مطالب مرتبط:
ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟
ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟
ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟
ماجرای فراخوان برای تزریق واکسن فلج اطفال چیست؟
پاسخ غذا و دارو به ابهامات فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 17:002019-02-12پزشكي

ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟ رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو، درباره علت فراخوان اخیر برای واکسیناسیون نوع تزریقی این واکسن توضیح داد.

- همشهری آنلاین: رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو، درباره علت فراخوان اخیر برای واکسیناسیون نوع تزریقی این واکسن توضیح داد.

دکتر علی واشقانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تاریخچه استفاده از واکسن فلج اطفال "در کشور، گفت: واکسن خوراکی فلج اطفال برای اولین بار در سال 1354 در ایران تولید شد و از سال 1363 در برنامه ایمن سازی کشوری قرار گرفت.

بنابراین واکسن خوراکی فلج اطفال از جمله اولین واکسن هایی بود که در طرح کشوری واکسیناسیون قرار گرفت.

پوشش برنامه ایمن سازی کشوری در سال اول اجرایی برنامه در کشورمان 34 درصد بود، یعنی 34 درصد کودکان واجد شرایط، واکسن را دریافت می کردند.

پوشش 99 درصدی واکسیناسیون برای کودکان ایرانی وی با بیان اینکه بر اساس برنامه واکسیناسیون کشوری همه کودکانی که به دنیا می آمدند باید واکسن های تعیین شده در برنامه را دریافت می کردند، افزود: به تدریج با توسعه برنامه واکسیناسیون در کشور، پوشش این برنامه در سال 1392 به بیش از 99 درصد کودکان رسید و تقریباً می توانیم ادعا کنیم که تمام کودکانی که در ایران متولد می شوند، واکسن های تعیین شده در این برنامه، از جمله واکسن خوراکی فلج اطفال را دریافت می کنند.

آخرین گزارش ابتلاء به فلج اطفال در ایران واشقانی ادامه داد: با اجرای برنامه کشوری واکسیناسیون که واکسن خوراکی فلج اطفال هم در آن قرار داشت، آخرین موردی که از بیماری فلج اطفال در کشورمان گزارش شده، مربوط به سال 1379 بود.

به طوری که بعد از سال 1379 دیگر گزارشی از بروز فلج اطفال در کشورمان نداشتیم.

در عین حال در سال 1367 یا 1988 میلادی سازمان جهانی بهداشت مأموریت پیدا کرد که برنامه ریشه کنی فلج اطفال را در کل دنیا اجرا کند.

در آن سال ویروس فلج اطفال در 125 کشور دنیا گزارش شده بود، اما برنامه واکسیناسیون اجباری بر علیه فلج اطفال در کشورها انجام شد و در حال حاضر این ویروس فقط در دو کشور وجود دارد که متأسفانه این دو کشور همسایه ما هستند.

در حال حاضر ویروس فلج اطفال در افغانستان و پاکستان در گردش است و تا سال 2012 در نیجریه هم وجود داشت که همان سال در آنجا هم ریشه کن شد.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان اثربخشی واکسن خوراکی ایرانی فلج اطفال در ریشه کنی این بیماری در کشورمان، گفت: از دیدگاه ایمنی و اثربخشی برنامه هایی که در قالب برنامه واکسیناسیون کشوری در ایران انجام شده است، بسیار اثربخش بوده اند.

باید توجه کرد که از سال 1379 تاکنون هیچ موردی از ویروس فلج اطفال در کشورمان مشاهده نکرده ایم و از طرفی در حال حاضر ویروس فلج اطفال در دو کشور همسایه ما وجود دارد و ریشه کن نشده است، اما همچنان خبری از فلج اطفال در ایران نیست.

این موضوع نشان می دهد که واکسن فلج اطفالی که در ایران تولید و در برنامه واکسیناسیون کشوری استفاده شده، از اثربخشی لازم برخوردار بوده که حتی با توجه به همسایگی با دو کشوری که هنوز ویروس در آن ها وجود دارد، ما موردی از فلج اطفال را مشاهده نکرده ایم و این نشان می دهد که واکسن خوراکی تولیدی ما از کیفیت مناسبی برخوردار بوده است.

واکسنی که دو ظرفیتی شد واشقانی در ادامه صحبت هایش درباره ماجرای فراخوان جدید برای واکسیناسیون کودکان متولد شده از سال 1395 به بعد که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است، گفت: فلج اطفال سه تیپ ویروس دارد.

در ابتدا واکسن خوراکی تولیدی ما هر سه نوع ویروس را داشت و مورد استفاده قرار می گرفت، اما ایران هم مانند سایر کشورها در قالب برنامه ریشه کنی فلج اطفال ملزم شد تا از نوع سه ظرفیتی واکسن خوراکی به نوع دو ظرفیتی آن پیش رود.

زیرا نوع دو فلج اطفال مدت ها بود که دیگر در دنیا گزارش نشده بود.

بنابراین سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت که ویروس نوع دو را از واکسن خوراکی فلج اطفال حذف کند.

بر همین اساس واکسن خوراکی ایرانی هم علیه ویروس نوع یک و نوع سه افراد را واکسینه می کند.

در سال 2016 این موضوع اجرا شد و گفته شد که همه کشورها ملزم هستند که از واکسن سه ظرفیتی به دو ظرفیتی سوییچ کنند.

وی ادامه داد: حال از آنجایی که واکسن تزریقی فلج اطفال هم هر سه تیپ ویروس را دارد، کشورهایی که واکسن خوراکی سه ظرفیتی را به دو ظرفیتی تغییر دادند، باید در چهار ماهگی نوزادان یک واکسن فلج اطفال تزریقی هم برای کودکان تزریق کنند.

ما هم این برنامه را از نیمه آپریل 2016 یعنی چهار اردیبهشت سال 1395 اجرا کردیم.

یعنی از نوع سه ظرفیتی به دو ظرفیتی واکسن فلج اطفال سوییچ کردیم و یک واکسن تزریقی فلج اطفال هم به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه شد.

فراخوان جدید برای تزریق واکسن فلج اطفال واشقانی با بیان اینکه در سالی که این مأموریت سازمان بهداشت جهانی در کشورها اجرا شد، یکی از تولیدکنندگان واکسن تزریقی فلج اطفال نیز دچار مشکل شد، ادامه داد: بر همین اساس هم تأمین واکسن تزریقی فلج اطفال در 55 کشور دچار مشکل شد.

بعد از این واکسن را سهیمه بندی کردند و به صورت محدودتر در اختیار کشورها قرار گرفت و منابع تأمین واکسن تزریقی کمتر شد.

از اردیبهشت سال 1395 کودکان واکسن خوراکی دو ظرفیتی و یک واکسن تزریقی فلج اطفال در چهار ماهگی دریافت کرده اند، اما در همان اوایل سال 95 هم تأمین واکسن تزریقی فلج اطفال با مشکل مواجه شد.

البته این مشکل در 55 کشور اتفاق افتاد و بر همین اساس واکسن سهمیه بندی شد.

در ایران هم واکسن تزریقی را در مناطقی که اولویت بیشتری داشتند و استان هایی که هم مرز با افغانستان و پاکستان بودند، تزریق می کردند.

در حال حاضر که واکسن تأمین شده است، کودکان متولد سال 1395 به بعد در 9 استان فراخوان شده اند تا واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت کنند.

کودکانی که قبل از این تاریخ متولد شدند، نوع سه ظرفیتی را دریافت کردند و واکسیناسیون شان کامل است و نیازی به دریافت واکسن تزریقی فلج اطفال ندارند.

وی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر اینکه واکسن خوراکی فلج اطفالی که در کشور ما تولید می شود، با کیفیت است و با استفاده از همین واکسن توانستیم فلج اطفال را از سال 1379 در کشورمان متوقف کنیم، گفت: از آن سال به بعد هیچ موردی از فلج اطفال در کشور ما مشاهده نشده است.

نکته مهم این است که ما در کنار دو کانون مهم فلج اطفال قرار داریم و با آن ها مراوده و رفت وآمد داریم.

این موضوع نشان می دهد که واکسن تولید شده در کشور ما با کیفیت است و نظارتی هم که ما در حوزه کنترل کیفی آن ها داریم، این اطمینان را ایجاد می کند که این واکسن ها به طور مناسب در کشور ما تولید و توزیع می شوند.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو تاکید کرد: باید بدانیم که در حوزه ایمنی واکسن ها، صِرف تولید مهم نیست، بلکه در کنار تولید باید نظارت بر شرایط توزیع واکسن ها هم مدنظر قرار دهیم.

واکسن ها حساس به نور و حرارت هستند.

بنابراین بعد از تولید واکسن کار ما تمام نمی شود، بلکه در تمام مراحل توزیع و مصرف واکسن هم باید نظارت کنیم تا واکسن در زمان مصرف با مشکل مواجه نشود و بتواند کیفیت خود را حفظ کند.

این موارد ذیل برنامه های نظارتی سازمان غذا و دارو قرار دارد و با توجه به همین موارد، در این مدت توانسته ایم کیفیت واکسن فلج اطفال را به صورت پایدار حفظ کنیم.

کنترل ایرانی با تاییدیه جهانی واشقانی با بیان اینکه برنامه ریشه کنی فلج اطفال در ایران، بسیار مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است، گفت: ما با واکسن خوراکی تولیدی خودمان توانستیم فلج اطفال را کنترل کنیم.

همه اینها نشان می دهد که برنامه های نظارتی مان به صورت دقیق پیش رفته و سیستم نظارتی ما مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت است.

باید توجه کرد که فقط بخشی از برنامه ریشه کنی فلج اطفال در قالب واکسیناسیون انجام می شود، بخش دیگر این برنامه این است که حتی روی نمونه های آزمایشگاهی فلج اطفال هم باید نظارت کنیم که این کار انجام می شود.

زیرا اگر قرار باشد فلج اطفال در جامعه منتشر شود، بسیار خطرناک است.

بنابراین فقط بخشی از برنامه ما برای پیشگیری، واکسیناسیون است.

وی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت سیستم داروهای بیولوژیک سازمان غذا و دارو را بازرسی و ارزیابی کرده است، افزود: سازمان جهانی بهداشت به اثربخش بودن سیستم نظارتی ایران در حوزه تولید و توزیع واکسن ها تاییدیه داده است.

از طرفی نتیجه کار هم نشان می دهد که واکسن های تولید ما کیفیت مناسبی دارند و ما توانستیم این بیماری را در کشور کنترل کنیم.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در ادامه صحبت هایش درباره وضعیت واردات واکسن های تزریقی فلج اطفال، گفت: واکسن های تزریقی فلج اطفالی که تاکنون وارد کشور ما شده اند، از سوی دو تولیدکننده فرانسوی و هلندی بوده است.

اخیراً یک تولیدکننده هندی هم اضافه شده که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت هم قرار گرفته، اما ما از این شرکت وارداتی انجام نداده ایم.

بنابراین واکسن های تزریقی ما از دو تولیدکننده فرانسوی و هلندی هستند که کیفیت آن ها هم مورد تأیید تولیدکننده، وزارت بهداشت کشور مبدا و سازمان جهانی بهداشت بوده است.

وی ضمن رد برخی شایعات مبنی بر بی کیفیت و یا چینی بودن واکسن های تزریقی فلج اطفال، گفت: این اظهارات واقعیت ندارند.

به هر حال کیفیت واکسن های وارداتی مورد تأیید تولیدکننده، وزارت بهداشت کشور مبدا، وزارت بهداشت کشور و سازمان غذا و داروی ایران و سازمان جهانی بهداشت است.

از طرفی موفقیت های ما در برنامه ریشه کنی فلج اطفال نشان می دهد که هم کیفیت واکسن ها و هم نظارت وزارت بهداشت بر تولید، توزیع و واردات آن ها خوب بوده است.

واکسن تزریقی فلج اطفال در ایران تولید می شود؟ واشقانی درباره امکان تولید واکسن تزریقی فلج اطفال در کشور، گفت: برنامه انتقال تکنولوژی واکسن تزریقی فلج اطفال هم در کشور ما در حال انجام است.

در این زمینه با یکی از تولیدکنندگان واکسن تزریقی فلج اطفال دو سال است که برنامه انتقال تکنولوژی را دنبال می کنیم و چندین مرحله از سایت ما بازرسی کردند.

بر این اساس امیدواریم در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد و خودمان واکسن فلج اطفال را در کشور خودمان تولید کنیم.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - واکسن خوراکی فلج اطفال - برنامه - واکسن - کشور - سازمان غذا و دارو - ایران - کشوری - کودکان - خوراکی - فراخوان - گزارش - سازمان جهانی بهداشت - درصد - ویروس - اداره - تزریق - کودکان ایرانی - ایرانی - دارو - بیماری - اولین - افغانستان - هایی - پاکستان - بهداشت - نیجریه - همشهری - ایمنی - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
عرضه هورمون رشد تنها در داروخانه های منتخب

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از سیستم صوتی گوشی های هوشمند

پاورپوینت روانشناسی رشد (کودکی)

کلنگ ساخت بیمارستان محلی شهر ازندریان زده شد

ژله مایع و روان پرتغال تازه

موادخوراکی مفید در کاهش قندخون دیابتی ها

خوراکی های منجمد

38 خانه بهداشت به روستاییان نقده خدمات عرضه می کند

سلامت، رکن اساسی توسعه پایدار است

کنترل قند خون با ساده ترین ترفندهای خانگی

پاورپوینت آشنایی با سیستم HACCP

دبیر اجرایی سومین همایش چشم پزشکی مطرح کرد کاربرد سلول های بنیادی در درمان بیماری های چشمی

بیماری هایی که خبر از سرطان می دهند

سرفه های خشک خبر از چه بیماری هایی می دهد؟

ساخت پروتز آناتومیک سر رادیوس برای پایداری آرنج

سیب زمینی هایی که طعم مرگ می دهند!

راههای جلوگیری از خارش پوست درفصل زمستان

باشگاه های بدنسازی حق فروش هورمون ندارند

سازمان غذا و دارو: داروی بیماران خاص سهمیه ای شد

عوارض کشیدن دندان های عقل !

تشریح علت کمبود مقطعی داروی بیماران خاص مازندران

دفترچه های بیمه درمانی تأمین اجتماعی حذف می شود

ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک

پیامدهای استفاده زیاد از مواد آرایشی

ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک

نیروی متخصص نیاز مبرم شبکه بهداشت و درمان ماهشهر است

نجات جان مادر باردار بانه ای گرفتار در برف

عرضه هورمون رشد در داروخانه های منتخب کشور

موز هدیه ای برای سلامت بدن شما

چه گیاهانی را در اتاق خواب مان بگذاریم؟

کشف و معدوم سازی 1277 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و پلمپ 13 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی متخلف در 9ماهه سال 97

داروی بیماران خاص مازندران هم هست و هم نیست!

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت وگو با فارس: 98 درصد پزشکان زینت النسخه تجویز نمی کنند

خواص دمنوش سماق برای کاهش وزن

15 گزینه غذایی که تسکین دهنده انواع دردها هستند

عرضه هورمون رشد تنها در داروخانه های منتخب

مزایای فوق العاده چای سبز

هورمون رشد در داروخانه های منتخب عرضه می شود

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

تنقلات سالم و ارزان، مناسب برای آخر زمستان

درمان کولیت با گیاهان دارویی

آشنایی با دلایل عرق کردن در خواب

جشن ازدواج در کتابخانه، سبکی جدید در ایتالیا

بسترهای لازم برای جذب بیماران خاص قم به ورزش فراهم شود

ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک

7عادت بد غذایی که شکم تان را بزرگ می کند

حذف دفترچه های بیمه

با عرق کاسنی پوستی زیبا و شاداب داشته باشید

مقصر MS چندشکلی بودن این ژن است؟

66 بیمار پروانه ای درفارس خدمات سلامت دریافت می کنند

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو: هورمون رشد در داروخانه های منتخب عرضه می شود

عوامل خطرآفرین برای بیماری آب سیاه

دفترچه های بیمه درمانی تأمین اجتماعی حذف می شود

محرک های انتزاعی، مراکز لذت مغز را فعال می کنند

سلامت، رکن اساسی توسعه پایدار است

علت ترس از تاریکی و راه های غلبه برآن

کاهش خطر سکته با مصرف سبزیجات پهن برگ

بیماری تب مالت در کمین انسان و دام

خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تعطیلات نوروزی

کشف کارگاه تولید دارو های نیروزای تقلبی در اصفهان

برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث با حضور 600 شرکت داخلی و خارجی

واقعیت مجازی بیماری اوتیسم را درمان می کند؟

استفاده زیاد از مواد آرایشی چه پیامدهایی دارد؟

بی توجه به فعالیت های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب می کند

چگونه قند خون را کنترل کنیم؟

وجود توده های کلسیم در مغز نشانه پارکینسون است

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

اصفهان با ژاپن درباره سرطان معده تحقیقات مشترک انجام می دهد

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از سیستم صوتی گوشی های هوشمند

دفترچه آزمون ارشد پزشکی منتشر شد

عوامل خطرآفرین برای بیماری آب سیاه

مزایای شگفت انگیز «چای سبز»

ارتقای «علوم سامانه های زمین» با استفاده از هوش مصنوعی

نگهداری پرندگان زینتی در محیط های بسته ممنوع/خطر آلرژی انسان در تماس با پرندگان جدی است

«ایدز» واکسن دارد؟

عواملی که مرگ مازندرانی ها را زودرس می کند

تقویت بدن با رژیم غذایی رنگین کمانی

شرط استفاده دولت از صندوق توسعه ملی مشخص شد

شربت عسل با پیاز بهترین درمان سرفه های شدید و خشک

پژوهشگران مشهدی موفق به ساخت پروتز آناتومیک شدند

نخود مانع تغییر DNA

علل ایجاد خشکی چشم را بشناسید

ارایه خدمات رایگان پزشکی و دندانپزشکی در کوار

عرضه هورمون رشد تنها در داروخانه های منتخب

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

خوراکی های خوشمزه ای که خونتان را مسموم می کنند+ علائم و درمان مسمومیت خونی

درمان کم خونی با «نان برساق لکی»/ این نان خوشمزه قاتل درد های استخوانی است

چگونگی کنترل قند خون

استقلالی سابق در بستر بیماری

38 خانه بهداشت به روستاییان نقده خدمات عرضه می کند

دانش آموزان با آسیب های داروهای قاچاق آشنا می شوند

این خوراکی ها حاوی آنتی اکسیدان هستند

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل خبر داد امحاء مقادیر انبوهی لوازم آرایشی و بهداشتی و خوراکی و نوشیدنی

فارس منتشر کرد از ادغام معاونت ها تا تاکید وزیر بهداشت بر شفافیت عملکرد شرکت های زیرمجموعه

طراحی و ساخت پروتز آناتومیک سر رادیوس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بیمارستان نمازی شیراز به غیراورژانسی ها خدمات نمی دهد!/ پرستاران 7 ماه کارانه پرداخت نشده دارند

فارس من| وزارت بهداشت: پذیرفته شدگان آزمون دفاتر خدمات سلامت از سال آینده فعالیت شان را آغاز می کنند

تقویت بدن با رژیم غذایی رنگین کمانی!

آشنایی با منابع حاوی آنتی اکسیدان ها

ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟

ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