مطالب مرتبط:
نقد تند پوران درخشنده درباره وضعیت فضای مجازی/تئاتر در آستانه جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران
اعلام برنامه کامل بخش چهل سالگی انقلاب جشنواره تئاتر فجر
سومین کنگره «کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره در چهل سالگی انقلاب»
گفت وگو با «شهاب راحله» برگزیده هنر نمایش «فصل رویش» در چهلمین سال پیروزی انقلاب استادیوم 100 هزار نفری برای تماشای تئاتر پر می شود
در گفت وگو با فارس اعلام شد برنامه های چهل سالگی انقلاب در جشنواره تئاتر فجر؛ از تجمع تا رادیو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 2 فروردین 1398 ساعت 16:062019-03-22فرهنگي

چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر


ایرنا- نیمه دوم سال 1397 در مرور فعالیت های تئاتری، بازتاب دهنده رخدادهایی بود که به واسطه چهلمین سال پیروزی انقلاب فضای حاکم بر هنرهای نمایشی ایران را تحت الشعاع قرار داد و البته در این میان شاهد نقد عادلانه هنرمندان این عرصه از کارنامه تئاتر ایران .

- تهران- ایرنا- نیمه دوم سال 1397 در مرور فعالیت های تئاتری، بازتاب دهنده رخدادهایی بود که به واسطه چهلمین سال پیروزی انقلاب فضای حاکم بر هنرهای نمایشی ایران را تحت الشعاع قرار داد و البته در این میان شاهد نقد عادلانه هنرمندان این عرصه از کارنامه تئاتر ایران در این بازه زمانی بودیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، با پشت سر گذاشتن روزهای پر فراز و نشیب سال 97 خاصه در عرصه فرهنگ و هنر، به رسم و سنت معهود و مالوف هر ساله نگاهی خواهیم داشت به آنچه که عرصه هنرهای نمایشی در پس گذران این روزها در سال 97 آنرا تجربه کرده است.

شاید امروز زمان مناسبی باشد تا بستر و زمین حاصلخیز عرصه فرهنگ و هنر کشور را در حوزه تئاتر مورد کاوش قرار دهیم تا ببینیم حاصل کاشته ها، داشته ها و برداشت های عرصه هنرهای نمایشی در کشورمان طی سال 97 چه کارنامه ای را برای این هنر پویا، جذاب و جریان ساز از خود به یادگار گذاشته است.

بدون هیچ تردیدی سایه سنگین مسائل اقتصادی به واسطه تحریم های ناجوانمردانه کشورهای استعمارگر، سالی بسیار متفاوت در تمامی عرصه های فعالیت کلان در کشورمان رقم زد، اما با همت هنرمندان همیشه همراه در عرصه هنرهای نمایشی و مسئولانی که همواره ثابت کرده اند با تمامی محدودیت ها می توانند در ارائه کارنامه فعالیت خود به واسطه مددجویی از این هنرمندان بی ادعا و پرکار، دورنمای موفقی از عرصه تئاتر در کشور را پیشاروی مخاطبان ترسیم کنند، این عرصه وانماند.

به سبب آنکه بودجه سال 1397 با سایه سنگین تلاطم مسائل اقتصادی در تمامی عرصه ها از جمله هنرهای نمایشی همراه بود، می توان سال جاری تئاتر در کشور و کارنامه موجود در آنرا، کارنامه ای موفق و قابل قبول ارزیابی کرد.

هرچند برای گام برداشتن در مسیر عدالت در این گزارش تلاش خواهیم کرد تا در کنار و بازتاب موفقیت ها در عرصه هنرهای نمایشی کشورمان طی سال 97، نگاهی نیز به آسیب های موجود در این عرصه نیز داشته باشیم و مانند همیشه امید خواهیم داشت تا در سال 1398 و با تازه شدن نفس مسئولان و هنرمندان به مدد پوشیدن قبای نو در سال جدید، شاهد برطرف شدن آسیب ها و تقویت نقاط قوت در تمامی عرصه های فرهنگ و هنر کشور، به خصوص عرصه هنرهای نمایشی باشیم.

** درخشش تئاتر کودک و نوجوان در قامت بین المللینیمه دوم سال در کشورمان در خیل فعالیت های تئاتری همواره به نیمه جشنواره های متعدد عرصه هنرهای نمایشی بازمی گردد و آغازکننده این رخدادها یکی از مهمترین رویدادهای جشنواره ای در کشورمان یعنی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان است.

جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، نخستین جشنواره از هفت جشنواره بین المللی تئاتر در کشورمان است که در تقویم رویدادهای بین المللی عرصه هنرهای نمایشی در سطح جهان توانست نام خود را ثبت کند و بیست و پنجمین دوره این جشنواره از بیست و هشتم آبان تا چهارم آذرماه با دبیری مریم کاظمی در همدان برگزار شد.

