مطالب مرتبط:
آمارهای وحشتناک خرید و فروش تسلیحات نظامی/آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟/وداع تلخ «خانم کلانتر» از سازمان ملل/جنایات آمریکا به روایت تاریخ/طمع تروریست های اقتصادی به «نگین توسعه شرق ایران»
آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟
آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟
بارش های بهاری چندان ربطی به بارورسازی ابرها نداشت
بارورسازی ابرها، از اثبات علمی تا بارش در کشور همسایه!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اسفند 1397 ساعت 14:322019-02-22اقتصادي

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟


برخی از محققان می گویند باروری ابرها میزان بارندگی را 15 درصد افزایش می دهد و برخی دیگر می گویند این میزان کمتر از 1درصد است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتهران24، افزایش بارندگی ها با آشتی دادن ابرها، یکی از امیدهای اصلی برخی مسئولان و کارشناسان ایران برای حل ورشکستگی آبی است، اما گروهی دیگر از کارشناسان هم معتقدند انجام چنین کاری اصلا ممکن نیست.

تنها راه آشتی دادن ابرها برای بارش آن ها راهی به نام بارورسازی ابرها است، در این روش انسان با ایجادی تغییراتی خاص در ابرها باعث بارش آنها می شود.

البته در رابطه با میزان عملی بودن این روش هنوز میان دانشمندان مختلف در دنیا اختلاف نظر وجود دارد.

فرید گلکار، مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، در رابطه با نحوه انجام اینکار در گفتگویی گفت: بحث بارورسازی ابرها از دهه 50 میلادی در دنیا شروع شده، به طور کلی برای ایجاد به جز بحث رطوبت و دما که بسیار تاثیر گذار بودند یک موضوع سومی هم در تشکیل بارش اهمیت دارند و آن هم هسته هایی هستند که در جو به صورت معلق وجود دارند و تاثیر فراوانی در ایجاد بارندگی دارد.

ما در کشورمان با نوعی از این هسته‎ ها را در ابرها افزایش می دهیم این موضوعی است که به آن بارورسازی ابرها می گویند.

این برنامه ای است که سال 1377 ایران به شکل غیرپیوسته اجرا کرده و هنوز نتیجه و تاثیرگذاری آن به طور کلی مشخص نیست.

البته این سوالی است که کشورهای مختلفی با آن درگیر هستند، در بخشی از گزارش شورای تحقیقات ملی آمریکا درباره باروری ابرها منتشر شده در سال 2003 در این رابطه نوشته شده بود: علم نمی تواند با اطمینان بگوید که آیا هیچکدام از روش های بارورسازی ابرها تاثیرات مثبتی تولید می کند.

گلگار توضیح داد: اینطور نیست که ما بگوییم این پروژه را انجام دادیم و به علت آن بارندگی رخ داده.

انجام این نوع ارزشیابی مشکل است، این یک واقعیت است.

باران های امسال، ارتباطی با بارورسازی ابرها دارد؟ اما با این وجود، با افزایش شدید بارندگی امسال نسبت به سال گذشته و وقوع سیل های شدید در غرب و جنوب غرب کشور، حرف ها در رابطه با بارورسازی ابرها در ایران دوباره زیاد شد و حتی استان های غربی کشور درگ.

بسیاری دلیل افزایش بیش از 20درصدی بارندگی امسال را نسبت به سال گذشته همین موضوع دانستند و ابراز امیدواری کردند که شاید بارورسازی ابرها راه حلی مهم برای حل بحران آبی ایران باشد.

از همان ابتدای امسال و پس بارش باران بی سابقه در کشور وزارت نیرو و سازمان های دیگر اعلام کردند که با بارورسازی ابرها در این باران ها نفش داشتند.

از سوی دیگر هواشناسی می گوید که اتفاق غیرطبیعی در باران های انسان رخ نداده و انسان در وقوع آن ها نقشی نداشته است.

ابراهیم میرزایی معاون سازمان هواشناسی در این رابطه توضیح داد: از لحاظ هواشناسی، از مهر تاکنون فرایندی که در بارش های کشور رخ داده یک فرایند عادی بوده و چی غیرطبیعی در این بارش ها دیده نشده.

البته این موضوعی است که مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها هم آن را تایید کرد به گفته او امسال ایران هیچ پروژه عملیاتی اجرا نکرده و هیچ دستکاری در بارندگی ها انجام نشده است.

اما موافقان بارورسازی ابرها بر این باورند حتی اگر بارندگی های امسال به طور طبیعی رخ داده اما به دلیل خشکسالی شدیدی که ایران با آن روبرو شده، باروری ابرها در آینده می‎تواند به حل بحران کمک کند.

