مطالب مرتبط:
هشدار اپل وال استریت را فلج کرد/2018 ،جهان دلاری را دو قطبی کرد/ بایکوت چینی ها سرنوشت جنگ تجاری را عوض کرد/ کاخ سفید کسری بی سابقه آمریکا و عربستان را پیشگویی کرد
صلح تجاری موقت ترامپ-شی منجر به جهش وال استریت شد
صلح تجاری موقت ترامپ-شی منجر به جهش وال استریت شد
جنگ تجاری آمریکا و چین، وال استریت را قرمزپوش کرد
صلح تجاری موقت ترامپ-شی منجر به جهش وال استریت شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 09:012019-02-19بين الملل

جنگ تجاری ترامپ علیه وال استریت


ایرنا- هر چه به ماه مارس (دهه دوم اسفند) و پایان مهلت برای تفاهم سیاسی- تجاری میان آمریکا و چین بر سر تعرفه های تجاری نزدیک تر می شویم، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست جنگ تجاری ترامپ علیه وال استریت تهران- ایرنا- هر چه به ماه مارس (دهه دوم اسفند) و پایان مهلت برای تفاهم سیاسی- تجاری میان آمریکا و چین بر سر تعرفه های تجاری نزدیک تر می شویم، نگرانی و التهاب بیشتری در مورد تداوم یک جنگ تجاری و پیامدهای آن بر اقتصاد و سیاست جهانی، احساس می شود.

بر همین اساس شرکت ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی در سراسر دنیا و حتی سازمان های جهانی همچون صندوق بین المللی پول و کنفرانس توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) هم نسبت به تداوم این جنگ ها و بازتاب های آن برای مجموعه اقتصاد جهانی هشدار می دهند.

اما آیا این نگرانی ها و هشدارها تاثیرگذار خواهد بود و دوطرف حاضر به مصالحه خواهند شد؟ گویا در این مورد هم نگاه ها به یک نفر معطوف شده است، همان کسی که به قول یکی از نویسندگان کشورش همواره دوست دارد دیده شود و توجهات را به سمت خود معطوف کند.

**ترامپ آغازگر جنگ تجاری بزرگدر این دوران کوتاهی که از ریاست جمهوری دونالد ترامپ می گذرد وی چنان اصرار مداومی نسبت به بر هم زدن نظم های پیشین و مستقر و به وجود آوردن شرایط هرج ومرج و آشفتگی -چه در داخل و چه در خارج از آمریکا- نشان داده است که اکنون برخی از او با عنوان دونالد خرابکار یاد می کنند.

همین دونالد خرابکار بود که در ابتدای سال گذشته میلادی زیر میز توافقات تجاری ایالات متحده با سایر کشورها کوبید و اعلام کرد که باید در تمامی این توافقات و قراردادها تجدیدنظر اساسی صورت گیرد: ما سالانه 800 میلیارد دلار کسر تراز تجاری داریم (در روابط با اروپا) که علت آن پیمان های بسیار احمقانه ای است که امضا کرده ایم.

از این طریق آنها برای سال ها فرصت های شغلی و ثروت ما را برده اند و به حماقت رهبران ما می خندند.

این روند دیگر ادامه نخواهد داشت.

پس از چنین اظهارنظرهایی بود که ترامپ مساله تعرفه های تجاری و موازنه اقتصادی را به میان کشید و در این مورد حتی برای متحدان سیاسی آمریکا هم استثنا قائل نشد.

اعمال تعرفه های 25 و 10 درصدی بر آلومینیوم و فولاد که شامل اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک هم می شد؛ پافشاری بر اصلاح پیمان نفتا و مذاکره با ژاپن بر سر رفع کسری تجاری آمریکا با این کشور، از جمله مهم ترین اقدامات ترامپ در این زمینه بود.

هرچند واکنش متقابل این کشورها در اعمال تعرفه بر کالاهای آمریکایی، دوطرف را به پای میز مذاکره کشاند اما این مذاکرات با نتایج قطعی توام نشده و صرفا به راه حل های موقتی همچون خودداری از اعمال تعرفه های جدید تا زمان استمرار مذاکرات، منتهی شده است.

**تقابلی فراتر از یک جنگ تجاری همان طور که پیش از این اشاره شد از نظر ترامپ بزرگ ترین دستاورد قراردادهای تجاری پیشین برای آمریکا سرقت مشاغل و ثروت این کشور بوده و هدف از تغییرات کنونی حمایت از اقتصاد و صنایع و مشاغل داخل این کشور است.

هرقدر این تحلیل برای تنش های تجاری فعلی میان ایالات متحده و متحدانی چون اروپا قابل توجیه به نظر می رسد، اما در مورد رویارویی تجاری آمریکا و چین باید پذیرفت که این تحلیل و توجیه فقط ساده کردن صورت مساله است.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی، رفع کسری موازنه تجاری و حمایت از اقتصاد و مشاغل آمریکا تنها بخش کوچکی از اهداف کلانی است که واشنگتن و به خصوص شخص ترامپ در مقابله با پکن دنبال می کند.

پیشرفت چشمگیر اقتصادی چین در دهه های اخیر این باور را به وجود آورده است که در آینده و در مدت زمانی نه چندان طولانی (شاید حداکثر دودهه) این کشور قدرت اقتصادی مطلق و برتر دنیا خواهد بود و این معنایی جز پایان هژمونی اقتصادی و به تبع آن سیاسی آمریکا در جهان نخواهد داشت.

آنچه موفقیت چینی ها را در این مسیر رقم زده و موجب شده آینده روشنی برای آنها پیش بینی شود، استراتژی های کلان اقتصادی و برنامه ریزی های بلندمدتی است که تاکنون از سوی مقامات این کشور دنبال شده است.

جان تالر ، محقق و مدیر شرکت سرمایه گذاری جی ای تی این ویژگی چینی ها را به شکلی واضح توصیف می کند: چین نقشه ای صدساله در پیش رو دارد.

آنها حتی از اینکه در 75 سال پول از دست بدهند، ابایی ندارند، البته مشروط بر اینکه بدانند طی صدسال درنهایت به نفع آنها تمام خواهد شد.

آنها قادرند چنین کاری بکنند چون همه چیز در اختیار دولت است، اما نه سهامداران و نه هیچ کس دیگری در آمریکا حاضر نیست حتی یک سال هم پول از دست بدهد.

اکنون به نظر می رسد که ترامپ و تیم اقتصادی او در کاخ سفید دقیقا روی همین نقطه دست گذاشته اند؛ یعنی برهم زدن برنامه های درازمدت اقتصادی چین و درنهایت تضعیف اقتصاد این کشور.

موضوع تعرفه های تجاری و کسری موازنه آمریکا در برابر چین که در حال حاضر ترامپ مدعی تلاش برای تغییر آن است، تنها بخشی از برنامه کاخ سفید برای تضعیف اقتصاد چین و تخریب برنامه های بلندمدت آن است.

محدود ساختن صنایع و فناوری های نیمه هادی، مخابراتی و هوشمند شرکت های چینی یکی دیگر از هسته های مرکزی این مبارزه را شکل می دهد.

بازداشت مدیر شرکت هواوی به بهانه نقض تحریم های ایران و قرار دادن نام این شرکت و برخی دیگر از سرمایه گذاران چینی در فهرست سیاه همکاری با دانشگاه های آمریکا در همین راستا انجام می گیرد.

در مورد آخر دانشگاه های آمریکا مکلف شده اند ضمن لغو قراردادهای همکاری خود با شرکت های چینی، از هرگونه همکاری و سرمایه گذاری مشترک با این شرکت ها بپرهیزند و چنانچه دانشگاهی در این مورد همکاری نکند از امتیازات تحقیقاتی از جمله صندوق های سرمایه و تامین مالی دولت فدرال محروم خواهد شد.

علاوه بر این سفر اخیر مایک پمپئو به سه کشور اروپای مرکزی یعنی لهستان، اسلواکی و مجارستان را هم به تلاش جهت محدود کردن فعالیت های سرمایه گذاران چینی به خصوص شرکت های مخابراتی، در این کشورها مرتبط دانسته اند.

**جنگی بدون برنده و بازندهدر حالی که هنوز مهلت دو کشور برای دستیابی به توافق خاتمه پیدا نکرده است، در مورد امکان پذیر بودن دستیابی به چنین توافقی دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.

برخی با دیدگاهی خوش بینانه معتقدند که جنگی طولانی مدت وجود نخواهد داشت و دوطرف بنابر ضرورت های اقتصادی به تفاهم خواهند رسید؛ هر چند دستیابی به چنین تفاهمی ممکن است نسبت به توافق میان آمریکا و متحدانش، به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

اما در مقابل این دیدگاه خوش بینانه، برخی نیز امید چندانی به پایان یافتن این مناقشه در کوتاه مدت و حتی در میان مدت ندارند.

استدلال آنها نیز درخور توجه است چراکه از نظر آنها هدف آمریکا و ترامپ چیزی جز متوقف کردن رشد اقتصادی چین و در هم ریختن بنای اقتصادی و به تبع آن سیاسی این کشور نیست.

نگریستن به موضوع از چنین زاویه ای، نگرانی های عمیقی را در مورد نتایج و پیامدهای جنگ تجاری و اقتصادی دو کشور و سرایت احتمالی آن به دیگر کشور ها به وجود آورده است.

بر همین اساس چندی پیش صندوق بین المللی پول هشدار داد که ورود آمریکا و چین به یک جنگ تجاری تمام عیار جهان را فقیرتر و خطرناک تر خواهد کرد و آثار زیانبار آن نه تنها دامن بنگاه های بزرگ اقتصادی را خواهد گرفت بلکه بر سطوح پایین تر یعنی خانوارها هم تاثیرگذار خواهد بود.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) هم تاکید می کند که اگرچه این جنگ تجاری ممکن است در ابتدا به نفع برخی کشورها (مانند اتحادیه اروپا، کانادا، برزیل، مکزیک، ژاپن و حتی پاکستان و ویتنام) تمام شود، ولی درنهایت تاثیرات منفی این جنگ تجاری بر آثار مثبت آن چیره خواهد شد و کسادی اقتصاد، برهم خوردن نظم بازارهای مالی و واحدهای پولی تنها بخش هایی از پیامدهای ناگوار آن است.

بنابراین باید پذیرفت که در صورت وقوع یک جنگ تجاری طولانی مدت و احتمالا تلافی جویانه از سوی دو کشور، این جنگ هیچ برنده و بازنده واقعی ای نخواهد داشت و این کل اقتصاد جهانی است که به خطر خواهد افتاد.

**بازگشت بومرنگ به خانهجنگ تجاری ای که آمریکا علیه چین به راه انداخته، هم اکنون برخی تاثیرات منفی خود را بر اقتصاد چین نشان داده است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده، رشد اقتصادی این کشور در ربع آخر سال 2018 در پایین ترین سطح خود از سال 2009 قرار گرفته است و در صورت تداوم تنش ها تنزل بیشتر آن نیز ممکن خواهد بود.

ترامپ نیز در سخنرانی چهارم ژانویه اعلام کرد که چینی ها در شرایط خوبی نیستند و این ما را در موقعیت بسیار قوی قرار می دهد.

اما مساله مهم و قابل توجه این است که برخلاف تمرکز ترامپ روی اوضاع چین و تاثیر سیاست هایش بر این کشور؛ صاحبان صنایع، سرمایه گذاران، اقتصاددانان و حتی برخی سیاستمداران کهنه کار آمریکایی توجه خود را به وضعیت اقتصادی ایالات متحده و تاثیر این جنگ تجاری بر شرایط آن معطوف کرده اند.

چندی پیش جروم پاول ، رییس بانک مرکزی آمریکا ضمن مثبت بر شمردن اوضاع اقتصادی آمریکا به لحاظ نرخ بیکاری و تورم، هشدار داد که اختلافات تجاری با شرکای بزرگ می تواند بر هم زننده این شرایط باشد.

از نگاه وی اتفاقاتی که در جریان است باید جدی تلقی شود هر چند پیش بینی نتایج آن دشوار است.

مدتی پس از اظهارات پاول برخی اتفاقاتی که او آنها را جدی می دانست به وقوع پیوست.

افت 10 درصدی ارزش تجاری شرکت اپل به عنوان غول تکنولوژی دنیا و باارزش ترین کمپانی جهان در سال گذشته میلادی و همچنین افت 3 درصدی میانگین صنعتی داو جونز از عمده ترین این اتفاقات محسوب می شد.

علاوه بر این در ماه های اخیر برخی صاحبان صنایع با تشکیل ائتلافی با نام آمریکایی های طرفدار تجارت آزاد که متشکل از 60 گروه صنعتی بودند، نسبت به سیاست های ترامپ و پیامدهای آن برای منافع شان معترض شدند.

صاحبان صنایع آمریکا از دولت خواستند زودتر به این تنش های تجاری پایان دهد چراکه این کشاورزان، دامداران و تولید کنندگان هستند که از این اقدامات و اختلافات متضرر شده اند.

در کنار همه اینها تعدادی از مدیران ارشد حوزه سرمایه گذاری نیز به سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ درمورد احتمال وقوع بی ثباتی اقتصادی و لزوم بازنگری آنها در استراتژی های بلندمدت شان توصیه های جدی داشته اند.

در هر حال آن گونه که مشخص است جهان به هم پیوسته اقتصادی و وابستگی های فزاینده سرمایه ها و منابع به یکدیگر باعث شده تا پیامدهای جنگ اقتصادی و تجاری که ترامپ به راه انداخته زودتر از حد تصور به خانه بازگردد.

در واقع اگر اقدام اولیه در به راه انداختن این چالش اقتصادی و تجاری را بتوان در تمثیلی ساده با پرتاب یک بومرنگ مقایسه کرد، باید دانست که ذات آن با برگشت پذیری به مقصد اولیه همراه بوده است.

اما سوال مهم و اساسی این است که پرتاب کننده آن به چه میزان از این خاصیت بازگشت پذیری و پیامدهایش مطلع است؟ پاسخ به این سوال، به ویژه در مورد ترامپ، بسیار مشکل به نظر می رسد و دقیقا به همین دلیل است که فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران خبره آمریکایی، بیش و پیش از آنکه نگران رویکرد و عکس العمل چینی ها باشند، از ناپختگی و شاید لجاجت های رییس جمهور خودشان واهمه دارند.


کلید واژه ها: آمریکا - تعرفه - اقتصاد - وال استریت - صندوق بین المللی پول - ایرنا - جهانی - سیاسی - سازمان ملل متحد - اقتصادی - توافقات - ایالات متحده - دونالد ترامپ - ریاست جمهوری - اطلاع رسانی - هشدار - سازمان ملل - بین المللی - آلومینیوم - نویسندگان - مهلت - بزرگ - کنفرانس - احمقانه - میلیارد - جمهوری - بازتاب - کانادا - مذاکره - احساس

آخرین اخبار سرویس:
گزارشگر ویژه سازمان ملل: اسراییل حتی آب سالم را هم از فلسطینی ها دریغ می کند

دولت فرانسه تظاهرات در برخی مناطق را ممنوع اعلام کرد

سوریه کمک آمریکا به کلاه سفیدها را به شدت محکوم کرد

اشرف غنی دستور خلع سلاح افراد مسلح غیرمسئول کابل را صادر کرد

پنجمین دور مذاکرات ایران و چهار کشور اروپایی

ثبت 11هزار مورد نقض آتش بس در یمن توسط عربستان

فرانسه تظاهرات جلیقه زردها را در برخی مناطق ممنوع می کند

ایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ ک ک ندارد

پرویز زاهدی درگذشت

به دستور مدیر شبکه برنامه 90 از جدول پخش خارج شد

برادر همسر بن‎علی در فرانسه به پول شویی متهم شد

برادر همسر بن علی در جنوب فرانسه بازداشت است

قانونگذاران اردنی اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از امان را خواستار شدند

ایران دخالتی در عملیات ترکیه علیه پ.ک.ک. ندارد

ورزشی نویس خوشنام ایران درگذشت

یمن: ائتلاف متجاوز بیش از 1000 بار توافق الحدیده را نقض کرده است

فرانسه تظاهرات جلیقه زردها را در برخی مناطق ممنوع می کند فرانسه تظاهرات جلیقه زردها را در برخی مناطق ممنوع می کند

قانونگذاران اردنی خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از امان شدند

روسیه: نام جدید «جمهوری مقدونیه شمالی» را به رسمیت می شناسیم

احتمال لغو نشست آوریل اوپک/هیچ فشاری را تحمل نمی ‎کنیم

شورای حقوق بشر جرایم رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را بررسی می کند

لغو بزرگترین نمایشگاه سلاح نیوزیلند به دنبال حمله تروریستی اخیر

مخالفت رییس مجلس انگلیس با رای گیری مجدد برای برگزیت

بایدن برای شکست ترامپ چقدر شانس دارد؟

جنجال صهیونیست ها بر سر ملاقات یک دیپلمات ایرانی

هدف از نشست نظامی ایران، سوریه و عراق چیست؟

باغوز زیر آتش

تحقیق و مقاله ای در مورد انجیر

اهمیت جنگهای سیاسی و اقتصادی

500 مامور اورژانس چهارشنبه سوری در تهران آماده باش هستند

خرید بلیت مترو امکان جدید سامانه «تهران من»

حمایت آلمان از اقدام خشونت آمیز پلیس فرانسه در مقابله با جلیقه زردها

نخست وزیر فرانسه: رییس پلیس جدیدی برای پاریس معرفی می شود

ادامه تظاهرات گسترده در سودان همزمان با سفر هیئت آمریکایی

آمریکا در حل و فصل بحران سوریه جدی نیست

چهار دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا 19 مارس دیدار می کنند

لغو بزرگترین نمایشگاه سلاح نیوزیلند به دنبال حمله تروریستی اخیر

تحقیق و مقاله ای در مورد افت شب پره یک نقطه ای برنج

داعش به پایان خلافت خود اعتراف کرد

اخطاریه سازمان هواشناسی

ممنوع شدن هرگونه تظاهرات اعتراضی در فرانسه

پرویز زاهدی دارفانی را وداع گفت

شورای حقوق بشر جرایم رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را بررسی می کند

سرلشگر باقری: تروریست ها امنیت ایران را تهدید می کنند/ مبارزه با تروریسم تا شکست کامل آن ادامه می یابد

تمدید بالاترین سطح تهدید تروریستی در اوترخت هلند

عالی ترین مقام کلیسای کاتولیک فرانسه استعفا کرد

حسابداری بین الملل (بررسی رویکردهای مختلف حسابداری در حال حاضر)

کشته و زخمی شدن دست کم 45 عضو طالبان توسط نیروهای افغان

ارتش عراق از نزدیک بودن گشودن مرزها با سوریه خبر داد

نخست وزیر کانادا برای سومین بار طی سه ماه، کابینه خود را تغییر داد

بازارچه مرزی اینچه برون

مناطق جنوبی استان جیزان عربستان در اشراف کامل نیروهای یمنی؛ ضربات مهلک به مزدوران سعودی در حومه کوه های « جحفان و القیس»

گزارش النشره درباره اهداف پمپئو از سفر به لبنان

پرویز زاهدی درگذشت

ایران چگونه ‎اف14‏‎خریداری شده قبل از انقلاب را سرپا نگه داشته؟ / پرواز جنگنده های اف 14 برای حفاظت از تاسیستات هسته ای و نیروگاه بوشهر/ 5 دهه گذشته، اما F14 های ایران روز به روز دارند بهتر و بهتر می شوند

اعتراف صهیونیست ها درباره ایران

حمایت آلمان از اقدام خشونت آمیز پلیس فرانسه در مقابله با جلیقه زردها

هشدار کویت درباره سیاست رژیم صهیونیستی برای تقسیم مسجد الاقصی

آخرین خبر ها از قدرت نمایی رزمندگان یمنی در استان نجران عربستان؛ تار و مار شدن مزدوران سعودی در مناطق «الرابعه، الرشاحه الغربیه، الضبعه»

افزایش تلفات تیراندازی در شهر اوترخت هلند به 3 کشته و 9 زخمی

انتقاد ناتو از تقویت ساز و کار نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه

دمشق مناطق تحت کنترل کُرد ها را آزاد می کند

رییس پارلمان انگلیس: دولت نمی تواند برای توافق قبلی برگزیت مجددا رای گیری کند

عوامل موثر بر عضویت اتحادیه کارگری در کشورهای OECD

پنجمین دور گفت وگوهای ایران و چهار کشور اروپایی برگزار شد

استقرار بمب افکن های استراتژیک TU-22M3 روسیه در کریمه

همایش ضد صهیونیستی در ایتالیا

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره افزایش طول موج آب های شمالی و جنوبی کشور

حادثه تیراندازی تروریستی بوده است

آلمان بر حمایت از فرانسه در مقابله با خشونت های معترضان تاکید کرد

فضای ضد اسلامی در آلمان وجود ندارد

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره افزایش طول موج آب های شمالی و جنوبی کشور

بررسی نقش تصاویر ماهواره ای بعنوان یک ابزار قوی در امر اکتشاف و استخراج (GIS)

رییس جمهوری اتریش خواهان ایستادگی در برابر اقدامات ضدبرجامی ترامپ شد

پرویز زاهدی درگذشت

خالد بن فرحان خطاب به ریاض: حکومت ظلم دوام نمی آورد

خرمشهر نگینی درخشنده در بهار خوزستان

بیانیه ائتلاف 14 فوریه بحرین در محکومیت جنایت تروریستی نیوزیلند

ایران در عملیات ارتش ترکیه علیه پ.ک .ک دخالتی ندارد

فرمانده عراقی: گذرگاه مرزی عراق و سوریه بازگشایی می شود

فیلم/ گریه های سرباز دلتنگ

تیراندازی جدید در چندین نقطه در اوترخت

اسراییل، فلسطینیان را از دسترسی به آب آشامیدنی محروم می کند

ترامپ: تلاش می کنند من را مقصر حمله نیوزیلند معرفی کنند

تشدید قوانین حمل سلاح در نیوزیلند

پناهنده افغان مانع کشتار بیشتر نمازگزاران در نیوزلند شد

تلخ و شیرین های چهارشنبه آخر سال

ارتش عراق از نزدیک بودن گشودن مرزها با سوریه خبر داد

هشدار کویت درباره سیاست رژیم صهیونیستی برای تقسیم مسجد الاقصی

نیتراب

ترامپ: تلاش می کنند من را مقصر حمله نیوزیلند معرفی کنند

تحقیق انرژی خورشیدی

علت سقوط هر دو بویینگ 737 یکی بود!

احتمال لغو نشست ماه آوریل اوپک

افزایش تلفات طوفان آیدای به بیش از 120 تن

کشته و زخمی شدن دست کم 45 عضو طالبان توسط نیروهای افغان

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره افزایش طول موج آب ها

ظریف: ایران هرگز نباید به هیچ کشوری اعتماد کند

ایران قربانی تروریسم است

دیدار ظریف با مراجع قم

جنگ تجاری ترامپ علیه وال استریت

جنگ تجاری ترامپ علیه وال استریت