مطالب مرتبط:
جهاد و دفاع از دیدگاه اسلام بررسی شد
بررسی اخلاق و حقوق محیط زیست از دیدگاه اسلام
دیدگاه اسلام درباره «چهارشنبه سوری» بررسی شد
جایگاه و اهمیت مطالعه و یادگیری از دیدگاه اسلام بررسی شد
بررسی جایگاه زن در ایران باستان و دین اسلام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 ساعت 03:052019-03-19سياسي

بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به شادی و شادمانی


عضو هیات علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی به تشریح دیدگاه اسلام در خصوص شادی و چارچوب های آن پرداخت.

- ناهید مشایی در گفت وگو با ایکنا" از خراسان رضوی در مورد ارتباط اسلام با شادی در جامعه اظهار کرد: برخی افراد تلاش در بد جلوه دادن دین اسلام دارند و دین اسلام را یک دین عبوس نشان می دهند.

از سویی دیگر عملکرد اشتباه برخی از دینداران افراطی نیز باعث گسترش این تفکر می شود که اسلام، دینی تک بعدی و دارای حزن و اندوهی پیوسته است اما براساس اصل اسلام، این دیدگاه اشتباه است چراکه پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) در مورد اینکه چگونه ساعات زندگی خود را به شادی بگذرانیم، سفارشاتی کرده اند.

وی افزود: پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) به صورت مستقیم به جزییات شادمانی در زندگی پرداختند؛ برای نمونه پیامبر اکرم(ص) می فرماید اوقات زندگی خود را به سه بخش تقسیم کنید و یک بخش آن، پرداختن به تفریح و شادی باشد .

همچنین امام رضا(ع) نیز در احادیث خود به سبک زندگی توجه زیادی داشته و نکات ارزنده ای را مطرح کردند.

در کتاب فقه الرضا(ع) حدیثی از ایشان بیان شده مبنی بر اینکه تلاش کنید اوقاتتان 4 بخش باشد؛ بخشی برای مناجات با خدا؛ بخشی برای کار و زندگانی؛ بخشی برای دوستان و افراد معتمد که عیب هایتان را به شما گوشزد کنند (وقت گذراندن با دوستان، نوعی تفریح محسوب می شود) و بخش آخر ساعتی برای لذت های غیر حرام در نظر بگیرید .

تأکید پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) بر داشتن تفریح و شادی در زندگی مشایی ادامه داد: امام رضا(ع) تفریح و لذت بردن از زندگی را لازمه و مقدمه سه کار دیگر می دانستند؛ بدین معناکه اگر تفریح داشته باشی، می توانی کار کنی و با دیگران ارتباط داشته باشی.

درواقع ائمه اطهار(ع) در سبک زندگی دینی تأکید بر تفریح به دور از ناپاکی کردند.

در حدیثی از امام رضا(ع) چنین بیان شده است از لذایذ دنیوی، نصیبی برای کامیابی خود قرار دهید و آرزوهای دل را از راه های مشروع برآورید؛ تفریح و سرگرمی های لذت بخش شما را در اداره زندگی یاری می کند و با کمک آن در امور زندگی موفق خواهید شد .

در حدیث دیگری از امام رضا(ع) نقل شده مراقب باشید که در تفریح به مردانگی و شرافتتان آسیبی نرسد و دچار اسراف و تندروی نشوید .

این استاد دانشگاه با بیان اینکه احادیث موجود درباره شادمانی، کمک بسیاری برای آگاهی از اینکه چه نوع تفریحاتی داشته باشیم، می کند گفت: متاسفانه امروز به دلیل گسترش جریان فکری اومانیسم در جهان، بحث لذت طلبی مطلق انسان ها مطرح شده است و بیان می شود که حق چارچوب گذاشتن بر هر چیزی که انسان دوست دارد و لذت می برد را نداریم.

بنا بر اعتقاد اومانیست ها اگر انسانی از مشروبات الکلی یا قماربازی لذت می برد، اجازه دارد از آن بهره مند شود.

دین اسلام مخالفتی با شادی ندارد مشایی تشریح کرد: این درحالی است که بازی های قمار، مشروبات الکلی و.

در دین اسلام حرام است به دلیل اینکه بر بهداشت روانی افراد و سلول های مغزی آن ها اثر منفی می گذارد.

امام رضا(ع) نیز بر این نکته تأکید کردند؛ خداوند از آن رو شراب را حرام کرده که موجب تباهی و تغییر خِردهای نوشندگان آن می شود .

