مطالب مرتبط:
با رویکرد «امام علی؛ اقتصاد و جامعه» دهمین همایش بین المللی سیره علوی اعلام فراخوان داد
«گام دوم انقلاب»؛ منشوری برای دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی
خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی راهبرد تداوم انقلاب است
مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل: خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی اهداف گام دوم انقلاب است
خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی راهبرد تداوم انقلاب است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 ساعت 01:452019-03-19سياسي

سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم


ـ عضو هیئت علمی جامعهالمصطفی (ص) العالمیه با تأکید بر اهمیت توجه به سیره حضرت امیر(ع) و نیاز مبرم احیای تشیع علوی بیان کرد: - سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم " گروه اندیشه ــ عضو هیئت علمی جامعهالمصطفی (ص) العالمیه با تأکید بر اهمیت توجه به سیره حضرت امیر(ع) و نیاز مبرم احیای تشیع علوی بیان کرد: کار امام علی(ع) باید مرجعیت بازآفرینی فقه، کلام، جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی شود که مقام معظم رهبری نیز در گام دوم انقلاب بر آن تاکید کردند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی میرزایی، عضو هیئت علمی و مشاور عالی رییس جامعهالمصطفی (ص) العالمیه، در گفت وگوی تفصیلی با ایکنا"؛ به ارائه توضیحاتی در زمینه تشیع علوی و الزامات احیای آن پرداخت.

وی در ابتدا و در مقدمه این گفت وگو بیان کرد: برای ارزیابی و سنجش یک اندیشه، مذهب و دین، دست کم دو راه در پیش داریم؛ یک راه این است که به منطق استدلالی، بیانی، فکری و ایدئولوژیک یک اندیشه نگاه کنیم و درستی و نادرستی آن اندیشه را مبتنی بر خط کش ها، سنجه ها و موازین داخلی آن اندیشه و ایدئولوژی، بسنجیم.

این یک روش معمول همه مذاهب است و به منابع درون مذهبی استناد می کنند و گاه برای استفاده از منابع دیگران نیز فکری کرده اند، اما آن منابع را معتبر نمی دانند، ولی برای الزام خصم گاهی به منابع یکدیگر نیز استنادهای گزینشی می کنند.

در واقع کاری ندارند که در آن منبع، فلان شخصیت تاریخی چه جایگاهی دارد، بلکه کار به یک عبارت خاص از 10 هزار عبارت در مورد آن شخص دارند و همان را به عنوان دستاویزی برای صحت اندیشه خود انتخاب می کنند.

میرزایی در ادامه افزود: روش دوم البته خود به نوعی دارای دو مشخصه است؛ مشخصه اول این است که به منابع فرامذهبی و فراجناحی و فراجریانی استناد می کنند.

یعنی منبع استناد و ارزیابی آنها درونی نبوده و طبیعی است که هر مذهب و دینی، سنجه های درونی اش همراه خودش است، اما در این نگاه دوم، به سنجه های بیرونی مانند اخلاق، معنویت، عقلانیت، مرجعیت های فرامذهبی، مانند مرجعیت قرآن در اسلام و مرجعیت های محل اتفاق و امثال این‎ها استناد می کنند.

این یک بُعد مسئله است که منابع سنجه ها درونی نیستند و در کنار منطق درونی، منطق بیرونی نیز وجود دارد.

دست برتری یک مذهب دراستناد منطقی به منابع بیرونی است وی تصریح کرد: بُعد دوم، بحث کارآمدی و ناکارآمدی، نتیجه بخشی و غیر نتیجه مند بودن در عینیت و نقش ها و تاثیرات در سرنوشت یک انسان، جامعه و جماعت است.

می دانیم که شیعیان و اهل سنت، خود را بر حق می پندارند و طبیعی است و معیار در این نیست که مذهبی بگوید من حق هستم، معیار در این دو رکنی است که در شاخصه دوم وجود دارد.

یعنی هر مذهب به اندازه ای که به طور منطقی و نه گزینشی به منابع بیرونی خود استناد می کند، یعنی به منابع محل اشتراک و اتفاق استناد می کند، مرجعیت های بیرون از خود دارد و نکته دوم اینکه، هر مذهبی که در کارزار کارآمدگرایی و سرنوشت سازی وضعیت و موقعیت، زیباتر، آرام بخش تر و سازنده تر و با معنویت تری ایجاد می کند به همان میزان می تواند دست برتری خود را اثبات کند.

میرزایی تصریح کرد: امروزه ما می توانیم از چالش های مذهبی و نقش آنها در وضعیت درگیری و ناسازگاری مذاهب حرف بزنیم.

ما می توانیم از این حرف بزنیم که اهل سنت از مسئله لعن و بدگویی برخی از شیعیان گله می کنند و آن را مانعی بر سر راه جهان اسلام می دانند و می توانیم از گله مندی شیعیان نسبت به جریان تکفیر و تندخویی جریان های اهل سنت نیز حرف بزنیم.

همچنین می توانیم از اینکه عده ای، عده دیگر را متهم به تحریف قرآن می کنند نیز صحبت کنیم و مذاهب همچنان درگیر هم باشند.

می توان نسبت به مباحث تاریخی و آنچه بر سر جریان های مختلف مسلمانان آمده مانند کربلا و کشته شدن عثمان نیز توجه داشت و از اینها نیز به عنوان برخی از درگیری های امروز قرن بیست و یکم مسلمانان یاد کنیم.

اما واقعیت این است که امروز، بزرگترین منبع ارزیابی، وضعیت فعلی جهان اسلام است.

مسئله اصلی امروز وضعیت بحرانی جهان اسلام است مشاور عالی رییس جامعهالمصطفی (ص) العالمیه بیان کرد: یعنی نباید برای اصلاح امور به منطق تاریخی دو کرانه جهان اسلام یعنی شیعیان و سنیان نگاه کنیم.

مسئله اصلی امروز، زندگی و وضعیت اسفبار و انحطاط دو میلیارد مسلمان است.

شما به ندرت می توانید از یک کشور آبرومند عربی و اسلامی نام ببرید که استقلال داشته باشد.

امروزه از این پنجاه و چند کشور، شاید یک کشور آن هم ایران است که به عنوان تنها کشور به معنای واقعی مستقل و دارای استقلال سیاسی و حاکمیت سیاسی و حاکمیت کامل استقلالی مطرح است.

اما چون این استقلال خواهی، روح حاکم بر جامعه پنجاه و چند کشوری مسلمانان نیست، لذا این کشور در محاصره قرار می گیرد و کشورهای عربی نیز همراه محاصره کنندگان هستند.

وی در ادامه افزود: لذا با یک وضعیت به هم ریخته از بعد تمدنی و با یک موقعیت در حالت انحطاط مسلمانان روبه رو هستیم.

وجود نقطه ای درخشان و ارزشمند مانند مقاومت اسلامی یا تجربه جمهوری اسلامی که آبرومندانه است نیز این وضعیت اسفبار دو میلیارد مسلمان را تغییر نمی دهد.

وجود ایران مستقل، اثری بر سیصد میلیون مسلمان در حال انحطاط در هندوستان، صد و پنجاه میلیون مسلمان در پاکستان، صد میلیون مسلمان در مصر و یا چهارصد میلیون مسلمان در کشورهای مختلف ندارد.

البته برای ایران، تجربه زیبایی است و ادامه دارد و در آینده نیز امیدواریم که در عینیت سرنوشت مسلمانان و نه در ظاهر، امتداد پیدا کند.

ضعف های مبنایی عامل از بین رفتن بیداری اسلامی بود میرزایی بیان کرد: در نتیجه ما نمی توانیم به دلیل وجود تجربه با برکتی مانند جمهوری اسلامی، مدعی این بشویم که وضعیت تمدنی دو میلیارد مسلمان در حالت مطلوب یا رو به رشد است.

خیر، برای اولین بار بعد از ده ها سال شاهد تجربه بیداری اسلامی بودیم که فرصتی برای تحولات بنیادین بود، اما این تجربه ناتمام، به دلیل نبود یک مکتب فکری پایه و نظریه های پایه مستحکم و نداشتن پارادایم های قابل دفاع تمدن ساز به ضد خودش تبدیل شد.

یعنی انقلابی که آمده بود تا به جامعه اسلامی معنویت و اخلاق و کرامت و تغییر تمدنی و سعادت بدهد و تمدن نوین اسلامی را به ارمغان آورد و در مسیر قرار بگیرد، به دلیل ضعف های مبنایی و به دلیل عدم قابلیت های درونی خودش به این وضعیت افتاد و به این آشفتگی گرفتار شدیم و فروغلطید.

بنابراین، این نیز وضعیت جامعه اسلامی است.

وی در ادامه افزود: اما از طرفی ما می توانیم برای سامان دهی وضع فعلی این دو میلیارد که در یک عنوان جامع الامه الاسلامیه جمع می شوند فکر کنیم و مکتب پایه فکری و فلسفی برای آن تعریف کنیم و مبانی بسازیم، مفاهم خود را آنگونه که موقعیت زیست جهانی مسلمانان را بهبود دهد بازآفرینی کنیم که نقش های کارآمد در جامعه و ملل مسلمان را ایجاد کند.

