مطالب مرتبط:
بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟
بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟
آمارهای وحشتناک خرید و فروش تسلیحات نظامی/آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟/وداع تلخ «خانم کلانتر» از سازمان ملل/جنایات آمریکا به روایت تاریخ/طمع تروریست های اقتصادی به «نگین توسعه شرق ایران»
آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟
آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اسفند 1397 ساعت 15:452019-02-22اقتصادي

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟


برخی از محققان می گویند باروری ابرها میزان بارندگی را 15 درصد افزایش می دهد و برخی دیگر می گویند این میزان کمتر از 1درصد است.

- افزایش بارندگی ها با آشتی دادن ابرها، یکی از امیدهای اصلی برخی مسئولان و کارشناسان ایران برای حل مشکل ورشکستگی آبی ایران است، اما گروهی دیگر از کارشناسان هم معتقدند انجام چنین کاری اصلا اممکن نیست.

تنها راه آشتی دادن ابرها برای بارش آن ها راهی به نام بارورسازی ابرها است، در این روش انسان با ایجادی تغییراتی خاص در ابرها باعث بارش آنها می شود.

البته در رابطه با میزان عملی بودن این روش هنوز میان دانشمندان مختلف در دنیا اختلاف نظر وجود دارد.

فرید گلکار، مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، در رابطه با نحوه انجام اینکار در گفتگویی با خبرآنلاین" گفت: بحث بارورسازی ابرها از دهه 50 میلادی در دنیا شروع شده، به طور کلی برای ایجاد به جز بحث رطوبت و دما که بسیار تاثیرگذار بودند یک موضوع سومی هم در تشکیل بارش اهمیت دارند و آن هم هسته هایی هستند که در جو به صورت معلق وجود دارند و تاثیر فراوانی در ایجاد بارندگی دارد.

ما در کشورمان با نوعی از این هسته‎ ها را در ابرها افزایش می دهیم این موضوعی است که به آن بارورسازی ابرها می گویند.

این برنامه ای است که سال 1377 ایران به شکل غیرپیوسته اجرا کرده و هنوز نتیجه و تاثیرگذاری آن به طور کلی مشخص نیست.

البته این سوالی است که کشورهای مختلفی با آن درگیر هستند، در بخشی از گزارش شورای تحقیقات ملی آمریکا در سال 2003 درباره باروری ابرها در این رابطه نوشته شده بود: علم نمی تواند با اطمینان بگوید که آیا هیچکدام از روش های بارورسازی ابرها تاثیرات مثبتی تولید می کند.

گلگار توضیح داد: اینطور نیست که ما بگوییم این پروژه را انجام دادیم و به علت آن بارندگی رخ داده.

انجام این نوع ارزشیابی مشکل است، این یک واقعیت است.

باران های امسال، ارتباطی با بارورسازی ابرها دارد؟ اما با این وجود، با افزایش شدید بارندگی امسال نسبت به سال گذشته و وقوع سیل های شدید در غرب و جنوب غرب کشور، حرف ها در رابطه با بارورسازی ابرها در ایران دوباره زیاد شد و حتی استان های غربی کشور درگیر سیل شدیدی شدند.

بسیاری دلیل افزایش بیش از 20درصدی بارندگی امسال را نسبت به سال گذشته همین موضوع دانستند و ابراز امیدواری کردند که شاید بارورسازی ابرها راه حلی مهم برای حل بحران آبی ایران باشد.

از همان ابتدای امسال و پس بارش باران بی سابقه در کشور وزارت نیرو و سازمان های دیگر اعلام کردند که با بارورسازی ابرها در این باران ها نقش داشتند.

از سوی دیگر هواشناسی می گوید که اتفاق غیرطبیعی در باران های انسان رخ نداده و انسان در وقوع آن ها نقشی نداشته است.

ابراهیم میرزایی معاون سازمان هواشناسی در این رابطه به خبرآنلاین" توضیح داد: از مهرماه تاکنوم، فرایندی که در بارش های کشور رخ داده از لحاظ هواشناسی یک فرایند عادی بوده و چیز غیرطبیعی در این بارش ها دیده نشده.

البته این موضوعی است که مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها هم آن را تایید کرد به گفته او امسال ایران هیچ پروژه عملیاتی اجرا نکرده و هیچ دستکاری در بارندگی ها انجام نشده است.

اما موافقان بارورسازی ابرها بر این باورند حتی اگر بارندگی های امسال به طور طبیعی رخ داده باشد، اما در آینده باروری ابرها می‎تواند به حل بحران کمک کند.

