مطالب مرتبط:
بالاترین درجه ایثار و ایمان گذشتن از جان خود در راه خداست
دکتر باهنر: سعادت یعنی از دست رفتن جان در راه خلق خدا+فیلم
حضرت علی اکبر (ع) از خدا می خواست به او هزار جان بدهد تا همه را در راه او بدهد
بالاترین درجه ایثار و ایمان گذشتن از جان در راه خداست
برای حفظ امنیت تا پای جان در راه خدا ایستاده ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 ساعت 01:352019-03-19سياسي

بررسی سبب نزول آیه «اشتراء النفس»/ بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است


در سبب نزول آیه ی اشتراء نفس دو نوع از روایات مطرح است: 1) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام و در لیله المبیت ذکر کرده است.

- بررسی سبب نزول آیه اشتراء النفس / بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است " گروه معارف - در سبب نزول آیه ی اشتراء نفس دو نوع از روایات مطرح است: 1) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام و در لیله المبیت ذکر کرده است.

این روایات در کتب روایی شیعه و سنی به گونه ی متواتر، نقل شده است.

2) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن برخی صحابه هم چون صهیب و ابوذر، یاد می کند.

در سبب نزول آیه ی اشتراء نفس دو نوع از روایات مطرح است: 1) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام و در لیله المبیت ذکر کرده است.

این روایات در کتب روایی شیعه و سنی به گونه ی متواتر، نقل شده است.

2) روایاتی که سبب نزول آیه را در شأن برخی صحابه هم چون صهیب و ابوذر، یاد می کند.

نویسنده ضمن بیان نمونه هایی از روایات هر دو گروه، به بررسی روایات گروه دوم پرداخته، سند و متن این روایات را مخدوش شمرده و نتیجه می گیرد این گونه روایات، از روی تعصب و به قصد پوشاندن فضایل اهل بیت علیهم السلام خصوصا فضایل علی علیه السلام در لیله المبیت جعل شده است.

در سبب نزول آیه ی شـریفه ی و مـِن النّاس مَنْ یشری نفسَه ابتغاءَ مرضاتِ اللّه ِ و اللّه ُ رؤُفٌ بالعباد با دو گروه روایات مواجه می شویم: روایات گروه اوّل؛ سبب نزول آیه در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام بسیاری از مفسّران و علمای بزرگ مسلمان اعـم از شـیعه و اهل سنّت، طیّ اخبار فراوانی سبب نزول آیه ی مذکور را در شأن علی علیه السلام در لیله المبیت و جانبازی در خوابیدن بر بستر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ذکر کرده اند.

به بعضی اخبار در این زمینه اشاره می شود: شـیخ طـوسی در امالی اش روایتی را با اسناد خود از ابن عبّاس و روایاتی را از امام سجّاد علیه السلام و روایتی را از ابوزید سعیدبن اوس انصاری، از ابوعمروبن علاء و روایتی را از انس بن مالک آورده که می رساند آیه ی یادشده، در شأن علی علیه السلام در لیله المبیت نـازل شـده اسـت.

به دلیل مشابهت مضمون آن ها تـنها بـه یکی از آن روایات بسنده می کنیم: شیخ طوسی به اسناد خود آورده که انس بن مالک گفته است: وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم به طـرف غـار ثـور رهسپار شد و ابوبکر نیز همراه آن حضرت بود، پیـامبر صـلی الله علیه و آله وسلم به علی علیه السلام دستور داد که بر بستر او بخوابد و بُرده ی او را بپوشد.

علی علیه السلام آن شب را در خانه ی پیامبر ماند، در حالی که جان خـود را بـرای کـشته شدن آماده کرده بود.

آن گاه مردانی از تیره های مختلف قریش به قـصد کشتن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم بر بستر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم آمدند .

پس چون خواستند شمشیرهای خود را بر او فرود آورند، در حـالی کـه شـکّی نداشتند که او همان محمّد صلی الله علیه و آله وسلم است، گفتند: وقتی او را بیدار کنید تـا درد کـشتن را بفهمد و شمشیرهایی را که او را در بر گرفته اند، ببیند.

وقتی او را بیدار کردند و بُرده را از او کنار زدند، دیدند که علی عـلیه السلام بـه جـای او خوابیده است.

او را رها کردند و به تعقیب و جست وجوی پیـامبر عـلیه السلام پراکـنده شدند.

از این رو، خداوند عزّوجلّ این آیه را در شأن علی علیه السلام نازل کرد که : و من النـّاس مـن یـشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه و اللّه رؤُفٌ بالعباد.

عیّاشی در تفسیر خود از جابر، از امام باقر علیه السلام روایت کـرده اسـت که آن حضرت فرمود: امّا آیه ی و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه .

، در شـأن عـلیّ بن ابی طالب علیه السلام هنگام بذل جان برای خدا و رسولش نازل شده است، در شبی که کـفّار قـریش قصد کشتن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم را داشتند و آن حضرت بر بستر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم خوابید.

ابـن شهر آشـوب در مـناقب گوید : آیه ی مزبور در مورد بیتوته ی امیرالمؤمنین علی علیه السلام بر فراش پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم نازل شـده اسـت.

این مطلب را ابراهیم ثقفی و فلکی طوسی با اسناد از حاکم [ حکم] از سدّی، از ابـی مالک ، از ابـن عبّاس روایـت کرده اند.

هم چنین ابوالمفضّل شیبانی با اسناد خود از امام سجّاد علیه السلام و از حسن بصری از انس و از ابی زید انـصاری از ابـی عمروبن عـلاء روایت کرده است.

ثعلبی نیز همین روایت را از ابن عبّاس و سدّی و معبد نقل کـرده اسـت .

فرات بن ابراهیم کوفی، به اسناد خود از ابن عبّاس نقل کرده که وی در مورد آیه گفته است: این آیـه در شـأن علی علیه السلام در شبی که بر بستر رسول خدا بیتوته کرد نازل شـده اسـت.

البتّه در بحارالانوار به نقل از فرات، طریق دیـگری هـم آمـده است، که آن نیز به ابن عبّاس می رسد.

عـلیّ بن ابـراهیم قمی گوید: ایـن آیـه در شأن امیرالمؤمنین علیه السلام در لیله المبیت نـازل شـده و مفهوم یـشری در آیـه ی مـزبور ، آن است که جان خود را در راه رضـایِ خدا بذل نمود.

فضائل الصحابه، از عبدالملک بن عکبری، و از ابن مظفّر سمنانی [ سمعانی] با اسـناد ایـشان از امام سجّاد علیه السلام ، شأن نزول آیـه ی مذکور را در باره ی علی عـلیه السلام ذکـر کرده است.

ثعلبی در تفسیر خـود، ابـن عقبه در ملحمه، ابوالسّعادات در فضائل العشره، ابن اثیر در اسدالغابه، غزالی در احیاء و هم چنین در کیمیای سعادت، به اسنادشان از ابـی یقظان، نـیز جماعتی از اصحاب شیعه هم چون ابـن بابویه، ابـن شاذان، کـلینی، شیخ طوسی، ابـن عقده، بـرقی، ابن فیّاض، عبدلی، صفوانی، و ثـقفی بـا اسانیدشان از ابن عبّاس و ابی رافع و هندبن ابی هاله آورده اند که: رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: خداوند به جبرییل و مـیکاییل وحـی کرد که: من بین شما دو فـرشته، بـرادری برقرار کـردم و عـمر یـکی از شما را طولانی تر از عمر رفـیقش قرار دادم؛ پس کدام یک از شما برادر خود را در این امر یعنی طول عمر و حیات مقدّم می دارد؟ هر دو فرشته از مـرگ کـراهت ورزیدند (حیات را برای خود خواستند).

لذا خـداوند بـه آن دو فـرشته وحـی کرد که : آیـا شـما مثل ولیّ من علیّ بن ابی طالب نیستید که من بین او و پیامبر خود محمّد صلی الله علیه و آله وسلم رابطه ی برادری برقرار کـردم، امـّا او حـیات پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم را بر خودش مقدّم و راجـح دانـست بـه طـوری کـه بـر بستر پیامبر شب را به صبح رسانید تا جان او را حفظ کند؟ اینک هر دو بر زمین فرود آیید و او را از دشمنانش حفظ کنید.

