مطالب مرتبط:
جهاد و دفاع از دیدگاه اسلام بررسی شد
بررسی اخلاق و حقوق محیط زیست از دیدگاه اسلام
دیدگاه اسلام درباره «چهارشنبه سوری» بررسی شد
جایگاه و اهمیت مطالعه و یادگیری از دیدگاه اسلام بررسی شد
بررسی جایگاه زن در ایران باستان و دین اسلام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 ساعت 03:052019-03-19سياسي

بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به شادی و شادمانی


عضو هیات علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی به تشریح دیدگاه اسلام در خصوص شادی و چارچوب های آن پرداخت.

- ناهید مشایی در گفت وگو با ایکنا" از خراسان رضوی در مورد ارتباط اسلام با شادی در جامعه اظهار کرد: برخی افراد تلاش در بد جلوه دادن دین اسلام دارند و دین اسلام را یک دین عبوس نشان می دهند.

از سویی دیگر عملکرد اشتباه برخی از دینداران افراطی نیز باعث گسترش این تفکر می شود که اسلام، دینی تک بعدی و دارای حزن و اندوهی پیوسته است اما براساس اصل اسلام، این دیدگاه اشتباه است چراکه پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) در مورد اینکه چگونه ساعات زندگی خود را به شادی بگذرانیم، سفارشاتی کرده اند.

وی افزود: پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) به صورت مستقیم به جزییات شادمانی در زندگی پرداختند؛ برای نمونه پیامبر اکرم(ص) می فرماید اوقات زندگی خود را به سه بخش تقسیم کنید و یک بخش آن، پرداختن به تفریح و شادی باشد .

همچنین امام رضا(ع) نیز در احادیث خود به سبک زندگی توجه زیادی داشته و نکات ارزنده ای را مطرح کردند.

در کتاب فقه الرضا(ع) حدیثی از ایشان بیان شده مبنی بر اینکه تلاش کنید اوقاتتان 4 بخش باشد؛ بخشی برای مناجات با خدا؛ بخشی برای کار و زندگانی؛ بخشی برای دوستان و افراد معتمد که عیب هایتان را به شما گوشزد کنند (وقت گذراندن با دوستان، نوعی تفریح محسوب می شود) و بخش آخر ساعتی برای لذت های غیر حرام در نظر بگیرید .

تأکید پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) بر داشتن تفریح و شادی در زندگی مشایی ادامه داد: امام رضا(ع) تفریح و لذت بردن از زندگی را لازمه و مقدمه سه کار دیگر می دانستند؛ بدین معناکه اگر تفریح داشته باشی، می توانی کار کنی و با دیگران ارتباط داشته باشی.

درواقع ائمه اطهار(ع) در سبک زندگی دینی تأکید بر تفریح به دور از ناپاکی کردند.

در حدیثی از امام رضا(ع) چنین بیان شده است از لذایذ دنیوی، نصیبی برای کامیابی خود قرار دهید و آرزوهای دل را از راه های مشروع برآورید؛ تفریح و سرگرمی های لذت بخش شما را در اداره زندگی یاری می کند و با کمک آن در امور زندگی موفق خواهید شد .

در حدیث دیگری از امام رضا(ع) نقل شده مراقب باشید که در تفریح به مردانگی و شرافتتان آسیبی نرسد و دچار اسراف و تندروی نشوید .

این استاد دانشگاه با بیان اینکه احادیث موجود درباره شادمانی، کمک بسیاری برای آگاهی از اینکه چه نوع تفریحاتی داشته باشیم، می کند گفت: متاسفانه امروز به دلیل گسترش جریان فکری اومانیسم در جهان، بحث لذت طلبی مطلق انسان ها مطرح شده است و بیان می شود که حق چارچوب گذاشتن بر هر چیزی که انسان دوست دارد و لذت می برد را نداریم.

بنا بر اعتقاد اومانیست ها اگر انسانی از مشروبات الکلی یا قماربازی لذت می برد، اجازه دارد از آن بهره مند شود.

دین اسلام مخالفتی با شادی ندارد مشایی تشریح کرد: این درحالی است که بازی های قمار، مشروبات الکلی و.

در دین اسلام حرام است به دلیل اینکه بر بهداشت روانی افراد و سلول های مغزی آن ها اثر منفی می گذارد.

امام رضا(ع) نیز بر این نکته تأکید کردند؛ خداوند از آن رو شراب را حرام کرده که موجب تباهی و تغییر خِردهای نوشندگان آن می شود .

