مطالب مرتبط:
چرا ایران به اقتصاد جنگی احتیاج دارد؟
چرا ایران به اقتصاد جنگی احتیاج دارد؟
چرا ایران نیاز به اقتصاد جنگی دارد؟
3 تنگه حیاتی اقتصاد دنیا؛ چرا امنیت حداقل نیمی از صادرات نفت جهان در گرو رضایت ایران است؟
چرا اقتصاد ایران مثل سوییس و امریکا نیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 دی 1397 ساعت 02:422019-01-14اقتصادي

چرا ایران به اقتصاد جنگی احتیاج دارد؟


اسماعیل حسین زاده در یادداشتی به لزوم تغییر فضای اقتصادی کشور از حالت عادی به "جنگی اقتصادی" با محورهای محدود کردن بانک های خصوصی در چاپ پول و توجه ویژه به بخش مسکن؛ - اسماعیل حسین زاده در یادداشتی به لزوم تغییر فضای اقتصادی کشور از حالت عادی به "جنگی اقتصادی" با محورهای محدود کردن بانک های خصوصی در چاپ پول و توجه ویژه به بخش مسکن؛ مانند مسکن مهر؛ شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"دکتر اسماعیل حسین زاده بوانلو، اقتصاددان در یادداشتی نوشت: مبارزه یا مقاومت در مقابل جنگ اقتصادی آمریکا اقتصادی جنگی را می طلبد.

مراد از اقتصاد جنگی استفاده از ابزار و تسلیحات جنگی یا نیروی نظامی نیست؛ بلکه استفاده از آن نوع سیاست اقتصادی است که معمولاً در زمان جنگ اتخاذ می شود.

اتفاقاً، از این دیدگاه ایران تجربه ای غنی و با ارزش یعنی تجربه اقتصاد جنگی زمان جنگ 8 ساله با رژیم صدام حسین را در چنته دارد.

در آن زمان، اداره امور اقتصادی بنا به اقتضای ضروریات جنگ تحت هدایت، برنامه ریزی و کنترل بخش دولتی-عمومی قرار گرفت.

راهنمایی و نظارت نهادهای دولتی-مردمی، همراه با انصاف و عدالت و ایثارگری فضای انقلابی آن روزها، باعث شد که ایران هم از عهده مخارج سنگین نظامی و هم از عهده مخارج غیرنظامی، یعنی هزینه های عمرانی و اجتماعی، برآید.

همین سیاست اقتصاد جنگی سبب شد با وجود اینکه تولید یا درآمد ملی آن زمان فقط جزیی از تولید یا درآمد ملی امروز بود مردم ایران مشکلات معیشتی-اقتصادی امروز را نداشته باشند.

اولین و موثرترین قدم جهت عملی کردن اقتصاد جنگی، که در اصل همان اقتصاد مقاومتی مورد نظر آیت الله خامنه ای است، احیای پروژه وسیع خانه سازی در سراسر کشور می باشد.

چنین پروژه ای نه تنها به ْتأمین مسکن نسبتاً ارزان برای طبقات کم درآمد کمک خواهد کرد، بلکه موجبات احیای ده ها صنعت وابسته به ساخت وساز و نیز تأمین اشتغال برای میلیون ها کارگر را فراهم خواهد آورد.

اتفاقاً، باوجود انتقادات (عمدتاً غیرمنصفانه) دولت آقای روحانی، پروژه مسکن مهر زمان آقای احمدی نژاد توانست هم برای 4/4 میلیون خانواده مسکن ارزان فراهم کند و هم میزان بیکاری در سطح کشور را تا حد قابل ملاحظه ای پایین بیاورد.

احیای بخش تولیدی اقتصاد یعنی صنعت و کشاورزی از ملزومات اولیه احیای اقتصاد در حال رکود ایران می باشد.

این بخش های مولد ارزش های واقعی و اشتغال، که درواقع منابع اصلی تولید ثروت و درآمد ملی هستند، در حال حاضر به خاطر واردات بی رویه و خارج از کنترل در وضعیت رکود، تعطیلی و یا نیمه تعطیلی قراردارند.

سیاست جایگزینی واردات کالا از خارج با کالاها یا تولیدات داخلی مشابه از ملزومات اولیه سیاست احیای بخش تولیدی اقتصاد می باشد.

