مطالب مرتبط:
نقش محوری ملی حفاری در پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت
نقش آیت الله کاشانی و فداییان اسلام در ملی شدن نفت +عکس
نفت و گاز زاگرس جنوبی در میان برگزیدگان همایش ملی صنعت و خدمات سبز
ضرورت توجه به ابعاد نرم صنعت نفت/نقش دانشگاه ها در پیش بینی های مربوط به آینده و دیپلماسی انرژی
صنعت نفت آبادان 0_0 فولاد خوزستان؛ دربی جنوب برنده نداشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 ساعت 02:112019-03-19سياسي

نقش عشایر جنوب در ملی شدن صنعت نفت


ایرنا - یکی از مهمترین جنبش های سیاسی قرن بیستم، نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران بود که ایلات و عشایر جنوب ایران نقش موثری در تحقق آن داشتند اما کمتر نامی از آنها دیده می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، اگرچه گاه به عمد و گاه در اثر بی اطلاعی و یا دسترسی نداشتن تاریخ نگاران به منابع و اسناد، نام و نقش عشایر در رویدادهای تاریخی کمرنگ جلوه داده شده، اما تاریخ ایران همواره مملو از حماسه، فداکاری و وفاداری ایلات و عشایر است تا وطن این شکوه پابرجا، سربلند از دل التهاب دوران ها بیرون بیاید.

عشایر ایران در همه تاریخ با روحیه ظلم ستیزی و وطن پرستی رو در روی بیگانگان و متجاوزان به خاک وطن ایستاده اند و اجازه غارت منابع ملی را نداده اند تا ایران، بحران ها و روزهای دشوار را پشت سر بگذارد و ایران بماند.

یکی از رویدادهایی که عشایر در شکل گیری آن نقش بی بدیل داشتند نهضت ملی شدن صنعت نفت است.

زیرا پس از کشف نفت در جنوب، پای انگلیسی ها به این منطقه باز شد.

بخشی از خاک ایران که عشایر بختیاری، قشقایی، بویراحمد، دشتستان و تنگستان در آن ساکن بودند و از آنجایی که وطن پرستی و بیگانه ستیزی خصیصه ذاتی عشایر است پس بر خلاف نظر و برنامه های دولت حاکم، عرصه را بر نیروهای انگلیس تنگ کرده و از پای ننشتند که مبادا ایران به هندی دیگر تبدیل شود.

بویراحمدی ها هم در زمان های مختلف منافع انگلیسی ها را به خطر می انداختند به طوری که در 15 دسامبر 1909 کنسول انگلیس در شیراز ناچار شد به طور رسمی از بویراحمدی ها به سر جرج بارکلی سفیرشان در تهران شکایت کرده و سفیر هم متن شکایت را به لندن مخابره می کند.

در بخشی از شکایت کنسول انگلیس از بویراحمدی ها آمده است: اشرار غارتگر بویراحمدی بیش از یک ماه است که در نقاط مختلف بین دشت ارژن که 10 فرسنگ زیر شیراز است و گلدارچین که در مجاورت اصفهان است مشغول عملیات عمده ای هستند و.

بی نهایت مشکل خواهد بود که یک طایفه کوه نشین به این رشادت و فعالیت را بتوان در تنگنا انداخت و.

به عقیده من (مستر بیل) طایفه ای که باید اختصاصا مورد تنبیه واقع شوند همانا طایفه بویراحمدی است و.

طایقه بویراحمدی می تواند 10هزار نفر تهیه کند که عده کمی از آنها سواره اند، .

چهار قلعه محکم دارند که بدون توپ، گرفتن آنها ممکن نیست و.

**تخته قاپو برای غارت نفت جنوب و این ویژگی بویراحمد ها مقدمه ای می شود که رضا شاه جنگ های خود را با عشایر جنوب آغاز کند و برای این جنگ های خونین دلایل زیادی عنوان نیز می شود از جمله اینکه دولت به هیچ وسیله ای قادر به سرکوب شورشیان بویراحمدی و ایجاد آرامش در منطقه نمی شود.

اما آن چنان که مرحوم عطا طاهری بویراحمدی مورخ و پژوهشگر تاریخ عشایر در این باره گفته است: حفاظت از منافع دولت انگلیس در غارت نفت جنوب کشور، پشت پرده اصلی تمام جنگ های رضاشاه با عشایر جنوب بود.

به گفته طاهری، پس از کشف نفت در ایران و تیزتر شدن دندان طمع استعمار پیر، دولت انگلیس، عشایر را مانعی برای رسیدن به خواسته های استعماری خود می دید.

بنابراین دولت دست نشانده رضاشاه برای راضی نگه داشتن اربابان انگلیسی خود در چپاول نفت جنوب کشور، دستور یکجانشینی و خلع سلاح عشایر را صادر کرد.

به باور طاهری، آنها می خواستند هر قدرتی که منافع تجاری دولت انگلیس را تهدید می کند، از بین ببرند و بر این اساس شاه، سران ایلات جنوب را به دستور انگلیسی ها کشت و خلع سلاح و تخته قاپو (یکجانشینی) و آزار و اذیت کوچگران، همه برای غارت نفت جنوب بود و به دستور آنها انجام می گرفت.

وی تاکید کرد: منطقه نفت خیز گچساران در کهگیلویه و بویراحمد نیز در سال های 1302 و 1303هجری خورشیدی مورد مطالعه قرار گرفت و در سال 1310 عملیات حفاری برای چندمین بار انجام شد و بر این اساس پای انگلیسی ها به این منطقه نیز باز شد.

بر این اساس، خلع سلاح و تخته قاپوی عشایر بویراحمد نیز در دستور کار قرار گرفت و بنابراین رضا شاه جنگ تنگ تامرادی را علیه عشایر بویراحمد پایه ریزی کرد تا این ایل جنگجو را تضعیف کند.

**پشت پرده جنگ از زبان فرمانده در سال 1309 مبارزات لهراسب باتولی عشایر زاده دلیر و آزادی خواه بویراحمدی، علیه نیروهای استعمارگر انگلیس و حکومت دست نشانده رضاشاه به اوج خود رسید.

در اسناد تاریخی دلایل زیادی برای این جنگ عنوان شده از جمله اینکه در کتاب بویراحمد در گذرگاه تاریخ دلیل این جنگ بی حرمتی به حریم یکی از کدخدایان ایل و در روایت دیگری آزار و چپاول گری یکی از ماموران نظامی به حریم خانواده های بویراحمد و ممسنی دلیل این جنگ عنوان شده است.

در کتاب بررسی اوضاع سیاسی اجتماعی ایل بویراحمد بین سال های 1304 تا 1342 تمکین نکردن بویراحمدی ها از دولت رضاشاه به عنوان دلیل این جنگ مطرح شده است.

با این حال، سرلشکر شیبانی به عنوان افسری تحصیل کرده و آگاه به جنگ های چریکی در باره پشت پرده این جنگ در کتاب استانداران فارس به یکی از افسرانش گفته است: دیدی این سوادکوهی نابکار (رضا شاه) چطور ما را فریب داد؟ این همه سرباز بی گناه کشته شدند، آن همه مردان دلیر بویراحمدی به گور رفتند برای اینکه کمپانی نفت، چند شاهی بیشتر به سهامداران خود پرداخت کند.

ما فقط آلت دست مظلمه بودیم علیه ملت خودمان برای مساعدت به کمپانی نفت آن هم به قیمت خون جوانان معصوم این ملت، یعنی همان هایی که حقا مالک واقعی این ثروت هستند.

**بیچاره ملت ایران که از ماجرا خبر نداردوی در ادامه بیان می کند: این نامردها ما را در حد یک میرغضب شرکت نفت سقوط دادند، من فکر می کنم که اگر ایران مستقیما به دست یک دولت استعماری اداره می شد ممکن نبود چنین جنایات هولناکی صورت بگیرد.

بیچاره ملت ایران که از این ماجرا خبر ندارند و شاید هم هرگز خبردار نشوند.

