مطالب مرتبط:
بازنگری آلمان نسبت به روابط برلین و واشنگتن
انتقاد آلمان از عدم هماهنگی ترامپ با برلین در تصمیم گیری ها
انتقاد آلمان از عدم هماهنگی ترامپ با برلین در تصمیم گیری ها
بازگشت ترامپ از عراق و آلمان به واشنگتن
درخواست عربستان برای بازپسگیری جزایر سه گانه از ایران!/تعلیق سفرهای سیاسی فرانسه، آلمان، انگلیس و هلند به عربستان سعودی/ضرب الاجل 72 ساعته واشنگتن به ریاض/درخواست 40 نماینده آمریکا از ترامپ برای اعمال تحریم های سخت علیه عربستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اسفند 1397 ساعت 18:052019-02-21بين الملل

سیگنال های ارسالی از واشنگتن چه پیامی برای برلین دارد؟ / آلمان به دنبال «نقشه دوم» برای مواجهه با مانورهای زیگزاگی ترامپ


- آلمانیها ارتباط طولانی خود با آمریکا را رابطه ای ویژه می دانند: آمریکا به بازسازی آلمان پس از جنگ جهانی دوم کمک کرد، پس از سقوط دیوار برلین به اتحاد دو آلمان کمک کرد و حتی امروز تضمین کننده امنیت آلمان است.

اما ظهور ترامپ و شعار اولویت دادن به آمریکا موجب فاصله افتادن میان این دو متحد شده است و آلمانی ها اعتماد خود به برادر بزرگتر را از دست داده اند.

آتلانتیک در مطلبی به قلم امیلی شولتیز و یوری فریدمان نوشت: ماه گذشته اعضای کمیته روابط خارجی مجلس آلمان، بوندس تاگ، در برلین گردهم آمدند.

در این نشست دو موضوع در دستور کار قرار گرفت: نخست پیامدهای تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه و دوم شایعاتی که درباره تصمیم مشابهی در افغانستان به گوش میرسد.

آنها می خواهند بدانند سیگنال های ارسالی متفاوت از واشنگتن چه پیامی در خود دارند و واکنش آلمان به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا، چه باید باشد؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازانتخاب ، در ادامه این مطلب آمده است: اشتفان لیبیش، نماینده مجلس و سخنگوی روابط خارجی حزب چپ به مجله آتلانتیک گفت: بدترین مسأله خود این تصمیم نیست بلکه نحوه اعلام آن به طریقی است که هیچکس نتوانست خودش را آماده کند.

لیبیش که این اقدامات را نمونه تازه ای از مانورهای زیگزاگی آمریکایی می داند در ادامه افزود: سیاستمداران آلمانی هنوز دارند می آموزند که چگونه خود را با شرایط جدید هماهنگ کنند .

این نخستین بار نیست که آلمانی ها از زمان روی کار آمدن ترامپ، در مواجهه با تصمیمات واشنگتن، نامطلع، سردرگم و مأیوس شده اند.

دولت ترامپ موجب شده دولت های اروپایی به فکر تجدیدنظر در تعامل با متحد قدیمی خود بیفتند.

از مواضع انتقادی ترامپ به ناتو و تجارت جهانی گرفته تا تصمیم برای خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس، موجب شده رهبران اروپایی دریابند که اوضاع پیشین تغییر کرده و هر آن ممکن است توییت های ترامپ تبدیل به تصمیمات سیاسی ملموس در عالم واقعیت شود.

این احساس همزمان با برگزاری اجلاس امنیتی مونیخ برجسته تر شد.

آلمانیها ارتباط طولانی خود با آمریکا را رابطه ای ویژه می دانند: آمریکا به بازسازی آلمان پس از جنگ جهانی دوم کمک کرد، پس از سقوط دیوار برلین به اتحاد دو آلمان کمک کرد و حتی امروز تضمین کننده امنیت آلمان است.

اما ظهور ترامپ و شعار اولویت دادن به آمریکا موجب فاصله افتادن میان این دو متحد شده است و آلمانی ها اعتماد خود به برادر بزرگتر را از دست داده اند.

در حالی که آلمانی ها در گذشته پیرو رهبری آمریکا بودند، اکنون تاکید دارند که اروپا باید مسیر خود را دنبال کند.

نگاه اعتمادآمیز به آمریکا به عنوان یک شریک پایدار در مسائلی مانند تجارت و تهدید روزافزون چین و روسیه، اکنون در حلقه های فکری اروپا جای خود را به تردید و نگرانی داده است.