قدمت و قدرت تئاتر کودک و نوجوان در کشورمان به آغاز دهه 40 و فعالیت های هنرمندان شناخته شده این عرصه تئاتری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باز می گردد و از آن تاریخ تا به حال و بعد از پشت سر گذاشتن بیش از پنج دهه فعالیت مستمر با تمام فراز و فرودهایش، هنوز هم می توان تولیدات تئاتر کودک و نوجوان در کشورمان را در قیاس با تولیدات این گونه تئاتری در جهان، نمونه گون و نادر دانست به گونه ای که بیشترین استقبال در زمینه حضور گروه های تئاتر حرفه ای عرصه بین الملل در جشنواره های تئاتری کشورمان را هنوز هم در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان شاهد هستیم.

در بیست و پنجمین گام برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، 50 گروه داخلی و خارجی در بخش های رقابتی این رخداد بار دیگر جدیدترین تولیدات خود را پیشاروی مخاطبان و اعضای هیات داوران قرار دادند.

یکی از مهمترین ویژگی های این دوره جشنواره، درخشش هنرمندان استانی در بخش های رقابتی جشنواره و ربودن اغلب جوایز مهم این رویداد در حضور گروه های معتبر جهانی از کشورهای آلمان، ایتالیا، سوییس، فرانسه، کانادا و دانمارک بود.

گواه این مدعا بازتاب کیفیت آثار تئاتر کودک و نوجوان توسط هنرمندان کشورمان که اغلب آنها توسط هنرمندان استانی تولید شده بودند در رسانه های مختلف و بین المللی بود.

در حقیقت بیان آنها از کیفیت آثار تئاتری هنرمندان ایران نشان می داد که در گونه تئاتر کودک و نوجوان، هنرمندان ایران نه تنها از همتایان جهانی خود چیزی کم ندارند که نگاه خلاقانه و نوع بازتاب فانتزی و دنیای کودکان و نوجوانان در تولید و ارائه آثار نمایشی توسط آنها، قابلیت رقابت با گونه های تئاتر کودک و نوجوان را در سراسر جهان دارد.

** چهل سالگی انقلاب در عرصه هنر با تئاتر دفاع مقدسسال 1397 مزین به چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی بود و عرصه فعالیت های هنری همسو با دیگر عرصه های کلان در کشورمان، ویژه برنامه های مختلفی را برای برگزاری جشن هایی شایسته چهل سالگی انقلاب در خود تدارک دیده بود.

هنرمندان تئاتر نیز در کنار مدیریت این حوزه در بسیاری از موارد تلاش خود برای بازتاب داشته های عرصه هنرهای نمایشی در کشورمان در جشن چهل سالگی انقلاب را با مهمترین ژانر تئاتری که به نام هنرمندان ایرانی گره خورده است؛ یعنی تئاتر دفاع مقدس گره زدند.

سال 1397 را در عرصه تئاتر مقاومت و تئاتر دفاع مقدس می توان یکی از مهمترین، واقع گرایانه ترین و البته منطقی ترین سال ها در نوع برخورد هنرمندان تئاتر و مدیریت هنرهای نمایشی کشورمان با محتوای این گونه نمایشی دانست.

در پاییز 1397 شاهد برگزاری مهمترین جشنواره تئاتر دفاع مقدس کشورمان با عنوان جشنواره سراسری تئاتر مقاومت بودیم که از ششم تا دهم آذرماه به دبیری ابراهیم نصیربیگی با حضور 14 گروه نمایشی در بخش صحنه ای، 13 گروه نمایشی در بخش خیابانی و هشت مقاله در بخش پژوهش یکی از درخشان ترین دوره های خود را در گام شانزدهم تجربه کرد.

با توسعه مفهوم مقاومت و دفاع مقدس در ذیل مجموعه فعالیت های هنری در کشورمان به ویژه در سال 1397 که مزین به جشن های چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی بود؛ شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت برای نخستین بار در 10 بخش تئاتر صحنه ای، بین الملل، بازتولید، خیابانی، محیطی، کودک و نوجوان، نمایشنامه نویسی، عکس، پوستر و همایش های پژوهشی برگزار شد و یکی از درخشان ترین ادوار برگزاری جشنواره تئاتر مقاومت را به نام خود رقم زد.

در ادامه فعالیت هنرمندان عرصه تئاتر در کشورمان در سال 1397 به ویژه در عرصه تئاتر دفاع مقدس شاهد برگزاری دیگر جشنواره های تئاتری با همراهی این مضمون بودیم که از جمله آنها می توان به برگزاری بیست و یکمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر اشاره کرد.

این جشنواره که نخستین دوره خود را در سال 1377 با همت و همراهی هنرمندان خرمشهری و با محوریت حماسه فتح خرمشهر و رخدادهای هشت سال دفاع مقدس آغاز کرد، این بار بیست و یکمین دوره خود را از بیست و هفتم تا سی و یکم مردادماه به مدت چهار روز در شهرهای خرمشهر و آبادان برگزار کرد.

برگزاری این رخداد مقدمه ای برای میزبانی نیمه دوم سال 97 از مهمترین جشنواره تئاتری کشورمان گره خورده با نام دفاع مقدس یعنی جشنواره سراسری تئاتر مقاومت بود.

