مطالب مرتبط:
مدیران خود را امانتدار مردم بدانند/ نمی گذاریم حقوق ملت ایران توسط عده ای فرصت طلب تضییع شود
استفاده شرکت های اروپایی کوچک از فرصت تحریم برای همکاری با ایران
همایش فرصت های سرمایه گذاری در ایران
پشت پرده علاقه وزرای خارجه انگلیس برای سفر به ایران/ فرصت خوبی برای یادآوری مطالبات تهران از لندن ایجاد شده است/ اروپا و امریکا درصدد مدیریت شرایط پس از ماجرای قتل خاشقچی هستند
فرصت ویژه بانک قرض الحسنه مهر ایران برای بخشودگی جریمه تاخیر بدهکاران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 اسفند 1397 ساعت 10:262019-02-23سياسي

فرصت 4 ماهه به ایران


ایرنا- گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعه 22 فوریه 2019 اعلام کرد این گروه در جلسه این هفته خود پس از بررسی اقدامات تهران، تصمیم به ادامه تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران گرفته و مهلت دیگری به این کشور داده است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست فرصت 4 ماهه به ایران تهران- ایرنا- گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعه 22 فوریه 2019 اعلام کرد این گروه در جلسه این هفته خود پس از بررسی اقدامات تهران، تصمیم به ادامه تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران گرفته و مهلت دیگری به این کشور داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویترز، گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه ای اعلام کرد: ایران تا ماه ژوئن مهلت دارد قوانین مبارزه با پول شویی را اصلاح و تشدید کند، در غیر این صورت مؤسسات مالی آن با بررسی و بازرسی دقیق تری مواجه خواهند شد .

این گروه به ایران مهلت داد تا ماه فوریه 2019 برای تکمیل اصلاحات و قوانین مؤسسات مالی مطابق با استانداردهای بین المللی اقدام کند در غیر این صورت با عواقب آن مواجه خواهد شد.

در این بیانیه آمده: FATF انتظار دارد ایران اصلاحات مربوط به CFT و پالرمو را تا ماه ژوئن 2019 تکمیل و اجرا کند .

این بیانیه نوشت: ایران تا تکمیل برنامه اقدام در بیانیه عمومی FATF باقی خواهد ماند.

تا زمانی که ایران اقدامات لازم برای رسیدگی به نواقص مشخص شده در ارتباط با تأمین مالی مبارزه با تروریسم در برنامه اقدام را اجرا نکند، همچنان نگرانی FATF نسبت به ریسک تأمین مالی تروریستی ناشی از ایران و تهدیدی که این کار برای سیستم مالی بین الملل ایجاد خواهد کرد، ادامه خواهد داشت .

این همه در حالی است که بسیاری از شرکت های بین المللی می گویند پایبندی تهران و حذف ایران از لیست سیاه FATF بسیار مهم و ضروری است تا سرمایه گذاران بتوانند در این کشور فعالیت کنند.

فرانسه، انگلیس و آلمان تطبیق این قانون را شرط تعامل با ایران دانستند تا از تحریم های آمریکا علیه شرکت هایشان در امان باشند.

واکنش بانک مرکزی به تمدید تعلیق اقدام تقابلی علیه ایراندر همین راستا، روابط عمومی بانک مرکزی از نهادهای تصمیم گیر کشور که با تصویب دو لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پول شویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، زمینه تمدید مجدد تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، تقدیر کرد.

بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد دو لایحه باقی مانده نیز هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

فرصتی دوباره به ایراناحمد مجتهد، رییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی، در همین زمینه به شرق می گوید: ایران توانسته در این مدت، اقداماتی را که مورد توجه کارگروه ویژه مالی (FATF) بود، اجرایی کند و وعده انجام سایر موارد را نیز بدهد که مورد قبول این کارگروه قرار گرفت و قانع شدند که اقدامات ایران در جهت مثبت بوده است و همین امر سبب شد چهار ماه فرصت دوباره به ایران داده شود.

او با بیان اینکه ایران می تواند از این فرصت چهارماهه بهره ببرد، ادامه می دهد: بهترین فرصت است که ایران در اولین فرصت دو لایحه باقی مانده پالرمو و کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را تصویب کند.

اگر این دو لایحه نیز در ایران تصویب شود، مجموع قوانینی که مورد تأیید FATF است و به تعلیق ایران خاتمه می دهد، انجام می شود و ایران می تواند از بیانیه اقدام متقابل خارج شده و احتمالا عضو این کارگروه ویژه مالی شود، البته باید سازوکار ریالی آن نیز فراهم شود و دستگاه های اجرایی باید در راستای جلوگیری از پول شویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم به فعالیت بپردازند.