لذا جبرییل و میکاییل فرود آمدند، جبرییل کنار سر علی عـلیه السلام و میکاییل نزد پاهای علی علیه السلام نشستند و جبرییل فرمود: مرحبا بر تو پسر ابی طالب که خداوند به واسطه ی تو بر ملائکه ی مقرّبش مباهات می کند .

بدین رو، خداوند تعالی این آیه را نازل فـرمود کـه: و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه .

.

در کشف الغمّه نـیز روایـتی از ابن اثیر از کتاب الانصاف وی ذکر شده که دلالت بر فضیلت علی علیه السلام در بیتوته و بذل جان خود در راه رضایِ خدا و مباهات خداوند بر جبرییل و میکاییل به واسـطه ی ایـن فضایل دارد.

شیخ طوسی از سدّی و او از ابـن عبّاس مـثل همین روایت را در سبب نزول آیه در شأن علی علیه السلام ذکر کرده است.

فخر رازی به همین سبب نزول آیه ی مذکور در شأن علی علیه السلام اشاره کرده اسـت.

نـظام الدّین نیشابوری، به روایت مـربوط بـه سبب نزول آیه ی یادشده در شأن علی علیه السلام اشاره کرده است.

علاّمه مجلسی و شیخ مفید، اشعاری را در همین رابطه از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل کرده اند که مربوط به تسلیم و رضایت حضرتش در بیتوته بر فـراش پیـامبر صلی الله علیه و آله وسلم به خاطر رضای خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می باشد: وَقَیتُ بنفسی خیرَ مَن وَطأ الحَصی وَ مَن طافَ بالبَیت العتیق و الحجَر محمّد لمّا خافَ أن یَمکُرُوا به فوَقاهُ ربّی ذوالجلال مِنَ المکر و بـتُّ أُراعـیهم مَتی یـَنشُروننی وَ قد وطَّنتُ نفسی عَلی القتلِ وَ الأسر من با جان خود، بهترین کسی را که بر رویِ سنگریزه های زمـین قدم گذاشته و نیکوترین مردی را که خانه ی خدا و حجر اسماعیل را طواف کـرده اسـت، نـگاه داشتم آن شخص، محمّد صلی الله علیه و آله وسلم است هنگامی که ترسید کافران بر ضدّ وی نقشه بکشند.

پس خداوند بزرگ و صاحب جـلال و عـظمت، او را از مکر آن ها حفظ فرمود و من در بستر او شب را به صبح آوردم، در حالی که منتظر و مراقب آنـ ها بـودم کـه چه وقت به سویم هجوم آورده و مرا پراکنده می سازند و خود را آماده ی مرگ و یا اسارت نموده بـودم.

روایات گروه دوم؛ سبب نزول آیه در شأن صهیب و یا برخی صـحابه ی دیگر بعضی علمای عامّه، سبب نزول آیه ی مذکور را در شأن افرادی غیر از امیرالمؤمنین علیه السلام دانسته اند .

به نمونه هایی از این روایات اشاره می گردد: طبری به اسناد خود، از عکرمه آورده است که: این آیه در شـأن ابـوذر و صهیب نازل شده است.

سیوطی نیز این روایت را از ابن جریر و طبرانی به نقل از عکرمه آورده است که: این آیه در مورد ابوذر غفاری (جندب بن السکن) و صهیب بن سنان نازل شده است؛ زیرا خویشان ابـوذر، امـوال ابوذر را گرفتند و او از دست آن ها فرار کرد و به نزد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در مدینه آمد.

و امّا صهیب نیز چنان بود که مشرکان از خانواده اش اموالی را اخذ کرده بودند.

او مال خود را به عنوان فـدیه بـه آن ها داد و به مدینه هجرت کرد.

فخر رازی، روایتی در سبب نزول این آیه علاوه بر روایت پیشین از ابن عبّاس نقل کرده است که : این آیه در مورد صهیب بن سنان مولی عبداللّه بن جدعان، عـمّاربن یـاسر، سـمیّه مادر عمّار، یاسر پدر عمّار ، بـلال مـولی ابـوبکر، ابوذر، خبّاب بن ارت، عابس مولی حویطب نازل شده است که مشرکان آن ها را گرفته و شکنجه می دادند؛ امّا صهیب به اهل مکّه گفت: من پیـرمردی سـالخورده هـستم و مال و متاع دارم ، من چه با شما بـاشم و چـه از دشمنانتان باشم ضرری به شما نمی رسانم ، من کلامی گفته ام و کراهت دارم که از آن دست کشیده و پایین بیایم، پس مال و متاعم را بـه شـما مـی بخشم و در عوض دینم را از شما خریداری می کنم.

اهل مکّه به این امـر راضی شدند و او را رها کردند.

سپس صهیب به مدینه رفت که این آیه نازل شد: و مـن النـّاس مـن یشری نفسه ابتغاء مرضات اللّه .

هنگام ورود صهیب به مدینه او با ابـوبکر مـلاقات و برخورد کرد، ابوبکر به او گفت : معامله ات سودآور بود و آن گاه این آیه را که خداوند درباره ی ارزش معامله ی صـهیب نـازل کـرده بود بر او قرائت کرد .

.

برخی از مفسّران اهل سنّت هم چون بیضاوی و زمخشری، نـزول آیـه ی مـزبور را تنها در مورد صهیب ذکر کرده اند، و نامی از ابوذر نیاورده اند.

نظام الدّین نیشابوری از طریق سعیدبن مسیّب روایـت کـرده کـه این آیه در شأن صهیب نازل شده است.

بررسی روایات گروه دوم این گروه روایات از نـظر سـند و متن قابل خدشه است: الف) از نظر سند راوی روایت موجود در تفسیر طبری ، عکرمه مولی ابـن عبّاس اسـت (م 104 یـا 105 یا 107 ه ق) که از علمای عامّه بوده و از اخبار یا کتب رجال، سخنی دالّ بر توثیق او به دسـت نـمی آید.

تنها این مطلب در مورد او گفته شده که ابوعبداللّه عکرمه (مولی ابن عبّاس) از مردم بـربر مـغرب بـوده است و از مولای خود (ابن عبّاس) و هم چنین از امیرالمؤمنین علی علیه السلام تفسیر را روایت می کرده است.

لکن محدّث قـمی، او را از مـفسّران امامیّه ندانسته و جزو خوارج برشمرده است.

در مورد او روایتی نقل شده که راوی بـه امـام بـاقر علیه السلام عرض کرد که عکرمه (مولی ابن عبّاس) را اجل نزدیک شده و مرگش فرا رسیده، امام فـرمود: اگـر بـه او دسترسی داشتم سخنی را به وی تعلیم می دادم تا طعمه ی آتش دوزخ نگردد.

در مورد سـعیدبن مـسیّب راوی روایت موجود در تفسیر غرائب القرآن نیز بـحث اسـت.

زرکلی در الاعلام او را چنین معرّفی کرده است: سعیدبن مسیّب بن حزن بن ابی وهب مخزومی قـرشی مـلقّب به ابومحمّد (13ـ 94 ه ق) از فقهای تابعین در مدینه بود.

وی بـیش از دیـگر مـردم احکام عمربن خطّاب را در خاطر داشته و از آن پاسداری می کرده اسـت؛ لذا بـه او عنوان راویه عمر داده اند.

اکثر علمای اهل سنّت، سعیدبن مسیّب را توثیق نموده و مـرسلات وی را اصـحّ مراسیل و قابل اعتبار می دانند.

ابـن ابی الحدید مـعتزلی، وی را در شمار مـنحرفین از عـلی عـلیه السلام برشمرده و به گفت وگوی تندی که مـیان یـکی از فرزندان امیرالمؤمنین علیه السلام با سعیدبن مسیّب رخ داده، اشاره کرده است.