بارورسازی ابرها بارندگی را چقدر افزایش می دهد؛ 15 یا کمتر از 1 درصد؟! گلکار در این رابطه گفت: نقش بارورسازی ابرها بسیار اساسی است.

در پروژه سال 93-94 که برای 4 تا 5 ماه در استان یزد و استان های اطراف انجام شد ما منابع خود را افزایش دادیم که به قیمت بسیار کمی انجام شد.

پس چرا اینکار را نکنیم؟ در دنیا افزایش 15 و حتی 20درصدی بارندگی به علت بارورسازی ابرها مشاهده شده و در ایران هم ما به این اعداد رسیدیم.

این موضوعی است که برخی مطالعات خارجی هم آن را تا حدودی تایید می کنند در تحقیقی که دسامبر سال 2014 توسط کمیسیون آب ویومینگ منتشر شد، اعلام شد که در یک شرایط ایده آل بارورسازی ابرها می تواند میزان بارندگی را بین 5 تا 15درصد افزایش پیدا می کند.

اما از سوی دیگر، میرزایی بر این باور است که این عدد 15 درصدی فقط برای یک منطقه است و اگر آن را برای کل کشور در نظر بگیریم میزان افزایش بارندگی به دلیل بارورسازی ابرها بسیار کاهش پیدا می کند.

او گفت: اشکال اینجاست که از حرف افزایش 15درصدی بارندگی چه برداشتی انجام شود.

به طور کلی این افزایش بارندگی ها در کل سهم بارشی کشور عدد قابل ملاحظه ای نیست و عددی بسیار کمتر از 15درصد که حتی به 1درصد هم نمی رسد.

در واقع به گفته معاون سازمان هواشناسی، بعداد زیادی سامانه بارشی از یک منطقه عبور می کنند و افزایش 15درصدی فقط در یکی از سامانه ها رخ می دهد، از سوی دیگر این موضوع فقط برای یک منطقه خاص در کشور است و وقتی این اعداد به هم تقسیم می شوند میزان افزایش بارندگی ها در کل کشور به کمتر از 1درصد و شاید به هزارم درصد برسد.

میرزایی در این رابطه توضیح داد: این عددی نیست که جامعه از افزایش بارندگی ها احتیاج انتظار باشد.

از سویی این را هم باید گفت که همه سامانه ها نیازی به بارورسازی ابرها ندارند و در نتیجه این اتفاق برای همه سامانه ها رخ نمی دهد.

اصلا سامانه های کمی پیدا می شوند که باران زا نباشند و نیاز به بارورسازی داشته باشند.

تازه اگر بخواهیم این وضعیت را به کل کشور تعمیم دهیم به اعداد هزارم درصد می رسیم.

پیامدهای بارورسازی ابرها؛ از واقعیت تا دروغ از سوی دیگر در کنار بحث هایی که در رابطه با میزان افزایش بارندگی ها با بارورسازی ابرها وجود دارد گروهی از متخصصان انتقادات دیگری نسبت هزینه ها و پیامدهای زیست محیطی این موضوع انجام می دهند.

* باروری ابرها روشی گران یا ارزان ترین روش ممکن؟ بحث اولی که درباره بارورسازی ابرها انجام می شود هزینه های آن است.

برخی معتقدند که حتی اگر بارورسازی ابرها راه حلی اساسی برای باروری ابرها باشد این موضوع هزینه بسیار زیادی دارد.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، در پاسخ به این انتقادات گفت: از این روش به عنوان یک وسیله مدیریت آب ارزان تر در دنیا وجود ندارد.

به اعضای هر هزار متر مکعب آبی که از این طریق به وجود می آیند چیزی حدود 15 دلار است برای آب شیرین کن ها این میزان حدود 1500 دلار است.

بودجه ما کلا 6 میلیارد تومان بوده، کشور ما می خواهد با این 6میلیارد تومان چه کار کند؟ اگر بخواهیم همه اهدافمان را اجرایی کنیم با 20میلیارد می توانیم اینکار را انجام دهیم.

از سویی تحقیق سال 2014 در رابطه با هزینه باروری ابرها اعلام کرده است: در یک سناریو کم هزینه، قیمت بارورسازی ابرها برای هر 1300متر مکعب آب 27 تا 214 دلار است در سناریو پرهزینه این میزان به 53 تا 427دلار می رسد.

*محیط زیست چقدر آسیب می بیند؟ به جز بحث اقتصادی، پیامد دیگر باروری ابرها در حوزه محیط زیست است.

به طور کلی ایجاد هر تغییر کوچکی در محیط زیست می تواند تغییرات دیگری به همراه داشته باشند تغییراتی که شاید برای انسان مرگبار باشند.

باروری ابرها هم ایجاد یک تغییر در محیط زیست است که می تواند تغییرات دیگری به همراه داشته باشد، برای مثال در سال 2009 بعد از انجام این کار در چین، این کشور درگیر یک سرمای مرگبار شد و یا در سال 1947 بعد از بارورسازی ابرها طوفانی با پیامدهای شدید در مناطق مختلف آمریکا وزید.

گلکار در رابطه با پیامدهای این اقدام توضیح داد: درست است کلا تغییر و دست کاری تغییرات دیگری به همراه دارد.

اما رنج افزایش تغییرات بارش 15 تا 20درصد است که میزان نرمال تغییر و تحول و در بارش ها است.

یعنی تغییراتی که در رنج یا شدت بارش ها صورت می گیرد در رنج طبیعی رخ می دهد و اینکاری ما انجام می دهیم الهام گرفته از طبیعت است.

اما میرزایی، معاون سازمان هواشناسی با این موضوع مخالف است، به گفته او نمی توان پیامدهای زیست محیطی باروری ابرها را رد کرد.

* و پیامد آخر، بارورسازی ابرها باعث عدم بارش برخی ابرها می شود؟ او بر این باور است که حتی امکان دارد باروری برخی از ابرها منجر به عدم بارش آنها شود و این اقدم تاثیر عکس بگذارد.

او در این رابطه گفت: اگر هسته هایی که در ابرها وجود دارد به حد کافی باشند، حدی که با رادارهایی تشخیص داده می شوند که در ایران وجود ندارد، و ما آن ها را بارورسازی کنیم و این ها را از حدشان بالاتر ببریم.

بارورسازی می تواند اثر معکوس داشته باشد.

مشکل اینجاست که ما چطور می توانیم تشخیص دهیم یک ابر برای بارورسازی مناسب است یا نه؟ چه کسی پاسخگوی این خواهد بود که بدون شناخت به ابری بارورسازی انجام شود؟ اگر این اقدام منجر به کاهش بارش شود چه؟ منبع:
کلید واژه ها: بارورسازی ابرها - بارندگی - افزایش - ایران - کشور - رابطه - بارش - میزان - باران - درصد - گزارش - تاثیرگذاری - بارش باران - وزارت نیرو - هسته - ورشکستگی - هواشناسی - مسئولان - برنامه - محققان - آمریکا - واقعیت - درگیر - تولید - انسان - بحران - پروژه - اهمیت - شورای - استان

آخرین اخبار سرویس:
فال روزانه پنجشنبه 1فروردین 98 + فال حافظ و فال تولد 98/1/1

ثبت رسمی نهاد ایرانی متناظر با اینستکس اروپایی

30 معتکف در جاجرم دچار گازگرفتگی شدند

نرخ حق بیمه شخص ثالث 15 درصد افزایش یافت

نخستین روز یک قرار عاشقی

پیام سفارت سوئد در ایران به مناسبت سال نو

تلخ و شیرین های سال97

زاینده رود نوروزی

مصدق و نهضت ملی ایران

هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

بخشنامه دستمزد کارگران در سال 98 ابلاغ شد

نرخ خودروهای شاسی بلند داخلی در بازار +جدول

اولین مهمان نوروزی اصفهانی ها از راه رسید

فنلاند؛ شادترین کشور جهان نام گرفت

جمال زبیدی برپایی سور و سات عید در روستای چلا

متخلفان در آستانه سال جدید 103 میلیارد ریال جریمه شدند

چشم انداز اقتصاد ایران در سال 98

میزان افزایش تعرفه های پزشکی در سال 98

امپراتوری روپرت مرداک با قیمتی باورنکردنی فروخته شد

هندی ها، کالاهای چینی را به آتش کشیدند

103 میلیارد جریمه تعزیراتی متخلفان در آستانه نوروز 98

اخرین قیمت دلار و ارز در سال 97

سوال از وزیر صنعت درباره رفتار قلدرمآبانه خودروسازان

سطح آب گرگانرود در محدوده شهر گنبد کاهش یافت

افزایش 11درصدی تردد مسافران نوروزی در محور های سیستان و بلوچستان

بازدید شهردار تهران از محله خلازیر

قدیمی ترین زندانی بدهکار استان تهران آزاد شد

تعزیر 650 میلیارد تومانی متخلفان صنفی در سال 97/ برخورد قاطع قانونی با متخلفان اقتصادی نوروزی

گرفتار شدن 200 خودرو در کولاک گردنه فولادمحله به تلمادره مازندران

با هدف معرفی آثار بومی به گردشگران نوروزی نمایشگاه صنایع دستی دهدشت گشایش یافت

توزیع بیش از 700تن سیب و پرتقال در سیستان و بلوچستان

نصب 60 اِلِمان نوروزی در سبزوار

نوبل ریاضی برای اولین بار به یک زن رسید+عکس

اتحادیه اروپا بار دیگر گوگل را نقره داغ کرد

حال و هوای بازار تجریش در روز پایانی سال 1397

حال و هوای بازار گل همدانیان در اصفهان

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی

12 اتوبوس یورو 4 تا 17 فرودین 98 به اتوبوسرانی قم اضافه می شود

کی روش عید نوروز را تبریک گفت

ابتکار دستفروشان ساروی برای فروش اجناس در زیر باران+ تصاویر

شمیم بهاری در آذربایجان شرقی و گیلان

فرودگاه گرگان رکورد بارندگی در آسیا را شکست

خرید عید در دقیقه نود

آبادان؛ پیش و پس از ملی شدن صنعت نفت

توزیع بیش از 730 تن سیب و پرتقال با قیمت مصوب در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان

22 کیلومتر از بزرگراه اهر- تبریز طی سال جاری تحویل مردم شد

تخلیه 20 روستا بخاطر سیل در استان گلستان

60 المان نوروزی در سبزوار نصب شد

کمیسیون اروپا گوگل را به پرداخت یک میلیارد و 49 میلیون یورو محکوم کرد

محمد علی رجبی سالی که نکوست، از «بهایش» پیداست!

تلخ و شیرین های سال 97

فرمانده انتظامی شهرستان مهران مطرح کرد افزایش 18 درصدی تردد زائران از مرز مهران

وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور بازدید کرد

افزایش اا درصدی میزان تردد مسافران نوروزی در محورهای سیستان و بلوچستان

حق بیمه شخص ثالث 15 درصد افزایش یافت

ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی در مشهد مقدس

ترامپ باز هم سوژه شبکه های اجتماعی شد

معضلات اصلی دولت ها و طرح های نیمه تمام

شب آخر سال و برگزاری آیین چاله گرمی

شاسی بلندهای داخلی چند «فی» می خورد؟

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

تابان و سپهران رکورددار تاخیرات پروازی بهمن

صف طولانی مردم کهگیلویه و بویراحمد برای خرید میوه +تصاویر

فارس گزارش می دهد وجود 11 اثر تاریخی ثبت جهانی شده در فیروزآباد/ از کاخ اردشیر بابکان تا شهرگور

خرید مردم در چند ساعت مانده سه سال جدید

کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال در سیستان وبلوچستان

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور +عکس

وزیر امورخارجه ایران:ایرانیان هرگز اجازه نمی دهند که دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند

نفتِ ملیِ ایران/ چه اتفاقاتی در سالهای دهه 50 میلادی رخ داد که موجب شد به فکر ملی کردن نفت بیفتند؟

توزیع 200 تن میوه شب عید بین غرفه ها

تجارت با عراق به 20 میلیارد دلار افزایش می یابد

افزایش 125درصدی بارش ها در سال 97

بازرسان سازمان دامپزشکی بر گوشت های وارداتی نظارت کامل دارند

فارس خبر می دهد بی آبی عیدی آبفای اهواز در شب عید

اختصاص 6 هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه سیستان و بلوچستان

ظریف: ایرانی ها هرگز اجازه نمی دهند دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند

عیدانه نوروز در یونسکو 

بیش از 900 هزار مسافر نوروزی وارد مازندران شدند

مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی خبرداد توزیع 3300 بسته غذایی برای نیازمندان شهر تهران

بورس با رشد 2 هزار و 760 واحدی به استقبال نوروز رفت

فارس گزارش می دهد وجود 11 اثر تاریخی ثبت جهانی در فیروزآباد/ از کاخ اردشیر بابکان تا شهرگور

بازدید از سد های کشور در ایام نوروز آزاد است

توزیع میوه شب عید در بهمیی

سوال از وزیر درباره رفتار قلدرمآبانه خودروسازان

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف شهرستان

از رفع توقیف ماشین آلات و تجهیزات صنعتی تا تعیین تکلیف اسناد 30 واحد تولیدی فاقد سند مالکیت/ حمایت قضایی از سرمایه گذاران در بخش خصوصی

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف شهرستان

شرکت ایرانی متناظر با اینستکس به ثبت رسید

آب زاینده رود جاری شد

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

بام نفت ایران در آستانه خودکفایی کامل

خرید های دقیقه نودی بازار شب عید همدان

بازار داغ آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند

متخلفان در آستانه سال جدید 103 میلیارد ریال جریمه شدند

کتابخانه عمومی شهر قطب آباد افتتاح شد

ترخیص 500 تن برنج از گمرک شهیدرجایی بندرعباس

گران قیمت ترین خودرو های شاسی بلند جهان + تصاویر

اینفوگرافی | نفت ایران چگونه ملی شد؟

پاسخگویی شبانه روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز

عرضه مرغ تنظیم بازاری همچنان ادامه دارد/کاهش قیمت در بازار

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