مطالب مرتبط:
فتحی: هواداران منتظر روزهای اوج استقلال باشند /طارق جوانی کرد و می خواست مصدومیتش را پنهان کند
عصر پایتخت نشین ها در «تهران من»/ طولانی ترین برنامه رادیو تهران با صدای جوانی به گوش می رسد
نگاهی به روزنامه ابرار ورزشی شنبه 21 مهر 97 ؛ قدوس : در مورد نیمکت نشینی ام از کی روش سوال کنید ؛فتحی : طارق جوانی کرد و می خواست مصدومیتش را پنهان کند ؛ رسن : بعد از جام ملت ها برای تمدید تصمیم می گیرم
گرد و خاک مدارس نوبت عصر خرمشهر را تعطیل کرد
از معاملات غیرقانونی تا چت روم های پنهان در دارک وب !
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 12:062019-02-19اقتصادي

اوقات فراغت؛ معضلی مغفول و پنهان در عصر جوانی


ایرنا- توجه به اوقات فراغت جوانان یکی از راهکارهای موثر در افزایش نشاط اجتماعی و ایجاد سلامت روانی جوانان است که در صورت مدیریت بهینه آن می تواند به بروز خلاقیت ها و استعدادهای آینده سازان کشور منجر شود اما غفلت از این امر پیامدهای ناگوار و آسیب .

- تهران- ایرنا- توجه به اوقات فراغت جوانان یکی از راهکارهای موثر در افزایش نشاط اجتماعی و ایجاد سلامت روانی جوانان است که در صورت مدیریت بهینه آن می تواند به بروز خلاقیت ها و استعدادهای آینده سازان کشور منجر شود اما غفلت از این امر پیامدهای ناگوار و آسیب های اجتماعی بی شماری را به همراه خواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا؛ چگونگی غنی سازی اوقات فراغت و مدیریت تفریح به عنوان یکی از مهم ترین مسایل پیش روی جوانان به شمار می رود.

اوقات فراغت نقشی بسزا در اجتماعی کردن نوجوانان و جوانان، بالابردن کیفیت زندگی افراد، بهبود روابط میان گروهی و میان نسلی، ترغیب و تشویق افراد برای مشارکت در طرح های عمومی و ارتقای روحیه شهروندی می شود و نیز مانعی برای بروز انواع کج روی ها و بزهکاری ها خواهد بود.

در سال های نه چندان دور جوانان و نوجوانان اوقات فراغت خود را بیشتر با تماشای تلویزیون و ورزش هایی چون فوتبال پر می کردند و همین دورهمی ها و تخلیه انرژی های کاذب کمک زیادی به نشاط و شادابی آنها می کرد اما در سال های گذشته رواج برخی تفریحات نامتعارف و خطرناک به نگرانی هایی برای خانواده ها انجامیده و به انحراف جدی جوانان و همچنین تهدیدی خطرناک برای سلامتی آنها بدل شده است.

توجه ویژه خانواده ها، رسانه و دولت به موضوع اوقات فراغت از مهم ترین اولویت های سخت افزاری جامعه ایرانی به شمار می رود که اهمال بیش تر در این ارتباط باعث صدمات غیر قابل جبرانی به نسل جوان خواهد شد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور واکاوی بیشتر موضوع تفریح و اوقات فراغت و ارتباط آن با جامعه شناسی و همچنین آسیب شناسی تفریح در جامعه ایران در سال های گذشته با سید جواد میری جامعه شناس و عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به گفت وگو پرداخت.

***ایرنا: اهمیت و جایگاه تفریح و اوقات فراغت را در سیاست گذاری کلان جامعه تبیین فرمایید؟ متعارف و نامتعارف بودن این نوع تفریحات با چه معیارهایی تمیز داده می شود؟ **میری: وقتی انقلاب اسلامی در 1357 خورشیدی به پیروزی رسید، آیت الله بهشتی کتابی مشتمل بر 30 تا40 صفحه ای با عنوان نگاه اسلام به تفریح را به رشته تحریر درآورد و در آن به تبیین مفهوم تفریح و جایگاه آن در اسلام پرداخت.

از آن به بعد در طول این چهل سال در زمینه تفریح هیچ اجتهاد و کوشش چشمگیری مشاهده نشده است.

این موضوع باعث می شود تا سیاستگذاران و مدیران جامعه فهم دقیقی از این موضوع نداشته باشند که یک انسان ایرانی معاصر در فضای جهانی چه تصوری از تفریح دارد.

با نگاه دوگانه حلال و حرام نمی توان پدیده جدید و پیچیده ای چون اوقات فراغت را مدیریت کرد در حالی که اوقات فراغت مفهومی با ابعاد متنوع و گسترده ای به شمار می رود.

چون در ایران سیاستگذاران به این موضوع نپرداخته اند این باعث شده است که مفهوم اوقات فراغت خود به عنوان یک مفهوم لاکچری تصور شود و این دیدگاه وجود داشته باشد که تنها افراد بی درد به دنبال تفریح می روند.

یکی از شاخصه های مهم جوامع معاصر، بحث تعاملات و معادلات نظام سرمایه داری محسوب می شود که در بعضی جوامع حدود هشت تا 16 ساعت این میزان کار متفاوت است.

این انسان به طور کامل از نظر ذهنی و جسمی تهی، خسته و رنجور می شود و کشورهای مختلف بر پایه ساختار اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود از اوقات فراغت، تعریف گوناگونی را ارایه می دهند و تلاش دارند تا فرد اسیر در نظام سرمایه داری، متلاشی نشود و از نظر روانی او را طوری مدیریت کنند که فردا نیز بتواند به کارخانه یا کارگاه برود و دوباره مشغول کار شود.

بدین گونه دغدغه اوقات فراغت یکی از مفاهیم امر سیاستگذارانه به شمار می رود در حالی که در جامعه کنونی ما به هیچ وجه این موضوع دیده نمی شود.

***ایرنا: به غیر از سیاستگذاران چه نهادها و بخش هایی درباره تفریح و اوقات فراغت جوانان نقش دارند؟ **میری: افراد در نهادهایی چون خانواده و مدرسه، جامعه پذیری را فرامی گیرند البته رسانه ها نیز در اولویت بعدی و مهم قرار دارند.

2 نهاد خانواده و مدرسه در دهه های گذشته آسیب های بسیار زیاد و جدی را متحمل شده اند.

نوسانات اقتصادی یکی از آسیب هایی به شمار می رود که نهاد خانواده با آن درگیر است که سبب شد تا نهاد خانواده قداست، ارزش و محوریت خود را از دست بدهد یا حداقل کاهش یابد.

در کنار نهاد خانواده، می بایست مدرسه قدرت بیشتری می داشت تا بتواند، مدیریت امور را به دست گیرد اما در 2 دهه گذشته شاهد این بودیم که سیاست گذاری ها به سمتی پیش رفت که مدرسه ها و آموزش عالی به سمت تجاری شدن گرایش یافتند و به جای آنکه دولت برپایه دغدغه های کلان ملی، تمدنی و فرهنگی دورنمای 100 ساله کشور را ترسیم و به کمک نهاد مدرسه آن را اجرایی کند، اداره مدارس و آموزش عالی را به بخش غیردولتی واگذار کرد و بدین ترتیب به برون سپاری پناه برد.

دولت به عنوان پدر جامعه باید نگاه های بلند مدت داشته باشد اما زمانی که فردی با نگاه بنگاه محورانه به سرمایه گذاری در مدارس می پردازد و قصد دارد هرچه زودتر به سود خود برسد به طور قطع نخواهد توانست با نگاهی بلند مدت به این موضوع بنگرد، بنابراین نباید از او انتظار فرهنگ سازی داشت که امری بلند مدت و تدریجی به شمار می رود.

بنابراین وقتی جامعه پذیری در نهاد خانواده، مدرسه و بعد آموزش عالی صورت نمی گیرد در اینجا نوعی اختلال شکل می گیرد و در این صورت مکانی برای یادگیری جامعه پذیری و انسان بودن برای افراد وجود نخواهد داشت.

*** ایرنا: نقش رسانه را در این فرآیند چگونه ارزیابی می کنید؟ **میری: نهاد رسانه که نماینده اصلی آن تلویزیون ملی به شمار می رود، تنها دچار یک خوانش از دین و فرهنگ عامیانه است، نگاهی که هیچ تنوع و تکثری در آن وجود ندارد و قصد دارد مدل مورد علاقه خود را به مخاطب تحمیل می کند.

در حالی که این نوع نگاه جوابگویی جامعه مدرن و متغیر معاصر نیست.

تفسیرپذیری باعث شده قرائت های متعدد و متنوعی از متون مذهبی صورت بگیرد.

فهم افراد مختلف از مساله ای مانند حج میان استاد دانشگاه، پزشک و فردی روستایی متفاوت است، بنابراین برنامه ها و اهداف برای تبیین و ارایه مباحث دینی و فرهنگی هم باید متنوع باشد.

بنابراین در اینجا نیز رسانه به عنوان یکی از ابزارهای جامعه پذیری افراد به دلیل رویکرد اشتباه خود قادر نیست به جامعه پذیری افراد کمک کند.

جوان ها در حال حاضر یکی از اقشار بسیار آسیب پذیر جامعه ما به شمار می روند که در اثر کم کاری ها و عدم مدیریت ها در بخش های مختلف دچار معضل های عدیده ای از جمله نحوه گذراندن اوقات فراغت خود شده اند.

***ایرنا: با توجه به موارد ذکر شده چه پیشنهادات و راهکارهایی برای جوانان در زمینه تفریح و پرکردن مناسب اوقات فراغت وجود دارد؟ **میری: ورزش به عنوان یکی از عرصه هایی به شمار می رود که در این زمینه می تواند به جامعه کمک کند و باعث تخلیه انرژی مازاد جوان ها و شور نشاط در آنها شود اما در کشور ما برای ورزش اهمیت کمی قایل شده و بیشتر به صورت ورزش قهرمانی رایج است و جنبه عمومی و همگانی ندارد.

***ایرنا: با این اوصاف، چه مکان ها و محافلی تفریحی برای تفریح جوانان باقی می ماند؟ **میری: یکی از قابل دسترس ترین مکان ها در جامعه ایرانی رستوران ها و اغذیه فروشی ها به شمار می روند که تنها راه عمومی برای گذراندن اوقات فراغت محسوب می شود که جز تلف کردن وقت، فایده دیگری برای آنها ندارد که این خود به دلیل کمبود امکانات و راحت طلبی افراد است.

موضوع چشم و هم چشمی در کشور ما خیلی رواج دارد و منشا بسیاری از کارهای نامتعارف و نامعقولی در جامعه می شود.

***ایرنا: ارزیابی کلی شما درباره اقداماتی که در طول این سال ها برای تفریح و اوقات فراغت جوان ها انجام شده است، چیست؟ **میری: امکانات و معیارهایی که در جامعه برای گذراندن اوقات فراغت جوانان گذاشته اند، مناسب جوان ها نیست و بیشتر متناسب با میانسال ها است و بیشتر توصیه هایی برای خودسازی و درس خواندن جوان ها ارایه می شود در حالی که مطابق با آمارها و علایق این قشر از جامعه قرار نیست که تمام افراد درس بخوانند و به خودسازی و درجات متعالی انسانی برسند اما نظام فرهنگی و آموزشی کشور راهکاری برای این دست دوم ارایه نمی دهد.

یکسان فرض کردن اوقات فراغت با استراحت یکی از بزرگترین مشکلات در این زمینه به شمار می رود.

اوقات فراغت در سیاست گذاری های ما جایی ندارد و این باعث به وجود آمدن چالش های بسیار بنیادین در سطح جامعه و کشور شده است.

با توجه به شرایطی که گفته شد، پدید آمدن تفریحات غیر متعارف، امری طبیعی به شمار می رود.

به عبارتی وقتی زیرساخت های جامعه و سیاست گذاری های کلان توجهی به امور تفریحی و اوقات فراغت ندارند، نباید انتظار داشت که جوانان به تفریحات غیرمتعارف گرایش نیابند.

همچنین نوع نگاه ما به پدیده ها نوعی نگاه سرکوب گرایانه است و همه چیز را به نوعی به غربی ها ربط می دهیم در حالی که خیلی از این مسایل ارتباطی به غرب ندارد.

همچنین در برخورد با پدیده های مختلف به واکاوی و آسیب شناسی آنها نمی پردازیم.


کلید واژه ها: اوقات فراغت - جوانان - جوان - تفریح - اجتماعی - جامعه - ایرنا - نشاط اجتماعی - اطلاع رسانی - سلامت روانی - پژوهشگاه علوم انسانی - مدیریت - نوجوانان - اسلام - سلامت - آسیب های اجتماعی - تماشای تلویزیون - خانواده - آیت الله بهشتی - انقلاب اسلامی - افزایش - خلاقیت - خطرناک - هایی - علوم انسانی - اطلاع - آینده - ایران - رسانی - هیات علمی

آخرین اخبار سرویس:
طرح بهرفت با استقبال مسافران نوروزی مواجه شد

وزیر کشور: مردم سیلزده گلستان نگران امداد رسانی نباشند

مهاباد رتبه اول اسکان در استان

قیمت انواع پژو 405 در بازار + جدول

اصفهان رتبه پنجم جذب گردشگر در کشور است

نرخ دلار در اولین شنبه سال چقدر است؟

دلیل گرانی پیاز هم مشخص شد

سیل به 50 هزار هکتار از مزارع گندم و کلزای استان گلستان خسارت زد

کسادی و گرانی در بازار خودرو در سال نو

آغاز فعالیت دفترحقوق شهروندی در فرودگاه امام(ره)

چهار پیش بینی از اقتصاد ایران در سال جدید

خسارت1640 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی گلستان ومازندران

الزاماتِ مالیاتی رونق تولید

مازندران رکورد سفر در «سیل» را شکست

عکس/ بازدید لاریجانی از مناطق سیل زده ساری

پوند تقویت شد

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی: بازدید از موزه های آذربایجان غربی 39 درصد افزایش یافت

سیاست های جدید نظام بانکی در سال 98/ زندگی مردم بهبود می یابد

فراز و فرودهای سرزمین خورشید در سالی که گذشت

همتی: برای جمع آوری موسسات غیرمجاز هزینه های میلیاردی شد

جنجال رونمایی بوگاتی از نمونه ناقص گران ترین خودرو دنیا

خسارت سیل به 50 هزار هکتار از مزارع گندم و کلزای استان گلستان

بازگشایی 80 درصد از ایلراه های عشایری

سه هزار و 380 میلیارد ریال خسارت سیل به خراسان شمالی

اسامی صرافی های فعال اعلام شد

خسارت 1640 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی گلستان

بازدید سرزده همتی از صرافی های تهران

راهکار رییس کل بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز

آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟

سفرهای نوروزی از پایانه های عمومی خوزستان 6 درصد کاهش یافت

کسادی و گرانی در بازار خودرو در سال نو

نشست کارشناسان هواشناسی گیلان در روز جهانی هواشناسی

برقراری اتصالات گاز در 95 درصد ازمنطقه قائمشهر

بیش از 50 هزار هکتار از مزارع گندم و کلزای گلستان خسارت دیده اند

اگر مردم ارز نخرند به سرعت ارزان می شود

اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند به سرعت نرخ ها کاهش پیدا می کند/ ثبات نسبی اقتصادی در سال 97 بزرگترین اتفاق بود/ برخی با حقه بازی وام سنگین گرفتند/ برخی مدیران برای ماندن در میزشان به یک سری افراد وام هایی دادند/ فروش دلار برای بانک مرکزی سودی ندارد

سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد

یک میلیون و 280 هزار تردد در محورهای فارس انجام شده است

بیش از 85 هزار نفر در استان کردستان اقامت داشتند

107 متخلف صنفی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

تکثیر ماهیان استخوانی در آستارا آغاز شد

میزان بارندگی در آستارا 44 درصد افزایش پیدا کرد

اسکان موقت یک میلیون و 24 هزار نفر تا پایان روز دوم فروردین در مراکز مخصوص فرهنگیان

از شورای عالی کار بابت تعیین حداقل دستمزد مناسب تشکر می کنم/ انتقادها باید منطبق بر واقعیت ها باشد

بررسی روند امدادرسانی به شهرستان آق قلا توسط تمامی دستگاه ها از سوی وزیر کشور

چهره های مردمی سال انتخاب شدند

میلیاردها سفارش بویینگ لغو شد

هزینه اقامت در متل های بابلسر چقدر است؟

دلیل اصلی افزایش قیمت پیاز صادرات آن است

مردم دلار نخرند تا به سرعت ارزان شود

ژاپن به دنبال تمدید معافیت برای خرید نفت از ایران

سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد

از کنسرت های نوروزی چه خبر؟

قیمت انواع پژو 405 در بازار + جدول

برنامه گل گهر برای ساخت فرودگاه بین المللی

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد هدایت غول نقدینگی به سمت تولید شاه کلید «رونق تولید»

ارزیابی عرضه نفت در بورس انرژی

طرح| روستای تویه رودبار دامغان

مغزهای متفکر را به تولید هدایت کنیم/ نقدینگی سرگردان بلای جان تولید است

فارس من| بهسازی محورهای تربت حیدریه به نیشابور تا نیمه اول اردیبهشت انجام می شود

یزدانی و زنگنه فینالیست شدند

درآمد شرکت ملی پست به حدود هزار میلیارد تومان رسید/ پست سکوی تجارت الکترونیک می شود

تخصیص 15 میلیارد تومان برای کمک به عشایر سیل زده

بهار در حمیدیه

دبیر انجمن صنایع لبنی: دامداران به نرخ شیر خام معترضند

اختصاص سیمان رایگان برای بازسازی خانه های سیل زده

بررسی روند امدادرسانی به شهرستان آق قلا توسط تمامی دستگاه ها از سوی وزیر کشور

برق شهرهای سیل زده تا عبور سیلاب قطع است

مجلس اثر بازدارندگی خود در خصوص تخلفات خودروسازان را از دست داده است/ مدعی العموم وارد شود

همتی: نظارت جدی بر بانک ها داریم / اگر مردم ارز نخرند، ارزان می شود

نظارت جدی بر بانک ها/ رانت خواران زیادند

بهترین راهکارهای حفظ محیط زیست کدامند؟

برق شهرهای سیل زده تا عبور سیلاب قطع است

قیمت طلا 3 فروردین 98/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

دژپسند راهی گلستان و مازندران شد

نوروز کجا برویم؟ طرح| روستای تویه رودبار دامغان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان زنجان: 69 درصد روستاهای استان زنجان زکات می دهند

بیش از 85 هزار نفر در استان کردستان اقامت داشتند

107 متخلف صنفی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

بازدید سرزده رییس کل بانک مرکزی از صرافی های تهران

تعطیلات نوروز در تهران

تاثیر اجرای طرح های آبخیزداری بر کاهش آسیب سیل در گلستان

تکمیل نقشه گسل های زلزله شهرهای کشور با همکاری استان ها

بازدید سرزده رییس کل بانک مرکزی از صرافی های تهران

قیمت سکه در 3 فروردین 98 اعلام شد

اگر مردم ارز نخرند به سرعت ارزان می شود

هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم چه می کند؟

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/03| قیمت دلار 12990 تومان شد

آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟

پیگیری سوژه مردم: کوتاهی اداره راه تربت حیدریه در ترمیم آسفالت جاده های منتهی به نیشابور فارس من| بهسازی محورهای تربت حیدریه به نیشابور تا نیمه اول اردیبهشت انجام می شود

تکثیر ماهیان استخوانی در آستارا آغاز شد

افتتاح دو طرح عمرانی به ارزش 180 میلیارد ریال در قشم

شناسایی داروهای تقلبی ساده شد

میزان بارندگی در آستارا 44 درصد افزایش پیدا کرد

خسارت سیل به بخش کشاورزی مازندران

1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد

کتاب، عیدی نوروزی

بازار بزرگ ایران مقصد جدید گردشگران نوروزی در تهران

تکمیل 33 پروژه اجرایی با 1800 میلیارد تومان سرمایه گذاری/ 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای 200 پروژه عمرانی و توسعه ای در سال 97

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/03| قیمت دلار 12990 تومان شد

اوقات فراغت؛ معضلی مغفول و پنهان در عصر جوانی

اوقات فراغت؛ معضلی مغفول و پنهان در عصر جوانی