خیلی فرق می کند که ما برای تحقق این اهداف قدم برداریم، نظام، قانون اساسی، دیپلماسی جهانی و عمومی و .

، تعریف کنیم تا اینکه به هدف توسعه مذهبی از مذاهب حرکت کنیم.

اینها دو مقوله هستند.

میرزایی بیان کرد: هفته قبل در اصفهان سخنرانی داشتم، در آن جمع که اساتید برجسته ای نیز حضور داشتند، عرض کردم که دفاع کردن امام علی(ع) از امت، حکم اولی بوده و از روی تقیه نبوده است.

اما آنها می گفتند که این دفاع از امت، حکم ثانوی و از روی تقیه بوده است.

حال آنکه بنده نمی توانم دفاع حضرت امیر(ع) از امت را از روی تقیه و حکم ثانوی فرض کنم.

یکی از اساتید بلند شدند و گفتند که با شما موافق نیستم، اگر بگوییم امام علی(ع) نه از سر تقیه، بلکه با حکم اولی از امت دفاع کرد، در پس این حرف، تایید همه ماجراهای صدر اسلام می افتد و تایید و مشروعیت بخشی به غصب امامت حاصل می شود.

بنده متعجب شدم و بعد از جلسه، در یک جمعی به ایشان عرض کردم که فرمایش شما با اصول بدیهی و منطق پایه اسلام سازگار نیست.

در قرآن کریم امت یک عنوان مستقلی است.

مسلمانان چه مختلف باشند و چه موتلف فرقی ندارد و چه وفاق داشته باشند و یا نزاع، در هر حال کینونت، وحدت و انسجام جامعه دو میلیاردی، مطلوبیت ذاتی دارد و از این، باید دفاع کرد و حضرت امیر(ع) نیز امت را حفظ کرد و در آن شرایط مانع فروپاشی این وحدت شد و این به نفع جهان اسلام بود.

حالا اینکه حق خود حضرت امیر(ع) به عنوان اولویت و اسبقیت و تقدم ایشان در امامت و تقدم شایستگی ایشان در امامت توسط افراد و جریان هایی پایه مال شد، دود آن حادثه نیز تا امروز به چشم مسلمانان رفت که مقوله متفاوتی است.

وی در ادامه افزود: ما امروز نیز همین شرایط را داریم.

امروز از این تکثر مذهبی جهان اسلام، یک مذهب قطعا به امام علی(ع) نزدیک تر و یک مذهب دورتر است.

مذهبی مطابق با سیره امام علی(ع) نداریم.

مذهبی نداریم که بگوییم رفتار و مدل زیست این مذهب و مذهبیان و مسلمانان، با منطق امام علی(ع) تطابق دارد.

این را نداریم، اما نزدیک ترین مذهب را داریم.

نزدیک ترین جریان ها به حضرت امیر(ع) شیعیان هستند.

اما منطق گفتمانی شیعیان امروز نیز با آن حضرت(ع)، چون شیعه هستند یکسان نیست.

امام خمینی(ره) احیاگر تشیع علوی عضو هیئت علمی جامعهالمصطفی (ص) العالمیه تصریح کرد: یک شیعه مانند حضرت امام راحل داریم که شبه تطابق دارد.

امام راحل آمدند و احیاگر تشیع علوی بودند.

یعنی تشیع را از هزار و چهارصد سال در حاشیه خودساخته و دشمن ساخته و در حاشیه نشینی و دور از صحنه بودن خودساخته و خصم ساخته نجات دادند.

لذا امام راحل، علی کوچک و غیرمعصوم زمان ما بود که البته با امام علی(ع) معصوم قابل قیاس نیستند اما در هر صورت ایشان، شیعه تمام عیار امام علی(ع) بودند.

در منش و کردار و رفتار و گفتار و سبک زندگی که برای جهان اسلام به ارمغان آوردند یک شیعه تمام عیار محسوب می شوند.

اما فعلا صحبت از یک مکتب و مذهبی می کنیم که نمادش رساله های عملیه و حضور مراجع تقلید و .

است که با آن فاصله داریم.

میرزایی بیان کرد: آنگونه ای که حضرت امیر(ع) مسئولیت پذیر بودند و نسبت به موقیعت مسلمانان قطع نظر از مذاهبشان حساسیت داشتند، امروز کدام جناح از عالمان دین، این نگاه را دارند که بشود گفت امروز شیعیان در خط امام علی(ع) و تجربه آن الگوی تشیع حضرت امیر(ع) هستند؟ حتما فاصله غیر قابل شماره و احصا است.