از دیگر جشنواره هایی که زیرمجموعه مفاهیم دفاع مقدس و مقاومت در سال 1397 و همگام با جشن های چهل سالگی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در کشورمان برگزار شد دومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند بود که از هجده الی بیست و یکم آبان ماه 97 با میزبانی از 6 نمایش محیطی و خیابانی دومین تجربه خود را از سر گذراند.

همچنین ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار نیز اینبار به میزبانی استان کرمانشاه برگزار شد.

جشنواره ای که با هدف ایجاد فضای مناسب جهت خلق تجربه های نوین و رسم افق های تازه در عرصه تئاتر با موضوع محوری ایثار و شهادت، بزرگداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم، انقلاب و دفاع مقدس، جهت تبیین عنصر ایثار، فداکاری و از جان گذشتگی با حضور 23 نمایش خیابانی و 13 نمایش صحنه ای با حضور هنرمندانی از استان های کرمان، مرکزی، ایلام، خوزستان، اصفهان، کرمانشاه، تهران، فارس، گیلان، بوشهر و لرستان برگزار شد.

همچنین به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نخستین جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر در دو بخش صحنه ای و خیابانی از تاریخ نهم تا سیزدهم دی ماه در رامسر برگزار شد.

این جشنواره که برای نخستین بار شاهد حضور هنرمندان تئاتر خانواده شهدا و ایثارگران به شکلی خاص بود، یکی دیگر از مهمترین جلوه های برگزاری جشنواره های تئاتری کشورمان را با محوریت شناسایی و جذب استعدادهای هنری در خانواده گسترده شهدا و ایثارگران به عنوان خاطره سازان حماسه هشت سال دفاع مقدس با 9 اثر در بخش صحنه ای و 10 اثر در بخش خیابانی به گونه ای برگزار کرد که شاهد استقبال گسترده ای از آثار حاضر در این جشنواره توسط مردم شهرستان رامسر بودیم.

از دیگر جشنواره های حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس که در سال 1397 همگام با جشن های چهل سالگی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برگزار شد، جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک در گام بیست و چهارم خود بود.

این رخداد با هدف گرامی داشت حماسه چهارم آذرماه (روز مقاومت مردم اندیمشک) و همچنین تکریم دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از تاریخ ششم الی نهم آذرماه 97 در شهرستان اندیمشک با حضور 9 نمایش در بخش مسابقه و یک نمایش در بخش مهمان برگزار شد.

اما بدون هیچ شکی متفاوت ترین جشنواره تئاتری با محوریت دفاع مقدس در طول سال 1397 به برگزاری نخستین دوره جشنواره تئاتر محیطی موزه با هدف آشناسازی نسل جدید با دستاوردهای انقلاب اسلامی به واسطه هنر پویای تئاتر و همچنین تاکید بر مرور تاریخ معاصر اسلامی از سیزدهم تا نوزدهم بهمن ماه در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس به دبیری مجید امرایی برگزار شد.

جشنواره ای که در آن 30 اثر تئاتری از 23 استان کشورمان در شرایطی به صحنه رفتند که برای نخستین بار بود در منطقه خاورمیانه جشنواره ای با محوریت تئاتر محیطی در موزه همگام با کشورهای صاحب تئاتر که جشنواره های خاصی جهت برگزاری نمایش های محیطی در موزه های معروف خود دارند را شاهد بودیم.

** آسیب شناسی تئاتر در چهل سالگی انقلابهمزمان با پشت سر گذاشتن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1397 با هدف مداقه و مرور داشته های تئاتر کشورمان طی چهار دهه انقلاب اسلامی، نشست تخصصی برای نخستین بار با عنوان بررسی تئاتر ایران پس از انقلاب اسلامی با حضور سرشناس ترین کارشناسان و پژوهشگران عرصه تئاتر کشورمان اساتیدی مانند مجید سرسنگی، مهرداد رایانی مخصوص، نصرالله قادری و همچنین منوچهر اکبرلو در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

اتفاقی که شاید پیش از این بارها به عنوان یکی از مطالبات هنرمندان تئاتر کشورمان شناخته می شد تا با نگاهی کارشناسانه، داشته ها و فراز و فرود تئاتر کشورمان را بعد از گذشت سال ها فعالیت این گونه هنری بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی مورد توجه قرار دهند و این بار به بهانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و پیش زمینه برگزاری سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تاریخ هفتم تا نهم بهمن ماه 1397 در تهران برگزار شد.

از مهمترین خروجی های این نشست تخصصی با محوریت بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی می توان به گفته های مهرداد رایانی مخصوص یکی از پژوهشگران حاضر در این نشست اشاره کرد که چشم اسفندیار تئاتر ایران طی فعالیت چهل ساله خود را به نداشتن نقشه راه مربوط دانست.

