مطالب مرتبط:
فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در موردلقاح مصنوعی (حاملگی خارج از رحم)
انجام نخستین عمل لقاح خارج از رحم در بندرعباس
دلایل بارداری خارج از رحم
8 عامل بارداری خارج از رحم
از بردگی جنسی تا خارج کردن رحم زنان +عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 10:222019-02-12پزشكي

دانستنی های حاملگی خارج از رحم


دردی که در رابطه با حاملگی خارج از رحم وجود دارد، معمولا در ناحیه لگن است و بر حسب اینکه حاملگی در کدام طرف قرار گرفته باشد، ممکن است درد بیشتر در آن طرف احساس شود.

- دکتر مریم کاشانیان؛ متخصص زنان و زایمان، استاد و مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی ایران حاملگی خارج از رحمی چیست، چرا به وجود می آید، چه عوامل خطری برای آن وجود دارد و آیا می توان از بروز حاملگی خارج از رحمی پیشگیری کرد؟ حاملگی خارج از رحمی، حاملگی است که تخم به جای اینکه در داخل رحم جایگزین شود، خارج از محوطه داخلی رحم کاشته می شود.

شایع ترین جایی که حاملگی خارج از رحمی کاشته می شود، لوله ها هستند.

تقریبا حدود 95 درصد موارد در لوله ها اتفاق می افتد و به همین دلیل حاملگی خارج از رحمی در خیلی از موارد معادل حاملگی لوله ای نام برده می شود.

ولی حاملگی خارج از رحمی می تواند در قسمت های دیگری مانند گردن رحم، جایگاه سزارین (محل اسکار سزارین)، روی تخمدان ها و حتی داخل شکم هم اتفاق بیفتد که این موارد بسیار نادر هستند.

حدودا در 5- 4 درصد موارد در این قسمت ها قرار می گیرد.

به دلیل اینکه در لوله ها جایی برای بزرگ شدن سلول تخم در حال رشد وجود ندارد، بنابراین به محض اینکه این سلول تخم کاشته شده شروع به رشد کردن در داخل لوله ها می کند، می تواند لوله را پاره کند، خونریزی شدید داخل شکمی ایجاد کند و حتی متاسفانه می تواند منجر به مرگ شود، بنابراین یکی از عوارض وخیمی است که در طی حاملگی اتفاق می افتد و تشخیص دادن سریع و درمان به موقع آن می تواند بسیار کمک کننده باشد و امروزه به دلیل روش های تشخیصی خیلی خوبی که وجود دارد، درمان های طبی به جای درمان های جراحی در صورت تشخیص دادن سریع ، جایگزین شده است.

روش های تشخیص تشخیص با مجموعه دو روش تیتراژ واندازه گیری بتا HCG و سونوگرافی از راه واژینال انجام می شودکه می توان با مجموعه این دو روش، محل حاملگی را خیلی زود مشخص کرد و درمان به موقع و سریع و حتی درمان طبی به جای درمان جراحی به کار برد.

آمارها میزان این حاملگی کم است.

آمارها از مراکز و کشورهای مختلف کمی متفاوت گزارش می شوند.

بسیاری از موارد حاملگی خارج از رحمی یا لوله ای خیلی زود از بین می روند و بنابراین اصلا رشد نمی کنند که منجر به ایجاد علامت شوند و به این ترتیب متوجه بروز آنها نمی شویم، ولی آمارهای بزرگی وجود دارد که میزان آن 20 در 1000 یا 2 درصد (2 در 100) حاملگی گزارش می شود.

عوامل خطر چه عوامل خطری باعث می شوند حاملگی به جای اینکه در داخل رحم کاشته شود، در خارج از رحم و یا در لوله ها کاشته شود؟ چون شایع ترین محلی که آن را ایجاد می کند، لوله ها هستند، بنابراین هر عاملی که وضع نرمال لوله را به هم بریزد و باعث شود مسیری که سلول تخم در لوله ها طی می کند تا خودش را به داخل رحم برساند، کند شود و یا این مسیر اصلا طی نشود، می تواند باعث شود که حاملگی خارج از رحم به وجود بیاید.