به گفته او، شکی نیست که اروپایی ها همان طور که بارها اعلام کرده اند، نسبت به قرارداد برجام احساس تعهد می کنند و بارها این مسئله را از جمله در کنفرانس مونیخ مطرح کرده اند؛ حمایت اروپایی ها از ایران منوط به آن بوده که در جهت رفع مشکلات مربوط به معاملات بانکی اقدام شود.

مجتهد در ادامه به سیگنال های مثبت در آمریکا نیز اشاره کرده و می گوید: به تازگی یک اتفاق مثبت دیگری که رخ داد، کنگره آمریکا در دست دموکرات هاست و آنها اعلام کرده اند آمریکا باید مجددا به برجام بازگردد.

این سیگنال مثبتی را برای اروپایی ها ایجاد کرد که در آمریکا هم گروه هایی هستند که به برجام پایبندند و احتمال می رود که برجام دوباره برقرار شود و در چارچوب تعیین شده، فعالیت های خود را ادامه دهد.

با توجه به سیگنال هایی که از طرف آمریکا داده شده و تعهداتی که اروپا درمورد برجام برای خود قائل شده است، به نظر می رسد در این مورد هم به طور قاطع تری عمل کنند.

بنابراین به سیستم بانکی ایران پس از پذیرش FATF کمک می کنند که فعالیت خود را در آن چارچوب آغاز کند و کشورهای دیگر هم ابراز تمایل کرده اند که از کانال مالی برقرارشده بین ایران و اروپا استفاده کرده و فعالیت های تجاری با ایران را دنبال کنند.

رییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: سخنگوی شورای نگهبان به تازگی مصاحبه کرده و گفته فکر می کند این دو لایحه در مجلس تصویب شود که در این صورت، جو به نفع تصویب آن خواهد بود و به این ترتیب عضویت ایران در این کارگروه ویژه مالی حل شود.

مجمع تشخیص مصلحت در جهت مثبت در حال حرکت است که این لوایح را تأیید کند.

او درباره دفاعیه آمریکا از عربستان افزود: با توجه به اینکه نام عربستان در لیست سیاه مالی قرار گرفته است، با این حال شاهد حمایت رییس آمریکایی این کارگروه از عربستان هستیم.

در هرحال، مسائل سیاسی نقشی کلیدی در این تصمیم ها دارد.

تصمیم هایی که در مجامع بین المللی انجام می شود، تحت تأثیر سیاست های مختلف کشورها قرار می گیرد.

به همین دلیل هم آمریکا حمایت خود را از عربستان اعلام کرد؛ اما در مقابل، اروپا نیز پیگیر قرارگرفتن نام عربستان در لیست سیاه بود.

به هر حال، اکنون یک تعارض بین این دو وجود دارد و جو بین المللی نیز نسبت به عربستان مساعد نیست.

ملاحظاتی درباره پیوستن به FATFمجید شاکری، کارشناس اقتصادی، با دیدگاهی متفاوت در گفت وگو با شرق این تمدید را تحلیل می کند: واقعیتی که وجود دارد، این است که تمدید تعلیق برای ایران در وضع موجود، به سه دلیل چندان تفاوت معناداری نمی کند.

موضوع اول آنکه اگرچه توصیه 19 FATF به جز ماده A آن، در مورد ما اعمال نمی شود، اعمال همین ماده A که به منزله شناخت همه جانبه ذی نفعان است، در حضور تحریم های آمریکا عملا سبب می شود عدم اعمال باقی تبصره های توصیه 19 عمل نکند.

توصیه 19 FATF، توصیه ای درباره نحوه رفتار کشورها با کشورهای با ریسک بالاست.

وقتی ایران از لیست اقدام متقابل معلق شد، در شرایط تحریمی، تبصره A که به منزله شناخت همه جانبه ذی نفعان است، چنان تراکنش های ایران را کند و معلق می کند که عملا کشور نمی تواند از عدم اعمال باقی تبصره های این توصیه نفعی ببرد.

به گفته او، با وجودی که ارتباط مستقیمی بین تحریم های آمریکا و FATF وجود ندارد، اما مشخص بودن ردپای تراکنش سبب می شود همه تلاش کنند با ایرانی هایی که در لیست سیاه قرار دارند، کار نکنند.

اعمال شناخت همه جانبه ذی نفعان، یعنی همه تراکنش هایی را که به نحوی حتی تا چندین دسته بعد به یک تراکنش مربوط می شوند، زیر ذره بین شناسایی کنیم و از ترس تحریم، عملا این فرایند بسیار طولانی می شود.

