مطالب مرتبط:
نتیجه زنده/ عراق یک - یمن صفر
زنده شدن امید خط حمله استقلال در ترکیه و قطر
محسن رضایی یادِ فرمانده شهید را زنده کرد/ عکس
80 درصد مردم یمن برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند
برنامه «کوی محبت» به صورت زنده به مراسم پیاده روی اربعین می پردازد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 اسفند 1397 ساعت 11:062019-02-23سياسي

زنده رود غمگین شد


ایرنا- باورش سخت است پس از آن روز که خروشان آمدی، غبار از چهره چروک خورده شهر تکاندی، شبنم طراوت بر پوست نصف جهان نشاندی و در پای پل های اصالت و تاریخ جاری شدی ، - اکنون بار هجرت بسته ای، همه دیار نصف جهان در فراق دوباره ات غمگینند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، دیگر نیستی تا در جوارت دمی بتوان آسود و تا باز هم کوله بار خاطره شد و از برکت وجودت نغمه و آواز شنید و در کنار پلهای تاریخی و بوستانهای همجوارت سفر شادی انداخت.

20 روز آمدی با یک دنیا شور و سرزندگی، رنگ بر رخسار بی رمق اصفهان نشاندی، دل ها بردی، روح به کالبد بی جان اصفهان دمیدی، چه نسیمی و چه گلی برپا کردی.

کوک دل شهرم از جاری بودن و نوای آبت دلخوش بود.

باورش سخت است نباشی، سخت تر آنکه باز هم هر آنچه هست جای ترک های زمختی بستر است که مثل خوره روح آدم را می خورد، دوباره تا چشم کار می کند باز هم ترک خوردگی بستر توست که بساط پهن کرده تا گوش ها دیگر صدای پای آب را نشنود.

گویی چشمه امید بار دیگر خشکیده و از نهاد جان ها ناله افسوس و دریغ می آید.

تیغ خشکسالی بر گلوی زاینده رود ، زخم انداخته و رنده رود بر گل نشسته است، باز هم کسی نمی داند زاینده رود، این سرشار از طراوت و زندگی ، این رود زاینده، این رود لبریز از تاریخ و تمدن از چه در تب بودن یا نبودن می سوزد؟باز هم همگان مبهوت سر آب، سر در گریبان فرو برده اند و از پشت بغض های فروخورده به جای خالی زنده رود می نگرند.

آری، زنده رود آمد بر جان ها جاری شد، چند صباحی در کوچه پس کوچه های امید پرسه زد، حال دل ها دگرگون کرد و درخت و سبزه و گل به شادی نشسته بودند در این آستانه بهار.

اکنون که از آغوش اصفهان هجرت کرده گویی جهان در نصف جهان به تنگ آمده است و زمین فراق آب را مرثیه می خواند.

کاش همانگونه که از گذشته های دور زاینده بودی، زاینده می ماندی، کاش ای زنده رود کهن، تا انتهای تاریخ خروشان و جوشان سنگ صبور گذر عمرمان می بودی.

اکنون از زاینده رود بستری ترک خورده به یادگار مانده است و نه تنها مردمان دیار نصف جهان بلکه گردشگران بار دیگر در اندوه آب حیران و بهت زده اند، دیگر خبری از پرواز روح نواز مرغان زاینده رود نیست، گویی واژه نیز در توصیف این غم سترگ بی آبی تان به بن بست رسیده است.

این حقیقت تلخ را که هر بار زایندگی از زاینده رود به یغما می رود می توان از گوشه نشستن های کهنسالان در فکر فرو رفته تا جوانانی که تا همین چند روز گذشته همزمان با بازگشایی زاینده رود سر از پا نمی شناختند و در کنار پلهای سی و سه پل و خواجویت بساط شور و شادی به پا بود.

باری - همه و همه و حتی گردشگرانت از جاری نبودن آب در زاینده رود غمگینند و از داغ فراقت می سوزند.

پس از 18 ماه خشکی رودخانه زاینده رود، هشتم بهمن دریچه سد زاینده رود باز شد و جریان آب به مدت 20 روز ادامه داشت.

زاینده رود که از ساعت یک بامداد روز دوشنبه هشتم بهمن به منظور استفاده کشاورزان برای کشت این دوره بازگشایی و آب در بستر این رودخانه در کلانشهر اصفهان جاری شده بود، بامداد یکشنبه 28 بهمن کاهش یافت تا بخش وسیعی از این رود به ویژه در منطقه کلانشهر اصفهان با خشکی مواجه شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در این خصوص به ایرنا، گفت: بازگشایی دوره ای و چند روزه آب نشان می دهد که می توان با برنامه ریزی و تدبیر این رودخانه را احیا و جریان آن را دائمی کرد.