علمای شیعه نـیز در مـورد او مواضع مختلف مطرح کرده اند : بعضی سـعیدبن مسیّب را از ثقات و اصحاب خـاص امـام سجّاد علیه السلام (از حواریان آن حضرت) بـرشمرده اند و فـضایلی به او نسبت داده اند.

به عنوان نمونه، ابن شهر آشوب در باره ی او می نویسد: در الروضه آمده اسـت کـه لیث خزاعی از سعیدبن مسیّب در مـورد ویـرانی مـدینه (در واقعه ی حرّه ) پرسـید .

سـعیدبن مسیّب گفت: بله، اسـب ها را بـه ستون های مسجد النّبی بسته بودند و من اسب ها را در اطراف قبر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم دیدم.

آن ها سـه بـار مدینه را ویران کردند.

من با عـلی بن حـسین علیهماالسلام بـودم.

آنـ حضرت کـنار قبر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم آمـد و به آرامی کلامی را گفت (دعا کرد ) که متوجّه نشدم؛ پس بین ما و آن قوم حائل ایجاد شـد و مـا همان جا نماز گزاردیم در حالی که مـا آنـ ها را مـی دیدیم ولی آنـ ها مـا را نمی دیدند.

لکن بـعضی دیـگر از علمای شیعه، سعیدبن مسیّب را در شمار ناصبیان و مـنحرفان از امـیرالمؤمنین عـلی عـلیه السلام دانـسته اند.

تا جایی که ابوعلی در منتهی المقال ـ گرچه سعی در تعدیل سعیدبن مسیّب داردـ گفتار بعضی علمای شیعه را مبنی بر طعن سعیدبن مسیّب آورده و نوشته است: شهید ثانی گفته است: در شگفتم از ایـن که چگونه علما وی را از حواریّین امام سجّاد علیه السلام برشمرده اند، درحالی که سیره و حالت و مذهب سعیدبن مسیّب در احکام شرعی مخالف طریقه ی اهل بیت علیهم السلام بود و این نکته بر هیچ کس مخفی نمی باشد؟! علاوه بر آن که شـیخ مـفید نیز در الأرکان گفته است: ناصبی بودن سعیدبن مسیّب را نمی توان انکار کرد و به هرحال سعیدبن مسیّب کسی بود که از نماز خواندن بر پیکر امام سجّاد علیه السلام خودداری کرد.

به ابن جریح راوی روایـت مـوجود در تفسیر طبری نیز خدشه وارد شده است.

سیوطی در مورد او گوید: ابوخالد عبدالملک بن جریح مکّی در جمع آوری حدیث دقّت و تأمّل نمی کرده است.

از او در تفسیر، طرق مختلف روایـت شـده است که طریق حجّاج بن مـحمّد از ابـن جریح صحیح و متّفق علیه است.

درباره ی مذهب ابن جریح که آیا زیدی مذهب بوده یا از اهل سنّت، بین علمای شیعه اختلاف نظر است: کَشّی، از جماعتی نـقل کـرده است که وی از رجال عـامّه بـوده است؛ لکن تمایل و محبّت شدیدی نسبت به شیعه داشته است.

شیخ طوسی در تهذیب، با اسناد خود از حسن بن زید حدیثی آورده است که بر اساس آن، ابن جریح به حلّیّت متعه عقیده داشـته اسـت.

شیخ طوسی ، این اعتقاد ابن جریح را دلیل این مطلب دانسته که وی مذهب تشیّع داشته است، در حالی که: اوّلاًـ گفتار کشّی که گفت: ابن جریح از رجال عـامّه بوده است، نمی توان تشیّع او را ثابت کرد؛ مگر آن که بگوییم شاید زیـدی مذهب بـوده اسـت، زیرا کَشّی نام او را در کنار عمروبن خالد واسطی و عبّادبن صهیب آورده است .

ثانیاـ حلّیّت متعه تنها مختص به شـیعه نـیست که آن را دلیل بر تشیّع ابن جریح بدانیم؛ بلکه تعداد کثیری از اهل سنّت نیز بـه حـلّیّت مـتعه اعتقاد دارند.

اگرچه معروف آن است که علمای اربعه ی اهل سنّت قائل به تحریم مـتعه بوده اند، با این همه از کتب اهل سنّت به دست می آید که مالک معتقد بـه حلّیّت متعه بوده اسـت؛ در حـالی که شیعی مذهب نمی باشد.

از این رو، گرچه اکثر علمای اهل سنّت منکر حلّیّت متعه هستند، لکن شیخ مفید و سیّد مرتضی جماعتی از علمای عامّه را برشمرده اند که قائل به حلّیّت متعه بوده اند و عبدالملک بن جریح را نـیز جزو آنان دانسته اند.

ب ) از نظر متن اوّلاً اکثر مفسّرانی که آیه ی مذکور را در شأن صهیب و دیگر صحابه ی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم برشمرده اند، در تفسیر آیه، کلمه ی شراء را به مفهوم بیع گرفته و اعطای مال به عنوان فـدیه را از مـصادیق بیع برای نفس دانسته اند.

گرچه شراء به معنای بیع استعمال زیادی در قرآن دارد، امّا آن چه به مقام مدح مناسب تر است، همان بیع نفس و بذل آن در طلب رضای خداست (که قطعا امیرالمؤمنین عـلیه السلام واجـد چنین فضیلتی است ) نه آن که اعطای مال به جهت فدیه و رهایی و نجات نفس باشد (چنان که مطابق روایت یادشده در مورد صهیب و ابوذر و امثال او ذکر شده است ) ثانیا از کتب رجال و هـم چنین از روایـات به اتّفاق نظر خاصّه برمی آید که صهیب رومی از دشمنان حضرت علی علیه السلام و از منحرفین از وی بوده است.

کشّی در رجال خود نام صهیب را ذیل عنوان بلال ذکر کـرده و روایـتی را در مـذمّت او از امام صادق علیه السلام آورده است کـه آنـ حـضرت ، بلال را عبد صالح و صهیب را عبد سوء می شناساند .

شیخ مفید ، روایتی را شبیه به همین مضمون در مذمّت صهیب از امام صادق علیه السلام نقل کـرده اسـت کـه فرمود: رحم اللّه بلالاً کان یحبّنا أهل البیت، و لعـن اللّه صـهیبا فإنّه کان یعادینا.

خداوند بلال را رحمت کند که دوستدار ما اهل بیت بود، و صهیب را لعنت کند که با مـا عـداوت و بـغض می ورزید.

نتیجه آن چه مسلّم است، این که جانبازی و بذل جان عـلی علیه السلام در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است و فضیلتی است که هیچ فضیلت دیگری به پایه ی آن نمی رسد، در حالی کـه سـایر صـحابه شایسته ی چنین فضیلتی نبوده اند که آیه ی شریفه ی مذکور در مدح آنان نـازل شـود.

از این رو، می بینیم که طبق روایات قطعی، جبرییل به علی علیه السلام خطاب می کند: بخّ بخّ یا ابـن أبیطالب مـن مـثلک و مفهوم آن این است که مثلی برای علی علیه السلام در میان اصحاب پیـامبر صـلی الله علیه و آله وسلم و بـلکه در کلّ عالم وجود ندارد.

سخن آخر این که، این گونه روایات (هم چون روایت مربوط به نـزول آیـه در شـأن صهیب) با اخبار کثیره ی قطعی در سبب نزول آیه ی مذکور در شأن علی علیه السلام که در لیـلهالمـبیت نازل شده، متعارض است.

به نظر می رسد راویان این گونه روایات جعلی، از روی تـعصّب و بـه قـصد پوشاندن فضایل اهل بیت علیهم السلام خصوصا فضایل حضرت علی علیه السلام در لیلهالمبیت، به ذکـر چـنین مصادیقی در تفسیر آیه ی شریفه پرداخته باشند.

علاوه بر آن که بر شمردن صهیب در ردیـف مـحبّان پیـامبر صلی الله علیه و آله وسلم و علی علیه السلام، مطلبی غیرقابل قبول است.

سیده فاطمه هاشمی انتهای پیام
کلید واژه ها: بالاترین - اخبار - اسناد - شیعه - خوابیدن - نویسنده - مسلمان - همراه - بزرگ - امام - هایی

آخرین اخبار سرویس:
سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص کمربند-راه است

استخدام گرافیست مسلط به برنامه های فتوشاپ و کرل در تهران

استخدام کارمند اداری،بازاریاب در اصفهان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

برنامه کمیسیون اجتماعی مجلس برای رونق تولید

برنامه های مساجد بر محور نیازهای جوانان تعریف شود

جمالی: ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

تشییع شهید «مجید قربانخانی» در حرم رضوی + تصاویر

پای اخلاق حرفه ای به آیین نامه انضباطی دانشجویان باز شد/ اردیبهشت؛ ماه رونق انتخابات شورای صنفی در دانشگاه ها

سخت گیری مدیریت آب تنها برای اصفهان است

بازداشت یک شهردار در تگزاس به اتهام تقلب در انتخابات

دست مردم کوتاه و خرمای نمایندگان بر نخیل/ کلاف سردرگم اصلاح قانون انتخابات

فتوای رهبرانقلاب درباره مسابقات و دریافت پول

راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی مصوبه مجلس درباره مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان

اوقات شرعی ششم اردیبهشت در سمنان

بهترین و بدترین نوع مرگ از زبان امام علی(ع)

بسیج با همکاری بنیاد مسکن در ساخت واحد های مسکونی قدم برمی دارد

جمالی: ایران در راه های دور زدن تحریم مهارت دارد

برج میلاد و قله دماوند در یک قاب/ عکس

حذف مشق شب؛ نیازمند جایگزین های مناسب

برای جلوگیری از قطع برق چه کنیم؟

لزوم لایروبی و دیواره سازی 7000 کیلومتر از رودخانه های مازندران/بهره مندی استان از منابع ملی سیلاب

خواب بولتون برای لغو اعتبار نمایندگی ونزوئلا در سازمان ملل

سخنگوی وزارت خارجه: پیشنهاد ظریف، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

تصاویر/ مراسم اختتامیه همایش نظریه علم اسلامی

تصاویر/ پنل های تخصصی همایش نظریه علم اسلامی

بحث درباره ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

نماینده گلستان درباره سفر خارجه‎اش در بحران سیل توضیح داد

ماجرای دوره آموزشی لاکچری استانداری تهران در مشهد چه بود؟

اعلامیه سپاه کردستان: شهادت یک بسیجی به دست تروریست ها بی پاسخ نمی ماند

فتوای رهبرانقلاب درباره مسابقات و دریافت پول

بحث درباره ادامه کار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

مشکل برخی اصولگرایان با جمعیت امام علی چیست؟

کاظمی: عدم توازن دلیل سهم پایین برخی استان های در تولید ناخالص ملی است

تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله سیدنورالدین حسینی اشکوری در قم

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده است؟

نماینده کهگیلویه: برای عبور از مشکلات باید در مجلس حرکت انقلابی شود

مراسم امضای پوستر و آلبوم جام تهی به نفع سیل زدگان

بازرسان تعزیرات در رستوران های نیاوران

همایش بزرگ «گام دوم انقلاب» در قزوین برگزار می شود

تحقیقات کنگره به اخراج های جدید ترامپ رسید

واکنش سازمان بهزیستی به کلیپ منتشر شده از خانواده دارای 3 معلول در خوزستان

حجت الاسلام نواب در پاسخ به شفقنا: اندیشه گفتگوی ادیان باید در جامعه نخبگانی نهادینه شود

گزارش تصویری : مراسم سالگرد حضرت آیت الله بهجت در قم

سراسر قرآن نکوهش جهل و به کار نگرفتن عقل است

تصاویر/ رونمایی از تفسیر 12 جلدی کوثر در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)

سومین سالگرد شهادت شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

بحث درباره ادامه کار شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فرصت ها را از بین می برد