او در این نشست با بیان آنکه مهمترین آسیب تئاتر در 40 سال اخیر، نداشتن نقشه راه است، گفت: نقشه راه به این معنی است که ما بدانیم مثلا تا 50 سال آینده قرار است به کجا برویم.

حوزه های مختلف تئاتر اعم از کودک و نوجوان، عروسکی، دفاع مقدس و .

چه مسیری را طی کنند و جایگاه مان در منطقه، خاورمیانه و .

کجاست.

رایانی مخصوص در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برگ برنده تئاتر بعد از انقلاب، تئاتر دفاع مقدس و تئاتر خصوصی است، تصریح کرد: تئاتر بعد از انقلاب دو بخش مشخص دارد.

اولی تئاتر دفاع مقدس است که جریانی متفاوت با تئاتر حوزه جنگ و مقوله ای منحصر به فرد محسوب می شود و دیگری تئاتر خصوصی است که اگرچه دولت برای آن برنامه ریزی نکرده است؛ اما کمک شایانی به تئاتر می کند و در خاورمیانه و حتی آسیا می توان ادعا کرد در این بخش جلوتر هستیم.

دیگر خروجی مهم این نشست تخصصی به بررسی مفهوم هویت تئاتر ملی و خط تمیز قراردادن میان تئاترِ انقلابی و فعالیت تئاتر در طول تاریخ چهل ساله انقلاب اختصاص داشت.

در این سرفصل مجید سرسنگی مدیر دپارتمان تئاتر پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران و یکی از پژوهشگران عرصه تئاتر انقلاب با تاکید بر اینکه موضوعی با عنوان تئاتر بعد از انقلاب، کلان است و نمی شود در یک نگاه کلی این دوره را خوب یا بد لقب داد، گفت: من با این موضوع که وضعیت تئاتر ایران در سطحی بالاتر از کشورهای آسیایی است موافق نیستم؛ چون برخی کشورها از نظر سالن های تئاتر و تعداد اجرا از ما پیشرفته تر هستند اما در اینکه باید قدردان این 4 دهه باشیم چون به دست هنرمندان رخ داده است شکی ندارم.

وی تصریح کرد: بی شک تئاتر هم مانند یک کودک رشد می کند و این یک مسیر طبیعی است و خیلی افتخار ندارد.

افتخار زمانی است که تئاتر را پرورش دهیم و در آن نخبه پروری کنیم.

ما تئاتر انقلابی نداریم بلکه تئاتر بعد از انقلاب داریم و متاسفانه نتوانستیم الگویی که متاثر از فضای فرهنگی و اجتماعی باشد تولید و به عنوان یک استاندارد به جا بگذاریم.

دیگر خروجی مهم این نشست تخصصی به جایگاه هویت ملی عرصه هنرمندان نمایشی در طول بازه چهل ساله انقلاب با محوریت تولید آثار محتوایی و همسو با آرمان های انقلاب شکوهمند اسلامی بازمی گشت.

قادری از اساتید شناخته شده و پژوهشگران نامدار عرصه هنر تئاتر انقلاب گفت: یکی از مهمترین آسیب های تئاتر بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی که تا به امروز نیز گریبان گیر اغلب تولیدات آثار محتوایی با محوریت انقلاب است سیاست زدگی این دسته از آثار است.

وی افزود: در حال حاضر دو دسته تئاتر در کشور فعال است که هیچ کدام حاضر نیست کار دیگری را ببیند.

گروه اول مذهبیون هستند که کار گروه دوم را سکولار می داند و گروه دوم روشنفکران هستند که تئاتر گروه اول را روضه خوانی و مرثیه می پندارند و همه مشکل ما از همین موضوع نشات می گیرد که این دو گروه همدیگر را نمی پذیرند.

این استاد دانشگاه افزود: ما دائما در جایگاه اپوزیسیون قرار گرفته ایم در حالی که تئاتر جمهوری اسلامی ایران به شدت وابسته به حاکمیت است.

این نشانگر آن است که این جریان فکری تئوریزه می شود.

به عقیده من تئاتر بعد از انقلاب سیاست زده است نه سیاسی!.

** نمایشگاه اسناد تئاتر انقلاب اسلامی، بازتاب خلاء ِ موزه تئاتراز دیگر اتفاقاتی که فعالیت عرصه هنرهای نمایشی در سال 1397 را در زمینه مرور کارنامه این هنر تحت الشعاع خود قرار داد و از آن می توان به عنوان یکی از اتفاقات مهم و البته موفق یاد کرد به برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر انقلاب اسلامی به بهانه چهل سالگی جشن پیروزی انقلاب بازمی گردد.

هر چند اختصاص یک محیط ثابت و دائمی برای موزه تئاتر یکی از اصلی ترین اتفاقاتی است که از سال 1395 خورشیدی اجرای آن در دستور کار مدیران کل هنرهای نمایشی کشور و همچنین معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است؛ اما تاکنون این مهم به دلایل مختلف که بیشترین آن مسائل مالی بوده، صورت نگرفته است.