بنابراین شراب بر خرد افراد تأثیر منفی می گذارد؛ به همین دلیل خداوند نوشیدن آن را حرام کرده است.

مخالفت اسلام با نوشیدن مشروب و حرام دانستن آن به معنای بدی دین و مخالفت با شادی نیست.

این استاد دانشگاه با اشاره به قماربازی و علت منع شدن آن در قرآن گفت: در آیه 90 سوره مائده بیان شده که خداوند، بندگانش را از همه قمارها نهی کرده است.

همچنین در این آیه، خداوند قماربازی را پلیدی و گرایش به آن را از وسوسه های شیطان نامیده است.

بایستی توجه داشت که منع شدن انسان ها از این فعالیت ها به معنای محزون بودن دین اسلام نیست.

وی با بیان اینکه واژه فرح 25 بار در قرآن تکرار شده که نشان از تأکید بر شادمانی افراد است ، خاطرنشان کرد: خداوند در اشاره خود به نعمت های بهشتی در قرآن، پیوسته به لذت ها و شادی هایی برای بهشتیان اشاره می کند که در زندگی دنیایی نیز برای ما لذت بخش است.

لذت هایی چون پوشیدن لباس های زیبا، غذاهای متنوع و.

؛ بنابراین تمام مواردی که در دنیا برای انسان مطلوب است، در بهشت نیز وجود دارد با این تفاوت که در دنیا انسان ها، از تفریحات زیان رسان منع شده اند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: برخی افراد با توضیح اینکه اسلام دارای ممنوعیت هایی چون لذات جنسی است، این دین را مخالف شادمانی و بهره بردن از لذت معرفی می کنند.

این درحالی است که به صورت متعدد توسط ائمه(ع) و پیامبر(ص) تأکیده شده که اسلام به لذت های جنسی ارزش می نهد اما این بهره مندی از لذت بایستی از راه حلال و با همسر باشد؛ بنابراین اسلام بر بهره مندی از لذات جنسی خط بطلان نکشیده بلکه بهره مندی از آن را به صورت شرعی سفارش کرده است.

مشایی با بیان اینکه اسلام بر شوخی و جوک گفتن تأکید کرده است تصریح کرد: پیامبر(ص) می فرماید خوشا به حال کسی که در دنیا شما را خنداند چراکه در آخرت نیز خندان محشور می شود .

درواقع حضرت محمد(ص) بر لطیفه گفتن و خنداندن دیگران صحه گذاشته اند؛ بدین معنا فردی که شادی را به قلب مومنی وارد کند، در آخرت پاداش دریافت می کند.

این درحالی است که پیامبر اسلام(ص) تأکید بر غیبت نکردن و تهمت نزدن داشته و بیان کردند زبان خود را بر چیزی حرام نکنید .

در اسلام تنها موسیقی های مطرب حرام است این استاد دانشگاه اظهار کرد: از دیگر مسائلی که برخی منتقدان دین اسلام بر آن تأکید می کنند، حرام بودن موسیقی از نظر دین اسلام است و آن را دلیل بر محزون بودن اسلام می دانند؛ در حالی که موسیقی به عنوان یک دانش، مورد توجه برخی از علمای دین قرار دارد.

در واقع علما موسیقی های مطربی که انسان را از حالت عادی خارج می کند و منجر به ایجاد شادی هایی برای او می شود که قدرت تفکر صحیح را از انسان می گیرد، حرام می دانند.

وی بیان کرد: براساس دیدگاه علما، موسیقی مفید، عرفانی یا موسیقی که به انسان آرامش می بخشد و شادی زودگذری را به او منتقل نمی کند، حرام نیست.

همچنین مطابق با فتواهای برخی علمای دین، کارکردن با آلات موسیقی به عنوان یک دانش حلال شمرده شده است.

در واقع اگر در این موارد افراط وجود داشته باشد، مشکل دار خواهد بود.

هر اقدامی که در آن افراط وجود داشته باشد، انسان را دچار مشکل می کند مانند کار بیش از اندازه و.

.

افراط در استفاده و کاربرد آلات موسیقی در برخی دست آوردهای پزشکی مطرح شده که منجر به مشکلاتی چون ضعف اعصاب و.

می شود.

مشایی افزود: ملاک شادی در اسلام دارای چارچوب هایی است که اگر این چارچوب ها رعایت شود، مشکلی به وجود نخواهد آمد؛ در واقع هیچکدام از این موارد به معنای گسترش غم و از بین بردن شادی توسط دین نیست.

