مطالب مرتبط:
العربی الجدید: در ماجرای قتل خاشقجی، لابی های سعودی در واشنگتن به باد فنا رفت؟ / «شکست سیاست بهبود رابطه ایران و آمریکا»، یکی از اهداف اصلی لابی های غیررسمی ریاض از سال 2010 بود
رابطه عمیق و ناگسستنی ملت با امام راحل؛ علت شکست دشمن در هشت سال دفاع مقدس
عواملی که شکست نهایی امارات در نبرد الحدیده را قطعی کرد
چطور با شکست در رابطه عاطفی کنار بیاییم و زندگی جدیدی را شروع کنیم؟
در ماجرای قتل خاشقجی، لابی های سعودی در واشنگتن به باد فنا رفت؟ / «شکست سیاست بهبود رابطه ایران و آمریکا»، یکی از اهداف اصلی لابی های غیررسمی ریاض از سال 2010 بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 11:422019-02-12پزشكي

چه عواملی باعث شکست در رابطه می شوند؟


همه ما در زندگی ناگزیر از برقراری ارتباط در سطوح مختلف هستیم؛ از ارتباطات دوستانه و کاری گرفته تا ارتباطات عاطفی و طولانی بین دو جنس مخالف که از اهمیت زیادی برخوردار است.

- اگر ما نتوانیم زندگی اجتماعی خوبی داشته باشیم، با مشکلات زیادی در زمینه های مختلف رو به رو می شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از موفقیت اما چرا ما در این زمینه با مشکل مواجه می شویم و چگونه می توانیم مانع از بروز مشکل در این خصوص شویم یا در صورت بروز مشکل بتوانیم به راحتی از پس آن برآییم و از بودن در کنار همدیگر بیشتر لذت ببریم؟ در این خصوص با دکتر سجاد عباس زاده، روان شناس تحلیلی گفت و گو کرده ایم.

اهمیت رابطهاگر بخواهیم بدانیم چرا برقراری رابطه بین افراد این قدر مهم است و چرا اغلب مشکلاتی در این خصوص به وجود می آید، باید بدانیم که به نظر بسیاری از فلاسفه آدمی در ارتباط است که معنا پیدا می کند.

رابطه مانند نور برای اشیاست که تا وقتی نباشد، دیده نمی شوند.

ما هم هنگام برقرار کردن رابطه با دیگران است که با عیب و ایراد ها و ضعف و توانایی هایمان بیشتر آشنا می شویم.

در واقع بروز و ظهور بسیاری از استعدادها به واسطه رابطه است که بیشتر شناخته و درک می شوند.

حالا این ارتباط می تواند رابطه خود شخص با خودش باشد؛ یعنی رابطه درون فردی و اینکه ادراکش نسبت به خودش چیست و چه احساسی نسبت به خود دارد و همچنین در رابطه بین فردی و برقراری ارتباط با دیگران چگونه عمل می کند و البته رابطه فرا فردی که به معنای رابطه فرد با محیط بیرون و جهان هستی است.

روابط بین فردیرابطه بین فردی و به ویژه رابطه عاطفی را می توان دارای سه وجه دانست: تعهد، شور و هیجان و صمیمیت و کششی که بین افراد وجود دارد؛ یعنی همان چیزی که نخستین بار در نوجوانی بیشتر دیده می شود.

صمیمیت و امن بودن یک رابطه عامل بسیار مهمی است که چون افراد می توانند خود واقعی شان باشند و قرار نیست پشت نقابی مخفی شوند یا به گونه دیگری، خلاف آنچه خود می خواهند، رفتار کنند، بسیار مهم به شمار می رود.

در رابطه امن، شرم، ترس و خشم را کمتر تجربه می کنیم یا اگر هم آن را تجربه کنیم، باید بتوانیم آن را ابراز کرده و از مشکلمان حرف بزنیم و در نهایت هم بتوانیم آن را اصلاح کنیم؛ به علاوه دو طرف هم به حل شدن مشکلات و بهبود رابطه امیدوار باشند.

تعهد هم بُعد مهم دیگری در یک رابطه است و قرار مشترکی است که افراد با بخش های اجتماعی تر ذهن و مغز خود می گذارند که طبق آن رفتار کنند؛ در واقع می توان گفت صمیمیت بعد بسیار مهمی در روابط عاطفی است که باعث امنیت بیشتر یک رابطه نیز می شود.

خود افراد هم بیشتر به سمت رابطه ای کشش پیدا می کنند که صمیمیت بیشتری بر آن حاکم باشد.

به همین خاطر هم گاهی روابط فرا زناشویی جذابیت بیشتری برای بعضی از زوج ها دارد، چون افراد کمتر همدیگر را می بینند و کمتر هم خلاف میل همدیگر عمل می کنند.

گاهی افراد با وجود داشتن شرایط مطلوب از طرف همسر خود به طرف شخصی گرایش پیدا می کنند که بیشتر با او صمیمیت دارند و در واقع حس امنیتی را تجربه می کنند که می توانند خود واقعی شان را ابراز کنند، تایید هم بگیرند و دائم سرزنش نشوند.

اما صمیمیت واقعی و تاثیر گذاری آن این است که خودمان، طرف مقابل و شرایط موجود را بپذیریم و همچنان بتوانیم خودمان باشیم؛ بدون هیچ گونه ترس از قضاوت و نظر و حتی شماتت دیگران.

همچنین بتوانیم عواطف و هیجانات خود را نیز اعم از خشم و شادمانی به راحتی بروز دهیم.

شناخت و آگاهی متقابلنکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که تجربه ما در گذشته و اینکه در روابط خود چگونه ابراز احساسات می کردیم، بسیار تاثیر گذار است و نشان دهنده گزینش مسائل مهمی است که بین دو طرف وجود دارد.

صرف اینکه ما چند کتاب درباره روابط زناشویی بخوانیم یا آموزش هایی که در این خصوص دیده باشیم، قطعا برخوردار بودن از یک رابطه موفق را تضمین نمی کند.

ما قبلا تصور می کردیم آن چیزی که بر تصمیم گیری هایمان تاثیر گذار است، خرد است، ولی به تدریج و با پیدا کردن یافته ها و واقعیات علمی مشخص شد آن چیزی که در تصمیم گیری های ما مهم است عواطف و هیجانات آن است و همچنین خردی که بر اثر مرور زمان و آزمایش ها و تجربیات ما و همچنین منطق و استدلال هایمان تجربه می کنیم؛ یعنی اگر ما در هر رابطه ای بارها مشکلا ت مشابهی را تجربه می کنیم، آن مشکلات ناشی از احساسی است که در گذشته داشته ایم و قبلا هم آن را تجربه کرده ایم؛ بنابراین ما صرفا نمی توانیم با خواندن یک کتاب یا آموزش هایی که در این خصوص می بینیم، رابطه موفقی هم داشته باشیم.

در واقع با توجه به حقایق علمی، سیستم کارکرد های عصبی مغز انسان تمام رفتارهای او را تحت الشعاع قرار می دهد و آن ها را کنترل و مدیریت می کند؛ پس بهتر است درمورد مراحل تصمیم گیری و فرایند آن و همچنین انتخاب های متفاوت افراد بیشتر بدانیم تا بهتر بتوانیم متوجه عوامل تاثیر گذار بر رفتارهای شخصی شویم.

فرایند تصمیم گیریقرن های متمادی، از زمان دکارت به بعد، تصور می شد که آنچه در تصمیم گیری افراد مهم است، خرد است، یعنی همان خرد ناب دکارتی ؛ ولی باید گفت واقعیات علمی و تجارب مختلف از هر حرکت انسان نشان می دهد که رفتارهای ما ناشی از عواطف و هیجانات ماست و البته خرد ما نیز طی دوران های مختلف تحت تاثیر تجربه و آموزش های مختلف، مهارت و منطق و استدلال و اخلاقیات و باید و نباید ها هم قرار می گیرد و درنهایت به عنوان نقش منطقی در تصمیم گیری ها و نوع انتخابات ما شناخته می شود.

بخش هیجانی و عاطفی وجود ما هم در کنار این بخش منطقی ذهن در فرایند تصمیم گیری ما تاثیر گذارند؛ اما این بخش ذهن ما هنگام واکنش به بعضی موقعیت ها احساساتی را تجربه می کند که قبلا نیز با آن ها مواجه شده بود.

مثلا اگر ما در رابطه ای باشیم که احساس کنیم طرف مقابل توجه لازم را به ما نمی کند، بخش عاطفی ذهن ما احساس طرد شدگی و در نهایت بی ارزشی می کند.

در چنین موقعیت هایی بسیاری از ما نتیجه می گیریم که به اندازه کافی مهم نیستیم و همین موضوع ما را آزار می دهد و رابطه را با مشکل مواجه می کند.

در چنین فضایی، دو طرف رابطه توجیهات خودشان را دارند و می خواهند از خود دفاع کنند و در نهایت دو طرف نسبت به همدیگر سرد می شوند.

تکرار حوادث مشابهاما چرا در موقعیت های مختلف احساس مشابهی داریم؟ در واقع وقتی مغز ما فضاهای مختلف را ارزیابی می کند و می سنجد، نتیجه می گیرد که مثلا اگر طرف مقابل چند روز است با من تماس نگرفته، پس حتما من برایش اهمیتی ندارم و به این ترتیب احساس طرد شدگی دارد؛ بنابراین در واکنش به چنین موقعیتی بدون توجه به آموزش هایی که دیده یا کتاب هایی که خوانده، احساس بی ارزشی و طرد شدگی می کند.

در اینجا بخش کنترل کننده حافظه مغز، از بخش بلند مدت حافظه تمام رویدادهایی را که از زمان کودکی شبیه این موقعیت است و آن را ثبت کرده، استخراج می کند و مغز نیز همه آن ها را تجربه می کند؛ بنابراین وقتی تصاویر و واکنش های مختلف گذشته بازخوانی می شوند، تجربه دوباره آن موقعیت ها احساس بدی به فرد می دهد؛ به ویژه وقتی این تجربه ها مربوط به دوران کودکی و سال های مهم و تاثیر گذار نخست زندگی باشند.

مثلا وقتی موقعیت هایی را تجربه کرده باشیم که درآن ها بی توجهی صورت گرفته یا تصور بی توجهی در ذهن کودک نقش بسته (زمانی که مادر سر کار بوده)، فرد دوباره همان تجربه و تاثیر را تجربه خواهد کرد و احساس ناامنی و رها شدگی خواهد کرد؛ یعنی وقتی ما از بعضی کارهای طرف مقابل خود در یک ارتباط می رنجیم، ابتدا باید ببینیم چرا و به چه دلیل چنین احساسی را تجربه می کنیم؟ وقتی بتوانیم ریشه بروز ناراحتی ها و مشکلات را پیدا کنیم، بهتر هم می توانیم راه مقابله با آن ها را هم بیابیم.


کلید واژه ها: رابطه - مشکل - مشکلات - ارتباطات - ارتباط با دیگران - اجتماعی - رابطه عاطفی - روابط - زندگی - رفتار - اهمیت - سلامت نیوز - تعهد - موفقیت - نخستین - طولانی - سلامت - اصلاح - هیجان - گزارش - امنیت - دکتر - محیط - نیوز - صورت - روان - آشنا - جهان - شکست

آخرین اخبار سرویس:
این 7 ماده غذایی را هیچ وقت دوباره گرم نکنید/ اینفوگرافی

تضمین سلامت مو با این گزینه های غذایی

چند توصیه برای درمان خشکی چشم

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/ آمار ابتلاء به سرطان در ایران

نانودارو های ضددرد با خاصیت اعتیادآوری بسیار پایین ساخته شدند

رازهایی درباره میل جنسی در زنان

داستان بذرهای برنج تنبل...

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/آمار ابتلا در ایران

آرژنین، اسیدآمینه ای بی همتا!

پشت پرده ترشی و شور برای کودک

راهکارهای طب سنتی در پیشگیری و کنترل صرع (قسمت دوم)

توگی سر داغی (خراسان)

سهمیه بدون آزمون کارشناسی ارشد پزشکی حذف شد

15روش خانگی و راحت جهت پیشگیری از سردرد

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

پیری را با این معجون جادویی به زانو درآورید

روشی مؤثر برای کنترل قند خون

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

افزایش خطر سکته مغزی زنان با نوشیدنی های رژیمی

یک چهارم جمعیت کشور چاق هستند/آمار مرگ و میر بیماری های غیر واگیر

گیاهی شگفت انگیز و جادویی برای رفع استرس و خستگی

دانستنی های جالب علمی

علائم هشدار دهنده تومور مغزی را بشناسید

مواد غذایی که نباید 2 بار گرم شوند+ اینفوگرافی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

قابل توجه دیابتی ها/ روشی مؤثر برای کنترل قند خون

بیماری ایدز، سل هم می آورد

داستان بذرهای برنج تنبل...

لکه قهوه ای ناخوشایند روی پوست دست

تلاش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم

درمان قطعی سرطان کشف شد!

راه کارهای خانگی برای درمان دردهای شکمی

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

ورزش های مناسب جهت کاهش سطح کلسترول خون

عادات خوبی که شما را سالم نگه می دارد

همه فواید تمشک سیاه

کابوس شمشادها

چگونگی استفاده ایمن از مواد شیمیایی

آیا خوردن سیر با معده خالی صحیح است؟

صدری زاده: ایران در 40 سال گذشته پیشرفت های چشم گیری در شاخص های بهداشتی داشته است

تاثیر منفی مصرف سیگار بر بینایی

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

تزریق امید در جامعه آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

از ابتدای سال جاری تاکنون؛ 332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

چرا نباید هر روز حمام کنیم؟

آیا کم خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می شود؟

10 درمان خانگی برای از بین بردن درد پاها

میوه ‍ ای که قلب را آسایش می دهد، بخیل را گشاده ‏دست و ترسو را دلیر می ‏‍ کند

وزیر بهداشت: وزارت بهداشت نباید بنگاهداری کند

332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

وزیر بهداشت: سال آینده سال سختی است

همه چیز در مورد ترک عادت ناخن جویدن

عوارض جبران ناپذیر جراحی زیبایی

برای ترک عادت ناخن جویدن اینجا کلیک کنید

چگونه کاغذ میتواند بریدگی عمیق در انگشتان ایجاد کند؟

اینجا آدم های سرشناسی روی ویلچر نشسته اند

همایش اصلاح سبک زندگی با مهندسی ژنتیک

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

وزارت بهداشت :اولویت کار وزارتخانه با شرکت هایی موثر و مفید ­

میوه ای که موهای سفید را سیاه می کند!

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟

درمان قطعی سرطان کشف شد!

بررسی نگرش و میزان همکاری بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای زنان بیمارستان های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تهران با دانشجویان پزشکی

این غذاها درد دوران قاعدگی را زیاد می کند

نفوذ آلاینده های پلاستیکی به بکرترین مناطق محیط زیست

فوایدی که مصرف خرما برای بدن شما دارد

رفع کم خونی با مصرف تخم مرغ

اگر کودکتان آبله مرغان گرفت چه باید بکنید؟ + علائم و درمان

عوارض خطرناک آمیزش جنسی با معده پر

کاهش وزن با مدیریت هورمون لپتین

دیابتی ها مراقب قند میوه ها باشند

زالو برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟

اگر در هضم غذا مشکل دارید، بخوانید!

نمکی با استعفای ایازی موافقت کرد

داروهای خانگی برای درمان سریع خارش واژن

بلای دیابت روی پوست شما

درمان های خانگی سردرد کدامند؟

علت کمبود و فقر آهن و درمان های خانگی کم خونی

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز کودک/رابطه مصرف سدیم و سرگیجه

پاورپوینت آفات مهم گیاهی

کبد پرمشغله ترین اندام درونی انسان است !

ترفندهای مهم آشپزی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

نکته بهداشتی | آرایش چشم

دختر دانش آموزی که از یک داعشی صاحب فرزند شد

بیماران بیش از 50 کشور برای گرفتن خدمات درمانی به ایران سفر می کنند

همسران وفادار چه خصوصیات اخلاقی دارند

ازابتدای سال تاکنون؛ پرسنل 115 سیریک به 730 ماموریت اعزام شدند

چگونه از ژاکت نگهداری کنیم؟

چاقی، کم تحرکی و استرس مردم تهران را گرفتار کرده است

10 راه ساده برای لاغر شدن

بررسی رابطه ی رضایت شغلی و استفاده بهینه از زمان در کارمندان استانداری زنجان

پرسشنامه استاندارد استرس شغلی الیوت

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

بیماران بیش از 50 کشور برای درمان به ایران می آیند

چه عواملی باعث شکست در رابطه می شوند؟

چه عواملی باعث شکست در رابطه می شوند؟