سردسته این عوامل عفونت ها و به ویژه عفونت هایی که لوله ها را درگیر می کنند هستند که با عفونت هایی که واژن را درگیر می کنند از نظر عوامل ایجاد کننده فرق دارند.

چون همیشه وقتی صحبت از عفونت می شود، خانم ها فوری یاد ترشح واژینال و عفونت هایی که واژن یا احیانا گردن رحم (سرویکس) را گرفتار می کنند می افتند، اما در اینجا منظور عفونت هایی هستند که قسمت بالایی دستگاه تناسلی یعنی لوله ها را درگیر و عفونت لگنی ایجاد می کنند.

همچنین جراحی های انجام شده در شکم یا روی لوله ها و ناهنجاری های مادرزادی خود لوله ها یا تومورهایی که مسیر لوله را تخریب می کنند و این مسیر را از شکل نرمال آن خارج می کنند، از عواملی هستند که می توانند باعث حاملگی خارج از رحم شوند.

مصرف بعضی هورمون ها نیز ریسک را افزایش می دهد.

در چه افرادی ریسک حاملگی خارج از رحم بیشتر است؟ خانمی که حاملگی خارج از رحم قبلی داشته باشد، 3 تا 8 برابر ریسک بیشتری دارد که حاملگی خارج از رحم در او ایجاد شود.

در حقیقت این امر به دلیل عوامل زمینه ای که در لوله ها وجود دارد و تخریب مسیر لوله است و بنابراین امکان تکرار مجدد آن وجود دارد.

عمل های جراحی که بر روی لوله ها برای درمان حاملگی خارج از رحم صورت می گیرند نیز فاکتور خطری برای حاملگی فعلی به حساب می آیند و احتمال حاملگی خارج از رحم را حدود 3 برابر افزایش می دهند.

در حال حاضر حاملگی خارج از رحم در حال افزایش هست و مقداری از آن به این دلیل است که عفونت حاد لگنی رو به افزایش می باشد، بنابراین در خانم هایی که سابقه ای از عفونت لگنی دارند، ریسک حاملگی خارج از رحم حدود 3 برابر افزایش دارد.

سابقه نازایی و انجام IVF نیز به عنوان فاکتورهای خطر برای حاملگی خارج از رحم به حساب می آیند.

فردی که سابقه نازایی دارد ممکن است یک زمینه در لوله هایش داشته باشد و به همین علت نازا باشد یا دیر حامله شود و حالا که حامله شده است، چون این فاکتور در لوله وجود دارد، می تواند باعث ایجاد حاملگی خارج از رحم شود.

در افرادی که سابقه نازایی دارند، تقریبا 2 تا 3 برابر میزان حاملگی خارج از رحم بیشتر است.

قبلا تصور می شد افرادی که از IVF یا حاملگی در آزمایشگاه (از روش های نوین باروری) استفاده می کنند، دچار حاملگی خارج از رحم نمی شوند، چون سلول تخم داخل رحم قرار می گیرد و بنابراین شاید دیگر به مسیر لوله نیازی نباشد، ولی دیده شده که به این صورت نیست و خود IVF با افزایش ریسک حاملگی خارج از رحم و حاملگی لوله ای همراه است و حتی انجام IVF می تواند حدود 9 تا 10 برابر ریسک حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد که علیرغم اینکه یک کار ضروری برای باردار کردن خانم ها به حساب می آید.

عمل های جراحی که روی لوله انجام می شوند، مثلا برای ترمیم صدمه وارد شده به لوله برای باردار شدن یا برای باز کردن لوله، 3 تا 30 درصد ریسک حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهند.

گزارش شده است که سایر روش های کمک باروری هم می توانند ریسک حاملگی خارج از رحم را افزایش دهند.