ناصر حاجیان افزود: جاری سازی رودخانه برای 20 روز و اختصاص بیش از 100 میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه کشاورزان اگرچه در زمان مناسب و مطلوب انجام نشد، اما نشان می دهد که می توان با برنامه ریزی مناسب شاهد جریان این رودخانه بود.

وی ادامه داد: در نوبت دوم آبیاری برای کشت کشاورزان که بهار سال آینده انجام می شود، باید حدود 300 تا 400 میلیون متر مکعب آب را در یک دوره زمانی 60 تا 70 روزه رها کرد، به این معنا که در صورت برنامه ریزی روزهای بیشتری از سال شاهد زاینده رود جاری خواهیم بود.

به گفته او با اجرای طرح های آبی، جلوگیری از برداشن های بی رویه، صرفه جویی و مدیریت صحیح این رودخانه احیا خواهد شد.

حاجیان با تاکید بر اینکه بحران آب در کشور باید بصورت یک موضوع ملی لحاظ شود، اظهارداشت: برای حل موضوع زاینده رود باید از هرگونه ناهماهنگی و مقابله افراد با یکدیگر اجتناب کرد و علم و عدالت را محور حل مساله قرار داد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با تفکری که مشکلی را بوجود آورده نمی توان همان مشکل را حل کرد، بنابراین باید مدیرانی را برگزید که توانایی حل مشکل را از حیث اجرایی و علمی داشته باشند، همچنین این مدیران باید مشاوران کاردان و خبره داشته باشند.

این پژوهشگر حوزه آب تصریح کرد: استفاده از طرح هایی که قرن ها در این منطقه اجرا شده و هیچ مشکلی نداشته که طومار شیخ بهایی بهترین آن به شمار می رود ضروری و مهم است، بویژه اینکه کشاورزان خود بهترین تحلیلگران مسایل آب محسوب می شوند و استفاده عملی از دانسته های آنان نقش کلیدی در رفع مشکلات ایفا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: کشاورزان روش های مختلف آبیاری، لوله و کانال کشی و دیگر مباحث مربوط به آب را می شناسند و بی شک استفاده از تجربیات آن ها که طی سال ها به آن ها قشر رسیده است.

این محقق به ضرورت پرداخت خسارت کشاورزان اشاره کرد و افزود: هر هکتار زمین بالغ بر 50 میلیون ریال درآمد دارد، اما در چند سال اخیر این قشر نتوانستند کشت کنند و متضرر شدند.

حاجیان با تاکید بر اینکه جریان آب در رودخانه از حیث گردشگری نیز اهمیت دارد، گفت: حفظ آثار تاریخی اصفهان و حضور بیشتر گردشگران ارتباط نزدیکی با جریان زاینده رود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اصفهان به تاثیر جریان زاینده رود در روحیه مردم اشاره و خاطرنشان کرد: روزهای نخستینی که آب در رودخانه رها شد خیابان های مشرف به پارک ها و رودخانه شلوغ و مردم مانند روز سیزده بدر در طبیعت حضور داشتند و این حاکی از افزایش شور و نشاط مردم دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، عده ای از کشاورزان و باغداران مناطق شرق اصفهان از جمله زیار، ورزنه، اژیه، کرارج، براآن شمالی و براآن جنوبی و خوراسگان با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر و شهرستان های غربی شامل نجف آباد، فلاورجان، خمینی شهر، لنجان و مبارکه پیش تر، در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با حضور در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه خود از زاینده رود، حل مشکلات معیشتی و جاری سازی این رودخانه را خواهان شدند.

حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.

زاینده رود به طول بیش از 450 کیلومتر و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاکید کارشناسان یکی از چالشهای زیست محیطی کشور و فلات مرکزی ایران تبدیل می شود.

این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ریزد، اما این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.


