مطالب مرتبط:
اجرای 32 طرح عمرانی در منطقه دو در سال آینده
سیگنال عدم اجرای طرح رتبه بندی معلمان در سال 98
اجرای طرح آمارگیری از بنگاه های معاملات ملکی سال 97 در آذربایجان شرقی
یک مسئول بیمه مرکزی در گفت وگو با فارس سوابق راننده در هزینه بیمه نامه پررنگ می شود/ایجاد بسترهای اجرای طرح تا پایان سال 98
نحوه و ساعت اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در نیمه دوم سال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اسفند 1397 ساعت 09:362019-02-20اقتصادي

11 سال بلاتکلیفی در اجرای طرح زیتونکاری افق درّام


ایرنا- شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام برای اجرای طرح توسعه باغهای زیتون در زمینهای شیب دار شهرستان طارم در سال 1386 تاسیس شد که به رغم دریافت مجوزهای لازم اجرای این طرح به دلیل تخصیص نیافتن آب همچنان بلاتکلیف مانده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، توسعه باغها در زمینهای شیب دار یکی از طرح های وزارت جهاد کشاورزی است که ضمن توسعه باغها، فرصتی نیز برای افزایش سطح تولید محصولات باغی و افزایش اشتغال را فراهم می کند.

عملیات اجرایی طرح توسعه باغهای زیتون در سطح حدود 2 هزار هکتار از زمینهای شیب دار شهرستان طارم از اواخر سال 1386 در قالب 6 طرح در 6 نقطه مستعد آغاز شد که 2 مورد از این طرح ها به بهره برداری رسیده است و تعدادی دیگر نیز در مرحله اجرای طرح قرار دارند و به علت مشکل تخصیص آب، بهره برداری از این طرح ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

طارم با داشتن زمین های مستعد باغی و زراعی یکی از شهرستانهای برتر استان زنجان در بحث فعالیتهای کشاورزی است، این شهرستان هر ساله با تولید انواع محصولات ارگانیک باغی و زراعی به قطب تولید محصولات کشاورزی در استان زنجان تبدیل شده است.

دولت با ادامه اجرای طرح توسعه باغها در زمینهای شیب دار طارم که از مدتها قبل مجوزهای آن دریافت شده است، تلاش دارد فعالیتهای بخش کشاورزی را در این شهرستان توسعه دهد، امری که موجب اشتغالزایی، درآمد پایدار و در نهایت زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در این شهرستان است و اجرای آن هم اکنون در حدود 2 هزار هکتار از زمینهای شیب دار این شهرستان آغاز شده است و در برخی موارد به علت مباحثی چون بحران آب و تنش آبی بلاتکلیف مانده است.

بدون شک توسعه فعالیتهای کشاورزی در هر منطقه ای باعث افزایش محصولات کشاورزی خواهد شد و افزایش محصولات کشاورزی خودکفایی در تولید محصولات غذایی و افزایش ضریب امنیت غذایی را در پی خواهد داشت که نتیجه آن افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش واردات است.

در کنار مجموعه طرح های توسعه باغها در زمینهای شیب دار شهرستان طارم، شرکت تعاونی زیتونکاران افق دهستان درّام در سال 1386 با تعداد 416 نفر عضو جهت اجرای طرح زیتونکاری در 234 هکتار از زمینهای ضلع غربی دهستان درّام از توابع بخش مرکزی شهرستان طارم تاسیس شد که موجی از خوشحالی را برای جوانان جویای کار این منطقه از طارم به دنبال داشت.

متاسفانه به رغم انجام تمامی کارهای اجرایی توسط این شرکت، طرح زیتونکاری در این منطقه از شهرستان طارم به دلیل تخصیص نیافتن آب مدت 11 سال بلاتکلیف مانده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام در این خصوص به خبرنگار ایرنا، گفت: این شرکت از ابتدای تاسیس دارای پروانه تامین آب از سد خاکی میرزاخانلو به میزان 135 لیتر در ثانیه بود که متاسفانه امور منابع آب شهرستان طارم این پروانه را به صورت یکطرفه باطل و تخصیص آب به زمینهای مربوطه را لغو کرده است و همین موضوع موجب اجرا نشدن طرح زیتون کاری و نارضایتی اعضای شرکت تعاونی شده است.

