مطالب مرتبط:
«خاک شیرین»؛ ایده های بکر کارگردانی برای اجرای یک نمایش با موضوع شهید
ایده هایی جالب برای چیدمان دفتر کار
«خاک شیرین»؛ ایده های بکر کارگردانی برای اجرای نمایشی با موضوع شهید
کدخدایی: ایده اولیه شورای نگهبان از فرانسه گرفته شده است/ پاسخ به سوالی درباره سن اعضاء شورا
خبرگزاری فرانسه: ایران مقابل ژاپن ایده ای نداشت/ این آخرین حضور کی روش بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 09:012019-02-19فرهنگي

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده های بکر


ایرنا- نمایش «چیدمان (گذرگاه)» به طراحی «پیر یودلوسکی» نماینده کشور فرانسه یکی از معدود نمایش های تولید شده بر مبنای شیوه «تئاتر تعاملی» است که با محوریت مساله مهاجرت، - چیدمان فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده های بکر تهران- ایرنا- نمایش چیدمان (گذرگاه) به طراحی پیر یودلوسکی نماینده کشور فرانسه یکی از معدود نمایش های تولید شده بر مبنای شیوه تئاتر تعاملی است که با محوریت مساله مهاجرت، با هنرمندانه ترین شیوه به مخاطبان تشنه ایده های بکر، پاسخی هوشمندانه می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا یکی از آثار حاضر در بخش مسابقه بین الملل سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر نمایش چیدمان (گذرگاه) به طراحی پیر یودلوسکی از کشور فرانسه است، اثری که بر اساس نگرش تولید و اجرای تئاترهای تعاملی خلق شده است.

هرچند مکان وقوع این نمایش در سالن عباس جوانمرد خانه تئاتر واقع شده است؛ اما بازیگران این اثر نمایشی را مخاطبان آن تشکیل می دهند.

مخاطبان با ورود به گذرگاهی که در شکل یک سازه دکور مانند طراحی شده است در تعامل با دو عامل نور و صدا بدون بهره مندی از دیالوگ با جهانی مواجه می شوند که پیش از شکل گیری اثر تئاتری، جهان این نمایش در ذهن مخاطب شروع به شکل گیری می کند.

** واکنش های فیزیکی در کنش با خاطرات مهاجرانسازه طراحی شده در نمایش چیدمان سازه ای حساس به حرکت مخاطبان است که با کوچکترین حرکت فیزیکی آنها شروع به واکنش می کند.

افکت هایی که در اثر چیدمان مورد استفاده قرار گرفته است متاثر از خاطرات 35 مهاجر از کشورهای مختلف جهان است.

در حقیقت مخاطب به عنوان بازیگر این اثر وقتی درون گذرگاه قرار می گیرد با هر حرکت حسی، کنشگرهای نوری و صوتی سازه گذرگاه را به واکنش هایی وا می دارد که این واکنش ها متاثر از خاطرات مهاجران است.

پیر یودلوسکی خود از مهاجران لهستانی در کشور فرانسه است که پدران او بعد از جنگ جهانی دوم فرانسه را به عنوان کشور میزبان برای زندگی انتخاب کرده اند؛ او مهمترین دغدغه سال های کودکی و نوجوانی خود را در قالب یک مهاجر با پدیده امروز جهان یعنی هجوم مهاجران از کشورهای مختلف جنگ زده یا گرفتار آسیب ها و مشکلات اجتماعی از قبیل فقر و یا تروریسم حاکم بر جهان گره زده است.

در اجرای نمایش های تعاملی پیش از آنکه شاهد ظهور و بروز مولفه های تئاتری مانند بازیگر، دکور و امکاناتی مانند طراحی لباس و صحنه باشیم بر مبنای مشارکت خود مخاطب، جهان نمایش شکل می گیرد.

** نکته ممیز؛ شکل گیری جهان نمایش بعد از پایاننکته ممتاز نمایش چیدمان که شاید یکی از موارد مورد غفلت در تولید آثار تئاتری کشورمان باشد، شکل گیری مفهوم ارتباط مخاطب با محتوای مدنظر کارگردان بعد از عبور از گذرگاه - پایان تعامل با جهان روایتی مدنظر کارگردان در این نمایش - است.

در حقیقت مخاطب در ورود به این گذرگاه طراحی شده و حساس به حرکت و لمس بدنه با دست ، نجواهایی از مهاجران را از روزهای مختلف زندگی شان از شادی تا غم، از خنده تا گریه، از حس آرامش تا درد و زجر مطلق به عنوان بخشی از احساس آدمی در طول پدیده مهاجرت را بازآفرینی می کند.

مخاطب بعد از پشت سر گذاشتن این گذرگاه است که با توجه به تجربه عینی شروع به همذات پنداری با جهان پرفراز و نشیب و البته تلخ زندگی مهاجران و در نگاهی کلان تر با پدیده ای به نام مهاجرت به عنوان یکی از پدیده های بازتاب دهنده آسیبی به نام ناامنی در جهان امروز می کند.

** منظری نوین برای هنرمندان جوان جهت عبور از کلیشه هامساله دیگری که چیدمان (گذرگاه) را برای مخاطبان ایرانی جذاب می کند فقر تولیدات تئاتر تعاملی در گونه های تولیدات نوین نمایشی در کشور است.

در حقیقت بهره مندی از امکانات دیجیتال و تکنولوژیک در تئاتر ما تنها به استفاده از جلوه های صوتی و یا افکت های تصویری، آن هم در اجراهای صحنه ای در تماشاخانه های ما باز می گردد.

مخاطب ایرانی کمتر شاهد ارتباط گیری و تعامل خود به عنوان بازیگر و محور شکل گیری جریان اثر نمایشی بر مبنای نگرش زیبایی شناسانه، خلاقانه و گاه منتقدانه هنرمند تئاتر تعاملی و اثر نمایشی اوست.

به عبارت دیگر چیدمان علاوه بر آنکه می تواند تجربه ای متفاوت و جذاب را برای مخاطبان ایرانی که کمتر با گونه تئاترهای تعاملی آشنایی دارند رقم زند، از لحاظ چشم انداز دیگرگونه نگریستن به خلق آثار تئاتری برای هنرمندان به ویژه هنرمندان جوان و دانشجویان کشورمان نیز الگویی بسیار مناسب و مطلوب است.

گونه ای که طی یک دهه اخیر به وضوح قرابت و حرکت بیشتر هنرمندان نسل جوان کشورمان در مسیر تولید آثار تئاتر تجربی (اکسپریمنتال) را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

اما کمبود دانش و اعتماد به نفس و یا ضعف جسارت در تولید محتوای ناب و بکر در کنار عدم آشنایی مخاطبان ایرانی با گونه تئاتر تعاملی و پس زدن این گونه آثار در گام های نخستین، آثار هنرمندان جوان و تجربه گرای کشورمان را به سمت کلیشه های تئاتر تجربه گرا پیش برده است.

ناگفته پیداست که این گونه کلیشه ها برای مخاطبان امروز آثار هنری، نمی تواند اقناع کننده باشد.

** درنگی که به مفهوم تعامل معنی می دهداز نگاه برگزارکنندگان این اثر تعاملی در قالب یک رویداد نمایشی در خلال سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، محدودیت زمانی برای مخاطبان در نظر گرفته نشده است اما به سبب عدم آشنایی بسیاری از مخاطبان در مواجهه با آثار تئاتر تعاملی، کسانی که وارد گذرگاه نمایش چیدمان در تالار عباس جوانمرد می شوند به سرعت و به فاصله کوتاهی از آن عبور می کنند.

در این میان بُرد با مخاطبانی است که تامل بیشتری از خود به خرج می دهند و شروع به ارتباط گیری با حسگرهای صوتی و حرکتی موجود در نمایش تعاملی چیدمان (گذرگاه) می کنند.

همین دسته از مخاطبان هستند که به محض خروج از گذرگاه با جهانی متفاوت در شکل ارتباط های ذهنی درون خود مواجه می شوند.

مخاطبانی که در طول همین بازه زمانی کوتاه تنها با یک کلید واژه یعنی مهاجرت، جهانی از خنده ها و غم ها (استعاره ای از تولد تا مرگ) را در قالب حرکت گام ها و نجواهای آرام شان و لمس دیوارهای چیدمان تجربه می کنند.

بدون هیچ شکی، برای مخاطبان آثار هنری که با درنگ بیشتر به محصولات متفاوت در ساحت هنر تئاتر نوین جهان نگاه می کنند، تجربه چیدمان می تواند یکی از به یادماندنی ترین خاطرات جشنواره سی و هفتم را برای مخاطبانی رقم زند که این بار نه تنها در جایگاه مخاطب این اثر نمایشی بودند که بازیگر اول و آخر این جریان تئاتر تعاملی نیز به شمار می روند.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هر چند روایت محتوایی مدنظر پیر یودلوسکی به عنوان طراح چیدمان (گذرگاه) ، روایتی آمیخته با غم، سختی و مشکلات جامعه مهاجران است اما در پس آن مفهوم، تجربه شگرف مخاطبانی که اینبار بدون اطلاع در مقام بازیگر قرار می گیرد می تواند راهگشا و چشم اندازی برای وسعت بخشیدن به نگاه خلاقه هنرمندان تئاتر کشورمان در توسعه گونه تئاترهای تعاملی و ارائه محصولاتی بدیع و جذاب به مخاطبان تشنه آثار تئاتری به شمار آید.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با سکان داری نادر برهانی مرند در 11 بخش مسابقه ای و جنبی از بیست و دوم بهمن ماه آغاز شده و تا چهارم اسفندماه در تهران ادامه خواهد داشت.


کلید واژه ها: نمایش - مخاطب - فرانسه - چیدمان - مهاجر - تئاتر - جهان - طراحی - مهاجران - کشور - واکنش - بازیگر - جشنواره تئاتر فجر - تولید - ایرنا - جنگ جهانی دوم - جهانی - هایی - بازیگران - شروع - کوچکترین - دکور - خبرنگار - جشنواره - اجتماعی - لهستانی - تروریسم - جنگ زده - مشکلات - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
سرنوشت «خندوانه» چه می شود؟

اونجرز 3 چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینما/رکوردشکنی تاریخی ابرقهرمانان در گیشه جهان

فرماندار شهرستان آستارا خبر داد تجهیز کتابخانه های آستارا با هشت هزار جلد کتاب کودک

جایزه بهترین کارگردان جشنواره گلوبال به «حد» رسید

مدیرکل میراث فرهنگی همدان: 520 برنامه آیینی نوروز در همدان اجرا می شود/ افتتاح 13 اقامتگاه بومگردی

حاجی فیروزهایی که گدا شدند

سومین همایش ملی تئاتر خیابانی راهیان نور هنر دفاع آغاز شد

«به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی آی فیلم2

محسن تنابنده بازیگر «راند چهارم» شد

تازه ترین خبرها از «مطرب» سینمای ایران

امیدوارم سال 97 کسی مغموم نباشد

برگزاری جشنواره نوروز،پیام آور صلح و دوستی در جهان

سفر به اصفهان در 60 ثانیه+ فیلم

ویدیو: چرا صدا و سیما دست از این کار بر نمیدارد!!

شیطنت های فراوان «بچه های کلاس هشتم»

«هشت و نیم دقیقه» با کانال بالکان شبکه سحر

فیلم| روایتی از کاروان صبر و مقاومت

آواز علیرضا قربانی در فرانسه طنین انداز می شود

جزییات فراخوان سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان منتشر شد

چهارشنبه آخر سال، جشن نور و روشنی است

چرا حاجی فیروزها به این جا رسیدند؟

استایل نازنین بیاتی در اکران «ژن خوک» /عکس

«مادرانه» آلبانیایی شد

روایت نوروز در شبکه العالم

«همه خانواده من» در ایام نوروز به کانال آذری شبکه سحر می آیند

مروری بر آثار کامران حیدری در نیویورک+فیلم

سرریز شدن آب سدبوستان و گلستان + فیلم

آغاز توزیع اینترنتی مستند پدر طالقانی

بلیت سینماها دو روز در هفته گران می شود

فیلم نورپردازی میدان لنج بندرماهشهر

چرا حاجی فیروزها به این جا رسیدند؟

در چهارمین سال پیاپی رخ داد درخشش خبرنگاران خبرگزاری فارس گلستان در جشنواره رسانه ای ابوذر

«علی البدل» آن طور که باید دیده نشد/ نقش متفاوتی داشتم

شیراز میزبان جشنواره منطقه ای سینمای جوان

فیلم /«شب دلهره» فیلم دارای صحنه های دلخراش است

سرنوشت خندوانه به کجا می رسد؟

رییس اداره میراث فرهنگی چایپاره خبر داد برپایی نوروزگاه در پایگاه بسطام چایپاره

اجرای علیرضا قربانی در فرانسه

معرفی آثار بخش «مدرسان» جشنواره تئاتر دانشگاهی

فراخوان جشنواره ملی موسیقی جوان منتشر شد

در نوروز به شهر های بهاری ایران سفر کنید

زرکانی خبر داد: برگزاری جشنواره عکس سال خلیج فارس در هرمزگان

آرامگاه حافظ

ژست کلاسیک دی کاپریو و برد پیت روی پوستر فیلم تازه تارانتینو/ عکس

حاجی فیروزهایی که گدا شدند

فیلم/ آیین تکم گردانی در شهرستان اهر

فلک الافلاک؛ شاهکار معماری باستان در دیار شاپورخواست+ فیلم و عکس

«مجید افشاری» مهمان نوروزی آی فیلمی ها

پلمپ دو واحد شیرینی پزی در شهرکرد+فیلم

اکران7 فیلم در نوروز 98 در سینماهای اصفهان

زمان نشر «پنجره آی فیلم» از سال جدید

کنسرت خواننده مطرح ایرانی در فرانسه

مجتبی فرآورده: یکه تازی آثار کمدی، پاشنه آشیل سینمای 97 بود/ به وضعیت اکران سال آینده امیدوارم

انتشار فراخوان جشنواره ملی موسیقی جوان

مدیر شبکه 3 کار دست خودش داد! /کاریکاتور

کتاب و ادبیات در سالی که گذشت

نمایشگاه بهاره در فرهنگ سرای فیض کاشانی برپا شد

اعمال محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی نوروز +فیلم

بلای کبوترها در کتابفروشی ها

خواب اژدهای سنگی در دل کوه های زنجان تنها معبد بودایی ایران در دل صخره های سنگی

فراخوان جشنواره ملی موسیقی جوان منتشر شد

خلق بازار میلیاردی توسط بیخواب ها!

باید ببینیم بعد از نوروز چه اتفاقی برای «خندوانه» می افتد

ژست کلاسیک دی کاپریو و برد پیت روی پوستر فیلم تازه تارانتینو/ عکس

رقابت 20 کتاب برای جایزه ادبی «فولیو»

مساجد میزبان لحظه تحویل سال می شوند اصفهانی ها پیشتاز در اعتکاف نوروزی+عکس

یکه تازی آثار کمدی، پاشنه آشیل سینمای 97 بود/ به وضعیت اکران سال آینده امیدوارم

حاشیه های چهره های سینمای ایران در سالی که گذشت

بیش از 1000 نسخه کتاب به کتابخانه های ماکو اهدا شد

خواب اژدهای سنگی در دل کوه های زنجان/ تنها معبد بودایی ایران در دل صخره های سنگی

فیلم / برتری وردربرمن با دبل مکس کروز

مهمانان ویژه برنامه تحویل سال شبکه یک مشخص شد

خواننده خندوانه، بازیگر سریال «زیر همکف» شد/ تصاویر

فیلم | علت مرگ تختی چه بود؟

نوروز 98 در کرمان/4 کرمان پنجره ای باز به سوی شگفتی ها

انتخاب برترین مستندهای سال 97

رامبد جوان: می خواهم استراحت و بچه داری کنم

استایل قدیمی 2 بازیگر نامدار و سرشناش روی پوستر یک فیلم/ عکس

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی سمنان خبر داد خدمات رسانی 71 واحد بوم گردی استان سمنان در نوروز

مستندهای برتر سال 97 از نگاه خانه مستند انقلاب اسلامی

فیلم/ رامبد جوان: خندوانه را در نوروز داریم، باید ببینیم بعد چه اتفاقی می افتد/ تصمیم دارم استراحت و بچه داری کنم

فیلم/آداب و رسوم اردبیلی ها در آستانه عید نوروز

هشدارهای امنیتی درچهارشنبه آخرسال+ فیلم

اتش سوزی وحشتناک در خانه میترا حجار + فیلم

مکالمه تلفنی جالب کمال کامیابی نیا با دخترش +فیلم

3 فیلم مستند گردشکری تکاب از شبکه استانی پخش می شود

اهدای 2 هزار سری جهیزیه به زوج های محروم کشور

معرفی و نقد دو کتاب شعر در شهرکرد

چرا دوشنبه نود پخش نشد ؟

حضور اسکورسیزی در جشنواره کن منتفی شد

3 فیلم مستند گردشکری تکاب از شبکه استانی پخش می شود

اکران هفت فیلم در سینماهای استان اصفهان در نوروز 98

استقبال نوروزی موزه های تاریخی از بهار و گردشگران

معرفی جاذبه های گردشگری لرستان(10) فلک الافلاک؛ شاهکار معماری باستان در دیار شاپورخواست+ فیلم و عکس

جشنواره حکمت و نیایش تا 5 اثر علمی از محققان می پذیرد

برپایی نوروزگاه در همه ی شهرستان های استان

حضور اسکورسیزی در جشنواره کن منتفی شد

مجموعه خبرهای ورزشی 28 اسفند ماه+فیلم

جشنواره حکمت و نیایش تا 5 اثر علمی از محققان می پذیرد

مجموعه خبرهای متنوع 28 اسفند ماه+فیلم

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده های بکر

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده های بکر