حتی غم هایی که در اسلام بر آن تأکید شده، حزن هایی هستند که انسان را به عالم متعالی تری هدایت می کنند؛ برای نمونه اگر برای عاشورا اشک می ریزیم، به دلیل این است که به ما شجاعت می دهد تا برای مبارزه با ستم تصمیم بگیریم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه غم های افراطی چون قمه زدن و.

که در توسط برخی مسلمانان صورت می گیرد، حرام است و باید برای اینگونه اقدامات دیه پرداخت شود ، گفت: دایره تفریحات حلال بسیار زیاد است چون دوستی، سفر، خوردنی های متنوع و.

.

اسلام در زمینه شادی دارای چارچوب های وسعت داری است؛ بنابراین تنها شادی هایی که منجر به فحشا می شود و موسیقی هایی که محتوای نادرستی دارند، مورد قبول اسلام نیست.

بسیاری از علما برخی از موسیقی ها را به دلیل محتوای نامناسبشان حرام می دانند؛ در واقع موسیقی که انسان را به سمت روابط نامشروع سوق دهد، حرام است.

افراطی ها دین دار محسوب نمی شوند مشایی با اشاره به افراط گری های برخی از مسلمانان گفت: افراط گرایان در همه فرقه ها وجود دارند؛ برای نمونه مسیحیان کاتولیک، اعتقادات متفاوتی با مسیحیان پروتستان دارند.

نکته اینجاست که افراط گرایی در هیچ دینی پسندیده نیست و افراطی ها دیندار محسوب نمی شوند.

دینداران حقیقی افرادی هستند که دین را به همان صورت که هست، سنجیده و فهمیده باشند.

شهید مطهری در این باره گفته است اسلام به مثابه یک مینیاتور است؛ زمانی که هر قسمت از این مینیاتور اضافه کشیده شود، تبدیل به کاریکاتور می شود .

وی توضیح داد: مناسک و آیین دین بسیار متعادل است و کسانی که افراطی عمل می کنند، دیندار محسوب نمی شوند.

بنابراین عملکردهایی که ناشی از بدفهمی مناسک است، دینی نمی دانیم.

باید توجه داشت متدین، برخورد سلبی ندارد و کسی که اینگونه باشد متدین نیست بلکه افراط گر است.

این استاد دانشگاه در رابطه با مظاهر جدید لذت در دنیای معاصر گفت: زمانی که لذت های جدید پا به عرصه ظهور می گذارد، باید این مظاهر با اصول اسلام سنجیده شود؛ برای نمونه زمانی که سینما روی کار آمد، بسیاری از علما به دلیل اینکه نمی دانستند سینما، چگونه می تواند به بشر کمک کند و از سویی دیگر به دلیل پخش فیلم هایی که محتوای مطلوب و مناسبی نداشت، اجازه بهر مندی از آن را ندادند.

در دوران پهلوی، فیلم های سینمایی محتوایی جنسی داشت و چون در مظاهر دینی چنین محتوایی حرام است، بنابراین چنین سینمایی مورد قبول نبود.

مشایی با اشاره به عملکرد برخی کشورهای اسلامی در مواجهه با مظاهر جدید تفریح تصریح کرد: هنگامی که تلفن همراه در عربستان رواج یافت، مفتی عربستان استفاده از بلوتوث را حرام اعلام کرد که این فتوا، مورد انتقاد علمای شیعه قرار گرفت.

به اعتقاد علمای شیعه، صرف بلوتوث حرام نیست بلکه آنچه که از طریق بلوتوث منتقل می شود، اگر مطابق با عرف شرعی نباشد، مورد قبول نیست؛ بنابراین ما نمی توانیم براساس این مستندات بگوییم ماهواره، موبایل، بلوتوث، سینما و.

حرام است.

شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی منجر به کاهش شادی در جامعه شده است وی در پاسخ به اینکه حظ معنوی و بهره مندی از تفریحات سالم در جامعه کاهش داشته است یا خیر، بیان کرد: کاهش حظ و بهره وری معنوی و تفریحات سالم در جامعه دلایل گوناگونی دارد.

در واقع شرایط اجتماعی جامعه ما آنچنان دشوار و سخت شده که شادی نمی تواند عمق و ژرفایی برای افراد به همراه داشته باشد.

