مطالب مرتبط:
فواید سلامت شگفت انگیز موسیقی
فواید سلامت شگفت انگیز موسیقی
معجزه گوش دادن به موسیقی برای سلامت بدن
جادوی ملودی، رنگ و ریتم موسیقی در یک اثر عاشقانه
معجزه گوش دادن به موسیقی برای سلامت بدن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 دی 1397 ساعت 23:122019-01-20پزشكي

جادوی موسیقی در سلامت


بسیاری از ما تاثیرات موسیقی را بر سلامت دیده ایم و این باعث شده تا محققان در سراسر جهان پتانسیل درمانی آن را بررسی کنند.

در واقع تاثیر آن بر سلامت به علت ارتباط عمیق موسیقی بر ارتباط مغز با بدن است.

- زمانی که به آهنگی گوش می کنیم، یک پاسخ عاطفی دریافت می کنیم که ممکن است یادآور خاطره ای خوب یا بد باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"،موسیقی دان آمریکایی، بیلی جوئل، می گوید: موسیقی مقوله ای است که همه ما آن را لمس می کنیم.

مهم نیست که از چه فرهنگی هستیم، همه موسیقی را دوست دارند.

بسیاری از ما تاثیرات موسیقی را بر سلامت دیده ایم و این باعث شده تا محققان در سراسر جهان پتانسیل درمانی آن را بررسی کنند.

در واقع تاثیر آن بر سلامت به علت ارتباط عمیق موسیقی بر ارتباط مغز با بدن است.

زمانی که به آهنگی گوش می کنیم، یک پاسخ عاطفی دریافت می کنیم که ممکن است یادآور خاطره ای خوب یا بد باشد.

محققان معتقدند این ارتباط عمیق به علت رابطه مغز با بدن است.

عناصر موسیقی، یعنی ریتم، ملودی، و غیره، در فیزیولوژی و بهبود عملکرد بدن موثر هستند.

مطالعات متعددی ارتباط عمیق موسیقی را با سلامت روانی نشان می دهند.

مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه مک گیل در کانادا در سال 2011 انجام شده، نشان داد که گوش دادن به موسیقی میزان دوپامین تولید شده در مغز را افزایش می دهد و آن را یک درمان عملی برای افسردگی اعلام کرد.

گزارش دیگری که در سال جاری در مجله لانست روانپزشکی منتشر شده، بیانگر این است که گوش دادن به موسیقی به کاهش اختلالات مغزی کمک می کند.

اما محققان در حال یافتن فواید از سلامت موسیقی هستند که ممکن است فراتر از سلامت روان باشد.

برخی از کارشناسان بهداشت و درمان خواستار این هستند که موسیقی درمانی به طور گسترده تر در مراقبت های بهداشتی گنجانده شود.

ما به دنبال بررسی دقیق تر در برخی از مزایای بالقوه سلامت موسیقی هستیم و اینکه آیا حتی جایگزینی آن در استراتژی های درمان (در برخی از شرایط)، می تواند به بهبود بیماری کمک کند؟ کاهش درد و اضطراب برخی از مطالعات انجام شده حاکی از این است که یک نکته خوب در مورد موسیقی، این است که به هنگام گوش دادن به آن درد را احساس نمی کنید.

براساس نتایج مطالعه ای که توسط دانشگاه برونل در انگلستان انجام شده، موسیقی ممکن است منجر به کاهش درد و اضطراب بیماران هنگام عمل جراحی شود.

با تجزیه و تحلیل 72 کارآزمایی تصادفی شاهددار، شامل بیش از7 هزار نفر که تحت عمل جراحی قرارگرفته اند، محققان دریافتند افرادی که هنگام عمل جراحی موسیقی برایشان پخش می شد، نسبت به کسانی که موسیقی گوش نکرده اند، پس از عمل احساس درد و اضطراب کمتری را گزارش کرده و نیاز کمتری به دارودرمانی برای کاهش درد داشته اند.

این اثر برای بیمارانی که نوع موسیقی را خودشان انتخاب کرده اند، قوی تر بود.

محققان معتقدند: اگر موسیقی یک دارو بود، می توانستیم آن را در بازار عرضه کنیم.

موسیقی روشی غیرتهاجمی، امن و ارزان است که باید به عنوان یک مداخله درمانی به هنگام عمل جراحی در دسترس باشد.

در ماه مارس 2014، محققان دانمارکی دریافتند که موسیقی ممکن است برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا مفید باشد.

این مطالعه تنها یکی از تحقیقات بی شماری است که درباره موسیقی و تاثیر آن در کاهش درد انجام شده است.

آنها با مطالعه روی 22 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا دریافته اند که گوش دادن به موسیقی آرامش بخش به انتخاب خود فرد، باعث کاهش درد و تحریک عملکردی قابل توجهی شده است.

اما چگونه اثرات کاهش درد در پی موسیقی ظاهر می شود؟ مکانیسم دقیق آن مشخص نیست ولی بسیاری از محققان بر این باورند که گوش دادن به موسیقی باعث انتشار مواد مخدر طبیعی در مغز می شود.

دکتر دانیل لویتین Levitin، از دانشگاه مک گیل در کانادا و همکارانش در یک بررسی که در سال 2013 انجام شده، دریافته اند زمانی که مردم از گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه خود لذت می برند، نالتروکسن (ماده مخدری که سیگنال های عصبی را بلوک می کند)، ترشح شده و باعث کاهش درد می شود.

موسیقی و حافظه جای بحثی نیست که آهنگ ها، دوره ها و رویدادهای خاصی را در زندگی به ما یادآوری می کنند و لبخند را روی لبان ما می آورند.

اما از سوی دیگر، محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ممکن است موسیقی به افزایش حافظه کمک کند؟ برخی مطالعات حاکی از این است که موسیقی ممکن است در مراحل اولیه دمانس به بهبود عملکرد حافظه کمک کند.

مطالعه ای که سال گذشته در مجله Gerontologisمنتشر شد، تاثیر موسیقی را بر حافظه در افراد مبتلا به زوال عقل در مراحل اولیه ارزیابی کرده است.

نتایج نشان داده که در هر دو گروه، هم آواز خواندن و هم گوش دادن به موسیقی، نه تنها خلق و خوی بهتر و به طور کلی خوب بودن را نسبت به گروه شاهد تجربه کرده اند، بلکه حافظه بهتر مقطعی و ارزیابی شناختی بهتری نیز داشتند.

همچنین گروه آواز، حافظه بهتری را نسبت به شاهد نشان داد.

فعالیت های موسیقی منظم به هنگام اوقات فراغت می تواند در درازمدت توانایی شناختی، عاطفی و زوال عقل خفیف را بهبود بخشد و در مراقبت از زوال عقل و توانبخشی استفاده شود.

برطرف کننده موثر تنش مطالعات متعددی نشان می دهد گوش سپردن به موسیقی مورد علاقه باعث ایجاد احساس بهتر و کاهش استرس می شود.

مطالعه ای که ماه گذشته گزارش شد، نشان می دهد نوزادان با شنیدن موسیقی، نسبت به زمانی که با آنها صحبت می کنیم، مدت زمان بیشتری آرام هستند.

مطالعات پروفسور ایزابل پرتز، از مرکز تحقیقات مغز، موسیقی و زبان در دانشگاه مونترال کانادا، بیانگر این است که شنیدن موسیقی در نوزادان به کاهش استرس و افزایش امکان تطابق و توانایی ریتم داخلی بدن با ریتم خارجی، پالس و یا ضربه کمک می کند.

مطالعه دیگری در بیمارستان اورموند بریتانیا، در سال 2013 نشان داده که نه تنها گوش دادن به موسیقی به کاهش درد و اضطراب کودکان کمک می کند بلکه به کاهش استرس، مستقل از عوامل اجتماعی، نیز می انجامد.

به گفته برخی از محققان، موسیقی ممکن است به کاهش استرس (با کاهش ترشح هورمون کورتیزول)، در پاسخ به استرس کمک کند.

بررسی توسط دکتر لویتین و همکارانش نشان می دهد این اثر کاهنده استرس با موسیقی آرامش بخش به احتمال زیاد به کاهش سطح کورتیزول مرتبط است.

به گفته لویتین، تاثیر موسیقی بر ساقه مغز و به دنبال آن، روی ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن، مکانیسم دیگری است که به دنبال شنیدن موسیقی ایجاد شده و به کاهش استرس می انجامد.

این اثرات عمدتا به واسطه نوع موسیقی است.

موسیقی آرام با کاهش ضربان قلب، تنفس و فشار خون و موسیقی سریع تر با افزایش این پارامترها همراه هستند.

موسیقی تند علایم حیاتی را افزایش می دهد، در حالی که موسیقی آرامش بخش موجب کاهش این علایم می شود.

اثر موسیقی بر ضربان قلب به عنوان مسکن استرس، باعث شده که تعدادی از پژوهشگران به این باور برسند که موسیقی نیز ممکن است برای درمان ناراحتی های قلبی موثر باشد.

اوایل سال جاری، گزارشی از یک مطالعه ارائه شده در کنفرانس انجمن قلب و عروق بریتانیا در منچستر، نشان می دهد که این اثرات موجب کنترل ضربان قلب و کمک به کاهش فشار خون می شود.

هر چند محققان تاکید کرده اند که اظهار نظر در این مورد نیازمند تحقیقات بیشتری است.

کمک به بهبود آسیب مغزی و درمان تشنج تحقیقات نشان می دهد که موسیقی می تواند به طور فزاینده ای، به بهبود آسیب مغزی، مانند سکته مغزی، کمک کند.

مطالعه ای که سال 2008 توسط محققان دانشگاه هلسینکی در فنلاند انجام شده، بیانگراین است که بیماران مبتلا به سکته مغزی که روزانه به مدت حدود 2 ساعت به موسیقی گوش کرده اند، نسبت به کسانی که کتاب های صوتی و یا هیچ چیز گوش نمی کردند، حافظه بهتر کلامی، توجه و خلق و خوی مثبت تری داشته اند.

مطالعات دیگر نیز حاکی از این است که موسیقی ممکن است روند بهبودی پس از سکته مغزی را بهبود بخشد.

یک مطالعه انجام شده در سال 2013 که توسط محققان کره ای انجام شده، نشان داده که بیماران مبتلا به سکته مغزی با موسیقی درمانی در کمتر از یک ماه، پیشرفت توانایی گفتاری قابل توجهی داشته اند.

یک کارشناس درباره فواید احتمالی موسیقی درمانی در بیماران مبتلا به سکته مغزی می گوید: در حالی که علوم اعصاب و پژوهش ها در حوزه مداخلات مختلف موسیقی درمانی برای حمایت از گفتار و زبان و ارتباطات به سرعت در حال رشد و تحول است و اغلب نتایج خوب را مشاهده می کنیم، سوالات زیادی در این باره مطرح می شود اما نتایج بسیار امیدوارکننده است.

همچنین در مطالعه ای که در ماه اوت سال جاری گزارش شده، پیشنهاد کرده موسیقی درمانی ممکن است برای درمان صرع کمک کند.

دراین مطالعه آمده مغز بیماران مبتلا به صرع پاسخ های متفاوتی نسبت به افراد سالم، به موسیقی نشان داده اند.

مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شده، نشان می دهد مغز افراد مبتلا به صرع، به طور شگفت آوری تطابق بیشتری در پاسخ به موسیقی نشان می دهند.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند: در مطالعه ما، بیماران مبتلا به صرع با موسیقی درمانی، دچار تشنج نشدند.

این نتایج می تواند منجر به یک استراتژی درمانی جدید برای صرع شود.

در افراد مبتلا به صرع، استرس باعث تشنج می شود ولی با گوش دادن به موسیقی، بسیاری از بیماران احساس آرامش را گزارش داده اند.

استفاده از موسیقی درمانی در مراکز بهداشتی درمانی بر اساس شواهد متعددی که از اثرات قابل توجه درمانی موسیقی گزارش شده، بسیاری از کارشناسان خواستار استفاده بیشتر از موسیقی درمانی در مراکز بهداشتی درمانی شده اند.

موسیقی درمانگرها در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند ولی برای این کار نیازمند مشورت با همکاران (پزشکان، پرستاران، فیزیوتراپیست فیزیکی، کاردرمانی و آسیب شناسان)، برای حمایت از بیمار به عنوان بخشی از تیم درمانی و مراقبت از بیمار هستند.

علاوه بر این، گروه دیگری معتقدند که موسیقی درمانی می تواند یک گزینه درمانی دیگر برای مشکلاتی مانند سردرد تنشی باشد.

به عنوان مثال، علتی که افراد خاصی دچار تشنج همراه با موسیقی درمانی شدند، استفاده از موبایل با فرکانس و شدت بالا بود
کلید واژه ها: موسیقی - سلامت - محققان - درمان - سلامت روان - جراحی - دانشگاه - موسیقی درمانی - مطالعه - روان - بهداشت - کاهش - اضطراب - سلامت روانی - احساس - گزارش - نشان - انگلستان - جهان - اختلالات - بیماران - افسردگی - کانادا - فرهنگی - مراقبت - افزایش - تصادفی - بیماری - رابطه - تولید

آخرین اخبار سرویس:
اسیر حواشی صرع نشوید

پاورپوینت بهداشت فردی و اهمیت آن

لزوم بهره گیری از قابلیت های دینی در کنار دانش پزشکی

افزایش تعداد بسته های خدمتی مراقبتی در راستای پیشگیری از بیماری های غیر واگیر

رتبه اول آموزش داروسازی در تولید مقالات در بین رشته های پزشکی

پیتزا اسفناج

دردسرهایی که مُسکن ها به همراه خود می آورند!

چاقی، کم تحرکی و استرس مردم تهران را گرفتار کرده است

راه های درمان سندرم خشکی چشم

سیب زمینی هایی که طعم مرگ می دهند!

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

بازدید شهردار تهران از پروژه باغ عبقری

کودک همسری چه پیامدهایی برای دختران دارد؟

نردبان جنجال برانگیز در یک کلیسا

افزایش کارایی جذب امگا 3 با روش نانو کپسوله کردن

ارتباط کم وزنی در زمان تولد و احتمال ابتلا به بیماری های روحی در آینده

فرمول جادویی خوشبختی با 10 روش روانشناسی

در پی اقدامی برای سلامت دهان و دندان چین مصرف قند و شکر را کاهش می دهد

بیش از یک چهارم جمعیت ایران چاقند

70 بیمار همدانی چشم انتظار پیوند کلیه هستند

روزانه حدود 50 تن پسماند در سلسله تولید می شود

توصیه های ایمنی برای جلوگیری از گازگرفتگی

موفقیت پزشکان مشهدی در درمان بیماری ستون فقرات با روش جدید

مطالعات ملی برای پشتیبانی از سیاستگذاری مبتنی بر شواهد در آموزش علوم پزشکی در دست پیگیری است

200 هزار راس دام در اسلام آبادغرب علیه تب برفکی واکسینه شدند

نخستین مجله انگلیسی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج رونمایی شد

پاورپوینت بهداشت فردی و اجتماعی و شاخصهای آن

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز کودک

اورژانس هوایی از 55 درصد مرگ مادران باردار جلوگیری کرد

ارتقاکیفیت پایان نامه های دانشجویان علوم پزشکی

مدیرکل سلامت شهرداری تهران: چاقی، کم تحرکی و استرس مردم تهران را گرفتار کرده است

آشنایی با کولونوسکوپی

مردان،قربانیان خاموشِ پوکی استخوان

روزانه حدود 50 تن پسماند در سلسله تولید می شود

اعلام برنامه های هفته ملی سلامت مردان در مه ولات

پزشکان مشهدی موفق به درمان بیماری ستون فقرات با روش جدیدشدند

10درصد دانش آموزان و دانشجویان اختلال اضطرابی دارند

اظهارنظرجنجالی پزشک معروف علیه فوتبالیست های ایرانی

زنان باردار مثبت اندیش و فرزندانی باهوش ریاضی بالا

خواب خوب بهترین دارو برای سرماخوردگی

ارتباط بین بیماری دیابت و آلزایمر چیست؟

راه های درمان سندرم خشکی چشم

گپی با زوج خیر سمنانی/ از بزرگ ترین لذت زندگی تا گریستن پای تخت احیا

تاکنون تخلف و مشکل خاصی در مورد سلامت گوشت های قرمز وارداتی یا داخلی به وجود نیامده است

سوالات مصاحبه استخدامی تامین اجتماعی سری هشتم

شناسایی مکانیسم سیستم ایمنی راهی برای پیشگیری و درمان آلرژی

سالانه هزار پیوند مغز استخوان در کشور انجام می شود

اصول ضدعفونی کردن بذر برنج

مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو: حمایت از شرکت های خصوصی سیاست اصلی سازمان غذا و دارو است

معاون وزیر بهداشت: بیش از یک چهارم جمعیت ایران چاقند/ فوت سالانه 300 هزار ایرانی به دلیل بیماری های غیرواگیر

پزشکان مشهدی موفق به درمان بیماری ستون فقرات با روش جدیدشدند

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز کودک

4علت عمده ایجاد صدا در فک | نشانه ساییدگی مفصل فک

مصرف زیاد سدیم می تواند موجب افزایش سرگیجه شود

پیشگیری از نفخ در نوزادان

فواید و مضرات نور خورشید برای کودکان

مصرف زیاد سدیم می تواند موجب افزایش سرگیجه شود

توصیه های برای پیشگیری از پیری پوست

عوامل اصلی مبارزه با کبد چرب

عوارض پوستی ناشی از خشکی هوا یکی از مشکلات سیستان و بلوچستان

ایران به 15 کشور رادیودارو صادر می کند

آنفلوآنزای خوکی نوعی آنفلوآنزای معمولی است/ خوددرمانیِ آنفلوآنزا ممنوع

زمان رسیدن اورژانس 16 دقیقه است

4 علت عمده ایجاد صدا در فک/ نشانه ای که می تواند مقدمه ساییدگی مفصل فک باشد

چگونه آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

سازمان دامپزشکی مسئول بررسی سلامت گوشت قرمز

آغاز مبارزه زمستانه مرکبات از اول اسفندماه

6 مهارت برای داشتن خانواده ای شاد

علائم نشان دهنده ی تغییرات هورمونی در خانم ها

داروهای گیاهی برای درمان پروستات

بسیاری پژوهش ها در مرحله توصیف مشکلات و ارائه آمار تمام می شوند

7 ماسک فوق العاده مخصوص مو های چرب

پای وزارت بهداشت به بازار گوشت قرمز باز شد

بررسی سلامت گوشت قرمز داخلی و وارداتی بر عهده سازمان دامپزشکی است/ تاکنون تخلف و مشکل خاصی در مورد سلامت گوشت های قرمز وارداتی یا داخلی به وجود نیامده است

توسعه اورژانس کشور در قالب طرح تحول

ایران در صدر جدول اختلالات روانی

سالمندان بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرند

روش های درمان خشکی چشم

تعداد پزشکان متخصص درمانگاه امام(ره) مهاباد به 55 نفر رسید

229 نفر در خلخال مورد حمله سگ های ولگرد قرار گرفتند

طرز تهیه خوراک زبان گاو با بشقاب آرایی

آنفلوآنزای خوکی نوعی آنفلوآنزای معمولی است

نوشابه خورهای حرفه ای حتما بخوانند!

بیمارستان پتروشیمی ماهشهر در خوزستان به تعزیرات معرفی شد

نیاز اورژانس کشور به کمک خیرین در تامین آمبولانس و تجهیزات داخل آمبولانس/ 330 پایگاه اورژانس کشور توسط خیرین ساخته شده است

سالیانه دو هزار پیوند کلیه در کشور انجام می شود/ نقش پر رنگ خیرین سلامت در ساخت بیمارستان و مراکز درمانگاهی

229 نفر در خلخال مورد حمله سگ های ولگرد قرار گرفتند

این گروه های خونی بیشتر در معرض سکته هستند

پای وزارت بهداشت به بازار گوشت قرمز باز شد

یک کد مخفی در مرکبات!

سالیانه دو هزار پیوند کلیه در کشور انجام شده است

ارتباط میان بیماری دیابت و آلزایمر چیست؟

واکنش به خبر تولید واکسنHIV: آیا ایدز واقعا واکسن دارد؟

سرپرست شبکه بهداشت و درمان خاش خبر داد افزایش 11 هزار متر مربع زیر ساخت های بهداشتی و درمانی در خاش

4علت عمده ایجاد صدا در فک/ نشانه ای که می تواند مقدمه ساییدگی مفصل فک باشد

دهها هزار بیمار سرطانی انگلیسی در انتظار درمان

درمان درد های استخوانی با این نان خوشمزه

چگونه آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

گیاهی شگفت انگیز و جادویی برای رفع استرس و خستگی

داروسازی در بین رشته های پزشکی رتبه اول انتشار مقالات را دارد

جادوی موسیقی در سلامت

جادوی موسیقی در سلامت