برگزاری نمایشگاه اسناد تئاتر انقلاب اسلامی که به بهانه پیروزی شکوهمند انقلاب کشورمان در گام چهل سالگی آن در موزه فلسطین برگزار شد چنان با استقبال از سوی عموم مخاطبان و البته جامعه تئاتری مواجه شد که همت مسئولان را برای افتتاح موزه تئاتر و اختصاص محیطی ثابت جهت ارائه اسناد و داشته های تئاتر ایران بعد از گذشت 40 سال از فعالیت خود بیش از پیش بازتاب داد و همین امر باعث شد از زبان شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واپسین روزهای سال 1397 بشنویم در سال آینده (1398 خورشیدی) شاهد افتتاح موزه تئاتر در کشورمان خواهیم بود.

** تئاتر ایران در آینه جشنواره سی و هفتم تئاتر فجربر هیچ کس پوشیده نیست برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان مهمترین رخداد تئاتری در تقویم فعالیت های عرصه هنرهای نمایشی کشورمان به شمار می رود.

در سال 1397 نیز سی و هفتمین دوره این جشنواره با دبیری نادر برهانی مرند یکی از متفاوت ترین و پرشکوه ترین دوره های خود را به ویژه در عرصه تئاتر ملی پشت سر گذاشت.

دوره ای که با برگزیده شدن بیش از 60 درصد از هنرمندان استانی در اختتامیه این رخداد نشان دهنده توسعه فعالیت هنرمندان تئاتر کشورمان در سراسر ایران اسلامی و تحقق شعار تئاتر برای همه بود.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از بیست و دوم بهمن ماه تا چهارم اسفند ماه در شرایطی در تهران برگزار شد که بیش از 124 گروه نمایشی از هنرمندان تئاتری کشورمان و 12 کشور بین المللی در این جشنواره آثار خود را طی 12 روز برگزاری پیشاروی مخاطبان قرار دادند.

بدون هیچ شکی مهمترین مولفه و برگ برنده این رخداد استقبال و رضایت مخاطبان از یک سو و همچنین جامعه هنرمندان داخلی و بین المللی از کیفیت آثار تئاتر استانی در این دوره از جشنواره بود.

در حقیقت سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر یکی از اصلی ترین مولفه های تحقق یکی از شعارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید بود.

دولتی که مهمترین مولفه های خود در عرصه فرهنگ و هنر را نخست بر دیپلماسی فرهنگی و دیگر فعالیت های هنری در تمامی شاخه ها در کشور عنوان کرده بود.

حضور گسترده هنرمندان چه در بخش اجرای آثار صحنه ای و چه در بخش شو کیس یا پیشخوان ملی اجراهای نمایشی ایران جهت معرفی داشته ها و توانمندی فعالان عرصه تئاتر در کشورمان به مدیران کمپانی ها و همچنین جشنواره های بین المللی معتبر عرصه هنرهای نمایشی در جهان؛ بازتاب دهنده و محقق کننده شعار دیپلماسی فرهنگی در سالی بود که به دلیل تحریم های ناجوانمردانه کشورهای استعمارگر و دشمنان انقلاب بیم آن می رفت که با توجه به کاهش بودجه جشنواره، این رخداد مهم تئاتری در بُعد بین الملل نتواند کارنامه موفقی از خود به یادگار بگذارد.

اما علاوه بر درخشش جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش هنرمندان استانی، یکی از مهمترین مولفه های آنرا می توان در بخش بین الملل جست، جایی که نه تنها شاهد تحسین هنرمندان خارجی حاضر در این رخداد از توانمندی هنرمندان تئاتر در کشورمان بودیم که شاهد انعقاد قراردادهای متعددی جهت تولیدات مشترک میان هنرمندان ایرانی و همتایان خود در دیگر کشورها از یک سو و از سوی دیگر دعوت از گروه های تئاتر ایرانی جهت اجرای عمومی در نقاط مختلف جهان و شرکت در رویدادهای بین المللی تئاتری در سراسر جهان بودیم.

** شورای نظارت و ارزشیابی چشم اسفندیار بدون هیچ تردیدی اگر بخواهیم مهمترین آسیب و چشم اسفندیار فعالیت های تئاتری در کشورمان را در سال 1397 مورد توجه قرار دهیم این مساله به فعالیت شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باز می گردد.

وظیفه ذاتی شورای نظارت و ارزشیابی صدور مجوز اجرا و تایید محتوای آثار نمایشی جهت تطبیق محتوای آثار تئاتری با معیارهای جامعه اسلامی و انقلابی ایران است.

در حقیقت مجوز صادر شده توسط این شورا ملاکی برای اجرای عمومی آثار تئاتری در سراسر کشور به شمار می رود؛ اما با سکانداری محسن امیری که در شهریور ماه 1396 جایگزین رحمت امینی به عنوان مدیر شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی شد طی سال 1397 تا زمانی که شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی به سبب انتقاد بی سابقه جامعه تئاتری از محسن امیری به عنوان سکاندار این شورا به نوعی مجبور به تغییر او شد یکی از پرچالش ترین دوران فعالیت این شورا را شاهد بودیم.

