مطالب مرتبط:
کاهش 33 درصدی ورودی آب به مخازن سدهای کشور/ 59 درصد مخازن سدهای استان تهران خالی است
آمار وضعیت مخازن سدهای کشور تاکنون/ 96 سد بزرگ کمتر از 40 درصد ذخیره آب دارند
52 درصد مخازن سدهای کشور همچنان خالی است
52 درصد مخازن سدهای کشور همچنان خالی است
ذخایر مخازن سدهای کشور­ 48 درصد است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 21:362019-02-12اقتصادي

52 درصد از مخازن سدهای کشور خالی است


- و از میان 178 سد بزرگ موجود در 6 حوضه آبریز اصلی کشور 88 سد مهم از جمله سدهای زاینده رود، شهید رجایی، ملاصدرا، دوستی، درودزن، استقلال و چاه نیمه های سیستان و بلوچستان کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین"، خشک بودن اراضی و بستر رودخانه ها در اثر خشکسالی های پیاپی موجب شده تا 107 میلی متر بارش از ابتدای سال آبی تاکنون، کمتر تبدیل به روان آب شود و بر این اساس ورودی آب به سدهای کشور به ویژه سدهای تامین کننده آب شرب تغییر چندانی نداشته باشد.

میزان بارندگی های ایران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به 107 میلیمتر رسیده که نسبت به مدت متوسط 50 ساله حدود 39 درصد افزایش یافته است؛ با وجود بارش های مناسب فصل پاییز در غرب کشور، توزیع غیریکنواخت نزولات جوی باعث شده است تا هم چنان استان های سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان رضوی، هرمزگان، فارس و حتی اردبیل بارندگی های کمتر از میزان نرمال را تجربه کنند.

کشور ما از حدود 10 سال پیش تاکنون هیچگاه بارش فراتر از میانگین بلندمدت را تجربه نکرده است، از همین رو استمرار خشکسالی در کشور و خشک بودن اراضی موجب شده است تا بارش های مناسب پاییز امسال لزوما تبدیل به روان آب نشود و بخشی از بارش های سال آبی جاری صرف رطوبت از دست رفته خاک شود.

خشک ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور در سال آبی 96-97 ادامه وضعیت یاد شده و وقوع یکی از خشک ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور در سال آبی 96-97 باعث شده تا منابع آب برخی سدهای بزرگ کشور که در شرایط بحرانی هستند، تغییرات چندانی پیدا نکند و حتی حجم برخی از سدهای مهم کشور که تامین کننده آب شرب شهرها هستند نسبت به سال گذشته کاهش هم داشته باشد.

اما در حال حاضر حدود 52 درصد از مخازن سدهای کشور خالی است و از میان 178 سد بزرگ موجود در 6 حوضه آبریز اصلی کشور 88 سد مهم از جمله سدهای زاینده رود، شهید رجایی، ملاصدرا، دوستی، درودزن، استقلال و چاه نیمه های سیستان و بلوچستان کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده داشته باشند.

استمرار این شرایط موجب شده تا ذخایر آب سدهای 16 استان کشور نیز به طور میانگین به کمتر از 40 درصد برسد و در این بین 9 استان اصفهان، بوشهر، گلستان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، هرمزگان و قم نیز در میان مناطق یاد شده به طور میانگین 80 درصد از ذخیره آب مخازن سدهای خود را استفاده کرده اند و شرایط مناسبی را در سال آبی جاری ندارند.

هم اکنون 85 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس، 77 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون، 74 درصد سدهای حوضه آبریز مرکزی، 67 درصد سدهای حوضه آبریز دریای خزر و 56 درصد سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم خالی است.

بیشتر بخوانید: بحران آب در پایتخت شدت می گیرد" استان اصفهان بدترین وضعیت ذخایر منابع آب را در میان 32 استان کشور تجربه می کند بر اساس اطلاعات پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، در شرایط کنونی، استان اصفهان بدترین وضعیت ذخایر منابع آب را در میان 32 استان کشور تجربه می کند.

در حال حاضر 89 درصد از ظرفیت مخازن سدهای این استان خالی است و آب موجود در مخزن سد مهم زاینده رود به 11 درصد رسیده است.

هم چنین در حال حاضر حجم آب سدهای استان اصفهان به 153 میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته هم هفت درصد کاهش یافته است.

نگاهی به آخرین وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی هم حاکی از آن است که تا ابتدای دی ماه هم چنان 334 شهر کشور در معرض تنش آبی قرار داشته اند، بنابراین پربارشی پاییز امسال نباید ما را از مسئله مهم مدیریت مصرف غافل کند تا بتوانیم با اصلاح شیوه های مصرف و توجه به نحوه استفاده از دو کالای مهم و حیاتی آب و برق بتوانیم تابستان 98 را با کم ترین مشکل سپری کنیم.

ذخایر مخازن سدهای کشور در حال حاضر­ 48 درصد است به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، وحید عسگری نژاد با اشاره به اینکه در سال آبی 98-97 تا پایان پاییز میزان ورودی سدهای کشور 9 میلیارد متر مکعب بوده است، گفت: تا پایان پاییز سال آبی 97-96 ورودی آب سدها چهار میلیارد متر مکعب بوده که این نشاندهنده افزایش قابل توجه میزان ورودی سدهای کشور در سال آبی جدید است.

وی ادامه داد: کل آب خروجی از سدهای کشور تا پایان پاییز 97 حدود پنج میلیارد متر مکعب بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 24 درصد کاهش یافته است.

سرپرست بهره برداری از سدهای کشور موجودی مخازن سدهای کشور را تا پایان پاییز سال آبی 98-97 ، 24 میلیارد متر مکعب دانست، اظهار داشت: ­­­این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید: کاهش سطح آب سد زاینده رود" عسگری نژاد افزود: از 178­ سد در حال بهره برداری کشور در حال حاضر 23 درصد بیش از 90 درصد ذخیره­ دارند و 110 سد کشور کمتر از 50 درصد ظرفیت خود موجودی ذخیره کرده اند.

وی با بیان اینکه علیرغم افزایش بارش ها و جریانات ورودی به سدها در سه ماه گذشته تعدادی از سدهای بحرانی ما همچنان با محدودیت مواجه هستند، تصریح کرد: سد زاینده رود در اصفهان با 89 درصد ظرفیت خالی، شمیل و نیان و استقلال در هرمزگان با 70 درصد ظرفیت خالی و سد دوستی در خراسان رضوی با 78 درصد ظرفیت خالی از جمله سدهای مهم اما بحرانی کشور هستند.

سرپرست بهره برداری از سدهای کشور با اشاره به اینکه تا پایان فصل پاییز امسال،­ ورودی سدهای تهران با 32 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستند، خاطرنشان کرد: ولی مخازن این سدها با توجه به اینکه پاییز سال گذشته در کاهش بارندگی رکورددار است با 12 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است.

عسگر نژاد با بیان اینکه پاییز 98-97 حجم بارندگی به طور متوسط در کل کشور 92 میلیمتر بوده است، ابراز داشت: این حجم بارندگی نسبت به متوسط درازمدت با حدود 49 درصد افزایش مواجه است زیرا حجم بارندگی در پاییز سال گذشته 30 میلی متر بوده است.

وی اضافه کرد: در پاییز امسال در استان های یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و اردبیل بارش ها نسبت به متوسط درازمدت با کاهش مواجه بوده است.

سرپرست بهره برداری از سدهای کشور با بیان اینکه پاییز امسال از لحاظ بارش ها و ورودی به سدها نسبت به سال گذشته وضعیت مناسبی داشتیم، عنوان کرد: البته شش ماه نخست سال آبی گذشته محدودیت شدیدی از لحاظ بارش در کشور وجود داشته است و چون ما در کشوری خشک و نیمه خشک هستیم، این محدودیت ها همیشه با ما همراه است بنابراین کنترل مصرف و ذخیره سازی آب در مخازن سدها در سال های پر آب و کم آب نکته بسیار مهمی است.

عسگری نژاد با اشاره به اهمیت رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی در مصرف آب یادآور شد: سال آبی گذشته سال بسیار سختی بود و ما افزایش بارش های امسال را در مقایسه با سال کم بارش گذشته محاسبه می کنیم بنابراین نباید به دلیل خشک بودن زمین منتظر روان آب های خوب در کشور باشیم.

وی با تاکید بر اینکه سال آبی 96-95 ذخیره سازی مناسبی در سدهای کشور انجام شد، بیان کرد: به دلیل این ذخیره سازی مناسب،​­ ما توانستیم سال آبی 97-96 را با کمترین تنش ­به خوبی بگذرانیم این در حالی است که در سال آبی 98-97 بسیاری از سدها با تراز پایین مواجه هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، اگرچه امسال بارندگی های مناسبی در سراسر کشور رخ داده است اما آمار ورودی سدها و حجم مفید آب در پشت سدها (12 اردیبهشت ماه جاری) نشان می دهد که از 31 میلیارد و 658 میلیون متر مکعب حجم مفید سدها تنها 15 میلیارد و 509 میلیون متر مکعب از حجم مخازن سدها آب ذخیره شده دارد.

بنابراین گزارش، کل ورودی آب به پشت سدها در 12 اردیبهشت ماه جاری 187 متر مکعب بر ثانیه بوده که سال گذشته در همین تاریخ 111 متر مکعب بر ثانیه کل ورودی آب به پشت سدها بوده است.

*کاهش خروجی آب سدها برای تامین برق تابستان کل خروجی آب از سدها امسال با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و تامین برق در این فصل کاهش داشته است به طوریکه کل خروجی 87 متر مکعب بر ثانیه بوده و در سال گذشته 116 متر مکعب بر ثانیه بوده است.

مسئولان آب کشور امسال با کاهش خروجی آب سدها سعی دارند تا حدودی برق مورد نیاز کشور را در فصل تابستان از نیروگاههای برق آبی تامین کنند.

حجم مخزن سدهای کشور در سال جاری 15 میلیارد و 509 میلیون متر مکعب است که در سال گذشته این رقم 13 میلیارد و 656 میلیون متر مکعب بود.

میزان درصد پر بودن آب در پشت سدها در سال جاری 49 درصد و در سال گذشته 43 درصد بود.

*میزان حجم آب در پشت سدهای تهران به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، چهار حوضه آبریز تهران نیز وضعیت چندان مناسب ندارند.

سد کرج که حجم مفید آن 205 میلیون متر مکعب است تنها 146 میلیون متر مکعب آب را در پشت خود ذخیره کرده است.

کل ورودی آب به سد کرج در سال جاری 936/2 متر مکعب بر ثانیه است که این آمار در سال گذشته 866/1 متر مکعب بر ثانیه بود.

حجم مخزن آب در پشت سد کرج در حال حاضر 146 میلیون متر مکعب است که در همین مدت یعنی در 12 اردیبهشت سال گذشته 134 میلیون متر مکعب بود.

به عبارتی میزان درصد پر بودن آب در پشت سد کرج در سال جاری 71 درصد و 29 درصد آن خالی از آب است.

سال گذشته درصد پر بودن آب در پشت سد کرج 65 درصد بود.

*سد لتیان تهران حجم مفید آب در سد لتیان تهران 95 میلیون متر مکعب است که 81 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده در پشت این سد است.

کل ورودی آب به سد لتیان 251/2 متر مکعب بر ثانیه است که در سال گذشته این میزان کمتر از یک درصد بوده است.

میزان درصد پر بودن آب در سال جاری در پشت سد لتیان 86 درصد و در سال گذشته 44 درصد بود.

*95 درصد سد "لار " خالی از آب است حجم مفید آب سد لار 960 میلیون متر مکعب است که حجم مخزن آب آن در حال حاضر تنها 64 میلیون متر مکعب است.

میزان درصد پر بودن آب در پشت این سد در سال جاری تنها 5 درصد است یعنی بیش از 95 درصد از حجم مفید این سد خالی از آب است.

*سد طالقان حجم مفید آب در پشت سد طالقان 420 میلیون متر مکعب است که تنها 282 میلیون متر مکعب آب در خود جای داده است.

حجم مخزن آب در سد طالقان در سال گذشته 361 میلیون متر مکعب بود.


کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان - کشور - درصد - بلوچستان - سیستان - بارش - خراسان - شرایط - استان - هرمزگان - بارندگی - استقلال - خشکسالی - زاینده - بزرگ - آب شرب - میزان - تامین - پاییز - فصل پاییز - روان - میلی - شهید - رودخانه - اردبیل - افزایش - ایران - مناطق - گزارش - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/30

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) 80 هزار شغل ایجاد کرد

ایران خودرو تابع قوانین ابلاغی از سوی نهادهای تصمیم گیر است

سومین مرکز تعمیر تخصصی گیربکس اتوماتیک آغاز به کار کرد

موتور دیزل سواری در آستانه تولید انبوه

شروع مذاکرات مزدی از یک شنبه آینده/ تا زمانی که نظر گروه کارگری تامین نشود، سر تعیین دستمزد توافق نمی کنیم

استمرار کیفیت محصولات راهبرد اصلی ایران خودرو است

مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل: باید به این باور برسیم که از طریق گردشگری می توان اقتصاد استان را متحول کرد

پژو پارس اتوماتیک در نفت چاله تولید می شود

نیاز ساخت و سازها به پیوست فرهنگی - امیرشاهین نایبی فر*

تشریح جزییات سفرهای نوروزی بازنشستگان کشوری/هر بازنشسته می تواند 3 بار از تسهیلات سفر استفاده کند

زمینه اشتغال 4226 نفر در کهگیلویه و بویراحمد فراهم شد

اجرای طرح همراه با مشتریان در نمایندگی های خدمات پس از فروش ایران خودرو

دنای تولیدی کارخانه آذربایجان به دروازه اروپا می رسد

گوشت منجمد برزیلی بین گروه های هدف توزیع می شود/ مشکلی بابت تامین خوراک دام و طیور وجود ندارد

دستفروشی 80 درصد کودکان دروازه غار /کاهش علاقه آنها به خانواده

رسیدگی فوری به خواست خانواده های حادثه سقوط هواپیمای یاسوج به مدیرعامل آسمان ابلاغ شد

تشکل های تعاون روستایی 30 درصد افزایش یافت

سالانه 100هکتار به سطح زیر کشت زعفران در یزد افزوده می شود

323 طرح اشتغالزای بنیاد برکت در ایلام افتتاح شد

92 میلیارد تومان برای تمدید وام کشاورزان مازنی اختصاص یافت

جلوگیری از خروج یک هزار و 76 راس دام زنده قاچاق از آذربایجان شرقی

خودروی حمل مرغ در قاینات توقیف شد

648واحد پذیرنده طرح کارورزی در کهگیلویه و بویراحمد فعال است

نظارت همگانی برای کنترل بازار ضروری است

زمینه اشتغال 4226 نفر در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شد

ایجاد سایت نگهداری و عقیم سازی سگ های بلاصاحب در اهواز

نیاز ساخت و سازها به پیوست فرهنگی - امیرشاهین نایبی فر*

برنامه های هفته بزرگداشت مقام زن، متمرکز برگزار می شود

مشارکت پر رنگ کسبه بازار تبریز در مرمت و بازسازی بزرگ ترین بازار مسقف جهان

افزایش 30 درصدی تولید روغن زیتون در کشور

رشد 48 درصدی صادرات کالا از مازندران

اهدای 1000 سری جهیزیه به دختران نیازمند در خراسان شمالی

میزان مصرف روزانه بنزین در کشور اعلام شد

رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت مطرح کرد افزایش 2 برابری گردشگران سلامت در سال جاری

قیمت مسکن امروز سه شنبه 1397/11/30

فارس من/ معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد موافقت اولیه در دولت برای اجرای همسان سازی حقوق کارکنان جهاد کشاورزی انجام شد

قیمت جهانی نفت امروز سه شنبه 1397/11/30

قیمت جهانی طلا امروز سه شنبه 1397/11/30

برگزاری رویداد تجاری سازی فناوری پیشرفته ایران

تنباکو هایی که به بازار نرسید

کاهش صادرات نفت عربستان سعودی از رکورد دو ساله

با بانک ملی ایران در ارتباط باشید

دستفروشی 80 درصد کودکان «دروازه غار»

عیدی بازنشستگان دولتی با حقوق بهمن ماه واریز می شود

برنامه ریزی جدی برای اصلاح تعرفه آب و برق

معاونان حناچی چقدر حقوق می گیرند +جدول

آخرین تغییرات قیمت ارز (97/11/30)

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/30

افزایش 30 درصدی تولید روغن زیتون

توزیع گسترده مرغ تنظیم بازاری با قیمت 11 هزارو 500 تومان

واردات نهاده های دامی به بندر امام خمینی 20 درصد افزایش یافت

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/30

موج گرانی در بازار میوه و تره بار/ قیمت پرتقال به خاطر صادرات 2 برابر شد

فارس من/ معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد موافقت اولیه برای اجرای همسان سازی حقوق کارکنان جهاد کشاورزی انجام شد

نظارت همگانی برای کنترل بازار ضروری است

648واحد پذیرنده طرح کارورزی در کهگیلویه و بویراحمد فعال است

خودروی حمل مرغ در قاینات توقیف شد

ظرفیت های کرمان در پروازهای داخلی و خارجی معرفی شود

حمله به دولت منصفانه نیست

جلوگیری از خروج یک هزار و 76 راس دام زنده قاچاق از آذربایجان شرقی

فروش فوری محصولات سایپا آغاز شد

استخدام cnc کار جهت شرکت آبنوس آرا در اصفهان

استخدام سرپرست نصب و کنترل پروژه آشنا به پنجره یو پی وی سی

آخرین خبرها از متروهای اقماری تهران

استخدام حسابدار در شرکت توسعه تجارت رهام در تهران

تلاش برای احیای تالاب ها و مهار عرصه های ریزگرد درخوزستان

جریمه 8 میلیاردی پرونده قاچاق دام در همدان

8 هزار و 560 تُن سوخت قاچاق توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در سمنان کشف شد

وزارت نفت از پس درخواست وزارت راه بر می آید؟

مدیرکل استاندارد استان همدان خبر داد تخصیص اعتبار 80 میلیون تومانی برای ارزیابی استاندارد مصالح ساختمانی

توسط وزارت اطلاعات صورت گرفت کشف 8560 تن سوخت قاچاق در استان سمنان

وزارت اطلاعات: دستگیری 2 قاچاقچی کلان سوخت در سمنان

متقاضیان بسته حمایتی به آدرس اینترنتی تامین اجتماعی مراجعه کنند

گوشت منجمد 28 هزار تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت نیمروز

نیاز300 میلیارد تومانی برای تکمیل سد پلرود

خراسان رضوی؛ برترین استان کشور در عمل به تعهدات توسعه تعاون

اشتغالزایی بیش از 33 هزار نفر

حمله به دولت در این شرایط منصفانه نیست

حذف یارانه و افزایش قیمت حامل های انرژی بررسی شود

آدرس اینترنتی https://di.tamin.ir/sabadkala برای استعلام بسته حمایتی

احتمال تعیین حقوق و دستمزد کارگران بعد از عید

سقوط اخلاقی دهشتناک تر از سقوط اقتصادی است

آدرس اینترنتی جدید برای جاماندگان «بسته حمایتی»

استخدام میزبان،خانه دار، نیروی خدماتی و شاطر نانوا در یزد

استخدام فروشنده تمام وقت خانم در محدوده لاله شمالیِ اصفهان

قیمت ارز مسافرتی در 30 بهمن 97

آدرس اینترنتی برای آگاهی متقاضیان از نتیجه بررسی وضعیت بسته حمایتی

بهمنی: قیمت ها دستورپذیر نیستند/ راهکار دنیا، بورس کالاست

استخدام تعدادی نیرو با موتور جهت پیک موتوری در یزد

منابع انسانی مهمترین عامل کسب برتری نسبت به رقبا است

استخدام چند نفر نیروی خانم جهت صحافی در اصفهان

افزایش قیمت خودرو به 5 درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله دار فعلی است

پدیده جدید پشت بام فروشی متری یک تا سه میلیون تومان !

صعود دلار در بازار جهانی

استقبال شگفت انگیز از پیش فروش خودرو!

حذف ارز دولتی از صنعت داروسازی باعث افزایش نرخ دارو می شود

راهنمای خرید کولر گازی

تمدید بخشودگی سود و دیرکرد وام های مسکن

52 درصد از مخازن سدهای کشور خالی است

52 درصد از مخازن سدهای کشور خالی است