این کارشناس در ادامه با اشاره به بیانیه FATF می گوید: آنچه در خبر رویترز آمده است، نشان از آن دارد که اگر ایران تا چهار ماه دیگر به دو کنوانسیون پالرمو و CFT نپیوندد، نظارت خود را بر شعب بانکی که پای در ایران دارند، بیشتر می کنند.

این مورد، تبصره H از توصیه 19 است؛ اما نکته آنجاست که عملا با توجه به تحریم های آمریکا و اعمال تبصره A، چندان اعمال تبصره اشاره شده، فرقی به حال ایران ندارد؛ اما اگر تحریم های آمریکا علیه ایران با ضمانت اجرایی بالاتر وجود نداشت، هریک از این تبصره ها برای ایران حائز اهمیت بسیاری بود.

تصویب پیوستن ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT، هر دو مربوط به یک برنامه عملیاتی FATF در مورد ایران است.


کلید واژه ها: ایران - مالی - بانک مرکزی - بیانیه - مبارزه - اصلاح - تهران - تعلیق - بین المللی - قوانین - کشور - بانک - مهلت - تصمیم - مرکزی - ایرنا - اصلاحات - تروریسم - سرمایه گذاران - برنامه - روابط عمومی - اطلاع رسانی - صورت - پژوهشکده - جمعه - سرمایه - انگلیس - آمریکا - انتظار - آلمان

آخرین اخبار سرویس:
پذیرش FATF یعنی همان پنجره دور زدن تحریم ها را هم با دست خود می بندیم

اعتکاف، فرصتی برای خلوت کردن با معبود

پاکسازی تالاب پیرسلمان اسدآباد

تعداد مشمولان بخشنامه عفو گسترده زندانیان

جهانگیری:همه امکانات برای کمک به سیل زدگان بکار گرفته شود

طی حکمی از سوی وزیر کشور بهمن خطیبی به عنوان فرماندار قرچک منصوب شد

میدان انقلاب ارومیه در چهارشنبه سوری میزبان آیین های سنتی شد

پردیس سلامت گیاهان دارویی در اردبیل ایجاد می شود

5 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال مصدوم شدند

رصد و نظارت بر فعالیت شهرداری ها و دهیاریها در تعطیلات نوروز

آیا مطالعه شما را خوشحال تر می کند؟

بازدید آیت الله اعرافی از گروه های جهادی و مناطق حاشیه ای اهواز

فرزند آیت الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد

تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در گنبدکاووس

آتش سوزی در بازار تبریز خاموش شد

توضیحات پلیس فتا در مورد ایمیل های چند هزار دلاری

جمال زبیدی شوش

سرپرست جمعیت هلال احمر خاش: نوزدهمین دوره پست ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در خاش شروع به کار کرد

بهروز ندایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل شد

اساس حکومت امام علی(ع) خدا محوری و عدالت مداری بود

برگزاری جشن مشترک نوروز در اوکراین

سحرگاه فردا، آخرین فرصت ثبت نام در آیین اعتکاف

صدای پای گذشته

حریق در پارکینگ یک ساختمان 4 طبقه مسکونی

مدیران بخش رفاهی، اجرایی و پشتیبانی نمایشگاه کتاب منصوب شدند

پاورپوینت آشنایی با قوانین دیوان عدالت اداری

ایجاد تحول در مدیریت بخش کشاورزی با رویکرد توسعه و تقویت سازمانها و تشکلهای غیر دولتی

موزه ملی علوم و فناوری؛ نوپا اما پویا

پاورپوینت بررسی بتن با مقاومت بالا

رقص زیبای «هلپرکه» در آیین استقبال از نوروز

با حکم وزیر کشور عسگریان فرماندار سمیرم شد

ماجرای اولین تجربه بازداشت حضرت آیت الله خامنه ای و صدور حکم تبعید

پردیس سلامت گیاهان دارویی در اردبیل ایجاد می شود

نخستین همایش شهر یاوران مهاجر

چین برای صادرات ایران خط اعتباری ویژه ایجاد می کند

وزیر فرانسوی نام گربه اش را برگزیت گذاشت

نظربایف، رییس جمهور قزاقستان استعفا کرد

پاورپوینت شناخت فضاها و عملکردها و روابط آنها

آخرین خبر از سرنوشت مرزبانان ربوده شده ایرانی/ نقش طرف پاکستانی در این موضوع مهم است

اردوغان: اگر نیوزیلند مساله حمله به مساجد را پیگیری نکند، ما می دانیم چه باید کرد

