مطالب مرتبط:
بررسی چالش های گفتمان انقلاب اسلامی در دانشگاه شهرکرد+فیلم
دومین روز نشست «بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم»
بررسی چالش های انقلاب اسلامی؛ چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم
گزارش جماران از دومین روز نشست «بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم»/ علیرضا بهشتی: «ایده پیشرفت» هنوز پایدارترین مطالبه ملی ایرانیان است/ سعید زیباکلام: نباید فریب تکنوکرات های مهندسی اندیش را خورد/ جلایی پور: امام نگران آبروی دین بود/ کولایی: نباید
«چالش های علوم انسانی اسلامی با تمرکز بر علم اقتصاد اسلامی» بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اسفند 1397 ساعت 08:312019-02-20سياسي

بررسی چالش های انقلاب اسلامی و اقتصاد تعاونی


ایرنا- «بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم»، «هم اندیشی روسای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بعد از انقلاب»، «گردشگری مذهبی؛ - تهران- ایرنا- بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم ، هم اندیشی روسای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بعد از انقلاب ، گردشگری مذهبی؛ مبانی، رویکردها و راهکارها و اقتصاد تعاونی بر اساس مبانی و معارف اسلامی در جمهوری اسلامی از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش زیر مهمترین نشست های پژوهشی را از بازه زمانی 20 تا 26 بهمن خورشیدی بررسی کرده است.

**بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجمنشست چهارم از سلسله نشست های بررسی چالش های انقلاب اسلامی در دهه پنجم در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

حمیدرضا جلایی پور استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران درباره این موضوع سخن گفت که یکی از پیامدهای آشکار انقلاب اسلامی تاسیس نظام جمهوری اسلامی است و حالا بعد از 40 سال چگونه این نظام را می توان سنخ بندی کرد.

جلایی پور در این راستا توضیح داد: ابتدا می توان از بالا به پایین این نظام را بر اساس سنخ های علوم سیاسی تحلیل کرد و دید آیا جمهوری اسلامی این ویژگی را دارد.

البته من نمی خواهم این گونه حرکت کنم و می خواهم از پایین به بالا تحلیل کنم و نیروهای اجتماعی را از این جهت بر اساس چهار سنخ بررسی می کنم.

این استاد جامعه شناسی با اشاره به نخستین نسخ برای توضیح نظام سیاسی ایران اظهار کرد: نخستین سنخ حکومت اسلامی است که مهمترین ماهیت آن شیعه مداری و مهمترین کارکرد آن اجرای احکام شرعی است.

در این سنخ آگاهانه سعی شده از دولت اسلامی استفاده شود.

این انگاره حکومت اسلامی یک حرف محوری در جریان انقلاب اسلامی نبود ولی بعد از انقلاب به تدریج این فکر جدی تر شد و سعی کرد صدایی در جریان تاسیس نظام جمهوری اسلامی پیدا کند.

سنخ دوم مردم سالاری دینی است که ذیل آن حرف این است که جامعه ایران جامعه مطالباتی در خاورمیانه است که نمی توان آن را به حکومت اسلامی تقلیل داد.

وی ادامه داد: سنخ تحلیلی سوم نظام سیاسی نیمه دموکراتیک است و در این نظام بخشی از نیروها درون این نظام نیست در حالی که یکی از ویژگی هایی دموکراسی این است که در آن هر نیرویی که قدرت دارد پاسخگو باشد.

بشیریه سال ها پیش در کتابش رژیم ایران را نیمه دموکراتیک خواند.

اما سنخ تحلیلی چهارم نظام اقتدارگراست که بیشتر در بین تحول طلبان مطرح است و می گویند این یک حکومت فقهی است.

جلایی پور با بیان اینکه نظام سیاسی ایران بعد از 40 سال نظام سیاسی دو پاره و خود خنثی کننده است گفت: ما در جمهوری اسلامی 2 دولت داریم که یکی از آن جلوی چشم مردم است و پاسخگوی آن است.

بودجه آن تا حدودی روشن و زیر ذره بین است اما به موازات این ما یک دولت موازی دیگر هم داریم که از امکانات عمومی استفاده می کند اما جلوی چشم نیست و پشت این دولت رسمی است و مشروعیتش به انقلاب اسلامی در یک گستره جهانی بر می گردد و تفسیر خاصی از تشیع دارد.

در این چهار دهه دولت موازی به لحاظ سازمانی گسترده تر می شود و عملکرد دولت رسمی را در چنبره قرار می دهد.

علیرضا شجاعی زند استاد دانشگاه تربیت مدرس یکی از رایج ترین تفاسیر از ترکیب جمهوری اسلامی به هم آوردن سنت و مدرنیته است؛ یعنی انقلاب اسلامی تجربه ای مدرن با عقبه ای از سنت است.

یک خطای این تحلیل این است که سنت را همان دین فرض می کند و هر 2 را متعلق به گذشته می داند.

خطای دیگر هم این است که جمهوریت را یک پدیده مدرن تصور می کند در صورتی که نه دموکراسی و نه جمهوری و حتی تفکیک قوا و پارلمان پدیده های مدرنی نیستند.

نخستین فردی که فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی را مطرح می کند امام خمینی(ره) است.

طرح امام (ره) از مفهوم جمهوری اسلامی عقبه های دینی دارد و نه این که ترکیبی برای راضی کردن جریانات مختلف باشد.

شجاعی زند اظهار داشت: ما الان هم شرایط سختی داریم و تحریم هستیم و نمی توان گفت اگر امام(ره) بود و در این شرایط بود چه می شد.

بدیل نگاه سلطنتی، انواع جمهوری هایی است که مطرح است.

امام(ره) با نگاه سلطنتی موروثی که هیچ موافقتی نداشت.

تجربه دیگری هم نبود که به بتواند به آن متوسل بشود.

تفکر شیعه بی اعتنا به شرایط نیست و بدون آمادگی جامعه چیزی را طرح و تحمیل نمی کند.

طبیعی است که امام(ره) در مقابل نگاه سلطنتی به بدیل آن که جمهوری است روی بیاورند.

وی یادآور شد: امام(ره) ترکیب میان جمهوری و اسلام را 2 امر واحدی که کنار هم نشسته اند قلمداد نمی کند.

نسبت این ها در نظر امام(ره) نسبت ظرف و مظروف است و اسلام است که محتواست و جهت می دهد.

**هم اندیشی روسای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بعد از انقلابنشست هم اندیشی روسای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بعد از انقلاب با محوریت مدرسه تراز تمدن نوین اسلامی؛ چالش ها و راهبردها در مدرسه دارالفنون برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل رییس اسبق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بیان داشت: بنده پرسشی در زمینه اجرای سندتحول بنیادین مطرح می کنم، محتوای سند همان مبانی اسلامی آموزشی و تربیتی است، اکنون هفت سال از تصویب آن گذشته است، چه میزان از سند تا کنون اجرا شده است؟حداد عادل با بیان اینکه 2 راهکار وجود دارد، یک راهکار اجرای همزمان و یکباره و راهکار دوم اجرای برنامه ها طبق اولویت بندی است، عنوان داشت: بنده حدس می زنم آموزش و پرورش اکنون توان اجرای جبهه ای، گسترده و همزمان سند تحول را ندارد.

مسلماً مشکلاتی وجود دارد و کمبود نیرو هم وجود دارد.

رییس اسبق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: راه دیگر این است که از میان موضوعات مهم یکی را انتخاب کرده و روی آن متمرکز شویم و به تدریج پیش برویم که به اعتقاد بنده آن موضوع مهم برای اصلاح آموزش و پرورش، تربیت معلم است.

حجت الاسلام علی ذوعلم رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه امروز مرحله تغییر کتب درسی به پایان رسیده و در مرحله همسوسازی کتب هستیم، خاطرنشان کرد: باید شاهد اجرای کامل برنامه درسی ملی باشیم و گام به گام اهداف آن را محقق کنیم.

ذوعلم تاکید کرد: نیاز به مدارسی داریم که دانایی محور بوده و تلاش و فعالیت را در کنار معرفت و علم و پرداختن به فناوری ها بر اساس مبانی و خاستگاه ارزشی مان در هم تنیده دنبال کنند.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به آسیب های پدیده کنکور یادآور شد: مدارس به شکل کارگاه تست زنی درآمده اند و این روند حتی به سمت دبستان ها سوق پیدا کرده است.

قانون خوبی که 11سال پیش تصویب شد مسکوت ماند و هنوز تیم اندیشه ورز و دلسوز برای تربیت جامعه که این امر را هدایت کند شکل نگرفته است.

باید دست به دست هم دهیم و گام های بعدی را ترسیم کنیم و نهاد مدرسه را به عنوان نهادی تأثیرگذار نمایانده و در مسیر تعیین شده در مسیر سند تحول بنیادین گام برداریم.

مهدی نوید ادهم از دیگر روسای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بعد از انقلاب گفت: به نظر می رسد به زعم آینده پژوهی ها تغییرات جهان در آینده بسیار جدی تر از اکنون است.

نوید ادهم به مطرح بودن بحث تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری و روبه رو بودن با پارادایم های جدید اشاره کرد و اظهار داشت: باید با ادراکی اجمالی به استقبال آینده برویم و فرزندانمان را برای زندگی در آینده تربیت کنیم.

نوید ادهم ادامه داد: برخی می گویند برنامه درسی که می نویسیم تا دم درب مدرسه است و از درب مدرسه تا داخل کلاس درس برای تحقق اهداف کسب شده فاصله بسیار است.

حجت الاسلام محی الدین محمدیان یکی دیگر از روسای اسبق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دهه پنجم را دهه تثبیت انقلاب اسلامی و شکست دیوارهای استکبار جهانی دانست و بیان داشت: کتاب های ترجمه ای در آموزش و پرورش ما مد شده است که گرفتار آن هستیم.

کتاب های خارجی را می خوانیم و برای جامعه خودمان نسخه پیچی می کنیم، در حالی که آنان بومی سازی نشده است.

حجت الاسلام محمدیان سندتحول بنیادین را سکوی پرتاب خوبی دانست و افزود: ما نمی گوییم سند تحول بنیادین بدون عیب و ایراد است؛ اما این سند پایه ای است که بر اساس اصول تربیت اسلامی بنا شده است.

حیدر تورانی سرپرست اسبق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی توضیح داد: تا سند تحول بنیادین پیموده نشود، پیاده نمی شود.

معتقدم که آموزش و پرورش با وجود سند تحول بنیادین در روشنایی است و مردان تحول، فتیله این چراغ هستند، اما اکنون مردان تحول در آموزش و پرورش کم داریم.

تورانی ادامه داد: در اجرای سند تحول بنیادین خوب عمل نکرده ایم اما انتظار شفا داریم و این نکته ای مهم است که باید به آن توجه شود.

سرپرست اسبق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: با وجود این شرایط، سند تحول بنیادین در مسیر اجرا گام هایی برداشته است.

اگر قرار باشد کار خوب انجام دهیم، توجه به برنامه درسی است که برای آن وقت و هزینه گذاشته ایم، حال باید تلاش کنیم تا آن را پیش ببریم.

محمد رجبی رییس پیشین سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یادآور شد: نباید سرفصل درس ها در آموزش و پرورش براساس ورود به دانشگاه تعریف شود.

رجبی با تاکید بر اهمیت صلاحیت معلم در مدرسه بیان داشت: نباید فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان بدون کسب صلاحیت ها علمی و مهارتی معلم شوند.

**گردشگری مذهبی؛ مبانی، رویکردها و راهکارهانشست معرفی و بررسی کتاب گردشگری مذهبی؛ مبانی، رویکردها و راهکارها در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

محمدحسین ایمانی خوشخو نویسنده کتاب با اشاره به جایگاه علم گردشگری در ایران گفت: در کشور ما سابقه علم گردشگری چندان زیاد نیست.

اگر چه گردشگری همواره مورد توجه بوده است اما وجه علمی گردشگری 10 تا 15 سال سابقه دارد و از زمانی که مجوز انجمن علمی گردشگری صادر شد علم گردشگری به رسمیت شناخته شد.

ایمانی خوشخو درباره ضرورت تالیف این کتاب اظهار داشت: برای شکل گیری ساختارهای آکادمیک در زمینه گردشگری نیاز به تولید منابع بومی از جمله در زیرشاخه گونه های گردشگری مشاهده می شد و کتاب حاضر بر مبنای تلاش برای پاسخ دهی به این نیاز تالیف شده است.

با گسترش رشته گردشگری در سطح آکادمیک کمبود و گاه فقدان منابع درسی در این زمینه آزاردهنده شده بود و من از 1390 خورشیدی ضرورت تدوین متون بومی در زمینه گردشگری را در دانشگاه و میان دانشجویانم مطرح می کردم.

کتاب حاضر یکی از ثمرات تلاش برای پر کردن این خلاء بوده است.

نویسنده کتاب گردشگری مذهبی؛ مبانی، رویکردها و راهکارها با اشاره به اینکه این کتاب، نخستین اثر تالیفی از طرف نویسندگان ایرانی در زمینه گردشگری مذهبی محسوب می شود خاطر نشان کرد: این کتاب خالی از ضعف نیست و تنها به عنوان اولین گام در این مسیر باید به آن نگاه شود.

مهدیه شهرابی فراهانی دیگر مولف اثر با اشاره به ضعف دانشگاه های ایران در زمینه علم گردشگری توضیح داد: یکی از بزرگترین خلاءها در ایران عدم توجه به علم گردشگری است که این عدم توجه به پراکندگی خدمات رسانی به گردشگران منجر شده است.

در چنین شرایطی نوشتن این کتاب به نوعی راه رفتن در تاریکی محسوب می شود و به همین خاطر احتمال دارد انتقادهای فراوانی به آن وارد باشد.

شهرابی فراهانی درباره تفاوت های کتاب گردشگری مذهبی با منابع خارجی در این زمینه عنوان داشت: رفرنس های خارجی در زمینه گردشگری مذهبی به طور عمده شامل جمع آوری مقالات پراکنده و مختلف در این زمینه هستند و از انسجام ساختاری بهره نمی برند.

اما این کتاب به شکل سرفصل بندی شده و با این دید که در نهایت به یک منبع درسی تبدیل شود تالیف شد.

شهاب طلایی پژوهشگر حوزه گردشگری تصریح کرد: علی رغم آنکه عصر جدید، عصر گسست از معنویت تلقی می شود، مذهب هنوز جایگاه خود را در نیازهای سفر بشر دارد.

شاید بیش از بک سوم سفرها در جهان با نیت مذهبی انجام می شوند.

طلایی در تبیین جایگاه کتاب گردشگری مذهبی توضیح داد: این کتاب جامعترین اثر در زمینه گردشگری مذهبی ایران است.

نکته مثبت کتاب وحدت رویه و انسجام آن است.

به گونه ای که خواننده متناسب با نیازش می تواند به بخشهای خاصی از کتاب مراجعه کند.

این منتقد ایرادهایی را هم به کتاب وارد دانست و یادآور شد: این امکان وجود داشت که بخث های مدیریتی در کتاب گسترده تر و غنی تر شوند.

همچنین برخی مطالب مانند تاریخچه های گردشگری که در فصول سه و چهار مندرج هستند می توانستند در هم ادغام شوند.

همچنین جای برخی اماکن مانند امامزاده آقا علی عباس در کتاب خالی است.

همین طور با وجود آنکه مقبره های بسست و چهار پیامبر در ایران واقع شده است کتاب توجهی به این امکان گردشگری نداشته است.

حمید ضرغام بروجنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی در رشته گردشگری تاکید کرد: نگاه کتاب به گردشگری به خلاف نگاه غالب که گردشگری را از منظر اقنصادی میبیند، نگاهی فرهنگی است.

این اثر همچنین دانش نامه ای برای گردشگری مذهبی محسوب می شود و از این نظر آموزنده و ارزشمند است.

از هر جای کتاب که باز کنید حتما مطالب و نو و جذاب در آن پیدا می کنید و کتاب حاوی ابده های خوب برای تصمیم گبران و برنامه ریزان توسعه گردشگری، اشتغال و .

است.

ضرغام بروجنی نقطه ضعف کتاب را ایرادهای ویرایشی آن و نیز تکرار نعل به نعل برخی مطالب در جاهای مختلف کتاب دانست و یادآور شد: کتاب حاضر نخستین اثر در حوزه گردشگری مذهبی در ایران محسوب می شود و از این منظر شایان تقدیر فراوان است.

**اقتصاد تعاونی بر اساس مبانی و معارف اسلامی در جمهوری اسلامینشست علمی اقتصاد تعاونی بر اساس مبانی و معارف اسلامی در جمهوری اسلامی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

حجت الاسلام احمدعلی یوسفی عضو هیأت علمی این پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم گفت: بنده با توجه به استقرایی که داشته ام به این نتیجه رسیدم که قبل از به وجود آمدن نظام جمهوری اسلامی ایران چنین موضوعی مطرح نبوده است.

بنده در 1387خورشیدی کتابی را با این موضوع نوشتم و قبل از آن در منابع فارسی و غیر فارسی جست وجوی زیادی کردم اما حتّی یک منبع علمی پژوهشی یا یک کتاب در رابطه با اقتصاد مرتبط با تعاونی ها وجود نداشت.

حجت الاسلام یوسفی، آیت الله سیدمحمد بهشتی را نخستین متفکر تعاونی در مکتب اسلام نامید و اظهار داشت: وزارت تعاون یک کتابچه کوچکی از شهید بهشتی چاپ کرده که متن یک سخنرانی ایشان است و به قولی مانیفست اقتصاد تعاونی اسلامی است.

شهید بهشتی 18 مسأله اساسی را مطرح کردند که برخی از آن ها با ابهام مواجه بود و بنده در کتابی که در این زمینه دارم با عنوان اقتصاد تعاونی از منظر اسلام، ابهامات آن را برطرف کرده ام.

عضو هیأت علمی این پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم بیان داشت: نخستین مسأله ای که شهید بهشتی آن را مطرح می کنند، مسأله ماهیت تعاونی است و بحث ایشان در این بخش بررسی ماهیّت تعاونی نظام اقتصادی است که آیا تعاونی، بخش اقتصادی، یا شیوه و روش خاص اقتصادی است؟ ایشان در این بخش به این نتیجه می رسند که تعاونی بخش اقتصادی است.

وی با تأکید بر اندیشه های آیت الله محمدعلی شاه آبادی استاد امام خمینی(ره) در این زمینه توضیح داد: مسأله دیگر جایگاه اصل رفتاری تعاون نسبت به اصل رفتاری رقابت آزاد اقتصادی است.

این بحث در کلام شهید بهشتی با ابهام مطرح شده است.

ما در نظریه ای که داده ایم این مسأله را روشن کرده ایم که رفتار تعاونی در عرض اقتصاد رقابتی است و این بحث را آیت الله محمدعلی شاه آبادی به خوبی تبیین کرده اند و متأسفانه جنبه های علمی اقتصادی این شخصیّت ناشناخته باقی مانده است.

حجت الاسلام یوسفی موضوع خصوصی سازی بنگاه ها را مطرح کرد و عنوان داشت: مسأله دیگری که شهید بهشتی در مانیفست شان به آن توجه داده اند نقش تعاونی ها در چگونگی واگذاری بنگاه های دولتی و پرهیز از دچار شدن با جریان سرمایه داری است.

یکی از جاهایی که شهید بهشتی فریاد می زند همین جاست و فریاد او این است که ای مردم، ای دولتمردان، نکند وقتی که تعاونی ها دارد واگذار می شود ما به جای سرمایه سالاری دولتی، با سرمایه سالاری خصوصی مواجه باشیم.

این دقیقاً همین اتّفاقی است که الآن در حال افتادن است و متأسفانه سرمایه سالاری دولتی تبدیل به سرمایه سالاری خصوصی شده است.


کلید واژه ها: اسلامی - انقلاب اسلامی - سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی - جمهوری اسلامی - نظام - بعد از انقلاب - سیاسی - جمهوری - برنامه ریزی - حکومت - جامعه - ایران - پژوهشگاه علوم انسانی - پنجم - حمیدرضا جلایی پور - ایرنا - گردشگری - دانشگاه تهران - اقتصاد - برگزار - تعاونی - نخستین - برنامه - اطلاع رسانی - علوم انسانی - تهران - احکام شرعی - خاورمیانه - هایی - دموکراسی

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1398:مردم را از لحاظ خدمات دولتی، در رفاه بیشتری قرار خواهیم داد

مدیرکل اوقاف مازندران: شرایط میزبانی از مسافران نوروزی در امامزادگان مازندران فراهم است

آیین تحویل سال نو در حرم مطهر امام راحل

مردم ایران 40 سال پرافتخار را در سایه انقلاب پشت سر گذاشتند

گره گشایی از کار مردم بهترین حالات است

پیام تبریک ظریف به مناسبت سال نو

33 سالگی مشهورترین آوای نوروز/ سرنایی که سال ها را نو می کند

پیام تبریک ظریف به مناسبت سال نو

پیام آیت الله جنتی به مناسبت فرارسیدن سال جدید

پیام نوروزی آل هاشم: سال جدید به جوانان بیشتر اعتماد شود / تنها راه نجات کشور اعتماد به جوانان

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال 98: 98 سال «رونق تولید» است/ مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است

استاندار البرز: سالی که گذشت سالی پر فراز و فرود بود/ مسیر پیش رو روشن است

دل های خود را در سال جدید باید آبادتر کنیم

پیام تبریک چهره های سیاسی به مناسبت نوروز

مراسم تحویل سال در حرم مطهر امام راحل و بهشت زهرا (س)

دل های خود را در سال جدید باید آبادتر کنیم

آیت الله میرعمادی تاکید کرد عمل به بیانیه «گام دوم انقلاب» در سال 98

فیلم | پیام رییس جمهور به مناسبت سال نو

پیام نوروزی رییس جمهور به مناسبت آغاز سال 1398

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

پیام آیت الله جنتی به مناسبت فرارسیدن سال جدید

پیام تبریک ظریف به مناسبت سال نو

سال 98، سال «رونق تولید» نام گرفت

مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است/ صلابت و بصیرت ملّت ایران نقشه های دشمن را خنثی کرد

فیلم/ پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

بهترین عیدی مسئولان به مردم خدمت رسانی و اجرای عدالت است

آیت الله مکارم شیرازی: ازدواج و اشتغال جوانان درسال جدید مورد توجه قرارگیرد

ظریف در پیامی توییتری نوروز را تبریک گفت

اختلاس ها و احتکارها نشانه تزلزل پایه های ایمان است

رهبر انقلاب نوروز را تبریک گفت/ سال 98 سال رونق تولید نامگذاری شد

پیام تبریک استاندار مازندران به مناسبت آغاز بهار و حلول سال نو

همت عالی در سال جدید موجب موفقیت و کامیابی در همه عرصه هاست

ویدئو / پیام رهبری برای نوروز 1398

مروری بر 30 پیام نوروزی رهبر انقلاب

پیام نوروزی حسن روحانی برای سال 1398

حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی: آداب اصیل نوروز حرکت در مسیر آموزه های اسلام است

مردم را امسال در رفاه بیشتر قرار می دهیم

برگزاری آیین تحویل سال نو در حرم مطهر امام راحل و بهشت زهرا (س)

پیام نوروزی استاندار به مناسبت حلول سال نو

پیام نوروزی رییس جمهور/ سال جدید، سال تولید، تلاش و اشتغال برای جوانان عزیز است

پیام آیت الله جنتی به مناسبت فرارسیدن سال جدید

پیام نوروزی رهبر انقلاب برای سال 1398

امسال باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1398 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

ظریف: برگزاری جشن نوروز نشانه امیدواری ایرانیان است

بازدید بازرسان بیمه سلامت از مراکز درمانی/با 1666 تماس بگیرید

رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال 98: مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است

محسن کرمعلی آغاز سال 1398 در حرم حضرت معصومه (س)

با حضور پرشور زائران آیین تحویل سال 1398 در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

همت عالی در سال جدید موجب موفقیت و کامیابی در همه عرصه هاست

پیام تبریک نوروزی روحانی به ملت ایران/ همه تلاشمان را برای رفع سختی ها انجام می دهیم

پیام نوروزی نماینده ولی فقیه در استان

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی: باید با تلاش بیشتر نواقصات سال گذشته را جبران کرد

آیت الله مکارم شیرازی: اختلاس ها و احتکارها نشانه تزلزل پایه های ایمان است

مردم را از لحاظ خدمات دولتی، در رفاه بیشتری قرار خواهیم داد/ برنامه های جدید خود را اوایل سال جدید اعلام می کنیم

پیام رییس جمهور به مناسبت آغاز سال نو

پیامِ رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1398

تردید نکنید از مشکلات عبور خواهیم کرد

کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است

رهبر انقلاب سال 98 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

همه باید در برابر مشکلات احساس مسئولیت کنیم

کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است/اولویت و مسئله فوری و جدی کشور، مسئله اقتصاد است

رییس جمهوری در پیامی نوروز را به ملت ایران شادباش گفت

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1398 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است/ مسأله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است

پیام تبریک استاندار مازندران به مناسبت آغاز بهار و حلول سال نو

پیام نوروزی رییس جمهور به مناسبت حلول سال 1398

پیام نوروزی رییس جمهوری به مناسبت آغاز سال 1398

رییس جمهور: سال 98 مردم را از لحاظ خدمات دولتی، در رفاه بیشتری قرار خواهیم داد

فیلم | پیام رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 98

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1398 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند؛ کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است/ صلابت و بصیرت ملّت ایران نقشه های دشمن را خنثی کرد

مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است

پیام نوروزی رییس جمهوری ایران به مناسبت آغاز سال 1398

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

عبدالشکور فلاح؛ کارنامه ای با 40 سال فعالیت قرآنی/ برپایی نوروز در افغانستان و آرزوی صلح پایدار

نامگذاری سال 98 توسط رهبر انقلاب؛ «رونق تولید» + فیلم

دکتر روحانی نوروز را به ملت ایران شادباش گفت

مهم ترین و به یادماندنی ترین جمله ی رهبر انقلاب در سال 97

سال 98، سال رونق تولید نام گرفت

مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است

رییس جمهور در پیام نوروزی: برنامه های جدید دولت اعلام می شود

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال 98: مسأله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: وزارت نیرو در خصوص خط انتقال آب دریا به جم به تعهدات خود عمل نکرده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1398 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند/ کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است/ مشکلات معیشتی مردم باید جبران شود +فیلم، صوت و متن پیام

ازدواج و اشتغال جوانان درسال جدید مورد توجه قرارگیرد

هدف ما آن است که کالاهای اساسی به مقدار کافی در اختیار مردم باشد/ ما می خواهیم حقوق بگیران در رنج و فشار کمتری باشند

تغییر حال و سال هزاران نفر در یادمان های دفاع مقدس

رییس جمهوری در پیامی نوروز را به ملت ایران شادباش گفت

جهاد اقتصادی و مبارزه با فساد رویکرد مدیریت آذربایجان غربی در سال آتی است

مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است/ صلابت و بصیرت ملّت ایران نقشه های دشمن را خنثی کرد

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1398

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال 98: مسئله فوری و اولویت کشور موضوع اقتصاد است/ صلابت و بصیرت ملّت ایران نقشه های دشمن را خنثی کرد

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1398 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند/ کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است/ مشکلات معیشتی مردم باید جبران شود +فیلم و متن پیام

مبارزه با فساد رویکرد مدیریت آذربایجان غربی در سال آتی است

پیام تبریک مقام معظم رهبری در آغاز سال 98

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1398

ضرورت عمل به قرآن در سال جدید جهت دستیابی به آرامش و آسایش

نوروز از دیدگاه اسلامی

روحانی در پیام نوروزی به مردم چه گفت

بررسی چالش های انقلاب اسلامی و اقتصاد تعاونی

بررسی چالش های انقلاب اسلامی و اقتصاد تعاونی