مطالب مرتبط:
کشف سکه تقلیدی از مسکوکات اسکندر در شرق ایران
کشف سکه تقلیدی از مسکوکات اسکندر
صدها سکه مربوط به دوره روم باستان در ایتالیا کشف شد
صدها سکه مربوط به دوره روم باستان در ایتالیا کشف شد
صد ها سکه مربوط به دوره روم باستان در ایتالیا کشف شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 16:362019-02-19دانش

سکه کشف شده دوره اسکندر احتمالا ضرب تقلیدی است


ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی «تون» در حالی از اتمام مطالعات آزمایشگاهی بر روی سکه کشف شده از دوره «هلنی های باختر» در ترانشه لایه نگاری سال گذشته ارگ «تون» خبر داد که متخصص سکه دانشگاه وین معتقد است این سکه احتمالا یک ضرب تقلیدی متأخر از مسکوکات .

- تهران- ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی تون در حالی از اتمام مطالعات آزمایشگاهی بر روی سکه کشف شده از دوره هلنی های باختر در ترانشه لایه نگاری سال گذشته ارگ تون خبر داد که متخصص سکه دانشگاه وین معتقد است این سکه احتمالا یک ضرب تقلیدی متأخر از مسکوکات اسکندر در شرق ایران است.

تهران- ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی تون در حالی از اتمام مطالعات آزمایشگاهی بر روی سکه کشف شده از دوره هلنی های باختر در ترانشه لایه نگاری سال گذشته ارگ تون خبر داد که متخصص سکه دانشگاه وین معتقد است این سکه احتمالا یک ضرب تقلیدی متأخر از مسکوکات اسکندر در شرق ایران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد اسماعیل اسماعیلی با اشاره به کشف سکه ای از دوره هلنی های باختر در ترانشه لایه نگاری سال گذشته ارگ تون، از اتمام انجام مطالعات آزمایشگاهی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی به سرپرستی پرستو نعیمی خبر داد.

وی با بیان اینکه نتیجه اولیه مطالعه آزمایشگاهی انجام شده توسط این پژوهشکده نشان از استفاده از آلیاژ ترکیبی با درصد بالای برنج و فلزات دیگر دارد، تصریح کرد: با توجه به اهمیت این تک یافته، مطالعه دقیق پیرامون آن توسط احسان شواربی متخصص سکه دانشگاه وین انجام گرفت.

**چنین سکه ای چگونه به تون قدیم راه یافته شواربی درباره این سکه گفت: در فصل اول کاوش ارگ تون (شهر فردوس در جنوب خراسان) یک سکه طلایی رنگ از لایه ای آشفته، منتسب به اوایل دوران اسلامی و اواخر ساسانی به دست آمد.

او افزود: نقش رو و پشت این سکه در نگاه نخست یادآور سکه های تقلیدی اقوام کِلتی (سِلتی) از مسکوکات یونانی و سکه های اوایل دوره جمهوری روم است ولی چنین سکه ای چگونه به تون قدیم راه یافته پرسش مطرح شده است.

به گفته این کارشناس از نظر گونه شناسی نقوش این سکه مشابه گونه های رایج مسکوکات زرین اسکندر مقدونی است که از حدود سال 330 پیش از میلاد در ضرابخانه های متعددی در سراسر امپراتوری اسکندرــاز توراس در تراکیه (شمالغرب دریای سیاه) تا کورِنِه در لیبی و از کُرینت در پلُپُنِز (یونان) تا شوش در خوزستانـ ضرب می شده اند.

این متخصص سکه با بیان اینکه سکه های زرین اسکندر تابع واحد استاتِر و کسرهای آن با معیار وزنیِ آتنی بوده، افزود: این واحد از زمان اسکندر به عنوان معیارِ مسکوکات طلا در سراسر قلمرو او تعیین شد.

وی با بیان اینکه بر روی این سکه، چهره نیمرخ راست ایزدبانوی آتنا با کلاه کُرینتی نقش شده گفت: بر پشت سکه، تصویر ایستاده نیکه (تجسم پیروزی در اساطیر یونانی) حامل تاج گل در دست راست و نشان استولیس در دست چپ، به چشم می خورد.

این پژوهشگر تصریح کرد: نخستین نکته جالب توجه آن است که کتیبه معمولِ پشت این سکه ها که حاوی نام اسکندر بوده در این سکه نویافته غایب است.

** کیفیت بسیار ضعیف و طراحی ناشیانه سکهوی با اشاره به این نکته که بر حاشیه پشت سکه، یک ردیف نقطه چین به عنوان کادر تصویر دیده می شود که برای سکه های اسکندر نامتعارف است، افزود: از سوی دیگر، کیفیت نقش سکه بسیار ضعیف و طراحی آن ناشیانه به نظر میرسد و همین مسائل پیش از هرچیز سبب تردید در اصالت این سکه می شود.

پژوهشگر مؤسسه سکه شناسی دانشگاه وین افزود: با وجود آنکه رنگ سطح این سکه مشابه طلاست، بر اساس آزمایش تجزیه عنصری جنس این سکه آلیاژی از مس و روی (برنج) تعیین شده و این در حالیست که اسکندر و جانشینانش هرگز سکه برنجی ضرب نکرده اند و نقش سکه مورد نظر منحصر به مسکوکات زرین است.

وی با بیان اینکه باید توجه داشت که شرقی ترین ضرابخانه های امپراتوری اسکندر در شوش و اکباتان (همدان) قرار داشته اند گفت: البته احتمال وجود ضرابخانه های ناشناخته شرقی تر را نمی توان انکار کرد ولی یک ضرابخانه رسمی طبعاً باید سکه هایی با جنس و کیفیت معیار و متناسب با سایر ضرابخانه ها تولید می کرده است.

شواربی افزود: حال آنکه سکه مورد نظر نه از نظر جنس و نه از نظر سبک و کیفیت تصویر تناسبی با سکه های اصیل آن دوره ندارد و از سوی دیگر کشف این سکه در یک لایه آشفته بسیار متأخرِ منسوب به دوران صدر اسلام و اواخر ساسانی تردید در اصالت این سکه را دوچندان میکند.

وی تصریح کرد: از آنجا که این سکه از یک کاوش باستان شناختی به دست آمده است نمی توان آن را یک نمونه جعلی جدید تلقی کرد.

پژوهشگر مؤسسه سکه شناسی دانشگاه وین اظهار داشت: بنابراین به نظر می رسد که این سکه یک ضرب تقلیدی متأخر از مسکوکات اسکندر در شرق ایران باشد؛ چنانکه اقوام کِلتی (سِلتی) نیز در اروپای مرکزی سکه های تقلیدی مشابهی هم از فلزات گرانبها و هم از فلزات پست ضرب می کرده اند.

** پیشینه جعل سکه وی با بیان اینکه می توان این احتمال را مطرح کرد که سکه مورد نظر یک جعل قدیم باشد افزود: پیشینه جعل سکه به آغاز ضرب سکه در لودیه در قرن هفتم پیش از میلاد بازمیگردد و در هر دوره تاریخی، در کنار سکه های رایج آن دوره سکه های جعلی مشابه نیز همواره تولید میشده و به بازار آن زمان راه می یافته است.

به عبارت دیگر، در زمانی که سکه های اسکندر و جانشینان او همچنان رایج بوده و استفاده می شده ممکن است یک نمونه ضعیف از مسکوکات زرین اسکندر از آلیاژی طلایی رنگ جعل شده و به طریقی به یک لایه متأخر در این محوطه در شرق ایران راه یافته باشد.

وی تصریح کرد: در هر صورت، اظهار نظر قطعی درباره این سکه نیاز به مطالعات تکمیلی و بدست آمدن شواهد قطعی تر دارد و تا آن زمان نمی توان در این باره نظر قطعی داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، شهر تون که در دوره پهلوی اول به فردوس تغییر نام داده است، از جمله شهرهای مهم صدر اسلامی و به احتمالی دوران تاریخی است که در متون نوشتاری به آن توجه ویژه ای شده و بسیاری اندیشمندان از جمله ناصرخسرو از این شهر بازدید داشته اند.

به نظر اولین بار نام شهر در کتاب اشکال العالم آورده شده و مقدسی اولین اشاره مستقیم را به این شهر کرده و از دژ، مسجد جامع و کاریز آن یاد کرده است.

تون نخستین شهر پس از عبور از کرمان و یزد و اصفهان به جنوب خراسان و شاهراه موسوم به ابریشم و راه خراسان بزرگ است که جنوب و فلات مرکزی ایران تنها از طریق آن به سبزوار، نیشابور، گناباد، مشهد و سایر شهرهای ماوراء النهر و افغانستان و در ادامه آسیای میانه و کشور چین متصل می شود.

این منطقه که در متون نوشتاری جزو ولایت قهستان است در واقع یکی از سه حاکم نشین مهم جنوب خراسان در کنار قاین و طبس است، از این رو اشارات فراوانی در نوشته های صدر اسلام به تون شده است.

وجود قنات بلده به عنوان شاهکاری بی بدیل از فناوری استحصال آب و انتقال آن به فردوس به طول حداقل 35 کیلومتر که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است در کنار بناهای برجای مانده از صدر اسلام همچون مسجد کوشک، مسجد جامع فردوس (تون)، مدرسه علیا، حمام ها و آب انبارها به همراه پایاب قنات های آن، این شهر را در شمار بهترین شهرهای ایران از جنبه جاذبه های تاریخی قرار داده است که امروزه زائران امام رضا (ع) در مسیر کویر از آنجا عبور کرده و از آثار آن بازدید می کنند.


کلید واژه ها: باستان شناسی - دانشگاه - ایرنا - پژوهشکده - اسکندر مقدونی - مطالعه - فرهنگی - میراث فرهنگی - روابط عمومی - ایران - پژوهشگاه - قدیم - اسماعیلی - کارشناس - ساسانی - جمهوری - یونانی - اسلامی - میراث - اقوام - اهمیت - گزارش - طلایی - روابط - جنوب - درصد - برنج - شنبه - کاوش - نشان

آخرین اخبار سرویس:
چهارمین کنفرانس بین المللی دستاورد های نوین پژوهشی خردادماه در اصفهان برگزار می شود

بولتون: ترامپ درطرح همه گزینه ها در قبال ونزوئلا جدّی است

شصتمین فصلنامه علمی پژوهشی «حکمت سینوی» منتشر شد

کویت، تاجر سوری را آزاد کرد

دردو دل یک دانشجوی عکاس موفق/ عکاسی در بجنورد صرفه اقتصادی ندارد!

آزمون MHLE سال 98 در 6 نوبت برگزار می شود

سفر در فضا با سرعت فضایی

40درصد تفاهم نامه های دانشگاه الزهرا (س) در سال 97 عملیاتی شدند/ رشته های تحصیلی جدید در دست تصویب هستند

تمامی دانش و تجربه مراکز علم و فناوری را در خدمت ارتقا و رونق تولیدات داخلی قرار می دهیم

دانشگاه بین المللی امام (ره) بدون آزمون دانشجوی دکتری می پذیرد

دانشگاه بین المللی امام (ره) بدون آزمون دانشجوی دکتری می پذیرد

دانشگاه علم و صنعت 2 مرکز نو آوری راه اندازی می کند

آخرین فرصت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد پزشکی 98 اعلام شد

آخرین فرصت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد پزشکی 98

عزم دختر تبریزی در ساخت انواع ربات های کاربردی

نخستین رویداد استارت آپ کارآفرینی اجتماعی به میزبانی دانشگاه شهید چمران برگزار می شود

دانشگاه شاهد سومین «کنگره بین المللی فیزیولوژی و فارماکولوژی» را برگزار می کند/ آغاز ارسال مقالات از یکم اردیبهشت ماه 98

