مطالب مرتبط:
مهارت های بی نظیر ماشین جدید گلزنی فوتبال جهان ؛ ستاره ای که چشم ها را خیره کرده است!
نمایشگاه گروهی نقاشی در آستارا چشم ها را خیره کرد
نرخ امروز دلار در بازار ترکیه، چشم ها را خیره کرد
سولاری: به وینیسیوس گفتم چشم ها را خیره کن!
عکس ؛ رقیب بیرانوند چشم ها را به سمت خود خیره کرد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اسفند 1397 ساعت 02:112019-03-14حوادث

چشم های خیره مانده به در برای رهایی افراد دربند


ایرنا- دختر جوانی که از نیش و کنایه و پرسش های تکراری و آزار دهنده اطرافیان دلش به درد آمده و حتی به دلیل همین بی مهری ها قید ازدواج را نیز زده، - مانند هزاران خانواده زندانیان جرائم غیرعمد در آستانه سال نو چشم امید به کرم هم نوعان خود برای آزادی پدرش بسته است.

در آستانه سال نو چشم امید خانواده های زندانیان جرائم غیرعمد از جمله زهرا، دختر 18 ساله یک زندانی در شیراز، خیره به در مانده تا دست نیک اندیشی عزیزشان را به خانه باز گرداند.

زهرا دختر 18 ساله یک زندانی است که به گفته خودش 13 ماه است هر روز انتظار مردی را می کشد که با دست پر وارد منزل شان شود.

وی که برادری 11 ساله نیز دارد به همراه مادرش بیش از یک سال است که برای آزادی سرپرست خانواده شان به هر دری زده اما هنوز جواب نگرفته و به امید آزادی مرد خانه روزگار سپری می کند.

پدر زهرا به دلیل ارتکاب جرمی غیرعمد ماه ها است که در زندان به سر می برد و در روزهای پایانی سال، خانواده او سخت دلتنگ حضور مرد این خانه هستند.

خانواده زهرا روزهای خوبی را سپری نمی کنند و در این شرایط نگاه معنادار اطرافیان و اقوام نیز تحمل این شرایط را سخت تر نیز کرده است.

** زمانی برای اندوهزهرا می گوید که رفتن به میهمانی و عروسی در این شرایط برای خانواده اش بیشتر به عزا شباهت دارد چون جدا از درد نبود پدر باید زخم زبان و نیش و کنایه اقوام و آشنایان را نیز تحمل کنند.

سرافکندگی مادر در جمع های خانوادگی، این دختر جوان را بسیار آزار می دهد زیرا پدر پشت میله های زندان است اما خانواده او بین مردم زندگی می کنند.

پدرت هنوز آزاد نشده؟ زهرا این سوال تکراری را که هر روز در میان درو همسایه و خویشاوندان می شنود، را پتکی می داند که مدام بر سر او و مادرش آوار می شود، سوالی که گاه نیز با طعنه و کنایه همراه است.

** راهی که کج می شوداو می گوید که تصمیم گرفته ازدواج نکند و به همین دلیل تمام خواستگارانش را جواب رد می دهد.

زمانی که دلیل این کارش را جویا شدم، گفت: خیلی برایم گران و سخت تمام می شود زمانی که خواستگارهایم مطلع می شوند که پدرم زندانی است، راهشان را کج می کنند و برای همیشه می روند و به همین دلیل تصمیم گرفته ام که دیگر فکر ازدواج را از سرم بیرون کنم.

به گفته زهرا، او و مادرش بسیار تلاش کرده اند که بدهی پدر را جور کنند اما تاکنون موفق به این کار نشده اند.

این دختر و خانواده اش چشم امید به دست خیرینی دوخته اند که پدر را به دامان گرم این خانواده چهار نفره بازگرداند.

** کوله باری از مشکلات بر دوش خانواده زندانیانمحمدعلی پسر یک زندانی است که تمایل ندارد نام خانوادگی اش منتشر شود، او به خبرنگار ایرنا می گوید که خانواده او و بسیاری دیگر از زندانیان شرایط خوبی ندارند و با انواع سختی ها مواجه هستند و کوله باری از مشکلات را به دوش می کشند.

او دلتنگی را تنها یکی از مصائبی می داند که خانواده زندانیان با آن مواجه می شوند و می گوید که باید در زندانی کردن افراد وضعیت خانواده آنها نیز مدنظر قرار بگیرد.

محمدعلی ادامه داد: بسیاری از زندانیان نان آور خانواده هستند و با زندانی شدن سرپرست خانواده همسر و فرزندان آنها با مشکلات جدی روبه رو می شوند که این موارد باید در زمان زندانی کردن افراد مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در حقیقت خانواده زندانیان، زندانی اصلی هستند چون مخارج فرد زندانی را دولت پرداخت می کند و این همسر و فرزندان زندانیان هستند که نان آور خانه خود را از دست می دهند و عملا بی سرپرست و در پی آن با انوع مشکلات ،سختی ها و آسیب های اجتماعی مواجه می شوند.

** خانواده هایی محکوم به تاوانمحمدعلی می گوید که در نظام اسلامی شایسته است که در مواقع زندانی کردن سرپرستان خانوار، قانونی برای حمایت جدی خصوصا در زمینه تامین معیشت و مسایل اقتصادی خانواده زندانیان وجود داشته باشد که این قشر که هیچ نقشی در ارتکاب جرائم عمد و یا غیر عمد نداشته اند با مجازات جرم ناکرده مواجه نشوند.

پدر محمدعلی حدود چهار سال است که زندانی شده است.

محمد علی اکنون 20 سال سن دارد و از 16 سالگی نان آور خانواده بوده و با دستفروشی روزی خود و خانواده شش نفره شان را تامین می کرده است.

محمدعلی دیپلم ناقص دارد و بعد زندانی شدن پدر به ناچار برای درآوردن هزینه های مادر و خواهرانش مشغول کار شده و تحصیل را رها کرده است.

او می گوید که به تنهایی و با دستفروشی قادر به تامین مخارج زندگی و کرایه خانه نبوده و به همین دلیل مادرش و یکی از خواهرانش نیز در یک فروشگاه زنجیره ای در شیراز مشغول کار هستند.

**چشم امید خانواده زندانیان به خیرینمحمدعلی و خانواده اش مانند زهرا و هزاران خانواده زندانیان جرائم غیرعمد استان فارس و ایران، چشم امیدشان به دست نیک اندیشانی است که در کمک به هم نوع فروگذاری نمی کنند و با آزادی این زندانیان نه تنها یک انسان را از بند می رهانند بلکه خانواده ای را از نابودی محفوظ می دارند.

سرپرستان خانواده هایی که به دلیل شرایط بد اقتصادی، بزهکار و یا بدهکار شده و راهی زندان می شوند و در پی زندانی شدن نان آور خانه، خانواده آنها نیز در معرض جدی بسیاری از آسیب های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی قرار می گیرد و با سخت ترین شرایط ممکن روبه رو می شوند و چه بسا که این موقعیت خود سرآغاز بروز و ظهور جرائم و مجرمان جدیدی در جامعه باشد.

** یکهزار و 381 زندانی جرائم غیر عمد در فارس/ مادران زندانی مدیر نمایندگی ستاد دیه استان فارس در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این ستاد هم اکنون مسئول آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد این استان است که این کار نیز به همت خیرین، نیک اندیشان و فرهیختگان جامعه انجام می شود.

اصغر تراب پور افزود: در حال حاضر هزار و 381 زندانی جرائم غیر عمد در زندان های سراسر استان فارس به سر می برند که 57 نفر از این تعداد زن و مادر هستند.

تراب پور میزان بدهی زندانیان جرائم غیر عمد استان فارس را 71 میلیارد و 500 میلیون تومان عنوان کرد و اظهار داشت: اگر مردم و نیک اندیشان همتی برای آزادی این زندانیان انجام دهند می توان با مبالغی کمتر از میزان کلی بدهی نیز این افراد را از بند رها کرد زیرا بسیاری از شاکیان نیز انسان های نوع دوستی هستند و این امیدواری وجود دارد که بخشی از طلب خود را ببخشند.

وی با اشاره به روزهای پایانی سال 97 ادامه داد: در آستانه سال جدید قرار داریم و اگر نیک اندیشان این استان همتی ویژه به خرج دهند می توان تعدادی از این زندانیان را به آغوش گرم خانواده‎هایشان بازگرداند.

تراب پور اضافه کرد: ستاد دیه استان فارس در سال جاری 520 زندانی جرائم غیرعمد را با کمک خیرین و نیک اندیشان در سراسر این استان آزاد کرده که مجموع بدهی این افراد 103 میلیارد تومان بوده که حدود 70 درصد این مبلغ را شاکیان بخشیدند و مبلغ 29میلیارد و 800 میلیون تومان نیز به کمک ستاد دیه استان فارس و کشور برای آزادی این زندانیان جمع آوری شد.

وی اشاره کرد: مبلغی معادل 71 میلیارد تومان از بدهی این زندانیان آزاد شده، توسط شاکیان بخشیده شده و حدود یک میلیارد تومان را نیز خود زندانیان تامین کرده اند.

تراب پور با بیان اینکه از زمان تشکیل ستاد دیه در استان فارس 10 هزار و 720 زندانی جرائم غیر عمد در سطح این استان توسط این ستاد آزاد شده ، گفت: لازم است که خیرین همتی مضاعف خصوصا درباره زنان زندانی که جرائم آنها غیر عمد بوده و کلاهبرداری نیست انجام دهند تا تعدادی از این زندانیان در آستانه عید باستانی نوروز آزاد شوند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان فارس افزود: اتفاق و حادثه مشابه ممکن است برای هریک از شهروندان رخ دهد لذا می توان با همتی نیک تعدادی از این زندانیان را به آغوش خانواده شان باز گرداند.

وی عنوان کرد: شهروندان می توانند کمک های خود را از طریق شماره کارت 6104337770030961 نزد بانک ملت برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد استان فارس انجام دهند.

تراب پور عنوان کرد: تعداد زندانیان جرائم غیرعمد استان فارس در ابتدای سال 97 به هزار و 902 نفر افزایش یافت که این تعداد به هزار و 381 نفر کاهش پیدا کرده است.

ستاد دیه کشور در سال 1369 با هدف ایجاد زمینه آزادی زندانیان تاسیس شد و این ستاد در استان فارس نیز از سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرد.

جرم غیر عمد از نظر قانون، فعل یا ترک فعلی است که وقوع آن بدون اراده فاعل بوده، اما به هر حال قانون را نقض کرده است.

پس عنصر مادی تشکیل دهنده جرم غیرعمدی، تقصیر مرتکب است.

تقصیر نیز به چهار نوع بی مبالاتی، بی احتیاطی، رعایت نکردن نظام های دولتی و نداشتن مهارت تقسیم می شود.

به این ترتیب و طبق این تقسیم بندی می توان جرایم غیرعمدی را در سه نوع جرایم ناشی از تخلفات رانندگی، جرایم ناشی از تقصیر کارفرمایان و شاغلان به مشاغل پزشکی و مهندسی، صدور چک پرداخت نشدنی خلاصه کرد.

** کارگاه هایی برای مقابله با آسیب های اجتماعی در خانواده زندانیانمدیرعامل انجمن حمایت زندانیان شیراز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: این انجمن از ابتدای سال جاری تاکنون سه کارگاه آموزشی ویژه خانواده های زندانیان شیراز برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار کرده است.

محمود قربانی افزود: 22 اسفند ماه 97 نیز چهارمین کارگاه آموزشی با هدف آشنایی با نحوه مواجهه با آسیب های اجتماعی برای خانواده 200 زندانی در شیراز برگزار شد.

وی ادامه داد: بطور متوسط در هر دوره برگزاری کارگاه های آموزشی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی حدود 200 خانواده زندانیان شامل همسر و فرزندان این افراد شرکت می کنند.


کلید واژه ها: خانواده - زندان - زندانی - زندانیان - دختر - ازدواج - دختر جوان - آزاد - مادر - امید - آزادی - شرایط - سرپرست خانواده - روزهای پایانی - خانه - جرائم - همراه - تصمیم - اقوام - جوان - میهمانی - انتظار - مشکلات - همیشه - عروسی - زندگی - جوانی - آوار - منزل - زبان

آخرین اخبار سرویس:
تندروها به 4 مسجد در انگلیس حمله کردند

در کمتر از 2 ثانیه مواد مخدر را تشخیص دهید

فرمانده انتظامی خراسان رضوی خبر داد شهادت 2 مامور وظیفه شناس پلیس در مشهد

زلزله 4.9 ریشتری سواحل شمالی ایران را لرزاند

ناگفته های تلخ پسر جوان که 15 زن و دختر را به خلوت خود برده بود

مرگ 77 نفر در تصادفات 3 روز گذشته

تیراندازی 2 موتورسوار در ورامین

احتمال وقوع سونامی در گیلان وجود ندارد

زلزله 4.9 ریشتری در دریای خزر/ احتمال وقوع سونامی در گیلان وجود ندارد

تجهیزات راهبردی نجات در نوروز 98 به کار گرفته می شود

دریای خزر لرزید

جزییات احتمال سونامی در گیلان و مازندران

جابجایی مهمانان نوروز با تراکتور در سیل

ریزش ساختمان در جرگلان بر اثر تداوم بارش ها

اولین قتل سال 98؛ جسد زن جوان داخل فرغون

تمام راه های استان سمنان به جز خوش ییلاق شاهرود باز است

تیراندازی 2 موتورسوار در ورامین

تجهیزات راهبردی نجات در نوروز 98 به کار گرفته می شود

پرداخت جایزه های خوش حسابی بهانه ای برای کلاهبرداری

زلزله 4.9 ریشتری سواحل شمالی ایران را لرزاند

زلزله 4.9 ریشتری دریای خزر را لرزاند

زلزله 4.9 ریشتری دریای خزر را لرزاند

استاندار مازندران مطرح کرد آخرین جزییات وقوع سیل در مازندران/ قطعی آب در بابل ادامه دارد

واژگونی سواری پراید در اندیکا 2 کشته بر جای گذاشت

آخرین جزییات وقوع سیل در مازندران/ قطعی آب در بابل ادامه دارد

واژگونی سواری پراید در اندیکا 2 کشته بر جای گذاشت

تیراندازی 2 موتورسوار در ورامین/ فوت مضروب

مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان در گفت وگو با فارس: احتمال وقوع سونامی در گیلان وجود ندارد/زلزله 4.9 ریشتری در دریای کاسپین

شهر آدم کوتوله ها در کرمان! + عکس

ریزش دیوار در رامهرمز سه مصدوم بر جا گذاشت

سه دهنه مغازه در تالش طعمه حریق شد

واژگونی پراید در اندیکا 2 فوتی و 3 مصدوم برجای گذاشت

جاده سوادکوه تا اطلاع ثانوی مسدود است

زمین لرزه 3.2 ریشتری قلعه تل در خوزستان را لرزاند

ریزش دیوار در رامهرمز سه مصدوم بر جا گذاشت

2 مرگ پس از سقوط به رودخانه در هشترود

زلزله 4.9 ریشتری دریای خزر را لرزاند

نقشه پلید زن مو مشکی زیبارو برای مرد تلگرامی+عکس

سه دهنه مغازه در تالش طعمه حریق شد

تلاش همه جانبه و شبانه روزی برای مهار کامل سیلاب در گلستان و امدادرسانی

24 تُن برنج قاچاق در بندرعباس کشف شد

زمین لرزه قلعه تل در خوزستان را لرزاند

2 کشته و 3 مصدوم در سانحه رانندگی در هشترود

تلاش همه جانبه و شبانه روزی برای مهار کامل سیلاب و امدادرسانی

شوهرم که کشته شد زندگی ام به هم ریخت / ازدواج دوم زندگی پسرم را به نابودی کشاند !

زلزله 4.9 ریشتری دریای خزر را لرزاند/ خطر سونامی وجود ندارد

راز شوهر خیانتکار و زن همسایه چگونه لو رفت؟+ عکس

تجاوز به دختر 11 ساله در خانه عمه اش !+ عکس

رییس پلیس فتای آذربایجان غربی: شهروندان عملیات پرداخت الکترونیکی در فروشگاه ها را شخصا انجام دهند/توصیه های پلیس در فضای مجازی

ریختن گازوییل در جاده هراز صحت دارد؟

7 کشته و 26 مصدوم بر اثر برخورد دو دستگاه وانت تویوتا

کلاه ایمنی متفاوت WaveCel معرفی شد

هلال احمر خراسان شمالی به عشایر مراوه تپه امداد رساند

هلال احمر خراسان شمالی به عشایر مراوه تپه امداد رساند

120 کشته در تصادفات 5 روز گذشته

دقایقی پیش زلزله 4.9 ریشتری دریای خزر را لرزاند/خطر سونامی وجود ندارد

اسکان موقت بیش از 3 هزار حادثه دیده سیل گلستان/ ارسال 3600 بسته غذایی از تهران به گلستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان خبر داد اسکان موقت بیش از 3 هزار حادثه دیده سیل گلستان/ ارسال 3600 بسته غذایی از تهران به گلستان

ترافیک روان در جاده های ارتباطی استان البرز

تغییر ساعت رسمی کشور از امشب

آرامش به دزفول و اندیمشک بازگشت

ریزش کوه، محور سوادکوه را مسدود کرد

زلزله 4.9 ریشتری سواحل شمالی ایران را لرزاند

تصادف رانندگی در سرپل ذهاب یک کشته برجا گذاشت

جزییات زلزله 4.9 ریشتری در دریای خزر

جزییات حادثه سقوط مرگبار 4 زاهدانی

زلزله 4.9 ریشتری سواحل شمالی ایران را لرزاند

زلزله مرز هرمزگان و فارس را لرزاند

خسارت های سیلاب در گلستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان خبر داد اسکان موقت بیش از 3 هزار حادثه دیده سیل در گلستان/ ارسال 3 هزار و 600 بسته غذایی از تهران به گلستان

به سیل زده های شمال کمک کنید؛ موادغذایی و پتو نیاز است

14 نفر در کهگیلویه و بویراحمد دچار گاز گرفتگی شدند

تصادف زنجیره ای در جاده یاسوج اصفهان مصدوم برجا گذاشت

خسارت های سیلاب

زلزله خشت فارس را لرزاند

14 نفر در کهگیلویه و بویراحمد دچار گاز گرفتگی شدند

تصادف زنجیره ای در جاده یاسوج اصفهان مصدوم برجا گذاشت

یک کشته و 4 مصدوم در سوانح رانندگی جاده اهر

144مصدوم حوادث جاده ای سیستان و بلوچستان امداد رسانی شدند

ضرورت تخلیه منازل و روستاهای همجوار گرگانرود در گمیشان

144مصدوم حوادث جاده ای سیستان و بلوچستان امداد رسانی شدند

ترفندهایی برای زنده ماندن در زمان وقوع سیل! +اینفوگرافی

توقیف 1700 خودرو رانندگان پرخطر

77 فوتی در حوادث رانندگی سه روز اخیر/1700 نفر مصدوم شدند

تجاوز فرمانده پیر ترویست های تکفیری به نوه خود + تصاویر

120 کشته و 1800 زخمی در تصادفات 5 روز گذشته/توقیف هزار و 700 دستگاه خودروی رانندگان متخلف طی 24 ساعت گذشته

ضرورت تخلیه منازل و روستاهای همجوار گرگانرود در شهرستان گمیشان

28 تخته چادر میان سیل زدگان مانه و سملقانی توزیع شد

ضرورت تخلیه منازل و روستاهای همجوار گرگانرود شهرستان گمیشان

رییس جمهور سابق برزیل دستگیر شد

28 تخته چادر میان سیل زدگان مانه و سملقانی توزیع شد

انفجار در کارخانه تولید مواد شیمیایی در شرق چین

ترافیک ورودی و خروجی مشهد سنگین است

دستگیری سارق گوشی تلفن همراه در شاهرود

شناسایی عاملان فتنه در شهرهای دزفول و اندیمشک آغاز شده است

در پیِ ناآرامی های شب گذشته، آتش و تخریب به دانشگاه جندی شاپور دزفول رسید

بازگشایی یک مسیر شمال به جنوب جاده سوادکوه

فراخوان کمک های مردمی به گرفتاران سیلاب در استان گلستان

مرد تهرانی پس از قتل زن نگون بخت یک روز تمام با جسد وی خلوت کرد + عکس

ترافیک ورودی و خروجی مشهد سنگین است

چشم های خیره مانده به در برای رهایی افراد دربند

چشم های خیره مانده به در برای رهایی افراد دربند