ما نباید خود را با مذاهب دیگر مقایسه کنیم و تا صحبت از فاصله داشتن با الگوی علوی تشیع شود، یک کسی خودش را با کسی مقایسه کند که امام علی(ع) را اصلا الگو نمی داند و بگوید ما جلوتر هستیم و بگوید ما شیعه هستیم و او نیست.

وی تصریح کرد: شیعه بودن و نبودن ملاک حق و باطل نیست، بلکه در خط علی بودن و نبودن ملاک تشیع است و طراز شیعیان معاصر باید مبتنی بر مقدار انطباق رفتاری یک مسلمان شیعی با کلام الله، پیامبر(ص) و سیره ایشان و سیره سنت و اقوال حضرت امیر(ع) سنجیده شود، نه اینکه فکر کنیم ما که گفتیم اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله و اشهد ان علیا ولی الله ، معیار بر حقانیت من و مسلمانان دیگر همین جملات است و همین است که بگوییم اشهد ان علیا ولی الله و دیگر نگوید این یعنی ما بر حق هستیم.

اما واقعا اینطور است؟ منطقا این درست نیست چون تمسک به نام ائمه(ع) باعث نجات ما نمی شود، تمسک به خود ائمه(ع) و ذوات مقدس امامان در سیره و رفتار و کنش ها و منطق ها در آن الگوی عمل از بالا، یعنی الگوی عمل تمدنی، اجتماعی و سیاسی تا فردی است که در آن ها باید خودمان بسنجیم و ملاک آن است.

ولایت حقیقی به معنای عشق و شوق و ایمان به علی(ع) است میرزایی در پاسخ به این سؤال ایکنا که آیا می توان گفت کسی که ظاهرا به ولایت امام علی(ع) شهادت نداده باشد اما در عمل در خط امام علی(ع) باشد؟ بیان کرد: در مورد این ولایتی که اشاره کردید باید بگویم که ولایت، خارج از تحقق عینی معنا ندارد.

یعنی اگر بنده ولایت علی(ع) را دارم معنای ولایت ارتباط شوق انگیز و وجد باطنی نیست.

این معنا، معنای تحریف شده است.

ولایت علی(ع) یعنی شوق و عشق به علی(ع)، ایمان به علی(ع) و حقانیت مطلق علی(ع) و در تمام اینها عمل به رفتار و سلوک تا جایی که ممکن است.

یعنی به اندازه توان و ظرفیت باید پیرو بود.

اینکه من فکر کنم که صرف گفتن نام علی(ع) کار را تمام می کند، این، مفهوم ولایت نیست.

وی تصریح کرد: نمی توان گفت یک نفر ولایت را دارد ولی عمل نمی کند بلکه ولایت زمانی محقق می شود که در معنای واقعی به معنای تسری، جریان و امتداد پیدا کردن آن حقیقت در کردار و رفتار و در تمام اعمال و تمام ابعاد وجودی انسان متجلی شود.

عظمت مفهوم ولایت قرآنی همین است.

در قرآن ولایت برای خدا به کار گرفته می شود و خدا ولی مومنین است.

برای اولیا و ائمه(ع) و انبیا(ع) نیز به کار گرفته می شود که آنها اولیا هستند.

خدا وَلِیُّ الَّذینَ آمَنُوا است ، علی(ع) و ائمه(ع) نیز ولی الله هستند.

مومنین نیز بَعضُهُم أَولِیاءُ بَعضٍ هستند.

لذا می بینید که ولایت از کجا می آید و چطور به رابطه ساده من و همسایه من می رسد.

همان ولایت الله، صدق و کذبش در منطق ولایی بین من و شما به عنوان دو برادر خود را نشان می دهد و معنا ندارد بگویم ولی من علی(ع) باشد اما ولایت علی(ع) تغییری در سبک زندگی من و سبک حکومت من و سبک مدیریت من ندهد.

اصلا آن ولایت واقعی نیست، بلکه حس خوب است و ممکن است ثواب هم داشته باشد و ممکن است که یک نفر، به بهشت هم برود، اما عرض بنده معناشناسی و مفهو م شناسی ولایت و امامت است.

موالیان گمنام چه کسانی هستند؟ میرزایی در ادامه افزود: در عین اینکه این جمله شما نیز درست است و می شود به اینها، موالیان گمنام گفت.

شهید مطهری می گفت که برخی از این فلاسفه و دیگران، کارهایی کرده اند که برای خدمت به بشریت بوده و خیلی از آنها برای رضای خدا هم بوده است، ولی مسلمان نبوده اند و ایشان می گوید که اینها اهل نجات هستند.