بارورسازی ابرها بارندگی را چقدر افزایش می دهد؛ 15 یا کمتر از 1 درصد؟! گلکار در این رابطه گفت: نقش بارورسازی ابرها بسیار اساسی است.

در پروژه سال 93-94 که برای 4 تا 5 ماه در استان یزد و استان های اطراف انجام شد ما منابع خود را افزایش دادیم که به قیمت بسیار کمی انجام شد.

پس چرا اینکار را نکنیم؟ در دنیا افزایش 15 و حتی 20درصدی بارندگی به علت بارورسازی ابرها مشاهده شده و در ایران هم ما به این اعداد رسیدیم.

این موضوعی است که برخی مطالعات خارجی هم آن را تا حدودی تایید می کنند در تحقیقی که دسامبر سال 2014 توسط کمیسیون آب ویومینگ منتشر شد، اعلام شد که در یک شرایط ایده آل بارورسازی ابرها می تواند میزان بارندگی را بین 5 تا 15درصد افزایش پیدا می کند.

اما از سوی دیگر، میرزایی بر این باور است که این عدد 15 درصدی فقط برای یک منطقه است و اگر آن را برای کل کشور در نظر بگیریم میزان افزایش بارندگی به دلیل بارورسازی ابرها بسیار کاهش پیدا می کند.

او گفت: اشکال اینجاست که از حرف افزایش 15درصدی بارندگی چه برداشتی انجام شود.

به طور کلی این افزایش بارندگی ها در کل سهم بارشی کشور عدد قابل ملاحظه ای نیست و عددی بسیار کمتر از 15درصد که حتی به 1درصد هم نمی رسد.

در واقع به گفته معاون سازمان هواشناسی، تعداد زیادی سامانه بارشی از یک منطقه عبور می کنند و افزایش 15درصدی فقط در یکی از سامانه ها رخ می دهد، از سوی دیگر این موضوع فقط برای یک منطقه خاص در کشور است و وقتی این اعداد به هم تقسیم می شوند میزان افزایش بارندگی ها در کل کشور به کمتر از 1درصد و شاید به هزارم درصد برسد.

میرزایی در این رابطه توضیح داد: این عددی نیست که جامعه از افزایش بارندگی ها احتیاج انتظار باشد.

از سویی این را هم باید گفت که همه سامانه ها نیازی به بارورسازی ابرها ندارند و در نتیجه این اتفاق برای همه سامانه ها رخ نمی دهد.

اصلا سامانه های کمی پیدا می شوند که باران زا نباشند و نیاز به بارورسازی داشته باشند.

تازه اگر بخواهیم این وضعیت را به کل کشور تعمیم دهیم به اعداد هزارم درصد می رسیم.

پیامدهای بارورسازی ابرها؛ از واقعیت تا دروغ از سوی دیگر در کنار بحث هایی که در رابطه با میزان افزایش بارندگی ها با بارورسازی ابرها وجود دارد گروهی از متخصصان انتقادات دیگری نسبت هزینه ها و پیامدهای زیست محیطی این موضوع انجام می دهند.

* باروری ابرها روشی گران یا ارزان ترین روش ممکن؟ بحث اولی که درباره بارورسازی ابرها انجام می شود هزینه های آن است.

برخی معتقدند که حتی اگر بارورسازی ابرها راه حلی اساسی برای باروری ابرها باشد این موضوع هزینه بسیار زیادی دارد.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، در پاسخ به این انتقادات گفت: از این روش به عنوان یک وسیله مدیریت آب ارزان تر در دنیا وجود ندارد.

به اعضای هر هزار متر مکعب آبی که از این طریق به وجود می آیند چیزی حدود 15 دلار است، برای آب شیرین کن ها این میزان حدود 1500 دلار است.

بودجه ما کلا 6 میلیارد تومان بوده، کشور ما می خواهد با این 6میلیارد تومان چه کار کند؟ اگر بخواهیم همه اهدافمان را اجرایی کنیم با 20میلیارد می توانیم اینکار را انجام دهیم.

از سویی تحقیق سال 2014 در رابطه با هزینه باروری ابرها اعلام کرده است: در یک سناریو کم هزینه، قیمت بارورسازی ابرها برای هر 1300متر مکعب آب 27 تا 214 دلار است در سناریو پرهزینه این میزان به 53 تا 427دلار می رسد.

*محیط زیست چقدر آسیب می بیند؟ به جز بحث اقتصادی، پیامد دیگر باروری ابرها در حوزه محیط زیست است.

به طور کلی ایجاد هر تغییر کوچکی در محیط زیست می تواند تغییرات دیگری به همراه داشته باشند تغییراتی که شاید برای انسان مرگبار باشند.

باروری ابرها هم ایجاد یک تغییر در محیط زیست است که می تواند تغییرات دیگری به همراه داشته باشد، برای مثال در سال 2009 بعد از انجام این کار در چین، این کشور درگیر یک سرما مرگبار شد و یا در سال 1947 بعد از بارورسازی ابرها طوفانی با پیامدهای شدید در مناطق مختلف آمریکا وزید.

گلکار در رابطه با پیامدهای این اقدام به خبرآنلاین" توضیح داد: درست است کلا تغییر و دست کاری تغییرات دیگری به همراه دارد.

اما رنج افزایش تغییرات بارش 15 تا 20درصد است که میزان نرمال تغییر و تحول و در بارش ها است.

یعنی تغییراتی که در رنج یا شدت بارش ها صورت می گیرد در رنج طبیعی رخ می دهد و اینکاری ما انجام می دهیم الهام گرفته از طبیعت است.

اما میرزایی، معاون سازمان هواشناسی با این موضوع مخالف است، به گفته او نمی توان پیامدهای زیست محیطی باروری ابرها را رد یا اثبات کرد.

* پیامد آخر، بارورسازی ابرها باعث عدم بارش برخی ابرها می شود؟ او بر این باور است که حتی امکان دارد باروری برخی از ابرها منجر به عدم بارش آنها شود و این اقدم تاثیر عکس بگذارد.

او در این رابطه گفت: اگر هسته هایی که در ابرها وجود دارد به حد کافی باشند، حدی که با رادارهایی تشخیص داده می شوند که در ایران وجود ندارد، و ما آن ها را بارورسازی کنیم و این ها را از حدشان بالاتر ببریم.

بارورسازی می تواند اثر معکوس داشته باشد.

مشکل اینجاست که ما چطور می توانیم تشخیص دهیم یک ابر برای بارورسازی مناسب است یا نه؟ چه کسی پاسخگوی این خواهد بود که بدون شناخت به ابری بارورسازی انجام شود؟ اگر این اقدام منجر به کاهش بارش شود چه؟
کلید واژه ها: بارورسازی ابرها - بارندگی - افزایش - ایران - بارش - رابطه - کشور - میزان - باران - درصد - درگیر - تاثیرگذاری - وزارت نیرو - بارش باران - هسته - مشکل - ورشکستگی - مسئولان - محققان - واقعیت - برنامه - آمریکا - شورای - انسان - بحران - تولید - پروژه - اهمیت - گزارش - استان

آخرین اخبار سرویس:
آبادان؛ پیش و پس از ملی شدن صنعت نفت

توزیع بیش از 730 تن سیب و پرتقال با قیمت مصوب در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان

22 کیلومتر از بزرگراه اهر- تبریز طی سال جاری تحویل مردم شد

تخلیه 20 روستا بخاطر سیل در استان گلستان

60 المان نوروزی در سبزوار نصب شد

کمیسیون اروپا گوگل را به پرداخت یک میلیارد و 49 میلیون یورو محکوم کرد

محمد علی رجبی سالی که نکوست، از «بهایش» پیداست!

تلخ و شیرین های سال 97

فرمانده انتظامی شهرستان مهران مطرح کرد افزایش 18 درصدی تردد زائران از مرز مهران

وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور بازدید کرد

افزایش اا درصدی میزان تردد مسافران نوروزی در محورهای سیستان و بلوچستان

حق بیمه شخص ثالث 15 درصد افزایش یافت

ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی در مشهد مقدس

ترامپ باز هم سوژه شبکه های اجتماعی شد

معضلات اصلی دولت ها و طرح های نیمه تمام

شب آخر سال و برگزاری آیین چاله گرمی

شاسی بلندهای داخلی چند «فی» می خورد؟

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

تابان و سپهران رکورددار تاخیرات پروازی بهمن

صف طولانی مردم کهگیلویه و بویراحمد برای خرید میوه +تصاویر

فارس گزارش می دهد وجود 11 اثر تاریخی ثبت جهانی شده در فیروزآباد/ از کاخ اردشیر بابکان تا شهرگور

خرید مردم در چند ساعت مانده سه سال جدید

کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال در سیستان وبلوچستان

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور +عکس

وزیر امورخارجه ایران:ایرانیان هرگز اجازه نمی دهند که دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند

نفتِ ملیِ ایران/ چه اتفاقاتی در سالهای دهه 50 میلادی رخ داد که موجب شد به فکر ملی کردن نفت بیفتند؟

توزیع 200 تن میوه شب عید بین غرفه ها

تجارت با عراق به 20 میلیارد دلار افزایش می یابد

افزایش 125درصدی بارش ها در سال 97

بازرسان سازمان دامپزشکی بر گوشت های وارداتی نظارت کامل دارند

فارس خبر می دهد بی آبی عیدی آبفای اهواز در شب عید

اختصاص 6 هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه سیستان و بلوچستان

ظریف: ایرانی ها هرگز اجازه نمی دهند دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند

عیدانه نوروز در یونسکو 

بیش از 900 هزار مسافر نوروزی وارد مازندران شدند

مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی خبرداد توزیع 3300 بسته غذایی برای نیازمندان شهر تهران

بورس با رشد 2 هزار و 760 واحدی به استقبال نوروز رفت

فارس گزارش می دهد وجود 11 اثر تاریخی ثبت جهانی در فیروزآباد/ از کاخ اردشیر بابکان تا شهرگور

بازدید از سد های کشور در ایام نوروز آزاد است

توزیع میوه شب عید در بهمیی

سوال از وزیر درباره رفتار قلدرمآبانه خودروسازان

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف شهرستان

از رفع توقیف ماشین آلات و تجهیزات صنعتی تا تعیین تکلیف اسناد 30 واحد تولیدی فاقد سند مالکیت/ حمایت قضایی از سرمایه گذاران در بخش خصوصی

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف شهرستان

شرکت ایرانی متناظر با اینستکس به ثبت رسید

آب زاینده رود جاری شد

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

بام نفت ایران در آستانه خودکفایی کامل

خرید های دقیقه نودی بازار شب عید همدان

بازار داغ آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند

متخلفان در آستانه سال جدید 103 میلیارد ریال جریمه شدند

کتابخانه عمومی شهر قطب آباد افتتاح شد

ترخیص 500 تن برنج از گمرک شهیدرجایی بندرعباس

گران قیمت ترین خودرو های شاسی بلند جهان + تصاویر

اینفوگرافی | نفت ایران چگونه ملی شد؟

پاسخگویی شبانه روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز

عرضه مرغ تنظیم بازاری همچنان ادامه دارد/کاهش قیمت در بازار

قیمت میوه در آخرین ساعات سال

در 68مین سالگرد ملی شدن صنعت نفت؛ آیا طلای سیاه برای ایران نعمت بوده است یا نقمت؟

نرخ خودروهای شاسی بلند داخلی در بازار+جدول

بررسی احداث 100 هزار واحد مسکونی

دستگیری دزدان میلیاردی صندوق امانات بانک

مساجد استان اصفهان میزبان معتکفان

بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند

هیچ مشکلی در تامین برنج روغن و شکر نداریم

ظریف: هرگز اجازه نمی دهیم دیگران برای ما تصمیم گیری کنند

آغاز طرح امداد نوروزی در محورهای موصلاتی

آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران

با 50 تا 100 میلیون چه خودروی صفر یا دست دومی بخریم؟

10 واقعه تاریخی در جهان که همزمان با هم روی داده اند

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

اجرای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی

متن بخشنامه حقوق 98

تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

31 تن میوه در بازار سلسله توزیع می شود

31 تن میوه در بازار سلسله توزیع می شود

خرمای جهرم به کشورهای آسیایی صادر شد

پاسخگویی شبانه روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز

توزیع 200 میوه شب عید بین غرفه ها

مانورنوروزی بازرسان پخش فرآورده های نفتی چهارمحال وبختیاری+فیلم

خرمای جهرم به کشورهای آسیایی صادر شد

سرمایه گذاری در کدام بازار در سال 98 سودآور است؟

وزیر صمت پاسخگوی قلدری خودروسازان باشد

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

افتتاح بزرگترین بانک جهان اسلام در قطر

گردشگری مبنای توسعه همدان است

گردشگری مبنای توسعه همدان است

مردم گرگان در ساعات پایانی سال از خودروی شخصی استفاده نکنند

پایان مرحله اول توزیع میوه شب عید در قزوین

آشنایی با روش تهیه شیرینی گردویی آسان

زاینده رود نوروزی

8385 مسافر از جاذبه های گردشگری همدان بازدید کردند

پویش تبلیغاتی همدان مهربان رونمایی شد

مردم گرگان در ساعات پایانی سال از خودروی شخصی استفاده نکنند

شهر زیرزمینی و مهرابه سفیدشهر آران و بیدگل بهره برداری شد

ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی در مشهد

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

الهام چرخنده مجری شبکه افق شد

گرمی و شلوغی بازار مهاباد

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