مطالب مرتبط:
ایران، بهشت درآمد برای پزشکان متخصص+اسناد/نخبگان فنی و مهندسی درفشار
درآمد پزشکان ایران، 1000 برابرِ پرستاران است/در نظام های سرمایه داری هم یک درصد این بی عدالتی ها وجود ندارد
طرح انحصاری بیمه ایران برای درآمد پزشکان
افزایش درآمد بودجه ای دولت ازطریق مبارزه با فرار مالیاتی/اقتصاد ایران بهشت دلالان و مالیات گریزان است
درآمد پزشکان ایران، 1000 برابرِ پرستاران است/ پزشک سالاری وزارت بهداشت عامل حقوق های نجومی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 22 بهمن 1397 ساعت 14:062019-02-11پزشكي

ایران، بهشت درآمد برای پزشکان متخصص+اسناد


- ترابر نیوز: خبرگزاری تسنیم: براساس بررسی های تطبیقی، پزشکان متخصص ایرانی سالانه بیش از 418 هزار دلار درآمد دارند، یعنی پردرآمدترین متخصصان پزشک جهان، در ایران هستند،حال این سئوال پیش می آید چطور برخی ها می گویند تعرفه های پزشکی از دستمزد سلمانی ها هم کم تر است؟! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سلامت قرار داد.

ایران؛ بهشت پزشکان متخصص در شروع این گزارش نظرات صاحب نظران حوزه سلامت درباره تعرفه ها، سرانه درمان در کشور و درآمد پزشکان ایرانی قابل توجه است.

وزیر بهداشت: تعرفه های پزشکی واقعی نیستند رییس سازمان صنفی نظام پزشکی: درآمد بالای پزشکی، سرابی بیش نیست/درآمد پزشکان در بخش دولتی کافی نیست رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: قبول داریم تعرفه متخصصان نیز پایین است نایب رییس کمیسیون بهداشت: موضوع افزایش تعرفه های سلامت و بحث غیرواقعی بودن میزان تعرفه ها بارها و بارها در کمیسیون بهداشت مورد بررسی قرار گرفته است رییس انجمن جراحان عروق ایران: تعرفه های پزشکی از دستمزد سلمانی ها هم کم تر است! مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستانهای خصوصی: اگر غیراخلاقی هایی در بیمارستانها یا در بین جامعه پزشکی می بینیم به دلیل این است که قیمت تمام شده خدمات محاسبه نشده بیمارستان های خصوصی زیاده خواهی نمی کنند بلکه حق خود را می خواهند، اگر تمام موارد گفته شده رعایت شود این بخشها (بیمارستانها) هم بیشتر نمی گیرند.

نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی سازمان نظام پزشکی: وقتی تعرفه های غیرعادلانه به پزشکان تحمیل می شود طبیعی است که زیرمیزی به وجود بیاید؛ زیرمیزی حاصل این بی انضباطی هاست.

همانگونه که عنوان شد، مدت های مدیدی است که صدای متحدی از سوی جامعه پزشکی به جامعه تلقین می شود مبنی بر اینکه تعرفه ها و سرانه درمان در کشور غیر واقعی است.

با توجه به اینکه پزشکان به عنوان یکی از گروه های مرجع در ایران شناخته می شوند معمولاً در مورد ادعاهای این گروه نیز کمتر تحقیق و تفحص انجام شده است، بنابراین انگیزه و نیت اصلی این صداها تاکنون در یک چارچوب علمی و فارغ از دعواهای سیاسی و صنفی بررسی نشده است.

به منظور روشن شدن این موضوع که آیا درآمد پزشکان ایرانی، کافی است یا باید افزایش یابد، مقایسه اجمالی درآمد پزشکان در ایران و برخی کشورهای توسعه یافته انجام گرفته است.

این مقایسه به خوبی موید این مطلب است که دستمزد پزشکان متخصص شاغل در نظام سلامت کشور، به مراتب بالاتر از پزشکان مشابه اروپا است.

برای انجام این مقایسه از داده های نشریه اشپیگل برای درآمد پزشکان در چند کشور منتخب جهان (2006) استفاده شده و میانگین درآمد پزشکان یکی از بیمارستان های عمومی غیر دولتی درجه یک و سطح سوم شهر تهران (2009 / 1388)، به عنوان معیاری برای سطح درآمد پزشکان متخصص کشورمان مورد استفاده قرار گرفته است.