کلید واژه ها: زاینده رود - زاینده - تاریخ - جهان - اصفهان - زنده - گردشگران - شادی - زندگی - سی و سه پل - امید - خشکسالی - تاریخی - گزارش - پرواز - نشستن - درخت - پوست - چهره - چشمه - برکت - بسته - زمین - چاله

آخرین اخبار سرویس:
نصف جهان و زایند ه رود، میزبان میهمانان نوروز

عیدی رضا گلزار به شرکت کننده «برنده باش» چه بود؟

برگزاری جشن نوروز در دانشگاه شهر کوتایسی گرجستان

آخرین روز آیین معنوی اعتکاف و برپایی اعمال ام داوود

رژه نیروهای مسلح پاکستان

همایش فرهیختگان میبدی سراسر کشور امروز در میبد

همایش فرهیختگان میبدی در روز میبد

جهانگیری به استان های گلستان و مازندران سفر می کند

یگان های نیروی دریایی ارتش به استان های گلستان و مازندران اعزام می شوند

محموله کمک به سیل زدگان استان های شمالی آماده ارسال است

پدر و پسری روحانی به کمک سیل زدگان گنبدکاووس رفتند+ تصاویر

مردم مجازند یک سوم وجوهات را به سیل زدگان اختصاص دهند

مشکلات اقتصادی با رونق تولید برطرف می شود

امنیت کامل در مرز های غربی کشور برقرار است

نوروز با شهدا ؛ با راهیان نور از آبیک تا معراج الشهداء

نماهنگ/ خروج عملی اروپا از برجام

جهانگیری به گلستان و مازندران سفر می کند

بسیج امکانات سپاه برای امدادرسانی به سیل زدگان

رحمانی فضلی: سیل زدگان درباره محل اسکان خود اعتراضی ندارند؛ 2 نفر تلفات سیل

آثار فردی و اجتماعی صله ارحام

مردم مجازند یک سوم وجوهات را به سیل زدگان اختصاص دهند

نماینده گرگان: رحمانی فضلی را به دلیل ضعف مدیریت بحران،به مجلس می کشانم

اظهارات علی اف درباره اصلاحات جدید در جمهوری آذربایجان

فرمانده سپاه قدس گیلان مطرح کرد آمادگی سپاه قدس گیلان جهت کمک به سیل زدگان شمال کشور

خبر خوب/ روایت خدمت پدر و پسری روحانی به کمک سیل زدگان گنبدکاووس رفتند+ تصاویر

امیر علی اکبری در کربلا / تصویر

بسیج ظرفیت های سپاه برای امدادرسانی به هموطنان سیل زده استان گلستان

مجلس تنها 50 درصد از ظرفیتش را در سال گذشته به کار گرفت/ ساماندهی اقتصاد مهم ترین الویت در سال 98

مراجع تقلید با سیل زدگان گلستان ابراز همدردی کردند

جهانگیری به مناطق سیل زده گلستان سفر می کند

ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران در 40 نقطه برگزار می شود

جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر شهر اصفهان

عکس یادگاری ماهور الوند با پسرعمویش + عکس

ابراز همدردی سیدحسن خمینی با سیل زدگان

اقدام ترامپ در خصوص جولان دلیلی بر شکست سرنگونی سوریه است

دو مظنون در ارتباط با حمله به پنج مسجد در بیرمنگام انگلیس دستگیر شدند

واکنش محمود صادقی به غیبت استاندار گلستان در زمان بحران

فشارهای آمریکا باعث ممنوعیت پرواز «ماهان ایر» به فرانسه شد

پخت غذای گرم برای سیل زدگان استان گلستان+عکس

سفر معاون اول رییس جمهوری به استان های سیل زده

ارتفاع باورنکردنی آب در آق قلا + عکس

بازگشت 4 مرزبان آزاد شده از دست تروریستهای جیش الظلم

معاون خدمات شهری شهرداری تهران مطرح کرد همخوانی محتوا، شکل و تنوع برنامه های فرهنگی در نمایشگاه عطر یاس/تاکید ویژه بر کودکان

به مردم قول می دهم با مناف هاشمی و رحمانی فضلی برخورد لازم را کنیم/ مناف هاشمی علاقه ای به حضور در گلستان ندارد

آیت الله مکارم شیرازی: مردم مجازند یک سوم وجوهات را به سیل زدگان اختصاص دهند

بسیج ظرفیت های سپاه و ارتش برای امدادرسانی به سیل زدگان/ سفر جهانگیری به گلستان و مازندران

