مطالب مرتبط:
]چرا پوران درخشنده «هیس پسرها فریاد نمی زنند»را نمی سازد؟
چرا سلبریتی ها از کودکان یمنی حرف نمی زنند؟
چرا برخی افراد دست به خودکشی می زنند؟
حبیبی: قوه قضاییه با فوریت محکومیت توتال را بررسی کند/ چرا مدافعان برجام صادقانه با مردم حرف نمی زنند؟
چرا برخی افراد در خواب حرف می زنند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 2 بهمن 1397 ساعت 13:362019-01-22بين الملل

چرا ما را دور می زنند؟


چرا ایران از برخی مسیرهای ریلی و جاده ای کنار گذاشته شده؟ تحریم های آمریکا در این زمینه مؤثر بوده یا ما زیرساخت های لازم را در اختیار نداریم؟ - راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه برای کاهش موانع ترانزیتی و تجارتی و همچنین توسعه عملیات مشترک گمرکی بین کشورهای یاد شده به بهره برداری رسید؛ آنچه افغانستان آن را راه بدیل ترانزیتی برای دسترسی به بنادر و برای کاهش وابستگی افغانستان به کشورهای همسایه نامید.

در واقع سرمایه گذاری 745 میلیون دلاری کشورهای یاد شده یکی از مسیرهای ترانزیتی را از ایران گرفت.

استفاده هند از بندر چابهار و دسترسی از طریق خاک ایران به بازار افغانستان و کشورهای آسیای میانه نیز تا کنون به میزان مورد انتظار عملیاتی نشده است.

افزون بر این، موارد دیگری نیز وجود دارد که مسیرهای ریلی و جاده ای جایگزین نسبت به ایران طراحی شده و برخی نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است.

باید پرسید چه دلایلی وجود دارد که ایران از مسیرهای ریلی و جاده ای کنار گذاشته می شود؟ علی گلستانی، کارشناس مسائل بین الملل در این رابطه به ایرناپلاس می گوید: ترکیبی از عوامل مختلف باعث شده تا راه های جایگزین ایران مورد استفاده قرار گیرد.

بخشی از این مسئله به اعمال محدودیت های بین المللی برمی گردد، به طوری که پروژه های انتقالی و ترانزیتی اعم از کریدور شمال-جنوب یا طرح خط لوله صلح به واسطه مخالفت ها و ممانعت های ایالات متحده آمریکا تقریباً عملیاتی نشد.

وی می افزاید: بخشی از کار نیز به این برمی گردد که ما متوجه این مسائل نیستیم و زیرساخت های خود را برای این کار آماده نکرده ایم.

در حالی که یک کشور بسیار عقب مانده تر از نظر زیرساختی مانند پاکستان بسیاری از طرح های توسعه ای داخل کشور خود را به طرح های بین المللی پیوند زده است.

پاکستان ابتکاراتی با چین و عربستان داشته و توانسته امتیازات ویژه ای بگیرد و مقصد سرمایه گذاری های انبوه باشد و نیازهای اصلی زیرساختی کشور خود را از این طریق رفع کند.

گلستانی در این رابطه اضافه می کند: در سال 2015 عملیات ضرب عزب ارتش پاکستان علیه تروریست های فعال داخل و خارج پاکستان انجام شد.

این عملیات نگرانی عمده کشورهای سرمایه گذار در رابطه با عملیاتی شدن طرح های اقتصادی کلان را رفع کرد و نشان داد دولت پاکستان می تواند امنیت سرمایه آن ها را تضمین کند.

دولت این کشور از آن سال به بعد با این عملیات و عملیات های مشابهی که انجام داد، گرفتاری های خود را رفع کرد و سایر کشورها به این نتیجه رسیدند که می شود در پاکستان نیز سرمایه گذاری کرد.

این در حالی است که ما شالوده امنیتی منطقه و شاه راه ترانزیتی هستیم، اما نمی توانیم از این موارد استفاده کنیم.

**کسی منتظر ما نمی ماند این کارشناس مسائل بین الملل با هشدار درباره اینکه در سطح بین الملل بدیل های ژئوپولیتیکی و ژئواکونومیکی ایران تعریف شده، اظهار می کند: معادلات در سطح بین الملل با مسائل داخلی متفاوت است.

در سطح بین الملل کشوری که نیاز به منفعتی دارد، سریعاً آن را پیگیری می کند.

دولت ها به دنبال بیشینه سازی منافع خود هستند و در این مسیر تعلل نمی کنند.

اکنون نیز دهلی این کار را کرده و در حال متنوع کردن سبد انرژی خود است.

پاکستان نیز قراردادهایی خیلی جدی با عربستان و چین منعقد کرده است.

اگر ما در این زمینه کار نکنیم، فرصت های بیشتری را از دست می دهیم.

گلستانی درباره تعریف مسیرهایی که از ایران عبور کند، می گوید: چنین طرح هایی باید در سطح کلان بررسی شود، حداقل باید وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد و راه و شهرسازی در یک کارگروه وارد تعریف و اجرای چنین طرحی شوند.

حتی می شود در سطوح بالاتر به این مسئله پرداخت، یعنی یک طرح به عنوان پروژه کلان ملی و یک سند بالادستی تعریف شود تا اهمیت پیدا کند.

وی در این رابطه اضافه می کند: ممکن است برخی از افراد که در بخش های مختلف در حال انجام فعالیت هایی در این راستا هستند، متوجه اهمیت این مسئله نباشند و اطلاعی از آینده فضای منطقه و بین الملل نداشته باشند.

حتی خیلی از افراد نیز در سطوح مختلف کارشناسی، اطلاعات غلطی دارند که در مواردی مبنای تصمیم گیری می شوند.

باید با نگاه به آینده و شناخت روندهای موجود تصمیمی اتخاذ شود که نه تنها در حال حاضر، بلکه برای آتی هم توجیه داشته باشد و این حلقه مفقوده بسیاری از تصمیم های ما است.

**کارشکنی های آمریکا علیه طرح های ایران رحمت شعبانی، کارشناس مسائل حمل و نقل جاده ای نیز با اشاره به تأثیر مسائل سیاسی در این مورد می گوید: اغلب تصمیمات منطقه ای که گرفته می شود، متأثر از فشار و تحریم هایی است که آمریکا علیه کشورمان اعمال می کند.

در رابطه با تمام کشورهایی که می خواهیم با آن ها مراوداتی را برقرار کنیم و مسیرهایی را تعریف و تقویت کنیم، آمریکا کارشکنی می کند.

وی درباره مسیر جاده ابریشم اظهار می کند: برخی آن را یک فرصت می بینند و مسیر هند، چابهار، افغانستان و آسیای میانه را یک مسیر با دسترسی مناسب می دانند که اگر راه آهن ما به چابهار متصل شود، می توانیم جنوب شرقی آسیا را از طریق بندر چابهار به افغانستان و شمال آن کشور متصل کنیم که می تواند به آسیای میانه و حتی چین نیز دسترسی ایجاد کند.

می توانیم این مسیر را به عنوان فرصت بنگریم و آن را توسعه دهیم.

حتی می توان برای کشورهای منطقه نیز این مسیر ترانزیتی را احیا کنیم.

**مسیر ایران راحت تر بود، اما.

شعبانی با یادآوری این که مسیر دیگر در این زمینه ترکیه، ایران، قطر است، می گوید: بعد از محاصره اقتصادی قطر به رهبری عربستان، یک توافق سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر ایجاد شد.

قطر در وهله اول، مایحتاج خود را از مسیر هوایی می برد که هزینه آن زیاد می شد.

در مسیر زمینی نیز در دسترس ترین و راحت ترین مرز ایران بود.

قرار بود از طریق مرزهای ترکیه و ایران و با استفاده از فاصله نزدیک بین قطر و بوشهر، یک مسیر را دایر کنیم که البته حاضر هم شد و بخش زیادی از محموله ها نیز از این نقطه ارسال شد.