ما در شرایط سخت اقتصادی هستیم و از دیدگاه دین، این شرایط جهاد و نوعی مبارزه محسوب می شود؛ در واقع تحریم ها و مشکلات اقتصادی منجر به وارد شدن فشارهایی بر عموم مردم شده است.

وی افزود: غم در چهره مردم مشهود است؛ بنابراین در چنین شرایطی به طور کلی حظ معنوی کمتر شده اما اگر از این بحران عبور و همراه این شرایط، جهاد کنیم تا بر سر آرمان خود بمانیم، این ماندگاری بر سر آرمان هایمان شادی را در جامعه به بار خواهد آورد.

ما به عملکرد صحیح خود امید داریم و از مسئولان می خواهیم عملکرد درستی داشته باشند تا حظ معنوی و مادی دوباره به جامعه بازگردد.


کلید واژه ها: تفریح - زندگی - اسلام - شادی - سبک زندگی - امام - دانشگاه - دانشگاه فردوسی - استاد دانشگاه - شادی در زندگی - اشتباه - خراسان رضوی - مشایی - هیات علمی - عضو هیات - انسان ها - لذت بخش - فردوسی - افراطی - خراسان - سرگرمی - اداره - انسان - جامعه - امروز - فکری - موفق - صورت - کتاب - نشان

آخرین اخبار سرویس:
ایران و آمریکا درگیر «جنگ پنهان» شده اند/ حمله نمایشی محتمل است

خانم مجری ازدواج کرد/ عکس

بارش برف بهاری در زنجان/ عکس

متقی فر: نگرانی بابت پایگاه اجتماعی خود نداریم/ مذاکرات نشان داد گفتمان انقلاب پیش برنده است

پیش بینی سندرز از عاقبت ترامپ در انتخابات آینده

داروی تمامی دردهایتان در کلام مولا علی(ع)

احکام داروها و داروخانه ها

خاطرات رهبر انقلاب به انگلیسی ترجمه می شود

برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی

حال خوش تالاب میقان اراک/ عکس

استخدام نیروی مدیر فروش و نماینده فروش در کرج

واردات هلو، شلیل و شفتالو 6 میلیون دلاری شد

استخدام مشاوره پوست، مو و ناخن در کرج

استخدام کارشناس پذیرشگر با سابقه کار در کرمان

حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است

حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است

دولت مشکلات ناشی از جهت گیری نظام سلطه علیه کشور را حل کند

عناوین روزنامه های سیاسی 4 اردیبهشت 98/ در انتظار تیغ تیز عدالت در لواسان +تصاویر

بازیکنی که زهرش را به بیرانوند ریخت

استایل نارنجی «نگار جواهریان» /عکس

ریشه واقعی اختلاف های ایران - آمریکا

مشکل ایران و آمریکا با تغییر دولت ها حل نمی شود/ خاصیتی در دیدار با ترامپ نمی بینم

چرایی دشمنی ایران با اسراییل. هدفی مقدس؟ یا نقشه ای استراتژیک

آلودگی هوا برای اقتصاد جهانی 5 هزار میلیارد دلار هزینه دارد

تولید انبوه خودروهای گازسوز؛ برنامه تازه فولکس واگن برای کاهش آلودگی هوا

مصرف برق در ایران و جهان به روایت آمار

مقایسه قیمت برق در ایران و سایر کشورهای جهان

ماموریت سیا به معاون رییس جمهور«در سپردن پست ها به افراد غیرتخصصی عمل کنم»

قیمت برق در ایران ارزانترین در دنیا است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد: توزیع نهاده های دامی در کشور بر پایه دلالی

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

آیت الله اشکوری دعوت حق را لبیک گفت

دولت مشکلات ناشی از جهت گیری نظام سلطه علیه کشور را حل کند

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی

محبت و توجه به همسر و فرزند، زندگی ها را بیمه می کند/فضای مجازی بلای جان خانواده ها

پاورپوینت قرار دادهای پیمانی (قرار داد EPC)

پاورپوینت شکل گیری و تغییر باور، نگرش و رفتار

پاورپوینت دوره کاردانی مکانیک ماشین آلات

پاورپوینت نانوتکنولوژی و کاربرد آن در صنایع مختلف

قیمت واحد مسکونی حوالی میدان هفت تیر

ایران کمتر از یک میلیون بشکه نفت در روز نخواهد فروخت

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد:
 توزیع نهاده های دامی در کشور بر پایه دلالی

پاورپوینت عکس هایی از بند انحرافی تکمیل شده

پاورپوینت کار و فعالیت گروهی

پاورپوینت فصل اول کتاب تئوری سازمان، ساختار و طرح سازمانی نوشته رابینز ترجمه الوانی و دانایی فرد- ویرایش جدید)

پاورپوینت اختلال شخصیتی مرزی

محمود عباس متنبه شد؟

تیپ مشکی «هانیه توسلی» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

فتنه ارز 4200 تومانی و بودجه زخمی کشور/پیام ها و پیامد های تصمیم جدید آمریکا درباره نفت ایران/بارش باران های سیل آسا در فضای مجازی!

