مطالب مرتبط:
ساخت دانشگاه بر روی کوه با  مدیریت ریسک ، تجربه ای جهانی است/ضرورت اعمال مدیریت در شرایط عادی
شرایط جنگ اقتصادی ایجاب می کند؛ قوانین جدید برای برخورد با تولید کنندگان گران فروش و کم فروش
عزتی: شرایط بازار ارز عادی می شود/ خریداران دلار 12 هزار تومانی متضرر شدند
روحانی: اوضاع بحرانی نیست ولی در شرایط عادی نیز نیستیم
شرایط زندان قرچک کاملاً عادی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اسفند 1397 ساعت 23:012019-02-20اقتصادي

قوانین باید با شرایط غیر عادی فعلی همسو شود


ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: قوانین را باید مطابق با شرایط غیر عادی کنونی اقتصاد کشور تنظیم و اجرا کنیم.

- غلامحسین شافعی چهارشنبه شب در نشست شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در مشهد افزود: در حال حاضر موقعیت اقتصادی کشور عادی نیست و با اجرای قوانین عادی، نمی توان شرایط غیرعادی را مدیریت کرد.

وی اظهار داشت: اگر هر بنگاه اقتصادی یا واحد تولیدی به دلیل بدهی به سازمان هایی مانند امور مالیاتی یا تامین اجتماعی تعطیل شوند، این سازمان ها هیچ گاه به مطالبه خود دست پیدا نمی کنند و مشکل هیچ کس در این کشور حل نمی شود لذا باید ساز و کاری تعریف کرد که بتوان از تعطیلی این واحدها جلوگیری نمود.

وی گفت: پیشنهاد واگذاری مسئولیت گمرکات به اتاق های بازرگانی حدود یک سال و نیم قبل با وزیر اقتصاد وقت مطرح شد.

شافعی افزود: این طرح الگوبرداری از کشور ترکیه است که در آن مسئولیت گمرکات برعهده اتاق های بازرگانی است، در این راستا طرحی توسط اتاق بازرگانی ایران تهیه و به وزیر اقتصاد وقت ارائه شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در این طرح استان کرمانشاه برای مرز عراق و استان خراسان رضوی برای دو مرز دوغارون و سرخس به عنوان مناطق نمونه یا پایلوت اجرای طرح واگذاری مسئولیت گمرک به اتاق بازرگانی انتخاب شدند.

وی گفت: در صورتی که استاندار خراسان رضوی موافقت کند، پبگیری این طرح در دستور کار دبیرخانه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت استان قرار می گیرد.

شافعی افزود: در ارتباط با فرامین جدید مقام معظم رهبری در موضوع گام دوم انقلاب اسلامی، به همه شوراهای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در سراسر کشور ابلاغ شد که این موضوع را در نخستین جلسه خود در اسفند ماه در دستور کار قرار دهند، بررسی های لازم را انجام و نظرات مختلف را جمع بندی کنند و در نهایت آنها را به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در تهران ارائه دهند.

وی با اشاره به تاکید استاندار خراسان رضوی مبنی بر توسعه منطقه ای و متوازن استان گفت: در سال 1393 یک مطالعه عمیق در مورد توسعه پایدار روستایی در اتاق بازرگانی مشهد انجام شد که اگر به روزرسانی شود می تواند در راستای برنامه استاندار برای این استان مثمرثمر واقع شود.

وی اظهار داشت: این مطالعه و بررسی نشان می دهد که تمرکز روی توسعه شهری نتیجه ای جز مهاجرت روستاییان به شهر، تخلیه روستاها و افزایش حاشیه نشینی در شهرها در پی ندارد لذا اگر قرار باشد یک توسعه پایدار متوازن در کشور آغاز شود، نقطه آغاز حرکت و مطالعه باید از روستاها باشد.

* طرحهای دستور کار شورای گفت و گورییس دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی نیز دستور کار این نشست شورا را افزایش اختیارات استانی ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم، اجرای بند ه تبصره 6 قانون بودجه سال 1397، ماده 37 قانون تامین اجتماعی به عنوان یکی از موانع واگذاری واحدهای تحت تملک بانکها، افزایش و حذف مهلت ارزیابی دارایی های بنگاه های اقتصادی، پیشنهادات اصلاحی قانون مشوق های سرمایه گذاری خارجی و کارگزاری ها ذکر کرد.

علی اکبر لبافی افزود: پیشنهاد دبیرخانه شورا در خصوص افزایش اختیارات استانی ماده 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم این بود که با توجه به افزایش تعداد مراجعین، سقف اختیارات استانی با عنایت به ویژگی های هر استان به لحاظ تمهیدات استانی و گستردگی آن و سایر شاخص های کارشناسی برای اشخاص حقیقی از 500 میلیون ریال به یک میلیارد ریال و برای اشخاص حقوقی از 500 میلیون ریال به 10 میلیارد ریال افزایش یابد.

وی اظهار داشت: پیشنهاد دبیرخانه شورا در خصوص اجرای دقیق بند ه تبصره 6 قانون بودجه سال 97 نیز این است که آن بخش از درآمدهای انتقالی واحدهای تولیدی به خارج استان در پایان هر ماه از طریق سازمان امور مالیاتی به خراسان رضوی تخصیص و سهمیه وصولی اعمال شود.

وی گفت: همچنین در خصوص عوارض متعلق به شهرداری ها مبالغ به حساب مربوطه منتقل شود و از فشار مضاعف برای جبران سهم مالیاتی استان به سایر واحدها جلوگیری گردد.

مدیر کل امور مالیاتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: 37 شرکت بزرگ تولیدی که محل فعالیت آنها در مشهد است، مالیات خود را از طریق دفاترشان در تهران پرداخت می کنند و خراسان رضوی هیچ سهمی از این مالیات ندارد.

یحیی یعقوب نژاد افزود: تاکنون پرونده های مالیاتی چهار شرکت از این 37 شرکت به استان برگشت داده شده و سهم مالیاتی آنها در استان محاسبه می شود.

نماینده مردم سرخس، فریمان، بخشهای احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: شرکت های بزرگی که دفاتر اصلی آنها در تهران است اما محل فعالیت آنها در مشهد می باشد اغلب شرکت های مادر تخصصی بوده اند که در استان هایی مانند خراسان رضوی اقدام به راه اندازی شعبه کرده اند.

احسان قاضی زاده هاشمی افزود: در برنامه ششم توسعه در خصوص بازگشت دفاتر مالیاتی این نوع شرکتها به استانها بحث فراوان در مجلس شد، در بودجه 1397 قانونگذار تکلیف کرد که محل وصول مالیاتی این شرکتها در محل فعالیت واحدهای تولیدی آنها باشد.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد که این ضعف سازمان امور مالیاتی است که هنوز نتوانسته مطابق با قانون دفاتر مالیاتی شرکت ها را از تهران به محل فعالیت آنها منتقل کند.

وی گفت: هم اکنون دفاتر مالیاتی دو شرکت بزرگ ایران خودرو خراسان و شرکت گاز خانگیران واقع در خراسان رضوی، به صورت متمرکز در تهران قرار دارد در حالی که محل فعالیت آنها مستقل از تهران و در خراسان رضوی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: هم دولت و هم مجلس عدم اجرای این بند قانونی مربوط به بازگشت دفاتر مالیاتی شرکتها به محل فعالیت آنها در بودجه 97 را پذیرفته اند و در لایحه دولت برای سال 98، این حکم تکرار شده و مجلس این بند را پذیرفته است.

رضا جمشیدی افزود: انتظار می رفت که نمایندگان مجلس و سازمان امور مالیاتی این بند را در سال 1397 اجرایی می کردند.

وی اظهار داشت: از آنجا که نظام مالی در کشور درآمد بر هزینه نیست، در حوزه مالیات های مستقیم عدم اجرای این بند خیلی بر استان تاثیر نمی گذارد اما در حوزه مالیات بر ارزش افزوده عدم اجرای این بند خیلی موثر است.

وی گفت: سهم خراسان رضوی در مالیات های کشور 3.