تصاویر/ دوره کاربردی تربیت مبلغ و مروج سواد رسانه

نشست علمی «جایگاه استاد مطهری در تفکر معاصر» برگزار می شود

«کوفه و نقش آن در قرون نخست اسلامی» رونمایی می شود

سرخط علم/ از فتوا به قمار بودن «برنده باش» تا کاربست علم دینی در آموزش و پرورش

تصاویر/ وداع با پیکر شهید مدافع حرم مجید قربانخانی در معراج الشهدای تهران

راه آهن سبزوار تا پایان سال جاری یا تیرماه سال آینده به بهره برداری می رسد

از قدیمی شدن شیوه های تدریس دروس دینی تا ضرورت برگزاری دوره های آموزش قرآن برای فرهنگیان

اندیشه های عبدالکریم سروش نقد و بررسی می شود

نشست «تصویرآفرینی نهج البلاغه از قرآن» برگزار می شود

فتوای رهبر انقلاب درباره احکام شرعی مسابقات و دریافت پول اعلام شد

احتمال لغو اعزام تیم ملی تیروکمان کامپوند به مسابقات جهانی

«لیندا کیانی» بر فراز بام ها/عکس

موسوی: پیشنهاد اخیر ظریف، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

نماینده کهگیلویه: برای عبور از مشکلات باید در مجلس حرکت انقلابی شود

درخواست رییس اتاق بازرگانی یاسوج برای تکمیل پروژه های نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد

سفر استاندار فارس به شهرستان ارسنجان

پیام تسلیت علی نوبخت در پی درگذشت دکتر بهمن کشاورز

توییت جنجالی «فولام» در خصوص لباس فصل بعد یووه+ تصویر

به این امام زاده دست خالی نروید

«مجید محنایی» معاون استاندار البرز شد

ظرفیت خیرین برای ترویج مهارت افزایی به کارگیری شود/ مدیران استان‎های سیل‎زده گرفتار حضور مسؤولان ملی می‎شوند

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

استاندار تهران از برگزاری همایش پرهزینه جلوگیری کرد

تصاویر/ تشییع پیکر آیت الله سیدنورالدین حسینی اشکوری در قم

کارمندان فناوری چین راهی ای سی یو می شوند

تحقیق نمایندگان کنگره از اخراج های «بی سابقه» ترامپ

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده؟

چرا کارخانه قند 80 سال ورامین دچار مشکل شده است؟

ونزوئلا خبر پرواز ماهان ایر به کاراکاس را تکذیب کرد

سومین یادواره شهدای مدافع حرم بهشهر برگزار شد

سردار اشتری: معلولان خدمتی هرگز فراموش نمی شوند/ تلفات سوانح رانندگی فروردین 30 درصد کاهش داشت

پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان، ارتباطی به انگلیسی ها ندارد

گزارش تصویری آریا از رقابت علمی شبیه سازی شورای نگهبان

گرفتن پول در مسابقاتی که بدون آلات قمار انجام میشود/ اگر مسابقه علمی باشد اشکال ندارد/ فتوای حضرت آیت الله سیستانی

استاندار قم: از فرصت حج برای همبستگی بیشتر مسلمانان استفاده کنیم

حضرت آیت الله سبحانی: صاحبان قلم در تدوین تفاسیر قرآن نوآوری داشته باشند

ماجرای شام در هتل 5ستاره و دستور استاندار تهران

آیا شیخ بهایی یک معمار بوده است؟

نماهنگ | سیل فداکاری؛ درس شهدا

پیام تبریک به مناسبت قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات آسیا

خط حزب الله 181| نفس های آخر دشمن

بیانات در دیدار کارگران

پاورپوینت بتن مسلح به الیاف

نماهنگ | شش جمله مهم از رهبر انقلاب خطاب به نخست وزیر پاکستان

پاورپوینت مبانی نظری شناخت فضای شهری و مفاهیم مرتبط

نماهنگ | حضور انتشارات انقلاب اسلامی در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران

دیدار کارگران

تراکتورسازی و روبین کازان قرارداد خواهرخواندگی امضا کردند

عکس / دیدار کارگران

پاورپوینت مفاهیم پایه درمعماری

سخن نگاشت | دیدار کارگران

بررسی سبب نزول آیه «اشتراء النفس»/ بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است

بررسی سبب نزول آیه «اشتراء النفس»/ بذل جان عـلی(ع) در راه رضای خدا بالاترین درجات کمال است