پاورپوینت اختلال بیان نوشتاری در کودکان

پاورپوینت مسائل اجرایی دیوارهای حائل

پاورپوینت دوره آموزشی سیستم مدیریت یکپارچه و ممیزی آن (IMS)

برگزاری جلسه هم اندیشی روسای شعب استان های مازندران، گلستان و سمنان بانک ایران زمین

پیام تبریک شورای هیئات مذهبی کشور برای انتصاب فرمانده کل سپاه

رونق تولید مهمترین راه برون رفت از رکود و تورم است/ دولتمردان موانع تولید را از سر راه بردارند

انواع تاورکرین و قطعات آن

پاورپوینت سیر تطور نظریه سازمان(فصل دوم کتاب تئوری سازمان، ساختار و طرح سازمانی نوشته رابینز ترجمه الوانی و دانایی فرد- ویرایش جدید)

بانک ها در راستای تقویت تولید ملی برنامه ریزی کنند

پاورپوینت سندرم اعتیاد خشک

هشدار صریح جامعه اطلاعاتی کشور به سردمداران آمریکا

خبری بد برای ترامپ

ذکری کارگشا برای جبران اعمال گذشته

عکس/ تلفن همراه نمایندگان مجلس

پیام تبریک شورای هیأت مذهبی کشور برای انتصاب فرمانده کل سپاه

پاورپوینت جریانهای نظری در پویایی گروه

پاورپوینت تلفیق کودکان عادی و استثنایی در روش مونته سوری

هر وقت اراده کنیم نفت خود را خواهیم فروخت

پاورپوینت شمع های بتنی پیش ساخته

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ مسلط به seo، adwords در تهران

با خنده به استقبال مردها بروید

پاورپوینت مقایسه سقف کوبیاکس با سقف یوبوت

پاورپوینت پژوهشهای نظری و کاربردی گروه

سفر هیات کره جنوبی به واشنگتن برای تمدید معافیت از تحریم ها

خبری بد برای استقلال بعد از شکست مقابل الهلال

پاورپوینت آشنایی با آموزش کودکان ناشنوا و کم شنوا

پاورپوینت فونداسیون شمعی

پاورپوینت مطالعه تطبیقی-تحلیلی اسناد هدایت طراحی شهری

پاورپوینت ژئوتکستایل (Geotextile) چیست؟

دعوت ملکه انگلیس از ترامپ

پوشش متفاوت «مریم معصومی» در یک جشنواره جهانی/ عکس

مافیای واردات پشت احیای وزارت بازرگانی

آغاز کادرسازی حوزه سیاسی در وزارت کشور

هواپیمای ظریف در نیویورک به زمین نشست

اخبار منتشر شده درباره اختلاف ظریف و زنگنه جدی است؟

چهل و یکمین سلسله نشست های اصفهان فردا

ابراز رضایت رییس جمهوری از تاثیر اجرای ساماندهی و لایروبی رودخانه ها

پاورپوینت انواع سبک های دکوراسیون

میزان تولید خودرو در ایران طی 6 سال اخیر/اینفوگرافی

دستور تهیه بیسکویت زیره هندی

فائو احتمال عمدی بودن حمله ملخ ها به ایران را بررسی می کند

تصاویر شما/ خدمت رسانی طلاب و روحانیون خراسان در مناطق سیل زده خوزستان

پاورپوینت اصول نور پردازی در دکوراسیون داخلی

پاورپوینت معماری هندسه گرا

کویت به آینده منطقه خوش بین نیست

استایل خاص «مهراوه شریفی نیا» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

جزییات 4خبر ویژه امروز چهارشنبه چهارم اردیبهشت 1398

همه پرسی تغییر قانون اساسی مصر با مشارکت پایین رأی آورد

مستأجران مستأصل شده اند

مسجدی ها و ائمه جماعات به یاری سیل زدگان می شتابند

بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به شادی و شادمانی

بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به شادی و شادمانی