گاهی یک انسان ولایت گمنام دارد.

یک وقتی پیش جرج جرداق لبنانی رفتم که مرحوم شدند و کتاب الامام علی صوت العداله الانسانیه را دارند.

یکی از بزرگان که به نظرم شهید مطهری بود، می گفتند، کتابی که جرج جرداق نوشته است، برای چند صد سال آینده است.

یعنی اینقدر از این مسیحی که حتی چندان متدین هم نبود، تجلیل شده است.

اما جرج جرداق عاشق امام علی(ع) بود و آن اثر را نیز آفرید که تا سال ها می تواند مانند آفتاب متشعش باشد و از عقلانیت و عدالت و انسانیت علی(ع) برای جهان حرف داشته باشد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه بیان کرد: نکته دیگر این است که بالاخره با این وضع بحرانی جهان بشریت رو به رو هستیم.

تاکید من روی جهان دو میلیاردی مسلمان است، اما به این معنا نیست که مسلمانان قبل از اینکه از علی(ع) به عنوان کانون احیای نهضت تمدن نوین خودشان فارغ شوند، نباید به سمت احیای کرامت و عزت و شرف برای انسانیت باشند.

آنگونه که می شود ذیل تجربه حضرت امیر(ع)، بشریت را نجات داد، ذیل پرچم هیچ کسی شدنی نیست.

آماده سازی ظهور امام مهدی(عج) با توجه به تجربه امام علی(ع) صورت می گیرد میرزایی بیان کرد: اما شرط تحقق چنین اتفاقی، این است که اهل سنت بازگردند و این علی را به عنوان برادر رسول الله و به عنوان خلیفه ای که همه در حجت بودنش اجماع دارند جدی تر بگیرند.

البته در این دو میلیارد مسلمان، شاید تعداد بسیار بسیار اندکی داشته باشیم از ناصبیان باشند.

اهل سنت به اجماع، امام علی(ع) را تکریم و تعظیم می کنند و آن حضرت را خلیفه می دانند و ما ایشان را امام و خلیفه می دانیم.

یعنی خلیفه ای که معتبر است و حجیت دارد، اما به دلایلی که مهم ترین آن، نفوذ اسلام اموی و نقشه امویان و عباسیان بوده، متاسفانه مکتبی خودساخته به نام مکتب صحابه درست شد و آنها این مکتب را در مقابل مکتب امام علی(ع) قرار دادند.

در حالی که امام علی(ع) افضل صحابه است.

تجربه امام علی(ع) نقطه ثقل نجات بشریت است.

الآن شیعیان به دنبال این هستند که مهدویت را به عنوان کانون ثقل تمدن سازی قرار دهند.

اما با تجربه علی(ع) است که می شود برای ظهور حضرت مهدی(عج) آماده شد.

یعنی نمی توانیم از الگوگیری تمدنی و اخلاقی و معنوی علی(ع) برای حرکت به سمت ظهور مستغنی باشیم.

چون تجربه مهدویتِ تحقق یافه نداریم و قرار است اتفاق بیفتد و حرکت انقلاب اسلامی نیز تمهید تمدنی اجتماعی، سیاسی و کلان به سمت ظهور است.

وی تصریح کرد: در قدیم، شمشیر تیز می کردند و زیر بالش می گذاشتند و خیلی هم ارزشمند بود و خیلی هم ماجور است.

اما واقعیت این است که امروز یک نظام باید شمشیر خود را برای مبارزه با استکبار تیز کند و عدالت را محقق کند.

اینها مفاهیمی است که برای آنها هیچ منبع نظری، تئوری و عملی فاخرتر و شاخص تر از تجربه امام علی(ع) نداریم.

رشحاتی از تجربه و شخصیت و اشعه و جرقه هایی از آن نور اعظم در نهج البلاغه تابیده شده و جرقه هایی از آن نور اعظم نیز در اندیشه های امام و انقلاب خود را نشان داده است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه بیان کرد: حالا اگر انقلاب ما، با تمام وجود به تجربه علی(ع) بازگردد و تجربه حضرت امیر(ع) مبنای فقه الشیعه بشود اتفاقات بزرگی خواهد افتاد.

البته ائمه(ع) دیگر نیز کارهای عظیمی کرده اند.

ائمه(ع) بعد از علی(ع)، تراث ایشان را حفظ کرده اند، اما فقط بحث اخبار واحد نیست.

اسلام فقط خبر واحد نیست و خبر واحد نیز فقط فقهی نیست.

تجربه حضرت امیر(ع) سراسر حکمت، معنویت، مقاومت و احیای انسانی است.