متخصصان پزشک ایرانی میانگین درآمد سالانه آنان به دلار 418 هزار و 529 است که نسبت درآمد پزشکی آنان به سرانه نیز برابر با 37 است، بنابراین در مقایسه ای با دیگر کشورهای جهان این نتیجه حاصل می شود که درآمد متخصصان پزشک ایرانی در رتبه نخست جهان قرار دارد نام کشور میانگین درآمد سالانه متخصص (دلار) نسبت درآمد پزشک به سرانه تطبیق یافته با قدرت خرید (بعلت تفاوت هزینه های زندگی در کشورهای مختلف، تبدیل مستقیم درآمد پزشکان این کشورها به دلار آمریکا از طریق نرخ ارز رسمی نمی تواند معیار صحیحی برای مقایسه درآمد آنان باشد، از این رو درآمد سالیانه پزشکان متخصص با استفاده از ضریب تبدیل برابری قدرت خرید (Purchasing Power Parity conversion factor) که هر ساله توسط بانک جهانی اعلام می شود به معادل دلاری آن تبدیل شده است.

به عنوان مثال در سال 1388 میانگین درآمد پزشکان متخصص بیمارستان های دولتی کشور ماهانه 15 میلون تومان و سالانه 180 میلیون تومان در نظر گرفته شده (این درآمد با بررسی یک بیمارستان بزرگ متعلق به سازمان تامین اجتماعی بدست آمده است) و طبق آمار بانک جهانی PPP conversion factor برای ریال ایران در همان سال 4300 می باشد.

بدین معنی که قدرت خرید یک دلار در آمریکا معادل قدرت خرید 430 تومان در ایران است.

مثلاً اگر یک ایرانی با 1000 تومان (یک دلار سال 88) بتواند در ایران 10 تخم مرغ بخرد یک آمریکایی با یک دلار می تواند 4 تخم مرغ در آمریکا بخرد؛ بعبارت دیگر براساس شاخص قدرت خرید 1000 تومان برابر است با تقریباً 2.

3 دلار (یعنی قیمت 10 تخم مرغ در آمریکا).

نسبت درآمد پزشکان متخصص ایرانی با PPP conversion factor می شود 418529 دلار.

این یعنی 180 میلیون تومان در ایران در سال 88 قدرت خریدی معادل 418529 دلار در ایالات متحده دارد.

لازم به ذکر است که حتی اگر قدرت خرید یک ایرانی دو برابر یک آمریکایی باشد ممکن است درآمد وی براساس نرخ رسمی ارز (یعنی هر 1000 تومان یک دلار) از درآمد فرد آمریکایی کمتر هم باشد؛ مثلاً 180 میلیون بر اساس ارز رسمی سال 88 می شود، 180 هزار دلار و از درآمد پزشک آمریکایی که 267 هزار دلار است کمتر است اما بر اساس برابری قدرت خرید درآمد پزشک ایرانی بیشتر است.

) ممکن است این ابهام در ذهن مخاطبان شکل بگیرد که در حال حاضر که نرخ رسمی ارز و تورم در جامعه افزایش شدیدی پیدا کرده است و این مقایسه درآمد سال 88 پزشکان متخصص ایرانی با سایر کشورها در حال حاضر کمی دور از واقعیت باشد.

اما باید ذکر کرد که با توجه به رشد بیش از 2 برابری تعرفه های پزشکی از سال 88 تاکنون درآمد پزشکان نیز همین مقدار افزایش پیدا کرده است.

در ضمن طبق آمار بانک جهانی شاخص برابری قدرت خرید در سال گدشته (1391) حدود 700 تومان برای هر یک دلار آمریکا بوده است.

** نسبت درآمد پزشکان به میانگین درآمد شهروندان آن کشور (برای این منظور نسبت درآمد سالانه پزشکان متخصص به سرانه تولید ناخالص داخلی در برابری قدرت خرید (GDP)(PPP) per capita) محاسبه شده است.

) لازم به ذکر است که برای جلوگیری از خطا در تفسیر نتایج، اطلاعات GDP (PPP) per capita و PPP conversion factor برای ایران از داده های سال 2009 (1388) و برای سایر کشورها از داده های سال 2006 استفاده شده است.

همانگونه که در نمودار مشاهده می شود درآمد یک پزشک متخصص در کشورهای منتخب 2 تا 6 برابر درآمد سرانه آن کشور است، این رقم برای ایران و با فرض درآمد سرانه حدود 5 میلیون تومانی (در سال 1388)، 37 برابر بدست آمده است.

البته با این نمودار نمی توان ادعا کرد که سطح رفاه پزشکان در ایران چند برابر پزشکان سایر کشورهاست، چرا که این نمودار وضعیت درآمد پزشکان هر کشور را با درآمد سرانه همان کشور مقایسه می کند.

برای مقایسه سطح رفاه پزشکان متخصص کشورهای مختلف بهتر است درآمد آنان را که با قدرت خرید هر کشور تطبیق یافته مقایسه می کنیم.

همانطور که ملاحظه می کنید قدرت خرید پزشک متخصص ایرانی در ایران تقریباً 1.

5 برابر قدرت خرید پزشک متخصص آمریکایی در آمریکاست! همچنین بیش از 2 برابر پزشکان متخصص سایر کشورهاست! حال سئوال اساسی اینجاست که با چه توجیهی بسیاری از افراد صحبت از پایین بودن تعرفه های پزشکی می کنند؟ چطور تعرفه های پزشکی از دستمزد سلمانی ها هم کم تر است؟! چگونه است که با این سطح از درآمد باز هم پرداخت های غیر رسمی یا زیر میزی در نظام درمانی بسیار شایع است، و بعضی علت آنرا تحمیل تعرفه های غیر واقعی به پزشکان عنوان می کنند؟!! به این نکته هم دقت کنید که این درآمد متعلق به پزشکان متخصص یک بیمارستان عمومی است و با توجه به اینکه تعرفه های بخش خصوصی از این بیمارستان بسیار بیشتر است بنابراین درآمد رسمی پزشک متخصص در بخش خصوصی از این مقدار نیز بیشتر خواهد بود! این در حالی است که در نظام سلامت ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته درآمد بین پزشکان بخش دولتی و خصوصی تفاوت چندانی ندارد.

در پایان لازم به ذکر است که این درآمد پزشکان در ایران بدون احتساب پرداخت های غیر متعارف و به اصطلاح زیرمیزی عده ای از پزشکان محاسبه شده است.


کلید واژه ها: پزشک - پزشکان - درآمد پزشکان - تعرفه - ایران - درآمد - کمیسیون بهداشت - پزشکی - بیمارستان - بهداشت - وزیر بهداشت - پزشکان ایرانی - جامعه پزشکی - سلامت - کشور - ایرانی - دستمزد - درمان - جامعه - زیرمیزی - دستمزد پزشکان - نظام - افزایش - قیمت تمام شده - وزیر - سلمانی - پردرآمدترین - تحقیق و تفحص - گزارش - جهان

آخرین اخبار سرویس:
برنامه آموزشی رشته «جراحی دهان و فک و صورت» بازنگری شد

اعطای 4 نشان علمی چشم پزشکی همزمان با برگزاری جشنواره علوم بینایی شمس

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت روحی سربازان و پاسداران حادثه تروریستی زاهدان بسیار ستودنی است

دانشگاهیان علوم پزشکی محتوای الکترونیکی تولید می کنند

با این میوه جادویی چربی سوزی بدن خود را سرعت بخشید

تشریح وضعیت دارویی کشور در سال 98/خودکفایی در حوزه تجهیزات پزشکی کمرنگ است

چطور به کودکان کمک کنیم تا بهتر و به اندازه بخوابند

آلودگی نوری، عامل مرگ تدریجی درختان ولیعصر

‎اولین نوشابه بدون ضرر با خواص بسیار تولید شد

آلودگی نوری، عامل مرگ تدریجی درختان ولیعصر

همه چیز درباره سنجش تراکم استخوان

آب آوردن مغز یا هیدروسفالی(علت، علائم و درمان)

بیماری قلب+ ازعلت تا علائم و مراقبت ها

ایران 110 میلیون دلار کمک جهانی برای سل، مالاریا و ایدز دریافت کرده است

خدمات داوطلبی راهی برای بهبود اخلاق پزشکی/ ابن سینا مشکلات پزشکی را چگونه حل می کرد

بیماری وحشتناک در کمین بی خواب ها

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه

مدیر درمان تامین اجتماعی همدان: 10 تخت بیمارستانی به بیمارستان آتیه همدان اضافه می شود

رازهای آرایشی مخصوص خانم های مسن

ارتباط از دست دادن شنوایی و زوال عقل

تشخیص پاتوژن ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی

چروک های پیشانی خود را جدی بگیرید

عدم تناسب اندام در نوجوانی با بیماری در میانسالی همراه است

آخرین وضعیت مجروحان حادثه تروریستی زاهدان

هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع سرخک

خطراتی که داروهای لاغری بوجود می آورند

درمان گرفتگی بینی با روش های خانگی

تشخیص پاتوژن ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی

ماجرای تولید اسنک از ذرت حیوانی

لیمو عمانی موجود در غذا را بخوریم یا نخوریم؟

اجرای رویکرد مددکاری جامعه ای در 20 درصد مراکز درمانی کشور

عیادت قائم مقام وزیر بهداشت از مجروحان حادثه تروریستی زاهدان

خواب می تواند با عفونت مقابله کند

خواب دیدن زیاد نشانه این بیماری خطرناک است

تشخیص پاتوژن ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

اسپرم زیاد کن قوی و البته طبیعی

علائم تشخیص درد آپاندیس

روزه داری و زخم معده

این افراد از خوردن پرتقال اجتناب کنند!

بهترین و بدترین مواد غذایی برای معده و گوارش

کبد خود را با مصرف این گیاه پاکسازی کنید

چگونه معده و روده خود را پاکسازی کنیم؟

آلودگی نوری، عامل مرگ تدریجی درختان ولیعصر

درمان گرفتگی بینی با روش های خانگی

بیماری وحشتناک در کمین بی خواب ها

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

آندریا لِوی، راوی تاریخ تلخ «نسل ویندراش» درگذشت

جنگ، سالانه جان100 هزار شیرخواره را می گیرد!

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

چطور با دارچین قند خون را فوری کاهش دهیم؟

دیسک کمر را با این خوراکی ها درمان کنید

کدام قرص دندان درد را سریع قطع می کند؟

خارج کردن تومورهای مغزی با یک روش نوین

شناسایی مجرمان تنها با تصاویر دست هایشان

بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟

12 راز شگفت آور بدن انسان

مجروحان حادثه تروریستی زاهدان هوشیاری کامل دارند

خارج کردن تومورهای مغزی با یک روش نوین

پوکی استخوان و علل و درمان آن

رفت وآمد دانش آموزان با دوچرخه در دمای منفی 17

ویتامین دی روشی نوین برای درمان بیماری سل

با خوردن این میوه به سرعت لاغر شوید

درمان گرفتگی بینی با روش های خانگی

همراه با کودکان اوتیسم

جمال زبیدی جشنواره خیریه غذا به نفع کودکان اُتیسم

چرا زوجهایی که عاشق هستند چاق می شوند؟

چه عواملی فشار خون را کاهش می دهد؟! +اینفوگرافی

7 مجروح حادثه تروریستی زاهدان به شهر خود منتقل می شوند

دلایل ایجاد خشکی چشم را بشناسید

با خوردن گریپ فروت به سرعت لاغر می شوید

روش نوین محقق ایرانی برای خارج کردن تومورهای مغزی

تصفیه خانه بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان افتتاح شد

ارتباط بین کم خوابی و خطر بروز سکته مغزی اثبات شد

آغاز پاکسازی و بهداشت باغها در مهریز

مواد خوراکی مفید در کاهش قندخون افراد دیابتی

تصفیه خانه بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان افتتاح شد

تخصیص 1000 میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند شهری شمال کشور

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست خبر داد تخصیص 1000 میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند شهری شمال کشور

7 مجروح حادثه تروریستی زاهدان به شهر خود منتقل می شوند

تمامی بیمارستان ها به سیستم های زیست محیطی تجهیز شوند

نکته بهداشتی | پیشگیری از درد پاشنه

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در گفت وگو با فارس خبر داد تخصیص 1000 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی پسماند شهری شمال کشور

سه پروژه تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی در گیلان افتتاح شد

شناسایی تنظیم کننده های دیابت با سلول های بنیادی

ماجرای تفریح 50 هزار دلاری ترامپ چیست؟

آزمون استخدامی بهورزی در یاسوج برگزار شد

این گروه های خونی بیشتر در معرض سکته هستند

چرا داخل هواپیما باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟

این گروه های خونی بیشتر در معرض سکته هستند

تمرین های خودمراقبتی برای کارآفرینان پرمشغله

نی؛ سازِ غم و شادی ایرانیان

نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بیشتر می کند

گیاهخواران بخوانند

خطراتی که داروهای لاغری بوجود می آورند

روزیاتو: 8 مشکل مهمی که عامل تعریق بیش از اندازه بدن هستند

ایران در پیوند کلیه مقام نخست خاورمیانه را دارد

طرز تهیه مرغ آلو

راهکارهایی برای کاهش دردهای میگرنی

ایران، بهشت درآمد برای پزشکان متخصص+اسناد

ایران، بهشت درآمد برای پزشکان متخصص+اسناد