ماجرای نامه های اوباما به رهبر انقلاب

ساخت راه آهن میاندوآب - سقز در بودجه 98 اعتبار گرفته است

گشایش نمایشگاه هوایی راهیان نور

13 رجب طلوع خورشید ولایت از آسمان کعبه

ضرورت خوانش متون کلاسیک در ماهنامه قلم یاران

آتیل باتیل چرشنبه، بختیم آچیل چرشنبه

فرماندار جدید قم معارفه شد

فرماندار جدید قم معارفه شد

انتقال آب خزر به فلات مرکزی امکان پذیر نیست

سیدحسینی از شهرداری یزد انصراف داد

پاکسازی اطراف شهر نیک آباد از زباله

آغاز مراسم اعتکاف

کارت تبریک نوروز 1343 / عکس

آخرین آمار مصدومان چهارشنبه سوری

دیدار سفیر ایران در کویت با معاون وزیر خارجه این کشور

انتقال آب خزر به فلات مرکزی امکان پذیر نیست

جهانگیری: همه امکانات برای کمک به سیل زدگان بکار گرفته شود

ووله به مناسبت سالروز ولادت مولی الموحدین حضرت علی (ع)

گزارش محمود صادقی از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم باغات «کن» + تصاویر

اختلافات در دولت ترامپ بر سر تقابل جویی با سپاه پاسداران

جهانگیری در تماس تلفنی با استانداران گلستان و مازندران: همه امکانات برای کمک به سیل زدگان بکار گرفته شود

ذلت ناپذیری از مولفه های مهم فرهنگ شهدا است

طلوع خورشید ولایت از آسمان کعبه؛

همه امکانات برای کمک به سیل زدگان بکار گرفته شود

لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب

فراخوان تبلیغات در نمایشگاه کتاب

آمریکا باز هم ونزوئلا را تحریم کرد

مقبره الشعرای تبریز در شان شهریار ایران نیست- پیمان پاکزاد**

فرماندار جدید قم: مردم قم دروازه های پیشرفت و توسعه را به روی جهانیان باز کردند

ویژه برنامه های تحویل سال نو در حرم مطهر اعلام شد

نعمتی: اگر مجلس در رأس امور نبود، تصویب پالرمو و سی اف تی اتفاق نمی افتاد

55 مسجد استان از فردا میزبان بیش از 2 هزار معتکف

شهید حسین جوینده ، فرمانده و مربی تمام عیار

فرزند آیت الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد

در هر مقام، بر لبم آوای یا علی ست

فرزند آیت الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد

مراسم جشن میلاد امام جواد (ع) در حرم امیرالمومنین (ع) برگزار شد+ تصاویر

کلاسیک های جیبی منتشر شد

«احساس» پلاریس منتشر شد

فردا برای سفر مناسب نیست

مدیریت اجرا و نگهداری سیستم های آبیاری

اعلام نظر سازمان نظام پزشکی در خصوص تعرفه های سال 1398

تکذیب خبر دستگیری قریب الوقوع وزیر نفت به علت فساد اقتصادی و جاسوسی!

تردد یک طرفه در جاده های شمالی از ساعت 14 امروز

مصدومیت 7 نفر در تهران تا ساعت 18 امروز

خاله سارا، ماجرای عید و کمپین های نه به آجیل

ذلت ناپذیری از مولفه های مهم فرهنگ شهدا است

طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه بیجار برگزار می شود

فرزند آیت الله کاشانی: نفت ملی شد، اما مصدق قانون آن را اجرا نکرد

پیام تبریک رییس کل دادگستری استان کرمان به مناسبت ایام میلاد امیرالمومنین علی(ع)و آغاز ایام البیض

اجرای طرح پسماند در ساوه منتفی شد

ائمه جمعه، مشکلات را به دور از غوغاسالاری بیان کنند

طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه بیجار برگزار می شود

ساوه گزینه ای برای پایتخت سیاسی کشور

حضور بازنشستگان در نهاد ریاست جمهوری با چه مجوزی است؟/فائزه هاشمی: اگر بابا بود FATF در مجلس تصویب می شد/اولین جابجایی در قوه قضاییه

در هر مقام، بر لبم آوای یا علی ست

پیمان می بندیم در راه خدمت به مردم کوتاه نیاییم

همه امکانات برای کمک به سیل زدگان به کار گرفته شود

معماری پلها در شهرهای مختلف

پوشش تحصیلی 97 درصدی دانش آموزان ابتدایی

فرصت 4 ماهه به ایران

فرصت 4 ماهه به ایران