سیره امام علی(ع) مرجعیت بازآفرینی جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی شود میرزایی در ادامه افزود: لذا این تجربه را باید به عنوان جان مایه بازآفرینی مکتب جدید تمدن سازی اسلامی محل توجه قرار دهیم.

بدون احیای تجربه حکومتی امام علی(ع) و بدون احیای نهج البلاغه و بدون احیای آن شخصیت جامعی که تقیه نکرد نمی توان به موفقیت رسید.

حضرت امیر(ع) همه توان خود را به منصه ضهور رساند.

اما این امامت تحقق یافته امام علی(ع) در هیچ امام دیگری تحقق نیافته است.

همه ائمه(ع) ما نور هستند و نقش همه بی بدیل است.

اگر کار امام حسین(ع) در کربلا نبود، از اسلام اثری نمی ماند و اگر کار امام سجاد(ع) نبود، گسستی بین تار و پود امامت پیش می آمد، لذا این امامت، سلسله ذهبیه ای است که جای هیچ یک خالی نیست، اما کار امام علی(ع) باید مرجعیت بازآفرینی فقه، کلام، جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی شود که مقام معظم رهبری نیز در گام دوم انقلاب تاکید کردند و گفتند که نیاز به خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی داریم.

وی تصریح کرد: بر اساس تراث امام علی(ع)، سیره حضرت علی(ع) یعنی سیره ایشان در جنگ و مواجهه های جهانی و تربیت صحابه و حکومت و تحقق عدالت و مدیریت راهبردی مال، یعنی بیت المال و اقتصاد و مدیریت فتنه و .

در سیره هیچ کدام از امامان، ظرفیت امت برای تحقق ابعاد این سیره از امامت آنها مهیا نبود.

امروز نیز آسیب هایی که از ناحیه اهمال تجربه حضرت امیر(ع) به عنوان سند مرجعیت حاکمیت مسلمانان در انقلاب اسلامی تصور می کنم بسیار خوفناک است.

میرزایی بیان رکرد: شما در برخی از کتب می بینید که مکررا نوشته شده، مبتنی بر اخبار آحاد است.

گاهی یک خبر واحد را مبنای ولایت دینی و حکومت دینی قرار داد ه ایم، اما پنج سال تحقق امامت سیاسی را کافی ندانسته ایم.

یعنی تاریخ مسجل و متفق علیه و یقین آور مسلمانان در حکومت دینی را مبنای نظریه حکومت دینی قرار نداده ایم و به سراغ اخبار آحاد رفته ایم.

چون گفته ایم نگذاشتند که امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) حکومت کنند، همچنین امام باقر(ع) و امام صادق(ع) نیز همینطور بوده اند تا امام رضا(ع) که متاسفانه گفتیم ایشان نیز از مدینه به تهدید آمد.

لذا اراده ای بر تمدن سازی و اصلاح ساختار عدالت نداشته است.

با این تفسیر، آن مقدار سهم آفرینی حکومتی امام رضا(ع) نیز به حاشیه می رود.

یعی عملا می بینیم کسی را نداریم و باید بر اساس خبرهای واحد، مبنای حکومت دینی را محکم کنیم، در حالی که با بودن تجربه امام علی(ع) و آن حکومت مستحکم و آن امامی که، با عظمت آن تجربه را مدیریت کرد، در پیچیده ترین شرایط جهان اسلام، این را اگر مبنای بازآفرینی تشیع برای تحقق عدالت و معنویت و عقلانیت قرار دهیم، به نظر ما شاهد یک خیزش و رستاخیز شیعی خواهیم بود.

رستاخیر شیعیان به بازگشت به تاریخ تحقق معنویت و عقلانیت و حکمت امام علی(ع) است و امروز این بزرگترین ارمغان برای بشریت معاصر است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه بیان کرد: بنابراین بازگشت به تشیع علوی با این تفسیر و رویکردی که بیان کردم، برای نجات بشریت، نجات جهان اسلام و امت اسلام و ایجاد ثقل وحدت و ایجاد منطق مشترک این دو میلیارد مسلمان یک ضرورت است و البته سِر نجات بخشی انقلاب اسلامی نیز همین است.

به مقداری که به انطباق دادن این تجربه بزرگ امام راحل و انقلاب با تجربه امام علی(ع) در روح و جوهر و گوهر اخلاقی و عقلانی که دارد بازگردیم، به نظر به همان مقدار می توانیم مقاومت اقتصاد و سیاست انسانی خود را تضمین کنیم.

