مطالب مرتبط:
نسخه طب سنتی برای درمان افسردگی پس از زایمان
نسخه طب سنتی برای درمان سرماخوردگی
نسخه تجویز شده طب سنتی برای درمان آفت و تبخال
درمان سوزش معده با نسخه طب سنتی
نسخه طب سنتی برای درمان سکسکه/ عارضه ای که خواب و خوراکتان را مختل می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 09:412019-02-19اقتصادي

طب سنتی، نسخه پیچی یا علاج درمان


ایرنا- فروشگاههای عرضه داروهای گیاهی و عطاری این روزها در اردبیل بسیار بیشتر از هر زمان دیگر بوده و روند تشکیل و فعالیت آنها همچنان در حال افزایش است، - فضای مجازی نیز با راه اندازی کلینیک های غیر رسمی طب سنتی به این روند شتاب بخشیده و نوعی هرج و مرج در این زمینه در جامعه ایجاد شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، طب سنتی از چند سال گذشته مورد توجه مردم قرار گرفته و این وضعیت همچنان روندی رو به رشد دارد، این شیوه درمانی در مسیر قرار گرفته خود هم بعنوان یک فرصت و هم تهدید مطرح بوده و لذا نیاز به نظارت و هدایت ارگان های رسمی دارد.

اینکه جایگاه طب سنتی و فعالیت در این حوزه در جامعه باید چگونه باشد هنوز محل اختلاف است، برخی از پزشکان و محققان اعتقادی به طب سنتی نداشته و آن را رشته ای غیر علمی می دانند و برخی نیز آن را شاخه ای از پزشکی که دارای جامعیت نیز می باشد دانسته و بر توسعه آن تاکید می کنند.

به هر حال چنین به نظر می رسد که با وجود این بحث ها، طب سنتی در طول سالیان دراز هویت و جایگاه خود را در بین مردم حفظ کرده و حتی در سال های اخیر بر نفوذ و اعتبار خود افزوده و نمی توان آن را نادیده گرفت و مهمتر اینکه با وارد شدن فضای مجازی و نبود نظارت های کافی سوء استفاده از آن در جامعه در حال افزایش بوده و نیزا به اقدام ضربتی در این زمینه است.

** نگرانی ها از آسیب های طب سنتی در کشور محمود خدادوست مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره گفت: افراد سودجو با تبلیغات کاذب و بزرگ نمایی اثربخشی طب سنتی و مداخله در بیماری های صعب العلاج و لاعلاج به نظام سلامت آسیب می زنند.

وی افزود: برخی از افراد فرصت طلب به عنوان طب اسلامی و طب روایی از باورهای دینی مردم سوء استفاده می کنند.

خدادوست بیان کرد: از ظرفیت طب سنتی در کشور به میزان زیادی استفاده می شود ولی چون توسط مراکز آکادمیک، دانشگاهی و افراد اهل فن و خبره این کار ارائه نمی شود، نگران آسیب دیدن مردم در حوزه طب سنتی هستیم.

خدادوست اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی وزارت بهداشت دریافت خدمات مردم در مراکز مجاز و با اطمینان خاطر است که در این ارتباط درصددیم مراکز مجاز طب سنتی ایرانی را توسعه بدهیم تا مردم با اطمینان خاطر خدمات دریافت کنند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه عطاری ها زیرمجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت هستند و در عمل ارتباط تشکیلاتی با وزارت بهداشت ندارند ولی ازآنجایی که این مجموعه در حوزه سلامت دخالت دارد مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قراردارد.

خدادوست اضافه کرد: براساس دستور وزیر بهداشتف درمان و آموزش پزشکی یکی از شرایط کسب پروانه برای تاسیس عطاری گذراندن دوره آموزشی است تا بتوانند اطلاعات کافی برای عرضه و فروش گیاهان دارویی داشته باشند.

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اقبال و باور مردم به استفاده از ظرفیت طب سنتی زیاد است و روزبه روز زیاد تر می شود.

وی بیان کرد: اقدامات سلبی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی برای برخورد با کسانی که بدون مجوز اقدام به آموزش و مداخله در طب سنتی می کنند، صورت می گیرد.

خدادوست افزود: در همه دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور اداره مدیریت دفتر طب سنتی ایرانی ذیل معاونت درمان ایجاد شده است تا در بحث نظارتی به معاونت درمان کمک کنند.

*** سوء استفاده در حوزه طب سنتی افزایش یافته استرامین نسیمی دوست رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم گفت: سوء استفاده در زمینه طب سنتی بسیار گسترده شده و افراد بسیاری بدون هیچ تخصص، تجربه و مدرک معتبر علمی به ویزیت بیماران پرداخته و نسخه می پیچند.

وی افزود: برخی افراد ناآگاه به امور پزشکی حتی اقدام نسخه پیچی رایگان کرده و هزینه های هنگفتی را متوجه مردم می کنند.

نسیمی دوست اظهار داشت: در صورتی که طب سنتی ایرانی توسط افراد باتجربه و مجاز به ارائه خدمات درمانی بکار گرفته شود می تواند بسیار کمک کننده باشد، اما وقتی هر کسی به خود اجازه کار در این حوزه داده و با شرکت در یک دوره کوتاه مدت آموزشی، چه مجاز و چه غیر مجاز، شروع به نسخه پیچی برای آحاد مردم می کند، باید منتظر عواقب ناخوشایندی در زمینه سلامت مردم بود.

او بیان کرد: برخی ها در عطاری ها، منازل شخصی و یا حتی در مراکزی تحت عنوان مطب فعالیت می کنند و تعدادی از آنها حتی بعنوان پزشک شناخته می شوند، برخی دیگر هم با ایجاد دید منفی نسبت به پزشکان و طب رایج سعی در جلب مشتریان خود دارند.

نسیمی دوست تاکید کرد که آحاد مردم باید بیشتر در مورد مسائل مربوط به سلامت خود حساس بوده و فریب این تبلیغات را نخورند.

رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین در زمینه رواج ویزیت و نسخه پیچی اینترنتی هشدار داد و گفت: متاسفانه شبکه های مجازی، کانال ها و گروه های زیادی به دلیل سود فراوان حاصل از فروش داروهای گیاهی راه اندازی شده و بدون حتی دیدن بیمار فقط براساس نام بیمار یا توضیحی ناقص برای مردم نسخه می پیچند.

به گفته وی، این کارها با اصول طب سنتی ایرانی در تضاد کامل است چرا که این مکتب طبی به شرح حال و معاینه بیمار اهمیت زیادی می دهد.

وی افزود: در حال حاضر در تعداد زیادی از استان ها سلامتکده های طب سنتی دانشگاهی در حال فعالیت هستند و در شهر اردبیل هم مدتی است که کلینیک تخصصی طب سنتی ایرانی در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اردبیل راه اندازی شده و در حال خدمت رسانی به شهروندان است و بهتر است مردم به این مرکز و یا پزشکانی که در زمینه طب سنتی آگاهی کافی و دارای مجوز فعالیت هستند مراجعه نمایند.

نسیمی دوست در خصوص افراد و نهادهای مجاز و غیرمجاز آموزشی در این حوزه نیز گفت: بر اساس اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر فقط دانشکده های طب ایرانی و انجمن های علمی طب سنتی ایران مجاز به برگزاری دوره های آموزشی و گواهینامه معتبر در حوزه طب ایرانی هستند.

وی اضافه کرد: طبق آیین نامه ابلاغی وزارت بهداشت، فقط پزشکان متخصص طب سنتی و پزشکان دوره دیده مورد تایید وزارت متبوع، دارای پروانه و مجوز معتبر در زمینه ارائه خدمات طب سنتی می توانند با رعایت ضوابط اقدام نمایند.

رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل پیگیری راه اندازی سلامتکده طب سنتی ایرانی بخش دولتی و خصوصی ، پیگیری راه اندازی داروخانه فرآورده های طبیعی و مکمل، بازدیدهای مستمر از مراکز ارائه دهنده خدمات طب سنتی ایرانی ، راه اندازی کمیته راهبردی طب سنتی ایرانی در سطح دانشگاه و اطلاع رسانی و آموزش عمومی در سطح دانشگاهی و غیر دانشگاهی را از جمله برنامه های این اداره ذکر کرد.

*** سلامتکده طب سنتی، ایرانی در اردبیل راه اندازی می شود رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین گفت: راه اندازی سلامتکده طب سنتی ایرانی بخش خصوصی و دولتی در اردبیل پیگیری شده و در آینده نزدیک عملیاتی می شود .

وی افزود: در راستای سیاست های وزارت بهداشت، اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تشکیل شده که مشارکت در راه اندازی و پشتیبانی سلامتکده طب ایرانی (سنتی) در سطح دانشگاه علوم پزشکی و مشارکت در بررسی و پاسخگویی به شکایات مرتبط با خدمات طب سنتی و مکمل از جمله اهداف راه اندازی این دانشکده در اردبیل بود.

رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مکمل دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: نظارت بر حسن اجرای ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی دفتر طب سنتی ایرانی وزارت در حوزه های تابعه، ارزشیابی مستمر برنامه های اجرا شده و ارسال نتایج ارزشیابی انجام شده، تهیه و ارائه گزارش عملکرد به صورت دوره ای در حوزه طب سنتی و مکمل، تعامل با دفتر طب ایرانی وزارت متبوع در راستای طراحی، تدوین و اجرای برنامه توانمندسازی گروه های شاخص و مرجع در زمینه طب سنتی و مکمل و فرآورده های طبیعی به منظور ایفای نقش برای آگاهسازی عمومی و ترویج رعایت اصول ششگانه سلامت مکتب طب سنتی در میان آحاد جامعه با برگزاری کلاس های آموزشی، سمینارها و همایش های دانشگاهی و غیردانشگاهی در این اداره دنبال می شود.

***مرکز تحقیقات طب سنتی و آبدرمانی در سرعین اردبیل ایجاد می شوددکتر قدرت اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم در این باره گفت: با رایزنی های صورت گرفته با معاون آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مرکز تحقیقات طب سنتی و آبدرمانی در شهر گردشگری سرعین ایجاد می شود.

وی افزود: در جریان دیدار استاندار اردبیل با دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد مجتمع آبدرمانی ، توسعه گردشگری سلامت و ایجاد بسترهای لازم برای این امر مورد تاکید قرار گرفت.

اخوان اکبری بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تحقیقات گسترده ای را از 2 سال قبل انجام داده و با عقد تفاهم نامه ای با دانشگاه علوم پزشکی استانبول قرار است این مهم با همکاری کشور ترکی ه، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ر شهر سرعین انجام گیرد.

وی اظهار داشت: با همکاری معاونت آموزشی وزارتخانه دوره های آموزش مهارت برای ایجاد آبدرمانی مجهز از لحاظ درمان و طب سنتی در اردبیل صورت می گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: پس از تربیت تعدادی پزشک عمومی ونیروی متخصص در رشته طب سنتی این مجموعه به صورت کاملا علمی شروع بکار خواهد کرد.

*** طب سنتی و پزشکی آب درمانی در اردبیل ترویج می یابداکبر بهنامجو استاندار اردبیل هم تاکید کرد که با توجه به استعدادهای خدادادی منطقه در زمینه آب های معدنی ، در کنار استفاده گردشگری، بهره گیری پزشکی نیز از این آب ها در اولویت برنامه های استان قرار دارد.

وی افزود: در این راستا گروهی از پزشکان اردبیلی برای گذراندن دوره های تخصصی پزشکی آب درمانی به کشورهای صاحب نام اعزام شده و یک دوره آموزشی کامل نیز با همکاری دانشگاه های ترکیه در اردبیل برگزار می شود.


کلید واژه ها: طب سنتی - وزارت بهداشت - سنتی - بهداشت - درمان - مردم - سوء استفاده - وزارت - فضای مجازی - مجاز - آموزش - پزشکی - جامعه - داروهای گیاهی - افزایش - ایرانی - مجازی - سلامت - نظارت - توسعه - کشور - تبلیغات - پزشکان - محققان - اردبیل - اسلامی - بیماری - گزارش - میزان - گیاهی

آخرین اخبار سرویس:
آبادان؛ پیش و پس از ملی شدن صنعت نفت

توزیع بیش از 730 تن سیب و پرتقال با قیمت مصوب در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان

22 کیلومتر از بزرگراه اهر- تبریز طی سال جاری تحویل مردم شد

تخلیه 20 روستا بخاطر سیل در استان گلستان

60 المان نوروزی در سبزوار نصب شد

کمیسیون اروپا گوگل را به پرداخت یک میلیارد و 49 میلیون یورو محکوم کرد

محمد علی رجبی سالی که نکوست، از «بهایش» پیداست!

تلخ و شیرین های سال 97

فرمانده انتظامی شهرستان مهران مطرح کرد افزایش 18 درصدی تردد زائران از مرز مهران

وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور بازدید کرد

افزایش اا درصدی میزان تردد مسافران نوروزی در محورهای سیستان و بلوچستان

حق بیمه شخص ثالث 15 درصد افزایش یافت

ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی در مشهد مقدس

ترامپ باز هم سوژه شبکه های اجتماعی شد

معضلات اصلی دولت ها و طرح های نیمه تمام

شب آخر سال و برگزاری آیین چاله گرمی

شاسی بلندهای داخلی چند «فی» می خورد؟

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

تابان و سپهران رکورددار تاخیرات پروازی بهمن

صف طولانی مردم کهگیلویه و بویراحمد برای خرید میوه +تصاویر

فارس گزارش می دهد وجود 11 اثر تاریخی ثبت جهانی شده در فیروزآباد/ از کاخ اردشیر بابکان تا شهرگور

خرید مردم در چند ساعت مانده سه سال جدید

کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال در سیستان وبلوچستان

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور +عکس

وزیر امورخارجه ایران:ایرانیان هرگز اجازه نمی دهند که دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند

نفتِ ملیِ ایران/ چه اتفاقاتی در سالهای دهه 50 میلادی رخ داد که موجب شد به فکر ملی کردن نفت بیفتند؟

توزیع 200 تن میوه شب عید بین غرفه ها

تجارت با عراق به 20 میلیارد دلار افزایش می یابد

افزایش 125درصدی بارش ها در سال 97

بازرسان سازمان دامپزشکی بر گوشت های وارداتی نظارت کامل دارند

فارس خبر می دهد بی آبی عیدی آبفای اهواز در شب عید

اختصاص 6 هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه سیستان و بلوچستان

ظریف: ایرانی ها هرگز اجازه نمی دهند دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند

عیدانه نوروز در یونسکو 

بیش از 900 هزار مسافر نوروزی وارد مازندران شدند

مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی خبرداد توزیع 3300 بسته غذایی برای نیازمندان شهر تهران

بورس با رشد 2 هزار و 760 واحدی به استقبال نوروز رفت

فارس گزارش می دهد وجود 11 اثر تاریخی ثبت جهانی در فیروزآباد/ از کاخ اردشیر بابکان تا شهرگور

بازدید از سد های کشور در ایام نوروز آزاد است

توزیع میوه شب عید در بهمیی

سوال از وزیر درباره رفتار قلدرمآبانه خودروسازان

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف شهرستان

از رفع توقیف ماشین آلات و تجهیزات صنعتی تا تعیین تکلیف اسناد 30 واحد تولیدی فاقد سند مالکیت/ حمایت قضایی از سرمایه گذاران در بخش خصوصی

خسارت 8 میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف شهرستان

شرکت ایرانی متناظر با اینستکس به ثبت رسید

آب زاینده رود جاری شد

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

بام نفت ایران در آستانه خودکفایی کامل

خرید های دقیقه نودی بازار شب عید همدان

بازار داغ آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند

متخلفان در آستانه سال جدید 103 میلیارد ریال جریمه شدند

کتابخانه عمومی شهر قطب آباد افتتاح شد

ترخیص 500 تن برنج از گمرک شهیدرجایی بندرعباس

گران قیمت ترین خودرو های شاسی بلند جهان + تصاویر

اینفوگرافی | نفت ایران چگونه ملی شد؟

پاسخگویی شبانه روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز

عرضه مرغ تنظیم بازاری همچنان ادامه دارد/کاهش قیمت در بازار

قیمت میوه در آخرین ساعات سال

در 68مین سالگرد ملی شدن صنعت نفت؛ آیا طلای سیاه برای ایران نعمت بوده است یا نقمت؟

نرخ خودروهای شاسی بلند داخلی در بازار+جدول

بررسی احداث 100 هزار واحد مسکونی

دستگیری دزدان میلیاردی صندوق امانات بانک

مساجد استان اصفهان میزبان معتکفان

بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند

هیچ مشکلی در تامین برنج روغن و شکر نداریم

ظریف: هرگز اجازه نمی دهیم دیگران برای ما تصمیم گیری کنند

آغاز طرح امداد نوروزی در محورهای موصلاتی

آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران

با 50 تا 100 میلیون چه خودروی صفر یا دست دومی بخریم؟

10 واقعه تاریخی در جهان که همزمان با هم روی داده اند

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

اجرای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی

متن بخشنامه حقوق 98

تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

31 تن میوه در بازار سلسله توزیع می شود

31 تن میوه در بازار سلسله توزیع می شود

خرمای جهرم به کشورهای آسیایی صادر شد

پاسخگویی شبانه روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز

توزیع 200 میوه شب عید بین غرفه ها

مانورنوروزی بازرسان پخش فرآورده های نفتی چهارمحال وبختیاری+فیلم

خرمای جهرم به کشورهای آسیایی صادر شد

سرمایه گذاری در کدام بازار در سال 98 سودآور است؟

وزیر صمت پاسخگوی قلدری خودروسازان باشد

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9 هزار تومانی

افتتاح بزرگترین بانک جهان اسلام در قطر

گردشگری مبنای توسعه همدان است

گردشگری مبنای توسعه همدان است

مردم گرگان در ساعات پایانی سال از خودروی شخصی استفاده نکنند

پایان مرحله اول توزیع میوه شب عید در قزوین

آشنایی با روش تهیه شیرینی گردویی آسان

زاینده رود نوروزی

8385 مسافر از جاذبه های گردشگری همدان بازدید کردند

پویش تبلیغاتی همدان مهربان رونمایی شد

مردم گرگان در ساعات پایانی سال از خودروی شخصی استفاده نکنند

شهر زیرزمینی و مهرابه سفیدشهر آران و بیدگل بهره برداری شد

ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی در مشهد

هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی شب عید نداریم / شکر در آرامش

الهام چرخنده مجری شبکه افق شد

گرمی و شلوغی بازار مهاباد

طب سنتی، نسخه پیچی یا علاج درمان

طب سنتی، نسخه پیچی یا علاج درمان