واردات کالاهای خارجی باید منحصر و محدود به کالاهای مطلقاً ضروری (یعنی دارو، غذا و مواد اولیه موردنیاز کارخانجات) شود که در حال حاضر در داخل امکان تولیدشان نیست.

لازمه موفقیت چنین سیاستی این است که دولت مسوولیت کنترل و نظارت این واردات مطلقاً ضروری و نیز مسولیت توزیع آنها را مستقیماً به عهده بگیرد.

بعلاوه، چون در حال حاضر مکانیزم بازار در ایران مختل شده است قیمت گذاری یا تعیین قیمت ها را نیز نباید به دست به اصطلاح نامریی بازار یا مکانیزم عرضه و تقاضا گذاشت.

برعکس، مسوولیت قیمت گذاری کالاها و کنترل قیمت ها نیز بایستی رأسا به دولت و نهادهای مردمی واگذار شود.

لازمه موفقیت چنین سیاستی، یعنی سیاست توزیع و کنترل قیمتها، اعمال یا اجرای سیاستی شبیه سیاست توزیع کوپنی زمان جنگ هشت ساله می باشد.

سردمداران مکتب اقتصادی لیبرال-نئولیبرال، که در ضمن اکثر مشاورین اقتصادی رییس جمهور روحانی را در بر می گیرند، شدیداً به چنین پیشنهادهایی اعتراض کرده و آنها را با تمام قوا رد می کنند.

استدال یا بهانه این اقتصاددانان برای رد چنین پیشنهادهایی این است که این پیشنهادها ناشی از تفکر دولت-سالاری یا نسخه های اقتصاد سوسیالیستی-کمونیستی می باشد؛ درصورتی که تاریخ توسعه اقتصادی (ونیز تاریخ عقاید اقتصادی) به وضوح نشان می دهد چنین پیشنهادهایی درواقع جزیی از سیاست های توسعه اقتصادی سرمایه داری هدایت شده می باشد.

این اقتصاددانان این واقعیت انکارناپذیر را در نظر نمی گیرند که اکثر کشورهای توسعه یافته کنونی در مراحل اولیه توسعه اقتصادی شان از هدایت، حمایت، و نظارت بخش عمومی-دولتی در حد وسیعی بهره برده اند.

این اقتصاددانان همچنین این واقعیت مسلم را نادیده می گیرند که حتی درحال حاضر توسعه یافته ترین کشور دنیا، یعنی آمریکا، از صنایع غیررقابتی خود (همچون آهن، آلومینیوم و خودرو) در مقابل رقبای تجاری خود همچون چین و ژاپن و آلمان و کره جنوبی حمایت می کند.

واقعاً جای تعجب و تأسف است که درحالی که توسعه یافته ترین کشور دنیا اصول تجارت آزاد را بنا به اقتضای منافع ملی اش زیر پا گذاشته و از صنایع غیررقابتی خود حمایت می کند، دولت آقای روحانی (به مثابه کاسه داغتراز آش) ساز تجارت آزاد را کوک کرده و درهای کشور را بر روی واردات بی رویه (و عمدتاً قاچاق) باز گذاشته است.

یکی از ملزومات کلیدی جهت اجرای موفقیت آمیز اقتصاد جنگی یا مقاومتی نظارت و کنترل سیستم پولی و بانکی کشور یعنی کنترل بخش مالی اقتصاد می باشد.

اولین قدم در راستای عملی کردن این هدف حذف یا انحلال مؤسسات مالی شبه بانکی یعنی مؤسسات به اصطلاح اعتباری می باشد.

این مؤسسات انگلی وکازینویی از طریق سفته بازی و قمارکردن با پول مردم هم موجبات بحران و بی ثباتی را در کل اقتصاد فراهم کرده اند و هم خود و سپرده گذارانشان را در معرض ورشکستگی قرار داده اند.

بنابرین، چنین موسساتی باید از طریق روش های قانونی مصادره شده و از محل وجوه حاصل طلب سپرده گذاران فریب خورده پرداخت شود.

علاوه براین، قدرت انتشار و کنترل عرضه پول بایستی از بانک های خصوصی (و به طورکلی از سیستم بانکی) گرفته شده و منحصراً به بانک مرکزی واگذار شود.

در حال حاضر این قدرت تا حد زیادی از کنترل بانک مرکزی خارج بوده و عمدتاً در دست سیستم بانکی می باشد؛ زیرا وقتی بانک ها به مشتریان خود وام یا اعتبار می دهند، در واقع با این عمل پول خلق می کنند.

گرچه اساساً یا ماهیتاً این پول اعتباری با پول واقعی یعنی پولی که بانک مرکزی انتشار می دهد فرق می کند، ولی درعمل هیچ فرقی با هم ندارند؛ زیرا هر دو به یک نسبت یا یک اندازه به مقدار نقدینگی یا عرضه پول ملی اضافه می کنند.

این مکانیزم اعطای اعتبار توسط سیستم بانکی، و لذا ایجاد پول اعتباری، یکی از عوامل عمده بی ثباتی اقتصادی است زیرا باتوجه به اینکه موسسات پولی-بانکی-اعتباری هرچه بیشتر اعطای اعتبار کنند بیشتر سود می برند، این موسسات نسبت قانونی بین میزان سپرده هایی که دریافت می کنند و اعتباراتی که اعطا می کنند را زیر پا گذاشته و در عمل به مراتب بیشتر از میزان سپرده ها یشان اعتبار می دهند.

این مکانیزم می تواند همزمان منجر به ایجاد چند حباب خطرناک و وابسته به هم شود: حباب بدهکاری های غیرقابل پرداخت، حباب ورشکستگی های اجتناب ناپذیر، حباب نقدینگی تورم زا، و درنهایت حباب یا تورم قیمت ها - هم تورم قیمت کالاهای مصرفی و هم حباب ارزش کالاهای سرمایه ای نظیر مسکن و اوراق بهادار.

مادام که بازار یا سیستم اقتصادی از رشد و بالندگی برخوردار باشد، ایجاد و توسعه این حباب ها خطرناک به نظر نمی آید.

خطر بی ثباتی و اختلال موقعی بروز می کند که رشد اقتصادی کند یا متوقف شده و بالندگی تبدیل به رکود شود یعنی پروسه انبساط حباب ها به حد رشد خود رسیده و شروع به ترکیدن کند.

آنجاست که بحران اقتصادی، بحران بدهکاری، تعطیلی کارخانجات، بحران بیکاری، و سختی معیشت مردم شروع می شود - وضعیتی که در حال حاضر دامنگیر اقتصاد و مردم ایران شده است.

نتیجه منطقی این بحث این است که به منظور رفع بی ثباتی در بخش مالی (و لذا در کل اقتصاد) بایستی:(1) از فعالیت های غیربانکی یا سوداگرانه بانک ها و دیگر موسسات مالی جلوگیری شود.

(2) قدرت ایجاد پول(یعنی پول اعتباری) از بانک ها و دیگر موسسات اعتباری گرفته شده و چنین قدرتی یعنی توانایی ایجاد پول- پول واقعی نه اعتباری- منحصراً به بانک مرکزی واگذار شود.

(این که بانک مرکزی چطور می تواند عرضه پول ملی را در سطح مناسبی تعیین و کنترل کند را می توانید در ملاحظه کنید.

)(3) بانک مرکزی باید ملزم شود پولی را که چاپ و منتشر می کند از طرق مولد به گردش یا چرخه اقتصاد درآورد، نه از کانال های غیرمولد بخش مالی/بانکی.

به این معنی که بانک مرکزی پولی را که ایجاد می کند باید از طریق مخارج یا سرمایه گذاری های عمومی در زمینه های عمرانی، زیربنایی، صنعتی، یا رفاهی وارد بازار یا چرخه اقتصاد کند.

چنین سیاستی دولت را از توسل به قرضه و پرداخت بهره (که عمدتاً از جیب نسل های آینده پرداخت خواهد شد) بی نیاز خواهد کرد و این یعنی صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های دولت، زیرا بهره بدهی های دولت معمولاً رقم بزرگی را در ردیف هزینه های بودجه عمومی شامل می شود.