وی با اشاره به برخی مشکلات سیاسی بین ایران و قطر اظهار می کند: آمریکا خیلی دارد روی تصمیمات این کشور اثر می گذارد.

بیشتر مباحث نیز مربوط به حوزه های امنیتی و حاکمیتی است، به طوری که احتمال حمله نظامی از سوی عربستان و متحدین آن، قطر را تهدید می کرد و قطر به سمت آمریکا کشیده شد، زیرا یک متحد راهبردی و استراتژیک برایش محسوب می شد.

این کارشناس مسائل حمل و نقل جاده ای در این باره اضافه می کند: قطر به جای مرز ایران، مسیر عراق را احیا کرد که شامل ترکیه، عراق، بنادر جنوبی عراق به سمت قطر است.

حتی اخیراً مسیرهای کشتیرانی بین ترکیه و قطر را پیش بینی کرده اند.

البته درست است که هزینه کمتر می شود، اما زمان بیشتری صرف می شود، زیرا مسیر ایران برای قطر سهل تر و نزدیک تر بود.

**چرا از مسیر ایران استقبال نمی کنند؟ وی درباره عوامل توسعه نیافتن صنعت حمل و نقل کشور می گوید: با توجه به تحریم هایی که بر ایران اعمال شده بود و کشورهایی که با ما مراوده داشته باشند در لیست تحریم ثانویه قرار می گیرند، مشکلاتی برای کشورهای همسایه ما ایجاد شد.

متأسفانه ما در توسعه حمل و نقل خود با مشکلاتی جدی مواجهیم.

شعبانی در این زمینه می افزاید: حتی کشورهای آسیای میانه که می توانند با ترانزیت از مسیر ایران به آب های آزاد دسترسی داشته باشند، در پی مسیرهای جایگزین بوده اند که تجارت به اروپا را از مسیر کشورهای آسیای میانه انجام دهند یا از مسیرهای دریایی که زمان بر و طولانی تر هم هست استفاده کنند.

این در حالی است که مسیر ایران برایشان ارزان تر و راحت تر است.

این کارشناس مسائل حمل و نقل جاده ای با یادآوری اینکه در ترانزیت، عامل های زمان و هزینه مؤثر است و با توجه به این عوامل، ایران بهترین مسیر بود، اظهار می کند: از آنجایی که ما تحت فشار تحریم های آمریکا و متحدینش هستیم و از تحریم ها تأثیر پذیرفته ایم، سایر کشورها برای استفاده از مسیر ایران استقبال زیادی نمی کنند.

**زیرساخت هایمان آماده است وی درباره کیفیت راه های کشور تصریح می کند: ما از نظر زیرساختی مشکل زیادی نداریم، اما از نظر اداری ممکن است مشکلاتی داشته باشیم.

هماهنگی هایی که در پایانه های مرزی و بنادر باید انجام شود، همچنین سیستم اداری پیچیده ای که در ایران وجود دارد، از جمله این موارد است.

شعبانی کم کاری های انجام شده در این زمینه را نیز یادآوری می کند: ما در ایران استقبال خوبی نکردیم از اینکه مسیرها را توسعه دهیم.

حداقل می توانیم یک توسعه منطقه ای برای همسایه های خود ایجاد کنیم.

به نظرم باید بیشتر فعالیت کنیم، دولتمردان و حاکمیت ما بیشتر باید در این زمینه تلاش و رایزنی کنند تا بتوانند تسهیلات را برای بازرگانان داخلی و خارجی ایجاد کنند.

وی تأکید می کند: در صورت حل شدن مسائل سیاسی، راه های فعلی کشور این ظرفیت را دارند که مسیرهای ترانزیتی بر اساس آن ها تعریف شود.

ما باید رایزنی های خود را تقویت کنیم و در حوزه سیاسی فعالیت های بیشتری در منطقه داشته باشیم.


کلید واژه ها: سرمایه گذار - پاکستان - کشور - افغانستان - سرمایه گذاری - ایران - سرمایه - بین المللی - رابطه - کشورهای همسایه - آمریکا - جاده - ایالات متحده - ارتش پاکستان - توسعه - خاک ایران - دولت - کاهش - کارشناس - اقتصادی - وابستگی - گرجستان - تروریست - عربستان - لاجورد - انتظار - چابهار - ترکیه - پروژه - بنادر

آخرین اخبار سرویس:
پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

سال طلایی در انتظار سامانه گرمسیری کرمانشاه

به نفع پاکستان نیست مرزهای ایران دچار تنش شوند

تیراندازی در ایالت میشیگان آمریکا 4 کشته برجا گذاشت

واکنش ایران به اتهامات الجبیر

یونکر به آمریکا در مورد تعرفه واردات خودرو هشدار داد

یمنی ها جنوب عربستان را با موشک هدف قرار دادند

الاخبار: جنگ نرم عربستان در عراق

16 ایالت آمریکا از دولت ترامپ شکایت کردند

واکنش اتحادیه اروپا به درخواست ترامپ برای پذیریش داعشی ها

سرگذشت دختر دانش آموزی که از یک داعشی صاحب فرزند شد+عکس

سی ان ان: تحریم های آمریکا سبب کمبود دارو در ایران شده است

حمله انتحاری در نزدیکی مسجد الازهر

شلیک دو موشک به شهرک های صهیونیستی فلسطین اشغالی

ام بی سی و تشدید جنگ نرم سعودی ها علیه عراق

تیراندازی در ایالت میشیگان آمریکا/ 4 کشته

واکنش ترامپ به اعتراف مک کابی درباره کودتا علیه دولت

شکایت 16 ایالت آمریکا از ترامپ به دلیل اعلام وضعیت اضطراری

عربستان محل صدور تروریسم سازمان یافته بین المللی است

هند؛ بزرگترین خریدار نفت ونزوئلا پس از تحریم های آمریکا

صفحه نخست روزنامه های استان فارس

گزارش: مظلومیت آوارگان افغان

شب عید پایتخت 120 دقیقه ای به تلویزیون می آید

اینستکس می تواند سکویی برای خروج از شرایط تحت فشار باشد/ کشورها را از اردوگاه خود پشت سر ترامپ نفرستیم/ جنگ برجامی اروپا و آمریکا زرگری نیست

انفجار تروریستی در قاهره؛ 6 نفر کشته و زخمی شدند

برترین سیستم های آموزشی دنیا متعلق به کدام کشورهاست؟

روسیه: آمریکا با نشست ورشو دنبال ایجاد شکاف در خاورمیانه بود

حمله تروریستی در پایتخت مصر

بازداشت شهروندانگلیسی به اتهام اقدامات تروریستی

ترامپ سران ارتش ونزوئلا را تهدید کرد

پشت پرده نشست ورشو از دید کرملین

عربستان صادرکننده تروریسم سازمان یافته بین االمللی

روسیه حساب های شرکت ملی نفت ونزوئلا را مسدود کرد

هزینه فایده حضور تروریست ها و بن سلمان در پاکستان

مهمترین اخبار جهان(7-19)

تاکید بر مخالفت جهانی با دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا

روسیه: هدف کنفرانس ورشو اختلاف افکنی در خاورمیانه بود

شکایت 16 ایالت آمریکا از ترامپ

ازتعطیلی هوندا درانگلیس تاتداوم همکاری تجاری لندن با تل آویو

نشست ورشو دنبال اختلاف افکنی در خاورمیانه بود

ایران چندمین ارتش قدرتمند جهان است؟

اتحادیه اروپا برای ترامپ خط و نشان کشید

فارس گزارش می دهد مقابله با موج مبشران مسیحیت در کشور کره / آموزش زبان کره ای برای تبلیغ اسلام+فیلم

کوبا خواستار مخالفت جهانی با دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا شد

16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

واکنش سفیر ایران در پاکستان به ادعاهای الجبیر

افشای جزییات تازه ای از نحوه قتل معمر قذافی

تیراندازی در ایالت میشیگان آمریکا 4 کشته برجا گذاشت

معاون وزیر دادگستری آمریکا استعفا می کند

کشف انبار بزرگ تسلیحات آمریکایی و اسراییلی تروریست ها در سوریه

روسیه حساب بانکی ونزوئلا را مسدود کرده است؟

روزنامه های سه شنبه 30 بهمن 97

ولیعهد در راه هند؛ عربستان به انفجارهای زاهدان و کشمیر نیاز داشت

یادداشت/ حسین کنعانی مقدم اروپا و آمریکا دو روی یک سکه!

گفتگو با استفن والت و جان مرشیمر اختاپوس لابی یهود در آمریکا

صفحه اول روزنامه های اصفهان- سه شنبه 30 بهمن

سرگذشت دختر دانش آموزی که از یک داعشی صاحب فرزند شد

سجاد مرادی کلارده تزریق دلار های سعودی برای تقویت تروریسم در پاکستان

شانزده ایالت آمریکا علیه ترامپ شکایت کردند

سیاست های ترامپ شرکای اروپایی را علیه آمریکا متحد کرد

یادداشت/ سعدالله زارعی سر رسید این بدهی نزدیک است!

ترامپ سران ارتش ونزوئلا را تهدید کرد

فرانسه درخواست ترامپ را جدی نگرفت

روزنامه های اقتصادی سه شنبه 30 بهمن 97

برزیل خواستار دریافت خسارت تعرفه واردات فولاد از اروپا شد

برزیل خواستار دریافت خسارت تعرفه واردات فولاد از اروپا شد

16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

مقصد بیشتر کودکان داعشی کجاست؟

هفت فلسطینی به ضرب گلوله صهیونیست ها در غزه زخمی شدند

نشست ورشو نشان داد خطر جنگ جدی است

خط و نشان رییس کمیسیون اروپا برای ترامپ

عربستان قرارداد نفتی برای تامین پاکستان امضا کرد

ادعاهای الجبیر تلاش بی ثمر برای وارونه جلوه دادن حقایق است

جاسوس موساد در دربار آل سعود

مردم شهرهای مختلف آمریکا علیه تصمیم ترامپ تظاهرات کردند

ائتلاف سعودی ناقض آتش بس در الحدیده یمن

روزنامه های ورزشی سه شنبه 30 بهمن 97

وال استریت ژورنال: درخواست های آمریکا برای فشار بر ایران گوش شنوایی نداشت

کسی که خاورمیانه را به آتش خواهد کشید

ادعاهای الجبیر تلاش بی ثمر برای وارونه جلوه دادن حقایق است

حمله انتحاری در نزدیکی مسجد الازهر

ترامپ: دنبال انتقال مسالمت آمیز قدرت در ونزوئلا هستیم

پاسخ ایران به سخنان عادل جبیر

سرنوشت خانواده قذافی بعد از سرنگونی دیکتاتور

کشورهایی با بیشترین و کمترین فساد

احتمال تمدید تعلیق ایران در FATF

ثروتمندترین محله های آمریکا کجاست؟

سناتور دموکرات آمریکا: از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنم

وزیر دفاع آلمان خواستار محاکمه داعشی ها در کشورش شد

تصاویر/ دشوارترین مسابقه جهان

سامانه گنبد آهنین به سوریه می آید

وقتی «آزاده نامداری» بقیه مجریان تلویزیون را نصیحت می کند! /عکس

فهرست قوی ترین ارتش های جهان

عربستان سعودی محل صدور تروریسم سازمان یافته بین المللی است

انفجار انتحاری در مرکز قاهره مصر

وزیر خارجه عمان منکر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شد

نتانیاهو: بیشتر کشورهای عربی به ما به عنوان دشمن نمی نگرند

فهرست قوی ترین ارتش ها

ترامپ: دنبال انتقال مسالمت آمیز قدرت در ونزوئلا هستیم

تزریق دلار های سعودی برای تقویت تروریسم در پاکستان

چرا ما را دور می زنند؟

چرا ما را دور می زنند؟