مطالب مرتبط:
اهدای زندگی دوباره به کودک بابلی در شیراز
اهدای عضو جوان لردگانی نجات بخش زندگی 4 بیمار شد
قربانی شدن خطه سبز در قبال زندگی سمنان
نوجوان آباده ای با اهدای عضو به 6 نفر زندگی دوباره بخشید
اهدای اعضای پیکر مرد 55 ساله قزوینی، زندگی آفرید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 10:162019-02-12پزشكي

اهدای سرخ برای زندگی سبز


ایرنا- سالانه در ایران بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر خون اهدا می کنند با این حال در زمستان که نیاز به خون و فراورده های خونی به ویژه برای گروه های خون منفی بیشتر می شود، - اهدای خون به دلایلی مانند ابتلا به بیماری های فصل سرما کاهش چشمگیری می یابد.

اهدای خون در شمار کمک های نوع دوستانه ای قرار دارد که جان را حیات دوباره می بخشد، درد و رنج ناشی از بیماری را می کاهد، سلامتی را به بیمار هدیه می کند و نشاط و شادی را به اطرافیان بیمار ارزانی می دارد.

در دین اسلام و فرهنگ ایران همواره به ایثار و انفاق سفارش شده است و چه بهتر که این ایثار از جنس اهدای خون، مایه حیات باشد و خون سرخ با خود زندگی سبز را به همراه داشته باشد.

اهدای خون در ایران سال ها است که به صورت کاملا داوطلبانه انجام می شود و شاخص اهدای خون که در ایران 27 نفر به ازای هزار نفر است، شاخص بسیار خوبی محسوب می شود و خون و فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران در ایران از این طریق تامین می شود.

طبق آمار، سالانه در ایران بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر خون اهدا می کنند و کمبودی در این خصوص نداریم، اما در فصولی از سال مانند فصل زمستان، اهدای خون به دلیل سرما و بروز سرماخوردگی ها نسبت به دیگر فصول کاهش می یابد؛ در حالی که به اذعان مسئولان انتقال خون، بیشترین نیاز به اهدای خون در فصل سرما به ویژه در گروه های خون منفی و به خصوص گروه خونی O است.

* ضرورت اهدای خون بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص ضرورت اهدای خون اظهار داشت: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می کند.

وی گفت: بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود، عبارت از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگون نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی است.

حاجی بیگی اضافه کرد: همچنین زنان باردار در حین زایمان، نوزادان و به خصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون هستند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: بسیاری از دیگر بیماران مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمام عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در سراسر جهان هر سال 600 هزار مادر بر اثر پیامدهای حاصل از بارداری جان خود را از دست می دهند، افزود: حدود 25 درصد از این مرگ ها به خاطر از دست دادن خون است و بسیاری از این زنان اگر خون سالم در اختیارشان قرار می گرفت، زنده می ماندند.

حاجی بیگی ادامه داد: جالب توجه اینکه در هر ثانیه یک نفر از ساکنان کره زمین از همه سنین و تمام نژادها برای ادامه حیات به انتقال خون نیاز دارند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه دلایل نیاز برای انتقال خون متفاوت است، گفت: نیاز به خون و فرآورده های خون به صورت مداوم وجود دارد و به طور مرتب هم در حال افزایش است.

وی افزود: آن چنان که کشورهای در حال توسعه امکانات تشخیصی و درمانی خود را در مورد درمان بیماری های گوناگون، مانند انواع سرطان ها گسترش می دهند، بیشتر به تزریق خون احتیاج پیدا کرده اند و این نیاز هم به طور مستمر افزایش می یابد.

حاجی بیگی تاکید کرد: همین طور پیشرفت های فناوری در کشورهای صنعتی و پیشرفته باعث می شود که اقدامات درمانی جدید ابداع و به تبع آن نیاز به خون و فرآورده های خون بیشتر شود.

* یک واحد خون جان سه نفر را نجات می دهدوی اظهار داشت: با اهدای یک واحد خون می توان جان سه نفر را نجات داد؛ از یک واحد خون، گلبول خون فشرده گرفته می شود که در جراحی ها کاربرد دارد، پس از آن پلاکت گرفته می شود که به مصرف بیماران سرطانی می رسد، پلاسمای خون نیز در بیماران کبدی و سوختگی استفاده می شود.

* سهم اهدای خون زنان در کشور کمتر از 10 درصد است سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: سهم اهدای خون بانوان در همه استان های کشور، کمتر از 10 درصد است، در حالی که مردان چهار بار و زنان سه بار در سال می توانند بدون هیچ مشکلی خون اهدا کنند.

حاجی بیگی افزود: یکی از مهمترین دغدغه های سازمان انتقال خون در حوزه اهداکنندگان خون، کاهش مشارکت بانوان در این امر خداپسندانه است؛ بر اساس آمار، اهدای خون بانوان در کشور ما در سال 1382 از 12.

75 به 4.

38 در سال 1394 رسید که کاهش چشمگیری را طی 12 سال نشان می دهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای پیشر فته جهان در حوزه طب انتقال خون نگاه ویژه ای به اهدای خون بانوان دارند، اظهار داشت: به عنوان مثال در فرانسه آمار اهدای خون بانوان مانند اهدای خون مردان 50 درصد است، این در حالی است که در سال 1394 در ایران از 2 میلیون و 83 هزار و 914 واحد خون اهدایی، فقط 91 هزار و 319 واحد سهم بانوان بود که نشان می دهد فقط 38، 4 درصد از سهم اهدای خون در کشور مربوط به بانوان است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند، تاکید کرد: با این حال بانوان درصد کمی از اهداکنندگان خون در کل کشور را به خود اختصاص می دهد.

حاجی بیگی تصریح کرد: مطالعات گسترده در ایران و سایر کشورهای جهان نشان می دهد به دلیل گرایش کمتر بانوان به رفتارهای پرخطر و توجه بیشتر به داشتن زندگی سالم، خون اهدایی بانوان از سالم ترین منابع خونی است.

وی گفت: همچنین بانوان به عنوان رکن اصلی خانواده می توانند با مشارکت در اهدای خون، علاوه بر ترویج رفتارهای انسان دوستانه، در آموزش فرزندان و شرکت در عرصه فعالیت های خداپسندانه، نقش مهمی در افزایش مشارکت خانواده ها در اهدای خون داشته باشند.

* 20 میلیون زن ایرانی، واجد شرایط اهدای خون هستند حاجی بیگی ادامه داد: نزدیک به 20 میلیون نفر از بانوان کشورمان واجد شرایط اهدای خون هستند، ولی آمارها نشان می دهد که تمایل زنان برای اهدای خون کم است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین عوامل کاهش مشارکت بانوان در اهدای خون در ایران، ترس از کم خونی و سوزن کیسه های اهدای خون، است، گفت: ترس از ابتلا به بیماری های عفونی مثل ایدز و هپاتیت و ضعف قوای جسمی، ممانعت شوهران از اهدای خون همسران خود، داشتن ذهنیت منفی نسبت به اهدای خون در زنان از عوامل دیگر میزان پایین اهدای خون بانوان است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: به نظر می رسد دانستن برخی نکات می تواند سبب کاهش دغدغه های بانوان و اطمینان از این شود که اهدای خون مشکلی را برای آنها ایجاد نمی کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر انجام تست هموگلوبین برای بررسی کم خونی و غلظت خون در اهداکنندگان پیش از اهدای خون و در اختیار قرار دادن مکمل های حاوی آهن برای اصلاح کم خونی به صورت رایگان به مراجعان برای اهدای خون در تمام مراکز انتقال خون انجام می شود.

* حداقل سن برای اهدای خون 18 و حداکثر 60 سال است سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 18 سال تمام و حداکثر سن 60 سال تمام است.

حاجی بیگی افزود: حداکثر سن برای اولین اهدای خون 60 سال است و برای دفعات بعدی سن اهداکننده مستمر (با سابقه حداقل 2 بار اهدای خون در سال) حداکثر 65 سال است.

* فقط 10 درصد ایرانیان دارای گروه های خونی منفی هستندسخنگوی سازمان انتقال خون گفت: کمبود های خون که در کشور اتفاق می افتد، در گروه های خونی منفی است چرا که تعداد اهداکنندگان آن کم است و فقط 10 درصد مردم ایران دارای گروه های خونی منفی هستند و وقتی میزان مراجعه کم می شود، ذخایر خون منفی هم پایین می آید.

حاجی بیگی افزود: افراد دارای گروه خونی O منفی در کشور سه تا چهار درصد، A منفی 2 تا سه درصد، B منفی 2 درصد و ABمنفی یک درصد است که کمترین گروه خونی در کشور است.

* گروه خونی O می تواند به همه گروه های خونی خون اهدا کندسخنگوی سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: گروه خونی O می تواند به همه گروه ها، خون اهدا کند و در جراحی های عمومی و مواقع بحران مصرف بالایی دارد.

حاجی بیگی با بیان اینکه افراد دارای گروه خون منفی فقط می توانند از گروه O منفی، خون دریافت کنند، افزود: گاهی برخی جراحی ها، مانند جراحی قلب باز نیاز به پنج تا 6 واحد خون دارد، تصادفات و شکستگی های استخوان و پارگی عروق نیز گاه نیاز به 10 تا 15 واحد خون دارد، در برخی دیگر از جراحی ها مانند جراحی پیوند کبد نیز نزدیک به 60 واحد خون و فرآورده نظیر پلاکت و پلاسما و گلبول قرمز فشرده شده مصرف می شود به همین دلیل همیشه باید بانک های خون بیمارستان ها خون و فرآورده های آن را به حد کفایت به ویژه از نوع گروه خون های منفی داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه به دلیل نیاز همیشگی به گروه های خون منفی، افراد دارای این گروه های خونی همیشه باید در دسترس باشند، تاکید کرد: یکی از توصیه های ما این است که مردم به ویژه افراد دارای گروه های خونی منفی، گروه خونی خود و نزدیکان خود را به خاطر داشته باشند و آن را یادداشت کنند چرا که این مسأله زمانی که هرگونه اتفاقی برای فرد رخ دهد، اهمیت پیدا می کند.

حاجی بیگی با درخواست از مردم برای مراجعه به مراکز اهدای خون در فصل زمستان، گفت: درخواست ما از مردم به ویژه جوانان 18 سال به بالا این است که به صف اهداکنندگان بپیوندند و جای اهداکنندگانی را که به سن 60 سالگی می رسند، بگیرند.

* هر واحد خون اهدایی حدود 450 میلی لیتر است حاجی بیگی تاکید کرد: هر واحد خون اهدایی حدود 450 میلی لیتر و معادل فقط 10 درصد حجم کل خون بدن است.

پلاسما و گلبول های سفید و پلاکت ها، ظرف مدت چند روز به طور طبیعی توسط سیستم خون ساز بدن جایگزین می شوند و بدن با افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش، آهن از دست رفته را به مرور و طی حدود یک ماه جایگزین خواهد کرد، بنابراین گلبول های قرمز خون حداکثر در سه تا چهار هفته در بدن بازسازی می شود.

* 97 درصد خون های اهدایی به فرآورده تبدیل می شودمدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: بیش از 97 درصد خون های اهدایی در کشور به فرآورده های خونی تبدیل می شود که از این لحاظ در رده کشورهای با درآمد بالا قرار داریم.

علی اکبر پورفتح الله افزود: بیش از 85 درصد خون های کامل اهدایی در سطح جهان، تبدیل به فرآورده های خونی می شود؛ این نرخ در کشورهای با درآمد بالا 97 درصد، در کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا 92 درصد، در کشورهای با درآمد رو به پایین 59 درصد و در کشورهای با درآمد پایین 50 درصد است.

در حالی که این نرخ در کشور های عضو منطقه مدیترانه شرقی 65 درصد است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: بر اساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی ستاد مرکزی سازمان جهانی بهداشت 112،5 میلیون اهدا در سال 2013 انجام شده است که 100 میلیون اهدای خون کامل و 11،9 میلیون اهدای آفرزیس (دریافت خون و جداسازی پلاک های آن و سپس بازگرداندن خون به بدن فرد اهداکننده است) بوده است.

پورفتح الله خاطر نشان کرد: در ایران شاخص یا نرخ اهدای خون 27 نفر به ازای هر هزار نفر است که از این نظر رتبه اول را در میان کشورهای منطقه داریم و هم ردیف کشورهای توسعه یافته هستیم.

وی ادامه داد: نرخ اهدای خون در دنیا به ازای هر هزار نفر جمعیت بین 3 ،0 تا 56 است و متوسط نرخ اهدا در میان کشورهای با درآمد بالا 32.

1 و در کشورهای با درآمد متوسط 14.

9 و در کشورهای با درآمد پایین 7.

8 به ازای هر هزار نفر جمعیت و همچنین نرخ اهدای خون در کشورهای مدیترانه شرقی 14.

9 است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون ایران برترین سرویس از نظر شاخص ها و استانداردهای انتقال خون در بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، منطقه مدیترانه شرقی، کشورهای عضو اکو (سازمان همکاری اقتصادی) و کشورهای عضو انجمن آسیایی انتقال خون در شرق آسیا را دارد و سالانه در ایران بیش از 2 میلیون واحد خون به صورت کاملا داوطلبانه و بدون هیچ چشمداشتی توسط انسان های نوع دوست اهدا می شود.


کلید واژه ها: اهدای خون - اهدا - بیمار - ایران - سازمان انتقال خون - انتقال خون - بیماران - زندگی - سازمان انتقال خون ایران - انتقال - سرما - بیماران تالاسمی - نوزادان - زمستان - بیماری - مصرف کنندگان - حیات دوباره - شیمی درمانی - زنان باردار - ایرنا - سرماخوردگی - ایثار - گروه خونی - حاجی - کاهش - شاخص - منفی - جهان - هموفیلی - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
چند توصیه برای درمان خشکی چشم

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/ آمار ابتلاء به سرطان در ایران

نانودارو های ضددرد با خاصیت اعتیادآوری بسیار پایین ساخته شدند

رازهایی درباره میل جنسی در زنان

داستان بذرهای برنج تنبل...

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/آمار ابتلا در ایران

آرژنین، اسیدآمینه ای بی همتا!

پشت پرده ترشی و شور برای کودک

راهکارهای طب سنتی در پیشگیری و کنترل صرع (قسمت دوم)

توگی سر داغی (خراسان)

سهمیه بدون آزمون کارشناسی ارشد پزشکی حذف شد

15روش خانگی و راحت جهت پیشگیری از سردرد

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

پیری را با این معجون جادویی به زانو درآورید

روشی مؤثر برای کنترل قند خون

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

افزایش خطر سکته مغزی زنان با نوشیدنی های رژیمی

یک چهارم جمعیت کشور چاق هستند/آمار مرگ و میر بیماری های غیر واگیر

گیاهی شگفت انگیز و جادویی برای رفع استرس و خستگی

دانستنی های جالب علمی

علائم هشدار دهنده تومور مغزی را بشناسید

مواد غذایی که نباید 2 بار گرم شوند+ اینفوگرافی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

قابل توجه دیابتی ها/ روشی مؤثر برای کنترل قند خون

بیماری ایدز، سل هم می آورد

داستان بذرهای برنج تنبل...

لکه قهوه ای ناخوشایند روی پوست دست

تلاش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم

درمان قطعی سرطان کشف شد!

راه کارهای خانگی برای درمان دردهای شکمی

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

ورزش های مناسب جهت کاهش سطح کلسترول خون

عادات خوبی که شما را سالم نگه می دارد

همه فواید تمشک سیاه

کابوس شمشادها

چگونگی استفاده ایمن از مواد شیمیایی

آیا خوردن سیر با معده خالی صحیح است؟

صدری زاده: ایران در 40 سال گذشته پیشرفت های چشم گیری در شاخص های بهداشتی داشته است

تاثیر منفی مصرف سیگار بر بینایی

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

تزریق امید در جامعه آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

از ابتدای سال جاری تاکنون؛ 332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

چرا نباید هر روز حمام کنیم؟

آیا کم خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می شود؟

10 درمان خانگی برای از بین بردن درد پاها

میوه ‍ ای که قلب را آسایش می دهد، بخیل را گشاده ‏دست و ترسو را دلیر می ‏‍ کند

وزیر بهداشت: وزارت بهداشت نباید بنگاهداری کند

332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

وزیر بهداشت: سال آینده سال سختی است

همه چیز در مورد ترک عادت ناخن جویدن

عوارض جبران ناپذیر جراحی زیبایی

برای ترک عادت ناخن جویدن اینجا کلیک کنید

چگونه کاغذ میتواند بریدگی عمیق در انگشتان ایجاد کند؟

اینجا آدم های سرشناسی روی ویلچر نشسته اند

همایش اصلاح سبک زندگی با مهندسی ژنتیک

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

وزارت بهداشت :اولویت کار وزارتخانه با شرکت هایی موثر و مفید ­

میوه ای که موهای سفید را سیاه می کند!

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟

درمان قطعی سرطان کشف شد!

بررسی نگرش و میزان همکاری بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای زنان بیمارستان های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تهران با دانشجویان پزشکی

این غذاها درد دوران قاعدگی را زیاد می کند

نفوذ آلاینده های پلاستیکی به بکرترین مناطق محیط زیست

فوایدی که مصرف خرما برای بدن شما دارد

رفع کم خونی با مصرف تخم مرغ

اگر کودکتان آبله مرغان گرفت چه باید بکنید؟ + علائم و درمان

عوارض خطرناک آمیزش جنسی با معده پر

کاهش وزن با مدیریت هورمون لپتین

دیابتی ها مراقب قند میوه ها باشند

زالو برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟

اگر در هضم غذا مشکل دارید، بخوانید!

نمکی با استعفای ایازی موافقت کرد

داروهای خانگی برای درمان سریع خارش واژن

بلای دیابت روی پوست شما

درمان های خانگی سردرد کدامند؟

علت کمبود و فقر آهن و درمان های خانگی کم خونی

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز کودک/رابطه مصرف سدیم و سرگیجه

پاورپوینت آفات مهم گیاهی

کبد پرمشغله ترین اندام درونی انسان است !

ترفندهای مهم آشپزی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

نکته بهداشتی | آرایش چشم

دختر دانش آموزی که از یک داعشی صاحب فرزند شد

بیماران بیش از 50 کشور برای گرفتن خدمات درمانی به ایران سفر می کنند

همسران وفادار چه خصوصیات اخلاقی دارند

ازابتدای سال تاکنون؛ پرسنل 115 سیریک به 730 ماموریت اعزام شدند

چگونه از ژاکت نگهداری کنیم؟

چاقی، کم تحرکی و استرس مردم تهران را گرفتار کرده است

10 راه ساده برای لاغر شدن

بررسی رابطه ی رضایت شغلی و استفاده بهینه از زمان در کارمندان استانداری زنجان

پرسشنامه استاندارد استرس شغلی الیوت

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

بیماران بیش از 50 کشور برای درمان به ایران می آیند

هشت وبسایت جذاب که شما را از کسالت و بی حوصلگی نجات می دهند

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

اهدای سرخ برای زندگی سبز

اهدای سرخ برای زندگی سبز