مطالب مرتبط:
اجرای طرح تنفس جنگل های شمال در هاله ای از ابهام
اجرای طرح «زنگ گردشگری» برای اولین بار در اردبیل
اجرای طرح مخرب گردشگری آشوراده توجیهی جز انگیزه اقتصادی ندارد
نمی توان رفراندومی برگزار کرد که ضمانت اجرای آن در هاله ای از ابهام است/ قانون گذاران برای همه شهرها نسخه یکسانی می پیچنند
باغ راه کیش، بستر اجرای سه طرح خدماتی، گردشگری و فرهنگی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اسفند 1397 ساعت 18:262019-02-21اجتماعي

اجرای طرح «سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری» در هاله ای از ابهام


ایرنا- تکمیل نبودن زنجیره توسعه گردشگری در سمنان با وجود تردد 20 میلیونی زائران حرم رضوی (ع) از محورهای ارتباطی استان و فقدان برنامه جامع و عملیاتی، - اجرای طرح سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری در هاله ای از ابهام سمنان- ایرنا- تکمیل نبودن زنجیره توسعه گردشگری در سمنان با وجود تردد 20 میلیونی زائران حرم رضوی (ع) از محورهای ارتباطی استان و فقدان برنامه جامع و عملیاتی، اجرای طرح سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در اواخر سال 96 بود که محمد جهانشاهی مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با طرح شعار سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری جهت گیری خاصی برای توسعه بخش گردشگری سمنان ارائه داد.

تحقق این برنامه جامع با وجود مشکلات زیرساختی در بخش های مختلف نیازمند همدلی و همراهی دستگاه های اجرایی ، سرمایه گذاری بخش خصوصی و مردم است، به گفته کارشناسان، با وجود ساخت ده ها هتل، اقامتگاه بوم گردی و رستوران در چند سال گذشته در نقاط مختلف استان اما رغبت گردشگران داخلی و خارجی برای بهره مندی از این ظرفیت ها همچنان ناامید کننده است.

براساس آمار در سال 96 تنها یک هزار و 649 گردشگر خارجی از سمنان دیدن کردند و استان از این حیث در رتبه 25 کشور قرار دارد.

هم چنین براساس پژوهش های سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، سرمایه گذاری در بخش سلامت و ورزش از طرح های ایده آل برای توسعه در بخش گردشگری سمنان است که تاکنون برنامه جامعی در استان تعریف و تدوین نشده است.

در استان سمنان تاکنون یک هزار و 693 بنای تاریخی شناسایی شده است و از سویی دیگر استفاده بهینه از ظرفیت های طبیعی این دیار می تواند به افزایش اشتغال در استان دامن بزند.

از سوی دیگر دولت توان بازسازی بناهای تاریخی شناسایی شده در سمنان را ندارد و واگذاری 30 کاروانسرا و صدها بنای تاریخی این استان به بخش خصوصی می تواند در تحقق شعار سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری موثر باشد.

** ظرفیت های گردشگری سمنان نیازمند معرفیرییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان روز پنجشنبه در نشست کارگروه تولید و اقتصاد استان سمنان گفت: ظرفیت های گردشگری استان سمنان برای رونق اقتصادی و افزایش اشتغال نیازمند معرفی است.

علی اصغر جمعه ای افزود: در چند سال گذشته اقدام های بسیار قابل توجهی برای توسعه گردشگری سمنان انجام شد اما نبود رویکردهای تبلیغاتی یک نقطه ضعف در شکوفایی این بخش است.

وی اضافه کرد: ظرفیت های گردشگری استان باید به تورگردان های شهرهای پرجمعیت کشور شناسانده شود و با این راهبرد گردشگران از ظرفیت های طبیعی و تاریخی سمنان شناخت پیدا می کنند.

جمعه ای ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان در شهرهای پر جمعیت کشور مانند مشهد، تبریز و شیراز تبلیغات گسترده ای برای معرفی جاذبه های استان سمنان انجام دهد و تبلیغات تنها به استان تهران معطوف نباشد.

** برنامه ریزی شرکت شهرک های صنعتی برای رونق بازار صنایع دستی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان سمنان در نشست کارگروه تولید و اقتصاد استان سمنان گفت: برنامه ریزی های لازم از سوی این شرکت برای همکاری با اداره کل میراث فرهنگی در رونق بازار صنایع دستی استان سمنان انجام شده است.

حسن آل بویه خاطرنشان کرد: خوشه های فنی برای حمایت از صنایع دستی سمنان در شرکت شهرک های صنعتی سمنان و یک رویکرد جامع برای رونق این بخش از اقتصاد استان تعریف می شود.

