مطالب مرتبط:
هشدار آیت الله نوری همدانی به برگزار کنندگان جشنواره فجر: به بهانه جشن انقلاب ارزش های اسلامی را زیر پا نگذارید/ این مردم جان دادن، خون دادن، تا کی باید رنج بکشند؟ به داد مردم برسید، این تبعیض ها را بردارید/ امروز بدون نظر ایران هیچ تصمیمی در منطقه گرفته نمی شود
آیت الله شاهرودی برای اعتلای انقلاب اسلامی ایران از هیچ فعالیتی فروگذار نبود
هشدار آیت الله نوری همدانی به برگزار کنندگان جشنواره فجر: به بهانه جشن انقلاب ارزش های اسلامی را زیر پا نگذارید| این مردم جان دادن، خون دادن، تا کی باید رنج بکشند؟ به داد مردم برسید، این تبعیض ها را بردارید| امروز بدون نظر ایران هیچ تصمیمی در منطقه گرفته نمی شود
ایران با رهبری حکیمانه آیت الله خامنه ای در تمامی سطوح پیشرفت داشته/ انقلاب اسلامی مسئله فلسطین را دوباره زنده کرد
گزارش تصویری: مراسم ترحیم آیت الله هاشمی شاهرودی با حضور رهبر انقلاب اسلامی ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 21:552019-02-19سياسي

آیت الله سیـد محمـود طالقـانـی: ابوذر زمان و مالک اشتر انقلاب اسلامی ایران


- دکتر سید سلمان صفوی آکادمی مطالعات ایرانی لندن (LAIS) زندگی نامه: آیت الله سیدمحمود طالقانی در خانواده ای اهل علم و انقلابی در روستای گلیرد طالقان از توابع استان تهران متولد شد.

تحصیلات ابتدایی را نزد پدر آموخت و پس از آن در مدارس رضویه و فیضیه قم تا سال 1317 تحصیل علوم اسلامی را تا درجه اجتهاد ادامه داد.

در سال 1317 از آیت الله عبدالکریم حائری یزدی اجازه نامه اجتهاد دریافت کرد و در سال 1318 برای تدریس در مدرسه سپهسالار به تهران رفت.

آیت الله طالقانی از سال 1318 به طور جدی، مستمر و خستگی ناپذیر وارد مبارزه سیاسی با حکومت شاه ایران شد و پس از امام خمینی دومین و پر نفوذترین رهبر انقلاب اسلامی ایران در دوران رژیم ستم شاهی بود.

ایشان بارها به خاطر مبارزه با استبداد، استعمار و صهیونیسم به زندان شاه ایران افتاد.

آیت الله طالقانی به مرور اندیشه انقلابی خود را برای دانشجویان، اساتید دانشگاهها، و روشنفکران به زبان گویا و رسا بیان کرد و به قول امام خمینی بازوی توانای اسلام بود.

او با تفسیر عصری از قرآن و نهج البلاغه این دو کتاب نجات بخش را مجدا به میان جامعه، جوانان و اقشار تحصیل کرده آوردند.

آیت الله طالقانی فعالیت فرهنگی خود را با تأسیس مسجد هدایت در سال 1327 به شکلی منسجم آغاز کرد.

مسجد هدایت پایگاه اصلی سخنرانیهای انقلابی و روشنگرانه آیت الله طالقانی بود.

مسجد هدایت، مسجد جلیلی، و حسینیه ارشاد سه مرکز مهم فعالیتهای مبارزاتی نیروهای مذهبی در زمان رژیم ستم شاهی بود.

مسجد هدایت در خیابان جمهوری از مساجد انقلابی کهن است که از اواخر دهه بیست تا پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی در روند انقلاب اسلامی داشت.

(بن: تاریخ شفاهی مسجد هدایت، تدوین جلیل امجدی، تهران، 1387) اندیشه ها: اساس اندیشه انقلابی آیت الله طالقانی ضرورت مبارزه با طاغوت زمان و دیکتاتوری، اصل شورا به عنوان مبنای حکومت دینی، عدالت اجتماعی به مثابه قانون اصلی نظریه اجتماعی اسلام، ضرورت مبارزه با استعمار آمریکا، مبارزه با صهیونیسم، تلاش برای آزادی کامل فلسطین و حمایت از مبارزه مسلحانه علیه حکومت های خودکامه بود.