در طول سال 1397 شاهد نظارت دیگر نهادهای نظارتی در کنار اداره کل هنرهای نمایشی بر آثار تئاتری بودیم و بارها بسیاری از این آثار به دلیل شکایت نهادهای نظارتی و عدم پایبندی شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی به صدور پروانه مجوز، شاهد توقف اجراهای عمومی آثار تئاتری در کشور بودیم.

به گونه ای که این روند شکایت، گروه های نمایشی را از وضعیت ارزشیابی و نظارت و همچنین عدم التزام این شورا در صدور مجوز خود با خلع سلاح کردن گروه های تئاتری و جلوگیری از اجرای عمومی آنها، همچنین وضعیت بازبینی آثار نمایشی و نگاه انقباضی اعضای شورای ارزشیابی و نظارت برای صدور مجوز نمایش ها و تاکید بر شیوه تبلیغاتی گروه های نمایشی چالش های متعددی را در طول 1397 برای هنرمندان عرصه تئاتر کشورمان با خود به همراه داشت.

بعد از اتفاقاتی که در تیرماه 1397 برای نمایش رویای شب تابستان که به بازداشت موقت سعید اسدی مدیر مجموعه تئاترشهر و مریم کاظمی کارگردان این اثر نمایشی بازمی گشت، نوع رویکرد شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در صدور مجوز اجرا و همچنین نگاه محتوایی و ممیزی آثار بسیار سخت گیرانه شد.

درست بعد از این ایام بود که ما شاهد توقف اجرای نمایش فاندو و لیز به کارگردانی هوشمند هنرکار در تماشاخانه مهرگان به دلیل استفاده بدون مجوز از کلاه گیس برای بازیگران این نمایش بودیم.

همچنین دیگر نمایشی که از اجرای عمومی آن بعد از چند اجرا ممانعت به عمل آمد نمایش عاقبت عشاق سینه چاک به کارگردانی بهرام تشکر بود که این بار در تماشاخانه پالیز به صحنه رفته بود.

هرچند که این نمایش بعد از بازبینی مجدد و رفع موارد اصلاحی بار دیگر اجرای خود را از سر گرفت.

نمایشی که با حکم محسن امیری مدیر شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در سال 1397 از اجرای آن به شکل کامل ممانعت به عمل آمد به نمایش مثل آب برای شکلات به کارگردانی ابراهیم پشت کوهی در آخرین روزهای آذرماه برگشت.

هرچند دلیل محسن امیری برای توقف این اجرا به محتوای این اثر نمایشی و همچنین پخش تیزرهای بدون مجوز آن در شبکه های ماهواده ای و فضای مجازی باز می گشت اما توقیف سومین اثر نمایشی تنها در فصل پاییز یکی از پرچالش ترین اتفاقات عرصه تئاتر در کشورمان را در طول سال 1397 رقم زد.

همه اینها در شرایطی بود که نمایش بینوایان به کارگردانی حسین پارسایی با وجود تمامی حاشیه ها که واژه تئاتر لاکچری را برای نخستین بار در بدنه اجرا و تولیدات آثار تئاتری در کشورمان جاری کرد با وجود تخلف هایی مانند آغاز تبلیغات شهری نمایش پیش از بازبینی نهایی و گرفتن مجوز بدون کوچکترین بازخوردی از سوی شورای نظارت و ارزشیابی به کار خود ادامه می داد در حقیقت بازتاب دهنده نوع نگاه متفاوت به این اثر نمایشی و کارگردان آن بود که انتقاد جامعه تئاتری کشور را بار دیگر با خود به همراه داشت.

تجمیع همین عوامل بود که در نهایت دست به دست یکدیگر داد تا در تاریخ چهارم دی ماه با حکم شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی شاهد جایگزینی وحید فخرموسوی به عنوان رییس شورای ارزشیابی و نظارت این اداره کل به جای محسن امیری باشیم.

** به جای موخرهآنچنان که در ابتدای این گزارش به آن اشاره شد تلاش کردیم تا در قالب فصل های مختلف، مروری بر حوزه فعالیت هنرمندان تئاتر این هنر پویا و جریان ساز در طول سال 1397 داشته باشیم و در این گزارش فراز و فرود های مختلف اعم از کارنامه موفق و البته آسیب های حوزه تئاتر در کشورمان در طول سال جاری مورد مداقه قرار گرفت.

در این مجال پایانی با سبک و سنگین کردن تمامی اتفاقات جاری در تئاتر کشورمان طی سال 1397 می توان مُهر قبولی بر کارنامه فعالیت تئاتری کشورمان زد.

سالی که یکی از مهمترین مولفه ها و شاخصه های آن به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و بازتاب تجلی این اتفاق در خلال برنامه های تئاتری اعم از جشنواره و یا تولیدات و اجرای عمومی آثار نمایشی بازمی گشت.