بنابراین شراب بر خرد افراد تأثیر منفی می گذارد؛ به همین دلیل خداوند نوشیدن آن را حرام کرده است.

مخالفت اسلام با نوشیدن مشروب و حرام دانستن آن به معنای بدی دین و مخالفت با شادی نیست.

این استاد دانشگاه با اشاره به قماربازی و علت منع شدن آن در قرآن گفت: در آیه 90 سوره مائده بیان شده که خداوند، بندگانش را از همه قمارها نهی کرده است.

همچنین در این آیه، خداوند قماربازی را پلیدی و گرایش به آن را از وسوسه های شیطان نامیده است.

بایستی توجه داشت که منع شدن انسان ها از این فعالیت ها به معنای محزون بودن دین اسلام نیست.

وی با بیان اینکه واژه فرح 25 بار در قرآن تکرار شده که نشان از تأکید بر شادمانی افراد است ، خاطرنشان کرد: خداوند در اشاره خود به نعمت های بهشتی در قرآن، پیوسته به لذت ها و شادی هایی برای بهشتیان اشاره می کند که در زندگی دنیایی نیز برای ما لذت بخش است.

لذت هایی چون پوشیدن لباس های زیبا، غذاهای متنوع و.

؛ بنابراین تمام مواردی که در دنیا برای انسان مطلوب است، در بهشت نیز وجود دارد با این تفاوت که در دنیا انسان ها، از تفریحات زیان رسان منع شده اند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: برخی افراد با توضیح اینکه اسلام دارای ممنوعیت هایی چون لذات جنسی است، این دین را مخالف شادمانی و بهره بردن از لذت معرفی می کنند.

این درحالی است که به صورت متعدد توسط ائمه(ع) و پیامبر(ص) تأکیده شده که اسلام به لذت های جنسی ارزش می نهد اما این بهره مندی از لذت بایستی از راه حلال و با همسر باشد؛ بنابراین اسلام بر بهره مندی از لذات جنسی خط بطلان نکشیده بلکه بهره مندی از آن را به صورت شرعی سفارش کرده است.

مشایی با بیان اینکه اسلام بر شوخی و جوک گفتن تأکید کرده است تصریح کرد: پیامبر(ص) می فرماید خوشا به حال کسی که در دنیا شما را خنداند چراکه در آخرت نیز خندان محشور می شود .

درواقع حضرت محمد(ص) بر لطیفه گفتن و خنداندن دیگران صحه گذاشته اند؛ بدین معنا فردی که شادی را به قلب مومنی وارد کند، در آخرت پاداش دریافت می کند.

این درحالی است که پیامبر اسلام(ص) تأکید بر غیبت نکردن و تهمت نزدن داشته و بیان کردند زبان خود را بر چیزی حرام نکنید .

در اسلام تنها موسیقی های مطرب حرام است این استاد دانشگاه اظهار کرد: از دیگر مسائلی که برخی منتقدان دین اسلام بر آن تأکید می کنند، حرام بودن موسیقی از نظر دین اسلام است و آن را دلیل بر محزون بودن اسلام می دانند؛ در حالی که موسیقی به عنوان یک دانش، مورد توجه برخی از علمای دین قرار دارد.

در واقع علما موسیقی های مطربی که انسان را از حالت عادی خارج می کند و منجر به ایجاد شادی هایی برای او می شود که قدرت تفکر صحیح را از انسان می گیرد، حرام می دانند.

وی بیان کرد: براساس دیدگاه علما، موسیقی مفید، عرفانی یا موسیقی که به انسان آرامش می بخشد و شادی زودگذری را به او منتقل نمی کند، حرام نیست.

همچنین مطابق با فتواهای برخی علمای دین، کارکردن با آلات موسیقی به عنوان یک دانش حلال شمرده شده است.

در واقع اگر در این موارد افراط وجود داشته باشد، مشکل دار خواهد بود.

هر اقدامی که در آن افراط وجود داشته باشد، انسان را دچار مشکل می کند مانند کار بیش از اندازه و.

.

افراط در استفاده و کاربرد آلات موسیقی در برخی دست آوردهای پزشکی مطرح شده که منجر به مشکلاتی چون ضعف اعصاب و.

می شود.

مشایی افزود: ملاک شادی در اسلام دارای چارچوب هایی است که اگر این چارچوب ها رعایت شود، مشکلی به وجود نخواهد آمد؛ در واقع هیچکدام از این موارد به معنای گسترش غم و از بین بردن شادی توسط دین نیست.