** اتخاذ رویکرد فرهنگی در جذب گردشگر جواب نمی دهدمعاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در نشست کارگروه تولید و اقتصاد استان سمنان گفت: در مجلس شورای اسلامی برای بررسی بخش های مختلف سازمان میراث فرهنگی از نگاه فرهنگی به مسایل پرداخته می شود در حالی که اگر می خواهیم برای ایجاد اشتغال پایدار در بخش گردشگری تلاش شود باید نگاه ها اقتصادی باشد.

رحمان فرمانی با بیان اینکه اتخاذ رویکرد فرهنگی در جذب گردشگر جواب نمی دهد، گفت: 42 دستگاه اجرایی برای توسعه این بخش باید تلاش کنند و سازمان میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند برنامه های جامع اشتغال آفرین در این بخش را عملیاتی کند.

وی اضافه کرد: اقتصاد گردشگری براساس اصولی استوار است و تنها با وجود یک جاذبه گردشگری در یک منطقه نمی توان تعریف جامعی از توسعه در این بخش ارائه داد.

فرمانی اضافه کرد: اکنون صنعت گردشگری مهم ترین صنعت روز دنیا است و براساس تخمین شورای سفر و جهانگردی از 11 نفر در جهان یک نفر در بخش گردشگری اشتغال دارند و گردشگری 9 درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان ادامه داد: براساس تخمین ها، سالانه در 365 روز از سال به طور متوسط روزانه 350 هزار تخت اقامتی استان سمنان خالی از گردشگر است.

** بازدید 1649 گردشگر خارجی از سمنان معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: براساس اعلام رسمی سازمان میراث فرهنگی در سال گذشته یک هزار و 649 گردشگر خارجی از بناهای تاریخی استان سمنان بازدید کردند.

فرمانی ادامه داد: توسعه گردشگری سلامت و ورزش به عنوان بخش های ایده آل سمنان برای سرمایه گذاری از سوی سازمان میراث فرهنگی اعلام شده است و در زمان حاضر سرمایه گذاری گردشگری در استان در بخش های تاریخی، فرهنگی، ماجراجویانه، روستایی و عشایر و تجارت و بازرگانی است.

** توسعه گردشگری با تصمیم های مقطعی امکان پذیر نیستمعاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان نیز در نشست کارگروه تولید و اقتصاد این استان گفت: توسعه صنعت گردشگردی در استان 702 هزار نفر سمنان نیازمند تدوین برنامه های جامع و برنامه ریزی اصولی است.

حشمت الله عسکری افزود: نمی توان گردشگری را با اتخاذ تصمیم های مقطعی و تصادفی در سمنان توسعه داد و برای رونق این بخش باید هدفمند حرکت کرد.

وی خاطرنشان کرد: حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری سمنان در چند سال گذشته قابل توجه بوده و بانک های عامل استان با برنامه ریزی باید برای به سرانجام رسیدن این طرح های اقتصادی تلاش کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان ادامه داد: واگذاری بناهای تاریخی مانند کاروانسراها به بخش خصوصی از راهبردهای اساسی برای افزایش اشتغال در بخش گردشگری است که مسئولان در عملیاتی سازی این برنامه ها اقدام کنند.

عسکری با بیان اینکه واگذاری تعدادی از بناهای تاریخی به بخش خصوصی در سال های گذشته به صورت ناقص در سمنان اجرا شد، گفت: روند واگذاری کاروانسراهای میاندشت و لاسجرد به بخش خصوصی چندان رضایت بخش نبوده است.

وی تصریح کرد: اقتصاد کشور مناسبتی است و مسئولان امر با توجه به این رویکرد برای رونق اقتصادی در بخش های مختلف استان تلاش کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان برنامه جامع برای توسعه گردشگری سمنان برای سال آینده تدوین کند و استانداری با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در بخش های مختلف از صنعت گردشگری حمایت خواهد کرد.

** اعتبار بخش گردشگری سمنان افزایش یابدسرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: اکنون در بخش آموزش در این اداره کل تنها 500 میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است که این اعتبار جوابگوی میزان توقع ها نیست.

مهدی جمال افزود: دستگاه های اجرایی که در اقامتگاه های خود پذیرای گردشگر و مسافران هستند اطلاعات دقیقی از حضور و میزان اقامت این افراد به اداره کل میراث فرهنگی استان ارائه دهند.