حتی استفاده از داروهایی که برای ایجاد حاملگی مصرف می شوند، هم ممکن است ریسک حاملگی خارج از رحم را افزایش دهند.

از روش های جلوگیری از بارداری در مورد IUD باید دانست که هر گاه فردی با داشتن IUD باردار شد، چون IUD می تواند جلوی حاملگی داخل رحم را بگیرد، ولی نمی تواند جلوی حاملگی خارج از رحم را بگیرد، بنابراین کسی که IUD دارد، وقتی حامله می شود، باید حتما از نظر حاملگی خارج از رحم بررسی شود.

حتی افرادی که از روش های هورمونی استفاده می کنند، به خصوص روش هایی که صرفا پروژسترون باشد، ممکن است یک ریسک افزایش یافته حاملگی خارج از رحم را داشته باشند.

خانم هایی که از روش بستن لوله به عنوان روش جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، به احتمال بسیار زیاد حامله نمی شوند، ولی وقتی حامله شوند، 5 تا 19 برابر ریسک حاملگی خارج از رحم در آنها بیشتر است، حتی گاهی اوقات در بعضی از منابع گفته می شود اگر حاملگی در خانمی که لوله را بسته ایجاد شود، تا 50 درصد ممکن است حاملگی خارج از رحم باشد.

حتی اگر لوله بستن توسط هیستروسکوپ انجام شده باشد که در بعضی از کشورها رایج است، باز هم ریسک حاملگی خارج از رحم در این افراد افزایش می یابد.

در مورد روش جلوگیری از بارداری IUD که جلوی حاملگی داخل رحم را می گیرد، ولی جلوی حاملگی خارج از رحم را نمی گیرد و بنابراین به این گونه به نظر می رسد که ظاهرا حاملگی خارج از رحم افزایش پیدا کرده، ولی در بین روش های IUD هم افرادی که از IUD های هورمونی لوونورژسترونی استفاده می کنند، 50 درصد حاملگی ها (یک مورد از هر دو حاملگی) ممکن است حاملگی خارج از رحمی باشد و در مورد IUDهای مسی 1 در 16 مورد حاملگی ممکن است خارج از رحمی باشد.

در مورد قرص های جلوگیری از بارداری هم باید گفت که برای جلوگیری از حاملگی داخل رحم و حاملگی خارج از رحم بسیار موثر هستند، ولی افرادی که با مصرف قرص حامله می شوند، ممکن است کمی ریسک حاملگی خارج از رحمی افزایش یافته باشد.

افرادی که فقط از روش های پروژسترونی استفاده می کنند، اگر مصرف قرص پروژسترونی باشد، کمی ریسک افزایش می یابد، ولی اگر از طریق تزریقی یا ایمپلنت یا روش کاشتنی پروژسترونی باشد، ریسک حاملگی و حاملگی خارج از رحم افزایش نمی یابد.

از فاکتورهای خطر دیگری که وجود دارد سیگار کشیدن است.

افرادی که سیگار مصرف می کنند، هر چه میزان سیگار مصرفی بالاتر باشد، ریسک حاملگی خارج از رحم افزایش می یابد.

در کسانی که سابقه سیگار کشیدن دارند، 2 تا 3 برابر افزایش ریسک حاملگی خارج از رحم وجود دارد.

به این مورد قلیان را نیز باید اضافه کرد که شاید بیشتر از سیگار مشکل ساز است.

استفاده از دوش های واژینال، 2 تا 3 برابر ریسک حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد.

افزایش سن می تواند ریسک حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد.

لوله چهار قسمت مشخص دارد.

انتهای لوله های رحمی به صورت چتر است که به آن فیمبریا گفته می شود.

یک قسمت بازتر و گشادتر دارد که به آن ناحیه آمپولر گفته می شود و یک قسمت باریک به نام ایسم دارد و قسمتی که در جدار رحم قرار گرفته و وارد رحم می شود که به آن ناحیه بینابینی گفته می شود.