حتی غم هایی که در اسلام بر آن تأکید شده، حزن هایی هستند که انسان را به عالم متعالی تری هدایت می کنند؛ برای نمونه اگر برای عاشورا اشک می ریزیم، به دلیل این است که به ما شجاعت می دهد تا برای مبارزه با ستم تصمیم بگیریم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه غم های افراطی چون قمه زدن و.

که در توسط برخی مسلمانان صورت می گیرد، حرام است و باید برای اینگونه اقدامات دیه پرداخت شود ، گفت: دایره تفریحات حلال بسیار زیاد است چون دوستی، سفر، خوردنی های متنوع و.

.

اسلام در زمینه شادی دارای چارچوب های وسعت داری است؛ بنابراین تنها شادی هایی که منجر به فحشا می شود و موسیقی هایی که محتوای نادرستی دارند، مورد قبول اسلام نیست.

بسیاری از علما برخی از موسیقی ها را به دلیل محتوای نامناسبشان حرام می دانند؛ در واقع موسیقی که انسان را به سمت روابط نامشروع سوق دهد، حرام است.

افراطی ها دین دار محسوب نمی شوند مشایی با اشاره به افراط گری های برخی از مسلمانان گفت: افراط گرایان در همه فرقه ها وجود دارند؛ برای نمونه مسیحیان کاتولیک، اعتقادات متفاوتی با مسیحیان پروتستان دارند.

نکته اینجاست که افراط گرایی در هیچ دینی پسندیده نیست و افراطی ها دیندار محسوب نمی شوند.

دینداران حقیقی افرادی هستند که دین را به همان صورت که هست، سنجیده و فهمیده باشند.

شهید مطهری در این باره گفته است اسلام به مثابه یک مینیاتور است؛ زمانی که هر قسمت از این مینیاتور اضافه کشیده شود، تبدیل به کاریکاتور می شود .

وی توضیح داد: مناسک و آیین دین بسیار متعادل است و کسانی که افراطی عمل می کنند، دیندار محسوب نمی شوند.

بنابراین عملکردهایی که ناشی از بدفهمی مناسک است، دینی نمی دانیم.

باید توجه داشت متدین، برخورد سلبی ندارد و کسی که اینگونه باشد متدین نیست بلکه افراط گر است.

این استاد دانشگاه در رابطه با مظاهر جدید لذت در دنیای معاصر گفت: زمانی که لذت های جدید پا به عرصه ظهور می گذارد، باید این مظاهر با اصول اسلام سنجیده شود؛ برای نمونه زمانی که سینما روی کار آمد، بسیاری از علما به دلیل اینکه نمی دانستند سینما، چگونه می تواند به بشر کمک کند و از سویی دیگر به دلیل پخش فیلم هایی که محتوای مطلوب و مناسبی نداشت، اجازه بهر مندی از آن را ندادند.

در دوران پهلوی، فیلم های سینمایی محتوایی جنسی داشت و چون در مظاهر دینی چنین محتوایی حرام است، بنابراین چنین سینمایی مورد قبول نبود.

مشایی با اشاره به عملکرد برخی کشورهای اسلامی در مواجهه با مظاهر جدید تفریح تصریح کرد: هنگامی که تلفن همراه در عربستان رواج یافت، مفتی عربستان استفاده از بلوتوث را حرام اعلام کرد که این فتوا، مورد انتقاد علمای شیعه قرار گرفت.

به اعتقاد علمای شیعه، صرف بلوتوث حرام نیست بلکه آنچه که از طریق بلوتوث منتقل می شود، اگر مطابق با عرف شرعی نباشد، مورد قبول نیست؛ بنابراین ما نمی توانیم براساس این مستندات بگوییم ماهواره، موبایل، بلوتوث، سینما و.

حرام است.

شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی منجر به کاهش شادی در جامعه شده است وی در پاسخ به اینکه حظ معنوی و بهره مندی از تفریحات سالم در جامعه کاهش داشته است یا خیر، بیان کرد: کاهش حظ و بهره وری معنوی و تفریحات سالم در جامعه دلایل گوناگونی دارد.

در واقع شرایط اجتماعی جامعه ما آنچنان دشوار و سخت شده که شادی نمی تواند عمق و ژرفایی برای افراد به همراه داشته باشد.

ما در شرایط سخت اقتصادی هستیم و از دیدگاه دین، این شرایط جهاد و نوعی مبارزه محسوب می شود؛ در واقع تحریم ها و مشکلات اقتصادی منجر به وارد شدن فشارهایی بر عموم مردم شده است.