از سوی دیگر در بدنه تئاتر دانشگاهی بار دیگر شاهد حمایت مدیران عرصه هنر تئاتر کشورمان از جوانانی بودیم که بار رسالت پیشرفت آینده تئاتر حرفه ای ایران را با خود به دوش می کشند و همچنین در زمینه برگزاری جشنواره ها شاهد اتفاقات مبارک و خجسته ای به ویژه در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان و جشنواره تئاتر عروسکی تهران - مبارک بودیم.

که برگ برنده هر سه این رخدادها طلایه داری هنرمندان استانی در عرصه هنر تئاتر کشورمان و پیشی گرفتن این هنرمندان از هنرمندان پایتخت نشین و برداشتن گامی بزرگ برای تحقق شعار تئاتر برای همه میان مدیران و مسئولان تئاتری بودیم.

در نهایت مانند همیشه باید امید داشت که با آغاز سال 1398 خورشیدی در کنار تمامی شادی بخشی و فرحناکی طبیعت و نعماتی که بهار طبیعت برای ما به ارمغان می آورد بتوانیم شاهد درخشش هرچه بیشتر عرصه تئاتر کشورمان در سال 1398 در دو بُعد ملی و بین المللی باشیم.

به امید آن روز.


کلید واژه ها: تئاتر - کارنامه - هنرمندان - کشور - فرهنگ و هنر - ایران - بازتاب - ایرنا - فرهنگ - مسئولان - اقتصادی - کودک و نوجوان - برداشت - موفق - همیشه - همراه - گزارش - متفاوت - موفقیت - نوجوان - امروز - تحریم - بودجه - سالگی - زمین - امید - کودک - کاوش

آخرین اخبار سرویس:
رونمایی از کتاب نگاهی بر پیشینه محله پایین دروازه اصفهان

394 گردشگر خارجی از جاذبه های همدان بازدید کردند

حضور بخش بین الملل جشنواره عمار در بیست و دومین بازار فیلم فجر

برگزاری ارکستر ملی ایران در استان کرمان

شب یلدا در کرج آماده نمایش شد

لباس عجیب ترلان پروانه سوژه شد

حضور مریم امیرجلالی در عروسی الهام حمیدی / عکس

رونمایی از «همسران تابستانی» و «مغز در آتش»

پایان کارگاه های آموزشی موسیقی و شعر در دانشگاه علوم پزشکی ایران

اکران مستند «تالان» در نشست بیم ها و امیدهای آب زیرزمینی

ترافیک ستاره ها در شبکه نمایش خانگی/از مهران مدیری تا لیلا حاتمی

برگزاری نمایشگاه تصویرسازی در هرات

سینا درخشنده روی صحنه رفت

کنسرت موسیقی خیریه گروه همایون پرنیا با صدای علیرضا افتخاری برگزار می شود

قره داغی: خانواده ها با خیال راحت آثار کودک و نوجوان سوره مهر را خریداری کنند/ عرضه 80 عنوان کتاب با نشان مهرک در نمایشگاه کتاب

شهروند-نقاش، رویدادی برای نزدیکی میان هنرمندان و مردم است

خبرگزاری آریا- راه یابی 247 اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی

سه اثر ایرانی در جشنواره معتبر انیمیشن «انسی» فرانسه

استخدام کارمند گیشه سینما در مجموعه فرهنگی ورزشی آگاه در تهران

پِچ پِچ های نوید محمدزاده و مانی حقیقی/ عکس

مریم امیرجلالی در عروسی لاکچری الهام حمیدی+عکس

تیپ «هوتن شکیبا» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

خانواده ها با خیال راحت آثار کودک و نوجوان سوره مهر را خریداری کنند/ عرضه 80 عنوان کتاب با نشان مهرک در نمایشگاه کتاب

برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه معمار معرفی می شوند

برگزاری ارکستر ملی ایران در کرمان برای اولین بار

شب یلدا در کرج آماده نمایش شد

بیژن بنفشه خواه و بهنام تشکر چه بودند و چه شدند؟ + تصاویر

هیولای مهران مدیری آمد! / عکس

پوشش نیکی کریمی در جشنواره جهانی فیلم فجر

راهیابی 247 اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی

ترویج سبک زندگی ایرانی ــ اسلامی؛ رمز مقابله با تهاجم فرهنگی

نمایشگاه کرنش به حافظ در موزه هنرهای معاصر کرمان برگزار می شود

صداقت در فیلم های ایرانی جریان دارد

شهرداری تهران: تئاتر نصر موزه تئاتر ایران خواهد شد

حضور جایزه مهرگان در نمایشگاه کتاب

مراسم رونمایی از سه مجموعه شعر در شهرری

شجریان به روایت هم محله ای ها/پاتوق خسرو آواز ایران تخریب می شود؟

500 نفر از هنرمندان همدانی باز هم دست به دامن استاندار شدند

انتشار فراخوان برگزاری اولین سمینار مطالعات اجرا

فیلم/ فراستی: باید هم مخاطب تربیت نقد پیدا کند هم آن آقایانی که اصلا تحمل و تربیت نقد ندارند

برگزاری نهمین جشنواره فرهنگی هنری کارگر ایرانی/ تجلیل از کارگران برگزیده

نفرین لالورونا در گیشه درخشید

«خواب خاک» در فرهنگسرای رسانه نقد می شود

شهرداری تهران: تئاتر نصر موزه تئاتر ایران خواهد شد

نمایشگاه کرنش به حافظ در موزه هنرهای معاصر کرمان برگزار می شود

جلد دوم کتاب قصرشیرین شهر خاطره ها رونمایی شد

میزبانی کانون از کودکان و نوجوانان در نمایشگاه کتاب

ترلان پروانه با دامن زرقی برقی اش در جشنواره جهانی فجر!

