده گرفت؛ بد نیست بدانید که استفاده از صندلی حمایتی کودک در تصادف مرگ ومیر کودکان را بین 54 تا 70 درصد کاهش می دهد.

به یاد داشته باشیم که کودکان زیر 5 سال را نباید با موتورسیکلت جابه جا کنیم، قدرت عضلانی کودک در حدی نیست که بتواند از کلاه ایمنی استفاده و فشار ناشی از ایستادن یا شتاب های ناگهانی را تحمل کند.

یادمان باشد کیسه هوای خودرو اگر چه مزایایی برای بزرگترها دارد اما خطرات جدی را متوجه کودکان می کند.

احتمال آسیب دیدن کودکان زیر 13 سال به دلیل بازشدن کیسه هوا زیاد است؛ بنابراین کودکان نباید در صندلی جلوی خودرو های دارای کیسه هوا بنشینند مگر این که کیسه هوا غیر فعال شده باشد.

پس فراموش نکنید که کودکان باید در صندلی پشت و به دور از کیسه هوا بنشینند.

کودک هیچ گاه نباید در خودرو تنها بماند؛ چرا که ممکن است ناآگاهانه ترمزدستی را خلاص کند یا در هوای گرم دچارگرمازدگی شود.

این را هیچ گاه فراموش نکنید که کودک در هیچ شرایطی حتی در صورت خاموش بودن خودرو نباید پشت فرمان خودرو بنشیند.

والدین باید این را بدانند که کودک داخل خودرو نباید روی پای کسی بنشیند؛ چرا که در صورت توقف ناگهانی خودرو فرد قادر به حفظ کودک نخواهد بود و ممکن است از پنجره به بیرون پرتاب شود یا صورتش به داشبورد برخورد کند و باعث له شدگی شود.

مسمومیت کودکان را جدی بگیریداز دیگر مواردی که باعث آسیب به کودکان در سفر می شود مسمومیت است.

سم ماده ای است که مصرف مقداری از آن باعث می شود یک آسیب گذرا یا همیشگی در بدن کودک ایجاد شود.

خوب است بدانید علاوه بر مواردی که ذاتاً برای بدن زیان آور است، عناصر مفیدی مانند انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها درصورت مصرف بیش از حد و نادرست ممکن است تبدیل به مواد مسموم کننده و زیان آور برای کودکان شود.

سم از راه های مختلفی می تواند وارد بدن کودک شود و ایجاد مسمومیت کند، اما در سفر معمولاً کودکان دچار مسمومیت های گوارشی با خوردن و آشامیدن مواد خوراکی و مصرف بیش از اندازه آنها و همچنین مسمومیت هایی که با گیاهان سمی در طبیعت که با پوست و چشم کودکان تماس پیدا می کنند، می شوند.

از طریق علائم زیر می توانیم به مسمومیت کودک در سفر به دنبال خوردن و آشامیدن مواد خوراکی پی برده و کودک را به مراکز درمانی انتقال دهیم.

سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ، اسهال، درد شکم و حتی تغییر در وضعیت هوشیاری یا پاسخ دهی کودک.

در مسمومیت هایی که در کودکان بر اثر تماس با گیاهان سمی در دامن طبیعت به وجود می آید، علائمی مانند قرمزی در ناحیه تماس، خارش، التهاب و تاول در کودک مشاهده می شود.

برای جلوگیری از عواقب وخیم انواع مسمومیت ها در کودکان که ممکن است کودک را نیازمند احیای قلبی - ریوی کند، بهتر است با تشخیص علائم مسمومیت، کودک در کمترین زمان ممکن به مراکز درمانی منتقل شود.

ضوابطی که داخل ماشین فرزندانمان را تهدید می کندهنگام شیردادن به کودک باید توقف کرد؛ چون در صورت تصادف یا ترمز ناگهانی وزن مادر روی کودک می افتد و باعث آسیب به کودک می شود.

به یاد داشته باشیم کودکان نباید روی صندلی خودرو در حال حرکت بایستند یا این که در عقب خودرو دراز بکشند.

نیاز به تاکید هم نیست که کودکان نباید دست یا سر خودشان را از شیشه خودرو بیرون بیاورند.

این را بدانید که برای سوار و پیاده شدن از خودرو باید از درهای سمت راست یعنی به سمت پیاده رو استفاده کنیم و هنگام بستن درهای خودرو مراقب باشیم انگشتان کودک لای درِ خودرو نماند.

در ارتباط با استفاده از کمربند ایمنی که مانع از پرت شدن کودک به هنگام تصادف می شود باید به کودک با زبان ساده کودکانه آموزش دهیم که کمربند به گونه ای باید بسته شود که یک قسمت از آن از روی شانه و نوار دیگر آن از روی شکم عبور کند.

بد نیست بدانید بستن کمربند ایمنی خودرو خطر پرت شدن از وسیله نقلیه و ایجاد آسیب های مرگبار یا سنگین به کودکان 10 سال به بالاتر را بین 40 تا 50 درصد کاهش می دهد.

شنا با جلیقه نجات و تیوباما در سفرهای نوروزی ممکن است والدین با کودکان به ساحل دریا بروند؛ با توجه به رغبت فراوان کودکان به امر شنا حتی در آب های کم عمق و در کنار شالیزارها ممکن است با آسیب دیگری به نام غرق شدگی در کودکان مواجه شویم.

غرق شدگی زمانی اتفاق می افتد که آب وارد راه هوایی کودک شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای او می شود.

اتفاقی که می تواند منجر به مرگ، معلولیت و یا بیماری در کودک شود.

در این زمان دانستن نکات زیر ممکن است جان کودکان را تا رسیدن نیروهای امدادی نجات دهد.

اگر قصد رفتن به ساحل، دریا، شالیزارها و آب های کم عمق دارید این را به یاد داشته باشید که جریان آب ممکن است کودک را به زیرآب بکشد؛ به همین دلیل والدین باید توجه داشته باشند زمانی که همراه کودکان خود به استخر یا ساحل دریا می روند از خوردن داروهای خواب آور خودداری کنند تا هوشیاری و دقت لازم در مراقبت ازکودکان خود را داشته باشند.

اگر کودکان میل به شنا در ساحل دریا دارند حتماً باید در آن منطقه غریق نجات حضورداشته باشد.

هنگام شناکردن کودکان حتماً باید جلیقه نجات و تیوپ در دسترس باشد.

نکات ایمنی کاربردی هنگام بازی کودکیکی دیگر از مواردی که باعث آسیب به کودکان در سفر می شود، سقوط کودکان است.

سقوط اتفاقی است که در نتیجه آن کودک روی زمین، کف یا سطوح پایینی دیگر می افتد.

اما در سفرهای نوروزی احتمال این آسیب در کودکان بیشتر هم می شود و شاید بتوان گفت محل های شایع سقوط ناگهانی کودکان در سفرهای نوروزی تجهیزات بازی (سرسره بازی-تاب بازی در پارک ها) درختان و حتی سقوط از ارتفاع مانند کوه است.

برای ایمنی کودک در زمان استفاده از وسایل و تجهیزات بازی باید دقت داشته باشید که کودک وسط تاب بنشیند، روی تاب نایستد یا زانو نزند و هر دو طناب تاب را بگیرد.

باید دقت کنید زمانی که کودک دیگری مشغول تاب بازی است، کودک دیگری پشت یا جلوی تاب قرار نگیرد.

مراقب باشید کودک تاب خالی را حرکت ندهد که برگشت آن به دلیل ناآگاهی کودک باعث برخورد تاب به او و آسیب می شود.

در مورد سرسره بازی لازم است کودک هنگام بالارفتن با هر دو دست نرده های آن را بگیرد.

هنگام سُرخوردن مطمئن شوید کسی جلوی او نیست.

کودکان همیشه باید با پا و نه با سر از سرسره پایین بیایند.

از سطح شیبدار سرسره بالا نروند.

اول پاهایشان را خارج کنند و سپس بلند شوند.

پس از سُرخوردن سریع از سرسره کنار بروند که پایین آمدن کودک بعدی باعث آسیب به کودک نشود، البته این را هم بدانید که افتادن و زمین خوردن کودکان در بیشتر موارد خیلی جدی نیست و جای نگرانی ندارد.

ممکن است کودکان بر اثر سقوط از ارتفاعاتی همچون کوه یا بلندی دچار آسیب هایی از قبیل خراشیدگی، بریدگی، کوفتگی، شکستگی اندام ها و حتی آسیب های وارده به سر، نخاع، قفسه سینه و محوطه شکمی شوند که برای جلوگیری از آسیب های بیشتر و مرگ ومیر درکودکان لازم است کودک را به مراکز درمانی منتقل کنیم.

همچنین فراموش نکنید که برای ایمنی کودکان لازم است هنگام کوهنوردی، رفتن به ارتفاعات و بلندی ها و استفاده از وسایل بازی روی کودک خود نظارت دقیق داشته باشید.

بازی ها را ایمن و دقت کنید که وسایل بازی که کودکان استفاده می کنند به درستی طراحی و نگهداری و با یک سطح نرم و امن پوشانده شوند و حتی در صورت بازی هایپرجنب و جوش مانند اسکیت باید پوشش های محافظتی مانند مچ بند، پدهای زانو، آرنج و کلاه ایمنی برای کودکان استفاده شود.


کلید واژه ها: کودک - کودکان - حوادث - حوادث ترافیکی - سفرهای نوروزی - ایمنی - نوروزی - والدین - پیشگیری - کاهش - تصادف - تعطیلات نوروزی - حوادث رانندگی - مسافرت - مدیریت - کمک های اولیه - امداد - موتورسیکلت - میزان - حادثه - بیمارستان - هایی - درصد - خانه - غرق شدگی - کاربردی - تعطیلات - مسمومیت - خانواده - روزنامه

آخرین اخبار سرویس:
امیر حسنی مقدم: آمریکا با میلیاردها دلار هزینه به دنبال بی ثبات سازی منطقه است

تداوم انقلاب در گرو زنده نگه داشتن یاد شهداست

رشد باسوادی در ایران به 87 درصد رسیده است

سفیر ایران: شرایط عراق مستعد همکاری در حوزه شهرداریهاست

سفیر ایران: شرایط عراق مستعد همکاری در حوزه شهرداریهاست

ایران در همکاری های منطقه ای اکو پیشگام است

سردار قاسم سلیمانی:نیروهای مسلح در راه کمک به مردم هر کاری که بتوانند انجام می دهند

استقبال از صفحه اینستاگرام زنان و دخترانی که با رنگ کردن مو مخالف هستند! عکس

ان شا الله بتوانم سرباز خوبی برای کشورمان باشم

وزیر آموزش و پرورش خبر داد: تهیه آیین نامه تشکیل فوری کلاس های درس در زمان بحران با تاکید رییس جمهوری

سرویس دهی رایگان خطوط منتهی و عبوری از حرم مطهر در روز نیمه شعبان

فرماندار اسفراین: مسؤولین غیر پاسخگو به هیئت تخلفات معرفی می شوند

سردار فدوی: چهل سالگی انقلاب بیانگر پیروزی حق بر باطل است

جزییات مراسم شب وداع و زمان تشییع سید جبهه ها

مهمترین اولویت در بحث کارآمدی حوزه و استفاده مطلوب از ظرفیت طلاب

عملکرد ما در تبدیل علم به ثروت خوب نیست

دشمنان برای ضربه زدن به کشور از حوزه اقتصادی تلاش می کنند/اجازه نمی دهیم دشمن از راه قلدری و زورگویی به ما صدمه بزند

اقدام آمریکا علیه سپاه را محکوم می کنیم/ تحریم ها بر قدرت ایران می افزاید

اینستاگرام خود را ملزم به اجرای سیاست ها و قوانین آمریکا می داند

طرح نمایندگان برای تغییر زمان برگزاری کنکور

حرف های تند بهنوش بختیاری علیه سالومه سیدنیا+عکس

فرمانده ناجا: اجازه نمی دهیم دشمن با قلدری و زورگویی به ما صدمه بزند

حرف های تند بهنوش بختیاری علیه سالومه سیدنیا+عکس

کاروانی شامل نیروهای بسیج مردم عراق برای کمک به مهار سیل وارد آبادان شد

سردار فدوی: چهل سالگی انقلاب بیانگر پیروزی حق بر باطل است

اعزام دومین گروه طلاب از سوی آیت الله مکارم به مناطق سیل زده

جایگاه طلبگی در حوزه های علمیه تبیین شود

نیروهای مسلح در راه کمک به مردم هر کاری که بتوانند انجام می دهند

نیروهای مسلح در راه کمک به مردم هر کاری که بتوانند انجام می دهند

مردم با وجود مشکلات معیشتی در طرح «جهاد همبستگی ملی» مشارکت می کنند

نیروهای بسیج مردمی عراق برای کمک به مهار سیل واردآبادان شدند

اعزام دومین گروه طلاب از سوی آیت الله مکارم شیرازی به مناطق سیل زده

دشمنان برای ضربه زدن به کشور از حوزه اقتصادی تلاش می کنند/اجازه نمی دهیم دشمن از راه قلدری و زورگویی به ما صدمه بزند

نشست مدیریت بحران خوزستان با حضور آیت الله رییسی

اتحادیه اروپابرای تقویت صلح درافغانستان باایران همکاری می کند

کانون های مساجد برای جذب مخاطب از اندیشمندان بهره بگیرند

اهدا بخشی از حقوق کارکنان تبلیغات اسلامی کرمانشاه به سیل زدگان

شب داغ «پلنری» و خاطره سازی نماینده ایران برای مردم مالزی + عکس

اثر فوق العاده یک عمل عبادی در لسان قرآن کریم

نتیجه تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا منتشر شد

اصلاح طلبان برای چه کسی شرط می گذارند؟

باران به زودی به آغوش خانواده باز می گردد

رسانه های گروهی مشکلات را به مسئولان منتقل کنند

آیین غبارروبی مسجد جمکران توسط اصحاب رسانه برگزار شد

دیدار نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان با عراقچی

استاندار آذربایجان غربی: شاید برای انتخابات مجلس بیایم!

جمال زبیدی سفر آیت الله رییسی به خوزستان

چگونه یک انسان خردمند باشیم؟

هلهله مردم شادگان در پی حضور سرلشکر سلیمانی + فیلم

تجاوز های اسراییل به حاکمیت لبنان، امنیت و استقرار منطقه را تهدید می کند

ابتکار: روحانی انتظار دارد همه دستگاه های کشور برای ارتقا وضعیت ‎زنان و خانواده ایرانی اقدام کنند

سفر نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان به تهران

خط قرمز آموزش و پرورش چیست؟

اتحادیه اروپابرای تقویت صلح درافغانستان باایران همکاری می کند

هنرمند اهل خوی تابلو فرش «وحدت نیروهای مسلح» را می بافد

فرمانده ناجا: برای مقابله با توطئه اقتصادی همه پای کار باشند

شهید زنده پر کشید

دیدار کوتاه رییسی با سردار سلیمانی در روستاهای شادگان

گزارش رابرت مولر: بین ستاد ترامپ و روسیه تبانی نشده است

در رادیو ایران 20 بشنوید: "رادیوک" پادکست ویژه کودک و نوجوان

پایان همایش بین المللی مهدویت

سفر نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان به تهران

ملت ایران با پیوستن به «طرح جهاد همبستگی ملی» صحنه های بی نظیری خلق می کنند

بهره برداری از بخش جدید بیمارستان حضرت زهرا(س) با حضور سفیر و رییس مجلس اعلای عراق

انتخابات کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ابطال شد

پاسخگویی بانک ها به مردم و مراجعه کنندگان بیشتر شود

پیکر امدادرسانان بنیاد مسکن اردبیل در خرم آباد تشییع شد/ مهدی صادق زاده و رضا حبوبی در جاده معمولان جان باختند

حال و هوای حرم امام حسین (ع) در ایام ولادت حضرت علی اکبر (ع) + تصاویر

دغدغه ای که رییس جمهور در خصوص زنان داشت چه بود؟

واکنش علی نصیریان به نام گذاری خیابانی به نام او

مراسم گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی در ایتالیا برگزار شد

آیین بزرگداشت شهدای فروردین قزوین برگزار شد

آیین غبارروبی مسجد مقدس جمکران

دو خبر کوتاه اجتماعی از گیلان

سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی کشور خسارت زد

رییسی: باید آمادگی پیش گیری از خسارت را داشته باشیم

مراسم روز ملی ارتش ایران در سلطنت عمان

مراسم سالگرد شهید مدافع حرم سعید مسافر در رشت برگزار شد

بهره برداری از بخش جدید بستری بیمارستان حضرت زهرا(س) با حضور سفیر و رییس مجلس اعلای عراق

دستور سردار سلیمانی برای تخلیه روستایی در شادگان

عباسی: تحقق حکومت صالحان جز با تحقق حاکمیت انبیاء و دین امکان ندارد

ایجاد کمیته های اخلاق بالینی اعتماد به نظام سلامت را ارتقا می دهد

ارتش جمهوری اسلامی ایران بواسطه تواضع در اوج اقتدار است

میلیارد ریال برای بهبود یافتگان از دام اعتیاد تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شد

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به کهگیلویه و بویراحمد سفر می کنند

مراسم تشییع پیکر دو امدادگر اردبیلی در خرم آباد

مقوم وجودی نظام اسلامی مساجد کشور هستند

دیدار کوتاه رییسی با سردار سلیمانی در روستاهای شادگان / عکس

آخرین وضعیت انتقال برخی از وزارتخانه ها از تهران/ مخالفان چه می گویند؟

فرماندهان قرارگاه شمال شرق ارتش گلزار شهدا را عطر افشانی کردند

دریافت عوارضی در آزادراه تهران-ساوه معضل ساکنین رباط کریم

صمیمت سپاه و ارتش موجب خشم استکبار جهانی است

عدل هاشمی پور: صندلی بهارستان را به تشنگان سیاست واگذار می کنم

موج جدید مقابله با ردپای گروه های افراطی درفضای مجازی انگلیس

برگزاری جشن «شعبان نوع دوستی» به همت بازاریان در بندرعباس

لزوم کمک رسانی نهادهای حوزوی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

چند صدایی در جبهه اصلاحات/ اصلاح طلبان برای چه کسی شرط می گذارند؟

نهادهای حوزوی نقش مهمی در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب دارند

پای صحبت سرهنگ فداکار ارتشی این روزهای فضای مجازی

دیدار کوتاه رییسی با حاج قاسم در روستاهای شادگان

در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید

در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید