مطالب مرتبط:
بیانات رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
دیدار رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری
سایت رهبری دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 اسفند 1397 ساعت 23:522019-03-14سياسي

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری


<div style="text-align: justify;"> بسم الله الرّحمن الرّحیم(1)< /> و الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّة الله فی الارضین.

</div> <div style="text-align: justify;"> < /> خیلی خوشوقتیم از اینکه مجدّداً نوبت زیارت حضرات آقایان خبرگان فرارسید و ما این توفیق را پیدا کردیم که در خدمت دوستان باشیم.

از بیانات آقایان هم که خب بنده، شما، همه استفاده کردیم.

خداوند ان شاءالله کمک کند، و توفیق بدهد که بتوانیم به آنچه میفهمیم عمل کنیم.

< /> < /> لازم است بنده هم به نوبه ی خودم ابراز تأسّف بکنم از فقدان دو عالم و فقیه باارزش و حقیقتاً ملّا، مرحوم آقای شاهرودی(2) و مرحوم آقای مؤمن؛(3) حقیقتاً هر دو استوانه هایی بودند برای حوزه ی علمیّه ی قم، مفید بودند، ملّا بودند؛ ملّاهایی که در خدمت اهداف انقلاب حرکت میکردند واقعاً، و برای ما، برای حوزه، فقدان این عزیزان ضایعه بود.

هم مرحوم آقای مؤمن، هم مرحوم آقای شاهرودی به معنای واقعی کلمه در خدمت آن چیزی که احساس میکردند برای کشور و برای انقلاب لازم است قرار داشتند؛ بدون هیچ چشمداشتی.

خداوند ان شاءالله درجاتشان را عالی کند و به ما عوض بدهد در برابر فقدان اینها.

ان شاءالله فقهای جوان ما تلاششان، دقّتشان، کارشان در زمینه ی مسائل فقه اسلام را هر چه میتوانند قوی تر کنند، دقیق تر کنند، کارها دنبال<span dir="LTR"> </span>گیرتر انجام بگیرد؛ [وجود] ملّاهای قوی و به روز و آگاه از مسائل کشور لازم است.

< /> بحثی که امروز بنده آماده کردم که خدمت آقایان عرض بکنم، یک بحث جدیدی برای شما نیست؛ علّت اینکه مطرح میکنم، این است که هر کدام از شما بحمدالله در یک منطقه ای -چه در بین مردم، چه در بین طلّاب و حوزه های علمیّه- جایگاهی دارید و حرفتان شنیده میشود؛ ذکر این مطالب برای این است که این عناوین، این سرفصل هایی که ما عرض میکنیم، به وسیله ی شما آقایان با علمیّتی که دارید، با مهارتی که دارید، با توانایی تجزیه و تحلیلی که دارید، تبیین بشود برای مردم و به صورت گفتمان دربیاید، به صورت فهم عمومی دربیاید.

اینکه مردم ما در این زمینه، در مورد این مسئله ی خاص که حالا عرض میکنم، به یک فهم عمومی برسند، خیلی برای کشور مهم است.

< /> < /> آنچه بنده میخواهم به عنوان موضوع مورد بحث عرض کنم، عبارت است از این مسئله: نوع مواجهه ی کشور و افراد مؤثّر کشور با چالشها، با حوادث؛ این را میخواهیم بحث کنیم.

بالاخره هر کشوری، هر جامعه ای حوادثی دارد؛ این حوادث بعضاً حوادث خوب است، بعضاً حوادث تلخ است، بعضاً فشار هست -فرض کنید ما دچار تحریمیم، دچار تهاجم فرهنگی هستیم و از این قبیل چیزها، یا بعضی از کشورها دچار تهاجم سخت و تهاجم نظامی هستند؛ حوادثی برای کشورها پیش می آید- گاهی هم پیشرفتهایی پیش می آید.

نوع مواجهه ی با این حوادث خیلی مهم است که چه جور با این حوادث مواجه بشویم.

بحث من و موضوعی که میخواهم عرض کنم، این است.

< /> < /> چند دوگانه را من عرض میکنم در این زمینه؛ یعنی نوع مواجهه به چند صورت میتواند تصویر بشود: گاهی مواجهه ی ما با این حوادث، مواجهه ی فعّال است، گاهی مواجهه ی انفعالی و مواجهه ی منفعل.

فعّال یعنی اینکه وقتی با یک حادثه ای روبه رو میشویم، نگاه کنیم ببینیم ما در قبال این حادثه -برای دفع آن، برای رفع آن، برای تضعیف آن، یک جاهایی برای تقویت آن- چه کار باید بکنیم؛ فکر کنیم و فعّال وارد میدان بشویم؛ این مواجهه ی فعّال.

مواجهه ی انفعالی این است که وقتی یک حادثه ی تلخی، سختی، مشکلی پیش می آید، بنا کنیم آه و ناله کردن، دائم به زبان آوردن، دائماً گفتن، مدام تکرار کردن؛ بدون اینکه یک تحرّکی در مقابل آن داشته باشیم.

پس دو جور مواجهه داریم: مواجهه ی فعّال، مواجهه ی انفعالی.

< /> < /> از نگاه دیگر: مواجهه ی ابتکاری یا مواجهه ی عکس العملی.

مواجهه ی عکس العملی این است که فرضاً وقتی در مقابل یک دشمن قرار گرفتیم، و دشمن ما را به یک میدان مواجهه ای میکشانَد، ما هم برویم در همان میدان، و طبق برنامه ریزی او -که یک حرکتی انجام میدهد- مثل خود او یک حرکتی انجام بدهیم؛ این مواجهه ی انفعالی است، این مواجهه ی عکس العملی است؛ یعنی در واقع حرکت ما تابعی از نوع حرکت او است.

مواجهه<span dir="LTR"> </span>ی ابتکاری این است که نه، فرضاً دشمن از یک ناحیه ای به ما حمله میکند، ما از ناحیه ی دیگری به او حمله کنیم، ما به شک 1ad ل دیگری ابتکار عمل را به دست بگیریم و نوعی برخورد کنیم که مثلاً ضربه بزنیم.

این دو جور مواجهه است.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر این است: مواجهه ی مأیوسانه یا امیدوارانه.

گاهی انسان با یک حادثه ای که مواجه میشود، توجّه به توانایی های 1d8b شمن یا حرکت دشمن موجب میشود که انسان مأیوس بشود؛ حالا ممکن است وارد میدان هم بشود امّا مأیوسانه وارد میشود؛ این یک جور مواجهه است.

یک جور مواجهه این است که نه، انسان امیدوارانه وارد میدان بشود؛ اینها با هم فرق میکنند.

اگر مأیوسانه وارد میدان شدیم، ادامه ی کار یک جور خواهد بود، اگر امیدوارانه وارد شدیم، ادامه ی کار جور دیگری خواهد بود؛ این هم یک دوگانه ی دیگر.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر، دوگانه ی ترس و دلیری است.

یک وقت انسان وارد میدان میشود امّا میترسد؛ از دشمن، از حادثه، از ورود در غمرات(4) میترسد، با ترس وارد میشود؛ این یک جور عکس العمل و واکنش و حضور در مقابل دشمن است، یک وقت با دلیری وارد میشود.

در روایات دارد «خُضِ الغَمَراتِ لِلحَقّ »؛(5) وارد میدان میشود با دلیری، با شجاعت؛ این هم یک جور دیگر برخورد.

ببینید، ما نگاه کنیم به وضع کشورهای دنیا؛ کشورهایی که ما با آنها آشنا هستیم، مسائلشان را میدانیم؛ هر دو جور حرکتها را ما در کارهای اینها می بینیم.

فرض بفرمایید مثلاً یک جاهایی وارد میشوند [در مقابل] فشار آمریکا روی بعضی از کشورها؛ یک جا با شجاعت وارد میشوند، با دلیری وارد میشوند، یک جا با ترس وارد میشوند؛ هر کدام یک جور است؛ آن کسی هم که با ترس وارد میشود، ممکن است یک حرکتی بکند امّا نوع آن حرکت با نوع حرکت آن کسی که امیدوارانه، با شجاعت وارد میشود تفاوت دارد.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر این است که حرکتی که در مقابل دشمن میخواهیم انجام بدهیم، با حزم(6) و تدبیر باشد یا با سهل اندیشی و سهل انگاری باشد.

مثلاً فرض کنید در بیانات آقایان راجع به فضای مجازی و مسائل مانند اینها؛ خب نوع برخورد با این قضیّه دو جور ممکن است: میتواند به صورت مدبّرانه عمل کردن [باشد] ، یک جور هم نه، میتواند به صورت سهل اندیشانه.

[البتّه] سهل انگاری یک حرف است، سهل اندیشی یک حرف دیگر است؛ سهل اندیشی یعنی انسان پیچیدگی کار را نبیند، آن پیچهای کار و مشکلات کار را انسان توجّه نکند؛ این سهل اندیشی است.

سهل انگاری هم این است که انسان نگاه کند، بی تفاوت از مقابل خطر عبور کند.

هم میتوان این جوری عمل کرد، هم میتوان با تدبیر، با دقّت، با ملاحظه ی جوانب وارد میدان شد.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر، نگاه به حوادث، [به صورت] تهدید و فرصت توأماً است، یکی هم نگاه یک جانبه است: یا تهدیدنگر یا فرصت نگر.

فرض بفرمایید وقتی ما در مقابلِ دشمنیِ آمریکا قرار میگیریم، دو جور میتوانیم برخورد بکنیم: نگاه کنیم ببینیم فرصتهای ما در مقابل این دشمن علی الظّاهر مقتدر چه چیزهایی است، تهدیدهایی که در مقابل ما قرار دارد چه چیزهایی است؛ هر دو را ملاحظه کنیم، جمع بندی کنیم، آن وقت تصمیم بگیریم؛ یک وقت هست که نه، فقط تهدید را می بینیم، فرصتهای خودمان را نمی بینیم، یا اینکه نه، یک فرصتهایی داریم که آنها را می بینیم و تهدید را توجّه نمیکنیم؛ خب این جور نگاهِ یک جانبه نگر خطا است؛ میتوان نگاه جامع داشت در مقابل یک چنین مسئله ای.

این هم یک دوگانه ی دیگر.

< /> ببینید، همه ی اینها برای مردم مهم است؛ مخصوص مسئولین نیست؛ البتّه مسئولین مخاطب اوّلند در این گونه توصیه ها و حرفها -مسئولین سیاسی یک جور، مسئولین نظامی یک جور، مسئولین مسائل اجتماعی یک جور- لکن عامّه ی مردم در این زمینه ها باید صاحب نظر باشند، باید درک و فهم عمیق داشته باشند.

اینکه عرض میکنیم به یک فهم عمومی باید برسیم بین مردم، به این معنا است؛ حالا بعداً یک خُرده بیشتر توضیح خواهم داد.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر، شناخت واقعیّتهای میدان است.

شناخت واقعیّتهای میدان و نشناختن واقعیّتهای میدان؛ یعنی ما بدانیم که الان در کجا قرار داریم: «ما کجا هستیم، دشمن کجا هست، جایگاه ما چیست؟» این از جمله ی آن چیزهایی است که دشمن روی آن خیلی تلاش میکند.

سعی دشمن در این چند سال همیشه این بوده و عوامل داخلی اش هم همین کار را تکرار میکنند که جایگاه خودی را ضعیف نشان میدهند، جایگاه دشمن را قوی نشان میدهند؛ تلقین این معنا که «بیچاره شدیم، پدرمان درآمد، کاری از دستمان ساخته نیست».

این از جمله ی آن چیزهایی است که یکی از دوگانه های اساسی است؛ بدانیم واقعاً کجا [هستیم].

فرض کنید اگر چنانچه ما ندانیم که موقعیّت ما در منطقه الان به نحوی است که دشمن از ما حساب میبرد، یک جور عمل میکنیم، اگر دانستیم که موقعیّت ما به نحوی است که دشمن از ما حساب میبرد، جور دیگری عمل میکنیم.

آن کسانی که مثلاً حالا فرض بکنید راجع به حضور ما در منطقه حرف میزنند، مینویسند، اعتراض میکنند، ایرادهای بیجا میکنند، اینها در واقع نادانسته -حالا بنده کسی را متّهم نمیکنم- دارند به این نقشه ی دشمن کمک میکنند.

این هم یک دوگانه ی دیگر که جایگاه خودمان را در میدان و جایگاه دشمن را در میدان مواجهه و مقابله بشناسیم.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر، مسئله ی بُروز احساسات است.

در حوادث گوناگون گاهی هست که انسان احساسات را رها میکند -حالا چه احساسات مثبت، مثلاً شا 275 دی را که انسان از یک موفّقیّت خرسند میشود، شاد میشود، احساسات خودش را رها میکند، یا احساس منفی را [مثلاً] غم را، غصّه را، ناراحتی را- این یک جور است؛ یک جور نه، کنترل احساسات، خرج کردن احساسات به قدر لازم.

یکی از مواردی که واقعاً ممکن است ما ضربه بخوریم -یک وقتهایی هم یک ضربه هایی از آن خورده ایم- عدم کنترل احساسات عمومی است.

حالا مثلاً بنده روی جوا 553 ها خیلی تکیه میکنم و به معنای واقعی کلمه هم اعتقاد دارم به مسئله ی جوانها -خب، از قبل از انقلاب هم با جوانها کار کرده ایم، در طول انقلاب هم همیشه تا الان همراه با جوانها بوده ایم- امّا این را باید توجّه کرد که ما به جوانها اعتماد میکنیم امّا احساسات جوانها نبایستی به صورت رها، به صورت بی کنترلی در جامعه حکم فرمایی بکند؛ احساسات باید کنترل بشود.

دو جور میشود برخورد کرد؛ یکی برخورد با احساساتِ بدون کنترل، یکی هم برخورد با احساسات که به اندازه ی لازم بُروز داده بشود که اینها کارهای آسانی هم نیست.

< /> < /> یک دوگانه ی دیگر، رعایت ضوابط و حدود شرعی و عدم رعایت اینها است.

گاهی ما در دوره ی مبارزات هم، قبل از انقلاب میدیدیم، بعضی ها که در کار مبارزه خیلی فعّال بودند، خیلی از مسائل شرعی و مانند اینها را اهمّیّت نمیدادند.

میگفتند آقا داریم کار 1aad میکنیم برای مبارزه، برای هدف؛ حالا مثلاً فرض کنید نماز اوّل وقت هم نشد، نشد؛ یا فلان مسئله هم نشد؛ تهمت و غیبت و از این چیزها هم اگر چنانچه پیش می آمد، برایشان خیلی اهمّیّت نداشت.

خب، این یک جور برخورد است، یک جور برخورد هم این است که انسان تقوا را ملاحظه کند.

امیرالمؤمنین آن طور که نقل شده فرمود: لَو لَا التُّقیٰ لَکُنتُ اَدهَی العَرَب؛(7) چه کسی از امیرالمؤمنین داهی تر(8) و آگاه تر و زرنگ تر و باهوش تر؟ امّا خب تقوا گاهی جلوی بعضی از کارها را میگیرد.

این هم یک دوگانه ی دیگر.

< /> < /> بهره گیری از تجربه ها یا دو بار از یک سوراخ گزیده شدن؛ این هم یک مسئله [است].

حالا در همین مسائل مواجهه ی ما با دشمنان خارجی -مثلاً با غرب، با آمریکا، با اروپا- خب یک قضایایی داریم دیگر؛ قضایای گذشته را داریم، از اوّل انقلاب هم قضایایی داریم، امّا این اواخر هم قضیّه ی برجام [را داشتیم] و تعهّدات اینها و بعد هم زدن زیر تعهّدها و عدم رعایتشان، عدم ملاحظه شان؛ خب، این یک تجربه است.

ما در برخورد با این جناحی که با ما این جور برخورد کرده و علی<span dir="LTR"> </span>رغم عُهود و مواثیق مؤکّد،(9) به وظایف خودش عمل نکرده و همین طور با لبخند و با ریشخند و با این حرفها قضایا را پیش برده، باید نوع برخوردمان با این طرف، با این آدم، با این دولت، با این جبهه، با استفاده ی از این تجربه باشد و بدانیم که با اینها چگونه باید برخورد کنیم.

< /> < /> یک نکته ی دیگر، یک نوع حرکت دیگر، یک دوگانه ی دیگری که حالا این هم آخری اش باشد، این است که ما در مواجهه ی با حوادث دائم به خودمان بپریم، مدام به خودمان انتقاد کنیم، درون خودمان، من شما را مقصّر بدانم، شما من را مقصّر بدانید؛ این یک جور برخورد است که متأسّفانه در خیلی از مواقع پیش می آید که وقتی مجموعه ها با سختی مواجه میشوند -حالا مجموعه ها چه یک حزب باشد، چه یک دولت باشد، چه یک ملّت باشد- همدیگر را متّهم میکنند، یا اینکه نه، به جای اینکه سر همدیگر داد بکشیم، به تعبیر امام «هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید»؛(10) طرف مقابل، او است.

بنده مکرّر در صحبتهای عمومی گفته ام، ما دچار این اشتباه نمیشویم که دشمن خودمان را نشناسیم؛ دشمن ما معلوم است.

کسان دیگری هستند که علیه ما کار میکنند -امّا روی غفلت است یا مانند اینها- اینها اهمّیّتی ندارند؛ آن که دشمن واقعی است «وَ هَلُمَّ الخَطبَ فی ابنِ اَبی سُفیان»،(11) که امیرالمؤمنین فرمود.

[در مورد] آن قضایایِ این جوری بیخودی سر هم داد نکشیم، بیخودی با همدیگر دعوا نکنیم.

ببینیم واقعاً با چه کسی باید دعوا کرد، با چه کسی باید طرف شد؛ این جوری عمل بکنیم.

< /> < /> خب، به نظر من این دوگانه ها سؤالات [مهم] است؛ ما از خودمان باید سؤال کنیم که در این دوگانه ها چه جوری باید عمل کنیم.

البتّه پاسخ دادنِ زبانی به اینها آسان است امّا پاسخ دادن عملی و ملتزم شدن، به این آسانی نیست.

به نظر من پاسخ اینها در منابع اسلامی ما روشن است.

[مثلاً] در مواجهه ی با پیروزی ها قرآن به ما درس میدهد: اِذا جاّْءَ نَصرُ اللهِ وَ الفَتحُ، وَ رَاَیتَ النّ اسَ یَدخُلونَ فی دینِ اللهِ اَفواجًا، فَسَبِّ ـح بِحَمدِ رَبِّکَ وَ استَغفِرهُ اِنَّه کانَ تَوّابًا؛(12) نمیگوید خوشحالی کن، مثلاً برو وسط میدان شعار بده؛ فَسَبِّ ـح بِحَمدِ رَبِّک؛ [میگوید] برو تسبیح کن؛ این مربوط به تو نیست، مربوط به خدا است؛ استغفار کن.

در خلال این حرکت ممکن است یک غفلتی از تو سر زده باشد، از خدای متعال طلب مغفرت کن؛ در برخورد با حوادث مثبت این جوری باید برخورد کرد: دچار غرور نشدن، و از خدا دانستن که «وَ ما رَمَیتَ اِذ رَمَی ـتَ وَلّْکِـنَّ اللهَ رَمی».

(13) این اغترار به نفْس و اغترار [نسبت] به خدا که انسان غرّه بشود، [درست نیست]؛ «فَحَقُّ لَکَ اَن لا یَغتَرَّ بِکَ الصِّدّیقون»؛(14) در دعای صحیفه ی سجّادیّه [آمده] که صدّیقون هم نبایستی اغترار پیدا کنند به تو که بگویند «ما که دیگر با خدا وضعمان روشن است و .

»؛ نخیر، خدای متعال با صدّیقون هم رودربایستی ندارد؛ [اگر] یک وقت خطایی بکنند، ضربه را خواهند خورد.

کاری که انجام میگیرد، کار خوبی را که انجام گرفته، از خودمان ندانیم، از خدا بدانیم.

واقع قضیّه هم همین است.

< /> < /> خب، بیست و دوّم بهمنِ امسال از سالهای قبل قوی تر و شلوغ تر بود، چه کسی کرد این کار را؟ کدام عامل، کدام آدم میتواند ادّعا کند که من مؤثّر بودم در این قضیّه؟ ما هر چه نگاه میکنیم، جز دست قدرت الهی چیز دیگری ن 48b بود.

همه گفتند که امسال در جاهای مختلف بهتر از سالهای قبل بوده؛ این جز قدرت الهی چیز دیگری نیست، این دست قدرت خدا است.

یک وقتی در دوران بیماری امام (رضوان الله علیه) که من یک چیزی را گفتم که این کار خدا بود و یک موفّقیّتی بزرگی بود، ایشان به بنده گفتند که من از اوّل انقلاب یا از اوّل کار -یک چنین چیزی- تا حالا میبینم که یک دست قدرتی دارد کارهای ما را پیش میبرد.

من عین عبارت ایشان را بعد که بیرون آمدم نوشتم حالا الان [عین عبارت] یادم نیست؛ [فرمودند] یک دست قدرتی را میبینم.

واقع قضیّه همین است؛ دست قدرتی است که دارد این کارها را انجام میدهد.

منتها این دست قدرت خدا برای این است که اگر چنانچه ما رفتارمان را خوب کنیم، رحمت خدای متعال شامل خواهد شد.

<s 1b75 trong> </strong>اَللهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ موجِباتِ رَحمَتِک ؛(15) موجبات رحمت دست ما است.

امام (رضوان الله علیه) فرمود خرّمشهر را خدا آزاد کرد؛ این همه جوانها آنجا مجاهدت کردند، شهید شدند، کار کردند، [امام فرمود] خدا آزاد کرد؛ این درست است؛ خدا آزاد کرد.

میتوانستند همین قدر شهید بدهند و هیچ اتّفاقی هم نیفتد.

در عملیّات رمضان، -در جنگی که همان وقتها انجام گرفت- خدا نخواست ما فتح کنیم امّا در خرّمشهر اتّفاق افتاد؛ این اراده ی الهی بود.

این در مواجهه ی با حوادث خرسندکننده و حوادث مثبت بود.

< /> در مواجهه با حوادث سخت مثل همین تحریم که یک حادثه ی سخت است، یا فرض بفرمایید مثل حمله ی نظامی، حرکت نظامی -اینها حوادث سختی است که از طرف دشمن ممکن است تحمیل بشود- اینجا هم خدای متعال دستور خودش را و روش درست را به ما یاد داده: وَ لَمّا رَءَا المُؤمِنونَ الاَحزابَ قالوا هـّْذا ما وَعَدَنَا اللهُ وَ رَسولُه{ وَ صَدَقَـ اللهُ وَ رَس ـولُه{ وَ م ـا زادَهُم <span dir="LTR"> </span>اِلّاِّ ایمانًا وَ تَسلیمًا.

(16) ما توقّع نداشتیم که حکومت اسلامی در دوران سیطره ی مادّیّت و حکومتهای مادّی در دنیا به وجود بیاید و مادّیّون دنیا که همه ی قدرتهای مادّی را هم دارند، ساکت بنشینند تماشا کنند؛ معلوم بود که معارضه میکنند، معلوم است که اگر بتوانند تحریم میکنند، معلوم است که اگر بتوانند جنگ نظامی میکنند؛ ما باید کاری بکنیم که به فکر نیفتند این کارها را بکنند و اگر به فکر افتادند و اقدام کردند، سرکوب بشوند؛ وَالّا توقّعِ اینکه دشمن به ما حمله نکند، توقّعِ درستی نیست.

بنابراین، این هم دستور الهی است.

< /> < /> در مواجهه ی با حوادث نباید دچار ترس و دلهره شد.

اَلاِّ اِنَّ اَولِیاّْءَ اللهِ لا خَوفٌ عَلَیهِم وَ لا هُم یَحزَنون<strong> </strong>؛(17) این [آیه] در سوره ی یونس است؛ نگاه کردم، در سوره ی بقره [هم] شاید چهار پنج جا(18) «لا خَوفٌ عَلَیهِم وَ لاهُم یَحزَنون» در مورد مؤمنین آمده.

خب این به خاطر ایمان است، به خاطر ارتباط با خدا است، به خاطر قبول ولایت الهی است؛ خوف و مانند آن نباید باشد.

امام (رضوان الله علیه) واقعاً نمیترسید.

ما یک وقتی خدمت ایشان نشسته بودیم -همان اوّل انقلاب؛ همان وقتهایی که با آن بنده خدا(19) یک ودو داشتیم سر قضایای نیروهای مسلّح و این حرفها- بنده به ایشان گفتم «علّت اینکه شما مثلاً فلان جمله را درباره ی فلان شخص گفتید این است که میترسید.

»؛ میخواستم بگویم «میترسید که نیروهای مسلّح مثلاً بدشان بیاید»، تا گفتم «میترسید»، ایشان همین جور بلافاصله گفتند «من از هیچ چیز نمیترسم».

ایشان منتظر نشدند که متعلَّق ترس را بگویم؛ تا گفتم «شما میترسید»، ایشان گفتند «من از هیچ چیز نمیترسم».

واقعاً هم همین جور بود؛ ایشان از هیچ چیز نمیترسید.

«اَلاِّ اِنَّ اَولِیاّْءَ اللهِ لا خَوفٌ عَلَیهِم وَ لا هُم یَحزَنون » یعنی این.

چرا بترسد؟ انسان بزرگی مثل او واقعاً همین جور بود.

< /> < /> در آن دوگانه ی امیدواری و نومیدی، دچار نومیدی هم نباید بشویم: لا تَایئَ سوا مِن رَوحِ اللهِ اِنَّ ه لا یَایئَ سُ مِن رَوحِ اللهِ اِلَّا القَومُ الکّْفِرون(20) -که در سوره ی یوسف است- این مربوط به مسائل دنیایی است؛ «لا تَایئَ سوا مِن رَوحِ الله» مربوط به مسائل معنوی نیست، مربوط به پیدا کردن یوسف است: یبَنِیَّ اذهَبوا فَتَحَسَّسوا مِن یوسُفَ وَ اَخیهِ وَ لا تَایئَ سوا مِن رَوحِ الله ؛(21) «لا تَایئَ سوا مِن رَوحِ الله» در پیدا کردن یوسف، که یک امر دنیایی است.

پس بنابراین، این «لا تَایئَ سوا مِن رَوحِ الله» یک امر کلّی است در امور دنیایی.

البتّه در امور اخروی هم همین جور است امّا آیه در مورد امور دنیایی است.

لا تَایئَ سوا! چرا انسان مأیوس باشد؟ نخیر، ما امیدواریم که بتوانیم بینی این قدرتهای مستکبر را به خاک بمالیم و رغم اَنفشان(22) کنیم؛ میتوانیم این کار را [بکنیم]، امیدواریم؛ [اگر] تلاش کنیم، همّت کنیم، بخواهیم، به خدا توکّل کنیم، از خدا بخواهیم، میشود.

< /> < /> دچار شتاب زدگی و بهانه گیری هم نباید بشویم.

یکی از چیزهایی که واقعاً ماها همه -من، شما آقایان- در شهرها، در خُطَب نماز جمعه، در بین طلّاب، فضلا، حوزه های علمیّه باید به آن توجّه بدهیم، این است که یکی از عیوب کار، این بی صبری و شتاب زدگی است؛ مرتّب آدم پا به زمین بزند که «آقا چرا نشد؟ چرا نشد؟» خب هر چیزی قدری دارد، هر چیزی اَجَل و اَمَدی(23) دارد، همه چیز باسرعت انجام نمیگیرد.

یک وقتی یک نفری آمد خدمت امام و به ایشان از وضع دولت شکایت کرد -آن وقت بنده رییس جمهور بودم- یک چیزی گفت؛ امام به او یک جم 3c3 ه ای گفتند که من یادم نمیرود، گفتند «آقا! اداره ی کشور سخت است»؛ بنده که خودم رییس جمهور بودم، وقتی امام این را گفتند واقعاً از ته دل این را تصدیق کردم.

خیلی از کارها حتماً باید بشود و باید برای آن آماده شد و باید کمر همّت بست، منتها تا رسیدن به آنجا یک مقداری فرصت لازم است.

این شتاب زدگی و پا به زمین کوبیدن و احساس اینکه دیر شد، احساس خوبی نیست.

< /> بنده اینجا این آیه ی شریفه را یادداشت کرده ام که قضیّه ی حضرت موسیٰ است وقتی که برگشت و الواح را آورد و دید که آن قضایای گوساله اتّفاق افتاده.

قالَ یقَومِ اَلَم یَعِدکُم رَب 1c3d ُّکُم وَع دًا حَسَنً ا؛ خب خدا که به شما وعده داده که زندگی شما را درست خواهد کرد؛ اَفَطالَ عَلَیکُمُ العَهد، آیا طول کشیده؟ مگر از زمانی که بایستی وعده ی الهی انجام بگیرد گذشته که شما این جور بی صبری میکنید؟ خب صبر کنید، خدای متعال وعده ی خودش را عملی خواهد کرد.

حُسن ظنّ به خدای متعال -که من یک بار دیگر در همین جلسه عرض کرده ام(24)- یک چیز لازمی است و سوء ظنّ به وعده ی الهی که «چرا نشد، چرا نشد؟» جدّاً مذموم است در آیات؛ اَفَطالَ عَلَیکُمُ العَهدُ اَم اَرَدتُم اَن یَحِ لَّ عَلَیکُم غَضَبٌ مِن رَبِّکُم.

(25) من احتمال میدهم «یًّاَیُّهَا الَّذینَ ءامَنوا لاتَکونوا کَالَّذینَ ءاذَوا موسیٰ فَبَ رَّاَهُ اللهُ مِ مّا قالوا»(26) اشاره ای به این باشد: «وَاِذ قالَ موسیٰ لِقَومِه! یقَومِ لِمَ تُؤذونَنی وَقَد تَعلَمونَ اَنّی رَسولُ الله»(27) احتمالاً اشاره ای به این است که مرتّب فشار می آوردند که «آقا، چرا نشد، چرا نشد؟» که البتّه اینها مال بعد از نجات از دست فرعون است، امّا قبل از نجات از دست فرعون هم همین جور بود؛ قالوِّا اوذینا مِن قَبلِ اَن تَأتِیَنا وَ مِن بَعدِ ما جِئتَنا،(28) به حضرت موسیٰ اعتراض میکردند که حالا هم که تو آمده ای، باز [برای] ما همان اذیّتها وجود دارد؛ یعنی ایرادهای بنی اسراییلی که میگویند، واقعاً همین جور است؛ باید مواظب باشیم که اینها دامن ما را نگیرد.

< /> < /> خب، یک مسئله ی دیگر که باز این را هم عرض کنیم، مرزبندی با دشمن برای مصونیّت از تهاجم نرم [است].

یکی از کارهای بسیار لازم همین است که ما نگذاریم مرزمان با دشمن کم رنگ بشود.

مرزبندی با دشمن، اگر مرزبندی با دشمن نبود و مرز، برجسته نبود، عبور از این مرز -چه از این طرف به آن طرف، چه از آن طرف به این طرف- ممکن میشود؛ درست مثل مرزهای جغرافیایی.

اگر مرزِ جغرافیایی نباشد و برجسته نباشد، خب از آن طرف یک نفری بلند میشود می آید اینجا نفوذ پیدا میکند؛ آدم قاچاقچی، آدم دزد، آدم جاسوس از آن طرف می آید این طرف؛ از این طرف هم یک آدم غافل، آدم خواب آلوده از مرز عبور میکند میرود آنجا گیر می افتد.

مرز اعتقادی و مرز سیاسی هم عیناً همین جور است؛ وقتی که مرز روشن نبود، دشمن میتواند نفوذ کند، میتواند خدعه کند، میتواند فریبنده عمل بکند، میتواند بر فضای مجازی مسلّط بشود.

اگر مرز با دشمن روشن بود، تسلّط او بر فضای مجازی، بر محیط فرهنگی به این آسانی نخواهد بود؛ این هم یک مطلب است که در آیه ی شریفه ی «لا تَتَّ خِذوا عَ دُوّی وَ عَدُوَّکُم اَولِیاّْءَ تُلقونَ اِلَیهِم»، تا میرسد به اینجا که «تُسِرّونَ اِلَیهِم بِال مَوَدَّةِ وَ اَنَا اَعلَمُ بِ ماِّ اَخفَیتُم»،(29) خدای متعال از این منع کرده که ما با دشمن به این صورت برخورد بکنیم.

این هم یک نکته است.

< /> < /> این مرزبندی با دشمن که عرض کردم، یک حاشیه ای دارد که آن حاشیه هم به نظر من خیلی مهم است و آن، همه را دشمن به حساب نیاوردن [است]؛ این هم یک مسئله ِی مهم [است].

گاهی اوقات هست که ما به خاطر تعصّبمان علیه دشمن -که آن تعصّب، بجا هم هست، تعصّب خوبی است- یک نفر تا یک حرفی میزند که با آن چیزی که رؤیت ما نسبت به دشمن است موافق نیست، این [فرد] را متّهم میکنیم که تو با دشمن هستی؛ این درست نیست.

خب الان فرض بفرمایید که در داخل کشور راجع به فلان کنوانسیون، راجع به فلان موضوع بین المللی مِن باب مثال، بحث هست و یکی مخالف است، یکی موافق است؛ هیچ دلیل ندارد که آن که موافق است، آن کسی را که مخالف است متّهم کند؛ یا آن که مخالف است، آن کسی را که موافق است متّهم کند؛ خب دو نظر است، دو استدلال است؛ این [یکی] استدلال او را قبول ندارد، او هم استدلال این را قبول ندارد.

متّهم نکردن یکدیگر، به جان خودی نیفتادن، همان مطلبی است که قبلاً هم عرض کردم؛ یعنی ما مرزبندی را با دشمن از دست ندهیم؛ مسئله ی مرزبندی با دشمن خیلی مهم است امّا این موجب این نشود که تا دیدیم کسی مثلاً یک خُرده ای در یک نقطه ای با ما اختلاف نظر دارد، فوراً او را به دشمن وصل کنیم، بگوییم این [فرد] عامل دشمن است؛ نه، این هم به نظر ما درست نیست.

< /> < /> من در پایان دو نکته را عرض کنم: اوّلاً تهاجم حدّاکثری دشمن، به بسیج حدّاکثری نیروها احتیاج دارد.

امروز تهاجم دشمن حدّاکثری است؛ یعنی از همه ی امکانات و وسایلشان دارند استفاده میکنند؛ در درجه ی اوّل آمریکایی ها، در حاشیه و ذیل آنها صهیونیست ها یعنی حکومت صهیونیستی؛ و در کنار و پشت سر آنها هم عموماً غربی ها و همه ی اروپایی ها.

حالا الان مثلاً فرض کنید در اروپا منع خرید نفت بعضی از کشورهای اروپا هم از طرف آمریکا برداشته شده امّا از ما نفت نمیخرند؛ خب این دشمنی است دیگر؛ یعنی این هیچ وجه دیگری ندارد؛ منتها این یک نوع دشمنی است 2fb ، یک نوع خاصّ دشمنی است؛ بسیجِ حدّاکثری کرده اند؛ بارها آمریکایی ها تکرار کردند که تحریمی که ما علیه ایران وضع کردیم، شدیدترین تحریم در طول تاریخ است، راست هم میگویند.

بنده هم یک وقت در صحبت در جوابشان گفتم که شکستی هم که آمریکا در مقابل این قضیّه خواهد خورد، سخت ترین شکست در طول تاریخ است برای آمریکا ان شاء الله؛(30) اگر ما ان شاء الله درست همّت کنیم و درست حرکت کنیم و پیش برویم.

بنابراین بسیجِ همه ی امکانات لازم 1d05 است.

در مقابل تهاجم حدّاکثری، بسیج حدّاکثریِ امکانات لازم است؛ این یک نکته.

< /> < /> نکته ی دوّم هم اینکه اساس کار، ذکر الهی است:<strong> </strong>وَلا تَنِیا فی ذِکرِی.

(31) خدای متعال به موسیٰ و هارون در آن موقعیّت حسّاس که دو نفر آدم تنها دارند میروند به طرف یک قدرت جبّار قهّار مسلّطی مثل فرعون با آن همه امکانات، فرمود: وَلا تَنِیا فی ذِکرِی؛ مواظب باشید.

بارها فرمود: لا تَخاف ـاِّ اِنَّ نی مَعَکُم ا اَسمَعُ وَاَری(32) -من کمکتان میکنم، من حمایتتان میکنم- امّا این را هم فرمود که «لا تَنِیا فی ذِکرِی»؛ کوتاهی نکنید.

ذکر الهی وسیله و مایه ی همه ی این توانایی هایی است که شمردیم و عرض کردیم که بایستی به کار گرفته بشود و استفاده بشود؛ ذکر الهی زمینه ی همه ی اینها است.

< /> امیدواریم ان شاء الله خدای متعال به ما و شما توفیق ذکر و توفیق توجّه به خدای متعال را عنایت کند و وعده ی خودش را در حقّ این ملّت، در حقّ این امّت ان شاء الله بزودی تحقّق ببخشد.

< /> < /> ضمناً این را هم عرض بکنیم: شنیدم بعضی ها گفتند فلانی میگوید «جوانگرایی یعنی پیرزدایی»؛ بنده این را رد میکنم، مراد من پیرزدایی نیست.

جوانگرایی یک معنایی است، باید روی آن فکر کرد، تأمّل کرد؛ یک معنای روشنی از جوانگرایی داریم؛ معنایش پیرزدایی نیست.

< /> < /> والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته< />  </div> <div> <div style="text-align: justify;">  </div> <div id="ftn1" style="text-align: justify;"> 1) در ابتدای این دیدار -که در پایان ششمین اجلاس دوره ی پنجم مجلس خبرگان برگزار گردید- آیت الله احمد جنّتی (رییس مجلس خبرگان رهبری) و آیت الله محمّدعلی موحّدی کرمانی (نایب رییس مجلس خبرگان رهبری) گزارشی ارائه کردند.

</div> <div id="ftn2" style="text-align: justify;"> 2) آیت الله سیّدمحمود هاشمی شاهرودی</div> <div id="ftn3" style="text-align: justify;"> 3) آیت الله محمّد مؤمن قمی</div> <div id="ftn4" style="text-align: justify;"> 4) تنگناها</div> <div id="ftn5" style="text-align: justify;"> 5) نهج البلاغه، نامه ی 31؛ «در هر جا که باشد، برای خدا به هر دشواری تن در ده.

»</div> <div id="ftn6" style="text-align: justify;"> 6) دوراندیشی</div> <div id="ftn7" style="text-align: justify;"> 7) کافی، ج 8، ص 24؛ «اگر تقوا نبود، زیرک ترین عرب بودم.

»</div> <div id="ftn8" style="text-align: justify;"> 8) زیرک تر، زرنگ تر</div> <div id="ftn9" style="text-align: justify;"> 9) پیمانهای محکم</div> <div id="ftn10" style="text-align: justify;"> 10) صحیفه ی امام، ج 11، ص 121؛ سخنرانی در جمع پاسداران تهران (1358/9/4)</div> <div id="ftn11" style="text-align: justify;"> 11) امالی صدوق، ص 619؛ «و از ماجرای بزرگ پسر ابوسفیان یاد کن»</div> <div id="ftn12" style="text-align: justify;"> 12) سوره ی نصر، آیات 1 تا 3؛ «هنگامی که یاری خدا و پیروزی فرارسد.

و مردم را ببینی که گروه<span dir="LTR"> </span>گروه در دین خدا درآیند، پس پروردگارت را همراه با ستایش تسبیح گوی، و از او آمرزش بخواه، که او همواره توبه پذیر است.

»</div> <div id="ftn13" style="text-align: justify;"> 13) سوره ی انفال، بخشی از آیه ی 17؛ «.

هنگامی که به سوی دشمنان تیر پرتاب کردی، تو پرتاب نکردی بلکه خدا پرتاب کرد .

»</div> <div id="ftn14" style="text-align: justify;"> 14) صحیفه ی سجّادیّه، دعای سی ونهم (با اندکی تفاوت)</div> <div id="ftn15" style="text-align: justify;"> 15) مصباح<span dir="LTR"> </span>المتهجّد، ج 1، ص 61</div> <div id="ftn16" style="text-align: justify;"> 16) سوره ی احزاب، آیه ی 22؛ «و چون مؤمنان دسته های دشمن را دیدند، گفتند: "این همان است که خدا و فرستاده اش به ما وعده دادند و خدا و فرستاده اش راست گفتند"، و جز بر ایمان و فرمان<span dir="LTR"> </span>بُرداری آنان نیفزود.

»</div> <div id="ftn17" style="text-align: justify;"> 17) سوره ی یونس، آیه ی 62؛ «آگاه باشید، که بر دوستان خدا نه بیمی است و نه آنان اندوهگین میشوند.

»</div> <div id="ftn18" style="text-align: justify;"> 18) از جمله، آیات 62، 112، 262، 274، 277</div> <div id="ftn19" style="text-align: justify;"> 19) ابوالحسن بنی<span dir="LTR"> </span>صدر</div> <div id="ftn20" style="text-align: justify;"> 20) سوره ی یوسف، بخشی از آیه ی 78؛ «.

از رحمت خدا نومید مباشید، زیرا جز گروه کافران کسی از رحمت خدا نومید نمیشود.

»</div> <div id="ftn21" style="text-align: justify;"> 21) همان؛ «ای پسران من! بروید و از یوسف و برادرش جستجو کنید و از رحمت خدا نومید مباشید.

.

»</div> <div id="ftn22" style="text-align: justify;"> 22) برخلاف میل و خواسته ی کسی</div> <div id="ftn23" style="text-align: justify;"> 23) پایان، سرآمد</div> <div id="ftn24" style="text-align: justify;"> 24) بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری (1394/6/12)</div> <div id="ftn25" style="text-align: justify;"> 25) سوره ی طه، بخشی از آیه ی 86؛ «.

ای قوم من! آیا پروردگارتان به شما وعده ی نیکو نداد؟ آیا این مدّت بر شما طولانی مینمود یا خواستید خشمی از پروردگارتان بر شما فرود آید؟ .

»</div> <div id="ftn26" style="text 233 -align: justify;"> 26) سوره ی احزاب، بخشی از آیه ی 69؛ «ای کسانی که ایمان آورده اید، مانند کسانی مباشید که موسیٰ را [با اتّهام خود] آزار دادند، و خدا او را از آنچه گفتند مبرّا ساخت .

»</div> <div id="ftn27" style="text-align: justify;"> 27) سوره ی صف، بخشی از آیه ی 5؛ «و [یاد کن] هنگامی را که موسیٰ به قوم خود گفت: ای قوم من! چرا آزارم 1dcd میدهید، با اینکه میدانید من فرستاده ی خدا  هستم؟ .

»</div> <div id="ftn28" style="text-align: justify;"> 28) سوره ی اعراف، بخشی از آیه ی 129</div> <div id="ftn29" style="text-align: justify;"> 29) سوره ی ممتحنه، بخشی از آیه ی 1؛ «.

دشمنان من و دشمنان خودتان را دوستان خود مگیرید، شما با آنان اظهار دوستی میکنید .

اگر برای جهاد در راه من و طلب خشنودی ام بیرون آمده اید [ چرا ] مخفیانه به آنان پیام میدهید که دوستشان دارید؟ در حالی که من به آنچه پنهان میداشتید و آنچه آشکار کردید داناترم .

».

</div> <div id="ftn30" style="text-align: justify;"> 30) بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم قم (1397/10/19)</div> <div id="ftn31" style="text-align: justify;"> 31) سوره ی طه، بخشی از آیه ی 42</div> <div id="ftn32" style="text-align: justify;"> 32) سوره ی طه، بخشی از آیه ی 46</div> </div>
کلید واژه ها: کشور - اعضای مجلس خبرگان رهبری - مجلس خبرگان رهبری - اعضای مجلس خبرگان - حوادث - شاهرودی - هایی - مردم - خبرگان رهبری - مجلس خبرگان - صورت - المصطفی - امروز - جامعه - اسلام - احساس - دیدار - رهبری - منطقه - مجلس - جوان - عالی - فقیه

آخرین اخبار سرویس:
عکس زیرخاکی مجری تلویزیون کنار پدرش

انتقاد شدید رهبر انقلاب از آمریکا، اروپا و عربستان

اینفوگرافی اقتصاد مسئله فوری کشور است

تصویری که در منزل حاج احمد آقا ثبت شد

رونق تولید موجب حل مشکلات اقتصادی کشور می شود

استاندار همدان: رونق تولید اولویت سال 98 است

رونق تولید موجب حل مشکلات اقتصادی کشور می شود

رونق تولید مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است

استاندار همدان: رونق تولید اولویت سال 98 است

نیروهای نظامی با تکیه بر اقتدار خود امنیت را بر کشور حاکم کرده اند

برگزاری آیین استقبال از مسافران نوروزی در قزوین

دغدغه اصلی همه مدیران، حمایت از تولید باید باشد

کدام جمله سخنرانی اول فروردین رهبری در رسانه های جهان مورد توجه بیشتر قرار گرفت؟

گزارش فارس حاشیه هایی از اشک و لبخند در دیدار مردم و رهبری نقش وحدت بخش رهبر انقلاب تحسین برانگیز است

کوچک ترین مقام علی(ع)، عدل است

دستاورد های نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه «حاکمیت ولایت فقیه»

پیام تبریک پادوانی از برزیل، به مناسبت فرا رسیدن نوروز + ویدئو

بازدید نماینده مقام معظم رهبری از مناطق سیل زده گنبدکاوس+ تصاویر

ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می شود

پذیرایی بیش از 10 میلیون زائر در حرم امام رضا(ع) در ایام نوروز

سال 98 به توفیق الهی سال فرصت ها، امکانات و گشایش است

رونق تولید مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است

من به عنوان رییس جمهور، آمریکا را به برجام بازمی گردانم

برگزاری آیین استقبال از مسافران نوروزی در قزوین

ابراز تأسف عمیق قاسمی از حادثه غرق شدن کشتی در دجله در عراق

ظریف عازم ترکیه شد

دغدغه اصلی همه مدیران، حمایت از تولید باید باشد

چگونه با افرادی که از آن ها خوشمان نمی آید، رفتار کنیم؟

چرا باید به سال 98 امیدوار بود؟

اعتکاف از عالی ترین برنامه های تربیتی اسلام است

معیار خوبی کردن از زبان مولا علی(ع)

ظریف به ترکیه رفت

گلایه رهبر انقلاب از مجلس شورای اسلامی/روایت یک مهمان از عروسی دختر رییس جمهور/ پیام های تبریک منجر به تصادف/اسکان موقت بیش از 3 هزار حادثه دیده سیل در گلستان

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان البرز: آیین اعتکاف در 80 مسجد البرز برپا شد/ حضور پرشور جوانان در مساجد

نامگذاری عنوان سال بر رونق تولید نشان از ایمان بر توانمندیهای داخلی است

«قدرت بازدارندگی اقتصادی» لازمه پیشرفت و شکست دشمن/ مشکلات اقتصادی با مدیریت جهادی حل می شود

امشب برگزار شد جلسه شورای مدیریت بحران گنبدکاووس با حضور نماینده دفتر مقام معظم رهبری

گروه ها و نهادهای مردمی برای کمک به سیل زدگان گلستان وارد عمل شوند

اعتکاف از عالی ترین برنامه های تربیتی اسلام است

حمایت دولت از مشاغل خانگی موجب رونق تولید می شود

97، سالی پر از تلخ و شیرین

23 هزار نفر از عشایر شرق گلستان در سیلاب گرفتار شدند

گلایه رهبر انقلاب از مجلس شورای اسلامی/روایتی یک مهمان از عروسی دختر رییس جمهور/ پیام های تبریک منجر به تصادف/اسکان موقت بیش از 3 هزار حادثه دیده سیل در گلستان

زنان ما مرد شناش نیستند و مردان هم زن شناس نیستند

رایج ترین دروغ هایی که آقایان به خانم ها میگویند

جشن میلاد امیرالمومنین(ع) حرم امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) را غرق در شادی کرد+تصاویر

چه کنیم سفرهای نوروزی هدر نرود؟

انجام بیش از 3700 پرواز نوروزی تا 29 اسفندماه

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوی علیه السلام: سال جدید سال فرصت هاست، نه تهدیدها/رونق اقتصاد کار مجاهدانه و عالمانه می خواهد

اعتکاف از عالی ترین برنامه های تربیتی اسلام است

گلایه رهبر انقلاب از مجلس شورای اسلامی/روایتی یک مهمان از عروسی دختر رییس جمهور/ پیام های تبریک منجر به تصادف

فارس گزارش می دهد راهیان نور مشق عشق را در جبهه های دوران دفاع مقدس از بر می کنند

حمایت دولت از مشاغل خانگی موجب رونق تولید می شود

نماینده رهبر انقلاب: گروه ها و نهادهای مردمی برای کمک به سیلزدگان وارد عمل شوند

سال 98 سال فرصت ها و گشایش ها برای ملت ایران خواهد بود

سفر رییس سازمان تبلیغات اسلامی به استان گلستان

فراموششان نکنیم

عنایت ویژه اسلام به زن و جایگاه او

فارس گزارش می دهد حاشیه هایی از اشک و لبخند در دیدار مردم و رهبری/ نقش وحدت بخش رهبر انقلاب تحسین برانگیز است

رهبر انقلاب: سال 98 سال فرصت ها و گشایش ها برای ملت ایران خواهد بود

شعار سال و دیدگاه مردم...

شرط موافقت 27 کشور اتحادیه اروپا با برگزیت

ایتالیایی ها علیه مافیا تظاهرات کردند

مسئولان در سال 98 برای نیل به عدالت و پیشرفت اقدام کنند

اجمالی / ماندگاری در رشت: تأخیر در ازدواج و تقلیل اولاد ناشی از تفکر غلط است/ اعتکاف فرصتی برای اصلاح افکار غلط

گروه ها و نهادهای مردمی برای کمک به سیلزدگان وارد عمل شوند

تقویت تولید ملی اولویت مدیریت استان تهران در سالجاری است

حضور گردشگران در همدان سیرصعودی داشته است

سیاست زائرمحوری را دنبال کردیم/توجه به زائر و محوریت زیارت نکته با اهمیتی است

تبریک رضایی به مناسبت فرا رسیدن نوروز باستانی

برای رونق تولید نیاز به نیروی متخصص داریم/ تربیت نیروی متخصص در وهله ی اول بر عهده آموزش پرورش است

معاون رییس جمهور مهمان ویژه افتتاحیه جشنواره کرمانشاه پایتخت نوروز ایران

برترین لحظات لوتار ماتئوس در بایرن مونیخ

اجمالی / ماندگاری در رشت: تأخیر در ازدواج و تقلیل اولاد ناشی از تفکر غلط است

گروه ها و نهادهای مردمی برای کمک به سیلزدگان وارد عمل شوند

نماینده مرم رشت در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی: شیعیان بقای اسلام را مدیون حضرت زینب (س) هستند

تقویت تولید ملی اولویت مدیریت استان تهران در سالجاری است

خبر20 اولین روز بهار 98

عیدانه با وینفرد شفر

سال 98 سال فرصت ها و گشایش ها برای ملت ایران خواهد بود

ظریف راهی ترکیه شد

سفیر ایران در بغداد حادثه واژگونی شناور عراقی را تسلیت گفت

ترامپ: زمان به رسمیت شناختن الحاق جولان به اسراییل فرا رسید

تخلف اروپا برای تأخیر در راه ا ندازی اینستکس

برترین لحظات لوتار ماتئوس در بایرن مونیخ

علی ابک عیدانه کودکان جنوب شهر

بازدید نماینده مقام معظم رهبری از مناطق سیل زده گنبدکاوس+ تصاویر

از متانت و صبوری مردم سیل زده خجالت زده ایم/ کمک های حاکمیتی و مردمی به زودی به گنبدکاووس می رسد

مهلت ثبت نام پذیرش حوزه تا 22 فروردین ادامه دارد/ تداوم ثبت نام در تعطیلات نوروز

برگزاری اعتکاف در 37 مسجد آذربایجان غربی

وزیر امور خارجه فرانسه:حمایت از برجام چک سفید امضا نیست

شادی گل برای رونالدو 20هزار یورو آب خورد

مدت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد تمدید شد

حضور گردشگران در همدان سیرصعودی داشته است

عکس | محصول جدید کادیلاک را ببینید

عصر امروز انجام شد بازدید نماینده مقام معظم رهبری از مناطق سیل زده گنبدکاوس+ تصاویر

نماینده ویژه مقام معظم رهبری: از متانت و صبوری مردم سیل زده خجالت زده ایم/ کمک های حاکمیتی و مردمی به زودی به گنبدکاووس می رسد

تحقق شعار سال در گرو تسهیل در امور تولیدکنندگان است

ظریف عازم ترکیه شد

حدیث نگاشت/ نمازهای شبانه حضرت زینب(س)

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری