مطالب مرتبط:
سبقت نرخ اجاره مسکن از درآمد خانوار ایرانی
سبقت نرخ اجاره مسکن از درآمد خانوار ایرانی
افزایش 30 درصدی نرخ تمدید اجاره مسکن در کشور
وزیر راه و شهرسازی: در تعیین نرخ اجاره بهای مسکن انجمن های صنفی و تشکل ها مدیریت درستی ندارند.
اقشار بی مسکن 80 درصد درآمد خود را صرف اجاره بها می کنند/ بانوان نشان دهند، شایسته مسئولیت های سنگین هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اسفند 1397 ساعت 14:122019-02-22اقتصادي

سبقت نرخ اجاره مسکن از درآمد خانوار ایرانی


اگر چه براساس آمار بانک مرکزی، طی 10 ماهه گذشته حداکثر رشد نرخ اجاره نسبت به مشابه سال گذشته خود 19.

9 درصد بوده است، اما نگاهی به اظهارات مسوولان و کارشناسان اقتصادی و همچنین مشاهدات و گزارش های میدانی حکایت از آن دارد که سهم 30 تا 50 درصدی اجاره بها از سبد .

- اگر چه براساس آمار بانک مرکزی، طی 10 ماهه گذشته حداکثر رشد نرخ اجاره نسبت به مشابه سال گذشته خود 19.

9 درصد بوده است، اما نگاهی به اظهارات مسوولان و کارشناسان اقتصادی و همچنین مشاهدات و گزارش های میدانی حکایت از آن دارد که سهم 30 تا 50 درصدی اجاره بها از سبد هزینه خانوار در سال گذشته به رقم 60 تا 80 درصدی در سال جاری رسیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"،چندی پیش بود که وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رشد تقاضا و عدم عرضه یا کاهش عرضه در جامعه هدف، اعلام کرد که این مشکلات وضعیتی را به وجود آورده است که اقشار فاقد مسکن بیش از 80 درصد درآمد ماهانه خود را بابت اجاره بها پرداخت می کنند.

البته پس از افزایش قیمت خرید و فروش مسکن و به تبع آن رشد نرخ اجاره در ماه های گذشته، موضع گیری های متفاوتی درباره سهم مسکن در سبد خانوار مطرح شد، به عنوان نمونه یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس از سهم 30 درصدی مسکن در سبد هزینه خانوار خبر داد که با توجه به جهش 70 درصدی قیمت خرید و فروش مسکن در 10 ماهه گذشته، رقم بیان شده چندان منطقی به نظر نمی رسد.

براساس اظهارات کارشناسان اقتصاد مسکن، نرخ اجاره در سال گذشته سهمی حدود 50 درصد را در سبد اقتصاد خانوار به خود اختصاص می داد که این سهم در سال جاری و باتوجه به جهش قیمت مسکن به بالای 60 درصد رسیده است، سهم قابل ملاحظه هزینه مسکن در اقتصاد مستاجران ایرانی درحالی افزایش یافته است که در کشورهای توسعه یافته این رقم به کمتر از 25 درصد و در کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شمالی این سهم به کمتر از 15 درصد می رسد.

در این میان و با وجود افزایش قابل ملاحظه نرخ اجاره در سال جاری، برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که این وضعیت در سال آتی هم ادامه یابد، اما سوال این است که تداوم وضعیت موجود در بازار اجاره چه تبعاتی را همراه خواهد داشت؟ آیا راهکاری برای کاهش اثرات منفی این جهش قیمت وجود دارد؟ راهکارهای متعددی برای ساماندهی بازار اجاره مطرح شده است که اثرگذارترین آن، تزریق واحدهای مسکونی جدید به بازار است.

برای اجرای این راهکار دولت باید با واگذاری واحدهای مسکونی مسکن مهر و همچنین اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، توازنی را میان بازار عرضه و تقاضا برقرار کند تا با عملیاتی شدن این راهکار هم شاهد تثبیت قیمت خرید و فروش مسکن و هم بازگشت تعادل در بازار رهن و اجاره باشیم.

سهم هزینه مسکن در سبد خانوار فرهاد بیضایی، مدیرگروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت با انتقاد از وضعیت موجود در بازار رهن و اجاره، درباره سهم هزینه مسکن در اقتصاد خانوارهای مستاجر می گوید: براساس آخرین آماری که منتشر شده بود، سهم مسکن در سبد هزینه خانوار به 50 درصد رسیده بود، البته این آمار مربوط به پیش از جهش قیمت مسکن در اردیبهشت سال جاری بود.

بیضایی می افزاید: اگر آمار جدید از مرکز آمار برای کل کشور منتشر شود، پیش بینی می شود که این سهم به 60 درصد برسد.

او ادامه می دهد: چون هزینه های تملک در کشور تقریبا پایین است و سهم هزینه مسکن در سبد اقتصاد خانوار همواره بین 35 تا 40 درصد در نوسان بوده است، این موضوع موجب می شود که سهم هزینه مسکن در سبد خانوار پایین بیاید اما برای مستاجران این آمار و ارقام بالای 50 درصد است و خانوارهای مستاجر مجبورند که بیش از 50 درصد از درآمد ماهیانه خود را به مسکن اختصاص دهند.

به گفته این کارشناس ارشد اقتصاد مسکن، نکته ای که درباره بازار اجاره کشورمان وجود دارد با سایر نقاط دنیا متفاوت است، اجاره داری در ایران، اجبار است و نه انتخاب، درحالی که شرایط باید به گونه ای باشد که خانواده ها برای استفاده بیشتر از سرمایه یا درآمد خوب به سمت بازار اجاره بروند، اما هم اکنون در کشورمان، خانوارها از روی اجبار، بازار اجاره را انتخاب می کنند.

بیضایی اظهار می کند: کشورهایی که در بازار اجاره توسعه یافته هستند، مهاجر پذیر هستند نه مهاجر فرست و اجاره داری در این کشورها، صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به مالکیت دارد.

او بیان می کند: متاسفانه در ایران توزیع مناسبی در بخش عرضه مسکن رخ نمی دهد و خانوارها ناگزیر به سمت بازار اجاره می روند و با توجه به فاصله ای که اجاره بها با درآمد خانوار دارد (به ویژه درخصوص زوج های جوان) موجب شده که یک سوم از خانوارهای ایرانی مستاجر باشند.

مدیر گروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینکه اجاره داری در کشورهای مهاجر پذیر مورد استقبال قرار می گیرد، می گوید: در کشورهای اروپای شمالی، فرانسه، هلند و .

که مهاجرپذیر هستند، از بازار اجاره استقبال می شود، اما در کشورهای دیگر همچون اسپانیا، ایرلند و بریتانیا اجاره داری رونق کشورهای دیگر را ندارد و به عنوان نمونه در ایرلند 80 درصد جمعیت سکونت ملکی دارند، درواقع مالکیت در برخی کشورها، ابزاری اجتماعی محسوب می شود که مانع از مهاجرت می شود.

نرخ مناسب اجاره بها در ترکیه این کارشناس ارشد اقتصاد مسکن با تأکید بر عدم تعادل میان عرضه و تقاضای مسکن در کشور، اضافه می کند: به دلیل نبود توازن میان عرضه و تقاضای واحد مسکونی و بالابودن تقاضای مسکن در کشور، فشار مالی و اقتصادی زیادی به خانواده ها وارد می شود.

این فشار به گونه ای بوده است، تبعات منفی اجتماعی هم به همراه داشته است به عنوان نمونه موجب بالارفتن سن ازدواج شده است.

بیضایی ادامه می دهد: شرایط نامناسب در بازار استیجار و هزینه واقعی اجاره سهم زیادی در کلانشهرها به خود اختصاص می دهد و بالاتر از درآمد خانوار است موجب شده است که خانوارها پس انداز حاصل از سال ها تلاش خود را به عنوان ودیعه، بخشی از کمبود درآمد و حقوق خود را جبران کنند.

او اظهار می کند: در آنکارا پایتخت ترکیه، متوسط حقوق بین 1200 تا 1500 دلار است اما اجاره یک واحد مسکونی دو خوابه در این شهر بین 500 تا 600 دلار است و اگر فردی صاحب شغل شود به راحتی می تواند واحد مسکونی مناسب خود را اجاره کند، هزینه مناسب اجاره بها در این شهر، تسهیلگر ازدواج جوانان هم هست.

مدیرگروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت با اشاره به مشکلات بازار رهن و اجاره در کشور می گوید: اگر خانواری بدون پرداخت ودیعه بخواهد واحدی مسکونی را اجاره کند، اجاره بها از حقوق دریافتی بیشتر خواهد بود البته این موضوع (بالاتربودن اجاره بها نسبت به متوسط حقوق سرپرست خانوار) در سال گذشته هم وجود داشت، در سال جاری و با توجه به جهش شدید قیمت مسکن بغرنج تر شده است.

بیضایی ادامه می دهد: به طور متوسط حقوق افراد نزدیک 650 دلار بوده است درحالی که متوسط یک واحد مسکونی 2 خوابه مناسب مانند همان واحدی که در آنکارا وجود دارد، در تهران بیش از 700 دلار بوده است.

او بیان می کند: هزینه اجاره در کشور ما بیش از درآمد است بنابراین یک زوج جوان که در ابتدای راه هستند باید 4 تا 5 سال درآمد خود را پس انداز کنند تا از این پس انداز به عنوان ودیعه یا رهن استفاده کنند تا این ما به التفاوت جبران شود و همین موضوع سن ازدواج جوانان را افزایش می دهد.

حقوق ماهیانه کفاف اجاره را نمی دهد این کارشناس ارشد اقتصاد مسکن درباره اظهارات وزیرراه و شهرسازی مبنی بر سهم 80 درصدی مسکن در اقتصاد خانوارهای مستاجر می گوید: مفهومی در بازار استیجار وجود دارد به عنوان ودیعه، که مستاجر باید به عنوان نمونه 100 میلیون تومان به صاحبخانه پرداخت کند، این 100 میلیون تومان پرداختی مانند پس اندازی می ماند با سود ماهیانه، 2 میلیون تومان که می تواند ما به التفاوت اجاره را پوشش دهد.

بیضایی تصریح می کند: اظهارات وزیر راه و شهرسازی با درنظر گرفتن رقم ودیعه به همراه اجاره ماهیانه بوده است اما آنچه در کشور رخ می دهد این است که قیمت واقعی اجاره به همراه ودیعه از متوسط حقوق در کشور بالاتر است یعنی بیش از 100 درصد حقوق افراد و درآمد خانوارها است.

او ادامه می دهد: در واقع خانوارها، از پس انداز چندین سال فعالیت خود به عنوان پشتوانه ای برای حضور در بازار اجاره استفاده می کنند وگرنه با حقوق متوسط ماهیانه نمی توان اجاره بها را پرداخت کرد چون هزینه اجاره بیش از درآمد خانوار است.

به گفته مدیر گروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت، هرچند که براساس آمار، هزینه اجاره بین 60 تا 80 درصد سهم اقتصاد خانوار را به خود اختصاص می دهد، اما اجاره از حقوق بیشتر است و رقم اجاره بیش از درآمدی است که ماهانه دریافت می کند.

سهم اجاره در کشورهای توسعه یافته بیضایی درباره سهم اجاره در اقتصاد خانوار در سایر کشورها بیان می کند: در دنیا مفهومی به نام ودیعه یا رهن نداریم و موجر فقط اجاره بها دریافت می کند و سهم اجاره بها در اقتصاد خانوار در کشورهای درحال توسعه کمتر از 50 درصد است و تلاش می شود که این رقم کنترل شود اما در کشورهای پیشرفته این سهم کمتر از 25 درصد است اما در ایران، سهم اجاره بسیار بالاست.

او اظهار می کند: البته مطلوب این است که سهم اجاره بها کمتر از 15 درصد باشد و برخی کشورهای توسعه یافته از جمله اروپای شمالی و اسکاندیناوی به این رقم رسیده اند.

عرضه اورژانسی برای ساماندهی بازار مدیرگروه سیاستگذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت راهکارهایی را برای ساماندهی بازار اجاره پیشنهاد می کند: نخستین راهکار، عرضه اورژانسی مسکن است و باید به صورت انبوه و در کوتاه مدت در کشور مسکن عرضه کرد و این اقدام باید پیش از آغاز فصل نقل و انتقالات بازار اجاره روی دهد، اما سوال این است که با توجه به ساخت و ساز مسکن 2 سال زمان می برد چگونه می توان شاهد توزیع اورژانسی مسکن بود؟ بیضایی می گوید: سه روش برای عرضه اورژانسی مسکن در کشور وجود دارد، نخستین روش توزیع مسکن مهر است که 500 تا 600 هزار واحد مسکونی قابل سکونت نیست اما دولت آنها را پیش فروش کرده اما در واقع نمی توان در این واحدهای مسکونی زندگی کرد و عرضه واقعی در حوزه مسکن رخ نداده است و باید کمک کرد که واحدهای نیمه تمام که مشکل نقدینگی دارند سریع تر ساخته و در بازار توزیع شوند.

او ادامه می دهد: گزینه دیگر که اثرگذاری بیشتری دارد، دریافت مالیات از خانه های خالی است، با کلید خوردن این طرح و ایجاد جو روانی مربوط به دریافت هزینه های سنگین از خانه های خالی موجب می شود که این واحدها در بازار استیجار حضور داشته باشند و این عرضه موجب می شود که در سال آینده بتوان بازار اجاره داری را کنترل کرد.

افزایش 2 برابری قیمت مسکن حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران هم با اشاره به اینکه باید منتظر افزایش واقعی اجاره بها در سال آینده باشیم، درباره وضعیت بازار رهن واجاره در سال جاری و سهم اجاره بها در اقتصاد خانوار می گوید: قیمت مسکن از ابتدای سال جاری، رشد قابل ملاحظه ای داشت اما این رشد در سراسر کشور و حتی در تمام مناطق شهر تهران هم به صورت یکسان رشد نکرد.

محتشم می افزاید: افزایش قیمت مسکن تاکنون رقمی بین 30 تا 150 درصد بوده است، بنابراین در مناطقی که شاهد رشد 30 درصدی قیمت مسکن بودیم، اجاره بها در سبد اقتصاد خانوار حدود 30 درصد افزایش یافته و در مناطقی که افزایش بالای 100 درصدی داشتیم، اجاره در سبد هزینه خانوار بیش از حقوق خانوار بوده است.

او ادامه می دهد: در کل فرمولی درباره اجاره بها وجود دارد که رهن بخشی از قیمت ملک را تشکیل می دهد و 3 درصد سود ماهیانه به اجاره بها تبدیل می شود، یعنی اگر واحدی مسکونی سال گذشته 500 میلیون تومان بوده است، به صورت متعارف حداکثر رهن 125 میلیون تومان و حداقل آن 80 میلیون تومان بوده است که این رقم بستگی به وضعیت جغرافیایی ملک دارد.

به گفته این فعال حوزه مسکن، اما اگر به صورت متوسط، رهن این واحد مسکونی را 100 میلیون تومان در نظر بگیریم و اگر مستاجر ودیعه ای به صاحبخانه پرداخت نکند باید ماهیانه 3 میلیون تومان اجاره بدهد.

محتشم اظهار می کند: در سال جاری که قیمت مسکن به طور متوسط دو برابر شده، بنابراین قیمت این واحد مسکونی هم یک میلیارد تومان شده است که با توجه به فرمول پیش رو، مستاجر یا باید حداقل 160 میلیون تومان و حداکثر 250 میلیون تومان به صاحبخانه بپردازد که اگر متوسط ودیعه را 200 میلیون تومان بگیریم این مستاجر باید ماهیانه 6 میلیون تومان اجاره دهد.

او بیان می کند: البته هنوز افزایش نرخ اجاره که نتیجه افزایش چشمگیر قیمت مسکن بوده، مشخص نشده است چون قالب خانه های اجاره داده شده مربوط به سال گذشته بوده که موعدش فرا رسیده است یا اینکه ابتدای سال جاری بوده که هنوز جهش قیمت رخ نداده بود.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران با اشاره به بررسی وضعیت اجاره بها در سال آینده برای تشخیص تاثیر بازار خرید وفروش بر بازار رهن می گوید: باید منتظر بمانیم و افزایش واقعی اجاره بها که نتیجه رشد قیمت ها در بازار خرید وفروش بوده را تحلیل کنیم.

محتشم اضافه می کند: انتظار می رود، وضعیت بازار رهن واجاره و به ویژه اجاره بها در سال آینده نامناسب باشد و فشار زیادی به مستاجران وارد می شود.

او معتقد است: با توجه به اینکه درآمدها افزایش چندانی نداشته است و رشد 20 تا 25 درصدی حقوق کارمندان و کارگران، افزایش 40 تا 50 درصدی (به صورت حداقل) اجاره بها را پوشش نمی دهد و قدرت خرید خانوارها به شدت کاهش یافته است.

این فعال بخش مسکن عنوان می کند: در شرایطی به سر می بریم که با کمبود مسکن برای اقشار فاقد مسکن مواجه هستیم و به دلیل نبود قدرت خرید و افزایش بالای قیمت مسکن، مستاجران نمی توانند وارد بازار خرید وفروش شوند.

پیش بینی هایی که محقق شد در حالی که براساس آمار سهم مسکن در سبد اقتصاد خانوار در سال گذشته 43 درصد بود اما برخی کارشناسان بخش مسکن از جمله بیت الله ستاریان معتقد بودند که این رقم بالای 50 درصد و حتی حدود 80 درصد است.

بیت الله ستاریان در گفت وگویی که سال گذشته با یکی از رسانه ها داشت، اظهار کرده بود: بخش مسکن زمانی که به پایان دوره رکود خود نزدیک می شود، چهار پارامتر افزایشی را همیشه با هم دارد که عبارتند از افزایش قیمت، معاملات، سرمایه گذاری و افزایش تولید که این چهار شاخص همواره با توجه به شرایطی که در بازار مسکن ایران حاکم بوده حتما وجود خواهد داشت.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه هم اکنون تحرک نسبی در هر چهار عامل فوق دیده می شود، گفته بود: شرایط کنونی نشان می دهد احتمالا تا انتهای سال جاری تحرکات بازار مسکن بیشتر شده و اوایل سال آینده به اوج خود می رسد.

به گفته ستاریان، طبق آمار، سهم مسکن در سبد خانوار 37 درصد است، در حالی که در شهرها این عدد به 70 تا 80 درصد هم رسیده است.

بنابراین چطور ممکن است که بگوییم تعداد واحدهای مسکونی یک میلیون بیش از تعداد خانوار است؟ اگر 25 میلیون مسکن در برابر 24 میلیون خانوار داشته باشیم یعنی با کشورهای توسعه یافته آلمان و فرانسه برابری می کنیم؛ حال آنکه در آن کشورها مسکن 7 تا 15 درصد از سبد خانوار را تشکیل می دهد و هیچ مشکلی درخصوص حاشیه نشینی ندارند اما در ایران 11 میلیون حاشیه نشین وجود دارد که حتی دهک های میانی با مشکل مسکن مواجه هستند.


کلید واژه ها: اجاره - درصد - مسکن - خرید و فروش مسکن - کارشناسان اقتصادی - اقتصاد - خرید و فروش - راهکار - هزینه خانوار - قیمت - بازار - افزایش - وزیر راه و شهرسازی - هزینه - گزارش - اقتصادی - میدانی - فروش - ایرانی - خرید - درآمد خانوار - اسکاندیناوی - افزایش قیمت - درآمد - اجاره مسکن - هزینه مسکن - قیمت مسکن - آمار - بانک - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
رییس پلیس راه بوشهر در گفتگو با فارس مطرح کرد ترافیک نیمه سنگین در مسیرهای استان /کاهش 50 درصدی تلفات جاده ای در بوشهر

20 هزار میلیارد ریال به واحد های تولیدی اختصاص می یابد

ارزان ترین منطقه تهران برای خرید خانه کجاست؟

ورود 48 هزار و 521 مسافر به هرمزگان

کاهش تورم و ثبات قیمت ها برنامه می خواهد

1000 بسته غذایی از استان مرکزی به گلستان ارسال شد

بازارچه صنایع دستی شهر کرمان مملو از مسافران نوروزی است

70 درصد از مرگ و میرهای زودرس مردان در روسیه براثر مواد الکلی است

خسارت سیل به بخش کشاورزی مازندران

بهره برداری از دو طرح عمرانی در قشم

ذخیره و تزریق 40میلیون مترمکعب آب به دشت خوی

دولت از فروش ارز سود نمی برد

نظام بانکی برای افزایش وام ازدواج تلاش می کند/هشدار رییس کل بانک مرکزی به بانک های ناتراز/دغدغه من رفاه مردم است

کوپنی کردن مصالح ساختمانی چقدر جدی است؟

نظارت جدی بر بانک ها/ رانت خواران زیادند

توزیع محدود شکر در آستانه ایام نوروز

عید نوروز چگونه تصمیمهای ما را دچار سوگیری میکند؟

آمار صادرات تخم مرغ در سال 97 به صفر رسید

صادرات روزانه 1.25 میلیون بشکه ای نفت ایران در فوریه 2019

دستور وزیر صمت برای تامین ارزاق مناطق سیل زده

خسارت سیل به بیش از 6 هزار واحد مسکونی در مازندران

نحوه تشخیص کارکرد واقعی خودرو

نرخ خرید انواع پراید در بازار شب عید چند؟ +جدول

اقدام وزارت بهداشت ترکیه برای کاهش مصرف نمک و شکر

برق شهرهای سیل زده تا عبور سیلاب قطع است

1000 بسته غذایی از استان مرکزی به گلستان ارسال شد

فرانسه کاردار رژیم صهیونیستی را احضار کرد

فروپاشی اکوسیتمی جنگل

تسهیلات 75 میلیونی برای احداث و ترمیم واحدهای روستایی سیل زده

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/03

بازدید سرزده رییس کل بانک مرکزی از صرافی های تهران

انیمیشنی که سومین فیلم پرفروش جهان شد/شگفتی شگفت انگیزان در گیشه سینما

نگاهی از آسمان به کارخانه بویینگ

نگاهی به خواص خوردنی های عید نوروز از نگاه طب سنتی

اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به سرعت نرخ ها کاهش پیدا می کند/ ثبات نسبی اقتصادی در سال 97 بزرگترین اتفاق بود/ برخی با حقه بازی وام سنگین گرفتند

روستاهای درگیر سیل مازندران در حال بازگشت به زندگی عادی هستند پرداخت تسهیلات کم بهره برای واحدهای مسکونی آسیب دیده

وزیر راه: سفرهای نورزی نسبت به پارسال زیادتر نشد

همکاری مردم برای کاهش خسارات سیل در گمیشان و انتظار از مسئولان

اندونزی سفارش 49 هواپیمای 737 مکس را کنسل کرد

صادرات روزانه 1.25 میلیون بشکه ای نفت ایران در فوریه

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی: قیمت فعلی ارز واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد

موانع صادرات را بردارید تا تولید طلا رونق گیرد

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/03| قیمت دلار 12990 تومان شد

بورس نفت؛ از چالش ها تا الزام/ بازار سرمایه؛ آغاز یک استراتژی برای جبران غفلت سال های دور نفتی

واگذاری ها به بخش خصوصی از مجرای درست انجام نمی شود

کاهش 67 درصدی سوانح فوتی رانندگی درنوروز امسال + فیلم

ثبت تردد خودرو ها در جاده های زنجان

قیمت بلیت شناورها در نوروز 98 اعلام شد

نبود بانک اطلاعاتی دقیق برای شناسایی افراد واجد شرایط / چند بسته حمایتی در سال گذشته تقسیم شد؟

اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به سرعت نرخ ها کاهش پیدا می کند

روستاهای درگیر سیل مازندران در حال بازگشت به زندگی عادی هستند/ پرداخت تسهیلات کم بهره برای واحدهای مسکونی آسیب دیده

بازدید حدود 7 و نیم میلیون نفر از جاذبه های تاریخی و گردشگری کشور

مسافران نوروزی در شمال به وسوسه خرید ویلا نیفتند؛ سرمایه شان به باد می رود

مرادی: اقامت در شهر اصفهان 17 درصد افزایش یافت

صادرات 1.25 میلیون بشکه ای نفت ایران در فوریه 2019

گفت وکوی متفاوت رییس کل بانک مرکزی/ آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟

ساخت فلز مایع کشسانی با قابلیت حرکت+ فیلم

استقبال گردشگران از چابهار

اعتبار راه اهن جوین اسفراین در تلفیق بودجه 98 افزایش یافت

کاهش 67 درصدی سوانح فوتی رانندگی در چهارمحال و بختیاری + فیلم

ثبت تردد خودرو در جاده های زنجان

لاهوتی: الان برای اولین بار در طول تاریخ صادرات ما بیشتر از واردات مان است

اعتبار راه اهن جوین اسفراین در تلفیق بودجه 98 افزایش یافت

رقم خسارت سیل به کشاورزی گلستان و مازندران

بررسی 10 فیلم پرفروش سال 97

اختصاص 20 میلیارد تومان برای مدیریت بحران اولیه

تامین سیمان موردنیاز مناطق روستایی سیل زده گلستان، رایگان شد

صادرات، پیاز را کم یاب و گران کرد!

تاکید بر تخصیص اعتبار برای طرحهای پیشگیرانه از وقوع بحران

پیاز هم به جمع اجناس گران قیمت پیوست!

سال 97، سال بازار نابسامان حمل ونقل هوایی

بیش از 7 میلیون مسافر از جاذبه های گردشگری کشور بازدید کردند

وقتی گران شدن اجناس ذائقه مردم را در سال 97 تغییر داد!

یک میلیون و 200 هزار خودرو وارد قم شد

341 هزار نفر از جاذبه های گردشگری قزوین دیدن کردند

علت گرانی پیاز از زبان رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی

دستور وزیر رفاه برای بسیج امکانات به منظور حمایت از سیل زدگان

خسارت به 6000 واحد مسکونی در سیل مازندران

صادرات، پیاز را کم یاب و گران کرد!

شیفت شب؛ یائسگی زودرس به بار می آورد

صادرات روزانه 1.25 میلیون بشکه ای نفت ایران در فوریه 2019

بیش از 7 میلیون مسافر از جاذبه های گردشگری کشور بازدید کردند

متقاضیان خرید ارز بخوانند/اسامی صرافی های فعال اعلام شد

تمهیدات دولت برای جبران خسارت سیل گلستان

سال پرتلاطمی پشت سرگذاشتیم/کاهش تورم و ثبات قیمت ها برنامه می خواهد

جمهوری اسلواکی به دانشجویان بورس تحصیلی می دهد

سیاست پولی و مالی انبساطی باشد

متقاضیان خرید ارز بخوانند/اسامی صرافی های فعال اعلام شد

تداوم ثبات در قیمت سکه و ارز + جدول

طرح بهبود رفتارهای ترافیکی در چهارمحال و بختیاری اجرا شد

شرکت های ایتالیایی حاضر به چشم پوشی از بازار ایران نیستند

341 هزار نفر از جاذبه های گردشگری قزوین دیدن کردند

کشف انبار میلیاردی کالای قاچاق در دلیجان

هرروز یک نماهنگ یک روستا معرفی روستای خسروآباد استان یزد در مجموعه «مردم بالادست»

دستور وزیر صمت برای تامین ارزاق سیل زدگان شمال کشور

یک میلیون و 200 هزار خودرو وارد قم شد

ورود حدود 5 میلیون مسافربه خراسان رضوی

دستور رحمانی برای تامین ارزاق مناطق سیل زده

آغاز مرحله دوم عرضه میوه ستاد تنظیم بازار در قزوین توزیع میوه تا پایان تعطیلات نوروزی

خوزستان مهیای تحقق شعار «رونق تولید»

سبقت نرخ اجاره مسکن از درآمد خانوار ایرانی

سبقت نرخ اجاره مسکن از درآمد خانوار ایرانی