حمایت از هیئت دانشجویی هنوز برای مسئولین دانشگاه جا نیفتاده/ مشکلات مردم باید به واسطه جامعه دانشگاهی حل شود

دانشگاه علم و صنعت 2 مرکز نو آوری راه اندازی می کند

فضا را از نگاه سرنشینان ایستگاه فضایی ببینید

طهرانچی در پیام نوروزی: توانمندی بالای دانشجویان را برای ورود به بازار کار هدف قرار می دهیم

فرصت ثبت نام در مسابقه «ایده-علم-عمل» آذربایجان شرقی تا 30 فروردین اعلام شد

اخذ شهریه دروس جبرانی؛ اجبار یا استقلال؟

مرور مهم ترین اتفاقات تشکلی سال 97/ از روزه تا تحصن، از تغییر تا سانسور!

پاداش گیری از شهدا در لحظه/ تماس پدرم کارت دعوت شهدا بود!

اخذ شهریه دروس جبرانی؛ اجبار یا استقلال؟

بازگشت جانوران منقرض شده به لطف فناوری های نوین

توسعه پوست الکترونیکی با الهام از عروس دریایی

مهمانان نوروزی تا 14 فروردین در خوابگاه های دانشگاه یزد اسکان پیدا می کنند

100دانشجوی خارجی به اردوی جهادی می روند/ اعزام از 8 فروردین

دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین برای سال تحصیلی 99-98 دانشجوی دکتری می پذیرد

ازادی 4 مرزبان ربوده شده از مرز میرجاوه

مغز رباتیک به ربات ها آموزش می دهد

ظریف وارد استانبول شد

گفتاری از استاد حسن رحیم پور ازغدی مسئولیت خطاها برعهده کسانی که بیشترین هزینه را برای انقلاب داده اند، نیست

ایجاد سراهای نوآوری اولویت اصلی دانشگاه آزاد در سال 98 است

پایان نامه ای که برای فردوسی پور دردسرساز شد

آمادگی وزارت علوم برای تحقق شعار رونق تولید داخلی

همه ملزومات یک سفر لذتبخش

همایش «مدرسه و کنفرانس نظریه نمایش جبرها» در دانشگاه اصفهان برگزار می شود

سردار شریف: مرزبانان آزاد شده امروز یا فردا به کشور باز می گردند

مهمترین رویدادهای علمی و فناوری سال 97 اصفهان

سردار شریف: مرزبانان آزاد شده امروز یا فردا به کشور باز می گردند

ژاپن وجود آب در سطح سیارک ریوگو را تایید کرد

اعلام اسامی مرزبانان آزاد شده

آمادگی وزارت علوم برای تحقق شعار رونق تولید داخلی

خوشحالی مردم برای راه اندازی دانشگاه در شهرستان محروم بشاگرد را فراموش نمی کنم

تأکید بر کیفی سازی فعالیت های دانشگاه آزاد

بازگشت چهار مرزبان ربوده شده؛ امروز یا صبح فردا

آمادگی وزارت علوم برای تحقق شعار رونق تولید داخلی

چگونه از شر بی شعورها آسوده شویم؟

واقعیت حمله به پایان نامه دکتری فردوسی پور چه بود؟

واقعیت حمله به پایان نامه دکتری فردوسی پور چه بود؟

نوآوری، رمز عبور ما از حال بد به حال خوب است

تأکید بر کیفی سازی فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی

ابلاغ 4 آیین نامه جدید به دانشگاه ها همزمان با آغاز سال نو

واقعیت حمله به پایان نامه دکتری فردوسی پور چه بود؟

میهمانان نوروز تا 14 فروردین در دانشگاه دامغان پذیرش می شوند

«دومین کنفرانس ملی پیشرفت های اخیر در مهندسی و علوم نوین» خردادماه 98 برگزار می شود

تسهیلات آزاد برای تحصیل در رشته های بدون آزمون

زمان ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی

ابلاغ 4 آیین نامه جدید به دانشگاه ها همزمان با آغاز سال نو

اسکان دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی در ایام نوروز فراهم است

طهرانچی در گفت وگو با فارس: پول دانشگاه آزاد پشتیبان وام های قرض الحسنه دانشجویان می شود

واکاوی و محاسبه گذشته انسان در خلوت درون/ نیاز ما به اعتکاف از کجا نشات می گیرد؟

وزیر علوم به عملکرد سال 97 آموزش عالی، نمره 19 داد

4 تن از مرزبانان ایرانی آزاد شدند

خاطره رییس دانشگاه کوثر بجنورد از تصحیح برگه های امتحان دانشجویان/ دانشجویی که پشت در کلاس جزوه می نوشت!

گزینه های پیش روی سرمایه گذاری در سال 98

اعتکاف نوروزی؛ درس عبودیت دانشجویان پای سفره هفت سین

معتمدی در گفت وگو با فارس خبر داد رفع نیازهای صنعتی کشور از طریق راه اندازی دومین برج فناوری در دانشگاه امیرکبیر

آداب کهن نوروز در سرزمین چهار فصل/ چاله گرم کنون؛ برکت سفره های مردم کهگیلویه وبویراحمد

زندگینامه: ابوالحسن ریاضی (1339-)

زندگینامه: حسن ریاضی (1339-)

زارعی در گفت وگو با فارس مطرح کرد جهاد شرکت های دانش بنیان برای کمک به بهبود اقتصاد

دانشجوی امروز به تحول فکر نمی کند/ مسئله محوری؛ لازمه تدوین برنامه های علمی

قرائن و شواهد ترجمه محدود آیات قرآن در زمان حیات پیامبر(ص)

از فردا آغاز می شود موزه های فرهنگی تاریخی دانشگاه تهران میزبان گردشگران نوروزی

همایش ملی «کارآفرینی در بستر فناوری اطلاعات» در دانشگاه مازندران برگزار می شود

نوبل ریاضی برای اولین بار به یک زن رسید

داستان افت تحصیلی رییس دانشگاه صنعتی قم در دوران دانشجویی/ شرایط را تغییر دادم و دانشجوی نمونه علم وصنعت شدم!

سفر در فضا با سرعت فضایی

سفر در فضا با سرعت فضایی

همایش ملی چالش ها و راهکار های توسعه شهرستان سقز برگزار می شود

شرایط پذیرش دانشجو معلمان از مهم ترین بحث های اخیر شورای عالی است

گردشگران نوروزی از کدام مناطق تاریخی یزد بازدید کنند/ تزریق آرامش و سکوت کویر را در یزد تجربه کنید

پذیرش دانشجو دکتری پردیس بین المللی تهران

موافقت با تشکیل و فعالیت 5 قطب علمی در دانشگاه علامه طباطبایی

سفر در فضا با سرعت فضایی

برای اولین بار یک زن موفق به دریافت جایزه آبل شد

نخستین زن برنده جایزه آبل

یازدهمین شماره دوفصلنامه علمی ترویجی علوم تربیتی از دیدگاه اسلام منتشر شد

قطب های علمی ارائه مناسبی از عملکرد خود ندارند/ تخصیص بودجه پژوهشی متناسب با عملکرد تیم ها خواهد بود

نخستین زن برنده جایزه آبل

موافقت با فعالیت 5 قطب علمی در دانشگاه علامه طباطبایی

260 هسته دانشجویی تحت حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران هستند

مروری بر قاب های ماندگار دانشگاهی در سال 97/ و سرانجام، نوبت نسل تازه فرارسید!

پذیرش دانشجو در 57 رشته دوره دکتری پردیس بین المللی دانشگاه تهران

توسعه پوست الکترونیکی با الهام از عروس دریایی

خاطراتی از عبدالحسین زرین کوب

سکه کشف شده دوره اسکندر احتمالا ضرب تقلیدی است

سکه کشف شده دوره اسکندر احتمالا ضرب تقلیدی است