میرزایی در انتهای سخنان خود گفت: خلل ها و خلا هایی وجود دارند که مانع تحقق همه انسجام های اجتماعی در سطح امت و تمدن شده است و این دو خلا بسیار چشم گیر هستند؛ خلا معنویت ناشی از انتشار جریان های سکولار، الحادی و لیبرال و خلا عقلانیت ناشی از انتشار و گسترش جریان های افراط گرای سلفی و .

که بسیار مهم هستند.

البته نمی گویم که معنویت، صرفا قربانی سکولاریزم یا لیبرالیسم است و یا عقلانیت فقط قربانی جریان های سلفی است، اما می توانیم از سکولاریزم به عنوان مظهر و نماد اعلای محرومیت معنویت نام ببریم و از سلفیت و جریان های تکفیری به عنوان نماد اعلای محرومیت از عقلانیت.

گرچه جریان های سلفی و داعشی و امثال آنها، از معنویت و اخلاق نیز رنج می برند اما اینها به دلیل کج فهمی و فقدان عقلانیت که از بزرگترین شاخص های مکتب تشیع علوی است، در این ورطه و گرداب فرو غلطیدند و بازگشت به امام علی(ع) باعث سامان دهی نظری و عملی جهان اسلام و بشریت می شود.

گفت وگو از مرتضی اوحدی انتهای پیام
کلید واژه ها: اندیشه - جامعه - هیئت علمی - علوی - مقام معظم رهبری - امام - علمی - اسلام - اهمیت - فکری - تاریخی - انتخاب - همراه - مشاور - رهبری - طبیعی - قرآن - عالی

آخرین اخبار سرویس:
دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز جمعه

برای رفتارهای ترامپ ذره ای ارزش قائل نیستیم

امام زمان (علیه الصّلاه و السّلام) برای اینکه فرج برای همه ی بشریت به وجود بیاورد، ظهور می کند که انسان را از فروبستگی نجات بدهد

خدمت رسانی طلاب زنجانی به مردم سیل زده شادگان

امروز بیش از 17 هزار دانش آموز در المپیاد نانو به رقابت می پردازند/ شناسایی توانایی ها هدفی مهم در کارگروه ترویج نانو

سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص `کمربند-راه` است

سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص کمربند-راه است

استخدام گرافیست مسلط به برنامه های فتوشاپ و کرل در تهران

استخدام کارمند اداری،بازاریاب در اصفهان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

برنامه کمیسیون اجتماعی مجلس برای رونق تولید

برنامه های مساجد بر محور نیازهای جوانان تعریف شود

جمالی: ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

تشییع شهید «مجید قربانخانی» در حرم رضوی + تصاویر

پای اخلاق حرفه ای به آیین نامه انضباطی دانشجویان باز شد/ اردیبهشت؛ ماه رونق انتخابات شورای صنفی در دانشگاه ها

سخت گیری مدیریت آب تنها برای اصفهان است

بازداشت یک شهردار در تگزاس به اتهام تقلب در انتخابات

دست مردم کوتاه و خرمای نمایندگان بر نخیل/ کلاف سردرگم اصلاح قانون انتخابات

فتوای رهبرانقلاب درباره مسابقات و دریافت پول

راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی مصوبه مجلس درباره مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان

اوقات شرعی ششم اردیبهشت در سمنان

بهترین و بدترین نوع مرگ از زبان امام علی(ع)

بسیج با همکاری بنیاد مسکن در ساخت واحد های مسکونی قدم برمی دارد

جمالی: ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

برج میلاد و قله دماوند در یک قاب/ عکس

حذف مشق شب؛ نیازمند جایگزین های مناسب

برای جلوگیری از قطع برق چه کنیم؟

لزوم لایروبی و دیواره سازی 7000 کیلومتر از رودخانه های مازندران/بهره مندی استان از منابع ملی سیلاب

خواب بولتون برای لغو اعتبار نمایندگی ونزوئلا در سازمان ملل

سخنگوی وزارت خارجه: پیشنهاد ظریف، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

تصاویر/ مراسم اختتامیه همایش نظریه علم اسلامی

تصاویر/ پنل های تخصصی همایش نظریه علم اسلامی

بحث درباره ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

نماینده گلستان درباره سفر خارجه‎اش در بحران سیل توضیح داد

ماجرای دوره آموزشی لاکچری استانداری تهران در مشهد چه بود؟

اعلامیه سپاه کردستان: شهادت یک بسیجی به دست تروریست ها بی پاسخ نمی ماند

فتوای رهبرانقلاب درباره مسابقات و دریافت پول

بحث درباره ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

مشکل برخی اصولگرایان با جمعیت امام علی چیست؟

کاظمی: عدم توازن دلیل سهم پایین برخی استان های در تولید ناخالص ملی است

تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدنورالدین حسینی اشکوری در قم

