مطالب مرتبط:
بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟
آمارهای وحشتناک خرید و فروش تسلیحات نظامی/آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟/وداع تلخ «خانم کلانتر» از سازمان ملل/جنایات آمریکا به روایت تاریخ/طمع تروریست های اقتصادی به «نگین توسعه شرق ایران»
آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟
آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟
بارش های بهاری چندان ربطی به بارورسازی ابرها نداشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اسفند 1397 ساعت 15:122019-02-22اقتصادي

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟


برخی از محققان می گویند باروری ابرها میزان بارندگی را 15 درصد افزایش می دهد و برخی دیگر می گویند این میزان کمتر از 1درصد است.

- افزایش بارندگی ها با آشتی دادن ابرها، یکی از امیدهای اصلی برخی مسئولان و کارشناسان ایران برای حل مشکل ورشکستگی آبی ایران است، اما گروهی دیگر از کارشناسان هم معتقدند انجام چنین کاری اصلا اممکن نیست.

تنها راه آشتی دادن ابرها برای بارش آن ها راهی به نام بارورسازی ابرها است، در این روش انسان با ایجادی تغییراتی خاص در ابرها باعث بارش آنها می شود.

البته در رابطه با میزان عملی بودن این روش هنوز میان دانشمندان مختلف در دنیا اختلاف نظر وجود دارد.

فرید گلکار، مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، در رابطه با نحوه انجام اینکار در گفتگویی با خبرآنلاین گفت: بحث بارورسازی ابرها از دهه 50 میلادی در دنیا شروع شده، به طور کلی برای ایجاد به جز بحث رطوبت و دما که بسیار تاثیرگذار بودند یک موضوع سومی هم در تشکیل بارش اهمیت دارند و آن هم هسته هایی هستند که در جو به صورت معلق وجود دارند و تاثیر فراوانی در ایجاد بارندگی دارد.

ما در کشورمان با نوعی از این هسته‎ ها را در ابرها افزایش می دهیم این موضوعی است که به آن بارورسازی ابرها می گویند.

این برنامه ای است که سال 1377 ایران به شکل غیرپیوسته اجرا کرده و هنوز نتیجه و تاثیرگذاری آن به طور کلی مشخص نیست.

البته این سوالی است که کشورهای مختلفی با آن درگیر هستند، در بخشی از گزارش شورای تحقیقات ملی آمریکا در سال 2003 درباره باروری ابرها در این رابطه نوشته شده بود: علم نمی تواند با اطمینان بگوید که آیا هیچکدام از روش های بارورسازی ابرها تاثیرات مثبتی تولید می کند.

گلگار توضیح داد: اینطور نیست که ما بگوییم این پروژه را انجام دادیم و به علت آن بارندگی رخ داده.

انجام این نوع ارزشیابی مشکل است، این یک واقعیت است.

باران های امسال، ارتباطی با بارورسازی ابرها دارد؟ اما با این وجود، با افزایش شدید بارندگی امسال نسبت به سال گذشته و وقوع سیل های شدید در غرب و جنوب غرب کشور، حرف ها در رابطه با بارورسازی ابرها در ایران دوباره زیاد شد و حتی استان های غربی کشور درگیر سیل شدیدی شدند.

بسیاری دلیل افزایش بیش از 20درصدی بارندگی امسال را نسبت به سال گذشته همین موضوع دانستند و ابراز امیدواری کردند که شاید بارورسازی ابرها راه حلی مهم برای حل بحران آبی ایران باشد.

از همان ابتدای امسال و پس بارش باران بی سابقه در کشور وزارت نیرو و سازمان های دیگر اعلام کردند که با بارورسازی ابرها در این باران ها نقش داشتند.

از سوی دیگر هواشناسی می گوید که اتفاق غیرطبیعی در باران های انسان رخ نداده و انسان در وقوع آن ها نقشی نداشته است.

ابراهیم میرزایی معاون سازمان هواشناسی در این رابطه به خبرآنلاین توضیح داد: از مهرماه تاکنوم، فرایندی که در بارش های کشور رخ داده از لحاظ هواشناسی یک فرایند عادی بوده و چیز غیرطبیعی در این بارش ها دیده نشده.

البته این موضوعی است که مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها هم آن را تایید کرد به گفته او امسال ایران هیچ پروژه عملیاتی اجرا نکرده و هیچ دستکاری در بارندگی ها انجام نشده است.

اما موافقان بارورسازی ابرها بر این باورند حتی اگر بارندگی های امسال به طور طبیعی رخ داده باشد، اما در آینده باروری ابرها می‎تواند به حل بحران کمک کند.

بارورسازی ابرها بارندگی را چقدر افزایش می دهد؛ 15 یا کمتر از 1 درصد؟! گلکار در این رابطه گفت: نقش بارورسازی ابرها بسیار اساسی است.

در پروژه سال 93-94 که برای 4 تا 5 ماه در استان یزد و استان های اطراف انجام شد ما منابع خود را افزایش دادیم که به قیمت بسیار کمی انجام شد.

پس چرا اینکار را نکنیم؟ در دنیا افزایش 15 و حتی 20درصدی بارندگی به علت بارورسازی ابرها مشاهده شده و در ایران هم ما به این اعداد رسیدیم.

این موضوعی است که برخی مطالعات خارجی هم آن را تا حدودی تایید می کنند در تحقیقی که دسامبر سال 2014 توسط کمیسیون آب ویومینگ منتشر شد، اعلام شد که در یک شرایط ایده آل بارورسازی ابرها می تواند میزان بارندگی را بین 5 تا 15درصد افزایش پیدا می کند.

اما از سوی دیگر، میرزایی بر این باور است که این عدد 15 درصدی فقط برای یک منطقه است و اگر آن را برای کل کشور در نظر بگیریم میزان افزایش بارندگی به دلیل بارورسازی ابرها بسیار کاهش پیدا می کند.

او گفت: اشکال اینجاست که از حرف افزایش 15درصدی بارندگی چه برداشتی انجام شود.

به طور کلی این افزایش بارندگی ها در کل سهم بارشی کشور عدد قابل ملاحظه ای نیست و عددی بسیار کمتر از 15درصد که حتی به 1درصد هم نمی رسد.

در واقع به گفته معاون سازمان هواشناسی، تعداد زیادی سامانه بارشی از یک منطقه عبور می کنند و افزایش 15درصدی فقط در یکی از سامانه ها رخ می دهد، از سوی دیگر این موضوع فقط برای یک منطقه خاص در کشور است و وقتی این اعداد به هم تقسیم می شوند میزان افزایش بارندگی ها در کل کشور به کمتر از 1درصد و شاید به هزارم درصد برسد.

میرزایی در این رابطه توضیح داد: این عددی نیست که جامعه از افزایش بارندگی ها احتیاج انتظار باشد.

از سویی این را هم باید گفت که همه سامانه ها نیازی به بارورسازی ابرها ندارند و در نتیجه این اتفاق برای همه سامانه ها رخ نمی دهد.

اصلا سامانه های کمی پیدا می شوند که باران زا نباشند و نیاز به بارورسازی داشته باشند.

تازه اگر بخواهیم این وضعیت را به کل کشور تعمیم دهیم به اعداد هزارم درصد می رسیم.

پیامدهای بارورسازی ابرها؛ از واقعیت تا دروغ از سوی دیگر در کنار بحث هایی که در رابطه با میزان افزایش بارندگی ها با بارورسازی ابرها وجود دارد گروهی از متخصصان انتقادات دیگری نسبت هزینه ها و پیامدهای زیست محیطی این موضوع انجام می دهند.

* باروری ابرها روشی گران یا ارزان ترین روش ممکن؟ بحث اولی که درباره بارورسازی ابرها انجام می شود هزینه های آن است.

برخی معتقدند که حتی اگر بارورسازی ابرها راه حلی اساسی برای باروری ابرها باشد این موضوع هزینه بسیار زیادی دارد.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، در پاسخ به این انتقادات گفت: از این روش به عنوان یک وسیله مدیریت آب ارزان تر در دنیا وجود ندارد.

به اعضای هر هزار متر مکعب آبی که از این طریق به وجود می آیند چیزی حدود 15 دلار است، برای آب شیرین کن ها این میزان حدود 1500 دلار است.

بودجه ما کلا 6 میلیارد تومان بوده، کشور ما می خواهد با این 6میلیارد تومان چه کار کند؟ اگر بخواهیم همه اهدافمان را اجرایی کنیم با 20میلیارد می توانیم اینکار را انجام دهیم.

از سویی تحقیق سال 2014 در رابطه با هزینه باروری ابرها اعلام کرده است: در یک سناریو کم هزینه، قیمت بارورسازی ابرها برای هر 1300متر مکعب آب 27 تا 214 دلار است در سناریو پرهزینه این میزان به 53 تا 427دلار می رسد.

*محیط زیست چقدر آسیب می بیند؟ به جز بحث اقتصادی، پیامد دیگر باروری ابرها در حوزه محیط زیست است.

به طور کلی ایجاد هر تغییر کوچکی در محیط زیست می تواند تغییرات دیگری به همراه داشته باشند تغییراتی که شاید برای انسان مرگبار باشند.

باروری ابرها هم ایجاد یک تغییر در محیط زیست است که می تواند تغییرات دیگری به همراه داشته باشد، برای مثال در سال 2009 بعد از انجام این کار در چین، این کشور درگیر یک سرما مرگبار شد و یا در سال 1947 بعد از بارورسازی ابرها طوفانی با پیامدهای شدید در مناطق مختلف آمریکا وزید.

گلکار در رابطه با پیامدهای این اقدام به خبرآنلاین توضیح داد: درست است کلا تغییر و دست کاری تغییرات دیگری به همراه دارد.

اما رنج افزایش تغییرات بارش 15 تا 20درصد است که میزان نرمال تغییر و تحول و در بارش ها است.

یعنی تغییراتی که در رنج یا شدت بارش ها صورت می گیرد در رنج طبیعی رخ می دهد و اینکاری ما انجام می دهیم الهام گرفته از طبیعت است.

اما میرزایی، معاون سازمان هواشناسی با این موضوع مخالف است، به گفته او نمی توان پیامدهای زیست محیطی باروری ابرها را رد یا اثبات کرد.

* پیامد آخر، بارورسازی ابرها باعث عدم بارش برخی ابرها می شود؟ او بر این باور است که حتی امکان دارد باروری برخی از ابرها منجر به عدم بارش آنها شود و این اقدم تاثیر عکس بگذارد.

او در این رابطه گفت: اگر هسته هایی که در ابرها وجود دارد به حد کافی باشند، حدی که با رادارهایی تشخیص داده می شوند که در ایران وجود ندارد، و ما آن ها را بارورسازی کنیم و این ها را از حدشان بالاتر ببریم.

بارورسازی می تواند اثر معکوس داشته باشد.

مشکل اینجاست که ما چطور می توانیم تشخیص دهیم یک ابر برای بارورسازی مناسب است یا نه؟ چه کسی پاسخگوی این خواهد بود که بدون شناخت به ابری بارورسازی انجام شود؟ اگر این اقدام منجر به کاهش بارش شود چه؟
کلید واژه ها: بارورسازی ابرها - بارندگی - افزایش - ایران - کشور - بارش - رابطه - میزان - باران - درصد - تاثیرگذاری - درگیر - بارش باران - وزارت نیرو - هسته - مشکل - ورشکستگی - هواشناسی - مسئولان - برنامه - محققان - آمریکا - واقعیت - انسان - شورای - وزارت - پروژه - اهمیت - گزارش - استان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش قیمت آب و برق تصویب شد / زمان اعمال قیمت جدید

هزینه میلیاردی سبزه سفره هفت سین

افزایش بهره وری خطوط، راهکاری کم هزینه برای توسعه ظرفیت ریلی

بازگشت پژو 301 به منوی بازار خودرو ایران

در دفتر زنگنه از مراجعان پول می گیرند؟

گزارش اینستاگرام برنامه 90 از روند حذف عادل فردوسی پور

گشت ویژه محیط زیست در میادین تره بار تهران

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوز

گپ آخر سالی فارس با رییس جهاد دانشگاهی مدعی دفاع دانش بنیان هستیم/ تحقیقات جهاد برای زندگی مردم است نه کشوی میزها

غلامی به فارس خبر داد؛ پرداخت بیش از 85 درصد بودجه دانشگاه ها در سال جاری

قیمت بنزین در ترکیه 7200 تومان را رد کرد!

رشد 66 درصدی قیمت مسکن در سال 97/ قیمت مسکن در سال آینده چقدر افزایش می یابد؟

ورود 195 عضو جدید به باشگاه ثروتمندان

باید کاری کرد که مردم به سیاست ها اعتماد و اطمینان داشته باشند/ راه حل برون رفت از مشکلات اتکا به جوانان تحصیل کرده است

قیمت طلای سیاه بازهم افزایش یافت

قیمت طلای سیاه بازهم افزایش یافت

توافق اولیه بر حداقل دستمزد یک میلیون و 500 هزار تومانی برای کارگران /نشست دستمزد ادامه دارد

قیمت نفت در بالاترین سطح 4 ماهه بسته شد

خودرو هایی که با 40 تا 60 میلیون تومان می توان خرید

از بومی سازی رکتی فایر تا ساخت گیت برای مترو

دلار در سال 98 به کدام سو می رود؟

پرونده دستمزد 98 بسته شد

مهم ترین وقایع آب و برق در سال97

سکه بالاتر از شاخص ارزی ایستاد

حداقل دستمزد٣٦.٥درصد افزایش یافت/سایر سطوح 13درصد+261هزار تومان

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 517 هزار تومان شد

توافق کاهش تولید نفت را کاملا اجرا می کنیم

دستمزد کارگران تا نیمه شب اعلام می شود/توافق بر سر تورم حاصل شد

سهام بویینگ 3 درصد دیگر هم سقوط کرد/دستور بازرسی ایمنی بویینگ737

احتمال لغو نشست آوریل اوپک/هیچ فشاری را تحمل نمی ‎کنیم

هدایت نقدینگی های کوچک به سمت تولید به رونق اقتصاد کمک می کند

عروس بانه در انتظار رخت سیاه

روند مثبت مذاکرت مزد/ دستمزد 98 احتمالا امشب نهایی می شود

پرونده دستمزد 98 بسته شد

برندسازی در سوغات/ لزوم توجه به چرم حلال

پرونده دستمزد 98 بسته شد/سایر سطوح مزدی 13 درصد +261هزار تومان

مستر خرید بلیط ارزان هواپیما با ترانسفر رایگان

دام های میلیاردی در فاروج کشف شد

گران ترین خودروهای شاسی بلند جهان کدامند؟

عید کجا بروم؟

شیرینی ارده شکلاتی

ستاره مربع ها از تلویزیون می روند/ تبلیغ خدمات فقط برای برخی برنامه های نوروز 98

حداقل دستمزد 98 کارگران تعیین شد/ حداقل دستمزد یک میلیون و 516هزارتومان

پرونده دستمزد 98 بسته شد/سایر سطوح مزدی 13 درصد +261هزار تومان

سایر سطوح مزدی 261 هزار تومان به اضافه 13درصد افزایش یافت

رشد 45 درصدی صادرات کالا به عراق/ نگرانی بابت حضور رقبا نداریم

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه گذشته 4 برابر شد

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه گذشته 4 برابر شد

از بومی سازی رکتی فایر تا ساخت گیت برای مترو

خودروهای گازسوز بازار چند؟

رییس جمهور یا نخست وزیر؛ مسأله این نیست/قیمت دلار کاهش نمی یابد؟ / جمهوری اسلامی خواهد باخت یا معماران تحریم ها؟!

ادامه مذاکره برای دستمزد«سایر سطوح مزدی»/تعیین مزد به صورت ترکیبی

قیمت جوراب در آستانه روز پدر

کارگران بازنده اصلی گرانی ها

دولت برای سفر مردم یارانه اختصاص دهد ضرر نمی کند/چگونه سفر گردشگران به ایران باعث افزایش صادرات می شود

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

نماینده مجلس: قیمت بنزین در سال آینده افزایش پیدا نمی کند

20 مدل وسیله نقلیه مجوز شماره گذاری نگرفتند

مدیرکل کمیته امداد استان قم مطرح کرد رشد 94 درصدی مراجعات نیازمندان به کمیته امداد قم

حداقل دستمزد کارگران، یک میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد/افزایش حق مسکن، بن و سنوات

پایه حقوق کارگران 400 هزار تومان بیشتر شد

افزایش 400 هزار تومانی دستمزد کارگران در سال 98

افزایش ایمنی دراگون در شرایط اضطراری

پایه حقوق کارگران 400 هزار تومان افزایش یافت

پایه حقوق کارگران 400 هزار تومان بیشتر شد

کدام سوسیس و کالباس ها سالمند؟

قانون چک به مدت یک سال تعلیق شد

افزایش 36.5 درصدی دستمزد کارگران در سال 1398

اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان از سوی شرکت سایه گستر سرمایه

حداقل حقوق سال 98 تعیین شد

حداقل دریافتی کارگران 2 میلیون و 20 هزار تومان شد

حداقل حقوق سال 98 تعیین شد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

با تصویب شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران، یک میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد/افزایش حق مسکن، بن و سنوات

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین دوشنبه سال

باید به سمت مسئولیت پذیری در حوزه مدیریت رسانه ها برویم

با تصویب شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران، یک میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد

حداقل دستمزد سال آینده یک میلیون و 522 هزار تومان تعیین شد

واردات بیش از 3 میلیون دلار شیرخشک صنعتی به کشور+جدول

حداقل دریافتی کارگران 2 میلیون و 20 هزار تومان شد

لزوم ساماندهی، کنترل و درمان معتادان

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

حداقل دستمزد سال 98 تعیین شد

افزایش تقاضا برای اوراق قرضه

جلسه خصوصی وزیر کار با کارفرمایان

وزیرکار: میزان معیشت کارگران اختلاف نظر بین کارگران و کارفرمایان است/تعیین دستمزد تا ساعاتی دیگر

افزایش دستمزد کارگران تا بیش از 30درصد قوت گرفت

فارس خبر می دهد توافق اولیه بر حداقل دستمزد یک میلیون و 522 هزار تومانی برای کارگران /نشست دستمزد ادامه دارد

حداقل دستمزد 98 یک میلیون و 522 هزار تومان تعیین شد

حداقل دستمزد 1 میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد/ 45 درصد افزایش دریافتی کارگران

قیمت آپارتمان های 5 ساله در تهران

جلسه 8 ساعته برای تعیین مزد کارگران در سال 98 +جزییات

حداقل دستمزد کارگران در سال آینده یک میلیون و 522 هزار تومان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان هشدار داد مردم مراقب قارچ های سمی باشند/تولید سالانه 4000 تن قارچ خوراکی در کردستان

فیلم توصیه های ایمنی برای چهارشنبه آخر سال از زبان مدرس ایمنی

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 522 هزار 385 تومان در سال 98/حداقل دستمزد کارگران 19.8 درصد افزایش یافت

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 522 هزار تومان تعیین شد

فارس خبر می دهد توافق سه جانبه بر حداقل دستمزد یک میلیون و 522 هزار تومانی برای کارگران /نشست دستمزد ادامه دارد

فارس خبر می دهد حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 522 هزار تومان تعیین شد/نشست دستمزد ادامه دارد

حداقل دستمزد سال آینده کارگران یک میلیون و 522 هزار تومان تعیین شد

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