7 درصد است در حالی که به نظر خیلی از افراد این استان سهم بیشتری دارد، لذا این مهم باید شفاف سازی شود.

*113 واحد تولیدی خراسان رضوی در تملک بانکهارییس دبیرخانه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در موضوع مشکلات ناشی از اجرای ماده 37 قانون تامین اجتماعی و واحدهای در تملک بانکها گفت: این ماده قانونی برای شرایط رونق اقتصادی در خصوص نقل و انتقال بنگاه های اقتصادی دیده شده و تعادلی در شرایط موجود و واحدهای در تملک بانکها برای تسویه بدهی بیمه ای و واحدهای تملیک شده، ندارد.

لبافی افزود: عدم صدور حکم خلع ید از طرف مراجع قضایی در خصوص املاک تملیکی جانشینی در اموال شرکت شهرک های صنعتی در این ارتباط استعلام شده ولی هنوز پاسخی واصل نشده است.

وی اظهار داشت: اداره کل تامین اجتماعی با توجه به اینکه اطلاعات لازم در ارتباط با برخی واحدها را ندارد، نمی تواند میزان مطالبات را نهایی کند.

وی گفت: تا پایان آذر ماه امسال 381 واحد شامل 113 واحد تولیدی، 221 واحد مسکونی و 16 واحد تجاری و سایر واحدها در تملک بانکها بودند که شورا پیشنهاداتی برای خروج واحدهای تولیدی از تملک بانکها و رفع بدهی آنها به تامین اجتماعی ارائه داد.

* اصلاح قانون مشوق های سرمایه گذاریرییس دبیرخانه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت خراسان رضوی گفت: این دبیرخانه پیشنهاداتی در خصوص اصلاح قانون مشوق های سرمایه گذاری خارجی و کارگزاری ها ارائه داده که جمع بندی آنها در دو قالب استفاده از ظرفیت ها و اختیارات قانونی درون استانی، اخذ مجوز ملی و اصلاح قوانین و مقررات و دستورالعمل های ذیربط می باشد.

لبافی افزود: فقدان طرحهای کارشناسی شده و آماده سرمایه گذاری برای معرفی به سرمایه گذاران خارجی، حداقل میزان سرمایه گذاری خارجی برای برخورداری از مشوق ها به میزان 300 هزار دلار، محدود بودن اختیارات نمایندگان دستگاه ها در مرکز خدمات سرمایه گذاری، عدم انطباق مدت تمدید پروانه کار با مدت زمان اقامت، تغییرات نرخ ارز و مشکل ارائه خدمات بانکی به سرمایه گذاران از جمله مشکلاتی است که سرمایه گذاران خارجی با آن مواجه هستند.

در این نشست با بیشتر پیشنهادات دبیرخانه شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت خراسان رصوی موافقت شد.


کلید واژه ها: اتاق بازرگانی - استان - استاندار خراسان رضوی - خراسان رضوی - اقتصاد - کشور - استاندار - اتاق - وزیر اقتصاد - شورای - توسعه - خراسان - قوانین - اتاق بازرگانی ایران - مطالعه - دولت - غیر عادی - شرایط - شافعی - اقتصادی - مقام معظم رهبری - روستاها - روستایی - استان کرمانشاه - تامین اجتماعی - کشاورزی ایران - گمرک - حاشیه نشینی - تعطیل - ایران

آخرین اخبار سرویس:
وضع بارندگی های ایران در سال 97

سال 97 در بازار خودروهای خارجی چه گذشت؟

120هزار میلیارد تومان در صنعت گردشگری سرمایه گذار شده است

120هزار میلیارد تومان در صنعت گردشگری سرمایه گذار شده است

معرفی مسجد تاریخی رنگونی های آبادان همراه با گزارش تصویری

برنامه داریم بانک های ناتراز را بررسی کنیم ، اگر لازم باشد مدیریت آن را بر عهده می گیریم

آغاز فعالیت 40 نوروزگاه پایتخت

راهکارهای ناکام گذاشتن سارقان در خانه های خالی

60 روستا در استان گلستان آب ندارد

گزارش تصویری مسجد تاریخی رنگونی های آبادان

با 70 میلیون تومان چه خودرویی می توان خرید؟

راه کار های مواجه با بریدن ترمز خودرو در هنگام رانندگی

زلزله قابل پیش بینی نیست؛ هواشناسی چرا؟

واحدهای صنفی و صنعتی مازندران بر اثر سیل 350 میلیارد ریال خسارت دیده اند

کدام خودرو را با 100 میلیون تومان می توان خرید؟

با تعصّب دنبال کالای ایرانی بگردید؛ فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد

رییس صنف بافندگان نساجی اصفهان: تأمین مواد اولیه مهم ترین مانع رونق تولید است/ جهش ارز و فرصت حمایت از تولید ملی

گزارش تصویری مسجد تاریخی رنگونی های آبادان

60 روستا در استان گلستان آب ندارد

بارندگی شدید در تمامی حوزه های آبریز خوزستان پیش بینی می شود

امنیت مرزها پیش شرط «رونق تولید»

گرانترین و ارزانترین شهرهای جهان کدامند؟

بازسازی مناطق سیل زده بلافاصله با مهیاشدن شرایط

اعزام کاروان امدادی شهرداری تهران به مناطق سیل زده خراسان شمالی

خسارت 1090 میلیارد تومانی سیل در گلستان در بخش کشاورزی

بارندگی های سیل آسا در لرستان از بامداد یکشنبه آغاز می شود

وزیر کشور تا عادی شدن اوضاع در مناطق سیل زده می ماند

60 روستا در استان گلستان آب ندارد

پیاز 2روز دیگر ارزان می شود/تعطیلی میادین میوه، دلیل افزایش قیمت

ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود/ نرخ دلار و یورو در روزی که همتی به بازار ارز رفت/ چرا پیاز به کیلویی 11 هزار تومان رسیده است؟ / خسارت 11 هزار میلیاردی سیل به کشاورزی گلستان

بهسازی مسیر گردشگری علویان مراغه تامین اعتبار شد

قول ثبت جهانی طاقبستان رانداده ام/ لزوم آزادسازی حریم اثر تاریخی

سخنگوی شرکت ملی گاز؛ گاز مشترکان مناطق سیل زده شمال کشور وصل شد

ممنوعیت جمع آوری کمک های مردمی غیر از هلال احمر و کمیته امداد / حساب ها مسدود می شود

بهسازی مسیر گردشگری علویان مراغه تامین اعتبار شد

بازگشت ثبات نسبی اقتصاد، در سال 97

60 روستا در استان گلستان آب ندارد

وعده 10 روزه برای جبران خسارت سیل زدگان

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز یکشنبه 98/1/4 + تغییرات

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار

با هدف تنظیم بازار میوه صورت گرفت توزیع 8 تن سیب و پرتقال با نرخ دولتی در دهدشت

ارزش املاک بانک ها رقم بالایی تخمین زده می شود/ نرخ دلار و یورو در روزی که همتی به بازار ارز رفت/ چرا پیاز به کیلویی 11 هزار تومان رسیده است؟/ خسارت 11 هزار میلیاردی سیل به کشاورزی گلستان

نخستین کشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد

منطقه آزاد انزلی سریع تر به راه آهن سراسری متصل شود

دکتر فرحی: کمک به رونق تولید و حمایت از اشتغال زایی از اهداف پست بانک ایران است

عکس/ مرتضی بانک در پوشش سنتی چابهار

توزیع 60 تن مرغ در جنوب استان کرمان آغاز شد

راه اندازی کریدور شمال به جنوب باعث توسعه اقتصادی منطقه شده است

تعطیلی میادین میوه و تره بار پیاز را 10 هزار تومان کرد

اولین کشتی پیشرفته مسافری تولید داخل به ناوگان حمل و نقل دریایی کیش پیوست

توزیع 60 تن مرغ در جنوب استان کرمان آغاز شد

عرضه 400 کیلوگرم گوشت وارداتی در شبکه توسط گشت تعزیرات اصفهان

کدام خودرو را با 100 میلیون تومان می توان خرید؟

گاز مشترکان مناطق سیل زده شمال کشور وصل شد

30 میلیارد برای جبران خسارت سیل به گلستان پرداخت می شود

جانشین ستاد خدمات سفر شهر اصفهان خبر داد رشد 17 درصدی اسکان مسافران نسبت به سال گذشته

بیش از دو میلیون و 500 هزار خودرو وارد هرمزگان شد

اقتصاد ایران در سال 98 چه وضعیتی خواهد داشت؟

بیش از دو میلیون و 500 هزار خودرو وارد هرمزگان شد

شمار قربانیان حمله به روستایی در مالی به دستکم 110 نفر افزایش یافت

اعلام آمادگی شرکت ها و هلدینگ های صندوق بازنشستگی کشوری برای کمک به سیل زدگان گلستان و مازندران

اعلام زمان واریز معوقات معلمان در سال جدبد

سکه سال جدید را با چه قیمتی آغاز کرد؟

سال رونق تولید

پست وریا غفوری در واکنش به مشکلات این روزهای مردم سیل زده

برآورد و روند پرداخت خسارات سیل در 10 روز آینده

رییس پلیس راهور هرمزگان خبر داد ورود بیش از دو میلیون خودرو طی اجرای طرح نوروزی به هرمزگان

راه اندازی کریدور شمال به جنوب باعث توسعه اقتصادی منطقه شده است

مختصات مصرف مواد مخدر در ایران

شرایط آب و هوایی سفر های مردم را تحت تاثیر قرار داده

منطقه آزاد انزلی سریع تر به راه آهن سراسری متصل شود

با هدف خدمات رسانی به مسافران نوروزی نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی و خدماتی البرز ادامه دارد/ پلمپ سه رستوران دیگر

منطقه آزاد انزلی سریع تر به راه آهن سراسری متصل شود

اقامت گردشگران در گیلان کاهش یافته است

بازدید همتی از صرافی های تهران

گاز مشترکان مناطق سیل زده شمال کشور وصل شد

فروش املاک مازاد و دارایی بانک ها در بورس بهترین روش ممکن

اقامت گردشگران در گیلان کاهش یافته است

رییس دفتر رییس جمهور: راه اندازی کریدور شمال به جنوب باعث توسعه اقتصادی منطقه شده است

تنها برق 2 روستای سیل زده گلستان قطع است/ برخورد با خاطیان احتمالی انجام خواهد شد

طی 30 سال گذشته برون داد انرژی خورشیدی افزایش نداشته است

سکه طلا سال 98 را با این قیمت آغاز کرد

تکنیک های شکست بی خوابی؛ چطور در عرض 10، 60 و 120 ثانیه به خواب برویم؟

نخستین کشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد

اولین قیمت یورو و دلار در سال 98

عرضه مرغ تنظیم بازاری به اندازه کافی

برق تنها 2 روستای سیل زده گلستان قطع است

دلیل برکناری ژیلا صادقی مجری برنامه «پل فروردین»

افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است

طی 30 سال گذشته برون داد انرژی خورشیدی افزایش نداشته است

نخستین کشتی پیشرفته گردشگری ایرانی به آب انداخته شد

شرط کاهش سریع قیمت ارز

همتی درباره قیمت دلار در سال جاری چه گفت؟

اگر لازم باشد مدیریت بانک های ناتراز را برعهده می گیریم/ قیمت فعلی ارز واقعی نیست

بهترین خودروهای هیبریدی 2019 را بشناسیم

پیاز 2روز دیگر ارزان می شود

چرا خلبان ها اجازه ریش گذاشتن ندارند؟

مدیرکل راهداری استان اصفهان: افزایش 6 درصدی تردد در محورهای استان اصفهان

هواشناسی در تصمیمات مدیریت بحران نقشی اساسی دارد

بازدید از جاذبه های گردشگری سمنان 40 درصد افزایش یافت

قوانین باید با شرایط غیر عادی فعلی همسو شود

قوانین باید با شرایط غیر عادی فعلی همسو شود