مطالب مرتبط:
فرهنگ سازی حلقه مفقوده حمل و نقل
فرهنگ سازی حلقه مفقوده مبارزه با موادمخدراست
کاهش سوانح جاده ای به فرهنگ سازی نیازمند است
کاهش تلفات رانندگی درفارس به دلیل فرهنگ سازی و اقدامات موثر
فرهنگ سازی حلقه مفقوده مبارزه با موادمخدراست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 09:312019-02-19اجتماعي

فرهنگ سازی، حلقه مفقوده در کاهش سوانح رانندگی


ایرنا - حوادث جاده ای سالانه در کشور ما جان هزاران شهروند را می گیرد و این در حالی است که اگر در کنار بهبود وضع ایمنی جاده ها، رانندگی صحیح و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی و ریلی نهادینه شود بخش زیادی از این حوادث تلخ رقم نخواهد خورد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، متاسفانه آمارها بیانگر آن است که سالانه هزاران تن از هموطنان در سفرهای برون شهری جان خود را به دلایل مختلف از جمله ناایمن بودن خودروها، مشکلات ایمنی موجود در جاده ها، سرعت های نامتعارف، خستگی و خواب آلودگی و در نهایت مراعات نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی از دست می دهند.

این در حالی است که استفاده مردم جهان از وسایل نقلیه عمومی و خط آهن باعث کاهش روز افزون تلفات ناشی از حوادث رانندگی شده و در عین حال نیز دولت ها با استفاده از بخش خصوصی تمام توان خود را برروی استفاده از آخرین تکنولوژی های روز، با در نظر گرفتن مسایل ایمنی برای حفظ جان مسافران به کار گرفته اند.

این مساله (استفاده از وسایل نقلیه عمومی و ریلی) متاسفانه در کشور ما نه تنها مورد استقبال قرار نگرفته بلکه روز به روز نیز بر شدت استفاده از خودروهای شخصی افزوده می شود.

به منظور بررسی موضوعات یاد شده میزگردی با حضور مدیرکل راه و شهرسازی، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و رییس پلیس راه استان قزوین در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین برگزار شد.

**عوامل انسانی، جاده و وسیله نقلیه از عوامل اصلی سوانح رانندگیمدیرکل راه و شهرسازی قزوین در این میزگرد عامل انسانی، جاده و وسایل نقلیه را از مهم ترین عوامل اصلی تصادفات دانست و اظهار داشت: از سال 1280 تا سال 1380، یعنی به فاصله 100 سال تعداد خودروهای موجود کشور هفت میلیون دستگاه بود در حالی که از سال 80 تا 97 این تعداد به 21 میلیون خودرو، یعنی با رشد 300 درصدی روبرو بوده در حالی که به ظرفیت جاده های کشور تنها حدود 20 درصد افزوده شده است.

مسعود حق لطفی اظهار داشت: 50 درصد از تصادفات به وقوع پیوسته در آزادراه ها و 25 درصد دیگر در بزرگراه ها، یعنی جاده های جدید الاحداثی که تا حدودی از استانداردهای لازم نیز برخوردار هستند، روی می دهد.

به گفته وی، حضور فیزیکی و مستمر پلیس در راه های ارتباطی،استفاده از سامانه های الکترونیکی به منظور کنترل سرعت وسایل نقلیه، رفع نقاط حادثه خیر، ایمن سازی بستر جاده ها و تمامی موارد مربوط به ایمنی خودرو در جاده های کشور و استان محقق شده اما ما همچنان شاهد وقوع حوادث دلخراش در آنها هستیم.

**ضرورت ترویج فرهنگ انتقال مسافر و کالا از جاده به خطوط ریلی این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: براساس آمارهای موجود جهانی، خطوط ریلی از کم هزینه ترین و ایمن ترین وسایل نقلیه به شمار می روند که این وسیله امروزه توانسته جای خود را در فرهنگ بسیاری از کشورهای توسعه یافته باز کند.

حق لطفی ادامه داد: با وجود استفاده 40 درصدی مردم کشورهای جهان از قطار به عنوان یک وسیله نقلیه مطمئن، این آمار در کشور ما متاسفانه حدود 9 درصد است در حالی که این آمار براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان برنامه ششم توسعه باید به 25 تا 30 درصد برسد.

به گفته این مسئول راه، استفاده شهروندان کشورهای توسعه یافته از وسایل حمل و نقل عمومی و انبوه بر (قطار شهری) نیز تا 70 درصد است.

**وضع مناسب ایمنی راه های قزوین حق لطفی در ادامه، وضعیت راه های ارتباطی این استان را رضایت بخش توصیف کرد و گفت: 2 هزار و 600 کیلومتر راه آسفالته روستایی، 218 کیلومتر آزادراه و 315 کیلومتر بزرگراه در استان وجود دارند که وضعیت ایمنی آنها تقریبا مطلوب و مناسب بوده و در صورت احداث 75 کیلومتر راه جدید باید یادآور شد تمامی راه های اصلی استان که از پرترافیک ترین جاده های کشور نیز محسوب می شوند، به صورت بزرگراه در می آید.

وی با بیان اینکه امروز لازم است نگاه خود را به موضوع حمل و نقل عوض کنیم، تاکید کرد: با بالا رفتن حجم ترافیک جاده ای، باید در اسرع وقت به جا به جایی مسافر و کالا از جاده به بخش ریلی اقدام کنیم زیرا این کار باعث کاهش بسیاری از تلفات و سوانح جاده ای می شود.

**کاربر انسانی عامل وقوع بیشترین تصادفاترییس پلیس راه قزوین که به دلیل تلاش های مناسب برای کاهش سوانح جاده ای طی سه سال گذشته به عنوان مدیر نمونه پلیس راه کشور معرفی شده است نیز در این میزگرد قزوین را از پرترافیک ترین راه های ارتباطی کشور دانست و گفت: طی سال های گذشته اقدامات خوبی در حوزه راه استان، به خصوص در حوزه کنترل هوشمند جاده ها و رفع نقاط حادثه خیز صورت گرفته تا جایی که با احداث تنها 75 کیلومتر راه در جاده قدیم قزوین-آبیک و بویین زهرا - ساوه، تمامی جاده های استان به صورت بزرگراه در خواهند آمد.

مدیر نمونه پلیس راه کشور به دلیل کاهش تلفات جاده ای در سه سال گذشته ** لزوم گنجاندن قوانین رانندگی و اهمیت آن در دروس مدارسسرهنگ نصرالله بیگلری بزرگترین ضعف موجود در حوزه رعایت قوانین و مقررات رانندگی کشور و استان را آموزش در حوزه انسانی دانست و افزود: پیشنهاد اجرای قوانین مربوط به رانندگی از دوران ابتدایی به عنوان یک درس پایه که می تواند در ذهن کودکان باقی بماند همانند بسیاری از کشورهای دیگر داده شده اما همچنان این نقص در بخش آموزشی کشور وجود دارد.

وی به وجود بیش از پنج میلیون سواری پراید که بیشترین آمار تصادفات و تلفات را به خود اختصاص داده در سطح کشور اشاره و تصریح کرد: نبودن استحکام بدنه این خودرو و سایر ملزومات ایمنی از جمله کیسه هوا به همراه رعایت نکردن رانندگانی که از این خودرو استفاده می کنند، یکی از مشکلات موجود ناوگان حمل و نقل کشور محسوب می شود.

**کاهش 70 درصدی سوانح جاده ای در قزوین رییس پلیس راه قزوین در ادامه با اشاره به کاهش 70 درصدی تلفات جاده ای این استان از سال 86 تا 96، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده تعداد تلفات جاده ای قزوین از 764 مورد در سال 86 به 276 مورد در سال گذشته کاهش داشته که البته بدون شک کافی نیست.

وی به تردد 225 میلیونی خودروها در 9 ماه نخست امسال از سطح جاده های استان قزوین اشاره کرد و افزود: با وجود افزایش 13.

5 درصدی این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ما امسال شاهد کاهش 5.

8 درصدی تلفات جاده ای قزوین بوده ایم.

**رویکردهای موجود در حوزه تصادفات باید تغییر کندمعاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین نیز در این نشست گفت: به نظر می رسد هر آن چه مربوط به کاهش تلفات و تصادفات جاده ای بوده از سوی دستگاه های ذیربط انجام شده بنابراین باید با تغییر رویکردهای موجود، با استفاده از ظرفیت مردم و رسانه ها در این زمینه گام های اساسی و موثرتری برداریم.

جواد حق لطفی ادامه داد: اعتقاد داریم می شود در بسیاری از جاده ها طوری رانندگی کرد که هیچ گونه اتفاقی صورت نگیرد و برعکس حتی می توان در راه های ارتباطی استاندارد و تازه احداث شده رانندگی ها همراه با حوادث و تلفات همراه باشد.

این مسئول راهداری به نقش مهم و تاثیرگذار کاربران جاده به عنوان عامل نخست در کاهش سوانح رانندگی اشاره کرد و یادآور شد: براساس آمارهای موجود، سهم واژگونی 37 درصدی تصادفات استان که ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان را تشکیل می دهد و در واقع مقصر حادثه نه جاده و نه خودرو، بلکه عامل انسانی است.

**فرهنگ ترافیکی در مدارس آموزش داده شودوی به نقش پررنگ دستگاه های آموزشی از جمله آموزش و پرورش در این بخش تاکید کرد و ادامه داد: یکی از کارهایی که به نظر می رسد مورد غفلت واقع شده این است که ما هم مانند کشورهای توسعه یافته فرهنگ ترافیکی و استفاده بهینه از وسایل نقلیه موتوری را باید به کتاب های درسی بکشانیم.

به گفته حق لطفی، روزی استفاده از کمربندی ایمنی معنی و مفهومی در حوزه رانندگی ما نداشت اما با اجباری شدن آن و تاکید پلیس بر این مساله، امروز شاهدیم که بیش از 95 درصد رانندگان و حتی سرنشینان خودروها از آن استفاده می کنند.

وی در ادامه، جاده را یکی از سه ضلع عامل وقوع تصادفات دانست و گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان برای ارتقا سطح ایمنی راه های ارتباطی موجود و رفع نقاط حادثه خیز همه ساله نیازمند اعتبارات مورد نیاز است تا جایی که با توجه به اینکه همه ساله 4 تا 6 درصد ارزش جاده ها باید صرف نگهداری از آنها شود، این میزان در استان بالغ بر پنج هزار میلیارد ریال است در حالی که تخصیص سالانه آن در حال حاضر تنها 10 تا 15 درصد این میزان است.

**شناسایی 72 نقطه پرحادثه در قزوین معاون راهداری و حمل و نقل جاده ای قزوین با اشاره به شناسایی 72 نقطه حادثه خیز در استان،افزود: در سال های 95 و 96 تمامی این نقاط آشکارسازی شد و اصلاح 12 نقطه اولویت دار آن نیز در برنامه کاری قرار داده شد که 2 نقطه از آنها تا پایان سال جاری اصلاح می شوند.

حق لطفی سهم ناوگان عمومی در سوانح و تصادفات جاده ای استان را 12 درصد اعلام و تاکید کرد: اگرچه با اقدامات انجام شده و کارهای صورت گرفته مانند ارایه آموزش های لازم به رانندگان، کنترل هوشمند جاده ای، توزیع کلاه کاسکت رایگان و انجام رفع نقاط حادثه خیر و روکش سطح آسفالت این میزان درصد، سهم ناچیزی از تصادفات را به خود اختصاص داده اما همچنان شاهد غفلت و رعایت نکردن عامل انسانی به حوادثی هستیم که همه ساله خسارت های مادی و معنوی بی شماری را برجای می گذارند.

وی ماهیت راهداری و حمل و نقل جاده ای را انجام مساله سخت افزاری جاده ها از جمله رفع نقاط حادثه خیز، روکش آسفالت، خط کشی، نصب علایم، حفاظ ها و روشنایی ها دانست و گفت: همه تلاش ما در جهت تردد ایمن و سالم مردم است اما انجام این مهم تنها با همکاری شهروندان جامعه و رعایت و احترام گذاشتن به قوانین راهنمایی و رانندگی صورت می پذیرد.


کلید واژه ها: جاده - رانندگی - راهنمایی و رانندگی - خودرو - سوانح رانندگی - جاده های کشور - وسایل - کشور - حوادث - ایمنی - حمل و نقل - درصد - استان - فرهنگ - قزوین - ایرنا - تصادفات - شهرسازی - حمل و نقل عمومی - جمهوری اسلامی - حوادث رانندگی - حوادث جاده ای - برگزار - قوانین - مدیر - وسیله نقلیه - خواب آلودگی - تکنولوژی - کاهش - پلیس

آخرین اخبار سرویس:
صدای غرش سیل در گلستان به گوش رییس جمهور نرسید/ گلستان را آب برد، مسؤولان را خواب!

با انواع مدارس شبانه روزی در جهان آشنا شویم

فارس منتخبی از تصاویر خبری فارس آذربایجان شرقی در بهار 97

راه های مواصلاتی کالپوش میامی باز شد/ شکسته شدن 150 تیر برق

نحوه درس خواندن در تعطیلات نوروز

چطور خود را به کویر مرنجاب برسانیم؟!/ کویری که نامش را از شاه عباس صفوی دارد! +تصاویر

نسل جدیدی از ابزار های کمک آموزشی در دستان دانش آموزان/ استارت آپی که هدفمند هدایت می کند

با انواع مدارس شبانه روزی در جهان آشنا شویم

آسمان نیمه ابری همراه با وزش باد

سیل؛ فرودگاه گرگان را تهدید نمی کند

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد

فرصتی برای معرفی جاذبه های پایتخت/ سه میلیون گردشگر نوروزی

اسکان اضطراری 6200 نفر و اختصاص اعتبار ویژه به گلستان

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد

اسکان اضطراریِ بیش از شش هزار سیل زده/حضور بالگرد برای روستاهایی که امکان دسترسی زمینی ندارند

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد

دبیرکل هلال احمر: 6200 نفر از هموطنان سیلزده اسکان داده شدند

مازندران سیل زده بر مدار بازگشت به روال عادی زندگی

مازندران سیل زده بر مدار بازگشت به روال عادی زندگی

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

بارش باران در اغلب استان های کشور

منابع طبیعی کرمان: سدهای بافت و رابر آبی برای کشاورزان جیرفتی باقی نمی گذارد

تالاب صورتی ایران کجاست؟

امدادرسانی به37 هزار نفر در جریان سیل استان گلستان

وصول معوقات فرهنگیان و واریز آن تا سه روز دیگر

افزایش وقوع سرقت در ایام نوروز/ کاهش 15 درصدی کشته شدگان تصادفات جاده ای

دوچرخه سواری مهناز افشار در هوای خوب تهران / تصویر

سیل؛ فرودگاه گرگان را تهدید نمی کند

از 28 اسفندماه 97 صورت گرفت اقامت 258 هزار مسافر در خراسان جنوبی/ 150 اثر تاریخی آماده بازدید گردشگران است

فرماندار: گردشگری مذهبی در آستارا تقویت شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی: اقامت 258 هزار مسافر در خراسان جنوبی/ 150 اثر تاریخی آماده بازدید گردشگران است

گزارش تصویری از جاذبه های گردشگری اصفهان

فرماندار: گردشگری مذهبی در آستارا تقویت شود

روزانه 800 مسافر فرهنگی در آستارا پذیرش می شود

مسوولان سر سفره هفت سین چه دعایی کردند

آخرین وضعیت مددجویان بهزیستی در مناطق سیل زده گلستان

شنا در اقیانوس پلاستیک

اوضاع در اغلب مناطق سیل زده تثبیت شده است/امدادرسانی ادامه دارد

بسته شدن راه گرگان - آق قلا بر اثر سیل

خدمات پزشکی شبانه روزی به زائران عتبات در ایام نوروز ارائه خواهد شد

کمکهای هلال احمر خراسان رضوی به سیل زدگان گلستان ارسال شد

آخرین وضعیت مددجویان بهزیستی در مناطق سیل زده گلستان

امدادرسانی به مناطق سیل زده استان گلستان

ترافیک محدوده پیست آبعلی تا امامزاده هاشم بسیار سنگین است

کمکهای هلال احمر خراسان رضوی به سیل زدگان گلستان ارسال شد

شهر تاریخی «ارکولانو» استراحتگاه رومی های باستان

سیل و آبگرفتگی در منطقه «گمیشان»در گلستان

اصفهان شلوغ می شود/ افزایش ساعت بازدید امکان توریستی

تلاش برای وصل برق روستاهای گرفتار در برف کالپوش ادامه دارد

پرداختِ تسهیلات به سیل زدگان مازندرانی از 3 فروردین

میزبانی نوروزگاه های تهران از مسافران نوروزی

ریل تور گردشگری این بار در پل آب مامون

مدیریت بحران هرمزگان نسبت به وقوع سیلاب هشدار داد

تلاش برای وصل برق روستاهای گرفتار در برف کالپوش ادامه دارد

اخطاریه هواشناسی هرمزگان نسبت طغیان رودخانه های فصلی

طرح آرامش بهاری در امامزادگان میبد با استقبال مردم مواجه شد

انسداد محور دیواج بهشهر _دامغان

وزیر کشور برای ارزیابی میدانی از مناطق سیل زده فردا وارد گلستان می شود

1381 ماموریت امداد و نجات نوروزی/4 فوتی در مازندران و گلستان

ثبت بیش از 64 هزار تردد در پایانه مرزی مهران

اخطاریه هواشناسی هرمزگان نسبت طغیان رودخانه های فصلی

از 25 اسفند 97 تا 1 فروردین 98 صورت گرفت ثبت بیش از 64 هزار تردد در پایانه مرزی مهران

مدیریت بحران هرمزگان نسبت به وقوع سیلاب هشدار داد

تصاویری از شهر تاریخی «ارکولانو» استراحتگاه رومی های باستان

مدیرکل هواشناسی بوشهر خبر داد سامانه پر قدرت بارشی وارد استان بوشهر می شود

8 هشدار هلال احمر به گردشگران درباره مناطق سیل زده

اعزام اولین کاروان امدادی شهرداری تهران به مناطق سیل زده گلستان/هماهنگی برای اعزام دومین کاروان تا ساعات آینده

مدیریت بحران هرمزگان نسبت به وقوع سیلاب هشدار داد

هشدار مدیریت بحران هرمزگان نسبت به جاری شدن سیلاب

بازدید خبرنگاران از آثار تاریخی آذربایجان غربی رایگان است

ورزش ایران در سال 97

تو را به خدا دست از «گلستان» بردارید!

توقف 30 دقیقه ای ترافیک هوایی در فرودگاه فرانکفورت به علت مشاهده یک پهپاد

ترافیک در آزادراه تهران-قم سنگین است

مهمترین رویدادهای 2 فروردین 98 از نگاه دوربین ها

پل بالارستم قائم شهر تخریب شد/ قطع راه ارتباطی 15 روستا

بازدید خبرنگاران از آثار تاریخی آذربایجان غربی رایگان است

وضعیت هوای کشور تا سه شنبه

مراسم معنوی اعتکاف - قزوین

گشتی در بنا های تاریخی اولین پایتخت صفویان/قزوین مقصد گردشگری شهری

آمادگی شهرداری تهران برای کمک به سیل زدگان گلستان

خسارت سیل در قائم شهر پل بالارستم قائم شهر تخریب شد/ قطع راه ارتباطی 15 روستا

هشدار مدیریت بحران هرمزگان نسبت به احتمال وقوع بارش باران و جاری شدن سیلاب در استان

هشدار مدیریت بحران هرمزگان نسبت به احتمال وقوع بارندگی و سیل در استان

آخرین وضعیت راه ها| محورهای مواصلاتی 11 استان زیر بار ترافیک

افزایش وقوع سرقت در ایام نوروز

خسارت سیل خراسان شمالی 338 میلیارد تومان است

از 28 اسفند تا پایان روز نخست فروردین ماه 11 هزار و 700 نفر به پست های هلال احمر مراجعه کرده اند

ترافیک جاده های شرق استان تهران از آسمان رصد می شود

مسافران نوروزی از توقف در حاشیه رودخانه های خوزستان خودداری کنند

تدارک نوروز با ظرفیت های جذاب در زرندیه

راه 62 روستای هزارجریب نکاء در مازندران باز شد

تلاش برای خارج کردن آب سیلاب از روستاها و شهرهای مازندران ادامه دارد

مسافران نوروزی از توقف در حاشیه رودخانه های خوزستان خودداری کنند

هشدار مدیرکل مدیریت بحران خوزستان مسافران نوروزی از توقف در حاشیه رودخانه ها خودداری کنند

راه 62 روستای هزارجریب نکاء در مازندران باز شد

بزرگترین کوه ها در جهان

تلاش برای خارج کردن آب سیلاب از روستاها و شهرهای مازندران ادامه دارد

شهردار گرگان خبر داد اعزام تجهیزات و نیرو از شهرداری گرگان به مناطق سیل زده «آق قلا»

ترافیک نیمه سنگین در جاده های ارتباطی استان البرز

فرهنگ سازی، حلقه مفقوده در کاهش سوانح رانندگی

فرهنگ سازی، حلقه مفقوده در کاهش سوانح رانندگی