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده است؟

نماینده کهگیلویه: برای عبور از مشکلات باید در مجلس حرکت انقلابی شود

مراسم امضای پوستر و آلبوم جام تهی به نفع سیل زدگان

بازرسان تعزیرات در رستوران های نیاوران

همایش بزرگ «گام دوم انقلاب» در قزوین برگزار می شود

تحقیقات کنگره به اخراج های جدید ترامپ رسید

واکنش سازمان بهزیستی به کلیپ منتشر شده از خانواده دارای 3 معلول در خوزستان

حجت الاسلام نواب در پاسخ به شفقنا: اندیشه گفتگوی ادیان باید در جامعه نخبگانی نهادینه شود

گزارش تصویری : مراسم سالگرد حضرت آیت الله بهجت در قم

سراسر قرآن نکوهش جهل و به کار نگرفتن عقل است

تصاویر/ رونمایی از تفسیر 12 جلدی کوثر در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)

سومین سالگرد شهادت شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

بحث درباره ادامه کار شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

تصاویر/ دوره کاربردی تربیت مبلغ و مروج سواد رسانه

نشست علمی «جایگاه استاد مطهری در تفکر معاصر» برگزار می شود

«کوفه و نقش آن در قرون نخست اسلامی» رونمایی می شود

سرخط علم/ از فتوا به قمار بودن «برنده باش» تا کاربست علم دینی در آموزش و پرورش

تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مجید قربانخانی در معراج الشهدای تهران

راه آهن سبزوار تا پایان سال جاری یا تیرماه سال آینده به بهره برداری می رسد

از قدیمی شدن شیوه های تدریس دروس دینی تا ضرورت برگزاری دوره های آموزش قرآن برای فرهنگیان

اندیشه های عبدالکریم سروش نقد و بررسی می شود

نشست «تصویرآفرینی نهج البلاغه از قرآن» برگزار می شود

فتوای رهبر انقلاب درباره احکام شرعی مسابقات و دریافت پول اعلام شد

احتمال لغو اعزام تیم ملی تیروکمان کامپوند به مسابقات جهانی

«لیندا کیانی» بر فراز بام ها/عکس

موسوی: پیشنهاد اخیر ظریف، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

نماینده کهگیلویه: برای عبور از مشکلات باید در مجلس حرکت انقلابی شود

درخواست رییس اتاق بازرگانی یاسوج برای تکمیل پروژه های نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد

سفر استاندار فارس به شهرستان ارسنجان

پیام تسلیت علی نوبخت در پی درگذشت دکتر بهمن کشاورز

توییت جنجالی «فولام» در خصوص لباس فصل بعد یووه+ تصویر

به این امام زاده دست خالی نروید

«مجید محنایی» معاون استاندار البرز شد

ظرفیت خیرین برای ترویج مهارت افزایی به کارگیری شود/ مدیران استان‎های سیل‎زده گرفتار حضور مسؤولان ملی می‎شوند

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

تصاویر/ تشییع پیکر آیت الله سیدنورالدین حسینی اشکوری در قم

کارمندان فناوری چین راهی ای سی یو می شوند

تحقیق نمایندگان کنگره از اخراج های «بی سابقه» ترامپ

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده؟

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده است؟

ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

سردار اشتری: معلولان خدمتی هرگز فراموش نمی شوند/ تلفات سوانح رانندگی فروردین 30 درصد کاهش داشت

پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

گزارش تصویری آریا از رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان

گرفتن پول در مسابقاتی که بدون آلات قمار انجام میشود/ اگر مسابقه علمی باشد اشکال ندارد/ فتوای حضرت آیت الله سیستانی

استاندار قم: از فرصت حج برای همبستگی بیشتر مسلمانان استفاده کنیم

حضرت آیت الله سبحانی: صاحبان قلم در تدوین تفاسیر قرآن نوآوری داشته باشند

ماجرای شام در هتل 5ستاره و دستور استاندار تهران

آیا شیخ بهایی یک معمار بوده است؟

نماهنگ | سیل فداکاری؛ درس شهدا

پیام تبریک به مناسبت قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات آسیا

خط حزب الله 181| نفس های آخر دشمن

بیانات در دیدار کارگران

پاورپوینت بتن مسلح به الیاف

نماهنگ | شش جمله مهم از رهبر انقلاب خطاب به نخست وزیر پاکستان

پاورپوینت مبانی نظری شناخت فضای شهری و مفاهیم مرتبط

سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم

سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه پردازی، خودسازی و تمدن سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم