مطالب مرتبط:
شیرازی ها بر سکوی دوم استقبال از جشنواره فیلم فجر
حادثه تلخ و هولناک در جشنواره موسیقی/ آوار سکوی تالار بر سر تماشاگران هنگام رقص
«کوله پشتی» بر سکوی اول جشنواره ابوذر
فرهنگسرای اشراق میزبان هشتمین جشنواره انار می شود
اولین جشنواره دانشگاهی رویش در دانشگاه یاسوج آغاز به کار کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 08:562019-02-19فرهنگي

جشنواره یا «سکوی تکرار»ها


ایرنا- موسیقی نواحی و مقامی، یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده فرهنگ موسیقایی کشور است، از خراسان گرفته تا خوزستان، از آذربایجان گرفته تا سیستان و بلوچستان و.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست جشنواره یا سکوی تکرار ها تهران- ایرنا- موسیقی نواحی و مقامی، یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده فرهنگ موسیقایی کشور است، از خراسان گرفته تا خوزستان، از آذربایجان گرفته تا سیستان و بلوچستان و.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر آخرین روز اجراهای خود را هم پشت سر گذاشت اما دستاورد این جشنواره برای موسیقی نواحی که شاید بتوان آن را پایه و اساس موسیقی ایران دانست چه بود؟ آن زمان که باید، فایده نداشت، چه برسد به حالا! سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر هم به ایستگاه پایانی رسید و قرار است امشب در اختتامیه میزبان هنرمندان و هنردوستان باشد.

حال با پایان یافتن جشنواره، این سوال مطرح می شود که دستاورد این رویداد فرهنگی برای موسیقی نواحی چه بوده است؟ آیا جشنواره موسیقی فجر در مقایسه با جشنواره تخصصی آینه دار افزوده بیشتری برای موسیقی نواحی به ارمغان می آورد؟هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی در پاسخ به این سوال به ابتکار می گوید: آن زمانی که باید جشنواره موسیقی فجر برای موسیقی نواحی فایده ای می داشت، نداشت و آن را هم حدف کردند، الان که بیشتر اساتید از دنیا رفته اند و گروه هایی که وجود دارند خیلی به اصالت پایبند نیست، دچار معضل شده ایم.

برخی ازگروه هایی که شرکت می‏کنند خود به لحاظ شناخت کافی از اصالت اجرا و حمایت لازم علمی دچار معضل کم شناختی هستند.

بنابراین لازم است که از قبل برای این موضوع برنامه ریزی جدی صورت بگیرد تا بشود کار درست را ارائه داد.

او معتقد است سپردن جشنواره ای مثل جشنواره نواحی به بخش خصوصی کار صحیحی نیست.

جاوید درباره علت مخالفتش می افزاید: موسیقی ایران، مخصوصا در بخش موسیقی نواحی، نیازمند حمایت جدی دولتی است، نه واگذاری به بخش خصوصی.

این اشتباه بزرگی بوده که دولت تاکنون انجام داده است.

وقتی اسپانسر به میان می آید، به دنبال اهداف مورد نظر خودش است، در این ماجرا هم هرکه به اسپانسر نزدیک تر باشد به رانت نزدیک تر است که خدا آخر و عاقبت کار را به خیر کند.

من نمی دانم چه می خواهند بکنند و چه اتفاقی خواهد افتاد! من آینده خوشی را نمی بینم.

واگذاری بخش نواحی به بخش خصوصی اصلا کار درستی نیست.

** جشنواره خنثی فجراین پژوهشگر موسیقی نواحی با انتقاد از عملکرد جشنواره موسیقی فجر در بخش موسیقی نواحی می گوید: موسیقی فجر باید به انقلاب نگاه داشته باشد و جلوه هایی از حرکت انقلاب را به نمایش بگذارد اما حداقل در دو دهه گذشته من چیزی ندیدم.

15 سال است که این جشنواره خنثی است و هیچ روند روبه جلویی نداشته است و صرفا فقط بودجه ای تعلق می گیرد و یک چیزی اجرا می کند و می روند و گلایه می کنند که عده ای نیامدند و عده ای هم خواستند بیایند و نتوانستند، عده ای با ما هم سویی نداشتند و چنین حرف هایی که هر سال آنها را می شنویم.

او با اشاره به آیین نامه جشنواره ادامه می دهد: صدتا آیین نامه هم بنویسند تا اجرایی شدن آیین نامه ها برای این جشنواره 10 سال طول می کشد و با این روندی که در حال رخ دادن است که لباس موسیقی ایرانی را آرام آرام از تنش می کنند، خصوصا چهره هایی که به عنوان سلبریتی های موسیقی ایرانی می شناسیم، متاسفانه فکر نمی کنم موسیقی اصیل و درست ایرانی آینده خوبی داشته باشد.

شاید این نظر تلخی باشد اما من خوشبین نیستم.

** موسیقی فجر، دور خودش می چرخدجاوید ضمن انتقاد از جشنواره موسیقی فجر در سطوح مختلف می گوید: الگوی جشنواره ای الگوی خوبی است.

هدف از برگزاری جشنواره این است که بگوییم ارتقایی در موسیقی ما رخ داد.

اما الان با مقایسه جشنواره امسال با جشنواره موسیقی فجر آیا ارتقایی در این جشنواره می بینید؟! مسئله اینجا است.

پرسش من این است، چرا سکوت می شود؟ یکی از اهداف اولیه جشنواره موسیقی فجر، ارتقاء موسیقی ایرانی در همه سطوح آن بود اما از آن دور افتاد.

الان به وضعیت موسیقی کشور نگاه کنید.

موسیقی نظامی ما از مسائل زیادی رنج می برد و تبدیل شده به یک موسیقی نیمه کاره.

موسیقی نظامی می توانست ما را به موسیقی متعهد نزدیک کند اما متاسفانه موسیقی نظامی ما ضعیف شده است.

موسیقی حماسی رنگ باخته است.

اثری از موسیقی انقلابی به چشم نمی خورد، موسیقی میهنی که جوانان را به شور و حرکت وا دارد، دیده نمی شود.

او ادامه می دهد: در این جشنواره کمتر شاهد موسیقی ای هستیم که گویای حرکت مردم، اهداف کشور و .

باشند.

حتی در این جشنواره کمتر شاهد موسیقی الگوساز بوده ایم.

در عوض هر گروهی که آلبومی اجرا کرده که در جامعه موفقیتی داشته دعوت می کنند که روی صحنه برود و کنسرت بدهد.

این شکل و شیوه درستی نیست.

جشنواره موسیقی فجر در حال دور زدن به دور خودش است.

** با آمار نمی شود سر مردم کلاه گذاشتجاوید با مطرح کردن این پرسش که معرفی و تبلیغ این جشنواره در کشورهای خارجی چگونه بوده است؟ می گوید: چقدر ما در این سال ها از کشورهای همجوار هنرمند دعوت کرده ایم؟ چرا همیشه به سراغ هنرمندان اروپایی می رویم؟ کشورهای همسایه چقدر از این جشنواره استقبال می کنند؟ من یک مقایسه انجام می دهم و قضاوت را بر عهده خوانندگان می گذارم.

در جام کشتی فجر، از همه کشورهای اطراف به ایران می آیند که رقابت خوبی داشته باشند چون می دانند این جام، مسابقات مهمی است اما چرا در جشنواره موسیقی فجر ما از هنرمندان کشورهای همسایه استفاده نمی کنیم؟ در عوض می رویم از اروپا گروه های دست چندم را دعوت می کنیم!او ادامه می دهد: ما به دنبال چه هدفی هستیم؟ حتی شنیده ام در جشنواره امسال از گروه های خارجی استقبالی هم صورت نگرفته است، پس برای چه بیت المال را صرف این موضوع می کنید؟ من نمی دانم چه کسی تصمیم گیری می کند اما اینکه یک گروه خارجی بیاوریم و بعد بگوییم خارجی ها آمدند و بخواهیم آمار بدهیم، غلط است.

