مطالب مرتبط:
ادامه شرایط کنونی برای حفظ ایران در برجام قابل دوام نیست
ادامه شرایط کنونی از سوی اروپا برای حفظ ایران در برجام قابل دوام نیست
محسن هاشمی: در شرایط کنونی اختلاف و سوء استفاده و ناکارآمدی از پشت خنجر زدن به کشور است / آمریکا پیش از برجام قدرت ها را علیه ایران با خود همراه کرده بود / دوقطبی امروز نظام بین الملل حتی از دوقطبی مخالفت با جنگ خلیج فارس هم فراتر است
باید مشتریان خود را در شرایط کنونی حفظ کنیم/برجام، باعث بازگشت مشتریان قدیمی در حوزه بین الملل شده بود
حفظ شرایط کنونی از سوی اروپایی ها برای حفظ ایران در برجام قابل دوام نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 دی 1397 ساعت 21:322019-01-18سياسي

ذاکریان: در سپتامبر 2019، به شرط تداوم شرایط کنونی، باید برجام را به آتش کشید


اگر در یک فرصت تعیین شده و ضرب العجل مشخص (مثلا تا سپتامبر سال جاری میلادی) برای انجام تعهدات دیگر اعضاء، مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی ایران به این یقین برسند، - " مهدی ذاکریان بر این باور است: اگر در یک فرصت تعیین شده و ضرب العجل مشخص (مثلا تا سپتامبر سال جاری میلادی) برای انجام تعهدات دیگر اعضاء، مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی ایران به این یقین برسند، تاکید دارم به این یقین برسند که هیچ گونه تلاش و تعهدی از سوی کشورهای حاضر در برجام برای حمایت از تهران در برابر تحریم ها انجام نمی شود، باید برجام را به آتش کشید.

عبدالرحمن فتح الهی- دیپلماسی ایرانی –26 دی ماه (چهارشنبه هفته جاری)، سومین سالگرد اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام بود.

اما در سایه این واقعیت که ماه می سال 2018 میلادی (اردیبهشت 1397) دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا دستور به خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های اقتصادی ایران گرفت، بسیاری از کارشناسان نسبت به آینده توافق هسته ای چندان خوشبین نیستند، به خصوص که اتحادیه اروپا در اجرایی کردن ساز و کار ویژه مالی خود برای حمایت از تهران در قبال تحریم های آمریکا تعلل های بسیار زیادی داشته است که سبب شده آینده این سند همکاری با ابهامات جدی روبه رو باشد.

دیپلماسی ایرانی برای بررسی آینده برجام در ورود به چهارمین سال حیات سیاسیش، گفت وگویی را با مهدی ذاکریان، کارشناس و پژوهشگر حقوق بین الملل، مدرس و محقق در بنیاد دانشگاهی اروپا - بروکسل، موسسه مطالعات اسلام معاصر دانشگاه لایدن، دانشکده حقوق و مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه پنسیلوانیا، موسسه دانشگاهی اتحادیه اروپا و همچنین استاد مدعو دانشکده حقوق دانشگاه پنسیلوانیا، عضو هیات تحریریه فصلنامه Relacions Internationales دانشگاه کورتابیا و بوینس آیرس ترتیب داده است که در ادامه می خوانید:با توجه به اینکه در سومین سالگرد توافق هسته ای با 1+5 موسوم به برجام هستیم.

از نگاه شما این سند دیپلماتیک در تاریخ سیاست خارجی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟من در همان روزهای ابتدایی انعقاد برجام نزدیک به دو سال و نیم پیش توافق هسته ای را به کنگره وین در 1815 میلادی تشبیه کردم که این کنگره وین بعد از سال ها جنگ، خشونت و نزاع به واسطه دیدگاه هژمونیک و اقتدار طلب ناپلئون بناپارت شکل گرفته بود در نهایت موجب نواخته شدن ندای صلح در قاره سبز شد و در سال 1815 در کنگره وین دیپلماسی بر جنگ پیروز شد.