حسینعلی حیدری در مورد کارهای اجرایی توسط اعضای شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام اظهار داشت: مبلغ 100 میلیارد ریال اعتبار به صورت خودیاری توسط اعضای شرکت جمع آوری شده است و تعداد 50 هزار چاله جهت کاشت نهال حفر و جاده دسترسی نیز به طول 15 کیلومتر احداث شده است.

حیدری عنوان کرد: نقشه شبکه آبرسانی برای این طرح آماده است و یارانه خرید نهال و اعتبار انتقال شبکه آب از سد میرزاخانلو تا زمین های فوق توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طارم تخصیص یافته و همه چیز آماده است تا این طرح فعالیت اصلی خود را آغاز کند و متاسفانه امور منابع آب از تخصیص آب مورد نیاز جلوگیری می کند و چند سالی است که موجی از نارضایتی در بین مردم این منطقه ایجاد شده است.

اصغر بهرامی یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام نیز در این خصوص گفت: آب سد میرزاخانلو که از رودخانه موسوم به شیرین سو آبگیری می شود، حق آبه قدیمی باغ ها و مزارع دهستان درّام است و بیشتر آب این رودخانه و سد به دلیل استفاده نشدن در فصل زمستان به قزل اوزن می ریزد و وارد سد منجیل می شود، این در حالی است که به رغم پیگیری های متعدد و برگزاری جلسات فراوان با استانداران و با فرمانداران وقت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قول مساعد آنان جهت حل مشکلات پیش رو همچنان با مشکل تخصیص آب از طرف اداره امور منابع آب شهرستان مواجه هستیم و به نوعی مردم و اعضای شرکت تعاونی دیگر امیدی به اجرای این طرح ندارند، طرحی که می تواند با ایجاد اشتغال پایدار موجب جلوگیری از مهاجرت جوانان این دهستان شود.

** هر گونه بارگذاری جدید و کشت درخت در منطقه ممنوع استرییس اداره امور منابع آب شهرستان طارم در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به ممنوعیت هر گونه بارگذاری جدید، کشت درخت در منطقه و همچنین نیاز شرکت های متولی آب شرب شهرستان، امکان واگذاری و یا تمدید تخصیص آب از سد میرزاخانلو برای شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام در حال حاضر مقدور نیست.

ثاقب عزیزخانی در خصوص صدور پروانه بهره برداری در آغاز اجرای طرح زیتونکاری به این شرکت تعاونی خاطرنشان کرد: طبق مستندات در سال 88 پروانه بهره برداری یک ساله به میزان 135 لیتر بر ثانیه برای مصارف کشاورزی به این شرکت تعاونی تخصیص داده شده بود و باتوجه به متن پروانه و تمدید نکردن پروانه در موعد مقرر توسط شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام، پروانه مجدد در کمیسیون آبهای سطحی مطرح و با توجه به اجرا نشدن طرح در زمان معین پروانه در سال 93 توسط کمیته مدیریت منابع آب شرکت آب منطقه ای لغو و تخصیص آب در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار گرفته است.

عزیزخانی از موافقت شرکت آب منطقه ای برای تخصیص آب از سد میرزاخانلو برای کشت محصول یکساله به شرکت تعاونی فوق خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق نامه صادره در تاریخ 17/07/97 از سوی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فقط با تخصیص آب برای کشت محصول یکساله با احداث مجتمع گلخانه ای در زمینهای مربوط به شرکت تعاونی زیتونکاران افق درّام موافقت می شود.

دهستان درّام از توابع بخش مرکزی شهرستان طارم با جمعیتی نزدیک به 3 هزار نفر در غرب این شهرستان واقع شده است، شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی و باغداری است.

چند سالی است که به دلیل نبود آب کشاورزی، شغل اصلی مردم این منطقه در معرض نابودی قرار دارد و اقتصاد مردم این منطقه متزلزل شده است.

شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت (حدود 5 درصد جمعیت و 10 درصد مساحت استان زنجان) در 90 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.


کلید واژه ها: کشاورزی - زیتون - توسعه - افزایش - زمین - باغها - تولید - استان زنجان - اشتغال - تعاونی - منطقه - محصولات ارگانیک - محصولات غذایی - دهستان - زنجان - استان - بحران آب - خبرنگار - ارگانیک - واردات - جوانان - اقتصاد - صادرات - مرکزی - انواع - وزارت - درآمد - بحران - گزارش - امنیت

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص 30 میلیارد تومان تنخواه برای جبران خسارت سیل گلستان

خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان

معاون امور تعاون به گلستان می رود

گشت تعزیرات در بازار مرغ

انتخاب قزوین به عنوان 10شهر هدف گردشگری کشور

کدام خودرو را با 100 میلیون تومان می توان خرید؟+جدول

راه اندازی بوستان متحرک در تبریز

مرغ گران نخرید/ عرضه مرغ تنظیم بازاری به اندازه کافی

آتش سوزی در داخل یکی از کاخ های ریاست جمهوری سودان در خارطوم

411 فروشگاه صنایع دستی در زنجان فعال است

سیل به بخش کشاورزی گلستان 1090 میلیارد تومان خسارت زد

411 فروشگاه صنایع دستی در زنجان فعال است

کنایه مردم به رییس بانک مرکزی در بازار ارز

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد آمادگی کامل بندر چابهار در واردات کالاهای اساسی کشور

تردد در محورهای ارتباطی اصفهان 6 درصد افزایش یافت

گردشگری یکی از ابزارهای مهم رونق تولید است

کدام خودرو را با 100 میلیون تومان می توان خرید؟

ستاره بارسلونا بازیگر شد + عکس

15 عادت اشتباه بزرگ در رانندگی

تخریب 590 واحد مسکونی در سیل مازندران

افزایش 5 برابری صادرات از گمرک پلدشت

کمک 312 میلیون ریالی نیشابوری ها به درمان بیماران بی ‏بضاعت

توزیع میوه تنظیم بازاری تا 15 فروردین ادامه دارد

کمک 312میلیون ریالی نیشابوریها به درمان بیماران بی ‏بضاعت

خسارت سیل به بیش از 6 هزار واحد مسکونی در مازندران

سیل در گلستان به روایت تصویر

ژیلا صادقی از تلویزیون اخراج شد؟!

خسارت سیل به 800 خانواده در سیمرغ

وزیر اقتصاد خبر داد اختصاص 30 میلیارد تومان تنخواه برای جبران خسارت سیل گلستان

لاریجانی: دولت تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت به سیل زده ها اعطا کند

تردد در محورهای ارتباطی اصفهان 6 درصد افزایش یافت

جاذبه های گردشگری استان بوشهر از سواحل ماسه ای تا لذت خرید در بازارهای بندر دیلم

بیش از 7 میلیون مسافر از جاذبه های گردشگری کشور بازدید کردند

30میلیارد تومان تنخواه برای رفع خسارت سیل به گلستان پرداخت می شود

گردشگری یکی از ابزارهای مهم رونق تولید است

نگاهی به دوج چارجر تیونینگ در گاراژ جی لنو

قیمت دلار در صرافی های بانک ها

غارعلیصدر؛ پیشانی گردشگری استان همدان

لاریجانی: دولت تسیلات بلاعوض و ارزان قیمت به سیل زده ها اعطا کند

توزیع میوه تنظیم بازاری تا 15 فروردین ادامه دارد

افزایش 20 درصدی بودجه نظامی کشوردر سال 98

از اشتغالزایی بیش از 600 نفر با بررسی موانع و مشکلات احداث پایانه صادراتی جنوب کرمان تا جلوگیری از تعطیلی 21 واحد تولیدی با حمایت های قضایی استان اصفهان

توزیع میوه تنظیم بازاری ادامه دارد

خاموشی اضطراری مناطق سیلزده برای حفظ ایمنی مردم است

پلمپ یک رستوران متخلف در کرج نظارت بر واحدهای صنفی ادامه دارد

اعلام رسمی شماره حساب های مشارکت های مردمی

صادرات صیفی جات زیاد شد، قیمت ها بالا رفت

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری: بیش از 7 میلیون مسافر از جاذبه های گردشگری کشور بازدید کردند

رییس مجلس خبر داد پرداخت کمک های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت به سیل زدگان گلستانی

پلمپ یک رستوران متخلف در کرج/ نظارت بر واحدهای صنفی ادامه دارد

بهره برداری از کمپ گردشگری گواب خوسف

صادرات صیفی جات زیاد شد، قیمت ها بالا رفت

آخرین وضعیت آب و برق در مناطق سیل زده

همه امکانات برای کمک به هموطنان آسیب دیده از سیل بسیج شوند

ارسال 300 بسته موادغذایی برای سیل زدگان گلستان

ارسال محموله کمک های شهرداری مشهد به مناطق سیل زده گلستان

مشکل قطعی گاز 95 درصد از ساکنین منطقه بالا تجن قائم شهر برطرف شد

گیلان پنجمین استان پرتردد کشور است

گشت هوایی راهداری آزاد راه تهران – قم راه اندازی شد

رییس بانک مرکزی: اگر مردم ارز نخرند ارزان می شود

آمار مسافران نوروزی در شهر اصفهان 17درصد افزایش یافت

20 راس گوسفند بر اثر ریزش سقف دامداری در شاهین دژ تلف شدند

2800 بازرسی بهداشت دام در آذربایجان غربی انجام شد

توزیع میوه تنظیم بازاری تا 15 فروردین ادامه دارد

32237 مسافر نوروزی در مدرسه های استان بوشهر اسکان یافتند

ارسال محموله کمک های شهرداری مشهد به مناطق سیل زده گلستان

روز سیاه برای بورس جهانی

مرغ گران نخرید/ عرضه مرغ تنظیم بازاری به اندازه کافی

ایتالیا و چین تفاهمنامه جاده ابریشم جدید را امضا کردند

چه خبر از اوضاع برق، آب و گاز در مناطق سیل زده؟

ارسال 300 بسته موادغذایی برای سیل زدگان گلستان

زمان واریز معوقات معلمان در سال 98 اعلام شد

ثبت رکورد جدید انجام ماموریت اورژانس اصفهان

اطلاعیه هلال احمر درباره نحوه مشارکت مردمی برای سیل زدگان

تعطیلی میادین میوه و تره بار پیاز را 10 هزار تومان کرد

بارش های سیل آسا از بامداد یکشنبه آغاز می شود/ لزوم تجهیز برای مواجهه با هرگونه خطر

وزیر اقتصاد: 300 میلیارد ریال دیگر به گلستان اختصاص یافت

بیش از 7 میلیون تردد خودرو از مسیرهای ارتباطی قزوین ثبت شد

نهاده های دامی سیل زدگان گلستان تامین و توزیع شد

علت عجیب و غریب شدن قیمت پیاز

حراج نسخه بازسازی شده شلبی دیتونا

غار 70میلیون ساله میزبان گردشگران نوروز

همتی درباره قیمت دلار در سال جاری چه گفت؟

سکه سال جدید را با چه قیمتی آغاز کرد؟

نرخ دلار در اولین شنبه سال چقدر است؟

چه خبر از اوضاع برق، آب و گاز در مناطق سیل زده؟

صادرات صیفی جات زیاد شد، قیمت ها بالا رفت

همتی درباره قیمت دلار در سال جاری چه گفت؟

سکه سال جدید را با چه قیمتی آغاز کرد؟

ژیلا صادقی: اخراج نشدم، تنها برای فاز اول قرارداد داشتم 

بهبود اقتصاد با قطع بندناف درآمدهای نفتی ممکن است

مرغ گران نخرید/ عرضه مرغ تنظیم بازاری به اندازه کافی

رونق تولید در دستور کار فعالیت های شیلات است

جلسه هم اندیشی مهریزی تباران در هفت شهر مهریز برگزار شد

افزایش 390 درصدی تماس کاربران با سامانه 141

غار 70 میلیون ساله میزبان گردشگران نوروز

افزایش صادرات سبزی و صیفی قیمت ها را بالا برد

نرخ دلار در اولین شنبه سال چقدر است؟

توزیع بیش از 39 هزار تن میوه تنظیم بازار عید

صادرات، پیاز را کیلویی 11 هزار تومان کرد

11 سال بلاتکلیفی در اجرای طرح زیتونکاری افق درّام

11 سال بلاتکلیفی در اجرای طرح زیتونکاری افق درّام