با آمار نمی شود سر مردم را کلاه گذاشت!** تکرار به جای ارتقاءاین پژوهشگر موسیقی معتقد است جشنواره باید دورنمای سال آینده موسیقی کشور را مشخص کند.

او در این زمینه می گوید: به نظرم باید برنامه ریزی جدی و اتفاقی بهجت آور در جشنواره موسیقی فجر رخ بدهد.

مردم باید حس مشارکت در این جشنواره را داشته باشند.

هنرمندان اصیل موسیقی ایران باید روی این صحنه بیایند و آثار جدید خودشان را به عنوان نمونه ارائه دهند، یعنی این جشنواره باید سکوی تبلیغاتی هنر سال بعد و الگو دهنده برای موسیقی کشور باشد مثل همان حرکتی که در جشنواره فیلم فجر صورت می گیرد.

دهه فجر و سکوی موسیقی فجر باید به اینجا برسد که نوع تولیدات سال بعد را مشخص کند و جوان ترها بدانند سال بعد می توانند چه الگوهایی را مدنظر قرار دهند و در کنار این اتفاق، بیاموزند و الگو آفرینی کنند.

او می افزاید: جشنواره موسیقی فجر باید سکوی ارتقاء موسیقی ایران باشد اما ما هر سال می بینیم سکوی تکرار همان چیزهایی است که در طول سال تولید شده است.

به نظر من این تنها یک اجرای بدون رقابت است.

باعث تاسف هم هست که چیزی به عنوان بخش رقابت را ایجاد و بعد آن را حذف کردند! جایزه هم که برداشته شده است.

پس حاصل آن چیزی که اجرا می شود، چیست؟ این جشنواره باید یک حاصل تاثیرگذار داشته باشد، حاصل این جشنواره باید در جامعه موسیقی دیده شود.

این جشنواره چه تاثیری بر موسیقی و هنر داشته است؟** همین که افول نداشته باشد، برده ایم!جاوید ضمن انتقاد از اختصاص ندادن تالار وحدت به موسیقی نواحی، درباره رفتار با این بخش مهم از موسیقی کشور می گوید: در جشنواره موسیقی فجر، از هنرمندان موسیقی نواحی دعوت می کنند و به آنها دستمزد کمتری به نسبت هنرمندان موسیقی دیگر می دهند.

این چه حاصلی برای هنرمند دارد؟ گروه ها می آیند و زحمت می کشند اما سالنی به آنها اختصاص می دهند که چندان شناخته شده نیست و مخاطبان شان کاهش پیدا می کند و بعد سالن های خوب را در اختیار موسیقی پاپ قرار می دهند.

گرچه تالار اندیشه، تالار معتبر و خوبی است اما چرا در این جشنواره، موسیقی نواحی در تالار وحدت اجرایی ندارند؟ هنرمندان شهرستانی که با آنها صحبت کرده ام، می گویند ما را کمتر در تالار وحدت راه می دهند .

بعد در طول سال که می خواهند در مناسبت ها و برنامه های استانی برگزار کنند، به هنرمندان می گویند بروید در تالار وحدت اجرا کنید.

در مناسبت ها بیننده ای وجود ندارد.

متاسفانه این تمایزها نشان می دهد نگاه به موسیقی مناطق و نواحی چگونه است.

هنوز نگاه به موسیقی ایران نگاهی جدی نیست، هنوز واهمه ها و اما و اگر هایی وجود دارد و همین موضوع باعث شده که جشنواره فجر دچار تزلزلی شود که نمی دانم قرار است کی از بین برود.

او می افزاید: با تغییرات مدیریتی که در یک سال اخیر در موسیقی کشور رخ داده است، قطعا در موسیقی فجر امسال اگر افول نبینیم و تنها شاهد حرکتی موازی سال های قبل باشیم، برده ایم! چون ما در یک سطح مانده ایم و همین که جشنواره اجرا شده باید بگوییم خدا را شکر !
کلید واژه ها: موسیقی نواحی - موسیقی - جشنواره - جشنواره موسیقی فجر - جشنواره موسیقی - سیستان و بلوچستان - آذربایجان - بلوچستان - ایرنا - فرهنگ - اسپانسر - دستاورد - خراسان - سیستان - اطلاع رسانی - برنامه ریزی - حمایت - ایران - هنرمندان - معضل - کشور - درست - اختتامیه - هایی - دولت - انتقاد - ابتکار - اشتباه - فرهنگی - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
خواننده قطعه «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

کتاب فرهنگ عامه منطقه دشتی رونمایی شد

کتاب فرهنگ عامه منطقه دشتی رونمایی شد

بیوگرافی آرش نوذری + عکس های خانوادگی

کودک شو میزبان خانواده ها درنوروز 98 جزیره کیش

​فراخوان سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان منتشر شد

گروه «روناک» مقام اول جشنواره بین المللی موسیقی «جاده ابریشم» چین را کسب کرد

آلبوم «عالیجناب» گروه ایوان منتشر شد

فیلم/ عیدی ما یادت نره!

عیدی ما یادت نره!

نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در دهدشت برپا شد

چند درصد مردم از تلویزیون سریال می بینند؟

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در دهدشت برپا شد

چرخنده مجری شد!

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

وضعیت مترو تئاتر شهر در آخرین ساعات سال 97

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

ذخیره گاه جنگلی ارس در آبیک به ثبت فهرست آثار ملی رسید

معرفی کتاب مفتون و فیروزه

برخورد عجیب یک کارگاه با قاتل مرموز

ثبت 35 اثر ناملموس و تعیین حریم 42 اثر تاریخی در فهرست ملی

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

امید جعفری خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

فیلم/ آیین چراغ بران در امام زادگان شهرکرد

1397 | سال بد دوبله

«مگر ما چند نفر بودیم» ادای دینی به قزاق هاست/ گدای سوژه جنگم

فیلم | مراسم آیینی «نو اوستی» در اردبیل

سوتی بچه مهران غفوریان در برنامه زنده عید علیخانی + فیلم

فیلم | مراسم آیینی (نو اوستی)

فارس گزارش می دهد استقبال بانوان اردبیلی از سال نو با آیین نو اوستی + فیلم

بعد از تو عادل کیست!!!!! +عکس

کارگردان زنجانی: «ائل سایاقی» 11 و 12 فروردین از شبکه مستند پخش می شود

مجموعه خبری 28 اسفندماه 97

سیلاب گنبد، برنامه های نوروزی را تحت تاثیر قرار داد

نمایشگاه جاذبه های گردشگری استان در نگارخانه خطایی اردبیل

در طرح امداد فرهنگی شادی به کودکان اهدا می شود

اعتکاف،تحویلی از جنس معنویت

عذرخواهی سرپرست سازمان سینمایی بابت یک وعده عمل نشده

شوخی بازیگر سریال «مریم مقدس» با تحفه های روز مرد

سال 98 بدون نود مبارک

راهیابی هندی و هرمز به جشنواره کودک و نوجوان سوئد

ساعت پخش مسابقه برنده باش در نوروز 98

ناصر ممدوح: 97 سال بد دوبله/ 4 دوبلور از دست دادیم

الهام چرخنده بعد از 6 سال به تلویزیون بازگشت+تصویر

سوپراستار سینمای ایران پدرش را در روز پدر از دست داد +عکس

ناصر ممدوح: در سال 97، چهار دوبلور از دست دادیم

ناصر ممدوح: در سل 97، چهار دوبلور از دست دادیم

فیلم/ گنبد جبلیه کرمان بنایی سنگی و پر رمز و راز

تصویربرداری «نون.خ» سوم فروردین به پایان می رسد

برنامه های نوروزی موزه رضاعباسی اعلام شد

کاروان راهیان نور همدان در آستانه نوروز

تلخ وشیرینی ها وآه وآرزوها

آوای ماندگار موسیقی نوروز نامه اثر ملی- معنوی لحظه تحویل سال +فیلم

نمایشگاه هنرمندان اردکان افتتاح شد

نمایشگاه هنرمندان اردکان افتتاح شد

پخت فطیر، رسم دیرین  آخرین روز سال انگورانیها

الهام چرخنده مجری شبکه افق شد

فیلم| نماهنگ بی علی نمی خواهم

نوروز 98 در کرمان/5 فیلم/گنبد جبلیه کرمان بنایی سنگی و پر رمز و راز

سال بد دوبله!

افتتاح بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای دستی یاسوج

تبریک عید نوروز 1398 توسط مامه تیام به زبان فارسی + ویدئو

نوبل ریاضی برای اولین بار به یک زن رسید

الهام چرخنده مجری شبکه افق شد

استوری جالب پیمان معادی از پشت صحنه «متری شیش و نیم»

چاقو، سلاح دیروز ، هنر امروز

خاطرات تلخ و شیرین سال 97

مجری معروف بیمارستانی شد

نگاه های سلیقه ای عاملِ ویرانیِ صنعت نشر

دختر خواننده معروف خودکشی کرد+ عکس

روایت اهالی روستای آب بید ایذه از قطع 2ساله آنتن دهی در این منطقه

مجموعه تلویزیونی «­زوج یا فرد»؛ طنز موقعیت

همه چیز در مورد مرگ تختی + فیلم

رابعه اسکویی به صحنه بازگشت

جدیدترین مصاحبه «محسن یگانه» در سال نو خورشیدی

ویژه برنامه های شبکه کودک در نوروز 98/ از پخش فیلشاه تا دورت بگردم ایران

تلخ و شیرین های 97.....

حریم 15 اثر تاریخی تبریز ثبت شد

چهارشنبه سوری نشانی از پاکی ایرانیان

پایان فیلمبرداری تله فیلم ترانه آتش

پست های بازیگران ایرانی برای روز پدر+تصاویر

حریم 15 اثر تاریخی تبریز ثبت شد

جشنواره فجر 37 زیر تیغ نقد دولت/ ایرانی که روی پرده سینما دیدیم

مردم چهارمحال و بختیاری در تکاپوی نوروز +فیلم

فیلم/ روایت اهالی روستای آب بید ایذه از قطع 2ساله آنتن دهی در این منطقه

پیام نوروزی سفیر انگلستان به زبان فارسی و تاکید بر تقویت روابط با ایران + فیلم

دریافت پیشنهاد های اجرا در مرکز تئاتر مولوی

اکران 7 فیلم نوروزی در سنندج

بدآموزی ظاهر رضا شفیعی جم در برنامه زنده

الهام چرخنده مجری تلویزیون شد

سال 98 را با تئاتر و موسیقی سپری کنید+ جدول

پولسازترین بازیگر ایران عزادار شد

اجرای بیش از 50 برنامه در تفرجگاه آبشار بافق +فیلم

شهرام شکوهی کنسرت برگزار می کند

سنت باستانی نوروزخوانی در سطح شهر نکا

نمایش فرهنگ غنی و آداب و رسوم مردم خاش

انتقاد صریح مجید اخشابی: پشت هر خواننده جدید، تهیه کننده ای نشسته و در حال چرتکه انداختن است

پیام تبریک نوروزی مدیرعامل موسسه خانه کتاب

شهر بادگیرها در انتظار بهار +فیلم

جشنواره یا «سکوی تکرار»ها

جشنواره یا «سکوی تکرار»ها