چهره آشفته «هدیه تهرانی» روی پوستر یک فیلم/ عکس

جلد دوم کتاب قصرشیرین شهر خاطره ها رونمایی شد

انتشارات علامه به افغانستان رسید

«حکم» به پردیس شهرزاد رسید

هزار کودک 6 ساله، مهمان ویژه جشن میلاد امام زمان(عج)

بازنویسی قوانین سینماداری پس از نیم قرن/ ساخت پردیس مشروط می شود

اجرای علیرضا افتخاری به نفع سیل زدگان در حوزه هنری

کلیپ دیدنی/ شوخی احسان خواجه امیری با اعضای گروهش

«رشته گمشده»، موضوع اظهارات عجیب کارشناس هیولاشناسی درباره اسطوره ها

نمایش فیلم درساژ در دانشگاه شهید بهشتی با هدف کمک به سیل زدگان

دوباره به دنیای شعر برگشته ام

نمایش فیلم های جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس قزوین آغاز شد

احمدرضا احمدی: «مینای مهتاب»، گویاترین زبان «هشت کتاب» سهراب

حاشیه های چهره و ظاهر جدید پارسا پیروزفر (عکس)

مسابقه هنرهای آوایی در گنبدکاووس

هنرمند با حضور 200هنرمند برگزار می شود/تهران شهر دوم است

500 نفر از هنرمندان همدانی باز هم دست به دامن استاندار شدند

جانشینی برای نقش های سلمان خان

داستین هافمن در یک فیلم اقتباسی بازی می کند

جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر

لئوناردو دی کاپریو از «زمین» حمایت می کند

از انیو موریکونه در 90 سالگی وی تجلیل می شود

از حضور فیلمسازان عاشق بورژوازی تا بلاتکلیفی، رخوت، یخ زدگی و بی برنامگی

اظهارات عجیب کارشناس هیولاشناسی درباره اسطوره ها

نقاش کوچک زنجانی دیپلم افتخار مسابقه نقاشی اسپانیا را کسب کرد

خانواده ها با خیال راحت آثار کودک و نوجوان سوره مهر را خریداری کنند/ عرضه 80 عنوان کتاب با نشان مهرک در نمایشگاه کتاب

نمایش فیلم های جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس قزوین آغاز شد

نمایش کنت دراکولا

سقوط آزاد پسرجهنمی در گیشه هالیوود/ تصاویر

 استقبال گسترده دانش آموزان از جشنواره ملی آیین دوستی

نقاش کوچک زنجانی دیپلم افتخار مسابقه نقاشی اسپانیا را کسب کرد

فیلم های هفته منتقدان کن اعلام شد

نخستین پرواز هواپیمای الکتریکی نروژی انجام شد+فیلم

آلبوم «در محاصره» با صدای محمد معتمدی منتشر شد

اجرای خواننده معروف به نفع سیل زدگان

مرور هشت فیلم از سینمای آذربایجان در جشنواره وارش

نخستین پرواز هواپیمای الکتریکی دو زیست بر کرانه آسمان+فیلم

مسعود آب پرور با «هوش سیاه» در شبکه الکوثر

حمله تروریستی در مراسم عید پاک در سریلانکا +فیلم

شباهت عجیب زیبا کرمعلی و مادرش! +عکس

نخستین پرواز هواگرد دو زیست برکرانه آسمان+فیلم

فراخوان پنجمین جایزه ی شعر احمد شاملو

سفر به مشهد از پیاده راه رشت

انتخاب تاکسیران برتر پایتخت با رأی شهروندان

پوستر سی امین جشنواره تئاتر کردستان رونمایی شد

مرور هشت فیلم از سینمای آذربایجان در جشنواره وارش

خانم بازیگر در مراسم عروسی الهام حمیدی +عکس

فروش آلبوم محمدرضا شجریان به نفع سیل زدگان

فراخوان برگزاری اولین سمینار «مطالعات اجرا» منتشر شد

هنوز سفارشی برای ساخت سریال «مینو 2» نداریم/ قصه را برای فتح خرمشهر نگه داشته ایم

تبارشناسی مفهوم عشق در فرهنگ ایرانی

معرفی برگزیدگان سیزدهمین دوره جایزه معمار همزمان با روز معمار

چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر

چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر