مطالب مرتبط:
تنها با مدیریت عرضه و تقاضا می توان بازار مسکن را متعادل کرد
توسط وزیر راه و شهرسازی مطرح شد جزییات جدید از ساخت 400 هزار مسکن/هدفگذاری متعادل کردن عرضه و تقاضا
تولید مسکن برای اقشار کم درآمد برنامه اصلی وزارت راه و شهرسازی
عرضه و تقاضا در بخش مسکن متعادل نیست
آتش بازار مسکن را چه کسی شعله ور می کند/ تعادل در عرضه و تقاضا راهکار کنترل بازار مسکن است/ طمع دلالان عامل اصلی گرانی قیمت مسکن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 دی 1397 ساعت 14:012019-01-20اقتصادي

تنها با مدیریت عرضه و تقاضا می توان بازار مسکن را متعادل کرد/ تولید برنامه محور مهم ترین راه کار توازن در بازار مسکن


وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب بر شفاف سازی در سیاست های مسکن کشور اهتمام ویژه دارند گفت: با توجه به اینکه خط تولید مسکن در کشور مطلوب نیست باید با مدیریت عرضه و تقاضا بازار مسکن را متعادل کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در جلسه هم اندیشی با کانون انبوه سازان ایران با اشاره به اینکه باید بین دولت، مردم و بخش خصوصی در حوزه مسکن اعتمادسازی به وجود آید تصریح کرد: اگر اعتمادسازی صورت گیرد به تبع آن برندسازی در این حوزه اتفاق خواهد افتاد و بعد از برندسازی در حوزه مسکن شاهد ایجاد شرکت های توانمند معتبر خواهیم بود که می توان به آن ها تکیه کرد.

وی با یادآوری اینکه درگذشته نه چندان دور شاهد شرکت های ساختمان سازی صوری و فاقد صلاحیت بوده ایم افزود: همه به خاطر داریم که درگذشته برخی از شرکت های صوری و بدون صلاحیت مبادرت به جمع آوری پول مردم می کردند و با پیش فروش واحدهایی که هرگز ساخته نمی شدند به اعتماد عمومی در این حوزه خدشه وارد کردند و لطمات سنگینی را به قشر مهندسی و ساخت وساز ایران وارد آوردند.

اسلامی بابیان اینکه باید با تعاملات سازنده بین دولت، بخش خصوصی و مردم دوباره اعتماد عمومی را باصداقت و امانت داری جذب کنیم اظهار کرد: در این صورت است که شاهد یک روند فعال برای ساخت وساز مسکن خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه به عنوان وزارت راه و شهرسازی وظیفه قانونی در برابر ساخت مسکن ندارد، تصریح کرد: ما در ساخت مسکن وظیفه قانونی نداریم بلکه باید در حوزه مسکن بالاتر و قوی تر از ساخت وارد شویم و وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی فراهم کردن زمینه برای خانه دار شدن مردم و تعادل بخشی عرضه و تقاضا مسکن در بازار است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه فقط با سیاست ها و برنامه های درست و اصولی می توان به عرضه و تقاضای بخش مسکن تعادل بخشید افزود: باید به صورتی تعادل در بازار مسکن صورت گیرد که باعث برقراری مناسب چرخ تولید در این حوزه شود و اقشار مختلف با سبد درآمدی مشخص بتوانند در یک بازه زمانی تعیین شده مسکن خود را ابتیاع کنند.

اسلامی با انتقاد از تولید مسکن لوکس و فوق لوکس در کشور افزود:تولید این قبیل از مسکن باعث تله سرمایه گذاری در کشور شده و کمکی نیز به تولید مسکن نخواهد کرد زیرا طبق آنالیزهای صورت گرفته در پایتخت و کلان شهرها از دهک 8 به پایین نمی توانند خانه مناسبی برای خود بدون آنکه یک فرمول و یا شرایط ویژه ای وجود داشته باشد، ابتیاع کنند.

وی ادامه داد: البته در برخی از شهرهای کوچک تر این فاصله به دهک های 5 به پایین می رسد و آن هم بستگی به محل استقرار و شرایط استانی دارد.

وزیر راه و شهرسازی توازن در بازار مسکن تولید برنامه محور را مهم ترین راه کار برای مقابله با این امر دانست و تصریح کرد: با به کارگیری چنین روندی سازندگان نیز می توانند امیدوار باشند که در یک بستر زمانی مشخص گردش سرمایه شان صورت گرفته و خواب سرمایه نخواهند داشت و به این ترتیب چرخه تولید همیشه در گردش خواهد بود.

اسلامی بابیان اینکه رهبر معظم انقلاب و شخص رییس جمهور هر دو بر شفاف سازی در سیاست های مسکن تأکید داشته اند افزود: باید تلاش شود تا برنامه های منتج شده از برنامه ریزی های شفاف و دقیق در این حوزه توسط بخش خصوصی به اجرا گذاشته شوند.

وی نکته حائز اهمیت این روزها را اتمام پروژه های نیمه تمام در حوزه مسکن خصوصاً مسکن مهر که باعث چشم انتظاری مردم شده است دانست و گفت:برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی اعلام شده است که طبق آن باید سالانه 500 هزار واحد به عنوان پیش قراولان این طرح ساخته شوند زیرا تحلیل های آماری نشان می دهد که کشور در حوزه مسکن های روستایی و شهری سالانه به 900 هزار واحد نیاز دارد.

خانه دار کردن مسکن اولی ها اسلامی با اشاره به اینکه خانه دار کردن مسکن اولی ها به سادگی نخواهد بود افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است که تا پایان دولت 100 هزار واحد در بافت فرسوده ،200 هزار واحد در شهرهای جدید و 100 هزار واحد در شهرهای زیر 50 هزار نفر ساخته شوند.

وی وظایف 4 ارگان وزارت راه و شهرسازی را برای اجرایی کردن این برنامه تشریح کرد و گفت: برای اجرایی کردن این طرح باید معاونت امور مسکن و ساختمان پیش بینی، برنامه ریزی، جهت دهی و تنظیمات اقدامات رگلاتوری را صورت دهد که هدایتگر برنامه در سطح دیوانی و کلان ملی است.

عضو کابینه دولت وظیفه سازمان ملی زمین و مسکن را عرضه زمین برای این طرح خصوصاً در بافت فرسوده دانست و افزود: بر اساس اهداف و مقررات خوب پیش بینی شده در طرح بازآفرینی شهری چرخش زمین های دولتی و سکونت افراد بومی در خانه های نو باعث افزایش اعتماد عمومی و چرخش کار در یافت های ناکارآمد شده و روند بازآفرینی تولید مسکن را تسریع خواهد کرد.

اسلامی به تشریح وظایف شرکت ملی بازآفرینی شهری در رابطه با طرح احداث 400 هزار واحد پرداخت و گفت: شرکت ملی بازآٰفرینی با شیوه چرخش زمین برای احیا و باززنده سازی بافت تاریخی دارای ارزش با بهره گیری از تغییر کاربری ها باید اقدام کند و اگر بافت فاقد ارزش در این محلات وجود دارد که دارای مشکلات خاصی است تخریب و نوسازی شود زیرا نباید اجازه دهیم که مرکز شهرهای ما تهی و ویران شده و فرهنگ شهری و محلی از بین برود.

وی ادامه داد: 100 هزار واحد نیز به بنیاد مسکن سپرده شده است تا در مکانی که حاشیه نشینی دارد مستقر شود زیرا ما بر این باور هستیم که خسارات حاشیه نشینی کمتر از زلزله و سیل نیست به همین منظور در ابتدا تصمیم بر آن شده است تا رفع حاشیه نشینی در استان های سیستان بلوچستان و خوزستان شروع شود تا قدرت کارفرمایی نیز در این استان ها ارتقا یابد.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه دیگر سازمان درگیر در این طرح شرکت عمران شهرهای جدید است افزود: باید ساخت در شهرهای جدید از همین امسال آغازشده و هرچه سریع تر قراردادهای احداث بین دو طرف به امضا برسند.

وی با تأکید بر اینکه سیاست ما این است که برای هرگونه سیاست گذاری و طرح ریزی در حوزه مسکن از مشورت فکری بخش خصوصی به صورت عملی استفاده کنیم گفت:به همین منظور شورای سیاست گذاری مسکن را که چندین سال معلق مانده بود دوباره تشکیل دادیم و با تیم جدید حوزه مسکن در حال هدف گزاری برای این حوزه هستیم تا با همگرایی هرچه بیشتر بتوانیم با دعوت از تشکل ها و انجمن های تخصصی از ظرفیت آن ها استفاده کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه دستور تشکیل ستادهای بازآفرینی استانی و وظایف استانداران در موضوع بازآفرینی به آن ها ابلاغ شده است گفت:علاوه بر آن به استان ها گفته شده است که شورای مسکن خود را باید به صورت مستمر تشکیل دهند و از ظرفیت انبوه سازان در این مسئله غافل نشوند.

وی افزود: شورای عالی معماری و شهرسازی نیز باید در این حوزه ما را همراهی کرده و با برنامه ریزی طبق قانون تسهیلگری را برای توسعه عمران در شهرها و شکل گیری برنامه توسعه مسکن از حرکت مخرب و بارگذاری بی رویه جلوگیری کند.

وزیر راه و شهرسازی به مدل اعتباری دولت برای تأمین مصالح ساختمانی نیز اشاره کرد و گفت: با این مدل می توان مصالح ارزان قیمت را در اختیار سازندگان قرارداد تا قیمت تمام شده ساختمان سازی پایین آمده و متقاضی کم درآمد صاحب خانه شود.

اسلامی بابیان اینکه مدل افزایش وام به دلیل تورم زایی نمی تواند حرکت مناسبی برای خانه دار شدن اقشار کم درآمد باشد افزود: باید به تولیدکنندگان مصالح نیز کمک کرد و با ایجاد یک بازار تهاتری بین تولیدکنندگان و سازندگان مسکن قیمت ساخت را کاهش داد که درنتیجه آن قیمت تمام شده پایین آمده و سپس با یک سود متعارف ساختمان ساخته شده به متقاضی واگذار شود.

وی یکی از راهکارهای سرمایه گذاری را استفاده از ظرفیت وجوه اداره شده برای پشتوانه ساخت مسکن دانست و تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده علاوه بر اینکه به وجوه اداره شده وزارت راه به عنوان یک راهکار برای تأمین تسهیلات ساخت توجه شده، اعتباراتی برای ساخت وساز توسط بخش خصوصی نیز در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه تمامی قوانین حمایتی مانند رفع موانع تولید و غیره که به حمایت از بخش خصوصی می پردازند در این وزارتخانه توجه ویژه خواهد شد گفت: ارتباط ما با وزارت کشور و شهرداران خوب است و عزممان جزم است تا به یاری همدیگر تولید مسکن در کشور شکل بگیرد زیرا در این سال ها مردم به اندازه کافی رکود و تورم را احساس کرده اند و باید امروزه این مشکلات با همکاری بیشتر بین دولت و بخش خصوصی حل شود.

اسلامی در پایان به موضوع صادرات خدمات فنی و مهندسی پرداخت و گفت: باید به سرعت وارد بازار سوریه شد تا دیگر رقبا این بازار را اشباع نکرده اند، از شما دعوت می کنم تا در سفر آتی برای مذاکره با بخش خصوصی کشور سوریه ما را همراهی کنید.


کلید واژه ها: مسکن - وزارت راه و شهرسازی - بازار مسکن - تولید - شهرسازی - وزارت راه - بازار - صورت - اسلامی - وزیر راه و شهرسازی - مردم - کشور - وظیفه - وزارت - رهبر معظم انقلاب - دولت - برنامه - صلاحیت - مدیریت - سرمایه گذاری - ساختمان سازی - کابینه دولت - ایران - لوکس - خانه - خانه دار - وزیر راه - ساختمان - سرمایه - انتقاد

آخرین اخبار سرویس:
بهمن پربارش ترین ماه سال 97 شد+جدول

توزیع شکر دولتی برای شیرینی پزی ها و صنایع شکلات

احتمال کمبود 40 درصدی آب شرب مشهد در سال آینده

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم مطرح کرد سرمایه گذاری 4500 میلیارد تومانی در بخش صنعت قم

جدول قیمت خودروهای کیاموتور در بازار

تداوم سیر صعودی طلا در هفته جاری

سازمان حمایت سرگرم برگزاری همایش میلیاردی

تشدید رکود در بازار لوازم خانگی؛ مشتری در بازار نیست

گرانی جولان می دهد؛ سازمان حمایت سرگرم برگزاری همایش میلیاردی

از دپوی 17 هزار تن گوشت در گمرک شوکه شدیم

میزان عیدی کارگران در 10 سال اخیر/اینفوگرافی

شرکت فلای.بی.ام.آی انگلیس در اثر برگزیت ورشکست شد

افتتاح فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

تولید اوپک 797 هزار بشکه کاهش یافت

صادرات گوشت مرغ ممنوع می شود

آقایان در وزارت صنعت آسوده بخوابند؛ پراید 46 میلیون تومان شد

مزایای بورس کالا قابل قیاس با بازارهای غیرمتشکل نیست

افق در بورس کشف قیمت شد

کاهش 60 درصدی تورهای خروجی از کشور/ایراد فروش ویزای تک توسط آژانس

شاخص بورس 196 واحد افت کرد

درج دو نماد معاملاتی در تابلوی ب بازار پایه فرابورس

جزییات بازار لوازم خانگی ایران

اروپا به دنبال افزایش مبادلات تجاری با ایران به یورو

واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد

مشکلات تجار خراسان شمالی بررسی شد مشکلات زیرساختی در انتقال پول و طلب های بسیار تاجران خراسان شمالی

در سال جاری 31 هزار و 893 کیلوگرم فرآورده های پروتیینی در زنجان معدوم شد

سکه 61 هزار تومان، دلار350 تومان بالا رفت

تست فنی و بررسی خودروی بی وای دی اس 6

افت 8.8 درصدی تولید خودرو در آمریکا

کسب درآمد 5600 میلیاردی از ترخیص خودرو با وجود ممنوعیت واردات

بیانیه گام دوم انقلاب، راهبرد ما در صنعت خودرو است

قیمت خودرو امروز 1397/11/27

نیم نگاهی بر مزایا و معایب کارت های بانکی

گرانی های گران بار

یادداشت میهمان به گلخانه دلخوش نباشیم/ مدیریت، حلقه مفقوده ورزش ایران

فاصله 100 میلیارد دلاری ناتویی ها با بودجه درخواستی ترامپ

مدیر جهاد کشاورزی رزن خبر داد پرداخت 14 میلیارد تومان تسهیلات توسعه روستایی در بخش کشاورزی

شهردار تویسرکان مطرح کرد بهره برداری از المان شهدای گمنام تپه نورالشهدا در تویسرکان

دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه خبر داد: استرداد اموال ربوی به ارزش 9 میلیارد و 770 میلیون به مالک اصلی در ابرکوه

میانگین افزایش حقوق؛ 20 درصد

چگونه جلسات کاری را بهینه تر کنیم؟

سمند 10 میلیون تومان گران شد

زمان ترخیص مجروحان حادثه تروریستی زاهدان

هیوندای سوناتا 2020 با طراحی متفاوت از راه می رسد

دندان پزشکان در صف یک دارو افزایش قیمت «کارپول» دندان پزشکان را بی حس کرد

گفت وگوی تصویری فارس با وزیر اسبق صنعت غضنفری: مسئولان باید جمله «تحریم ها شکست پذیر است» را هر روز تکرار کنند

در تشریح محورهای مخالفت با بودجه 98 مطرح شد ضرورت اصلاح رویکرد ارزی/ افزایش 20 درصدی حقوق کافی نیست

بازار داغ خودروهای کارکرده خارجی

سکه 60 هزار تومان گران شد/ هر گرم طلا به 386 هزار تومان رسید

فراز و فرود قیمت ها در صرافی های بانکی

سپرده های مردم در بانک ها باید صرف تولید و اشتغالزایی شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/27

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/11/27

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/27

نقش مؤثر فولاد مبارکه در مسؤولیت های اجتماعی

میانگین افزایش حقوق در سال آینده 20 درصد است

معاون مدیرعامل ایران خودرو در بازاریابی و فروش: تحویل روزانه خودرو را آغاز کردیم

تشدید معضل کمبود سرمایه در گردش در واحدهای تولیدی سمنان

کاهش 10 درصدی سفته و برات واخواست شده در تهران

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/27

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز یکشنبه 28 بهمن 97 + تغییرات

فال روزانه یکشنبه 28 بهمن 1397

قالیباف درباره حواشی پیرامون عروسی فرزندش توضیحاتی داد

طهماسب مظاهری: فاصله بین حجم اسکناس و رشد اقتصادی باعث تورم و گرانی شده است

ایران خودرو تحویل روزانه خودرو را آغاز کرد

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد نقش مؤثر فولاد مبارکه در مسؤولیت های اجتماعی

قیمت مرغ از 15 هزار تومان گذشت

افزایش کم سابقه حجم آب سد کارون3

بازدید سهراب گیلانی و معاون وزیر صمت از شرکت پرشین کلر شوشتر

آنکارا از خرید سامانه اس-400 عقب نخواهد نشست

نگاهی به عیدی کارگران در 10 سال اخیر +اینفوگرافی

سس سنتی گوجه فرنگی! + تصویر

آغاز فعالیت منطقه ویژه اقتصادی بانه از سال 98

از افزایش اعتبار توانبخشی بهزیستی تا خطرهای ریزش یک کوه

افزایش هزینه های جاری کشور به 54 هزار میلیارد تومان

هلاکت ده ها مزدور سعودی در جیزان

احداث بندر خشک در کرمانشاه به تصویب رسید

احداث بندر خشک در کرمانشاه به تصویب رسید

بندر امام یکشنبه با قطعی آب مواجه است

بانک ها در چارچوب قانون مصوبات را به درستی عملیاتی کنند

سکه 61 هزار تومان، دلار 350 تومان بالا رفت

احداث بندر خشک در کرمانشاه به تصویب رسید

باید از مزیت های اقتصادی کشور بدرستی استفاده کرد

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت مادر شهیدان سلیمانیان

ویزیت و توزیع داروی رایگان در روستای قلی

بانک ها در چارچوب قانون مصوبات را به درستی عملیاتی کنند

از افزایش اعتبار توانبخشی بهزیستی خطرهای ریزش یک کوه

روابط اقتصادی سریلانکا با یزد توسعه می یابد

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو از گرانی خودرو انتقاد کرد

سیاست جدی دولت از زبان واعظی

فعالیت منطقه ویژه اقتصادی بانه، از ابتدای سال آینده

تداوم تولید کالای ایرانی با حمایت مردم و مسئولین

دو انتصاب جدید در ایدرو

تولید اوپک در ماه ژانویه 797 هزار بشکه کاهش یافت

افزایش قیمت گل در راه است

بانک ها در چارچوب قانون مصوبات را به درستی عملیاتی کنند

بندر امام یکشنبه با قطعی آب مواجه است

افزایش اختیارات بانک ها در استان ضرورت دارد

حراست و احیا منابع طبیعی از اولویت های کاری جهاد کشاورزی است

آغاز تحویل روزانه محصولات ایران خودرو

تنها با مدیریت عرضه و تقاضا می توان بازار مسکن را متعادل کرد/ تولید برنامه محور مهم ترین راه کار توازن در بازار مسکن

تنها با مدیریت عرضه و تقاضا می توان بازار مسکن را متعادل کرد/ تولید برنامه محور مهم ترین راه کار توازن در بازار مسکن