در تمام این قسمت ها یا گوشه رحم، ممکن است حاملگی قرار بگیرد.

طبیعی است آن قسمتی که از همه باریک تر است، یعنی ناحیه ایسم، وقتی حاملگی خارج از رحم در آن قرار بگیرد، علائم خود را زودتر از همه نشان می دهد و وقتی حاملگی خارج از رحم در ناحیه گوشه رحم است، دیرتر از همه علائم حاملگی را نشان می دهد.

تشخیص اولیه و زودرس در حاملگی بسیار مهم است.

بسیار به ندرت ممکن است حاملگی هم داخل و هم خارج از رحم باشد (دو قلو)، به همین دلیل وقتی ساک حاملگی را داخل رحم می بینیم، تقریبا بنا را بر این می گذاریم که حاملگی خارج رحم وجود ندارد.

به صورت بسیار نادر ممکن است دو حاملگی در داخل و خارج رحم همزمان وجود داشته باشند که به آن حاملگی هتروتوپیک گفته می شود.

همان طور که گفته شد ممکن است حاملگی در محل سزارین قبلی جایگزین شود که به دلیل این که میزان سزارین افزایش پیدا کرده، روز به روز بیشتر شاهد این نوع حاملگی خارج از رحم هستیم و در این نوع حاملگی هم احتمال پارگی زیاد است، چون محل سزارین برای کاشته شدن سلول تخم مناسب نیست و بنابراین حاملگی محل سزارین نیز باید به سرعت درمان شود.

گردن رحم، تخمدان ها و شکم از جاهای دیگری هستند که ممکن است حاملگی خارج از رحم در آن قرار بگیرد و بنابراین باید در نظر قرار بگیرند.

" حاملگی خارج از رحم چه علائمی را ممکن است ایجاد کند؟ شایع ترین علامتی که حاملگی خارج از رحم ایجاد می کند، درد شکم و خونریزی در سه ماهه اول حاملگی است.

همان طور که گفته شد، لوله ها محلی هستند که قدرت باز شدن زیاد ندارند و بنابراین به محض اینکه سلول تخم داخل لوله ها قرار می گیرد و لانه گزینی می کند و شروع به رشد کردن می نماید، چون سایز آن بزرگ و بزرگ تر می شود لوله دیگر جای مناسبی نیست و بنابراین می تواند لوله را پاره کند.

همین رشد و گسترشی که در لوله پیدا می کند، باعث می شود که خانم احساس درد داشته باشد، به این ترتیب درد یکی از علائم مهم است.

همچنین در سه ماهه اول حاملگی، خونریزی واژینال به هر میزان می تواند اتفاق بیفتد.

تقریبا 6 تا 8 هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی ممکن است که علائم بالینی حاملگی خارج از رحم خودش را نشان بدهد، ولی بر حسب مکانی که لانه گزینی انجام شده، اگر در قسمت های باریک لوله باشد، ممکن است زودتر علائم نشان داده شوند، ولی اگر در خارج از رحم مانند تخمدان، داخل شکم یا احیانا گوشه رحم یا ناحیه بینابینی لوله باشد، دیرتر خود را نشان می دهد.

به دلیل اینکه خانم حامله است، علائمی که در حاملگی نرمال وجود دارد، مثل حساسیت پستان ها، احیانا ادرار کردن به دفعات زیاد یا تهوع به دلیل ترشح هورمون ها و در نتیجه افزایش سایز رحم، ممکن است وجود داشته باشند، ولی نسبت به حاملگی داخل رحمی این علائم کمتر دیده می شود.

مقدار خونریزی که اتفاق می افتد متفاوت است.

معمولا حجم خونریزی زیاد نیست، ولی گاهی اوقات ممکن است خونریزی بیشتر از یک لکه بینی ساده باشد.

معمولا ممکن است چند روز قاعدگی خانم عقب بیفتد و بعد این لکه بینی و خونریزی را پیدا کند، بنابراین ممکن است خانم به اشتباه تصور کند که این لکه بینی او همان قاعدگی است.

به همین دلیل وقتی قاعدگی خانم از نظر میزان خونریزی تغییر پیدا می کند و مثل همیشه نیست، خانم باید حتما به پزشک مراجعه کند و حاملگی باید حتما برای این خانم رد شود.

دردی که در رابطه با حاملگی خارج از رحم وجود دارد، معمولا در ناحیه لگن است و بر حسب اینکه حاملگی در کدام طرف قرار گرفته باشد، ممکن است درد بیشتر در آن طرف احساس شود.

با اینحال چون دو لوله در دو طرف راست و چپ رحم قرار دارند و نیز گاهی اوقات خونریزی داخل شکمی ممکن است اتفاق افتاده باشد، بنابراین ممکن است درد منتشر در سراسر شکم وجود داشته باشد.

گاهی اوقات به دلیل خونی که داخل شکم ریخته می شود، علائم تحریکی شکم ظاهر می شود و ممکن است خانم تهوع یا استفراغ داشته باشد.

اگر درد مربوط به پاره شدن لوله باشد، ممکن است درد خنجری تیر کشنده احساس شود و گاهی اوقات به دلیل خونریزی داخل شکمی و وارد شدن فشار به دیافراگم، ممکن است بیمار علائم تحریک قسمت های دیگر مثل انتشار درد به شانه و جمع شدن خون در پشت رحم و وارد آمدن فشار به روده ها و احساس دفع مدفوع داشته باشد.

شدت درد هم ممکن است متفاوت باشد، بنابراین هیچ فرمی از درد نیست که گفته شود به صورت اختصاصی برای حاملگی خارج از رحمی است.

همه شکل های درد (مانند درد آهسته، درد کم، دردی که کم کم شدت آن بیشتر می شود، درد ناگهانی، متناوب، مداوم و یا به صورت خنجری و تیز و یا مرده درد) ممکن است احساس شود، بنابراین شکل های مختلف درد اهمیتی ندارد فقط شاید به ما بگوید که چه حادثه ای در حال اتفاق افتادن است.

همان طور که گفته شد وقتی لوله پاره می شود، ممکن است خانم یک درد خنجری ناگهانی یا فرم های مختلفی از درد را احساس کند.

هر خانمی که در سه ماهه اول حاملگی با خونریزی یا درد مراجعه کند، حتما محل قرار گیری حاملگی باید مشخص شود.

خوشبختانه امروزه با اندازه گیری تست های آزمایشگاهی بتا HCG خیلی زود می توان حاملگی را تشخیص داد، بنابراین اولین کار این است که مشخص شود آیا خانم حامله هست یا نه.

در نتیجه بتا HCGبرای خانم در نظر گرفته می شود و وقتی که بتا HCG مثبت بود، باید مکان حاملگی مشخص شود که آیا حاملگی داخل رحم است یا خارج از رحم.

بنابراین با سونوگرافی از داخل واژن، محل حاملگی مشخص می شود.

اگر حاملگی داخل رحم باشد، چون حاملگی هتروتوپیک بسیار نادر است، ما بنا را بر حاملگی حتما داخل رحمی می گذاریم و حاملگی خارج از رحم تقریبا رد می شود.

بعد از اینکه تشخیص داده شد حاملگی داخل رحم نیست، باید مسجل کنیم که حاملگی خارج از رحم هست یا نه.

در مراحل بسیارابتدایی حاملگی گاهی اوقات تعیین مکان حاملگی خیلی مشکل است و در اینجا است که از تیتراژ بتا HCG استفاده می شود، چون در مقادیر خاصی از HCG باید توقع داشت که حاملگی داخل رحم در سونو گرافی دیده شود، بنابراین اگر در آن تیتراژ، سونوگرافی، حاملگی داخل رحمی را نشان نداد، پس ممکن است در خارج از رحم قرار گرفته باشد.

گاهی اوقات ممکن است سونوگرافی واژینال نتواند حاملگی خارج از رحمی را نشان دهد و این ممکن است به دلیل کوچک تر بودن سایز آن یا نداشتن رشد کافی به علت نداشتن جای کافی برای رشد باشد، ولی امروزه با دستگاه های سونوگرافی که قدرت خیلی بالا و دقت تشخیصی خیلی خوبی دارند، می توان با دقت بیشتری حاملگی خارج از رحمی را تشخیص داد و اقدام درمانی به موقع برای خانم شروع شود.

بعد از اینکه تشخیص حاملگی خارج از رحمی داده شد، تست های آزمایشگاهی دیگری از قبیل میزان هموگلوبین، گروه خون و RH و نیاز به جراحی ارزیابی شده و برای درمان طبی یا درمان جراحی تصمیم گیری می شود.

زمانی که حاملگی خارج از رحمی پاره شده باشد درمانش کاملا جراحی است، ولی در صورتی که پاره نشده باشد و خانم از نظر سلامتی عمومی در شرایط خوب و پایدار قرار داشته باشد، می توان درمان طبی را در موارد خاصی انجام داد.

درمان طبی در تمام موارد موثر نیست و در حدود 80 درصد موارد ممکن است موثر باشد و در 20 درصد موارد ممکن است علیرغم درمان طبی نیاز به جراحی پیدا شود.

جراحی می تواند به صورت لاپاراسکوپی یا جراحی باز صورت گیرد که نوع جراحی بسته به شرایط بیمار و امکانات موجود تعیین می گردد.

بیشتر بخوانید:
کلید واژه ها: درمان - تشخیص - دانشگاه علوم پزشکی ایران - دانشگاه علوم پزشکی - درصد - سزارین - رحم جایگزین - اتفاق بیفتد - میزان - گزارش - جراحی - سلول - زنان - بزرگ - پیشگیری - دانشگاه - متفاوت - رابطه - ایران - پزشکی - عوارض - احساس - اسکار - صورت - گردن - مدیر - شروع - دکتر - علوم - نادر

آخرین اخبار سرویس:
تضمین سلامت مو با این گزینه های غذایی

چند توصیه برای درمان خشکی چشم

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/ آمار ابتلاء به سرطان در ایران

نانودارو های ضددرد با خاصیت اعتیادآوری بسیار پایین ساخته شدند

رازهایی درباره میل جنسی در زنان

داستان بذرهای برنج تنبل...

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/آمار ابتلا در ایران

آرژنین، اسیدآمینه ای بی همتا!

پشت پرده ترشی و شور برای کودک

راهکارهای طب سنتی در پیشگیری و کنترل صرع (قسمت دوم)

توگی سر داغی (خراسان)

سهمیه بدون آزمون کارشناسی ارشد پزشکی حذف شد

15روش خانگی و راحت جهت پیشگیری از سردرد

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

پیری را با این معجون جادویی به زانو درآورید

روشی مؤثر برای کنترل قند خون

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

افزایش خطر سکته مغزی زنان با نوشیدنی های رژیمی

یک چهارم جمعیت کشور چاق هستند/آمار مرگ و میر بیماری های غیر واگیر

گیاهی شگفت انگیز و جادویی برای رفع استرس و خستگی

دانستنی های جالب علمی

علائم هشدار دهنده تومور مغزی را بشناسید

مواد غذایی که نباید 2 بار گرم شوند+ اینفوگرافی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

قابل توجه دیابتی ها/ روشی مؤثر برای کنترل قند خون

بیماری ایدز، سل هم می آورد

داستان بذرهای برنج تنبل...

لکه قهوه ای ناخوشایند روی پوست دست

تلاش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم

درمان قطعی سرطان کشف شد!

راه کارهای خانگی برای درمان دردهای شکمی

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

ورزش های مناسب جهت کاهش سطح کلسترول خون

عادات خوبی که شما را سالم نگه می دارد

همه فواید تمشک سیاه

کابوس شمشادها

چگونگی استفاده ایمن از مواد شیمیایی

آیا خوردن سیر با معده خالی صحیح است؟

صدری زاده: ایران در 40 سال گذشته پیشرفت های چشم گیری در شاخص های بهداشتی داشته است

تاثیر منفی مصرف سیگار بر بینایی

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

تزریق امید در جامعه آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

از ابتدای سال جاری تاکنون؛ 332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

چرا نباید هر روز حمام کنیم؟

آیا کم خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می شود؟

10 درمان خانگی برای از بین بردن درد پاها

میوه ‍ ای که قلب را آسایش می دهد، بخیل را گشاده ‏دست و ترسو را دلیر می ‏‍ کند

وزیر بهداشت: وزارت بهداشت نباید بنگاهداری کند

332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

وزیر بهداشت: سال آینده سال سختی است

همه چیز در مورد ترک عادت ناخن جویدن

عوارض جبران ناپذیر جراحی زیبایی

برای ترک عادت ناخن جویدن اینجا کلیک کنید

چگونه کاغذ میتواند بریدگی عمیق در انگشتان ایجاد کند؟

اینجا آدم های سرشناسی روی ویلچر نشسته اند

همایش اصلاح سبک زندگی با مهندسی ژنتیک

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

وزارت بهداشت :اولویت کار وزارتخانه با شرکت هایی موثر و مفید ­

میوه ای که موهای سفید را سیاه می کند!

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟

درمان قطعی سرطان کشف شد!

بررسی نگرش و میزان همکاری بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای زنان بیمارستان های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تهران با دانشجویان پزشکی

این غذاها درد دوران قاعدگی را زیاد می کند

نفوذ آلاینده های پلاستیکی به بکرترین مناطق محیط زیست

فوایدی که مصرف خرما برای بدن شما دارد

رفع کم خونی با مصرف تخم مرغ

اگر کودکتان آبله مرغان گرفت چه باید بکنید؟ + علائم و درمان

عوارض خطرناک آمیزش جنسی با معده پر

کاهش وزن با مدیریت هورمون لپتین

دیابتی ها مراقب قند میوه ها باشند

زالو برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟

اگر در هضم غذا مشکل دارید، بخوانید!

نمکی با استعفای ایازی موافقت کرد

داروهای خانگی برای درمان سریع خارش واژن

بلای دیابت روی پوست شما

درمان های خانگی سردرد کدامند؟

علت کمبود و فقر آهن و درمان های خانگی کم خونی

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز کودک/رابطه مصرف سدیم و سرگیجه

پاورپوینت آفات مهم گیاهی

کبد پرمشغله ترین اندام درونی انسان است !

ترفندهای مهم آشپزی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

نکته بهداشتی | آرایش چشم

دختر دانش آموزی که از یک داعشی صاحب فرزند شد

بیماران بیش از 50 کشور برای گرفتن خدمات درمانی به ایران سفر می کنند

همسران وفادار چه خصوصیات اخلاقی دارند

ازابتدای سال تاکنون؛ پرسنل 115 سیریک به 730 ماموریت اعزام شدند

چگونه از ژاکت نگهداری کنیم؟

چاقی، کم تحرکی و استرس مردم تهران را گرفتار کرده است

10 راه ساده برای لاغر شدن

بررسی رابطه ی رضایت شغلی و استفاده بهینه از زمان در کارمندان استانداری زنجان

پرسشنامه استاندارد استرس شغلی الیوت

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

بیماران بیش از 50 کشور برای درمان به ایران می آیند

هشت وبسایت جذاب که شما را از کسالت و بی حوصلگی نجات می دهند

دانستنی های حاملگی خارج از رحم

دانستنی های حاملگی خارج از رحم