نوربرت رودگن، رییس کمیته روابط خارجی بوندس تاک به آتلانتیک گفته است: امروز بسیار شفاف تر از دوسال پیش می بینیم که ترامپ نماینده نقطه عطفی در روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس و بهخصوص آلمان و آمریکاست.

از نظر او مفاهیم پس از جنگ مانند اتحاد و گسترش آن در سطح بین المللی با رهبری آمریکا دیگر توجیهی ندارد.

از بسیاری جهات نظم جهانی بدون تغییر پابرجا مانده است.

آمریکا از ناتو خارج نشده و رسماً تعهداتش به آن را زیر پا نگذاشته است.

اتحاد اروپا و آمریکا اگرچه تضعیف شده هنوز دارای نقاط مشترک اقتصادی، امنیتی و فرهنگی است.

هنوز از هر سیاستمدار اروپایی بپرسید تاکید می کند که روابط اروپا با آمریکا بسیار اهمیت دارد.

اما اوضاع پشت پرده در حال تغییر است.

ابتدا بسیاری تصور می کردند که مشاوران ترامپ او را وادار می کنند که مواضعش را تعدیل کند.

اما مشاوران کارکشته مانند مک مستر و ژنرال متیس، یک به یک کنار گذارده شدند و برای دیپلمات های آلمانی، روابط کمی در کاخ سفید باقی گذاشتند.

نیلز اشمیت، سخنگوی سیاست خارجی حزب سوسیال دموکرات که بخشی از دولت ائتلافی مرکل است می گوید: مذاکره برای امور باثبات و پایدار با دولت آمریکا و ترامپ برای آلمانی ها بسیار دشوار شده است.

ما ارتباطاتی برقرار کرده ایم اما موفقیت کمی داشتیم .

در حالی که اروپایی ها صراحتا از سیاست ترامپ برای خروج از سوریه انتقاد نمی کنند، این اتفاق سبب شده اروپا به فکر منافع امنیتی خود به طور مستقل بیفتد.

آلموت مولر، رییس دفتر شورای روابط خارجی اروپا در برلین میگوید: لازم است که ما قادر باشیم به تعامل با واشینگتن ادامه بدهیم اما باید بدانیم که دیگر رفتار آمریکا قابل پیش بینی نیست .

شاید به همین دلیل است که حزب اشمیت، توافق قدیمی میان آلمان و آمریکا برای استقرار بمب های اتمی در این کشور را در صورت وقوع درگیری های نظامی در این قاره زیرسوال برده است.

این نگرانی پس از آن ایجاد شد که دولت ترامپ اعلام کرد احتمال دارد که از توافق با روسیه برای محدودیت موشکهای هسته ای در اروپا خارج شود.

در حالی که دولت مرکل از این شراکت اتمی حمایت می کند، این حقیقت که یک حزب آلمانی آشکارا آن را زیر سوال میبرد، حکایت از بالا رفتن دیوار بی اعتمادی میان دو کشور دارد.

این نگاه ها به فعالان سیاسی و دیپلمات ها محدود نمی شود.

نظرسنجی های جدید نشان می دهد که افکار عمومی نیز در آلمان علیه آمریکا جبهه گرفته است 85 درصد از رای دهندگان نگاهی منفی به اقدامات آمریکا داشتند و تنها 10 درصد نگاه مثبتی به عملکرد دولت آمریکا دارند.

در انتخاب میان آمریکا یا چین به عنوان شریکی قابل اعتماد، آلمانی ها با نسبت 42 به 23 به نفع چین رای دادند.

نگاه آلمانی ها به سیاستهای واشنگتن را می توان در اظهارات مکرر هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان مشاهده کرد: پاسخ به شعار اولویت آمریکا باید اروپای متحد باشد .

اما تحقق ایده اتحاد اروپا که همواره روی کاغذ از حمایت اروپاییان برخوردار بوده، در شرایط فعلی که شاهد ظهور پوپولیسم، تداوم اختلافات درباره سیاستهای مهاجرتی و نگرانی از رکود اقتصادی در اروپا هستیم، دور از واقعیت است.

جو کایزر، مدیر شرکت زیمنس آلمان، در ماه دسامبر حین بازدید از آمریکا این نگرانی را منعکس کرد.

او با اشاره به قانون عمل و عکسالعمل نیوتن، وضعیت مشابه آن را در حوزه ژئواکونومیک، نتیجه مداخلات ترامپ در روابط میان اروپا و آمریکا دانست.

این شرکت که رهبر اقتصاد آلمان قلمداد می شود، همان نگاه ترامپ را منعکس کرد که اروپا را بیش از یک متحد، رقیبی برای آمریکا می داند.

او از دولت آلمان می خواهد که سیاست مشابهی مانند ترامپ یعنی اولویت آلمان برای حمایت از رقابت با شرکتهای چینی و آمریکایی در پیش بگیرد.

کایزر میگوید: آلمان به یک نقشه شماره دو نیاز دارد.

اگر نمی توانیم با سایر کشورهای اروپا همگام شویم، بهتر است به تنهایی اقدام کنیم و پیامدهای آن را درک کنیم.

به عنوان مثال او به اقدام روسای سه شرکت بزرگ خودروسازی آلمان اشاره کرد که در پی تهدید ترامپ برای افزایش تعرفه واردات خودرو از اروپا، به طور خصوصی با او در واشنگتن دیدار کردند.

او معتقد است این همان نقشه شماره دو است چراکه نقشه شماره یک، اقدام مشترک اروپایی ها باید می بود.

شرکت زیمنس منافع زیادی در نحوه پاسخ دادن به این نگرانیها دارد.

زیمنس در عراق رقابت شدیدی با شرکت جنرال الکتریک آمریکا دارد.

نارضایتی او از رقابت پذیری اروپا با آمریکا ریشه در ناامیدی از رفتار بروکسل دارد.

این ماه اتحادیه اروپا مانع ادغام زیمنس با شرکت آلستوم فرانسه برای احداث خطوط آهن در رقابت با چین شد.

بهانه اتحادیه نیز خدشه به شرایط رقابتی در بازار و بالا رفتن بهای خدمات بود.

اینگونه اظهارنظرها منعکس کننده مباحثات مرتبط با نحوه ایفای نقش آلمان در سطح جهانی است.

دولت آلمان همواره از به دست گرفتن نقشی فعال در رهبری جهان، شانه خالی کرده است.

امیلی هابر، سفیر آلمان در آمریکا با اشاره به چالش بزرگ پیش روی اروپا در رقابت با چین به عنوان یک رقیب راهبردی و روسیه به عنوان یک رقیب نظامی، سخنان کایزر را زیر سوال می برد.

او می گوید: پاسخ اروپا، اولویت آلمان نیست.

خودتان را فریب ندهید.

میدانیم که برای اعمال قدرت خود به سایه بزرگتر اتحادیه اروپا و یکپارچگی این قاره نیاز داریم.

بنابراین اولویت آلمان، یا لوگزامبورگ یا فرانسه معنایی ندارد زیرا موجب تضعیف قدرت ما می شود .

او تاکید میکند که سیاستگذاران آلمانی، آمریکا را تحت ریاست ترامپ یک رقیب به جای متحد نمیدانند، اما یک استثنای نگران کننده وجود دارد: انتقاد دولت ترامپ نه از برخی اقدامات و سیاستهای خاص در اروپا بلکه ذات یکپارچگی این قاره.

در هر صورت پاسخ آلمان و اروپا به دوره تسلط ترامپ بر سیاست خارجی آمریکا بر این فرضیه استوار است که اگر حتی یک رییس جمهور دیگر از سال 2021 به کاخ سفید بیاید، برخی تحولات ایجاد شده عمری بیشتر از دوره حکومت ترامپ خواهند داشت.

اشمیت معتقد است که ممکن است اوضاع فعلی در سطوح متفاوتی از شکل و لحن جدید بیان شوند اما آنچه پابرجا میماند، عقب نشینی از شرق نزدیک، کاهش تمایل برای مشارکت در پیمان های بین المللی و خروج آمریکا از این معاهدات است.

این جدایی به این زودی ها به حالت قبلی باز نمیگردد.


کلید واژه ها: آلمان - آمریکا - آلمانی - تصمیم - جنگ جهانی دوم - دیوار برلین - واشنگتن - آمریکایی - امنیت - جهانی - بازسازی - اروپایی - طولانی - نماینده مجلس - سیاستمداران - دیوار - اتحاد - امروز - رابطه - روابط - افغانستان - جدید - دولت - سقوط - مجلس - نخستین - واقعیت - متفاوت - انتخاب - اجلاس

آخرین اخبار سرویس:
عامل تیراندازی در هلند دستگیر شد/انگیزه فرد مهاجم مشکلات خانوادگی بوده است

پارلمان اردن خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از این کشور شد

دیدار فوتبالیست معروف با اردوغان +عکس

عکسی از جاده چالوس در دهه شصت

سفیر آلمان از موتور ویژه خود رونمایی کرد+عکس

گزارشگر ویژه سازمان ملل: اسراییل حتی آب سالم را هم از فلسطینی ها دریغ می کند

حمایت آلمان از فرانسه در سرکوب جنبش مردمی

پوتین قانون مقابله با انتشار خبرهای جعلی را امضا کرد

صدور ویزای ایران برای گردشگران در دو دقیقه

دولت فرانسه تظاهرات در برخی مناطق را ممنوع اعلام کرد

ایران و اروپا بر اهمیت اجرای آتش بس «الحدیده» تأکید کردند

تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه ممنوع شد

ترامپ: بهره هوشی «جو بایدن» پایین است

سفر نتانیاهو به آمریکا تلاش برای پیروزی در انتخابات است

همایش بررسی ظرفیت های ایران و چین

کارآفرینی، موتور جدید همکاری بین المللی است

کنترل اوضاع در بلندی های جولان توسط نظامیان روسیه و سوریه

دختری که زیر بلدوزر نظامیان اسراییلی جان داد

ثبت 11هزار مورد نقض آتش بس در یمن توسط عربستان

مادورو خرابکاری در شبکه برق را اقدام تروریستی نامید

حزب الله لبنان عملیات سلفیت را به ملت فلسطین و گروههای مقاومت تبریک گفت

گزارشگر ویژه سازمان ملل: اسراییل حتی آب سالم را هم از فلسطینی ها دریغ می کند

دولت فرانسه تظاهرات در برخی مناطق را ممنوع اعلام کرد

سوریه کمک آمریکا به کلاه سفیدها را به شدت محکوم کرد

اشرف غنی دستور خلع سلاح افراد مسلح غیرمسئول کابل را صادر کرد

پنجمین دور مذاکرات ایران و چهار کشور اروپایی

ثبت 11هزار مورد نقض آتش بس در یمن توسط عربستان

فرانسه تظاهرات جلیقه زردها را در برخی مناطق ممنوع می کند

ایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک ندارد

پرویز زاهدی درگذشت

به دستور مدیر شبکه برنامه 90 از جدول پخش خارج شد

برادر همسر بن‎علی در فرانسه به پول شویی متهم شد

برادر همسر بن علی در جنوب فرانسه بازداشت است

قانونگذاران اردنی اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از امان را خواستار شدند

ایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ.ک.ک. ندارد

ورزشی نویس خوشنام ایران درگذشت

یمن: ائتلاف متجاوز بیش از 1000 بار توافق الحدیده را نقض کرده است

فرانسه تظاهرات جلیقه زردها را در برخی مناطق ممنوع می کند فرانسه تظاهرات جلیقه زردها را در برخی مناطق ممنوع می کند

قانونگذاران اردنی خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از امان شدند

روسیه: نام جدید «جمهوری مقدونیه شمالی» را به رسمیت می شناسیم

احتمال لغو نشست آوریل اوپک/هیچ فشاری را تحمل نمی ‎کنیم

شورای حقوق بشر جرایم رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را بررسی می کند

لغو بزرگترین نمایشگاه سلاح نیوزیلند به دنبال حمله تروریستی اخیر

مخالفت رییس مجلس انگلیس با رای گیری مجدد برای برگزیت

بایدن برای شکست ترامپ چقدر شانس دارد؟

جنجال صهیونیست ها بر سر ملاقات یک دیپلمات ایرانی

هدف از نشست نظامی ایران، سوریه و عراق چیست؟

باغوز زیر آتش

تحقیق و مقاله ای در مورد انجیر

اهمیت جنگهای سیاسی و اقتصادی

500 مامور اورژانس چهارشنبه سوری در تهران آماده باش هستند

خرید بلیت مترو امکان جدید سامانه «تهران من»

حمایت آلمان از اقدام خشونت آمیز پلیس فرانسه در مقابله با جلیقه زردها

نخست وزیر فرانسه: رییس پلیس جدیدی برای پاریس معرفی می شود

ادامه تظاهرات گسترده در سودان همزمان با سفر هیئت آمریکایی

آمریکا در حل و فصل بحران سوریه جدی نیست

چهار دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا 19 مارس دیدار می کنند