وی افزود: غم در چهره مردم مشهود است؛ بنابراین در چنین شرایطی به طور کلی حظ معنوی کمتر شده اما اگر از این بحران عبور و همراه این شرایط، جهاد کنیم تا بر سر آرمان خود بمانیم، این ماندگاری بر سر آرمان هایمان شادی را در جامعه به بار خواهد آورد.

ما به عملکرد صحیح خود امید داریم و از مسئولان می خواهیم عملکرد درستی داشته باشند تا حظ معنوی و مادی دوباره به جامعه بازگردد.


کلید واژه ها: تفریح - زندگی - اسلام - شادی - سبک زندگی - امام - دانشگاه - دانشگاه فردوسی - استاد دانشگاه - شادی در زندگی - اشتباه - خراسان رضوی - مشایی - هیات علمی - عضو هیات - انسان ها - لذت بخش - فردوسی - افراطی - خراسان - سرگرمی - اداره - انسان - جامعه - امروز - فکری - موفق - صورت - کتاب - نشان

آخرین اخبار سرویس:
فال آنلاین دیوان حافظ جمعه ششم اردیبهشت ماه 98

حداد عادل: کمربند - راه رمز حضور چین در عرصه بین الملل است

استخدام مهندس شیمی،تکنسین آزمایشگاه در قزوین

استخدام مهندس طراح تاسیسات مکانیک ساختمان در تهران

استخدام رییس حسابداری دارای سابقه کار ریاست حسابداری-تهران

استخدام مدیر مارکتینگ در شرکت معتبر پخش در تهران

صداوسیما در تشویق مردم به قمار شریک است/ قوه قضایییه به پول هایی که تلویزیون از مردم گرفته رسیدگی کند

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر در شرکت کار آفرینان پیشرو باورس در تهران

افزایش تنش ها میان کاخ سفید و مجلس نمایندگان آمریکا

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعه

برای رفتارهای ترامپ ذره ای ارزش قائل نیستیم

امام زمان (علیه الصّلاه و السّلام) برای اینکه فرج برای همه ی بشریت به وجود بیاورد، ظهور می کند که انسان را از فروبستگی نجات بدهد

خدمت رسانی طلاب زنجانی به مردم سیل زده شادگان

امروز بیش از 17 هزار دانش آموز در المپیاد نانو به رقابت می پردازند/ شناسایی توانایی ها هدفی مهم در کارگروه ترویج نانو

سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص `کمربند-راه` است

سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص کمربند-راه است

استخدام گرافیست مسلط به برنامه های فتوشاپ و کرل در تهران

استخدام کارمند اداری،بازاریاب در اصفهان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

برنامه کمیسیون اجتماعی مجلس برای رونق تولید

برنامه های مساجد بر محور نیازهای جوانان تعریف شود

جمالی: ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

تشییع شهید «مجید قربانخانی» در حرم رضوی + تصاویر

پای اخلاق حرفه ای به آیین نامه انضباطی دانشجویان باز شد/ اردیبهشت؛ ماه رونق انتخابات شورای صنفی در دانشگاه ها

سخت گیری مدیریت آب تنها برای اصفهان است

بازداشت یک شهردار در تگزاس به اتهام تقلب در انتخابات

دست مردم کوتاه و خرمای نمایندگان بر نخیل/ کلاف سردرگم اصلاح قانون انتخابات

فتوای رهبرانقلاب درباره مسابقات و دریافت پول

راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی مصوبه مجلس درباره مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان

اوقات شرعی ششم اردیبهشت در سمنان

بهترین و بدترین نوع مرگ از زبان امام علی(ع)

بسیج با همکاری بنیاد مسکن در ساخت واحد های مسکونی قدم برمی دارد

جمالی: ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

برج میلاد و قله دماوند در یک قاب/ عکس

حذف مشق شب؛ نیازمند جایگزین های مناسب

برای جلوگیری از قطع برق چه کنیم؟

لزوم لایروبی و دیواره سازی 7000 کیلومتر از رودخانه های مازندران/بهره مندی استان از منابع ملی سیلاب

خواب بولتون برای لغو اعتبار نمایندگی ونزوئلا در سازمان ملل

سخنگوی وزارت خارجه: پیشنهاد ظریف، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

