مطالب مرتبط:
مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت
مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش: مصرف روزانه 87 میلیون لیتر بنزین در کشور/کارت سوخت بدون نرخ دوم بی معناست
مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت
مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 10:122019-02-19اقتصادي

مصرف روزانه 87 میلیون لیتر بنزین در کشور


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به اینکه با ادامه روند کنونی افزایش مصرف بنزین، به زودی مزیت صادرات بنزین را از دست می دهیم، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، برنامه گفت وگوی ویژه خبری دیشب با موضوع پیوستن ایران به جمع کشورهای صادر کننده بنزین با حضور سید سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء و علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد.

محمد با اشاره به اهمیت پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: سالیان قبل همیشه برداشت قطر از میدان مشترک بیشتر بود و یک رویا بود که ما بتوانیم به برداشتی مشابه آنها یا بیشتر از آنها برسیم و اکنون باید سعی کنیم کمبودهای گذشته را جبران کنیم.

وی تصریح کرد: نگهداشت میعانات گازی اکنون برای ما سخت است و اگر برای آن برنامه ریزی نمی شد، استفاده گاز هم برای ما مشکل شد اما استفاده از میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پیش بینی و خطی به طول 388 کیلومتر خط لوله احداث شد و این میعانات گازی به بندرعباس انتقال پیدا کرد و با ایجاد خط لوله جدید و ارزش افزوده محصولات مهمتری در اختیار ما قرار گرفت و اهمیت موضوع از این جهت است.

وی ادامه داد: سالیان قبل قرار بود شرکت های خارجی این پالایشگاه را اجرا کنند اما بعد از تحریم های دوره قبل رها کردند و فقط مراحل طراحی را انجام داده بودند و بعد از آن به قرارگاه اعتماد شد و توانست از سال 90 کار را شروع کرده و در اسفند سال 95 فاز اول و امسال دو فاز را به بهره برداری برساند.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء با بیان اینکه ما توانستیم خلاء شرکت های خارجی را پر کنیم، گفت: ما توانستیم از صنعت داخلی استفاده کنیم چراکه آن شرکت ها برای تجهیزات این پالایشگاه با کشور های اروپایی دیگر قرارداد بسته بودند اما ما با همکاری وزارت نفت از نیرو ها و تجهیزات داخلی استفاده کردیم و می توانیم بگوییم 70 درصد در تامین کالا، 67 درصد در بخش مهندسی و 100 درصد در بخش اجرا بومی سازی شده است.

*امسال متوسط مصرف بنزین 87 میلیون لیتر در روز بوده است معاون وزیر نفت با بیان اینکه در سال 58 ده درصد مصرف خود را وارد می کردیم، گفت: تا مهرماه امسال همیشه واردات داشتیم اما بازه آن متغیر بوده است.

امسال متوسط مصرف ما 87 میلیون لیتر بوده و متوسط تولید در بهمن ماه به 103 میلیون لیتر می رسد که فاصله قابل توجهی ایجاد شده و تولید و ذخیره سازی ما را در وضعبت مطلوبی قرار داده است.

*پالایشگاه ستاره خلیج فارس توانست امنیت انرژی کشور را تضمین کند صادق آبادی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 800 میلیون دلار ارزش افزوده ایجاد کرده است، ادامه داد: این پالایشگاه توانسته امنیت انرژی کشور را تضمین کند؛ همیشه در تحریم ها با تحریم بنزین تحت فشار بودیم اما اکنون کسی حرفی زده نمی زند یعنی هم توانسته بنزین کشور تامین کند و هم کمک کرده از میدان مشترک بهره برداری حداکثری کنیم.

وی با بیان اینکه در پالایشگاه پارس جنوبی میعانات گلوگاه نیست، گفت: یعنی می توانیم به راحتی گاز را تامین کنیم و اتان مورد نیاز صنایع پتروشیمی را که نقش قابل توجهی در تامین ارز کشور دارند، تامین کنیم و خروج ارز بابت واردات بنزین را نداریم.

معاون وزیر نفت ادامه داد: اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایجاد نمی شد، مجبور بودیم میعانات گازی را ذخیره سازی کنیم و کشتی های بزرگ اجاره کنیم و روی دریا ذخیره سازی انجام دهیم و نهایتاً مجبور می شدیم تولید گاز را کم کنیم.

وقتی تولید گاز در کشور کم می شد، مجبور می شدیم سوخت مایع به مصرف کننده های بزرگ بدهیم.

وقتی گاز تولید نمی کنید و مجبور می شوید سوخت مایع بدهید، 40 سنت از ثروت کشور را می دهیم و از لحاظ زیست محیطی کشور را به خطر می اندازیم و درآمد صادراتی کشور کاهش پیدا کند.

*اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس نبود، باید روزانه 18 میلیون دلار هزینه واردات بنزین می کردیم صادق آبادی ادامه داد: در سال 91 تولید بنزین 52 میلیون لیتر در روز بود و امسال متوسط مصرف به 87 میلیون لیتر رسیده است.

اگر اقداماتی نظیر پالایشگاه خلیج فارس و بندرعباس صورت نمی گرفت، باید روزانه 36 میلیون لیتر بنزین وارد کشور می کردیم که هزینه این کار 18 میلیون دلار در روز بود.

وی با اشاره به اینکه در تابستان امسال 97 میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین کشور بود، افزود: در 6 ماهه دوم سال مصرف بنزین کاهش می یابد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با اشاره به اینکه بین حاکمیت و جامعه نخبگان نیاز به حلقه واسطی است که ما این نقش را بازی می کنیم، خاطرنشان کرد: در حوزه هایی که کار تعیین تکلیف و به خارجی ها کار واگذار شده، ایرانی سازی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تحریم ها مشکلات زیادی را به وجود آورد اما در نهایت برایمان فرصت ساز شد، ادامه داد: اگر تامین مالی پروژه ها درست انجام شود، سایر کار چیز پیچیده ای نیست، محمد افزود: قرارگاه خاتم در زلزله کرمانشاه 8 هزار و 350 دستگاه کانکس را ظرف 35 روز نصب کرد، در حوزه تونل سازی رکورد هزار و 325 متری را در یک ماه زدیم لذا قرارگاه خاتم در هر حوزه ای که ورود پیدا کرده، رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

وی با اشاره به اینکه با هماهنگی وزارت نفت همه بخش های واگذار شده، ایرانی سازی شده است، گفت: 30 درصد تامین کالا از خارج از کشور صورت گرفته بود که در فاز چهارم این 30 درصد را به صفر خواهیم رساند تا کار صد درصد ایرانی باشد.

محمد با اشاره به اینکه از مهر ماه کار فاز چهارم را شروع کرده ایم، گفت: در بخش هایی کار تا 80 درصد پیشرفت کرده و در بخش تامین مالی فراخوان داده ایم لذا تمام شرکت های ایرانی را که فراخوان داده بودیم، به بررسی موضوع پرداختند و هر کسی که هر بخشی را می تواند بسازد، به ما اعلام می کند.

با مجموعه هواپیماسازی سپاه جلساتی را برگزار کردیم و نقشه راه را در اختیار آنها گذاشتیم.

صادق آبادی معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت ستاره خلیج فارس را دنبال می کنیم افزود: در بلند مدت باید به سمت کاهش نفت کوره برویم، 11 سناریو در مجلس مطرح شده که هیچ یک رای نیاورده است.

*هنوز تصمیمی درباره نرخ دوم بنزین گرفته نشده است معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه کارت سوخت وقتی معنا پیدا می کند که سهمیه بندی باشد و وقتی سهمیه بندی وجود داشته باشد، حتما باید نرخ دوم باشد، اظهار کرد: هنوز تصمیمی در خصوص نرخ دوم بنزین گرفته نشده است بنابراین در این شرایط کارت سوخت بی معنی است، کارت سوخت به تنهایی منتهی به کاهش قاچاق نمی شود.

محمد با بیان اینکه در فاز های قبلی این پالایشگاه 30 درصد تجهیزات از جمله کمپرسور های هیدروژنی را وارد کردیم، افزود: ساخت این کمپرسور ها که فناوری بسیار پیچیده ای دارند، به سازمان هوافضا سپاه برای مهندسی معکوس کمپرسور های وارداتی واگذار کرده ایم.

وی تصریح کرد: اکنون با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برداشت کشورمان از منابع پارس جنوبی بیشتر از قطر شده است، در گذشته نگهداشت میعانات گازی استخراج شده از پارس جنوبی مشکل بود اما با احداث 388 کیلومتر لوله و انتقال این میعانات به بندر عباس، محدودیت استخراج میعانات گازی از پارس جنوبی رفع شد و اکنون محصولات بسیار با ارزش در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می شود.

وی با بیان اینکه بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمان بندی مشخص انجام شد، افزود:​ ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در ساخت این پالایشگاه برای پر کردن خلاء خروج شرکت های خارجی به دلیل تحریم کشورمان است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء افزود: قرارگاه خاتم الانبیاء در فعالیت های عمرانی رکورد هایی را در کشور از جمله ساخت هزار و 125 متر تونل در یک ماه و احداث خط آهن اینچه برون به گرگان را داشته است.

*پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 800 میلیون دلار ارزش افزوده در سال ایجاد می کند صادق آبادی گفت: تولید و ذخیره سازی بنزین در کشور مطلوب است و پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 800 میلیون دلار ارزش افزوده در سال ایجاد کرده ایم.

وی با بیان اینکه ارتباط خوبی بین صنعت و دانشگاه ایجاد شده است، افزود: افزایش ظرفیت ستاره خلیج فارس و خوراک این پالایشگاه با تعویض بخش کوچکی از تجهیزات آن، برنامه های کوتاه مدت وزارت نفت است، لذا تلاش می کنیم با رفع گلوگاه ها خوراک این پالایشگاه را به بیش از 500 هزار بشکه برسانیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه نفت کوره پالایشگاه های کشور روزانه بین 63 تا 70 میلیون لیتر است، افزود: کاهش این میزان نفت کوره برنامه بلند مدت این وزارتخانه است بنابراین این موضوع نیاز به سرمایه گذاری بسیار دارد و می توانیم 20 میلیارد دلار برای آن طرح تعریف کنیم.

صادق آبادی خاطرنشان کرد: اگر روند کنونی افزایش مصرف بنزین ادامه یابد که سالی حدود 8 درصد است، به زودی مزیت صادرات بنزین را از دست می دهیم.


کلید واژه ها: پالایشگاه - خلیج فارس - بنزین - مصرف - مصرف بنزین - فارس - مدیرعامل - کشور - درصد - وزیر نفت - ستاره - خلیج - برداشت - برنامه - برنامه ریزی - ارزش افزوده - معاون - تولید - ایران - اهمیت - همیشه - بندرعباس - وزیر - صادق - محمد - پیش بینی - اروپایی - قرارداد - واردات - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
حوادث چهارشنبه سوری در استان مرکزی 40 درصد کاهش یافت

سازمان امور اراضی کشور اعلام کرد برخورد شدید با متخلفان زمین خواری در ایام عید

فرماندار خمینی شهر: کالاهای اساسی به صورت متوازن در بازار توزیع می شوند

وزرات کشاورزی وعده کاهش قیمت سیب زمینی و پیاز را در روزهای آینده داد

عرضه روزانه بیش از یک میلیون صندلی برای مسافران جاده ای/ بیشترین ترافیک در مسیرهای منتهی به شهرهای شمالی و مشهد است/ شکایات و انتقادات را در اسرع وقت پیگیری می کنیم

آغاز طرح دو بانده شدن جاده بافق- بهاباد+تصاویر

تعیین تکلیف 750 میلیارد تومان مصوبه اجرا نشده در خراسان شمالی

برای درمان بیماری تورم چه باید کرد؟

فعالیت رسانه ای غیر معمول و تهاجمی سیاستگذار پولی نشان دهنده چیست؟

بلیت سینما در سال 98 چقدر گران می شود؟

آزادراه تبریز-زنجان بازگشایی شد

بازیکنی که بهترین گلش را به عابدزاده زده است

جهاد کشاورزی البرز در زمینه توسعه اشتغال موفق به دریافت لوح سپاس شد

در پیام نوروزی حجتی اعلام شد خودکفایی در گندم و تولید 2 میلیون تن شکر به رغم تحریم ها

بهسازی محور سامان به پل زمانخان سرعت می گیرد

کاهش قیمت سیب زمینی و پیاز در هفته آینده

حوادث چهارشنبه سوری در قزوین 112 مصدوم بر جای گذاشت

حجم توزیع مرغ در استان های مسافرپذیر افزایش می یابد/ سیر نزولی قیمت مرغ در دو روز گذشته

در انتظار سانتافه 900 میلیونی!

اعطای تسهیلات بلاعوض به خسارت دیدگان در مازندران

سرعت بخشیدن ساخت طرح گردشگری سد حوضیان

نقش موثر مرزنشینان در اشتغال و صادرات

تلاش دستگاه های دولتی در بهبود وضعیت معیشتی مردم

سیب سمیرم پنجه در پنجه بحران/نام اصفهان روی سمیرم سنگینی می کند

جمع آوری بیش از 9 هزار تن پسماند از سطح شهر اصفهان

تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت 24 امشب

گزارش فارس از دماوند؛ وقتی فروشگاه های زنجیره ای نان کسبه محلی را آجر می کنند

جهاد کشاورزی البرز در زمینه توسعه اشتغال موفق به دریافت لوح سپاس شد

8 دستگاه خودروی مجهز آتش نشانی وخدمات شهری چابهار رونمایی شد

قیمت سیب زمینی و پیاز تعدیل می شود

کاهش 24 درصدی حوادث چهارشنبه آخر سال

تکاپوی نوروزی در استان سمنان

شناسایی 750 میلیارد تومان مصوبه اجرا نشده سفر رهبری و رییس جمهوری

یادمان های راهیان نور نسبت به سال های گذشته به مراتب شلوغ تر هستند

آبرسانی به 246 روستای لرستان

تکمیل 3 پل آسیب دیده از سیل در لرستان

مدیر کل دفتر محصولات جالیزی وزارت جهاد کشاورزی: قیمت سیب زمینی و پیاز هفته آینده کاهش می یابد

بهسازی محور سامان به پل زمانخان سرعت می گیرد

افزایش آمار زایمان طبیعی

وام مسکن چند؟

کبوتر بلژیکی 14 میلیارد تومان فروخته شد

چه باندی پشت فردوسی پوره خدا میدونه!

12مصدوم پیامد بی احتیاطی چهارشنبه آخرسال

تب افزایش قیمت طلا فرونشست

پیش بینی قیمت ارز در تعطیلات نوروز

برای خرید 206 چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

رشد 1.5 درصدی شاخص کل بورس + جدول

در تاریکی نمی توان اصلاحات اقتصادی انجام داد

تاثیر افزایش قیمت دلار بر ارزش سهام شرکت های بورسی

کبوتر بلژیکی 14 میلیارد تومان فروخته شد

بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفاوت

وام مسکن چند؟

کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای اقتصادی تیره

کاهش قیمت سیب زمینی و پیاز در روزهای آینده

بازار دست فروشان زنجانی در آستانه نوروز

12 مصدوم پیامدبی احتیاطی چهارشنبه آخرسال درچهارمحال وبختیاری

فعالیت منسجم، برنامه ریزی شده و فرهنگی دقیقی در ارتباط با شعار سال انجام نمی‎شود

افزایش آمار جانباختگان حوادث شب چهارشنبه سوری به 2 نفر

ملی شدن نفت، بحث استقلال بود نه اقتصاد

صنعت نفت چگونه ملی شد؟

راز سر به مهر پدر

سرمایه گذاری در کدام بازار در سال 98 سودآور است؟

یک روز مانده تا نوروز

اعطای تسهیلات بلاعوض به خسارت دیدگان در مازندران

پیک تقاضا برای نفت تا 15 سال دیگر

افت 70 درصدی تولید ماشین آلات سنگین در سال 97

سلطانیه زنجان آماده پذیرای مسافران نوروزی است

سردخانه دپوی میوه طرح تنظیم بازار در مشهد

قیمت سیب زمینی و پیاز در روزهای آینده کاهش می یابد

دستاوردهای ملی شدن صنعت نفت

چهارشنبه سوری امسال سنندج بدون هیچ گونه حادثه آتش سوزی سپری شد

قرارداد جمع آوری گازهای مشعل میدان های نفت شهر و سومار امضا شد

زاینده رود با بهار آمد

خبر خوش رییس بانک مرکزی به تجار

قیمت نفت نزدیک به رکوردهای 2019 خود بسته شد

فوت 76 نفر در 3 روز گذشته در حوادث جاده ای

تحقیق سنگ بوکسیت

زنگنه: درون خانه جای سنگ پرانی نیست

پاورپوینت هوش مصنوعی و سیستم خبره

قیمت خودرو پنجشنبه 97/12/29 + جدول

اعطای تسهیلات به خسارت دیدگان در مازندران

پایان اجرای طرح جریمه ریالی سربازی

توزیع 750 تن میوه در روزبازارهای شهرداری کرج آغاز شد

حال و هوای بهاری در بازارهای مهاباد

قیمت انواع خودرو پروتون جنتو کارکرده (از 2006 تا 2009)

پایان آرام چهارشنبه سوری 97

پاورپوینت ناهماهنگی در مـدیـریت شهـری و پیامدها

پاورپوینت بررسی عوامل موثر بر نوآوری تکنولوژیک در موسسات کوچک و متوسط

ساز و کار تجارت و تامین مالی ایران و اروپا ثبت شد

توزیع 750 تن میوه در روزبازارهای شهرداری کرج آغاز شد

97، سال خودکفایی بنزین

تصاویر| چهارشنبه‎سوری در استانها

پیش بینی افزایش 10 درصدی سفر های نوروزی

رشد 92 درصدی بارش ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته/ ارتفاع بارش ها به 298 میلیمتر رسید

نمایشگاه عرضه صنایع دستی در سقز بر پا شد

حوادث چهارشنبه سوری همدان 26 مصدوم داشت

حال و هوای بهاری در بازارهای مهاباد

فوت 76 نفر در 3 روز گذشته در حوادث جاده ای

هشدار؛ رودخانه اترک طغیان می کند

خروج گونه های جانوری از مرزهای کردستان ممنوع است

مصرف روزانه 87 میلیون لیتر بنزین در کشور

مصرف روزانه 87 میلیون لیتر بنزین در کشور