برداشتن شجاعانه این گام های مهم و ضروری (که بنظر می رسد ورای توانایی یا خواست دولت آقای روحانی باشد) همزمان با تجدیدنظر بنیادی در شیوه تجارت خارجی به منظور حمایت جدی از تولیدکنندگان یا کالاهای داخلی در مقابل واردات بی رویه، می تواند جانی تازه به کالبد نحیف اقتصاد ایران بدمد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - ایران - مسکن - تولید - درآمد - کشور - آیت الله خامنه ای - نظامی - پروژه - مسکن مهر - اقتصاد مقاومتی - اشتغال - دولت - تعطیلی - واردات - زاده - مقاومت - امور اقتصادی - نیروی نظامی - برنامه ریزی - واردات کالا - امروز - احمدی نژاد - اقتصاددان - صنعت - رکود - مردم - بانک - آیت الله

آخرین اخبار سرویس:
خشکسالی و سقط جنین دام

347 مگاوات ساعت برق از ساختمان های انرژی تهران تولید می شود

37 میلیارد و 500 میلیون ریال دربهداشت و درمان سلسله هزینه شد

استفاده از محصولات تراریخته؛ آری یا خیر

مدیرعامل انجمن معلولان آذربایجان غربی: 46 هزار معلول در آذربایجان غربی شناسایی شد/ نهادها قانون 3 درصد استخدام معلولان را اجرا کنند

بانک مسکن 61میلیارد ریال تسهیلات ازدواج پرداخت کرد

کمبود آرد نانوایی های آزاد پز اردبیل برطرف می شود

کارتون: عیار بچه عروس

شکایت سازمان برنامه از یک نماینده مجلس

استخدام تعدادی فروشنده جهت کار در فروشگاه لوازم آرایشی

95 هزار متر مربع از معابر روستایی شهرستان ری آسفالت شده است

استخدام راننده ماهر لیفتراک در تهران

با مشارکت بانک مسکن کردستان عملیات ساخت مدرسه 6 کلاسه «روستای مرزی حسین آباد» سروآباد شروع شد

استخدام تعدادی راننده نیسان در تهران

استخدام شرکت ندای به آوران در تهران

اشتغال 38 نفر با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در بوکان

استخدام راننده با اتومبیل مدل بالا جهت کار در آژانس بهاران

استخدام راننده با ماشین جهت سرویس مدرسه - تهران

استخدام تعدادی وسط کار ماهر با حقوق مکفی جهت لباس نوزاد

استخدام بسته بند خانم جهت تریکوی بچه گانه در تهران

اشتغال 38 نفر با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در بوکان

استخدام اتوکار خانم جهت تریکوی بچه گانه در تهران

95 هزار متر مربع از معابر روستایی شهرستان ری آسفالت شده است

استخدام پرسکار ماهر جهت خشکشویی در محدوده شهرری

کمبود آرد نانوایی های آزاد پز اردبیل برطرف می شود

استفاده از محصولات تراریخته؛ آری یا خیر

استخدام نیروی آقا جهت کار در لوازم یدکی در قم

بانک مسکن 61میلیارد ریال تسهیلات ازدواج پرداخت کرد

347 مگاوات ساعت برق از ساختمان های انرژی تهران تولید می شود

خشکسالی و سقط جنین دام

نصب 47 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در لردگان

200 تن میوه برای شب عید گچساران نیاز است

434 میلیارد ریال برای توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی ایلام هزینه شد

برخورد با زمین خواران شمال تهران

ایران خواستار ایجاد توازن گردشگری با کشور ترکیه

اتاق بازرگانی آماده پیگیری خصوصی سازی آب و انرژی است

تامین اعتبار 2500 میلیارد تومانی پرداخت معوقات فرهنگیان تا اسفند 97

فیلم | پشت پرده گرانی و کمبود گوشت چیست؟

باارزش ترین پول جهان متعلق به کدام کشور است؟

دلار در بانک و بازار چند؟97/11/30

خصوصیات چینی و سرامیک

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/11/30

آدرس اینترنتی برای آگاهی متقاضیان از نتیجه بررسی وضعیت بسته حمایتی اعلام شد

شرایط فروش فوری ایران خودرو منتشر شد (بهمن 97)

حمله به دولت در این شرایط منصفانه نیست

434 میلیارد ریال برای توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی ایلام هزینه شد

تشکل های تعاون روستایی 30 درصد افزایش یافت

200 تن میوه برای شب عید گچساران نیاز است

نصب 47 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در لردگان

بودجه سال آینده شهرداری سنندج 21درصد افزایش یافت

هزار میلیارد تومان درآمد تخلفات رانندگی در 6 سال اخیر کجا رفت؟/ فرار مالیاتی با درآمد صادرات نفت برابری می کند

95 درصدواحد های آسیب دیده از زلزله مددجویان تا پایان سال تکمیل می شود .

شناسایی 4 شرکت متخلف سوخت در سمنان/ 8560 تن سوخت قاچاق کشف شد

کشف 8560 تن سوخت قاچاق در استان سمنان

حمایت گمرک از توسعه مبادلات مرزنشینان/ دروازه مشترک مرزی بهترین راه برای تسهیل تجارت در مرز ها

دولت مجاز به بهادارسازی بدهی های خود به بانک ها تا سقف 20 هزار میلیارد تومان شد

دولت برای تجهیز فضا های آموزشی هزار میلیارد تومان اوراق مالی منتشر می کند

تولید زیتون 30 درصد افزایش یافت

گزارش ایسنا از چهارمین روز بررسی لایحه بودجه 98

آدرس اینترنتی جدید برای جاماندگان «بسته حمایتی»

با مشارکت بانک مسکن کردستان عملیات ساخت مدرسه شش کلاسه روستای مرزی حسین آباد شروع شد

رییس اتحادیه میوه و تره بار سمنان مطرح کرد موج گرانی در بازار میوه و تره بار/ قیمت پرتقال به خاطر صادرات 2 برابر شد

خشکسالی و سقط جنین دام

قیمت سکه باز هم افزایش یافت

95 درصدواحد های آسیب دیده از زلزله مددجویان تا پایان امسال تکمیل می شود .

نتیجه اهمال معاونت شهرداری، 1300 میلیارد تومان کسری بودجه است/ اگر وضع به این منوال ادامه پیدا کند، پشت پرده ماجرا را افشا می کنم!

استخدام حسابدار جهت شرکت معتبر بازرگانی در قم

دلار در مسیر صعود قرار گرفت

قیمت دلار امروز سه شنبه 30 بهمن 97

تکمیل ظرفیت فروش فوری محصولات ایران خودرو در 30 دقیقه!

اتاق بازرگانی آماده پیگیری خصوصی سازی آب و انرژی است

کویر ابوزید آباد را می شناسید؟

قیمت عجیب خودروها در فروش فوری امروز + جزییات

پیشداوری آزادسازی قیمت خودرو

دولت مجاز به بهادارسازی بدهی های خود به بانک ها تا سقف 20 هزار میلیارد تومان شد

بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از کارخانه اختر لبن تبریز

چرا ورشکستگی واحدهای تولیدی در ایران جدی گرفته نمی شود؟

احتمال تعیین دستمزد کارگران بعد از عـید

ایران بزرگترین مصرف کننده لوازم آرایشی در خاورمیانه

فرهنگیان کارت اعتباری دریافت می کنند

جزییات تاسیس بانک فرهنگیان

عرضه 30 هزارتن مرغ گرم تنظیم بازاری از هفته آینده

آرزوی بانک توسعه تعاون بالاخره برآورده شد!

رشد 218 درصدی بارش ها نسبت به پارسال

ذخیره 40هزارتن مرکبات برای تامین نیاز بازار شب عید

قیمت برق نسبت به تورم رشد نکرده است

37 میلیارد و 500 میلیون ریال دربهداشت و درمان سلسله هزینه شد

347 مگاوات ساعت برق از ساختمان های انرژی تهران تولید می شود

50 میلیارد ریال یارانه دارو به بیماران خاص لرستان پرداخت شد

بانک مسکن 61میلیارد ریال تسهیلات ازدواج پرداخت کرد

دو قاچاقچی کلان سوخت در سمنان دستگیر شدند

کمبود آرد نانوایی های آزاد پز اردبیل برطرف می شود

آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو

95 هزار متر مربع از معابر روستایی شهرستان ری آسفالت شده است

اشتغال 38 نفر با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در بوکان

تحویل 63 دستگاه اتوبوس جدید ایران خودرو دیزل به ناوگان اتوبوس رانی شیراز

با لوکس ترین کلاس خودروهای بنز آشنا شوید

تکمیل چرخه خرید با ایجاد نیاز در بازار

در انتظار بازگشت بزرگ یک افسانه، نگاهی به نسل جدید جیپ آهو

مقایسه دو شاسی بلند چینی؛ جک S3 بخریم یا چانگان cs35؟

چرا ایران به اقتصاد جنگی احتیاج دارد؟

چرا ایران به اقتصاد جنگی احتیاج دارد؟