مطالب مرتبط:
نمره قبولی به تیم داوری دیدار استقلال- تراکتور
نمره قبولی به تیم داوری دیدار استقلال- تراکتور
مظفری زاده اعلام کرد: نمره قبولی به تیم داوری دیدار استقلال- تراکتور
مارکا: انریکه در نخستین امتحان نمره قبولی گرفت
نمره قبولی جانشین جپاروف در ترکیب استقلال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 10:462019-02-12فرهنگي

نمره قبولی داوری، اما و اگرها


ایرنا- اگرچه اندیشه عکس های حاضر در نمایشگاه جشنواره تجسمی فجر به جهانی ساخته هنرمند آدرس نمی دهد ولی اگر آن را در بستر جغرافیایی ایران با پتانسیل های موجود و تجربه های گذشته بررسی کنیم، - می توان مدعی شد که این نمایشگاه نگاهی پیشرو در فضای عکاسی ایران دارد.

بخش عکس یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با موضوع آزاد و قالب تک عکس در 5 بهمن فراخوان خود را با رویکرد مستند ، فاین آرت و مستند هنری منتشر کرد.

کیارنگ علایی دبیر بخش عکس این جشنواره با تاکید بر برخورد هنرمند با موضوعات عینی یا تصویرهای ذهنی از نگاه معاصر و خلاقیت در پرداخت متناسب با رویکرد انتخابی تلاش کرده بود چراغ راهی را برای شرکت کنندگان بر افروزد تا عکس های خبری، ورزشی، تئاتر، پرتره، مستند، فاین آرت و دیگر رویکردها به گردِ غایت اندیشه در این رویداد اجماع کنند.

اگرچه نگاه معاصر و خلاقیت عکاسانه معیار سنجش اثر تعریف شده است ولی معمولا یکی از آسیب هایی که در فراخوان های عکس با رویکرد آزاد، استاندردهای متفاوت در معیار ارزیابی است که کار را برای تیم داوری مشکل می کند؛ فرضا کانسپت یک عکس فاین آرت در ذهنیت هنرمند در بی قیدی محض جان می گیرد و خلق می شود درحالی که در عکس مستند رخداد به مثابه یک امر بیرونی بهانه ای برای کشف واقعیت تعریف می شود و ذهنیت هنرمند خود را وفادار به عینیت می داند.

اگر چه علایی با انتخابی هوشمندانه در تیم داوری خود متشکل از بهنام صدیقی ، مهرداد افسری و شادی قدیریان که جایش را به محمدرضا شریف زاده داد، تلاش کرده است مصائب این فراخوان را که از ذات جشنواره فجر به میراث برده، کاهش دهد، درنهایت وجود چند فریم خارج از روند کلی نمایشگاه از گل درشت ترین موارد عکس های انتخابی است که احساس تحمیل شدن برخی از آثار را بر تیم داوری القا می کند.

سیاست گذاری های 10 دوره گذشته جشنواره تجسمی فجر که رویکرد مردمی بودن آن، جشنواره را به سمتی سوق داده است که جامعه هدفِ این رویداد هنرمندان جوان و جویای نام باشد و احتمالا کمبود عکس های حرفه ای و استاندارد بزرگترین مشکلی بوده که تیم داوری با آن مواجه شده است.

جشنواره تجسمی فجر ذاتا نگاه مناسبتی را در درون خود دارد و همین امر کار را برای تیم های داوری سخت می کند همانطور که در این نمایشگاه مشاهده می شود تلاش شده است، گفتمان انقلاب به نحوی در عکس های انتخابی آورده شود که هم از نگاه شعار زده جشنواره های مناسبتی فاصله بگیرد و هم تصاویر، نمایندگان مناسبی برای چهلمین سال انقلاب باشند، برای مثال تصویر زنی هم سن انقلاب، که تصویری از شهیدی به سن امروز خود را در آغوش گرفته و نگاه پرسشگرش از لنز عکاس گریزان است.

اگرچه عکس ها در خدمت یک کُل هستند که از جهان مشترک علایی و تیم داوری سرچشمه می گیرد ولی هستند تصاویری سرکش و رو به مسیر ناکجاآباد که با برداشتی سطحی از عکاسی سر از نمایشگاه درآوردند.

گرچه در نگاه معاصر امر مطلقی وجود ندارد ولی می توان برای گشودن باب نقد، آثار این نمایشگاه را در سه محور رویداد ، فرم و اندیشه استوار دانست که پاشنه آشیل این نمایشگاه تصاویر رویداد محور است.

این تصاویر در تقابل با قدرت تصاویر اندیشه محور نمایشگاه که مخاطب را در مواجهه با خود به خوانش اثر، رمزگشایی و کشف معنا وامی دارد، قرار می گیرند.

عکس های رویداد محور که در پاراگراف قبل به عنوان ضعف نمایشگاه عنوان شد، بازنمایی سطحی از رویدادهایی است که ردپای عکاس در عکس دیده نمی شود و عکس به نشانه ای ارجاع نمی دهد تا مخاطب آن را همچون سر نخ در دست گیرد و به عمق راه یابد، که برای مثال عکسی با عنوان پیشواز شب چله که رقص محلی و شادی کردنشینان را به تصویر کشیده است بیشتر کاربردی گردشگری برای معرفی به توریست ها دارد و از کارکرد هنری خالی است.

عکسی بدون عنوان که در توضیح آن نوشته است: مردی که در ازدحام نمایشگاه کتاب گرما زده شده است و همسرش، مقوایی را بادبزن کرده و سعی دارد او را خنک کند ، تصویر ضد نوری از راهیان نور ، اتاقک سیمانی رانندگان بخشی از عکس های ضعیفی محسوب می شود که این نمایشگاه را از مسیر منطقی خود خارج کرده است.

محیط زیست و مصرف گرایی از موضوعات مهمی است که در دو دهه اخیر پروژه های عکاسی زیادی بر آن متمرکز شده است، این نمایشگاه هم از این رویکرد مستثنی نیست ولی متاسفانه با تصاویر سطحی از بازنمایی ها روبرو هستیم که در نبود شناخت نسبت به مولفه های جامعه مصرفی و گرفتار در کلیشه های تصویری، شکل گرفته اند و عکاسان نتوانسته اند در گفتمان منطقی در این حوزه گام بردارند که برای مثال رهایی شیشه های نوشیدنی در طبیعت ، شلنگ و تانکر از جمله عکس های ضعیف این بخش هستند.

البته تصویر لاک پشت نشسته بر روی زباله های رودخانه ای و رها شدن گلدان های پلاستیکی پس از کاشت گل در طبیعت عکس هایی با قابلیت خوانش هستند ولی در مجموع، اندیشه عکاس در آن دیده نمی شود.

در برخی تصاویر عکس ها به صورت کامل در اسارت تکرار فرم قرار گرفته اند و در یک حافظه ناقص تصویری، بیشمار مشابه این تصاویر وجود دارد که در فرایند فرمالیستی خود یادآور مشق های روزهای نخست آموزش عکاسی است و می توان در این زمینه به تصاویر درخت ، طبیعت از پس پرده و پشت پنجره و آینیه خودرو اشاره کرد.

عمده تصاویر این نمایشگاه تصاویری دارای خوانش است و در آنها استانداردهای بصری به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند این امر از محور قرار گرفتن رابطه اندیشه و هنرمند در داوری عکس ها حکایت دارد ولی در برخی موارد با عکسهایی روبرو می شویم که با وجود انتقال معنا در تکنیک بسیار ضعیف عمل کرده اند برای مثال تصویر کلنگ در خاک فرو مانده در جلوی مردانی که دست بر روی دست نهادند تصویری است که به نحوی ما به ازای شرایط توسعه در جامعه است و همچنین عکس دیگری از آسایشگاه و یا بیمارستانی که افراد بر روی تخت خوابیده اند از جمله تصاویر حامل معنا هستند که متاسفانه عکاس در کنترل نور به عنوان اولین تکنیک فیزیک و ابزارشناسی در مباحث آموزشی سخت ناتوان بوده است.

نوشتن گزاره به همراه تصویر به انتخاب هنرمند صورت گرفته است و همین امر سبب شده است که مخاطب پندارد که آثار دارای متن به امری ضروری برای هنرمند دلالت دارد درحالی که بیگانگی متن و آثار در بیشتر کارها، بدون داشتن ارتباط معنایی به نحوی است که تصور می شود متن و تصویر وصله های ناجوری هستند که به زور هنرمند به یکدیگر دوخته شدند و اشتیاق مخاطب در خواندن متون در آثار اوایل نمایشگاه به بی میلی در اواخر نمایشگاه منتهی می شود؛ مساله ای که ضعف آموزش صحیح در این بخش را آشکار می کند.

در برخی تصاویر، متن ها به موضوعی قدرتمند دلالت می کنند که عکاس در به تصویر کشیدن آن بسیار ضعیف عمل کرده است.

برای مثال پرتره محیطی مردی که در وسط حیاط نشسته است و در کپشن می خوانیم که رجب رشیدی، جانباز جنگ تحمیلی بر اثر اصابت ترکش به سرش، رگ خواب خود را از دست داده و اکنون 33 سال نخوابیده و دیگر نمی تواند خواب را در چشمانش احساس کند .

عکاس در نشان دادن تصویری که به خوانش نوع زندگی این جانباز منجر شود، منفعل است و متن چندین قدم جلوتر از عکس قرار گرفته و خود را به تیم داوری تحمیل کرده است.

البته عکس هایی در این نمایشگاه دیده می شود که متن و عکس با یکدیگر در هم تنیده اند و متن ها به پیرنگ هایی بدل می شوند که از تصاویر رمزگشایی می کنند.

از میان آنها می توان به عکسی محو از میدان آزادی تهران، از پشت سطحی با فرم های ریز و مکعب شکل اشاره کرد که در متن این تصویر درمی یابیم که این عکس، تصویری است که عکاس در روزمرگی های رفت و آمدهای روزانه اش به میدان آزادی از پشت پنجره اتوبوس نظاره کرده است.

تصویری غیر واضح از آزادی که در روزمرگی نقطه آغاز و شروع هنرمند قرار دارد و این تصویر از پشت پنچره اتوبوس تجربه می شود.

تصویر مبهم از پشت پنجره اتوبوس به نشانه ای تعبیر می شود که با خود شتاب برای رسیدن به یک مکان، شتاب برای بازگشت از همان مکان، در یک دایره تکرار به تجربه مخاطب می گذارد .

حجم عظیمی از تصاویری که از غربال تیم داوری به نمایشگاه رسیده است تصاویری دارای معنا و خوانش است که در کمتر نمایشگاهی در ایران شاهد این رویکرد بودیم؛ همین امر است که می توان به تیم داوری نمره قبولی داد.

اگرچه ما در نمایشگاه با نام هایی بی سر و صدا مواجه هستیم ولی مجموعه تصاویر نمایشگاه آوایی دل انگیز را به گوش می رساند که از نسل جوانی خبر می دهد که هنر را به مثابه اندیشه دنبال می کند و از بازنمایی عکاسانه تهی از معنا عبور کرده است.

اگر چه اندیشه قالب در عکسهای نمایشگاه از تکرار سر در می آورد و به جهانی ساخته هنرمند آدرس نمی دهد ولی اگر این نمایشگاه را در بستر جغرافیایی ایران با پتانسیل های موجود در تجربه های گذشته بررسی کنیم می توان مدعی شد که این نمایشگاه دارای نگاهی پیشرو، و قدمی رو به جلو در فضایی عکاسی ایران است و باید تلاش کرد این صدا در دیگر فضاهای عکاسانه ایران به گوش رسد تا راه گفت وگو گشوده شود.


کلید واژه ها: جشنواره - نمایشگاه - هنرمند - انتخابی - فراخوان - مستند - تصویر - خلاقیت - اندیشه - جشنواره فجر - ایران - علایی - استاندارد - مشکل - آزاد - بزرگترین - هنرمندان - تصویری - واقعیت - متفاوت - صدیقی - جامعه - عکاسی - منتشر - احساس - میراث - جهانی - امروز - کاهش - حرفه

آخرین اخبار سرویس:
جشنواره تئاتر فجر در انتها به جنجال کشیده شد

تقویم و اوقات شرعی پنجم اسفند شیراز + فیلم

کتاب های طرح کتاب خوان اسفندماه 1397 معرفی شدند

درخواست حمایت گسترده تر از تئاتر خیابانی / نگاهی وصله ای نکنید

پیش بینی برندگان اسکار 2019 به روایت 3 نشریه سینمایی

موعودگرایی در سینما به خوبی تبیین نشده است

پریوش نظریه در سریال رمضانی برادران محمودی

استایل مجلسی «نسرین مقانلو» در پشت صحنه «دل» /عکس

حاشیه های ادامه دار «هفت شهر عشق» / عبدی زاده: شکایت کردم

مردم این شهر زیر یک صخره زندگی می کنند! + تصاویر

ایرج رحمانپور در تالار وحدت آواز می خواند

جشنواره ای برای سوت زدن!

جهانگیری استعفای عباس صالحی را رد کرد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

فیلم/شادی قدوس و همبازی ها بعد از کسب هفتمین برد فصل دررختکن

فیلم/3 امتیاز دقیقه 95 رم با گل ژکو

فیلم/3 امتیاز ارزشمند آمیان در حضور قدوس

گلایه های کدام بازیگر در برنامه «هفت» حاشیه ساخت؟

تهیه کننده سریال شش قهرمان و نصفی: تصویربرداری سریال 6 قهرمان و نصفی از نیمه گذشت/ ضبط فیلم در 2 فصل

«باغ خونی» روایتی از واقعه تاریخی گوهرشاد

نگاهم به برنامه هفت مادی نیست / با بودجه سینمایی فیلم می سازم نه برنامه هفت

نمایی از هنر ساعت سازی خانوادگی در قلب یک محله جواهرسازی

خواستگاری غافلگیرانه عمو پورنگ از یک دختر هندی روی آنتن تلویزیون (فیلم)

فارس گزارش می دهد روزهای پر تب و تاب تصویربرداری سریال شش قهرمان و نصفی در مازندران

اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

نقشه آزادی ده نمکی برای «زندانی ها» در نوروز 98

جشنواره بین المللی تئاتر فجر

معاون فرهنگی اداره کل ارشاد آذربایجان غربی : همایش تجلیل از 40 چهره ماندگار در آذربایجان غربی برگزار می شود

حاشیه نگاری جشنواره مد و لباس فجر

یک تهیه کننده و کارگردان مطرح کرد آغاز سینما با فیلم های کوتاه/ عامل موفقیت آثار چندثانیه ای

سریال های نوروز 98 + ساعت پخش

نرگس محمدی در پشت صحنه «ستایش»+عکس

محسن عطایی اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

اسامی برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر

جشن تولد ریحانه پارسا در کنار آقای بازیگر+عکس

با برگزیده کتاب سال ایران و جایزه ادبی جلال؛ «سفر» بدون تفکر و عرفان «گردش» است

چطور یک فیلم چگونه برنده اسکار می شود؟

اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

از پذیرش آثار هنری بالای 100 سال معذوریم

روستای اسفدیار برگزیده جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

ابهام زدایی درباره هزینه های جشنواره فیلم فجر

اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر

جایگزین «کلاه قرمزی» در نوروز مشخص شد

عکس جدیدی از نرگس محمدی پشت صحنه سریال «ستایش»

جشنواره تئاتر فجر؛ تاکسیدرمی از اهواز

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی: خراسان رضوی نیازمند جریان سرمایه گذاری داخلی پوشاک است

اختتامیه جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر

آمیتاب باچان و شاهرخ خان بار دیگر همبازی می شوند

یزد پایتخت کتاب ایران شد

تجلیل از یک بمب خنده

استاندار کرمانشاه: سال آینده یکی از بزرگترین رویدادهای رسانه ای در کرمانشاه برگزار می شود

تجلیل از یک «بمب خنده»

مرمت خانه های تاریخی یزد برای میزبانی از نوروز

انجمن سازسازان همدان تشکیل شود

اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر فجر

جشنواره فیلم رشد آموزش را از کلاس درس به سینما منتقل کرده است

رشد و پیوستگی میان پیشکسوتان و جوانان تئاتری مشهود است/سهم قابل قبول استان ها در جشنواره امسال

پایان فیلمبرداری «آینده» در تهران

موسیقی متن فیلم مهاجمان صندوق گمشده ؛ جان ویلیامز

جهانگیری: استعفای وزیر ارشاد شایعه ای بیش نیست

جزییات بند9هزینه های جشنواره ملی فیلم فجر اعلام شد

مهاباد به عنوان شهر خلاق کشور در زمینه کتاب انتخاب شد

انجمن سازسازان همدان تشکیل شود

روایت حسین پاکدل از زمانی که مهران مدیری را کسی نمی شناخت

قرار است مردم در «پایتخت» 90 دقیقه قهقهه بزنند

جشنواره فیلم رشد آموزش را از کلاس درس به سینما منتقل کرده است

نمایشگاه توانمندی های بانوان در مهاباد گشایش یافت

نمایشگاه کتاب با 20 هزار جلد کتاب در گتوند گشایش یافت

نوروز 98 گردشگران بیشتری نسبت به سال گذشته وارد گیلان می شوند

دست پر به استقبال سال 98 می رویم

روستاهای دوستدار کتاب فرصتی اکتشافی برای توسعه فرهنگی است

نمایشنامه های جشنواره تئاتر فجر منتشر می شود

نمایشگاه کتاب با 20 هزار جلد کتاب در گتوند گشایش یافت

ابهام زدایی سازمان سینمایی درباره هزینه های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر+عکس

ابهام زدایی سازمان سینمایی درباره هزینه های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

معماری رنسانس

عکس هایی از مریم کاویانی و همسرش رامین مهمانپرست + جزییاتی از ازدواج آنها

نرگس محمدی در پشت صحنه «ستایش»

عکس جدیدی از نرگس محمدی پشت صحنه سریال «ستایش»

معرفی برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر در صحنه ی پایانی

معرفی برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر در صحنه ی پایانی

افتتاح نمایشگاه مجموعه آثار هنری در بجنورد

اکران 150 فیلم جشنواره بین المللی فیلم رشد

سلیم نیساری در زمره پویاترین و علمی ترین حافظ شناسان است

اسلام آباد غرب، شهر مروج کتاب معرفی شد

خودکشی بازیگر مشهور در سن 48 سالگی همه را شوکه کرد

سلیم نیساری در زمره پویاترین و علمی ترین حافظ شناسان است

اسلام آباد غرب، شهر مروج کتاب معرفی شد

شادخوان رونمایی شد

یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران، جایگزین کاشان شد

پاورپوینت زندگینامه و آثار رم کولهاس

هدیه میثم درویشان پور برای پدر شدن رامبد جوان + فیلم

قول وزیر فرهنگ به تئاتری ها

اختتامیه جشنواره استانی ققنوس در قم برگزار شد

پنجمین دوره پایتختی یار مهربان سهم یزد شد

درخواست گوینده پیشکسوت رادیو از تلویزیون

پنجمین دوره پایتختی یار مهربان سهم یزد شد

«شاه بی شین» ویژگی های درونی و رفتاری محمدرضا شاه را به تصویر کشیده/ شاه بی شین یعنی آه و حسرت

تجلیل از یک «بمب خنده»

آمادگی همه جانبه برای جشنواره تولیدات مراکز در بجنورد

نمره قبولی داوری، اما و اگرها

نمره قبولی داوری، اما و اگرها