لغو بزرگترین نمایشگاه سلاح نیوزیلند به دنبال حمله تروریستی اخیر

تحقیق و مقاله ای در مورد افت شب پره یک نقطه ای برنج

داعش به پایان خلافت خود اعتراف کرد

اخطاریه سازمان هواشناسی

ممنوع شدن هرگونه تظاهرات اعتراضی در فرانسه

پرویز زاهدی دارفانی را وداع گفت

شورای حقوق بشر جرایم رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را بررسی می کند

سرلشگر باقری: تروریست ها امنیت ایران را تهدید می کنند/ مبارزه با تروریسم تا شکست کامل آن ادامه می یابد

تمدید بالاترین سطح تهدید تروریستی در اوترخت هلند

عالی ترین مقام کلیسای کاتولیک فرانسه استعفا کرد

حسابداری بین الملل (بررسی رویکردهای مختلف حسابداری در حال حاضر)

کشته و زخمی شدن دست کم 45 عضو طالبان توسط نیروهای افغان

ارتش عراق از نزدیک بودن گشودن مرزها با سوریه خبر داد

نخست وزیر کانادا برای سومین بار طی سه ماه، کابینه خود را تغییر داد

بازارچه مرزی اینچه برون

مناطق جنوبی استان جیزان عربستان در اشراف کامل نیروهای یمنی؛ ضربات مهلک به مزدوران سعودی در حومه کوه های « جحفان و القیس»

گزارش النشره درباره اهداف پمپئو از سفر به لبنان

پرویز زاهدی درگذشت

ایران چگونه ‎اف14‏‎خریداری شده قبل از انقلاب را سرپا نگه داشته؟ / پرواز جنگنده های اف 14 برای حفاظت از تاسیستات هسته ای و نیروگاه بوشهر/ 5 دهه گذشته، اما F14 های ایران روز به روز دارند بهتر و بهتر می شوند

اعتراف صهیونیست ها درباره ایران

حمایت آلمان از اقدام خشونت آمیز پلیس فرانسه در مقابله با جلیقه زردها

هشدار کویت درباره سیاست رژیم صهیونیستی برای تقسیم مسجد الاقصی

آخرین خبر ها از قدرت نمایی رزمندگان یمنی در استان نجران عربستان؛ تار و مار شدن مزدوران سعودی در مناطق «الرابعه، الرشاحه الغربیه، الضبعه»

افزایش تلفات تیراندازی در شهر اوترخت هلند به 3 کشته و 9 زخمی

انتقاد ناتو از تقویت ساز و کار نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه

دمشق مناطق تحت کنترل کُرد ها را آزاد می کند

رییس پارلمان انگلیس: دولت نمی تواند برای توافق قبلی برگزیت مجددا رای گیری کند

عوامل موثر بر عضویت اتحادیه کارگری در کشورهای OECD

پنجمین دور گفت وگوهای ایران و چهار کشور اروپایی برگزار شد

استقرار بمب افکن های استراتژیک TU-22M3 روسیه در کریمه

همایش ضد صهیونیستی در ایتالیا

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره افزایش طول موج آب های شمالی و جنوبی کشور

حادثه تیراندازی تروریستی بوده است

آلمان بر حمایت از فرانسه در مقابله با خشونت های معترضان تاکید کرد

فضای ضد اسلامی در آلمان وجود ندارد

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره افزایش طول موج آب های شمالی و جنوبی کشور

بررسی نقش تصاویر ماهواره ای بعنوان یک ابزار قوی در امر اکتشاف و استخراج (GIS)

رییس جمهوری اتریش خواهان ایستادگی در برابر اقدامات ضدبرجامی ترامپ شد

پرویز زاهدی درگذشت

خالد بن فرحان خطاب به ریاض: حکومت ظلم دوام نمی آورد

خرمشهر نگینی درخشنده در بهار خوزستان

بیانیه ائتلاف 14 فوریه بحرین در محکومیت جنایت تروریستی نیوزیلند

ایران در عملیات ارتش ترکیه علیه پ.ک .ک دخالتی ندارد

سیگنال های ارسالی از واشنگتن چه پیامی برای برلین دارد؟ / آلمان به دنبال «نقشه دوم» برای مواجهه با مانورهای زیگزاگی ترامپ

سیگنال های ارسالی از واشنگتن چه پیامی برای برلین دارد؟ / آلمان به دنبال «نقشه دوم» برای مواجهه با مانورهای زیگزاگی ترامپ