بسیج ظرفیت های سپاه برای امدادرسانی به سیل زدگان

مراقب سلبریتی های فساد باشید

دقایقی پیش رییس مجلس شورای اسلامی وارد گلستان شد

ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران در 40 نقطه برگزارمی شود

خدمت رسانی «سفیران معروف» در تفر جگاه های شمال شیراز در ایام نوروز

اصلاح نظام بانکی، گام نخست در رونق تولید

برگزاری جلسه مدیریت بحران با حضور رحمانی فضلی

حجتی: نمایش لیزر، موسیقی و نور در پل خواجو برگزار می شود

کدام رفتارها در ایام نوروز ضد ارزش به حساب می آیند؟

الزامات شعار رونق تولید

راهکار معالجه مرض آرزوهای طولانی

گلایه و نقد مقام معظم رهبری از مجلس و دولت به جا و به‎حق بود

هم زمان با بارش باران صورت گرفت آماده سازی 55 مکان مسقف برای اسکان مسافران نوروزی در هرمزگان

بیشترین شکایت در قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان است

خوشنویسی شعار سال جدید

دولت باید از مردمی که در حاشیه منابع طبیعی زندگی می کنند حمایت کند

جهانگیری به استان های گلستان و مازندران سفر می کند

رییس هیأت کشتی استان سمنان: زیرساخت های کشتی در سمنان چندان مطلوب نیست

حضور نیروهای مسلح برای یاری رسانی به سیل زدگان گلستان

ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران در 40 نقطه برگزار می شود

نصف جهان و زایند رود، میزبان میهمانان نوروز

افتتاح نوروزگاه عطر یاس حرم مطهر امام خمینی (ره)

به منظور بازدید از مناطق سیل زده جهانگیری به استان های گلستان و مازندران سفر می کند

خبر خوب/ روایت خدمت پدر و پسری روحانی در خدمت مردم سیل زده گنبدکاووس+ تصاویر

آیت الله صافی گلپایگانی: مسوولان تمام توان خود را برای خدمت به سیل زدگان به کار گیرند

مدیرعامل هلال احمراستان تهران ازپایگاه امداد پیشوابازدید کرد

گردهمایی رزمندگان عملیات فتح المبین درمیبد

بسیج ظرفیت های سپاه برای امدادرسانی به هموطنان سیل زده استان گلستان

همدردی شخصیت ها و مراجع تقلید با سیل زدگان

همزمان با نوروز 98 1500 خادمیار تبلیغی از سراسر کشور در مشهد حضور می یابند

باید باهم حرف بزنیم

آیت الله مکارم شیرازی: دولت با جدیت بیشتری امدادرسانی به سیل زدگان را انجام دهد/به رسمیت شناختن اشغال جولان پرده از نیات پلید آمریکا برداشت

بخش خبری 1-1-98

راهپیمایی مسلمانان ایرلند در محکومیت اسلام هراسی

رشیدی: از ظرفیت هنرمندان برای اجرای برنامه های فرهنگی استفاده می کنیم

مردم مجازند یک سوم وجوهات شرعی را به سیل زدگان گلستان اختصاص دهند/ به رسمیت شناختن اشغال جولان برخلاف موازین بین المللی است

تصاویر/ استقبال مردم روستای بهادربیگ از نماینده ولی فقیه در همدان

به استان ما سفر کنید چون...

اعلام آمادگی نیروهای مسلح برای کمک به سیل زدگان گلستان

سردار شریف خبر داد بسیج ظرفیت های سپاه برای امدادرسانی به هموطنان سیل زده استان گلستان

جهانگیری به استان های گلستان و مازندران سفر می کند

مدیرعامل هلال احمراستان تهران ازپایگاه امداد پیشوابازدید کرد

اولین یادواره شهدای گمنام در چوئبده

ورود لاریجانی به گلستان برای بررسی وضعیت سیل

ابراز همدردی شخصیت ها و مراجع عظام تقلید با آیت الله نورمفیدی

کاهش 50 تا 80 درصدی سوانح چهارشنبه آخرسال

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است

15 هزار جعبه گل در میادین مختلف شهر زنجان کاشته شد

شوشان: مقامات انتصابی و انتخابی، نبایدپرچم دار اعتراضات شوند

ویژه نامه کهن دشت در نظرآباد منتشر شد

نماینده ولی فقیه در استان از مسجد جامع عتیق دیدن کرد

بخش زیادی از خسارت سیل اخیر ریشه در دخل و تصرف انسانی دارد

رضایتمندی مهمانان نوروزی هدف اصلی مسئولان ساوه است

هیچ رسانه یا مسئول دولتی نباید بگوید «مردم سال 98 خطری در راه است»

زنده رود غمگین شد

زنده رود غمگین شد