مطالب مرتبط:
بالاترین درجه ایثار و ایمان گذشتن از جان خود در راه خداست
دکتر باهنر: سعادت یعنی از دست رفتن جان در راه خلق خدا+فیلم
حضرت علی اکبر (ع) از خدا می خواست به او هزار جان بدهد تا همه را در راه او بدهد
بالاترین درجه ایثار و ایمان گذشتن از جان در راه خداست
برای حفظ امنیت تا پای جان در راه خدا ایستاده ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 ساعت 01:352019-03-19سياسي

بررسی سبب نزول آیه «اشتراء النفس»/ بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است


در سبب نزول آیه ی اشتراء نفس دو نوع از روایات مطرح است: 1) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام و در لیله المبیت ذکر کرده است.

- بررسی سبب نزول آیه اشتراء النفس / بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است " گروه معارف - در سبب نزول آیه ی اشتراء نفس دو نوع از روایات مطرح است: 1) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام و در لیله المبیت ذکر کرده است.

این روایات در کتب روایی شیعه و سنی به گونه ی متواتر، نقل شده است.

2) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن برخی صحابه هم چون صهیب و ابوذر، یاد می کند.

در سبب نزول آیه ی اشتراء نفس دو نوع از روایات مطرح است: 1) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام و در لیله المبیت ذکر کرده است.

این روایات در کتب روایی شیعه و سنی به گونه ی متواتر، نقل شده است.

2) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن برخی صحابه هم چون صهیب و ابوذر، یاد می کند.

نویسنده ضمن بیان نمونه هایی از روایات هر دو گروه، به بررسی روایات گروه دوم پرداخته، سند و متن این روایات را مخدوش شمرده و نتیجه می گیرد این گونه روایات، از روی تعصب و به قصد پوشاندن فضایل اهل بیت علیهم السلام خصوصا فضایل علی علیه السلام در لیله المبیت جعل شده است.

در سبب نزول آیه ی شـریفه ی و مـِن النّاس مَنْ یشری نفسَه ابتغاءَ مرضاتِ اللّه ِ و اللّه ُ رؤُفٌ بالعباد با دو گروه روایات مواجه می شویم: روایات گروه اوّل؛ سبب نزول آیه در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام بسیاری از مفسّران و علمای بزرگ مسلمان اعـم از شـیعه و اهل سنّت، طیّ اخبار فراوانی سبب نزول آیه ی مذکور را در شأن علی علیه السلام در لیله المبیت و جانبازی در خوابیدن بر بستر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ذکر کرده اند.

به بعضی اخبار در این زمینه اشاره می شود: شـیخ طـوسی در امالی اش روایتی را با اسناد خود از ابن عبّاس و روایاتی را از امام سجّاد علیه السلام و روایتی را از ابوزید سعیدبن اوس انصاری، از ابوعمروبن علاء و روایتی را از انس بن مالک آورده که می رساند آیه ی یادشده، در شأن علی علیه السلام در لیله المبیت نـازل شـده اسـت.

به دلیل مشابهت مضمون آن ها تـنها بـه یکی از آن روایات بسنده می کنیم: شیخ طوسی به اسناد خود آورده که انس بن مالک گفته است: وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم به طـرف غـار ثـور رهسپار شد و ابوبکر نیز همراه آن حضرت بود، پیـامبر صـلی الله علیه و آله وسلم به علی علیه السلام دستور داد که بر بستر او بخوابد و بُرده ی او را بپوشد.

علی علیه السلام آن شب را در خانه ی پیامبر ماند، در حالی که جان خـود را بـرای کـشته شدن آماده کرده بود.

آن گاه مردانی از تیره های مختلف قریش به قـصد کشتن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم بر بستر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم آمدند .

پس چون خواستند شمشیرهای خود را بر او فرود آورند، در حـالی کـه شـکّی نداشتند که او همان محمّد صلی الله علیه و آله وسلم است، گفتند: وقتی او را بیدار کنید تـا درد کـشتن را بفهمد و شمشیرهایی را که او را در بر گرفته اند، ببیند.

وقتی او را بیدار کردند و بُرده را از او کنار زدند، دیدند که علی عـلیه السلام بـه جـای او خوابیده است.

او را رها کردند و به تعقیب و جست وجوی پیـامبر عـلیه السلام پراکـنده شدند.

از این رو، خداوند عزّوجلّ این آیه را در شأن علی علیه السلام نازل کرد که : و من النـّاس مـن یـشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه و اللّه رؤُفٌ بالعباد.

عیّاشی در تفسیر خود از جابر، از امام باقر علیه السلام روایت کـرده اسـت که آن حضرت فرمود: امّا آیه ی و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه .

، در شـأن عـلیّ بن ابی طالب علیه السلام هنگام بذل جان برای خدا و رسولش نازل شده است، در شبی که کـفّار قـریش قصد کشتن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم را داشتند و آن حضرت بر بستر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم خوابید.

ابـن شهر آشـوب در مـناقب گوید : آیه ی مزبور در مورد بیتوته ی امیرالمؤمنین علی علیه السلام بر فراش پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم نازل شـده اسـت.

این مطلب را ابراهیم ثقفی و فلکی طوسی با اسناد از حاکم [ حکم] از سدّی، از ابـی مالک ، از ابـن عبّاس روایـت کرده اند.

هم چنین ابوالمفضّل شیبانی با اسناد خود از امام سجّاد علیه السلام و از حسن بصری از انس و از ابی زید انـصاری از ابـی عمروبن عـلاء روایت کرده است.

ثعلبی نیز همین روایت را از ابن عبّاس و سدّی و معبد نقل کـرده اسـت .

فرات بن ابراهیم کوفی، به اسناد خود از ابن عبّاس نقل کرده که وی در مورد آیه گفته است: این آیـه در شـأن علی علیه السلام در شبی که بر بستر رسول خدا بیتوته کرد نازل شـده اسـت.

البتّه در بحارالانوار به نقل از فرات، طریق دیـگری هـم آمـده است، که آن نیز به ابن عبّاس می رسد.

عـلیّ بن ابـراهیم قمی گوید: ایـن آیـه در شأن امیرالمؤمنین علیه السلام در لیله المبیت نـازل شـده و مفهوم یـشری در آیـه ی مـزبور ، آن است که جان خود را در راه رضـایِ خدا بذل نمود.

فضائل الصحابه، از عبدالملک بن عکبری، و از ابن مظفّر سمنانی [ سمعانی] با اسـناد ایـشان از امام سجّاد علیه السلام ، شأن نزول آیـه ی مذکور را در باره ی علی عـلیه السلام ذکـر کرده است.

ثعلبی در تفسیر خـود، ابـن عقبه در ملحمه، ابوالسّعادات در فضائل العشره، ابن اثیر در اسدالغابه، غزالی در احیاء و هم چنین در کیمیای سعادت، به اسنادشان از ابـی یقظان، نـیز جماعتی از اصحاب شیعه هم چون ابـن بابویه، ابـن شاذان، کـلینی، شیخ طوسی، ابـن عقده، بـرقی، ابن فیّاض، عبدلی، صفوانی، و ثـقفی بـا اسانیدشان از ابن عبّاس و ابی رافع و هندبن ابی هاله آورده اند که: رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: خداوند به جبرییل و مـیکاییل وحـی کرد که: من بین شما دو فـرشته، بـرادری برقرار کـردم و عـمر یـکی از شما را طولانی تر از عمر رفـیقش قرار دادم؛ پس کدام یک از شما برادر خود را در این امر یعنی طول عمر و حیات مقدّم می دارد؟ هر دو فرشته از مـرگ کـراهت ورزیدند (حیات را برای خود خواستند).

لذا خـداوند بـه آن دو فـرشته وحـی کرد که : آیـا شـما مثل ولیّ من علیّ بن ابی طالب نیستید که من بین او و پیامبر خود محمّد صلی الله علیه و آله وسلم رابطه ی برادری برقرار کـردم، امـّا او حـیات پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم را بر خودش مقدّم و راجـح دانـست بـه طـوری کـه بـر بستر پیامبر شب را به صبح رسانید تا جان او را حفظ کند؟ اینک هر دو بر زمین فرود آیید و او را از دشمنانش حفظ کنید.

لذا جبرییل و میکاییل فرود آمدند، جبرییل کنار سر علی عـلیه السلام و میکاییل نزد پاهای علی علیه السلام نشستند و جبرییل فرمود: مرحبا بر تو پسر ابی طالب که خداوند به واسطه ی تو بر ملائکه ی مقرّبش مباهات می کند .

بدین رو، خداوند تعالی این آیه را نازل فـرمود کـه: و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه .

.

در کشف الغمّه نـیز روایـتی از ابن اثیر از کتاب الانصاف وی ذکر شده که دلالت بر فضیلت علی علیه السلام در بیتوته و بذل جان خود در راه رضایِ خدا و مباهات خداوند بر جبرییل و میکاییل به واسـطه ی ایـن فضایل دارد.

شیخ طوسی از سدّی و او از ابـن عبّاس مـثل همین روایت را در سبب نزول آیه در شأن علی علیه السلام ذکر کرده است.

فخر رازی به همین سبب نزول آیه ی مذکور در شأن علی علیه السلام اشاره کرده اسـت.

نـظام الدّین نیشابوری، به روایت مـربوط بـه سبب نزول آیه ی یادشده در شأن علی علیه السلام اشاره کرده است.

علاّمه مجلسی و شیخ مفید، اشعاری را در همین رابطه از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرده اند که مربوط به تسلیم و رضایت حضرتش در بیتوته بر فـراش پیـامبر صلی الله علیه و آله وسلم به خاطر رضای خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می باشد: وَقَیتُ بنفسی خیرَ مَن وَطأ الحَصی وَ مَن طافَ بالبَیت العتیق و الحجَر محمّد لمّا خافَ أن یَمکُرُوا به فوَقاهُ ربّی ذوالجلال مِنَ المکر و بـتُّ أُراعـیهم مَتی یـَنشُروننی وَ قد وطَّنتُ نفسی عَلی القتلِ وَ الأسر من با جان خود، بهترین کسی را که بر رویِ سنگریزه های زمـین قدم گذاشته و نیکوترین مردی را که خانه ی خدا و حجر اسماعیل را طواف کـرده اسـت، نـگاه داشتم آن شخص، محمّد صلی الله علیه و آله وسلم است هنگامی که ترسید کافران بر ضدّ وی نقشه بکشند.

پس خداوند بزرگ و صاحب جـلال و عـظمت، او را از مکر آن ها حفظ فرمود و من در بستر او شب را به صبح آوردم، در حالی که منتظر و مراقب آنـ ها بـودم کـه چه وقت به سویم هجوم آورده و مرا پراکنده می سازند و خود را آماده ی مرگ و یا اسارت نموده بـودم.

روایات گروه دوم؛ سبب نزول آیه در شأن صهیب و یا برخی صـحابه ی دیگر بعضی علمای عامّه، سبب نزول آیه ی مذکور را در شأن افرادی غیر از امیرالمؤمنین علیه السلام دانسته اند .

به نمونه هایی از این روایات اشاره می گردد: طبری به اسناد خود، از عکرمه آورده است که: این آیه در شـأن ابـوذر و صهیب نازل شده است.

سیوطی نیز این روایت را از ابن جریر و طبرانی به نقل از عکرمه آورده است که: این آیه در مورد ابوذر غفاری (جندب بن السکن) و صهیب بن سنان نازل شده است؛ زیرا خویشان ابـوذر، امـوال ابوذر را گرفتند و او از دست آن ها فرار کرد و به نزد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در مدینه آمد.

و امّا صهیب نیز چنان بود که مشرکان از خانواده اش اموالی را اخذ کرده بودند.

او مال خود را به عنوان فـدیه بـه آن ها داد و به مدینه هجرت کرد.

فخر رازی، روایتی در سبب نزول این آیه علاوه بر روایت پیشین از ابن عبّاس نقل کرده است که : این آیه در مورد صهیب بن سنان مولی عبداللّه بن جدعان، عـمّاربن یـاسر، سـمیّه مادر عمّار، یاسر پدر عمّار ، بـلال مـولی ابـوبکر، ابوذر، خبّاب بن ارت، عابس مولی حویطب نازل شده است که مشرکان آن ها را گرفته و شکنجه می دادند؛ امّا صهیب به اهل مکّه گفت: من پیـرمردی سـالخورده هـستم و مال و متاع دارم ، من چه با شما بـاشم و چـه از دشمنانتان باشم ضرری به شما نمی رسانم ، من کلامی گفته ام و کراهت دارم که از آن دست کشیده و پایین بیایم، پس مال و متاعم را بـه شـما مـی بخشم و در عوض دینم را از شما خریداری می کنم.

اهل مکّه به این امـر راضی شدند و او را رها کردند.

سپس صهیب به مدینه رفت که این آیه نازل شد: و مـن النـّاس مـن یشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه .

هنگام ورود صهیب به مدینه او با ابـوبکر مـلاقات و برخورد کرد، ابوبکر به او گفت : معامله ات سودآور بود و آن گاه این آیه را که خداوند درباره ی ارزش معامله ی صـهیب نـازل کـرده بود بر او قرائت کرد .

.

برخی از مفسّران اهل سنّت هم چون بیضاوی و زمخشری، نـزول آیـه ی مـزبور را تنها در مورد صهیب ذکر کرده اند، و نامی از ابوذر نیاورده اند.

نظام الدّین نیشابوری از طریق سعیدبن مسیّب روایـت کـرده کـه این آیه در شأن صهیب نازل شده است.

بررسی روایات گروه دوم این گروه روایات از نـظر سـند و متن قابل خدشه است: الف) از نظر سند راوی روایت موجود در تفسیر طبری ، عکرمه مولی ابـن عبّاس اسـت (م 104 یـا 105 یا 107 ه ق) که از علمای عامّه بوده و از اخبار یا کتب رجال، سخنی دالّ بر توثیق او به دسـت نـمی آید.

تنها این مطلب در مورد او گفته شده که ابوعبداللّه عکرمه (مولی ابن عبّاس) از مردم بـربر مـغرب بـوده است و از مولای خود (ابن عبّاس) و هم چنین از امیرالمؤمنین علی علیه السلام تفسیر را روایت می کرده است.

لکن محدّث قـمی، او را از مـفسّران امامیّه ندانسته و جزو خوارج برشمرده است.

در مورد او روایتی نقل شده که راوی بـه امـام بـاقر علیه السلام عرض کرد که عکرمه (مولی ابن عبّاس) را اجل نزدیک شده و مرگش فرا رسیده، امام فـرمود: اگـر بـه او دسترسی داشتم سخنی را به وی تعلیم می دادم تا طعمه ی آتش دوزخ نگردد.

در مورد سـعیدبن مـسیّب راوی روایت موجود در تفسیر غرائب القرآن نیز بـحث اسـت.

زرکلی در الاعلام او را چنین معرّفی کرده است: سعیدبن مسیّب بن حزن بن ابی وهب مخزومی قـرشی مـلقّب به ابومحمّد (13ـ 94 ه ق) از فقهای تابعین در مدینه بود.

وی بـیش از دیـگر مـردم احکام عمربن خطّاب را در خاطر داشته و از آن پاسداری می کرده اسـت؛ لذا بـه او عنوان راویه عمر داده اند.

اکثر علمای اهل سنّت، سعیدبن مسیّب را توثیق نموده و مـرسلات وی را اصـحّ مراسیل و قابل اعتبار می دانند.

ابـن ابی الحدید مـعتزلی، وی را در شمار مـنحرفین از عـلی عـلیه السلام برشمرده و به گفت وگوی تندی که مـیان یـکی از فرزندان امیرالمؤمنین علیه السلام با سعیدبن مسیّب رخ داده، اشاره کرده است.

علمای شیعه نـیز در مـورد او مواضع مختلف مطرح کرده اند : بعضی سـعیدبن مسیّب را از ثقات و اصحاب خـاص امـام سجّاد علیه السلام (از حواریان آن حضرت) بـرشمرده اند و فـضایلی به او نسبت داده اند.

به عنوان نمونه، ابن شهر آشوب در باره ی او می نویسد: در الروضه آمده اسـت کـه لیث خزاعی از سعیدبن مسیّب در مـورد ویـرانی مـدینه (در واقعه ی حرّه ) پرسـید .

سـعیدبن مسیّب گفت: بله، اسـب ها را بـه ستون های مسجد النّبی بسته بودند و من اسب ها را در اطراف قبر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم دیدم.

آن ها سـه بـار مدینه را ویران کردند.

من با عـلی بن حـسین علیهماالسلام بـودم.

آنـ حضرت کـنار قبر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم آمـد و به آرامی کلامی را گفت (دعا کرد ) که متوجّه نشدم؛ پس بین ما و آن قوم حائل ایجاد شـد و مـا همان جا نماز گزاردیم در حالی که مـا آنـ ها را مـی دیدیم ولی آنـ ها مـا را نمی دیدند.

لکن بـعضی دیـگر از علمای شیعه، سعیدبن مسیّب را در شمار ناصبیان و مـنحرفان از امـیرالمؤمنین عـلی عـلیه السلام دانـسته اند.

تا جایی که ابوعلی در منتهی المقال ـ گرچه سعی در تعدیل سعیدبن مسیّب داردـ گفتار بعضی علمای شیعه را مبنی بر طعن سعیدبن مسیّب آورده و نوشته است: شهید ثانی گفته است: در شگفتم از ایـن که چگونه علما وی را از حواریّین امام سجّاد علیه السلام برشمرده اند، درحالی که سیره و حالت و مذهب سعیدبن مسیّب در احکام شرعی مخالف طریقه ی اهل بیت علیهم السلام بود و این نکته بر هیچ کس مخفی نمی باشد؟! علاوه بر آن که شـیخ مـفید نیز در الأرکان گفته است: ناصبی بودن سعیدبن مسیّب را نمی توان انکار کرد و به هرحال سعیدبن مسیّب کسی بود که از نماز خواندن بر پیکر امام سجّاد علیه السلام خودداری کرد.

به ابن جریح راوی روایـت مـوجود در تفسیر طبری نیز خدشه وارد شده است.

سیوطی در مورد او گوید: ابوخالد عبدالملک بن جریح مکّی در جمع آوری حدیث دقّت و تأمّل نمی کرده است.

از او در تفسیر، طرق مختلف روایـت شـده است که طریق حجّاج بن مـحمّد از ابـن جریح صحیح و متّفق علیه است.

درباره ی مذهب ابن جریح که آیا زیدی مذهب بوده یا از اهل سنّت، بین علمای شیعه اختلاف نظر است: کَشّی، از جماعتی نـقل کـرده است که وی از رجال عـامّه بـوده است؛ لکن تمایل و محبّت شدیدی نسبت به شیعه داشته است.

شیخ طوسی در تهذیب، با اسناد خود از حسن بن زید حدیثی آورده است که بر اساس آن، ابن جریح به حلّیّت متعه عقیده داشـته اسـت.

شیخ طوسی ، این اعتقاد ابن جریح را دلیل این مطلب دانسته که وی مذهب تشیّع داشته است، در حالی که: اوّلاًـ گفتار کشّی که گفت: ابن جریح از رجال عـامّه بوده است، نمی توان تشیّع او را ثابت کرد؛ مگر آن که بگوییم شاید زیـدی مذهب بـوده اسـت، زیرا کَشّی نام او را در کنار عمروبن خالد واسطی و عبّادبن صهیب آورده است .

ثانیاـ حلّیّت متعه تنها مختص به شـیعه نـیست که آن را دلیل بر تشیّع ابن جریح بدانیم؛ بلکه تعداد کثیری از اهل سنّت نیز بـه حـلّیّت مـتعه اعتقاد دارند.

اگرچه معروف آن است که علمای اربعه ی اهل سنّت قائل به تحریم مـتعه بوده اند، با این همه از کتب اهل سنّت به دست می آید که مالک معتقد بـه حلّیّت متعه بوده اسـت؛ در حـالی که شیعی مذهب نمی باشد.

از این رو، گرچه اکثر علمای اهل سنّت منکر حلّیّت متعه هستند، لکن شیخ مفید و سیّد مرتضی جماعتی از علمای عامّه را برشمرده اند که قائل به حلّیّت متعه بوده اند و عبدالملک بن جریح را نـیز جزو آنان دانسته اند.

ب ) از نظر متن اوّلاً اکثر مفسّرانی که آیه ی مذکور را در شأن صهیب و دیگر صحابه ی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم برشمرده اند، در تفسیر آیه، کلمه ی شراء را به مفهوم بیع گرفته و اعطای مال به عنوان فـدیه را از مـصادیق بیع برای نفس دانسته اند.

گرچه شراء به معنای بیع استعمال زیادی در قرآن دارد، امّا آن چه به مقام مدح مناسب تر است، همان بیع نفس و بذل آن در طلب رضای خداست (که قطعا امیرالمؤمنین عـلیه السلام واجـد چنین فضیلتی است ) نه آن که اعطای مال به جهت فدیه و رهایی و نجات نفس باشد (چنان که مطابق روایت یادشده در مورد صهیب و ابوذر و امثال او ذکر شده است ) ثانیا از کتب رجال و هـم چنین از روایـات به اتّفاق نظر خاصّه برمی آید که صهیب رومی از دشمنان حضرت علی علیه السلام و از منحرفین از وی بوده است.

کشّی در رجال خود نام صهیب را ذیل عنوان بلال ذکر کـرده و روایـتی را در مـذمّت او از امام صادق علیه السلام آورده است کـه آنـ حـضرت ، بلال را عبد صالح و صهیب را عبد سوء می شناساند .

شیخ مفید ، روایتی را شبیه به همین مضمون در مذمّت صهیب از امام صادق علیه السلام نقل کـرده اسـت کـه فرمود: رحم اللّه بلالاً کان یحبّنا أهل البیت، و لعـن اللّه صـهیبا فإنّه کان یعادینا.

خداوند بلال را رحمت کند که دوستدار ما اهل بیت بود، و صهیب را لعنت کند که با مـا عـداوت و بـغض می ورزید.

نتیجه آن چه مسلّم است، این که جانبازی و بذل جان عـلی علیه السلام در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است و فضیلتی است که هیچ فضیلت دیگری به پایه ی آن نمی رسد، در حالی کـه سـایر صـحابه شایسته ی چنین فضیلتی نبوده اند که آیه ی شریفه ی مذکور در مدح آنان نـازل شـود.

از این رو، می بینیم که طبق روایات قطعی، جبرییل به علی علیه السلام خطاب می کند: بخّ بخّ یا ابـن أبیطالب مـن مـثلک و مفهوم آن این است که مثلی برای علی علیه السلام در میان اصحاب پیـامبر صـلی الله علیه و آله وسلم و بـلکه در کلّ عالم وجود ندارد.

سخن آخر این که، این گونه روایات (هم چون روایت مربوط به نـزول آیـه در شـأن صهیب) با اخبار کثیره ی قطعی در سبب نزول آیه ی مذکور در شأن علی علیه السلام که در لیـلهالمـبیت نازل شده، متعارض است.

به نظر می رسد راویان این گونه روایات جعلی، از روی تـعصّب و بـه قـصد پوشاندن فضایل اهل بیت علیهم السلام خصوصا فضایل حضرت علی علیه السلام در لیلهالمبیت، به ذکـر چـنین مصادیقی در تفسیر آیه ی شریفه پرداخته باشند.

علاوه بر آن که بر شمردن صهیب در ردیـف مـحبّان پیـامبر صلی الله علیه و آله وسلم و علی علیه السلام، مطلبی غیرقابل قبول است.

سیده فاطمه هاشمی انتهای پیام
کلید واژه ها: بالاترین - اخبار - اسناد - شیعه - خوابیدن - نویسنده - مسلمان - همراه - بزرگ - امام - هایی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی سندرز از عاقبت ترامپ در انتخابات آینده

داروی تمامی دردهایتان در کلام مولا علی(ع)

احکام داروها و داروخانه ها

خاطرات رهبر انقلاب به انگلیسی ترجمه می شود

برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی

حال خوش تالاب میقان اراک/ عکس

استخدام نیروی مدیر فروش و نماینده فروش در کرج

واردات هلو، شلیل و شفتالو 6 میلیون دلاری شد

استخدام مشاوره پوست، مو و ناخن در کرج

استخدام کارشناس پذیرشگر با سابقه کار در کرمان

حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است

حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است

دولت مشکلات ناشی از جهت گیری نظام سلطه علیه کشور را حل کند

عناوین روزنامه های سیاسی 4 اردیبهشت 98/ در انتظار تیغ تیز عدالت در لواسان +تصاویر

بازیکنی که زهرش را به بیرانوند ریخت

استایل نارنجی «نگار جواهریان» /عکس

ریشه واقعی اختلاف های ایران - آمریکا

مشکل ایران و آمریکا با تغییر دولت ها حل نمی شود/ خاصیتی در دیدار با ترامپ نمی بینم

چرایی دشمنی ایران با اسراییل. هدفی مقدس؟ یا نقشه ای استراتژیک

آلودگی هوا برای اقتصاد جهانی 5 هزار میلیارد دلار هزینه دارد

تولید انبوه خودروهای گازسوز؛ برنامه تازه فولکس واگن برای کاهش آلودگی هوا

مصرف برق در ایران و جهان به روایت آمار

مقایسه قیمت برق در ایران و سایر کشورهای جهان

ماموریت سیا به معاون رییس جمهور«در سپردن پست ها به افراد غیرتخصصی عمل کنم»

قیمت برق در ایران ارزانترین در دنیا است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد: توزیع نهاده های دامی در کشور بر پایه دلالی

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

آیت الله اشکوری دعوت حق را لبیک گفت

دولت مشکلات ناشی از جهت گیری نظام سلطه علیه کشور را حل کند

تخت روانچی استوارنامه خود را تقدیم گوترش کرد

برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی

محبت و توجه به همسر و فرزند، زندگی ها را بیمه می کند/فضای مجازی بلای جان خانواده ها

پاورپوینت قرار دادهای پیمانی (قرار داد EPC)

پاورپوینت شکل گیری و تغییر باور، نگرش و رفتار

پاورپوینت دوره کاردانی مکانیک ماشین آلات

پاورپوینت نانوتکنولوژی و کاربرد آن در صنایع مختلف

قیمت واحد مسکونی حوالی میدان هفت تیر

ایران کمتر از یک میلیون بشکه نفت در روز نخواهد فروخت

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد:
 توزیع نهاده های دامی در کشور بر پایه دلالی

پاورپوینت عکس هایی از بند انحرافی تکمیل شده

پاورپوینت کار و فعالیت گروهی

پاورپوینت فصل اول کتاب تئوری سازمان، ساختار و طرح سازمانی نوشته رابینز ترجمه الوانی و دانایی فرد- ویرایش جدید)

پاورپوینت اختلال شخصیتی مرزی

محمود عباس متنبه شد؟

تیپ مشکی «هانیه توسلی» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

فتنه ارز 4200 تومانی و بودجه زخمی کشور/پیام ها و پیامد های تصمیم جدید آمریکا درباره نفت ایران/بارش باران های سیل آسا در فضای مجازی!

پاورپوینت اختلال بیان نوشتاری در کودکان

پاورپوینت مسائل اجرایی دیوارهای حائل

پاورپوینت دوره آموزشی سیستم مدیریت یکپارچه و ممیزی آن (IMS)

برگزاری جلسه هم اندیشی روسای شعب استان های مازندران، گلستان و سمنان بانک ایران زمین

پیام تبریک شورای هیئات مذهبی کشور برای انتصاب فرمانده کل سپاه

رونق تولید مهمترین راه برون رفت از رکود و تورم است/ دولتمردان موانع تولید را از سر راه بردارند

انواع تاورکرین و قطعات آن

پاورپوینت سیر تطور نظریه سازمان(فصل دوم کتاب تئوری سازمان، ساختار و طرح سازمانی نوشته رابینز ترجمه الوانی و دانایی فرد- ویرایش جدید)

بانک ها در راستای تقویت تولید ملی برنامه ریزی کنند

پاورپوینت سندرم اعتیاد خشک

هشدار صریح جامعه اطلاعاتی کشور به سردمداران آمریکا

خبری بد برای ترامپ

ذکری کارگشا برای جبران اعمال گذشته

عکس/ تلفن همراه نمایندگان مجلس

پیام تبریک شورای هیأت مذهبی کشور برای انتصاب فرمانده کل سپاه

پاورپوینت جریانهای نظری در پویایی گروه

پاورپوینت تلفیق کودکان عادی و استثنایی در روش مونته سوری

هر وقت اراده کنیم نفت خود را خواهیم فروخت

پاورپوینت شمع های بتنی پیش ساخته

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ مسلط به seo، adwords در تهران

با خنده به استقبال مردها بروید

پاورپوینت مقایسه سقف کوبیاکس با سقف یوبوت

پاورپوینت پژوهشهای نظری و کاربردی گروه

سفر هیات کره جنوبی به واشنگتن برای تمدید معافیت از تحریم ها

خبری بد برای استقلال بعد از شکست مقابل الهلال

پاورپوینت آشنایی با آموزش کودکان ناشنوا و کم شنوا

پاورپوینت فونداسیون شمعی

پاورپوینت مطالعه تطبیقی-تحلیلی اسناد هدایت طراحی شهری

پاورپوینت ژئوتکستایل (Geotextile) چیست؟

دعوت ملکه انگلیس از ترامپ

پوشش متفاوت «مریم معصومی» در یک جشنواره جهانی/ عکس

مافیای واردات پشت احیای وزارت بازرگانی

آغاز کادرسازی حوزه سیاسی در وزارت کشور

هواپیمای ظریف در نیویورک به زمین نشست

اخبار منتشر شده درباره اختلاف ظریف و زنگنه جدی است؟

چهل و یکمین سلسله نشست های اصفهان فردا

ابراز رضایت رییس جمهوری از تاثیر اجرای ساماندهی و لایروبی رودخانه ها

پاورپوینت انواع سبک های دکوراسیون

میزان تولید خودرو در ایران طی 6 سال اخیر/اینفوگرافی

دستور تهیه بیسکویت زیره هندی

فائو احتمال عمدی بودن حمله ملخ ها به ایران را بررسی می کند

تصاویر شما/ خدمت رسانی طلاب و روحانیون خراسان در مناطق سیل زده خوزستان

پاورپوینت اصول نور پردازی در دکوراسیون داخلی

پاورپوینت معماری هندسه گرا

کویت به آینده منطقه خوش بین نیست

استایل خاص «مهراوه شریفی نیا» در جشنواره جهانی فجر/ عکس

جزییات 4خبر ویژه امروز چهارشنبه چهارم اردیبهشت 1398

همه پرسی تغییر قانون اساسی مصر با مشارکت پایین رأی آورد

مستأجران مستأصل شده اند

مسجدی ها و ائمه جماعات به یاری سیل زدگان می شتابند

پاورپوینت اختلالات دفع در کودکان

پروژه واحد طرح و نظارت و توسعه شرکت مخابرات خراسان رضوی (پروژه آزمایشگاه مهندسی نرم افزار)

پاورپوینت میراگرها (Dampers)

دلایل تشکیل نشدن «نظام بهداشت»

بررسی سبب نزول آیه «اشتراء النفس»/ بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است

بررسی سبب نزول آیه «اشتراء النفس»/ بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است