وی اضافه کرد: توسعه گردشگری در سمنان تنها برعهده اداره کل میراث فرهنگی نیست بلکه تمامی دستگاه های اجرایی استان برای توسعه و رونق این بخش مشارکت داشته باشند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان گفت: دستگاه های اجرایی استان برای اهدای کالاهای یادبود از محصولات صنایع دستی سمنان استفاده کنند و با این راهبرد می توان برای رونق این بخش و افزایش اشتغال در سمنان اقدام کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، کارشناسان بر این باورند صنعت گردشگری بهترین مسیر توسعه پایدار بوده و با هزینه های کم اقتصادی می توان توسعه را در استان سمنان رقم بزند.

کشورهای پیشرو در گردشگری استاندارد خدمات رسانی در فرودگاه ها، بیمارستان ها، حمل و نقل، اقامتگاه ها، پذیرایی، صدا و سیما و فروشگاه ها را مطابق با نیاز گردشگران تعریف کرده اند و در زمان حاضر توسعه صنعت گردشگری استان سمنان نیازمند بازنگری زیرساخت های اقتصادی و ارائه خدمات مطلوب مطابق با استانداردهای بین المللی از مبدا تا مقصد است.

صاحبنظران معتقدند، توسعه صنعت گردشگری استان نیازمند هم افزایی و همدلی تمامی دستگاه های دولتی و بخش خصوصی در تامین زیرساخت ها است.

همچنین تقویت روحیه گردشگر پذیری در بین جوامع محلی و بالا بردن سطح آگاهی آن ها در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در کنار تامین زیر ساخت ها امری مهم در توسعه این صنعت است.


کلید واژه ها: گردشگری - گردشگر - سمنان - استان - توسعه - برنامه - سرمایه گذاری - بنای تاریخی - صنایع دستی - تاریخی - اقامتگاه بوم گردی - زائران - افزایش - سرمایه - اشتغال - اقتصاد - میراث - گردشگران - تبلیغاتی - جهانشاهی - کشور - کشاورزی - رستوران - اقتصادی - بازسازی - مشکلات - گزارش - طبیعی - سلامت - معادن

آخرین اخبار سرویس:
حال و هوای میدان تجریش در آستانه نوروز

پیش بینی بارش برف و باران طی 3 هفته اول فروردین در سراسر کشور

یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در گناباد به بهره برداری رسید

یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در گناباد به بهره برداری رسید

برف وکولاک شدید راه روستاهای بخش کالپوش میامی را بست

مانور ستاد تسهیلات خدمات سفر نوروز 98 در دماوند برگزار شد

امدادرسانی به مسافران گرفتار در گردنه خوش ییلاق ادامه دارد

هفت برنامه شاخص برای مسافران نوروزی در میامی اجرا می شود

عکس یادگاری خبرنگاران با هیئت دولت

هشت رخ نمایی آسمان ایران در سال 1398

تحقیق درباره شغل سردفتر

یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در گناباد به بهره برداری رسید

هشدار درباره تبلیغات تورهای ارزان قیمت

وصیت شهدا « همدلی» است

پایتخت، آماده استقبال از بهار

تحقیق ساختمانهای فلزی

جاده چهارخطه هراز تا سال 99 تکمیل می شود/خدمات دهی بیش از 14 هزار دستگاه اتوبوس در تعطیلات نوروز

برف وکولاک شدید راه روستاهای بخش کالپوش میامی را بست

تداوم بارندگی ها تا پنج شنبه در سمنان

پیش بینی بارش برف و باران طی 3 هفته اول فروردین در سراسر کشور

امدادرسانی به مسافران گرفتار در گردنه خوش ییلاق ادامه دارد

هفت برنامه شاخص برای مسافران نوروزی در میامی اجرا می شود

طرح ملی نماز کلید بهشت در کهگیلویه و بویراحمد پایان یافت

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های مازندران

کاهش شدید دما طی روزهای ابتدایی سال 98

چهارشنبه سوری نشانی از پاکی ایرانیان

تحقیق درباره شغل معلم

کاهش شدید دما در روزهای ابتدایی سال 98

ترافیک سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور

توضیح مترو درباره ورود فاضلاب به چشمه علی

تعریض و بازگشایی پل سه راه سیمان در بزرگراه امام رضا (ع)

به نام پدر

طرح ملی نماز کلید بهشت در کهگیلویه و بویراحمد پایان یافت

سیل نکا خسارت جانی نداشته است

باران، پروازهای فرودگاه ساری را لغو کرد

خدمت رسانی «تاکسی گردشگری» در ایام نوروز

زور سدها به طغیان رودخانه های مازندران نرسید

محدودیت تردد در محور های خراسان شمالی

ترافیک سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور

کاهش شدید دما در روزهای ابتدایی سال 98/ 13 بدر باران می بارد

مردم خانه هایشان را تخلیه کردند/ از مدیریت بحران خبری نیست/جابه جایی مردم با قایق و تیلر

طرح پلیس دوچرخه سوار در نیشابور آغاز شد

باران، پروازهای فرودگاه ساری را لغو کرد

نقش های روزگاران

آغاز سفرهای نوروزی؟/ ترافیک در مسیرهای خروجی پایتخت پرحجم است

طرح پلیس دوچرخه سوار در نیشابور آغاز شد

زاینده رود هم به استقبال بهار رفت

ترافیک نیمه سنگین در محور هراز/ سطح جاده لغزنده است

محدودیت تردد در محورهای خراسان شمالی

راه اندازی اردوی راهیان نور آبی

بارورسازی ابرها مشکل خشکسالی کشور را حل نمی کند

کولاک شدید در جاده چالوس

شمال تهران آماده آغاز بهار شد

بررسی قوم عشایر از دیدگاه جامعه شناسی

گذر موج ناپایدار از روی استان

تحقیق و مقاله ای در مورد علفزار و علوفه

باران شدید در شهرها و روستاهای مازندران

وحید اورکی بهار دشت سوسن در انتظار مسافران نوروزی

به علت ایجاد خطر وقوع سیل؛ جاده بجنورد به جنگل گلستان مسدود شد

خرمشهر نگینی درخشنده در بهار خوزستان

مرور خاطرات 8 سال پایمردی وایثار

چهارمحال و بختیاری، استان آب و آینه

شهرها و روستاهای مازندران در مسیر غرقابی

زنجان در آستانه نوروز برفی و بارانی می شود

طرح آرامش بهاری در50 بقعه آذربایجان شرقی از فردا آغاز می شود

تعداد محدودی از منازل شهروندان گنبدی دچار آبگرفتگی شد

آمادگی 380 مدرسه استان برای اسکان مسافران نوروزی +فیلم

کاهش شدید دما در روزهای ابتدایی سال 98

شهرها و روستاهای مازندران در مسیر غرقابی

آمادگی میناب برای پذیرایی از گردشگران نوروزی

ترافیک سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور

طرح آرامش بهاری در50 بقعه آذربایجان شرقی از فردا آغاز می شود

زنجان در آستانه نوروز برفی و بارانی می شود

40 گونه پرنده آبزی در شیروان مشاهده شدند

تصاویری از سرزمین عجایب هفتگانه

تعداد محدودی از منازل شهروندان گنبدی دچار آبگرفتگی شد

پلیس با برهم زنندگان نظم در شب چهارشنبه سوری برخورد می کند

بهره برداری از 10 کیلومتر دیگر از طرح چهار خطه کردن محور هراز

سوالات استخدامی آتش نشانی - سال 98 ( همه رشته ها )

شرایط آرام جوی تا چهارشنبه/ ورود سامانه پربارش و سرد از شب تحویل سال

اطلاع مسافران از وضعیت راه ها با سامانه 141

چطور لکه های لباس بچه را راحت پاک کنیم؟

فعالیت 5500 امدادگر در نوروز

200 کلاس برای اسکان نوروزی مسافران در گرمسار آماده شده است

تلاش همگانی برای حفظ طبیعت با رعایت حقوق شهروندی

تلاش همگانی برای حفظ طبیعت با رعایت حقوق شهروندی

قایق سواری در گواب پس از 17 سال

کاهش شدت باران از امشب در مازندران

کنترل وسایل منزل با استفاده از فرامین صوتی

ترافیک سنگین در جاده های منتهی به شمال کشور

طی ساعات اخیر؛ برف به خراسان شمالی رسید + تصویر و فیلم

آخرین تصمیمات ستاد خدمات سفر لرستان

6000 هکتار از جنگل های سردشت محلول پاشی شد

ترافیک در جاده های منتهی به شمال ایران

6000 هکتار از جنگل های سردشت محلول پاشی شد

تمهیدات لازم چهارشنبه سوری

جان باختن 56 نفر در 48 ساعت گذشته در جاده ها

مدارس و دانشگاه های غیرانتفاعی آذربایجان شرقی کیفیت نامطلوبی دارند

طرح سی پی در شیراز نیازمند بازنگری جدی است

کاهش شدت باران از امشب در مازندران

اجرای طرح «سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری» در هاله ای از ابهام

اجرای طرح «سمنان 2020 مقصد تازه گردشگری» در هاله ای از ابهام