مطالب مرتبط:
سروش محلاتی: آیا می توان ازدواج دختران در 9 سالگی را به عنوان یک الگو در کشور مطرح کرد؟
بیشتر دختران خراسان شمالی در 15 تا 19 سالگی ازدواج می کنند
ازدواج 21 درصد دختران در سنین 15 تا 19 سالگی
انتقاد عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان از طرح منع ازدواج دختران زیر 18 سال: سن کار از 11 سالگی و سن بزهکاری نیز از سن 8 سالگی آغاز می شود!
ازدواج 21 درصد دختران در سنین 15 تا 19 سالگی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 21 بهمن 1397 ساعت 15:352019-02-10سياسي

محلاتی: آیا می توان ازدواج دختران در 9 سالگی را به عنوان الگو مطرح کرد؟


 حضرت زهرا (س) در 9 سالگی ازدواج کرد، آیا امروز می توان این موضوع را به عنوان یک الگو در کشور خود مطرح کرده و تشویق کنیم که شیعیان نیز به تأسی از حضرت زهرا (س) دخترانشان را در 9 سالگی به ازدواج درآورند?!  آیا کسانی را .

- " - حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در آخرین شب مراسم فاطمیه که در موسسه فرهنگی مذهبی دارالزهرا(س) برگزار شد، گفت: درباره جنبه های مختلف اجتماعی و سیاسی زندگی حضرت زهرا(س) ، مباحث فراوانی مطرح شده است، ولی موضوعی که امشب در این جلسه مطرح می شود از جمله مسائلی است که از یک طرف مهم ترین مسأله در زندگی حضرت زهرا(س) تلقی شده و از طرف دیگر کمترین بحث و تأمل درباره آن صورت گرفته است و آن موضوع تأسی به حضرت زهرا(س) و قلمروی این تأسی است.

وی افزود: ما اطلاعاتی درباره زندگی حضرت زهرا(س) در تاریخ و حدیث داریم.

در مرحله اول باید این اطلاعات پالایش شده تا سره از ناسره تشخیص داده شود و بتوانیم به اطلاعات معتبری دست پیدا کنیم و این کار سخت و دشواری نیست، ولی بعد از به دست آوردن این اطلاعات، با یک سوال اساسی و جدی مواجه می شویم و آن این است که آیا آنچه حضرت زهرا(س) به آن عمل کرده، برای ما مانند یک الگو ارزش و اعتبار دارد یا خیر؟ مسائل زندگی گسترده هستند و طول زمان تغییرات فراوانی در زندگی بشر به وجود آورده و این سوال را ایجاد کرده که آیا ما می توانیم ارتباطی با سیره حضرت زهرا(س) برقرار کنیم؟ یعنی به زندگی آن حضرت تأسی کرده و آن به عنوان الگو قرار دهیم؟ آیا امروز می توان ازدواج دختران در 9سالگی را به عنوان یک الگو در کشور مطرح کرد سروش محلاتی ادامه داد: باید پرسید که آیا اساساً این امکان وجود دارد که ما امروز به سبک زندگی حضرت زهرا(س) عمل کنیم؟ ابتدائاً پاسخ به این سوال ممکن است ساده و روشن به نظر برسد، اما دقت در این مسأله ما را با مشکلاتی مواجه می کند.

حضرت زهرا(س) در 9 سالگی ازدواج کرد، آیا امروز می توان این موضوع را به عنوان یک الگو در کشور خود مطرح کرده و تشویق کنیم که شیعیان نیز به تأسی از حضرت زهرا(س) دخترانشان را در 9 سالگی به ازدواج درآورند.

آیا کسانی را سراغ دارید که خودشان از نظر علم و عمل در جامعه ما الگو و اسوه هستند و نسبت به فرزندان خود این گونه عمل کرده باشند؟ وی بیان کرد: سن ازدواج خود یک مسأله است، اما مسأله دوم مربوط به مهریه حضرت زهرا(س) است که 500 مثقال نقره بوده، البته این مهریه صرفاً به حضرت زهرا(س)اختصاص ندارد، بلکه در منابع ما موجود است که پیغمبر اکرم(ص) برای تمامی همسران، دختران و خانواده خود، مهریه را 500 مثقال نقره قرار داده بودند که از جمله آنان، مهریه حضرت زهرا(س) بود.

بعد زمانی که سراغ جهیزیه حضرت زهرا(س) می رویم، متوجه می شویم که آن حضرت از خانه پدر جهیزیه ای نبرده و هر آنچه بوده، امیرالمومنین علی(ع) زره خود را فروخته و لوازم منزل را تهیه کرده است.

مسائل مربوط به امور خانواده بر عهده حضرت زهرا(س) بود این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به مسائل جدی تر تأسی به سیره حضرت زهرا(س) گفت: مسائل مربوط به امور خانواده بر عهده حضرت زهرا(س) گذاشته می شود و متصدی امور بیرون از منزل، امیرالمونین(ع) است و در طول حدود 8سال ادامه این زندگی خانوادگی، فرزندان متعددی به دنیا می آیند که فاصله سنی آنها از کمتر از یک تا سه سال بوده است.

در مدت 8 سال 5 فرزند به دنیا می آید که البته نقلها مقداری متفاوت هستند.

اگر فرض را بر این بگیریم که اطلاعاتی را که در دست داریم، اعتبار سنجی کرده و آن را به اثبات رسانده ایم.

سوالی که مطرح می شود این است که آیا تنها می خواستیم تاریخ بخوانیم و بدانیم حضرت زهرا(س) چگونه عمل می کرده یا اینکه می خواهیم از آن تاریخ استفاده کنیم؟ وی در ادامه گفت: با این همه سخن گفتن از فضائل و کمالات حضرت زهرا(س)، وقتی به اینجا می رسیم با سوالات و ابهاماتی مواجه می شویم.

البته در همین قسمت ها بخش هایی وجود دارد که موضوع تأسی را روشن می کند.

مثلاً وقتی حضرت زهرا(س) ایثار می کند و از آنچه در خانه به عنوان غذا و قوت خود فراهم کرده، در راه خدا می گذرد، مشخص است که باید به چنین عملی تأسی کرد یا در عبادت حضرت زهرا(س) که حسن بصری می گوید به قدری آن حضرت در حال عبادت ایستاده بود که پاهای شان از عبادت طولانی ورم کرده بود، مشکلی از باب تأسی ایجاد نمی کند و به راحتی می توان آنها را مطرح کرد، ولی باید دید که قاعده و ضابطه چیست؟ اول باید منطق شناخت سیره حضرت زهرا(س) مشخص شود سروش محلاتی اظهار داشت: اگر بنا باشد این بحث دنبال شود به بررسی در دو سطح محتاجیم که من در این مراسم تنها به سطح اول آن اشاره می کنم و اگر فرصتی باشد در جلسه ای دیگر به سطح دوم آن نیز می پردازم.

سطح اول در بررسی موضوع تأسی به حضرت زهرا(س) این است که مسأله تأسی تابع چه منطق و ضابطه ای است؟ اصلا تفکیک کردن در حوزه های مختلف زندگی ملاک و ضابطه ای دارد یا خیر؟ بنابراین اول باید منطق شناخت این سیره مشخص شود.

بعد از آن که ما اسلوبی را برای بررسی سیره فاطمی پذیرفتیم، در مرحله دوم باید تک تک اجزای آن سیره را بر اساس منطق بررسی کنیم تا ببینیم به چه نتایجی می رسیم.

وی افزود: برای نمونه، سن ازدواج، تعداد فرزند و.

از مواردی هستند که نیاز به بررسی منطقی دارند.

اما بخشی را که امشب خدمت شما ارائه می کنم، از نظر منطق است.

علما و بزرگان ما قسمتی از این موضوع را در گذشته مطرح کرده اند و آن مسأله این است که آیا تأسی شامل امور عادی زندگی اولیای الهی می شود یا خیر؟ در اینجا دیگر تفاوتی نمی کند که سیره حضرت زهرا(س) یا پیغمبر اکرم باشد، زیرا هر کدام از این بزرگان دارای اموری عادی هستند.

اولین قدم مهم علمای ما این بود که امور عادی را در قلمروی تأسی به سیره زهرا(س) قرار ندادند این استاد حوزه و دانشگاه گفت: آیا در لباس پوشیدن باید به پیغمبر تأسی کرد یا نه؟ اگر ما اطلاعاتی در تاریخ درباره فرم لباس پیامبر داشته باشیم یا اطلاعاتی درباره ظروف منزل و مهندسی خانه ایشان داشته باشیم و بسیاری موارد دیگر، آیا این ها در قلمروی تأسی قرار می گیرند و ما باید آنها را بر همان مبنا الگو قرار دهیم؟ اولین قدمی که علما و بزرگان ما برداشتند این است که امور عادی زندگی اولیای الهی در قلمروی تشویق و ترغیب به تأسی قرار نمی گیرد.

همه اولیاء در زمان خودشان یک زندگی عادی و طبیعی داشتند و این امور طبیعی مربوط به اسوه بودن پیغمبر اکرم(ص) نمی شود، بنابراین هرکس می تواند هر لباسی را که دوست دارد بپوشد، زیرا پیغمبر نیز به اقتضای زمانه خود همان مدل لباسی را که سایر مردم می پوشیدند، بر تن می کردند.

وی بیان کرد: خوشبختانه علما و بزرگان ما اولین قدم مهمی را که برداشتند این بوده که امور عادی را در قلمروی تأسی به سیره حضرت زهرا(س) یا اولیاء الهی قرار ندادند.

البته ممکن است برخی علما و بزرگان، امور عادی را توسعه داده یا مضیق کرده باشند، ولی خوشبختانه با مرور زمان بسیاری از مسائل روشن شده است.

برای نمونه، یکی از مسائل این است که خطیب نمازجمعه باید خطبه بخواند، اما اینکه خطبه را به چه زبانی بخواند، مهم است.

دوره ای بود که فقهای ما می فرمودند خطبه نمازجمعه باید به عربی باشد .

دلیل این مسأله را نیز چنین اعلام می کردند که پیغمبر و امیرالمومنین(ع) خطبه نمازجمعه را به عربی می خواندند، پس امروز هم خطبه نمازجمعه برای فارس زبانان باید عربی باشد.

علمای بزرگی داشتیم که این خط را شکستند و گفتند خطبه نمازجمعه جزو امور عادی است سروش محلاتی اظهار کرد: مرحوم شهید اول هم همین فتوا را داده که خطبه های نمازجمعه در هر کشوری که برگزار می شود مانند خود نماز باید عربی باشد.

این مسأله باعث شد تا خطیب هر چه بخواهد بگوید از موعظه تا تحلیل سیاسی، برای مخاطبین و نمازگزاران قابل فهم نباشد.

اما ما در این مسأله، علمای بزرگی داشتیم که این خط را شکستند و گفتند خطبه نمازجمعه جزو امور عادی است و نیازی نیست که در اینجا مسأله تأسی مطرح شود یا اگر هم مطرح است در همان آغاز خطبه که خطیب حمد و ثنای الهی را دارد، می تواند با عربی آن را انجام داده و بعد با زبان خود نمازگزاران صحبت کند.

بنابراین عربی بودن خطبه ها موضوعیت پیدا نکرد.

وی ادامه داد: استاد بزرگوار ما مرحوم آیت الله شیخ مرتضی حائری(ره) فرزند موسس حوزه، در بحث نمازجمعه که این مسأله را مطرح کرده، می فرماید اگر بناست که تأسی به پیغمبر شود نباید در کشورهای فارس زبان، ترک زبان یا زبان های دیگر، خطبه به عربی خوانده شود، زیرا پیغمبر نیز با زبان مخاطبان خودش صحبت می کرده است.

مرحوم صاحب جواهر نیز می گوید پیغمبر به عربی خطبه می خواند، ولی این امتیازی برای زبان نیست که ما عربی را ملاک قرار دهیم.

پیغمبر از آنجا که عرب زبان بوده، خطبه های خود را به عربی می خواند.

کسانی بودند که می خواستند صددرصد همان زندگی اولیاء را برای نسل های بعد تکرار کنند این استاد حوزه و دانشگاه گفت: علمای ما در این گونه مسائل یک قدم جلو برداشتند وگرنه کسانی بودند که می خواستند صددرصد همان زندگی اولیاء را برای نسل های بعد تکرار کنند.

اما به جایی رسیدند که دیدند دیگر نمی شود و باید امور عادی را کنار گذاشت.

اگر به 500 سال قبل برگردیم در مسأله عقد،خرید و فروش و نکاح، می گفتند که باید عربی باشد و ما باید به عصر و زمان پیغمبر تأسی کنیم و چون خرید و فروش زمان پیامبر به زبان عربی بوده، ما نیز باید آن را ملاک قرار دهیم.

وی افزود: فقهای ما در این مسأله نیز سد را شکستند و فرمودند این گونه امور در قلمروی تأسی قرار نمی گیرند.

بنابراین قدم اول علما بسیار خوب برداشته شد، اما قدم دومی که آنها باید بردارند این است که پیغمبر و ائمه یک سری از روش ها داشتند که باید دید آیا می توان آنها را حفظ کرد یا نه؟ گاهی این روش ها تنها به اوضاع و احوال زندگی در زمان پیامبر مربوط می شوند، لذا باید این ارتباط را کشف کرد و اگر صرفاً مربوط به آن زمان باشد، آنجا هم جای تأسی نیست.

از این رو کار در این مرحله دشوارتر می شود و گمان می کنم آن موضوعاتی که من در بخش نخست عرایضم به آن اشاره کردم، نمونه هایی باشند که باید در بخش دوم نیز مورد بررسی قرار گیرند.

باید دید که سن ازدواج چه ارتباطی با اوضاع اجتماعی زمان پیامبر دارد؟ محلاتی ادامه داد: باید دید که سن ازدواج چه ارتباطی با اوضاع اجتماعی زمان پیامبر داشته و آیا اصلاً ارتباطی داشته یا نه؟ اگر این ارتباط وجود داشته باشد از قلمروی تأسی بیرون می رود و نمی توان به عنوان یک روش دائمی بر آن تأکید کرد.

ولی متاسفانه این بخش دوم مانند بخش اول آسان نیست.

به نحوی که همان فقهایی که در بخش اول، امور عادی را به راحتی از قلمروی تأسی خارج می کردند، در این بخش بسیار محتاط عمل می کنند.

وی گفت: بسیاری از افراد که دم از ولایت و اسوه بودن پیامبر و ائمه می زنند، یک صورت از زندگی را در ذهن دارند و تلاش می کنند همین شکل و صورت و ماکت را تا ابد حفظ کنند و به هیچ وجه حاضر به تغییر آن نیستند.

لذا این مسأله کار را دشوار می کند.

خداوند استاد مطهری را رحمت کند؛ ایشان نقل می کردند که آقایی در مشهد وقتی دخترش را شوهر داد، دختر را از خانه خود سوار شتر کرده بود و سروصدای زیادی به پا شد و همه چشم ها به کاروانی از شتر که در شهر به راه افتاده بود و سابقه نداشت، دوخته شده بود و این آقای امام جماعت در واکنش به این موضوع گفته بود که می خواهد تأسی به حضرت زهرا(س) کند.

زیرا حضرت زهرا(س) را سوار شتر کردند و به خانه امیرالمومنین(ع) بردند، او نیز می خواست دخترش را با همان الگو به خانه بخت بفرستد.

گاهی مسأله تأسی چنان تعمیم پیدا می کند که اصلاً حالت مسخره ای به خود می گیرد سروش محلاتی در ادامه گفت: گاهی هم مسأله تأسی و اسوه قرار دادن یا سبک زندگی را از اولیاء گرفتن چنان تعمیم پیدا می کند که اصلاً حالت مسخره ای به خود می گیرد و همه چیز شکلی و صوری می شود.

ولی آیا واقعاً معنی تأسی همین است؟ یکی از اشکالاتی که افراد ظاهرگرا به ائمه اطهار ما می گرفتند، همین اشکال بود که شما آن قالب هایی را که مربوط به زندگی پیامبر اکرم است، رعایت نمی کنید و تأسی شما ضعیف است.

وی با ذکر داستانی از امام صادق(ع) گفت: یکی از افراد منتقد به ائمه شخصی به نام سفیان ثوری بود که مکرراً با امام صادق(ع) در این زمینه بحث می کرد.

یکی از موارد بحث او با حضرت این بود که وقتی بر امام صادق(ع) وارد می شود می بیند که ایشان لباسی سفید نازک پوشیده، خدمت حضرت با جسارت گفت که این لباس در شأن شما نیست، زیرا شما فرزند پیغمبرید، مگر پیغمبر چنین لباسی می پوشیده؟ شما که فرزند پیغمبر هستید باید تأسی به ایشان کنید ولی سبک و روش پوشش پیغمبر را ترک کرده اید.

وی با بیان اینکه مهم فهمیدن حقیقت سبک زندگی است، اظهار کرد: می دانید امام صادق(ع) در پاسخ به سفیان ثوری چه فرمودند؟ ایشان گفتند که لباس پیغمبر ویژه شرایط پیغمبر و لباس من برای شرایط خودم است و آن لباس مناسب این شرایط نیست.

اما در واقع می خواهند بگویند که ممکن است آن لباس را امروز کسی بپوشد، ولی باید گفت آن فردی ریا کار است و بدون شک من نیستم و آن فرد، شما افراد جاهلی هستید که می خواهید مردم را با لباس پیغمبر فریب دهید و بدین وسیله بر گرده مردم سوار شوید.

امام صادق(ع) به او فرمود، دوره پیغمبر زمان تنگنای مسلمانان بود و آنها در فقر و محرومیت بودند.

به نحوی که کمترین امکانات برای آنها وجود نداشت و پیغمبر هم مانند توده مردم مسلمان که در فقر و محرومیت بودند، لباس ساده می پوشید اما امروز وضع زندگی مردم تغییر کرده و همه مردم لباس مناسب می پوشند.

چرا من باید از لباس خوب استفاده نکنم؟ باید پشت صحنه آنهایی که سفره های ساده پهن می کنند و دوربین می آورند را دید سروش محلاتی ادامه داد: آدم ظاهربینی مانند سفیان ثوری می تواند به امام صادق(ع) بگوید که سبک زندگی شان نسبت به پیامبر تغییر کرده، اما امتیاز مکتب تشیع این است که ائمه اطهار، ما را وارد این ظاهرگرایی ها نکردند.

در نقل دیگری هست که حضرتف انگشت خود را در لباس سفیان ثوری بردند و فرمودند تو که لباس زمخت پوشیدی و می گویی که لباس پیغمبر است، اگر راست می گویی بزن کنار ببینم زیرش چه پوشیده ای.

باید دید پشت صحنه آنهایی که سفره های ساده پهن می کنند و دوربین می آورند و فیلمبرداری می کنند، چه هست؟ امام صادق(ع) که پشت صحنه ای نداشتند، به سفیان فرمودند: زیر این لباس زمخت یک لباس نرم پوشیده ای، آیا برای فریب مردم این لباس را پوشیدی؟ سفیان به خیال خودش می خواست مچ امام صادق(ع) را بگیرد و بگوید که ایشان تأسی نمی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: متاسفانه از یک طرف ما در منبرها، تبلیغات، صداوسیما، مقالات و کتاب ها مکرراً به زندگی حضرت زهرا(س) اشاره می کنیم و می گوییم ایشان این گونه زندگی و برخورد کرد و از طرف دیگر بین آنچه می گوییم با آنچه در عمل اتفاق می افتد، تفاوت زیادی است.

مهم بخش سوم است و آن بخش عبارت است از تأسی به حضرت فاطمه زهرا(س) و اولیاء الهی در قلمروی ارزش ها و نه روش ها که می تواند وابسته به شرایط باشد.

این ارزش ها، ارزش هایی جاودانه و ماندگار هستند.

بنابراین ایثار، عفت، ادب و اخلاق ارزش هایی هستند که باید از حضرت فاطمه زهرا(س) فراگرفت.

سروش محلاتی ادامه داد: قرآن کریم وقتی زندگی شخصیت ها، اولیای الهی یا چهره های الگو را مطرح می کند، تمرکزش نه روی روش ها، بلکه روی ارزش ها است.

تا کی ما باید گرفتار صورت ها و ظاهرسازی ها باشیم و به زور بخواهیم آن اشکال و صورت ها و ماکت های گذشته را حفظ کرده و ریاکاری و فریب کاری کنیم.

بیاییم به جای این کارها، آن اصول ارزشی که در سیره پیامبر و اهل بیت ایشان است را جدی گرفته و پایه و اساس زندگی خود قرار دهیم.

وی افزود: شهید مطهری میفرماید: سیره و عمل پیامبر بر دوقسم است، جهت دار و بی جهت.

برخی از کارهای حضرت جهت مخصوص ندارد و مقتضای شرایط زمانی و مکانی است.

در اینجا تأسی لزوم بلکه معنا ندارد.

اما بعضی جهت و هدف دارد و در میان کارهای مختلف، پیغمبر یکی را با توجه به خصوصیت اخلاقی و اجتماعی و تربیتی انتخاب کرده، مثل اینکه گرد و حلقه وار با اصحاب می نشسته.

ما کارمان برعکس است برای اینکه بگوییم تأسی از پیغمبر می کنیم، حاضریم حصیر ایشان را بیندازیم، اما گرد نشستن پیامبر که جنبه ارزشی دارد را انجام ندهیم.

امام خمینی(س) به بخش دوم تأسی به سیره ائمه توجه ویژه ای نشان دادند این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در حالی که حصیر انداختن مربوط می شود به زیرانداز متعارفی که آن زمان بوده، ولی گردنشستن انتخابی ارزشی است که پیامبر(ص) می خواهد تمایزی میان اصحاب و خود قرار نداده و مجلسش بالا و پایین نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در میان علما، حضرت امام خمینی(س) به بخش دوم تأسی به سیره حضرت زهرا(س) و ائمه توجه ویژه ای نشان دادند، گفت: ایشان موضوع تاثیر زمان و مکان را مطرح کردند و این تاثیر زمان و مکان نه تنها در فهم نصوص دینی بلکه در فهم فعل ائمه هم هست.

بدین معنا که هر فعل از امام یا اولیائ الهی را با توجه به شرایط خودش باید فهم و تفسیر کرد.

سروش محلاتی در پایان گفت: کسی که شرایط را نمی بیند و تنها صورت ها را می بیند و از صورت ها قالب های دائمی درست می کند، همانند سفیان ثوری است که به امام صادق (ع)خرده می گیرد که چرا لباس پیامبر را نپوشیده و قدرت تشخیص شرایط را ندارد.

ما روزی می توانیم به زندگی فاطمه(س) تأسی کنیم که این مسیر علمی را طی کرده باشیم، اما متاسفانه هنوز در این مسیر، کار شایسته ای که بتواند ابعاد مختلف زندگی حضرت زهرا(س) را برای ما روشن کند انجام نگرفته و کارهایی هم که در این زمینه شده با آنکه باارزش است، ولی کافی نیست.


کلید واژه ها: ازدواج - زندگی - سالگی - اطلاعات - ازدواج دختران - دختران - امروز - شیعیان - کشور - مهریه - تشویق - سن ازدواج - سبک زندگی - اطلاعاتی - اجتماعی - فرزندان - فرهنگی - برگزار - موسسه - تاریخ - مراسم - تشخیص - سیاسی - جامعه - صورت - نقره - محمد

آخرین اخبار سرویس:
تعطیلی مدارس کردستان بخاطر بارش برف

استخدام روانشناس ارشد بالینی با مراجعه کننده جهت کار در تهران

من از دیوار سفارت بالا نرفتم؛ روز سوم آن جا رفتم

ادارات راهداری کرمان و راور تجهیز می شود

سیزدهمین جشنواره تلاوت های مجلسی

21 اسفند؛ آخرین مهلت ثبت نام در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن

مدیران امور قرآنی به جایگاهشان ارزش دهند و در پی نفعی نباشند

آبرو ریزی جدید آمریکایی ها/ دشمنِ خود را بشناس/ منطق برنامه منطقه ای ایران، سه پیام اصلی نشست ورشو/ گام دوم انقلاب به چه معناست

جان مایه انقلاب اسلامی توحید است

فرمانده کل سپاه: انتقام خون شهدای مان را می گیریم

اتقان ترجمه قرآن در گرو نقد علمی/نیاز به ترجمه جدید نداریم

ضرورت واکاوی بیانیه راهبردی «گام دوم انقلاب» برای جوانان

جامعهالقرآن؛ یکی از موفق ترین مؤسسات قرآنی در تربیت حفاظ

آیت الله محمد مومن درگذشت+سوابق

استخدام مدیر برنامه ریزی وکنترل پروژه،مدیر تحلیل و طراحی سیستم

استخدام ویزیتور حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام کمک حسابدار خانم جهت کار در کلینیک زیبایی در تهران

پیام تسلیت استاندار فارس در پی حادثه تروریستی زاهدان

نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد

لایحه جامع انتخابات و سامان بخشی به قوانین و مقررات پراکنده

مهاجری: چه بسا افرادی که بظاهر از تروریست ها ابراز انزجار و آنها را محکوم می کنند ولی با آنها همفکر و همراه هستند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت وگو با فارس اعلام کرد لزوم تشکیل هیأت اندیشه ورز جوان در پیگیری مطالبات رهبری/ جوانان در اقتصاد مقاومتی عملیاتی تر هستند

طلاق ازدواج را می بلعد

پهپادهای نهاجا به موشک و بمب مجهز می شوند

رایزنی های ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ

بخش خبری 23:00 جمعه 26 بهمن 1397 یزد

نماینده ای که به دلیل سرقت ساندویچ مجبور به استعفا شد+ عکس

بخش خبری 20:00 جمعه 26 بهمن 1397 یزد

تکذیب شایعه درگذشت آیت الله مؤمن

ویدئو/ بوسیدن دست امام جمعه ای که برای تبلیغ اسلام به لندن رفته بود

تلاش پدرسن برای آغاز مذاکرات درباره کمیته قانون اساسی سوریه

انتخابات ریاست جمهوری نیجریه یک هفته به تعویق افتاد

کنایه شریعتمداری به آشنا با شعرِ حافظ

روزنامه جمهوری اسلامی: در حادثه تروریستی سیستان وبلوچستان، نقش عوامل داخلی را هم بررسی کنید

نمی شود مجمع تشخیص مصلحت اف ای تی اف را رد کند و مسئولیتش با دولت باشد

به لیست سیاه اف ای تی اف برگردیم امکان خروج دوباره وجود دارد؟

نقد کیهان به حسام الدین آشنا

نشست هم اندیشی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با طراحان داخلی و تاکید بر حفظ اصالت سوزن دوزی

مادورو: آمریکا با ارسال کمک های بشردوستانه یک شو تبلیغاتی راه انداخته است

استخدام تایپیست خانم و آقا در یک موسسه تحقیقاتی- قم

نجات بازار فروش اپل با هوش مصنوعی

برنامه مادورو برای بسیج دائم نیروهای ارتش ونزوئلا

تعلیم و تربیت نیروی تراز انقلاب یکی از مأموریت های مهم بسیج است

استخدام سالن کار آقا یا خانم در یک فست فود معتبر در تهران

چرا محسن رضایی در جنگ تحمیلی موفق بود؟

غرق شدن یک خودرو هنگام حرکت روی رودخانه یخ زده + فیلم

امنیت غذایی از اولویت های پدافند غیرعامل است

عصر امروز؛ نشست علنی مجلس برای بررسی کلیات بودجه

ضرورت دقت مجمع تشخیص‏ در رأی گیری برای پالرمو

نقش نماز و معنویت در پیروزی و رشد انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب

فوریتی مسکوت

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی های اخیر

مخالفت معاون احمدی‎نژاد با تصویب FATF+عکس

سرنخ باندهای قدرت و ثروت در دست «سازمان های غیررسمی»

دیدار فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با خانواده شهدای حادثه تروریسی زاهدان

دیدار شهردار تهران با آیات عظام در قم

شیک ترین کیک های خاص

نخستین گفتگو با مجروحین حادثه تروریستی زاهدان

درگذشت آیت الله «محمد مؤمن» تکذیب شد

فرمانده کل سپاه به پاکستان هشدار داد

معرفی 5 خیابان برای توسعه «زیست شبانه» پایتخت از اردیبهشت 98

اجازه خروج خاک های زیستی از کشور را ندهیم

بیکاری و معضلی به نام دستفروشی و سد معبر!

کسب وکار و تجارت از دیدگاه اسلام

ادارات راهداری کرمان و راور تجهیز می شود

نقشه راه دهه پنجم

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی های اخیر آغاز شد

پیامدهای نشست ورشو

جلسه غیر علنی مجلس در خصوص بودجه 98 و معیشت مردم آغاز شد

حضور 3 وزیر اقتصادی در جلسه غیرعلنی مجلس/ گرانی های اخیر در صحن پارلمان بررسی می شود

مازندران قهرمان مسابقات کشوری جوجیتسو

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

31 گیاه دارویی شاخص در استان قزوین شناسایی شد

عفو گسترده برای قوه قضاییه، دولت و زندانی مفید است

کیهان: علی مطهری غلط کرده است که...!

انتقام سختی از تروریست های تکفیری گرفته خواهد شد

طعنه روزنامه سیاست روز به عارف: اگر لیف حمام هم اعتماد به نفس شما و پسرتان را داشت ...

او امیدِ یک محله بود

صادقی: ممنوعیت بازداشت انفرادی و انتخاب وکیل از ویژگی های طرح اصلاح قانون جرم سیاسی است

در دیدار تورگردانان ایرانی و چینی مطرح شد: تور اختصاصی جاده ابریشم باید اجرایی شود

جزییات واژگونی اتوبوس ولوو در استان خوزستان

نماینده مردم بافت: ملت ایران از اقدامات تروریستی دشمنان نمی ترسند

روزنامه استخدامی شهر و استان یزد | شنبه 27 بهمن97

توصیه حضرت مهدی(عج) برای سپردن کارها به ائمه(ع)

روزنامه استخدامی آذربایجان شرقی و تبریز | شنبه 27 بهمن 97

واکنش ایران به تحرکات داخل تاجیکستان

استخدام منشی خانم در مطب سونوگرافی

استخدام مدیر مالی مسلط به نرم افزار های مالی و قوانین در تهران

بخش خصوصی انتظار پهن کردن فرش قرمز توسط دولتمردان را ندارد

چهارمین مرکز نیکوکاری منتظران ظهور پایتخت افتتاح شد

300 جهیزیه به زوج های نیازمند چهارمحال و بختیاری اهدا شد

هنوز ابزاری برای جایگزینی کنکور نداریم

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در سیستان و بلوچستان

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی بودجه 98 آغاز شد

استخدام کارمند حسابداری خانم جهت انجام امور حسابداری

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر

پارلمان لبنان به دولت حریری رأی اعتماد داد

بازی تندروهای ایران در زمین دونالد ترامپ و پیامک باران مصلحت نظام| اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد

هرگونه مذاکرات صلح بدون حضور دولت عقیم خواهد بود

گرانی ها، نفت و بودجه 98 با حضور زنگنه و نوبخت پشت در های بسته مجلس بررسی می شود

محلاتی: آیا می توان ازدواج دختران در 9 سالگی را به عنوان الگو مطرح کرد؟

محلاتی: آیا می توان ازدواج دختران در 9 سالگی را به عنوان الگو مطرح کرد؟