مطالب مرتبط:
انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت شایعه یا واقعیت
موافقت وزیر بهداشت با استعفای معاونت اجتماعی وزارت بهداشت
نمکی: وزارت بهداشت به معاونت اجتماعی نیاز ندارد
عملکرد یک ساله معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم
نمکی: وزارت بهداشت به معاونت اجتماعی نیاز ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 بهمن 1397 ساعت 21:552019-02-18پزشكي

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟ در حالی که دو هفته از رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزیر بهداشت نمی گذرد، منابع آگاه از استعفای معاون اجتماعی و انحلال دو معاونت اجتماعی و برنامه ریزی وزارت بهداشت خبر می دهند.

- همشهری آنلاین: در حالی که دو هفته از رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزیر بهداشت نمی گذرد، منابع آگاه از استعفای معاون اجتماعی و انحلال دو معاونت اجتماعی و برنامه ریزی وزارت بهداشت خبر می دهند.

ساختاری که نمی دانیم قائل به فرد است یا سلیفه مدیر یا استعفای ایازی و شایعه انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، هنوز دو ماهی نمی شود که سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی و سیدعلی صدرالسادات، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی که امسال بازنشسته می شدند، از رهبری مجوز ادامه فعالیت آنان را با وجود قانون منع به کارگیری بازنشستگان اخذ کرد اما هاشمی که اصرار بر ماندن این دو نفر داش خود نماند و سکان وزارت بهداشت "را به سعید نمکی سپرد.

روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت، سیدکامل تقوی را به عنوان معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت و سرپرست معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی این وزارتخانه معرفی کرد.

در واقع، هم سیدعلی صدرالسادات، معاون توسعه و مدیریت منابع و هم علی اکبر حق دوست، معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی، را همزمان از کار برکنار کرد.

حق دوست در حالی برکنار شد، که صحبت از انحلال معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی و همچنین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت می شود.

شایعه انحلال معاونت اجتماعی یا ادغام آن در یکی از معاونت های توسعه و مدیریت منابع یا معاونت فرهنگی، دانشجویی با استعفای ایازی معاون اجتماعی وزیر- که از روز گذشته مطرح شده بود- قوت پیدا می کند.

یک منبع آگاه در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در گفت وگو با ایکنا، ضمن تأیید خبر استعفای ایازی انحلال این معاونت را نیز تلویحاً مورد تأیید قرار داد.

ایازی مرد پرقدرت وزارت بهداشت در زمان قاضی زاده هاشمی بود، فردی که ابتدا قائم مقام وزیر در امور مشارکت های مردمی و خیرین سلامت شد.

سپس با ایجاد معاونت اجتماعی در فروردین ماه 95، معاون اجتماعی وی شد.

پس از استعفای هاشمی، از وزارت و آمدن نمکی در حالی که بیشتر معاونان وزیر سابق ابقا شدند، هیچ حکمی درباره ادامه همکاری ایازی از سوی وزیر جدید بهداشت صادر نشد.

از سوی دیگر گفته می شود که وزیر کنونی بهداشت اعتقادی به معاونت اجتماعی نداشته و در جلسات و محافل خصوصی به سایر معاونت های این وزارت خانه توصیه کرده که فعالیت های اجتماعی سلامت را برعهده گیرند.

معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در فروردین ماه 95 با انحلال معاونت طب سنتی در این وزارتخانه ایجاد شد.

در آن زمان نیاز به وجود این معاونت و عدم اجازه سازمان برنامه برای ایجاد معاونت جدید در وزارت بهداشت را دلیل قربانی کردن معاونت طب سنتی برای تشکیل معاونت اجتماعی بیان کردند.

به دنبال استعفای معاون اجتماعی وزارت بهداشت و حتی انحلال یا ادغام آن این پرسش مطرح می شود که نقش ایازی و معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت چه بود که قاضی زاده هاشمی، وزیر پیشین، پس از تأسیس معاونت به دنبال شکل دهی و گسترش در همه دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور بود؛ چنانکه ادامه خدمت ایازی را در این مجموعه پس از بازنشستگی وی، از رهبری خواستار شد.

امروزه سلامت در مفهوم عام و گسترده آن در کشورهای توسعه یافته در سیاست گذاری و اجرا محدود به امور بهداشتی و درمانی نمی شود، بلکه تلاش کرده اند تا رویکرد اجتماعی به سلامت که نقش مردم، نهادهای غیردولتی، مؤسسات و سازمان های مردم نهاد و خیریه، داوطلبان و فعالان فرهنگ و هنر را، که بر ارتقای سلامت جامعه تأکید دارد، هدایت و رهبری کنند.

به گفته ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت، در زمان ایجاد این معاونت در پاسخ به ایکنا مبنی بر دلایل ایجاد این معاونت 75 درصد مسائل مربوط به سلامت مربوط به درمان نیست و در مسائل اجتماعی ریشه دارد .

معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با این نگاه و البته مبتنی بر سیاست های کلان حوزه سلامت، ابلاغی مقام معظم رهبری در وزارت بهداشت از سوی هاشمی بنیان گذاشته شد.

این معاونت طی دو سال فعالیت خود با ساختار ایجاد شده در آن و تلاش های ایازی دستاوردهای بسیاری را برای وزارت بهداشت و نظام سلامت کشور حاصل کرد و سازمان بهداشت جهانی آن را الگویی برای سایر کشورهای منطقه خواند.

معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با سیاست جذب حداکثری مشارکت های عمومی و مردمی، تقویت و کاربرد راهبرد مشارکت های میان بخشی در دولت، توانست تا حد زیادی به تحقق اجتماعی شدن سلامت، که سال ها آرزوی وزرای بهداشت در مقاطع مختلف بوده است، کمک کند.

جلب مشارکت و سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد تومانی خیران برای احداث و ایجاد مراکز بهداشتی-درمانی، مراکز انتقال خون، همراه سراهای مجاور بیمارستان ها برای اقامت همراهان بیماران، خوابگاه های دانشجویی، تخت های بیمارستانی جدید، بازسازی و نوسازی بیمارستان های فرسوده، اهدا و خرید ملک و تجهیزات پزشکی، ایجاد بانک اطلاعاتی سازمان های مردم نهاد، خیریه ها، خیران و گروه های جهادی و داوطلب، سامان دهی و کمک به تشکیل و توسعه 723 سازمان مردم نهاد و 890 خیریه حوزه سلامت و شبکه سازی مؤسسات و تشکل های هم موضوع (مانند ایدز، سرطان، توانبخشی و اعتیاد) و برگزاری کارگاه های آموزشی و توانمندسازی ویژه آن ها از مهمترین اقدام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تحت مدیریت سیدهادی ایازی بوده است.

اجرای کمپین های آموزشی و فرهنگی برای توانمندسازی مردم در راستای خودمراقبتی، سبک زندگی سالم و.

مانند کمپین های سرطان و شهروند سالم، برنامه ریزی و راه اندازی سرای سمن های سلامت در نقاط کم برخوردار کشور و برنامه ریزی و برگزاری نخستین مجمع ملی سلامت جمهوری اسلامی ایران با حضور رییس جمهور و چند تن از وزرا و همچنین تشکیل مجامع سلامت در 31 استان و 395 شهرستان و محله های سراسر کشور، برنامه ریزی و راه اندازی بیش از دو هزار و 161 کانون سلامت محله در سراسر کشور از اقدامات این معاونت در حوزه بهداشت بوده است.

تدوین سند دوران سالمندی و سند و مراحل اجرایی رشد و تکامل دوره کودکی، تشکیل ستاد بحران سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سلامت در مواقع اضطرار، برنامه ریزی و راه اندازی مؤسسات خیریه پشتیبان بیمارستان های دولتی کشور، راه اندازی و ارسال 80 کلینیک دندان پزشکی سیار به مناطق کم برخوردار کشور و برنامه ریزی و پیگیری برای ارائه بیش از 150هزار خدمت به مردم مناطق کم برخوردار کشور، بازنگری شاخص های عدالت و فعال سازی و توسعه کسب وکارهای دیجیتال حوزه سلامت از دیگر اقدامات ایازی و ساختار معاونت جوان اجتماعی وزارت بهداشت بوده اند.

حال با رفتن ایازی و صحت این شایعه که معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با رفتن ایازی منحل می شود، چند پرسش مطرح می شوند که آیا فقط حضور ایازی در وزارت بهداشت بود که موجب ایجاد معاونتی شد که حال با رفتن او دیگر چنین معاونتی نیز قرار نیست باقی بماند و اینکه ساختارها در سطح وزارتخانه قائل به فرد است که با حضور و غیبتش ایجاد و منحل شود؟ پرسش دیگر نیز این است که در صورت انحلال معاونت اجتماعی تکلیف پروژه های بر زمین مانده اجتماعی شدن سلامت چه می شود؟ از سوی دیگر چه ساختاری در وزارت بهداشت می تواند سمن ها و تشکل های مختلف مانند خیرین را با وزارت بهداشت هماهنگ و در راستای خدمت به مردم و بیماران بسیج کند.

این ها پرسش هایی است که مدیران وزارت بهداشت طی روزهای آتی باید به آن ها پاسخ دهند.


کلید واژه ها: معاون - وزارت بهداشت - اجتماعی - بهداشت - معاون اجتماعی - وزارت - برنامه ریزی - انحلال - وزیر - وزیر بهداشت - برنامه - قاضی زاده هاشمی - نمایندگان مجلس - مدیریت - توسعه - مدیر - هاشمی - مدیریت منابع انسانی - معاون برنامه ریزی - شایعه - نمکی - برکنار - خیرین سلامت - بازنشستگان - سعید - زاده - مجلس - قاضی - دانشجویی - علی اکبر

آخرین اخبار سرویس:
بایدها و نبایدهای طب ایرانی در مورد تغذیه در فصل بهار

یک تن مواد غذایی تاریخ گذشته در سردشت جمع آوری شد

تلاش می کنیم بیماران برای تهیه دارو دچار اضطراب نشوند

خدمات بسیج جامعه پزشکی باشت به روستاییان

توسعه ابزاری جدید برای اطلاع از بهبودی بیماران در بخش آی. سی.یو

یک تن مواد غذایی تاریخ گذشته در سردشت جمع آوری شد

ریش بلند : 13 روش فوق العاده برای درمان خارش، شوره و کچلی ریش های بلند

915 ماموریت اورژانسی در آذربایجان غربی انجام شد

915 ماموریت اورژانسی در آذربایجان غربی انجام شد

معروف ترین کشتی گیر زن دنیا حجاب پوشید

همزمان با آغاز سال جدید رادیولوژی پیشرفته بیمارستان شهید بهشتی قم راه اندازی شد

فارس گزارش می دهد دهکده سلامت، گامی مهم در جهت رونق توریسم درمانی و توسعه شاخص های سلامت در آبادان

10 گام برای انجام پدیکور در خانه که آسان و حرفه ای است

بایدها و نبایدهای تغذیه ای در ایام نوروز

مراقب غذاهای بین راهی باشید

علت جوش های زیر پوستی : 14 دلیل که باعث جوش های شما هستند

بایدها و نبایدهای طب ایرانی در مورد تغذیه در فصل بهار

اقدامات ارزشمند گروه جهادی شهید بقایی در منطقه اروندکنار

چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟

روند مطلوب ارائه خدمات درمانی در ایام نوروز/ حضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان ها در ایام نوروز

حضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستانها در ایام نوروز

شیر تخم کتان؛ یک نوشیدنی مقوی وخوشمزه

معاون علوم پزشکی فسا خبر داد عدم کمبود دارو در فسا

جراحی تعویض مفصل لگن در فیروزآباد

طب سالمندان نیاز آینده جامعه است

بهترین گیاه دارویی برای پرورش در خانه

طب سالمندان نیاز آینده جامعه است

15 مهمترین خواص لیموترش برای پوست صورت و بدن

معدوم سازی 4 تن مواد غذایی فاسد در استهبان

تلاش می کنیم اضطراب کمبود دارو وجود نداشته باشد

مصرف زیاد آجیل منجر به اضافه وزن و چاقی می شود

حضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستانها در ایام نوروز

نوروز | چه بخوریم و چه نخوریم

مصرف زیاد آجیل منجر به اضافه وزن و چاقی می شود

فردا سینماها تا عصر تعطیل هستند

بایدها و نبایدهای طب ایرانی در مورد تغذیه در فصل بهار

صفای شب عید با عطرسبزی پلو با ماهی مادربزرگ

ترامپ باز هم سوژه شبکه های اجتماعی شد

وزیر بهداشت عنوان کرد حضور مستمر کادر تخصصی بیمارستان ها در ایام نوروز

وزیر بهداشت عنوان کرد حضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان ها در ایام نوروز

درمان سیاهی دور چشم : 21 روش خانگی برای رفع کبودی دور چشم

در فصل بهار چه خوراکی هایی بخوریم؟

حضور مستمر کادر تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستانها در ایام نوروز

تبریک نوروزی نخست وزیر انگلیس

نظارت بر سلامت موادغذایی اقامتگاه ها و رستوران ها توسط 3000تیم بازرسی

دید و بازدید نوروز؛ فرصتی برای یک حال خوب

استفاده از سیستم یادگیری عمیق برای اطلاع از بهبودی بیماران

بایدها و نبایدهای طب ایرانی در مورد تغذیه در فصل بهار

بایدها و نبایدهای طب ایرانی در مورد تغذیه در فصل بهار

کاهش 23درصدی مصدومان چهارشنبه آخر سال آذربایجان شرقی

انواع مغزها و تخمه ها حاوی مقادیر زیادی چربی هستند

رفع چروک دور چشم : 25 روش طبیعی برای درمان چروک زیر چشم

دستگاهی برای بخیه زدن زخم های عمیق + فیلم

سوالاتی در زمینه «برفک دهان» + پاسخ

واریس؛ بیماری که خانم ها باید گوش به زنگ باشند

خطاهای انسانی عامل 80 درصد تصادفات جاده ای است

در نوروز چه بخوریم و چه نخوریم

صاف کردن شکم با خوراکی های ضد نفخ

چه چیزهایی را جایگزین آجیل کنیم؟

ناتوانی عضلات چیست؟

راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی های بهار

مراقب غذا خوری در نوروز باشید/سبزی و میوه بخورید

همه چیز درباره آلرژی بهاره

خوراکی هایی که می توانند جای آسپرین را بگیرند

نظارت بر سلامت موادغذایی اقامتگاه ها و رستوران ها

گام های موثری در زمینه مبارزه با بیماریهای غیرواگیر برمی داریم

راهکار هایی برای رهایی از کمردرد های هنگام رانندگی

علائم شروع سردرد و حمله میگرنی چیست؟

28 کارشناس در قزوین بر ارایه خدمات درمانی ایام نوروز نظارت دارند

وزیر بهداشت از مرکز هدایت عملیات بحران بازدید کرد

مراقب غذا خوردن در نوروز باشید

بایدها و نبایدهای تغذیه ای در ایام نوروز

جشن سال نو در بخش اطفال بیمارستان میلاد برگزار شد

آلرژی بهاره چیست و از کجا می آید؟

در تعطیلات نوروز، مراقب غذاخوری ها باشید!

بیمارستان ها در نوروز تعطیل نیستند

28 کارشناس در قزوین بر ارایه خدمات درمانی ایام نوروز نظارت دارند

راهکارهای طب سنتی ایرانی درباره آلرژی بهاری

بایدها و نبایدهای تغذیه ای در ایام نوروز

اعضای بدن مرد 42 ساله آستارایی به بیماران نیازمند زندگی دوباره بخشید

اهدای عضو در مشهد و نجات زندگی 4 بیمار

10 خوردنی مفید برای کنترل قند خون

ایمپلنت چانه چیست؟

ارائه خدمت ایستگاه های سلامت نوروزی به 4178 نفر

بخور نخورهای نوروزی/مراقب غذاهای بین راهی باشید

بهترین میوه برای پوست : 10 میوه مفید برای شادابی و زیبایی پوست

نمکی: تلاش می کنیم مردم نگرانی برای تهیه دارو نداشته باشند

تجارب موفق دانشگاه ها در تحول و نوآوری در آموزش در سطح ملی گسترش می یابد

ارائه خدمت ایستگاه های سلامت نوروزی به 4178 نفر

یک متخصص زنان و زایمان: مادران باردار تبریزی درگیر تاریخ های لاکچری و رند مثل 98/1/1 نیستند

مراکز درمانی تامین اجتماعی گیلان در تعطیلات نوروز فعال است

متخصص زنان و زایمان: خوانده//////مادران باردار تبریزی درگیر تاریخ های لاکچری و رند مثل 98/1/1 نیستند

دمنوشی آشنا برای کاهش چروک های پوست

نظارت سه هزار تیم بازرسی در حوزه بهداشت محیط

مصدومیت 70 کردستانی بر اثر حوادث نوروز

هیچ بیمارستانی تعطیل نیست/ارائه خدمات دندانپزشکی

امین فائضی گزارش تصویری | تحویل سال، هنگام انجام وظیفه

بازدید های وزیر بهداشت در نخستین روز سال

بازدید وزیر بهداشت از دو بیمارستان دراستان تهران

نمکی با تبریک فرارسیدن سال 98: گام های موثری در زمینه مبارزه با بیماریهای غیرواگیر برمی داریم

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