تصاویر/ مراسم اختتامیه همایش نظریه علم اسلامی

تصاویر/ پنل های تخصصی همایش نظریه علم اسلامی

بحث درباره ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

نماینده گلستان درباره سفر خارجه‎اش در بحران سیل توضیح داد

ماجرای دوره آموزشی لاکچری استانداری تهران در مشهد چه بود؟

اعلامیه سپاه کردستان: شهادت یک بسیجی به دست تروریست ها بی پاسخ نمی ماند

فتوای رهبرانقلاب درباره مسابقات و دریافت پول

بحث درباره ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

مشکل برخی اصولگرایان با جمعیت امام علی چیست؟

کاظمی: عدم توازن دلیل سهم پایین برخی استان های در تولید ناخالص ملی است

تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدنورالدین حسینی اشکوری در قم

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده است؟

نماینده کهگیلویه: برای عبور از مشکلات باید در مجلس حرکت انقلابی شود

مراسم امضای پوستر و آلبوم جام تهی به نفع سیل زدگان

بازرسان تعزیرات در رستوران های نیاوران

همایش بزرگ «گام دوم انقلاب» در قزوین برگزار می شود

تحقیقات کنگره به اخراج های جدید ترامپ رسید

واکنش سازمان بهزیستی به کلیپ منتشر شده از خانواده دارای 3 معلول در خوزستان

حجت الاسلام نواب در پاسخ به شفقنا: اندیشه گفتگوی ادیان باید در جامعه نخبگانی نهادینه شود

گزارش تصویری : مراسم سالگرد حضرت آیت الله بهجت در قم

سراسر قرآن نکوهش جهل و به کار نگرفتن عقل است

تصاویر/ رونمایی از تفسیر 12 جلدی کوثر در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)

سومین سالگرد شهادت شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

بحث درباره ادامه کار شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

تصاویر/ دوره کاربردی تربیت مبلغ و مروج سواد رسانه

نشست علمی «جایگاه استاد مطهری در تفکر معاصر» برگزار می شود

«کوفه و نقش آن در قرون نخست اسلامی» رونمایی می شود

سرخط علم/ از فتوا به قمار بودن «برنده باش» تا کاربست علم دینی در آموزش و پرورش

تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مجید قربانخانی در معراج الشهدای تهران

راه آهن سبزوار تا پایان سال جاری یا تیرماه سال آینده به بهره برداری می رسد

از قدیمی شدن شیوه های تدریس دروس دینی تا ضرورت برگزاری دوره های آموزش قرآن برای فرهنگیان

اندیشه های عبدالکریم سروش نقد و بررسی می شود

نشست «تصویرآفرینی نهج البلاغه از قرآن» برگزار می شود

فتوای رهبر انقلاب درباره احکام شرعی مسابقات و دریافت پول اعلام شد

احتمال لغو اعزام تیم ملی تیروکمان کامپوند به مسابقات جهانی

«لیندا کیانی» بر فراز بام ها/عکس

موسوی: پیشنهاد اخیر ظریف، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

نماینده کهگیلویه: برای عبور از مشکلات باید در مجلس حرکت انقلابی شود

درخواست رییس اتاق بازرگانی یاسوج برای تکمیل پروژه های نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد

سفر استاندار فارس به شهرستان ارسنجان

پیام تسلیت علی نوبخت در پی درگذشت دکتر بهمن کشاورز

توییت جنجالی «فولام» در خصوص لباس فصل بعد یووه+ تصویر

به این امام زاده دست خالی نروید

«مجید محنایی» معاون استاندار البرز شد

ظرفیت خیرین برای ترویج مهارت افزایی به کارگیری شود/ مدیران استان‎های سیل‎زده گرفتار حضور مسؤولان ملی می‎شوند

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

تصاویر/ تشییع پیکر آیت الله سیدنورالدین حسینی اشکوری در قم

کارمندان فناوری چین راهی ای سی یو می شوند

تحقیق نمایندگان کنگره از اخراج های «بی سابقه» ترامپ

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده؟

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده است؟

ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

سردار اشتری: معلولان خدمتی هرگز فراموش نمی شوند/ تلفات سوانح رانندگی فروردین 30 درصد کاهش داشت

پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

گزارش تصویری آریا از رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان

گرفتن پول در مسابقاتی که بدون آلات قمار انجام میشود/ اگر مسابقه علمی باشد اشکال ندارد/ فتوای حضرت آیت الله سیستانی

استاندار قم: از فرصت حج برای همبستگی بیشتر مسلمانان استفاده کنیم

بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به شادی و شادمانی

بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به شادی و شادمانی