شیبانی می افزاید: من تا مدتی به اظهارات بویراحمدی ها مشکوک بودم اما دیگر کوچکترین شکی در صحت اظهاراتشان ندارم.

از زمانی که از وجدان کار اطلاع پیدا کردم، دیگر خود را قادر نمی بینم در این سرزمین بمانم و به چشم افراد این ملت که فرزندانشان را برای حفظ منافع ناچیز شرکت نفت به کشتن دادم نگاه کنم.

این اظهار نظر آن هم از زبان فرمانده ای که مستقیما جنگ را در تنگ تامرادی اداره می کرد نشان می دهد منظور شیبانی از منافع شرکت نفت، منافع دولت انگلیس بود که بهره برداری از چاه های نفت ایران را در اختیار داشت.

موضوع این جنگ برای رضا شاه آن چنان اهمیت داشت که پس از شکست ارتش، سرلشکر حبیب الله شیبانی را برکنار و در دادگاه نظامی محاکمه و به خلع درجه و دو سال زندان محکوم کرد.

**آشنایی مصدق و عشایربا این حال آشنایی دکتر مصدق با سران عشایر مربوط به 20 سال قبل از ملی شدن صنعت نفت بود.

حامد اکبری پژوهشگر تاریخ در مقاله بازخوانی نقش عشایر جنوب در نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران گفته است: مصدق در سال 1299 خورشیدی بنا بر تقاضای بزرگان و مردم شیراز والی فارس شد.

دکتر مصدق با آگاهی از نقش عشایر در فارس روابط بسیار مستحکم و دوستانه ای با آنان برقرار کرد، و با سایر ایلات فارس از جمله کهگیلویه و بویراحمد، ممسنی، کوهمره و خمسه ارتباط برقرار کرد، به طوری که در زمانی که والی فارس بود، هیچ گونه اغتشاش و ناامنی در سرحدات ایالت فارس مشاهده نشد.

بعد از جنگ ایل بویراحمد با نیروهای رضاشاه در تنگ تامرادی ارتباط سران عشایر با دکتر مصدق کم و بیش ادامه یافت.

در دوره شانزدهم مجلس شورای ملی دکتر مصدق و آیت الله کاشانی و چند نفر از همفکران آنها بعد از تجدید انتخابات در تهران به مجلس راه یافتند، جبهه ملی نیز تاسیس شد.

در همین زمان نخستین دوره مجلس سنا گشایش یافت و ناصرخان قشقایی به عنوان سناتور انتصابی از استان فارس به این مجلس راه یافت.

در خرداد ماه سال 1329 خورشیدی کمیسیون 18 نفری نفت در مجلس شورای ملی تشکیل شد، وظیفه این کمیسیون اظهار نظر در مورد نفت و چگونگی نظارت بر قرارداد الحاقی (گس-گلشاییان) بود، دکتر مصدق رییس این کمیسیون و خسرو قشقایی منشی این کمیسیون بود.

آذرماه سال 1329 پنج نفر از اعضای کمیسیون نفت پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت ایران را مطرح کردند که این پیشنهاد در تاریخ 17 اسفند به تصویب کمیسیون نفت و در تاریخ 24 اسفند به تصویب مجلس شورای ملی و در 29 اسفند ماه 1329 خورشیدی به تصویب مجلس سنا رسید، بدین ترتیب صنعت نفت در ایران ملی شد.

29 اسفند برای عشایری که روزگارشان میان چاه های نفت گذشته و تا پیش از سال 1329 نظاره گر انتقال طلای سیاه از سرزمینشان به ناکجا آباد بودند روزی غرورآفرین است زیرا بی شک عشایر جنوب ایران یکی از ارکان پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت هستند حتی اگر تاریخ نویسان نخواهند به آن اعتراف کنند و تاریخ می داند که ارتباط و حمایت عشایر از مصدق تا زمان ملی شدن صنعت نفت و پس از آن تا نخست وزیری و حتی در زمان کودتا ادامه داشت.

ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود/خون دلها خورده ایم/ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود/رنج دوران برده ایم
کلید واژه ها: عشایر - ایران - انگلیس - تاریخ - جنوب - ملی شدن صنعت نفت ایران - شکایت - انگلیسی - صنعت - ایرنا - شیراز - منطقه - خاک ایران - نفت ایران - سفیر - بیگانگان - دولت - دشت ارژن - برنامه - بارکلی - اصفهان - تاریخی - تنبیه - بحران - گزارش - اشرار - سیاسی - آرامش - تهران - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی سندرز از عاقبت ترامپ در انتخابات آینده

داروی تمامی دردهایتان در کلام مولا علی(ع)

احکام داروها و داروخانه ها

خاطرات رهبر انقلاب به انگلیسی ترجمه می شود

برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی

حال خوش تالاب میقان اراک/ عکس

استخدام نیروی مدیر فروش و نماینده فروش در کرج

واردات هلو، شلیل و شفتالو 6 میلیون دلاری شد

استخدام مشاوره پوست، مو و ناخن در کرج

استخدام کارشناس پذیرشگر با سابقه کار در کرمان

حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است

حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است

دولت مشکلات ناشی از جهت گیری نظام سلطه علیه کشور را حل کند

عناوین روزنامه های سیاسی 4 اردیبهشت 98/ در انتظار تیغ تیز عدالت در لواسان +تصاویر

بازیکنی که زهرش را به بیرانوند ریخت

استایل نارنجی «نگار جواهریان» /عکس

ریشه واقعی اختلاف های ایران - آمریکا

مشکل ایران و آمریکا با تغییر دولت ها حل نمی شود/ خاصیتی در دیدار با ترامپ نمی بینم

چرایی دشمنی ایران با اسراییل. هدفی مقدس؟ یا نقشه ای استراتژیک

آلودگی هوا برای اقتصاد جهانی 5 هزار میلیارد دلار هزینه دارد

تولید انبوه خودروهای گازسوز؛ برنامه تازه فولکس واگن برای کاهش آلودگی هوا

مصرف برق در ایران و جهان به روایت آمار

مقایسه قیمت برق در ایران و سایر کشورهای جهان

ماموریت سیا به معاون رییس جمهور«در سپردن پست ها به افراد غیرتخصصی عمل کنم»

قیمت برق در ایران ارزانترین در دنیا است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد: توزیع نهاده های دامی در کشور بر پایه دلالی

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

آیت الله اشکوری دعوت حق را لبیک گفت

دولت مشکلات ناشی از جهت گیری نظام سلطه علیه کشور را حل کند

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی

محبت و توجه به همسر و فرزند، زندگی ها را بیمه می کند/فضای مجازی بلای جان خانواده ها

پاورپوینت قرار دادهای پیمانی (قرار داد EPC)

پاورپوینت شکل گیری و تغییر باور، نگرش و رفتار

پاورپوینت دوره کاردانی مکانیک ماشین آلات

پاورپوینت نانوتکنولوژی و کاربرد آن در صنایع مختلف

قیمت واحد مسکونی حوالی میدان هفت تیر

ایران کمتر از یک میلیون بشکه نفت در روز نخواهد فروخت

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد:
 توزیع نهاده های دامی در کشور بر پایه دلالی

پاورپوینت عکس هایی از بند انحرافی تکمیل شده

پاورپوینت کار و فعالیت گروهی

پاورپوینت فصل اول کتاب تئوری سازمان، ساختار و طرح سازمانی نوشته رابینز ترجمه الوانی و دانایی فرد- ویرایش جدید)

پاورپوینت اختلال شخصیتی مرزی

محمود عباس متنبه شد؟

تیپ مشکی «هانیه توسلی» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

فتنه ارز 4200 تومانی و بودجه زخمی کشور/پیام ها و پیامد های تصمیم جدید آمریکا درباره نفت ایران/بارش باران های سیل آسا در فضای مجازی!