آزادی: از منظر آیت الله طالقانی آزادی یک امر فطری و خلل ناپذیر است، اما به مرور زمان و با توجه به گسترش جوامع انسان ها مجبور شده اند بخشی از آزادی فطری خود را محدود کنند و هرچه جامعه از جهت تقسیم و تخصص و شئون دیگر بیشتر توسعه یابد، آزادی طبیعی و فطری از هر جهت محدودتر می گردد.

تفسیر آیت الله طالقانی از آزادی و اساس آن بر پایه تعالیم قرآنی است.

ایشان اعتقاد داشت از آنجا که انسان آزاد آفریده شده نباید و نمی توان عقیده ای را به او تحمیل کرد.

علاوه بر این انسان باید در بیان کردن عقاید خود آزاد باشد.

کسانی که در قبال ابراز عقیده دیگران مقاومت می کنند و آزادی اظهار عقیده به آنها نمی دهند از نارسایی مکتب خود در هراس اند.

تأکید آیت الله طالقانی بر اصل آزادی به حدی بود که حتی در تدوین قانون اساسی معتقد به شرکت تمام گروه ها با عقاید مختلف بود و هشدار می داد اگر گروه های مخالف در تدوین قانون اساسی شرکت نکنند باید آنها را دعوت کنیم تا عقاید خود را بازگویند.

ایشان معتقد بود: “ما هیچ نباید وحشت کنیم که گروه های دیگر راه پیدا کنند و حرفشان را بزنند، بلکه باید آنها را دعوت کنیم.

اگر هم جور و هم فکر باشیم و در یک جا جمع شویم، همه یک رأی داریم؛ نمی توانیم از موازین خارج شویم.

مجلس اصیل، مجلسی است که همه آرا در آن گفته شود.

اسلامی که ما می شناسیم و اسلامی که از متن قرآن و سنت پیامبر (ص) سرچشمه گرفته هیچ گاه آزادی را محدود نمی کند.

هر جمعیتی که بخواهد آزادی مردم را در انتقاد و بحث محدود کند اسلام را نشناخته است.

” آیت الله طالقانی معتقد بود:” این خود مردم هستند که باید سرنوشت خویش را برعهده بگیرند و بر مقدرات خود حاکم باشند.

در این صورت تحقق آزادی های سیاسی میسر خواهد شد.

چنانچه اکثر مردم در سرنوشت و در مسیر زندگی و دخالت در کارهایشان منع شوند، این روند باعث به وجود آمدن یک رابطه قیمومت بین مردم و طبقه حاکمان خواهد شد و نتیجه چنین روندی از بین رفتن استعدادهای انسانی و فراهم شدن زمینه برای استبداد در قالبی نــو خواهد بود.

” ایشان به گروه هایی که به نام دین به محل سخنرانی ها حمله نموده و پوسترها و اعلامیه های آنها را پاره می کردند هشدار می داد: “آنها که دست به چنین اقداماتی می زنند تصور نکنند به دین خدمت می کنند، بلکه یا مسلمانانی ناآگاه اند، یا آلت دست دیگران شده اند و هیچ توجهی ندارند.

” اندیشه آزادی خواهی آیت الله طالقانی در تقابل بنیادین با انواع استبداد است.

از سوی دیگر در اندیشه ایشان مبارزه با استبداد در تمامی ابعاد آن به خصوص مبارزه با استبداد سیاسی و استبداد دینی جایگاهی ویژه داد.

ایشان از همان سال های آغازین فعالیت های سیاسی خود در نوشته ها و سخنرانی ها توجهی خاص به استبداد دینی و سیاسی داشت.

برجسته ترین آرای آیت الله طالقانی درباره استبداد دینی در مقدمه و حواشی ایشان بر کتاب “تنبیه الامه و تنزیه المله” آیت الله نایینی آمده است.

ایشان در سال 1334 به منظور ارائه یک فلسفه اجتماعی معقول و قابل دفاع از اسلام کتاب مذکور را با مقدمه و تلخیص منتشر کرد.

ایشان در این مقدمه آشکارا از هدف خود پرده برمی دارد و آن را تلاشی برای جلوگیری از خودکامگی خودسران می خواند: “بعضی ها مطالب و سخنانی از دین یاد گرفته و ظاهر خود را آن طور که جالب و برای عوام ساده باشد می آرایند.

مردمی را که از اصول و مبانی دین بی خبرند می فریبند و به نام غم خواری دین و نگه داری آیین ظل الشیطان را بر سر عموم می گسترانند و با این روش مردم را مطیع خود می نمایند.

” شورا: مفهوم شورا از دیگر اصول اندیشه های انقلابی آیت الله طالقانی است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایشان نخستین فردی بود که از ضرورت وجود شوراها در اداره حکومت سخن گفت و آن را به عنوان یک اصل حیاتی مطرح ساخت.

اصلی که باید به صورت قانونی درآید و اداره امور کشور بر پایه آن استوار باشد.

آیت الله طالقانی تنها راه مقابله با خودکامگی را تشکیل شوراهای مردمی صرف نظر از ویژگی های مذهبی، نژادی و زبانی می دانست و شدیدا با انحصارطلبی از سوی یک دسته یا گروه خای برای اعمال حاکمیت مخالفت می کرد: “هیچ حزب و جمعیتی حق ندارد برای خودش سهم بزرگ تری در نظر بگیرد و از این جهت حکومت را در انحصار خود درآورد.

” عدالت اجتماعی: آیت الله طالقانی عدالت اجتماعی را در حوزه اقتصاد به معنای توزیع عادلانه ثروت و در حوزه سیاست به معنای توزیع قدرت و در ساحت رابطه مردم و حکومت به معنای برابر بودن حقوق مردم و حاکمان در مقابل قانون میدانند.

ایشان بر اساس تعالیم قرآنی هدف اجتماعی انبیاء را برقراری عدالت و قسط اجتماعی میدانستند.

نقش آیت الله طالقانی در تثبیت نظام جمهوری اسلامی: آیت الله طالقانی پس از آزادی از زندان و در روزهای سرنوشت ساز انقلاب اسلامی ایران نقش ویژه ای ایفا کرد و چندی بعد از سوی امام خمینی به عضویت شورای انقلاب برگزیده شد و رییس شورای انقلاب اسلامی ایران شد.

ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا زمان وفات در راه خدمت به اسلام، انقلاب و ملت تلاش واسع کرد.

آیت الله طالقانی عضو مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی و نخستین امام جمعه تهران بود.

ایشان در خطبه های نماز در برابر تجزیه طلبان، عوامل مشکوک و ضد انقلاب موضع می گرفت و آنها را نصیحت می کرد و در فرونشاندن بحران هایی که در آغاز دامنگیر انقلاب بود نقش اساسی و مؤثر داشت.

آیت الله طالقانی با وجود نقش بسیار برجسته در رهبری جنبش اسلامی علیه شاه و سالها تحمل زندان و تبعید و تاثیر گذاری قاطع در پیروزی انقلاب اسلامی هیچوقت مدعی رهبری اتقلاب در عرض امام خمینی نکرد و اهتمام داشت که همه گروه ها رهبری امام خمینی رابپذیرند.

ایشان گفت: “من رهبری قاطع ایشان را (امام خمینی) برای خودم پذیرفته ام و همیشه سعی کرده ام مشی من از مشی این شخصیت بزرگ و افتخار قرن و اسلام خارج نباشد.

” آیت الله طالقانی از سوی امام به عنوان ابوذر و مالک اشتر انقلاب اسلامی نامیده شد.

در پی درگذشت ناگهانی آیت الله طالقانی، امام خمینی در پیام تسلیت خود ایشان را به نحو بی نظیری ستودند: “آقای طالقانی یک عمر در جهاد، روشنگری و ارشاد گذراند.

او شخصیتی بود که از حبسی به حبس دیگر و از رنجی به رنج دیگر در رفت و آمد بود و هیچ گاه در جهاد بزرگ خود سستی و سردی نداشت.

او برای اسلام به منزلهٔ حضرت ابوذر بود.

زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر بود، برّنـده بود و کوبنـده.

” فرجام سخن: آیت الله طالقانی تداوم بخش برجسته وخلاق اندیشه های سیـدجمال الدین اسدآبادی، شیخ محمدعبده، کواکبی ، آیت الله نایینی، سیـدقطب بود.