آن چه در سال 2015 در وین روی داد به فاصله دو قرن دقیقا تکرار پیروزی دیپلماسی از جنبه دیپلماسی ایرانی بر نگاه جنگ طلبانه و هژمونیک قدرت های جهانی بود.

با توجه به این نکات من در یک ارزیابی کلی معتقدم که مجموعه فعالیت های دیپلماتیک با یک تیم زبده به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه توانست در نزدیک به دو سال مذاکرات فشرده و کش و قوس های فراوان، سندی را در تاریخ دیپلماسی ایران منعقد کند که از یک سو بر حقانیت توان هسته ای ایران مبتنی بر دانش داخلی و به رسمیت شناختن حق غنی سازی از سوی جامعه داخلی تاکید داشت و از آن سو توانست کشورهای اروپایی، روسیه، چین و به خصوص ایالات متحده آمریکا را از نگرانی ها در خصوص پرونده هسته ای ایران آسوده کند، به گونه ای که اکنون پس از گذشت سه سال و ارائه چندین گزارش متعدد از سوی گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک گزارش و یک خط بر فعالیت های مشکوک هسته ای ایران و یا تخطی تهران از تعهدات خود اشاره نکرده است.

این نشانه بارز پیروزی دیپلماسی ایرانی در طول این سه سال بوده است و این یک نگاه برد برد به شرایط بود شرایطی که در آن تضاد منافع بازیگران و کشورها در اوج بود و این نشان می دهد که هنر دیپلماتیک کشور توانسته مانند کنگره وین در 1815 شرایط را با استفاده از دیپلماسی هوشمندانه و منعطف به سمت ایران به چرخاند و امروز پس از گذشت گذشت سه سال باز هم بر این باورم که آنچه در سال 2015 میلادی در وین رویداد یک اتفاق بی نظیر و حتی کم نظیر در تاریخ دیپلماسی تاریخ دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بلکه در تاریخ دیپلماسی ایران است.

با خروج ماه می سال 2018 میلادی می توان گفت برجام از حیز انتفاع برای ایران خارج شد؟ ببینید مسئله را باید به درستی مطرح کرد.

منافع ایران با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای در طول این مدت نادیده گرفته شده است، نه با تهعد تهران به برجام.

اتفاقا این مسئله هم بر اهمیت و قدرت برجام صحه گذاشته است.

چون برجام از همان روز ابتدایی حیاتش تا به امروز همواره تاکید جدی بر حفظ منافع ایران در همه ابعاد دارد.

این ترامپ است که با رفتارهای خلاف عقلانیت دیپلماتیک مانع رسیدن منافع برجامی به تهران شده است.

چرا ما به اشتباه برجام را مقصر تمامی شرایط و مشکلات امرزو کشور می دانیم.

به جای مقصر جلوه دادن توافق هسته ای باید تزویر آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی پایه و اساس مشکلات کشور به واسطه فشارهای تحریمی دانست.

در این راستا علاوه بر مانع شدن برای رسیدن به منافع اقتصادی و تجاری برجام به کشور، واشنگتن به همراهی تل آویو و ریاض، تلاش های جدی برای برخورد دیگر بازیگران و کشورهای جهانی با ایران را دارد.

البته تهران نیز از طریق برخی مجاری مانند دیوان دادگستری بین المللی اقامه دعوایی علیه ایالات متحده داشت که خوشبختانه به پیروزی و در اصل به حقانیت جمهوری اسلامی ایران در برابر رفتارهای ظالمانه و یکجانبه ایالات متحده آمریکا انجامید.

برای روشن تر شدن مسئله باید چند نکته را یادآور شد.

ما در ماه می سال 2018 میلادی شاهد بد عهدی آشکار کاخ سفید در سایه دستور خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده از توافق هسته ای بودیم.

اما در این خصوص دو نکته را باید خاطر نشان کرد؛ اول این که خروج واشنگتن از توافق هسته ای به عنوان یکی از امضا کنندگان آن، تنها به انزوای این کشور در جامعه جهانی انجامید، چرا که ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تمامی اعضای این سازمان موظفند که در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک مناسبات و روابط خود را آغاز کرده و آن را ادامه دهند.

پس اقدام ماه می سال گذشته میلادی دونالد ترامپ، تنها و تنها به انزوای ایالات متحده در جهان منجر شد.

اتفاقا نشست سپتامبر سال گذشته میلادی برای محکوم کردن ایران در شورای امنیت که با بازیگردانی خانم نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد برگزار شد به انتقادهای جدی دیگر اعضای شورای امنیت به آمریکا در سایه خروج واشنگتن از توافق هسته ای و تمجید از حسن رفتار و حسن نیت سیاسی و دیپلماتیک تهران برای تداوم تعهدات برجامیش منجر شد.

این مصداف بارز شکست و انزوای جهانی آمریکا بود.

از سوی دیگر نکته مهمتر ناظر بر این واقعیت است که با خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، توافق هسته ای از هم نباشید و این نشان می دهد که استخوان بندی و ستون فقرات متن این توافق از ابتدا درست و محکم چیده شده است، به گونه ای که با خروج ایالات متحده آمریکا این این سند ملغی نشد، بلکه در یک قالب جدید با 1+4 به حیات سیاسی و دیپلماتیک خود ادامه داد.

چون با خروج آمریکا و یا هر یک از اعضای حاضر، برجام می تواند باز به حیات خود ادامه دهد؛ تنها و تنها با خروج تهران است که برجام از کارکرد و اعتبار خود ساقط می شود و این نشان دهنده اهمیت، جایگاه و نقش تهران در این توافق هسته ای است.

چرا که در سایه یک هوشمندی دیپلماتیک سندی را در جامعه جهانی تنظیم و تدوین کرده ایم که بقا و حیات آن تنها با حضور و یا عدم حضور تهران معنی پیدا خواهد کرد.

این می تواند اهرم فشار جمهوری اسلامی ایران برای برخورداری از منابع توافق هسته ای باشد، به گونه ای که اکنون دیگر فقط برجام که می تواند حرف اول و آخر را بزند.

چون نکته مهم دیگر در سایه هوشمندی دیپلماتیک ایران در این مهم بازمی گردد که در سایه مذاکرات با 1+5 و طرح 1+4 این نکته را متذکر شدیم که با ملغی شدن برجام هیچ مذاکره جدیدی و یا هیچ اصلاح دیگری در برجام صورت نخواهد گرفت.

هم اکنون امنیت اروپا و حتی چین و روسیه و ایالات متحده به بقای توافق هسته ای باز می گردد، حتی با در نظر داشتن این مسئله که دونالد ترامپ از برجام خارج شده است.

حوزه تخصصی شما در حقوق بین الملل باز گردیم.

بسیاری از کارشناسان سیاسی و حتی حامیان برجام معتقدند که اگر تیم دیپلماسی ایران در آن زمان برای اجرایی شدن توافق هسته ای عجله نمی کرد و برجام را در مجلس اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی، مجلس نمایندگان و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا، مجلس چین، روسیه و مجلس شورای اسلامی ایران به صورت قانون در می آورد، دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا با فراغ بال در ماه مه 2108 توان خروج از برجام را نداشت.

ارزیابی شما در این خصوص چیست؟زمانی می توان به این مسئله و یا به قول برخی خلاء سیاسی و دیپلماتیک از جانب تیم ایرانی خرده گرفت که برجام به عنوان یک پروتکل و عهدنامه دو یا چندجانبه میان اعضاء تعریف شده باشد، در صورتی که اساساً برجام یک سند همکاری است.

هر چند که در مجلس شورای اسلامی ایران و نیز در کنگره ایالات متحده نیر برجام مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم بر آن بود که این سند به صورت قانونی مورد تایید کشورها قرار گیرد.

اما فارغ از این مسئله خود برجام به تضمین قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل رسیده است و در سایه این قطعنامه همه کشورهای جهان که عضو سازمان ملل متحد هستند، موظفند، تأکید دارم موظفند که هرگونه رابطه و همکاری سیاسی، دیپلماتیک و به خصوص اقتصادی - تجاری با ایران داشته باشند.

اتفاقا در سایه همین مسئله و عهدنامه مودت ایران و آمریکا بود که تهران توانست در اقامه دعوای خود علیه آمریکا در دیوان دادگستری بین المللی به پیروزی برسد و به صدور قرار موقت به نفع ایران منجر شود.

پس خدای ناکرده کم کاری و خلایی از طرف تیم دیپلماتیک ایران صورت نگرفته است.

اگرچه اگر برجام در مجلس اعضای حاضر در این سند به صورت یک قانون در می آمد، تضمین های بیشتری برای تعهد به آن از طرف کشورها وجود داشت.

البته باز اگر این اتفاق صورت می گرفت، نمی توانستیم تضمین جدی بدهیم که دونالد ترامپ رفتارهای امروز را تکرار نمی کرد.

چراکه او از هر گونه منطق و شعور سیاسی و دیپلماتیک کاملا به دور است و احتمال دارد حتی قوانین مصوب را هم نادیده بگیرد، کما این که در مدت دو سالی که زمامداری کاخ سفید را برعهده داشته است بارها این رفتارها را از او دیده ایم.

ولی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و بازگشت تحریم هاو فشارها ایالات تمحده اکنون تهران در یک نوع سکون و فریزر سیاسی قرار دارد.

از یک سو هم چنان باید خود را متعهد به برجام بداند و از سوی دیگر باید تهدیدها، تحریم ها و فشارهای آمریکا را نیز تحمل کند.

آیا با این وصف در سومین سالگرد انعقاد برجام، باز می توان به آینده این توافق نگاه داشت؟ بگذارید دوباره مسئله را روشن کنم.

اگر از من سوال شود که خروج ایالات متحده آمریکا از برجام باعث ایجاد فشار، تحریم و مشکلات معیشتی و اقتصادی داخلی ایران شده، بله من هم بر این واقعیت تاکید دارم این واقعیت انکار ناپذیر امروز ما است و حتی امکان دارد که فشارها روز به روز در ایران بیشتر هم بشود.

اما اگر از من سوال شود که مشکلات اقتصادی و سیاسی کنونی کشور به واسطه تعهد ایران به برجام روی داده، اساساً چنین مسئله ای غیر قابل باور است.

اتفاقا ما با حضور و تداوم تعهد خود به برجام است که می توانیم منافع خود را با همکاری بین المللی پیش ببریم.

با در نظر گرفتن خروج ترامپ از برجام هم باید گفت که حتی خود ایالات متحده آمریکا با برجام مشکلی نداشت.

بلکه مشکا آنجا بود که کاخ سفید انتظار داشت که ایران باید سیاست هژمونیک واشنگتن را بپذیرد، اما تهران با یک استقلال طلبی مثال زدنی خود هیچ گاه حاضر به پذیرش این مسئله نخواهد بود.

لذا ما باید با حضور در برجام و گسترش همکاری های بین المللی، آمریکا را در سایه بدعهدی هایش در انزوا قرار داده؛ نه این که شرایط را برای اجماع جهانی علیه خود با خروج از توافق هسته ای شکل دهیم.

البته در کنار تمام این نکاتی که اشاره شد باید این را هم اضافه کنم که ما برای رسیدن به منافع خود در برجام در سایه همکاری با 1+4 ضرب الاجل مشخصی را برای عملیاتی شدن تعهدات کشورهای حاضر در توافق هسته ای به خصوص طرف های اروپایی اعلام کنیم.

یقینا نمی توان تا ابد این شرایط را ادامه داد.

پس باید در یک نقطه حساس فرصت کوتاه و مشخص شده ای را برای تعهدات برجامی دیگر اعضا مشخص کرد.

لذا رفتار کنونی تهران رفتاری مبتنی با همکاری های داوطلبانه ذیل N.

P.

T و سازمان بین المللی انرژی اتمی است.

اگر قرار به خروج از برجام باشد، ایران به روشنی و جدیت مسیر آینده خود را خواهد پیمود.

پس تکلیف ایران روشن است.

این طرف های برجامی هستند که باید تکلیف خود را در قبال توافق هسته ای روشن کنند.

البته باز تاکید دارم در این برهه حساس باید منطق و انعطاف دیپلماتیک و سیاسی از طرف ایران در دستور کار قرار گیرد.

اگر روی سخن شما به اتحادیه اروپا است، اکنون کشورهای مانند آلبانی، لهستان و مجارستان در کنار ایتالیا، اتریش، هلند و غیره سازه همنوایی با آمریکا کوک کره ادند.

به گونه ای که مشاهده اخراج دیپلمات های خود از تیرانا بودیم و ماه فوریه هم شاهد برگزاری نشست ضد ایرانی در ورشو هستیم.

در این راستا می توان گفت اتحادیه اروپا دوپاره در قبال برجام دوپاره شده است؟ بله من هم معتقدم که اکنون کشورهای اروپای شرقی عزم جدی برای همراهی با آمریکا در قبال ایران و توافق هسته ای دارند و در حال برنامه ریزی برای ایحاد تله های سیاسی و امنیتی در قبال تهران هستند، لذا باید هوشمندی دیپلماتیک را در این خصوص به اوج رساند.

البته تاکید می کنم که کشورهای اروپایی با شناختی که از تهران دارند به این باور رسیده اند که تهران در این برهه حساس هیچ گاه به اقداماتی برای تحت الشعاع قرار دادن منافع خود در قاره سبز انجام دست نخواهد زد.

لذا اگر اتهامات ما از طرف دانمارک، هلند، آلمان و آلبانی درست بود، یقین بدانید اتحادیه اروپا و تمام 28 کشور عضو آن سفرای خود را از ایران فرا می خواندند، کما این که در گذشته هم دست به این کار زده اند.

لذا اگر اکنون چنین اتفاقی روی نداده نشان از این دارد که تمام اتهامات ناشی از برنامه ریزی های سرویس های امنیتی ایالات متحده آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای بدنامی ایران است.

نکته مهم دیگر به این مهم بازمی گردد که اگرچه نشست ضد ایرانی ورشو می تواند بستری برای اجماع جهانی باشد، اما از آن سو این مسئله یک شکست سیاسی و دیپلماتیک برای ایالات متحده آمریکا است، چرا که اگر این مسئله یک پیروزی بود، اتفاقاً باید ایالات متحده آمریکا ابتدا به ساکن یک کنفرانس را برای اجماع جهانی علیه ایران شکل می داد و بعد اقداماتی را علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می داد، اما اکنون برعکس شده است؛ اول ترامپ از برجام خارج می شود و تحریم های خود علیه ایران باز می گرداند و زمانی که می بیند در انزوای جهانی قرار گرفته و تهران در سایه تحریم ها کماکان به حیات خود ادامه می دهد، مجبور شده برای توجیه اقدامات خود و نیز یارکشی علیه ایران دست برگزاری کنفرانس در ورشوی لهستان بزند.

این نشانه بارز شکست سیاست های آمریکا در قبال ایران است.

برخی معتقدند که برای ایجاد تحریک در کشورهای اروپایی در خصوص عملیاتی کردن سازوکار ویژه مالی باید تعدادی از موارد برجامی از جانب تهران به حالت تعلیق درآید.

ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ من به نظر تمامی کارشناسان احترام می گذارم.

اما معتقدم که باید پاسخ نهایی و تکلیف برجام باید از سوی مقام معظم رهبری تعیین شود.

اما از نگاه من اگر در یک فرصت تعیین شده و ضرب الاجل مشخص برای انجام تعدات دیگر اعضاء، مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی ایران به این یقین برسند، تاکید دارم که به این یقین برسند هیچ گونه تلاش و تعهدی از سوی کشورهای حاضر در برجام برای حمایت از تهران در برابر تحریم ها انجام نمی شود، باید برجام را به آتش کشید، چرا که توافق هسته ای که برای ایران سود و منافعی در پی نداشته باشد، اساساً بی ارزش و تدوام آن برای منافع ما بسیار خطرناک است، همان گونه که پیشتر گفتم این حضور و عدم حضور ایران در برجام است که به آن اعتبار می بخشد.

اگر ایران از برجام خارج شد، حال همه کشورهای جهان متعهد به آن باشند، هیچ ارزشی ندارد.

پس باید تمام کشورهای جهان، ذیل قطعنامه 2231، وظایف و تعهدات خود در قبال ایران انجام دهند.

در غیر این صورت ایران هیچ گونه تعهدی به تداوم توافق هسته ای را در آینده نخواهد داشت و مسئول مستقیم ملغی شدن برجام را باید در ابتدا به ساکن شخص دونالد ترامپ و کج فهمی های او از دنیای سیاست خارجی و دیپلماسی دانست و بعد از آن کم کاری های دیگر اعضای حاضر در برجام برای حمایت از تهران مقصر ناکامی برجام خواهد بود.

دیدگاه من صفر و صد و سیاه و سفید کامل نیست، اما به هر حال اگر برجام آن منافعی که مدنظر تهران بوده است را تامین نکند، اساسا ماندن در برجام دیگر به سود کشور نخواهد بود.

لذا تهران در بهترین حالت باید تا سپتامبر سال جاری میلادی (شهریور ماه سال 1398) به کشورهای اروپایی فرصت انجام تعهدات برجامی خود را بدهند.

اما بیش از زمان آن دیگر نشان از این واقعیت تلخ دارد که دیگر اعضای حاضر در توافق هسته ای اراده ای عملیاتی برای حفظ برجام و انجام تعهدات خود ندارند.

پس زودتر از ماه سپتامبر نباید ایران دست به اقدامی بزند و یقینا بعد از ماه سپتامبر نیز اگر شرایط تغییر نیافت، دیگر به صلاح ایران نیست که توافق هسته ای را ادامه داده به آن متعهد باشد.

در سایه نکات مثبت و منفی که به آن اشاره داشتید، آیا می توان به آینده توافق هسته ای و همکاری های دیگر اعضاء امید داشت؟چرا نباید امید داشت؟‍! در دنیای دیپلماسی هر اتفاقی امکان وقوع دارد.

اتفاقاً همین ساز و کار ویژه مالی مدنظر اتحادیه اروپا می تواند با دیپلماسی فعال تر ایران راه اندازی شود.

ما کشور ایران بزرگ هستیم، نه مانند عراق که در سایه تحریم ها به واسطه نبود شیر خشک شاهد از بین رفتن کودکانمان باشیم.

چون ایران یک اقتصاد بزرگ و گسترده دارد و باید این توانایی را به همه کشورهای جهان نشان دهیم که خوشبختانه در سایه سفر آقای دکتر ظریف، وزیر امور خارجه به هندوستان و عراق بخش کوچکی از این مهم به جهان نشان داده شد.

لذا می توان به آینده ساز و کار ویژه مالی و برجام امیدوار بود.


کلید واژه ها: دانشگاه - توافق هسته ای - ایران - توافق هسته - اتحادیه اروپا - جمهوری اسلامی - دیپلماسی - هسته ای - تحریم - اروپا - کنگره - توافق - آینده - اسلام - کارشناس - اسلامی - هسته - جمهوری - ایرانی - سالگرد - حقوق - آمریکا - ایالات متحده - سیاست خارجی - حمایت - تهران - موسسه - رییس جمهور - خاورمیانه - مهدی

آخرین اخبار سرویس:
دقایقی قبل چهارمین روز بررسی بودجه 98 در مجلس آغاز شد

نپیوستن به FATF منجر به افزایش هزینه ها خواهد شد/ اطلاعات متخلفان اثبات شده را باید ارائه دهیم

همایش عدالت آموزشی در دانشگاه اراک

تبیین معرفت و ایمان ام البنین (س) به اهل بیت پیامبر(ص)

نامه محمود صادقی به رهبری درباره پیگیری مبارزه با فساد

عوامل جنایت جاده خاش ـ زاهدان دستگیر شدند

صداوسیما به کپی برداری از خارجی ها روی آورده

مقابله با انحرافات مالی نباید فدای توسعه بنادر شود

دغدغه ای بزرگ به نام فروچاله در میناب

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ سه شنبه 30 بهمن ماه 1397 /تصاویر

صفحه اول روزنامه های 30 بهمن

آخرین شب جشنواره موسیقی فجر

آگهی استخدام مدیر - امروز 30 بهمن 97

استخدام نیروی خانم جهت کارخانه ای در قم

کلیه استخدامی های زنجان - 30 بهمن 97

استخدام دفتر پیک موتوری رسالت

دانلود پروژه چوب

16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

طرح یک سوال اشتباه، آقای مجری را از کار برکنار کرد

از افشاگری بانک مرکزی تا هشدار رهبر انقلاب به مسئولان/پیشخوان

استخدام نیروی تاسیسات موتورخانه جهت مجموعه ای در قم

تصاویری دلخراش از کشتار الاغ ها در استان اصفهان +فیلم

فینال مسابقه سنگ کاغذ قیچی در چین

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مطرح کرد عدم طرح استیضاح رییس جمهور در فراکسیون ولایی/ شرایط کشور برای استیضاح مناسب نیست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: سهم پایین آموزش پرورش گیلان در بهره مندی از امکانات آموزشی کشور

سردار حسن زاده: شهدا با خون خود مهر تثبیت به انقلاب زدند/ قدرت انقلاب کم شدنی نیست

استخدام مدیر فروش سازمانی( رشتهIT، ICT،کامپیوتر،مدیریت)-تهران

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در تهران

استخدام طراح (گرافیست)، کارشناس طراحی وب سایت در تهران

مجوز استخدام 30 هزار نفر در وزارت بهداشت آماده است

استخدام منشی و مسئول دفتر،اتوکد کار در تهران

استخدام پرستار ،مراقب سالمند در خانه سالمندان در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل خانم در انجمن اهدای عضو ایرانیان

استخدام مدیر مالی(حداقل 10 سال سابقه)در تهران

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی در تهران

امروز؛ رونمایی از 40 اثر فاخر در حوزه مطالعات انقلاب اسلامی

حل مشکلات زیست محیطی شهر بابک با تدبیر دادستانی/رونق یک کارخانه و جلوگیری از بیکاری 80 نفر

نکات حقوقی در فضای مجازی

آغاز هفتمین جلسه بررسی بودجه سال 98

پاسخ حسین شریعتمداری درباره کامپیوتر امریکایی

عناوین روزنامه های 30 بهمن در خراسان رضوی

پرداخت اعتبارات ملی به شیراز به معنای برخورداری استان فارس نیست

وزیر دادگستری به مقام شامخ شهدای قزوین ادای احترام کرد

رویدادهای خبری سه شنبه 30 بهمن ماه؛ مرکز لرستان

نگاهی به موفق ترین ساختارهای حکومتی جهان/ ساختار حکومت 3 کشور مدرن

رقابت بیش از 1200 نفر در مسابقات قرآن و نهج البلاغه

جزیره نجات؛ تنها مدرسه قرآنی بوسنی

نگرش قرآن به راه های جذب رحمت الهی

تبیین معرفت و ایمان ام البنین به اهل بیت پیامبر(ص)

استخدام مشاور و کارشناس پرستاری خانم در تهران

استخدام تعدادی نیروی برق صنعتی جهت یک مجموعه در قم

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 30 بهمن 97

استخدام منشی خانم و کمک آشپز در محدوده بهار کرج

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 30 بهمن 97

استخدام کارمند اداری در بلوار طالقانیِ کرج

رییس مجلس ترکیه استعفا داد

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های سه شنبه 30 بهمن 97

استخدام نیروی آقا مسلط به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی در تهران

استخدام کارمند کانتر و کارآموز خانم با حقوق در تهران

استخدام کارمند خانم با حقوق و بیمه در محدوده غربِ تهران

استخدام منشی آشنا به امور زیبایی در محدوده پیروزی تهران

عناوین روزنامه های 30 بهمن در خراسان رضوی

علی ابک دلدادگی های مادران و همسران شهدا در سمنان

همکاری ایران و چین برای مقابله با گرد و غبار

نماینده مجلس: قبل از حادثه ترویستی خاش 16 هشدار برای احتمال وقوع اقدامات تروریستی داده شده بود

استخدام کارشناس تولید محتوا فریلنسر (بصورت دورکاری)- تهران

نقش نگاره هایی که به هیچ انگاشته شد- مرضیه امامی میبدی **

حقوق و مزایای کارکنان وزارت کشاورزی یک سوم کمتر از سایر دستگاه ها است/ اعلام آمادگی کمیسیون کشاورزیبرای کمک به حجتی

یادداشتی به بهانه سالروز وفات حضرت ام البنین(س)

واگویه های مادرانه از دوری فرزند شهید/ سلام من را به امام حسین(ع) برسان

فعالیت 17 تشکل مردم نهاد؛ میراث فرهنگی در کرمان

بروجردی: اظهارات مقامات آمریکایی در اجلاس مونیخ ارزشی ندارد

حمله کیهان به مجری تلویزیونی: به هیچ عنوان نمی توانید ژست منتقد به خود گرفته و گلایه کنید!

استخدام متخصص تولید محتوا در مرکز مشاوره و کارآفرینی

آگهی های استخدام حسابدار - 30 بهمن 97

مرگ مرموز پرنده های دریایی در شمال هلند

کلیه استخدامی های همدان - 30 بهمن 97

استخدام منشی جهت مطبی در تهران

کتب درسی، تنها مرجع آموزشی نیستند

استخدام نیروی حرفه ای جهت تبلیغات اجتماعی و فتوشاپ در تهران

پاورپوینت کنترل اتوماتیک

بررسی عوامل مؤثر بر کژرفتاریهای نوجوانان با تکیه بر از هم گسیختگی

استخدام برشکار ماهر لباس مجلسی در تهران

استخدام طراح لباس بچه گانه در تهران

نظر ویژه امام حسین(ع) به این دو مکان

استخدام کارمند آشنا به حسابداری در تهران

استخدام کارمند اداری در انتشارات معتبر ارشدان شعبه اصفهان

استخدام زیگزاک دوز و راسته دوز در تولیدی تریکو

تصادف وحشتناک کامیون با خودرو در چین

هر روز با یک شهید/434 شهید محمود نیکومنظر: منافقین از خدا بی خبر خود را قیم امت مسلمان می دانند

استخدام کارشناس فروش وبازاریابی حضوری و تلفنی با مزایادر البرز

انتخاب مجدد شهردار برای اراک

پرداخت اعتبارات ملی به شیراز به معنای برخورداری استان فارس نیست

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه

ام البنین(س)؛ نماد ایثار و از خودگذشتگی/ تبیین معرفت و ایمان ام البنین به اهل بیت پیامبر(ص)

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

مشارکت محور بودن اصلی ترین ویژگی برنامه جامع شهر است

16 ایالت آمریکا از ترامپ شکایت کردند

زن شاخ دار جراحی شد

استخدام دوزنده ماهر آقا در تولیدی مانتو مزونی

ذاکریان: در سپتامبر 2019، به شرط تداوم شرایط کنونی، باید برجام را به آتش کشید

ذاکریان: در سپتامبر 2019، به شرط تداوم شرایط کنونی، باید برجام را به آتش کشید