پاورپوینت اختلال بیان نوشتاری در کودکان

پاورپوینت مسائل اجرایی دیوارهای حائل

پاورپوینت دوره آموزشی سیستم مدیریت یکپارچه و ممیزی آن (IMS)

برگزاری جلسه هم اندیشی روسای شعب استان های مازندران، گلستان و سمنان بانک ایران زمین

پیام تبریک شورای هیئات مذهبی کشور برای انتصاب فرمانده کل سپاه

رونق تولید مهمترین راه برون رفت از رکود و تورم است/ دولتمردان موانع تولید را از سر راه بردارند

انواع تاورکرین و قطعات آن

پاورپوینت سیر تطور نظریه سازمان(فصل دوم کتاب تئوری سازمان، ساختار و طرح سازمانی نوشته رابینز ترجمه الوانی و دانایی فرد- ویرایش جدید)

بانک ها در راستای تقویت تولید ملی برنامه ریزی کنند

پاورپوینت سندرم اعتیاد خشک

هشدار صریح جامعه اطلاعاتی کشور به سردمداران آمریکا

خبری بد برای ترامپ

ذکری کارگشا برای جبران اعمال گذشته

عکس/ تلفن همراه نمایندگان مجلس

پیام تبریک شورای هیأت مذهبی کشور برای انتصاب فرمانده کل سپاه

پاورپوینت جریانهای نظری در پویایی گروه

پاورپوینت تلفیق کودکان عادی و استثنایی در روش مونته سوری

هر وقت اراده کنیم نفت خود را خواهیم فروخت

پاورپوینت شمع های بتنی پیش ساخته

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ مسلط به seo، adwords در تهران

با خنده به استقبال مردها بروید

پاورپوینت مقایسه سقف کوبیاکس با سقف یوبوت

پاورپوینت پژوهشهای نظری و کاربردی گروه

سفر هیات کره جنوبی به واشنگتن برای تمدید معافیت از تحریم ها

خبری بد برای استقلال بعد از شکست مقابل الهلال

پاورپوینت آشنایی با آموزش کودکان ناشنوا و کم شنوا

پاورپوینت فونداسیون شمعی

پاورپوینت مطالعه تطبیقی-تحلیلی اسناد هدایت طراحی شهری

پاورپوینت ژئوتکستایل (Geotextile) چیست؟

دعوت ملکه انگلیس از ترامپ

پوشش متفاوت «مریم معصومی» در یک جشنواره جهانی/ عکس

مافیای واردات پشت احیای وزارت بازرگانی

آغاز کادرسازی حوزه سیاسی در وزارت کشور

هواپیمای ظریف در نیویورک به زمین نشست

اخبار منتشر شده درباره اختلاف ظریف و زنگنه جدی است؟

چهل و یکمین سلسله نشست های اصفهان فردا

ابراز رضایت رییس جمهوری از تاثیر اجرای ساماندهی و لایروبی رودخانه ها

پاورپوینت انواع سبک های دکوراسیون

میزان تولید خودرو در ایران طی 6 سال اخیر/اینفوگرافی

دستور تهیه بیسکویت زیره هندی

فائو احتمال عمدی بودن حمله ملخ ها به ایران را بررسی می کند

تصاویر شما/ خدمت رسانی طلاب و روحانیون خراسان در مناطق سیل زده خوزستان

پاورپوینت اصول نور پردازی در دکوراسیون داخلی

پاورپوینت معماری هندسه گرا

کویت به آینده منطقه خوش بین نیست

استایل خاص «مهراوه شریفی نیا» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

جزییات 4خبر ویژه امروز چهارشنبه چهارم اردیبهشت 1398

همه پرسی تغییر قانون اساسی مصر با مشارکت پایین رأی آورد

مستأجران مستأصل شده اند

مسجدی ها و ائمه جماعات به یاری سیل زدگان می شتابند

پاورپوینت اختلالات دفع در کودکان

پروژه واحد طرح و نظارت و توسعه شرکت مخابرات خراسان رضوی (پروژه آزمایشگاه مهندسی نرم افزار)

پاورپوینت میراگرها (Dampers)

دلایل تشکیل نشدن «نظام بهداشت»

نقش عشایر جنوب در ملی شدن صنعت نفت

نقش عشایر جنوب در ملی شدن صنعت نفت