کتاب های “پرتوی از قرآن” و “مالکیت در اسلام” از دیرزمان ملجاء فکری نواندیشان دینی بوده است.

آیت الله طالقانی از چهره های بارز “نهضت بازگشت به قرآن” و “مبارزه با تحریفات دینی” و “اندیشه انقلابی اسلام عصری” است.

آثار آیت الله طالقانی: پرتوی از قرآن (شش جلد)، طال ق ان ی ، سید م ح م ود، تهران، شرکت سهامی انتشار، 1381٫ تعلیم و تربیت اسلامی، طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358.

‬؛ [بی جا: بی نا‏‫‏‏، 132].

؛ -چ ه ارده اس ف ن د 57 ی ادن ام ه دک ت ر م ح م د م ص دق : م ج م وع ه س خ ن ران ی ه ای آی ت ال ل ه س ی د م ح م ود طال ق ان ی .

/ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛ ب ه اه ت م ام ج ب ه ه دم ک رات ی ک م ل ی ای ران ؛[ت ه ران ].

؛ -حضرت آیت الله العظمی خمینی روحی فداه[اعلامیه]/ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛[بی جا: بی نا، ××13].

-درس های قرآنی: با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه/ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛ به کوشش مجتمع فرهنگی آیت الله طالقانی؛تهران: شرکت سهامی انتشار: مجتمع فرهنگی آیت الله طالقانی‏‫، 1386.

‬ -درس ه ائ ی از ق رآن : م ت ن ب ی ان ات ح ض رت آی ت ال ل ه س ی د م ح م ود طال ق ان ی در ب رن ام ه ه ای ت ل وی زی ون ی ب ا ق رآن در ص ح ن ه .

؛ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛تهران : ناس‏‫‬‭.

-سخنرانی پدر طالقانی در احمدآباد بمناسبت درگذشت دکتر محمد مصدق طالقانی؛ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358 تهران: بنیاد فرهنگی آیت الله طالقانی: قلم، ‏‫‏‏1357.

-شهادت و شورا : خطبه های نماز جمعه مجاهد کبیر، مفسر و معلم قرآن و ابوذر زمان آیت الله سید محمود طالقانی.

؛ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛ تهران: بنیاد فرهنگی آیت الله طالقانی: قلم‏‫‏‏، 1399ق.

‏‫‏‏= 1358.

-مباحث اقتصادی: اسلام و مالکیت، نظر اسلام درباره مالکیت، مسئله ربا در اسلام، نظام بانکداری / طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛ گرد آورنده مجتمع فرهنگی آیت الله طالقانی.

؛ تهران: مجتمع فرهنگی آیت الله طالقانی: شرکت سهامی انتشار، ‏‫‬‭1388.

-مکتب خون، طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358.

؛ تهران: فقیه‏‫، 13xx.

‬ -م ه دوی ت و آی ن ده ب ش ر ه م راه ب ا:1- در ان ت ظار ظه ور … / طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛‏‫[بی جا]‬‏‫: بنیاد فرهنگی آیت الله طالقانی‬؛ تهران‏‫: قلم‬‏‫، 1360‬.

‏‬‬ -نگاهی کوتاه به سخنان حضرت آیت الله طالقانی؛ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛تهران: وزارت آموزش و پرورش، اداره کل آموزش و پرورش استان تهران، امور پرورشی‏‫٬ [?1358].

‬ -وحدت و آزادی: مجموعه پنج سخنرانی از ابوذر زمان و مفسر بزرگ قرآن آیه ا… سیدمحمود طالقانی/ طال ق ان ی ، سید م ح م ود، ‏‫1289 ‏1358؛گردآوری و تنظیم محمد بسته نگار، محمد مهدی جعفری.

؛ [بی جا]: بنیاد فرهنگی آیت الله طالقانی؛ تهران: شرکت انتشار‏‫‏‏، 1361.

درآمدی بر بیداری مردم/ غروی نایینی ،محمدحسین ؛ بازنویسی متن محسن هجری: به ضمیمه متن اصلی کتاب تنبیه الامه و تنزیه المله و پی نوشت های آیت الله طالقانی.

؛ تهران: صمدیه‏‫، 1386.

‭‬ آثار درباره آیت الله طالقانی: آی ت ال ل ه س ی د م ح م ود طال ق ان ی / [ت دوی ن م رک ز ب رس ی اس ن اد ت اری خ ی وزارت اطلاع ات ]؛ ت ه ران : وزارت اطلاع ات ، م رک ز ب ررس ی اس ن اد ت اری خ ی ‏‫، 1381 -‬؛ -آیت الله سید محمود طالقانی/ [گردآورنده ] گروه تحقیق و تالیف مرکز آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران.

؛ تهران:سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،مرکز آموزش‏‫‬، 1388.

؛ آی ت ال ل ه طال ق ان ی / ج ع ف ری ان ،ع ل ی اص غ ر ؛ زیر نظر شورای کارشناسی دفتر انتشارات کمک آموزشی.

؛ ت ه ران : م درس ه ‏‫، 1382.

‬ ابوذر انقلاب( سیری در زندگی و مبارزات آیت الله سیدمحمود طالقانی)/ تالیف محتشمی پور ،سعیده سادات ؛ تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی‏‫، 1389.

‬؛ پ ی ک آف ت اب : پ ژوه ش ی در ک ارن ام ه زن دگ ی و ف ک ری آی ت ال ل ه س ی د م ح م ود طال ق ان ی / ن وی س ن ده اس ف ن دی اری ،م ح م د ؛ ق م : ص ح ی ف ه خ رد، 1383.

؛ -تک درختی در کویر: روایتی داستانی از زندگی آیت الله سید محمود طالقانی/ نوشته ی حیدری ،زهرا ؛ [برای] مرکز آفرینشهای ادبی، دفتر کودک و نوجوان.

؛ تهران : شرکت انتشارات سوره مهر‏‫، 1388.

‬ -راه ی ک ه ن رف ت ه ای م : م ج م وع ه م ق الات ب رگ زی ده از ب ی س ت س ال ن ش ری ه پ ی ام ه اج ر درب اره آی ت ال ل ه س ی د م ح م ود طال ق ان ی / ت ن ظی م م طال ب غ ن ی ،م ه دی ؛ت ه ران : م ج ت م ع ف ره ن گ ی آی ت ال ل ه طال ق ان ی ، 1379.

-روزی م ردی ب رخ اس ت : ( زن دگ ی ن ام ه داس ت ان ی آی ت ال ل ه طال ق ان ی )/ ن ویسنده م ح م دی پ اش اک ،م ح م درض ا ؛ [ برای ] دفتر آفرینشهای ادبی .

؛ ت ه ران : شرکت انتشارات سوره مهر‏‫، 1387.

‬‬ -زن دگ ی ن ام ه ، ان دی ش ه ه ا و م ب ارزات آی ت ال ل ه س ی د م ح م ود طال ق ان ی / گ روه پ ژوه ش ه ای ت اری خ ش رک ت ان ت ش ارات ق ل م .

؛ ت ه ران : ق ل م ‏‫، 1382.

‏‬ -زندگینامه سیاسی آیت الله طالقانی/ ملایی توانی ،علیرضا.

؛ تهران: نشر نی‏‫، 1389.

‬ -زندگی و مبارزات آیت الله طالقانی/به کوشش پیرانی ،احمد.

؛ ‏‏تهران: پاناسارینا، ‏‫‏1388.

-زندگی و مبارزات آیت الله طالقانی / تدوین عزیزی ،حشمت الله.

؛ تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی‏‫، 1388.

‬ -زن دگ ی و م ب ارزات م ج اه د ن س ت وه آی ت ال ل ه طال ق ان ی / گ زارش دل دم ،اس ک ن در ؛ ت ص ح ی ح و ن ظارت م ج ی د ع طائ ی .

؛ تبریز: بهروز‏‫، 1358.

‬ زندگی و اندیشه سیاسی آیت الله طالقانی، مجله علوم سیاسی، شماره 2، شیر خانی، علی.

-مجموعه آثار:(1) : آیت الله سید محمود طالقانی/به کوشش خسروشاهی ،هادی.

؛ همایش نکوداشت یکصدمین سالروز تولد آیت الله سید محمود طالقانی(ره) ‏‫(1389‬ : تهران)؛ تهران: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران: شهرداری تهران، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، ‏‫1389.

‬ -مجموعه آثار:(2) : آیت الله سید محمود طالقانی/به کوشش فقیه حقانی ،موسی ؛همایش نکوداشت یکصدمین سالروز تولد آیت الله سید محمود طالقانی(ره) ‏‫(1389‬ : تهران)؛ تهران: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران:شهرداری تهران، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، ‏‫1389.

‬ -مجموعه مقالات همایش بررسی اندیشه های قرآنی و اقتصادی آیت الله سید محمود طالقانی/مولف جمعی از نویسندگان ؛ [تهیه کننده] مرکز مطالعات قرآن، مرکز مطالعات اقتصادی.

؛ همایش بررسی اندیشه های قرآنی و اقتصادی آیت الله سید محمود طالقانی ( نخستین : 1388 : قم)؛ قم: دانشگاه علوم انسانی مفید‏‫، ‏‫‏1389.

‬ -م ؤل ف ه ه ای آزادی س ی اس ی در آث ار م ت ف ک ران اس لام ی ای ران م ع اص ر[پ ای ان ن ام ه ]؛ م ح م دی ، ع ل ی رض ا،اس ت اد راه ن م ا ع ل ی ب ی گ دل ی اس ت اد م ش اور ح ج ت ال ل ه ای وب ی ؛ت ه ران 1378 1379.

-نظرگاههای آیت الله طالقانی و آیت الله مطهری در رابطه با تبیین جهان/ تدوین حسینی ،کاظم.

؛ تهران: انتشارات نوید‏‫، 13.

‬ -یادواره آیت الله طالقانی/ بقلم جمعی از نویسندگان.

؛ ‏‫[تهران]‬: موعود‏‫، 1359.

‬ -آیت الله طالقانی و تفسیر پرتوی از قرآن، جعفری ،محمد مهدی ‏‫؛زیرنظر اکبر ثقفیان و علی اوجبی؛تهران ‏‫:خانه کتاب‏‫،1389.

-‏‫آیت الله طالقانی‬‏‫، طالقانی نژاد ،فاطمه.

‬؛ تهران‬‏‫: فانوس دانش‬‏‫، ‏‫1388.

‬‬ والسلام
کلید واژه ها: آیت الله طالقانی - آیت الله - طالقانی - طالقان - انقلاب اسلامی - مبارزه - اسلام - آزادی - اسلامی - ایران - مسجد - پیروزی انقلاب اسلامی - امام خمینی - اندیشه - رهبر انقلاب اسلامی - تحصیل - تهران - حکومت - اجتماعی - اجتهاد - استان تهران - رهبر انقلاب - جامعه - خمینی - رژیم - امام - قرآن - نامه - انسان ها - ابتدایی

آخرین اخبار سرویس:
دستور فرمانده کل سپاه به نیروهای زمینی و هوافضا و 31 سپاه استانی برای تسریع در کمک به سیل زدگان

اعزام یک تیم تخصصی از استانداری تهران به گلستان و مازندران

هرگز این لباس ها را در سفر نپوشید!

ورود و خروج خودرو به قشم چقدر است؟

آیت الله مصباح یزدی: سیر صعودی فعالیت های نیروی انتظامی در کشور قابل تقدیر است

بازدید سردار غیب پرور از مناطق سیل زده استان گلستان + عکس

1083 منزل شهید به حسینیه تبدیل شده است

مجلس دهم و عبور از رییس/ سال 97؛ سال ثبت طلاق غیابی و عاطفی اصولگرایان و لاریجانی

گزارش سیل اخیر و میزان قصور دستگاه های مربوطه تقدیم رییسی می شود

فرمانده سپاه تویسرکان مطرح کرد اعزام 143 نفر در تویسرکان به مناطق عملیاتی جنوب

فرمانده نیروی انتظامی مطرح کرد کاهش تصادفات جاده ای در نوروز 98

عضو شورای شهر قم: فضای مطلوبی برای خدمت به زائرین در ستادهای شهرداری فراهم شده است

لزوم برنامه ریزی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی در کشور

مردم قدرشناس نیروی انتظامی باشند

واعظی: هلال احمر مطمن ترین کانال کمک به سیل زدگان است

فاصله جامعه ایرانی با اخلاق چقدر است؟

تشرف 13 هزار زائر هنگام تحویل سال در جوار بقاع متبرکه البرز

شعار «رونق تولید» زیرمجموعه اقتصاد مقاومتی است/ لزوم پوست اندازی لایه های میانی مدیریت کشور

واردات بی حساب و کتاب تولید کشور را متزلزل می کند

پیام رهبر انقلاب می تواند خون تازه ای در رگ تولیدکنندگان بدمد/مجموعه های تولیدی در سیرجان درصدد ثبت رکورد جدید در بحث تولید هستند

بنیاد کرامت امام رضا(ع) و خادمیاران رضوی مشغول خدمت رسانی به سیل زدگان هستند

چند نکته در مورد لباس پوشیدن در بهار

بازدید معاون اول رییس جمهور از مناطق سیل زده مازندران‎

به دلیل وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر محور گمیشان به بندرترکمن تا اطلاع ثانوی مسدود است/ بازدید هوایی مقامات سپاه پاسداران از مناطق سیل زده گلستان

سناتور دمکرات آمریکا خواهان دسترسی کنگره به گزارش اصلی مولر شد

معاون هماهنگ کننده سپاه صاحب الامر(عج) خبر داد: آمادگی سپاه استان قزوین برای کمک به سیب زدگان گلستان

آیت الله سعیدی تاکید کرد لزوم برنامه ریزی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی در کشور

برگزاری تورهای طبس گردی در استان خراسان جنوبی

ارتش برای حل مشکلات مردم سیل زده آمادگی کامل دارد

حضور مسئولان نباید در خدمت رسانی به سیل زدگان وقفه ایجاد کند

فکر نمی کنم هیچ کدام از دانشجوها از تسخیر سفارت آمریکا پشیمان شده باشند

امکانات سازمان تامین اجتماعی برای ارائه خدمات به سیل زدگان بسیج شوند

برگزاری نشست اضطراری شورای مدیریت بحران قزوین

سال سرنوشت ساز برای طرح رتبه بندی معلمان

اسکان بیش از 145 هزار مهمان نوروزی در دیار نصف جهان

ساماندهی رودخانه های شمال نیازمند اعتبارات ملی است

تعیین 7 سپاه استانی معین برای امدادرسانی به سیل زدگان گلستانی

برگزاری «ربیع الانام »در مسجد مقدس جمکران ویژه ایام نوروز

واگذاری ترمیم نقاط آسیب دیده از سیل به نزسا

تعیین 7 سپاه استانی معین برای امدادرسانی به سیل زدگان گلستانی

مردم در حد توان به کمک سیل زدگان بشتابند

دو تور متفاوت در حرم حضرت معصومه

هزینه های نگهداری والدین به عهده پسران است یا دختران؟

طلبگی یعنی سربازی امام زمان(عج) و وقف اسلام شدن

تصاویر/ جلسه شورای هماهنگی نهادهای حوزوی استان گلستان و امدادرسانی مبلغین به سیل زدگان

اسکار هندی ها برای هنرپیشه مجید مجیدی

10 استان هشدارهای سیل را دریافت کرده اند

گسترش کمک رسانی ارتش به استان های سیل زده شمال کشور

آیت الله سبحانی: خسارت سیل در استان گلستان قابل پیشگیری بود/نهضت عمومی افزایش سفرهای نوروزی اشتباه است

تاکید نمایندگان مازندران بر تحقق وعده های دولت

استاندار مازندران: آرامش به زندگی مناطق سیل زده بازگشت

مردم مجازند یک سوم از وجوهات را به سیل زدگان اختصاص دهند

سردار اشتری مطرح کرد تاکید رهبر انقلاب بر کاهش تلفات تصادفات جاده ای/افزایش تردد در جاده های کشور

بازدید گردشگران نوروزی از بیت امام خمینی(س) در جماران

آماده باش ارتش به یگان های خود در 5 استان غربی

700 اثر طبیعی و تفریحی چابهار چشم انتظار گردشگران نوروزی

دستور ویژه ستاد کل نیروهای مسلح برای خدمت رسانی سریع به سیل زدگان شمال کشور

فرش منقوش آثار تاریخی روستای گردشگری خرانق اردکان رونمایی شد

تصادفات نوروزی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

دولت در مرحله بازسازی در کنار مردم سیل زده خواهد بود

برگزاری جشن ملی نوروز از سوم تا دوازدهم فروردین در کرمان

برگزاری تورهای طبس گردی در استان خراسان جنوبی

گسترش کمک رسانی ارتش به سیل زدگان

گردشگری دریایی نوروزی در بوشهر با هشت شناور

هشدار پرهیز از کوچ زود هنگام عشایر

برگزاری دو تور متفاوت «حرم شناسی» و «شخصیت شناسی» در حرم بانوی کرامت(س)

لبیک نیروهای مسلح به فرمان مقام معظم رهبری/ جلسه فرماندهان ارشد نظامی کشور در گلستان + تصاویر

آماده باش کامل در بوشهر/ مسافران از نزدیک شدن به خلیج فارس خودداری کنند

در اولین قرار عاشقانه تان در مورد این مسائل صحبت کنید

سردار سلامی: نیروهای سپاه برای امداد رسانی آتش به اختیار هستند/ کمک 7 استان به سپاه گلستان

تمجید امام جمعه مریوان از سریال نوروزی «نون.خ»

ابلاغ فرمانده کل سپاه برای تسریع در امدادرسانی و گسیل امکانات بیشتر به مناطق سیل زده

آیت الله سعیدی: لزوم برنامه ریزی برای کاهش خسارات بلایای طبیعی در کشور

700 اثر طبیعی و تفریحی چابهار چشم انتظار گردشگران نوروزی

شادکامی تمامی مردمان با آیین «آهو چره»

مقاصد کمتر شناخته شده را برای سفر انتخاب کنیم

جهانگیری در مازندران: دولت مردم را در بازسازی خانه های خود مورد حمایت قرار خواهد داد

هشدار پرهیز ازکوچ زود هنگام عشایر

رونمایی از دفتر مشق با طرح شهید مدافع حرم رضادامرودی

جان بولتون: شورای امنیت ملی آمریکا باید کارهایی مثل خروج از برجام را انجام دهد؛ اینجا اندیشکده نیست/ اهمیتی برای طرز فکر دیگران درباره خودم قائل نیستم

آغاز جلسه مدیریت بحران مازندران با حضور جهانگیری

آماده باش کامل به استانداران 5 استان غربی کشور

آخرین اخبار از سیل کشور/ دو سوم «آق قلا» به زیر آب رفت

تعویق دو ماهه اعزام به خدمت سربازان مناطق سیل زده

دستور رهبر انقلاب به نیروهای مسلح برای کمک به سیل زدگان

استاندار گلستان برکنار شد

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه

بی توجهی مراجع ذیصلاح به 5 گزارش سازمان بازرسی در رابطه با سیل

آیا از عواقب اثبات نشدن اتهام مطلع هستید؟/ رای غیابی که فرد محکوم از آن بی اطلاع باشد، قابل واخواهی است

سلطانیه؛ سلطان نشین تاریخ مغول

6 محور مهم رونق تولید در کرمان تعیین شد

عبدخدایی در گفت وگو با فارس: کشور با تقلید از غرب و آمریکا ترقی نمی کند

یادداشت / مرتضی نجفی قدسی لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس های آینده

انتقاد شدید آیت الله سبحانی از بی تدبیری مسئولان در وقوع سیل شمال کشور

آیت الله سبحانی :مشکلات سیل زدگان سریع تر حل شود

سیل در گلستان فروکش کرد/ نیروهای خودجوش مردمی، وارد منطقه نشوند

فرش منقوش آثار تاریخی روستای گردشگری خرانق اردکان رونمایی شد

فرمانده کل سپاه دستور اعزام 2 نیرو و 31 سپاه استانی برای امدادرسانی به سیل زدگان را صادر کرد

تصادفات نوروزی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

ماجرای رد شدن عمو پورنگ در آزمون منوچهر نوذری

آیت الله سیـد محمـود طالقـانـی: ابوذر زمان و مالک اشتر انقلاب اسلامی ایران

آیت الله سیـد محمـود طالقـانـی: ابوذر زمان و مالک اشتر انقلاب اسلامی ایران