مطالب مرتبط:
یک منبع آگاه: «علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین
گمانه زنی یک روزنامه :علی ربیعی یا معاون اول رییس جمهور می شود، یا سخنگوی دولت
«علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین
گمانه زنی یک روزنامه :علی ربیعی یا معاون اول رییس جمهور می شود، یا سخنگوی دولت
​«علی ربیعی» گزینه سخنگویی دولت و سفارت چین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 دی 1397 ساعت 01:002019-01-12سياسي

علی ربیعی: «مدارای بزرگ» استراتژی دولت در اعتراضات 96 بود


«علی ربیعی» گرچه سال ها سابقه حضور در وزارت اطلاعات را در کارنامه خود دارد، اما گویا تمایلی به یادآوری این سابقه ندارد؛ این را می توان از آنچه در قسمت «سوابق اجرایی و دولتی» زندگی نامه که در وبسایت شخصی او آمده فهمید؛ - علی ربیعی گرچه سال ها سابقه حضور در وزارت اطلاعات را در کارنامه خود دارد، اما گویا تمایلی به یادآوری این سابقه ندارد؛ این را می توان از آنچه در قسمت سوابق اجرایی و دولتی زندگی نامه که در وبسایت شخصی او آمده فهمید؛ در این قسمت ربیعی سوابق خود را دبیر ستاد مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداری در دولت ، مشاور اجتماعی رییس جمهوری(1376 تا 1384)، مسئول اجرایی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مسئول کمیته های تبلیغات امور اجرایی و عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو شوراها و فرماندهی پایگاه تهران و کشوری و قرارگاه حمزه سیدالشهداء(ع) عنوان کرده است.

او در به روزرسانی بعدی وبسایت شخصی خود باید سابقه 5 سال حضور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی(1395-1397) به عنوان وزیر را نیز به سوابق اجرایی و دولتی خود اضافه کند.

بر اساس آنچه در بیوگرافی ربیعی آمده، او علاوه بر دارا بودن سوابق مختلف اجرایی، صنفی و مدنی، دارای 56 عنوان مقاله علمی و پژوهشی و 9 عنوان کتاب در حوزه های امنیتی، جامعه شناسی، علوم ارتباطات و مدیریت است.

علی ربیعی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر وجهه علمی و دانشگاهی خود، به آسیب شناسی معضلات اجتماعی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ارائه تحلیل هایی درباره اتفاقات دی ماه 96 پرداخت.

متن کامل این گفت و گو را در زیر می خوانید: سال گذشته در چنین روزهایی شاهد به خیابان آمدن برخی از مردم در تعدادی شهرهای کشور در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور و وضعیت معیشتی در جامعه بودیم؛ تحلیل شما از این اعتراضات چیست؟ به نظر شما آیا تجمعی که در روزهای آغازین دی ماه 96 در مشهد شکل گرفت، موجب حضور معترضان در خیابان ها در شهرهای دیگر شد؟ - به عنوان یک تحلیل گر حوزه سیاسی و امنیت ملی حادثه دی ماه 96 را حادثه ای بسیار مهمی در چهل سالگی انقلاب اسلامی تلقی می کنم و معتقدم که تجربه ای کم نظیر از نا آرامی های اجتماعی در این ماه رخ داد که مشابه آن را در چهل سال گذشته تجربه نکرده بودیم.

اتفاقی که در دی ماه 96 رخ داد شباهت زیادی از نظر حجم، اندازه، وسعت و جمعیت درگیر در نا آرامی و همچنین خصوصیت این افراد با نا آرامی های قبل نداشت.

در تحلیل نا آرامی های دی ماه 96 چند مسئله قابل تبیین است؛ پیش از این معمولا در آشوب های خیابانی، سیاست خارجی را دخیل می دانستم اما این بار می توانیم رقابت های داخلی را در شکل گیری اعتراضات دخیل بدانیم؛ با این وجود باید بدانیم که این اقدام صورت مسئله را تغییر نمی دهد.

آغاز اعتراضات دی ماه 96 می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما آن چه که من میخواهم به آن بپردازم علت دراز مدت است.

عده ای فقر را علت این نا آرامی ها می دانند و برخی دیگر از محققین نابرابری را بر فقر اولویت می دهند؛ در ماه های منتهی به دی ماه 96 با حصول برجام گرچه یک فرصت اقتصادی خوبی در کشور ایجاد شد، اما مانند آنچه که از 60 سال قبل در توزیع نابرابر ثروت شاهد آن بوده ایم، توزیع درآمدی که بعد از گشایش برجام صورت گرفت، این نابرابری را کاهش نداد؛ در این شرایط معتقدم که بخشی از دلایل اتفاقات دی ماه 96 با نابرابری و بخشی دیگر با فقر قابل بررسی است که دراین زمینه من نیز تاثیر نابرابری و بی عدالتی را بیشتر احساس می کنم.

هرچند موضوع بیکاری از دیگر دلایلی است که در تبیین علل وقوع اعتراضات سال قبل باید به آن پرداخت؛ اما بیکاری جوانانی که در شهرهای اعتراض کننده حضور داشتند و فقر موجود در آن شهرها، شاید چیزی شبیه بیکاری جوانان در سایر شهرها بود، با این تفاوت که این شهرها نابرابری ادارک شده بیشتری داشتند.

اگر بخواهیم نقشی در حوزه سیاست برای وقایع دی ماه 96 قائل شویم، معتقدم که یک جریان سیاسی که می خواست به نوعی دولت را تحقیر کند و علیه او یک ماجرای خیابانی راه بیندازد، منجر به شکسته شدن مارپیچ سکوت در جامعه شداز سوی دیگر شهرهایی که در آنها اعتراضات شکل گرفت، اغلب از لحاظ فرهنگی فاقد تئاتر، سینما، مجموعه های فرهنگی و به نوعی مجموعه هایی برای تخلیه انرژی و گذران اوقات فراغت هستند و از ساعت 5 بعد از ظهر به بعد تبدیل به شهری مرده می شوند و افراد ساکن در آنها زندگی اجتماعی و فرهنگی شبانه در شهر ندارند، بلکه در خانه های خود حضور دارند و با تلفن های هوشمند در دست شان در دنیایی زندگی می کنند که با واقعیت آنها مطابق نیست.

استفاده از ابزارهای ارتباطی و فضای مجازی در ساکنان این شهرها به نوعی نابرابری ادراک شده و دگرخویش پنداری در آنها ایجاد و پایه های نوعی مقایسه و شورش را فراهم می کند.

بر اساس پژوهش های انجام شده مشارکت سیاسی و رای به دولت وقت در اغلب شهرهای که در سال 96 شلوغ شدند، کمتر از سایر شهرها بوده است.

خشکسالی و مشکلات مربوط به آب وخاک نیز از دیگر مسائلی است که سهمی از علل اعتراضات و نا آرامی های دی ماه 96 به خود اختصاص می دهد.

آنچه در سوال شما نهفته است مربوط به علل سیاسی بروز اتفاقات سال 96 است؛ در نظریه های ارتباطاتی نظریه ای با عنوان مارپیچ سکوت وجود دارد که بر اساس آن وقتی افراد زمینه بروز شورش و نا آرامی را در خود داشته باشند، اما احساس کنند فضایی برای بروز این احساسات ندارند، با شکسته شدن بخشی از فضای حاکم، زمینه بروز این نوع نا آرامی برای آنها فراهم می شود.

در حقیقت در یک سد آب که هموراه زمینه نا آرامی وجود دارد، چنانچه جایی از سد بشکند یا سوارخ شود، فاجعه ای عظیم و سیلاب اتفاق می افتد؛ در دی ماه 96 اتفاقاتی در مشهد مارپیچ سکوت را شکست و سکوت جمعیت خاموشی که به نوعی زمینه اعتراض در آنها وجود داشت با ماجراهایی که در مشهد اتقاق افتاد، شکسته شد.

مطالعات انجام شده، نشان می دهد که اعتراضات و نا آرامی های اول مشهد که یک جریان سیاسی رقیب و مخالف دولت در آن مشارکت و حضور داشت، آغازگر نا آرامی های سایر شهرستانها بود.

اگر بخواهیم نقشی در حوزه سیاست برای وقایع دی ماه 96 قائل شویم، معتقدم که یک جریان سیاسی که می خواست به نوعی دولت را تحقیر کند و علیه او یک ماجرای خیابانی راه بیندازد، منجر به شکسته شدن مارپیچ سکوت شد، اما مشارکت بقیه شهرستانها به هیچ عنوان از این عامل تبعیت نکرد؛ دلخواه این جریان سیاسی نیز این نبود که اتفاقاتی شهر مشهد به سایر شهرها گسترش پیدا کند، اما در همان جمعیت شهر مشهد بلافاصله بعد از اینکه شعارها تغییر یافت بازی ای آغاز شد که خاتمه آن دست آغاز کنندگانش نبود.

در این زمینه یکی از افراد شاخص این جریان در جایی سخنی جالب و مهم مبنی بر عدم توصیه به حضور افراد در خیابان ها مطرح کرده و گفته بود که دیگر خیابان ها یک طرفه نیست بلکه دو طرفه شده .

علی ربیعی متولد 1334 در تهران و دارای مدرک دکترای تخصصی در رشته مدیریت استراتژیک است با توجه به عللی که برای اتفاقات دی ماه 96 مطرح کردید، به نظر شما آیا همچنان احتمال تکرار اتفاقاتی مشابه وجود دارد؟ - همواره در بطن جامعه علل نا آرامی نهفته است و امروز نیز علل مختلفی برای این نا آرامی ها وجود دارد؛ امروز در جامعه انتظارات برآورده نشده زیادی وجود دارد.

علاوه بر این در دروان اخیر پدیده ای شکل گرفته که در دروان گذشته بی سابقه بوده؛ جامعه حدود 60 سال است که در حال تجربه کردن نارضایتی از وضع اقتصادی است و تنها در اوایل انقلاب و در دروه بین سال های 76 تا 84 مشاهده می کنیم که مقداری از این نارضایتی ها کم شده است.

آنچه که امروز به این نارضایتی اضافه شده، این است که احساس می شود دیگر آینده خوشبیانه ای پیش رو نیست و امید برای حل مسائل کم شده است؛ به نظر من این موضوع نیز معلول دو علت است؛ یکی دعواهای سیاسی که در بالا رخ می دهد و دیگری ایجاد بحران دستاورد و احساس اینکه هیچ چیزی روبه بهبود نیست و چشم انداز مثبت و دستاوردی در کشور مشاهده نمی شود.

البته در این زمینه مانند ماجرای مشهد که بیشتر کنش های داخلی آغازگر آن بودند، طی چند سال اخیر برخی جریانات سیاسی به صورت مداوم با اعمال فشار بسیار زیاد رسانه ای به نوعی موجب شکل گیری نوعی یأس اجتماعی در کشور شده اند.

با توجه به این شرایط امروز امکان بروز نا آرامی های موجود در افراد افزایش یافته است و هم از خارج و هم جریانات سیاسی داخلی هر دو در حال حرکت به سمتی هستند که در آن مسیر مردم احساس می کنند که چشم انداز خوبی برای کشور وجود ندارد.

آقای روحانی در سخنرانی خود در مجلس شواری اسلامی و در پاسخ به پرسش های نمایندگان مجلس که عمدتاً جنبه اقتصادی داشت، تاکید کرد که آدرس صحیح علت مواجهه کشور با مشکلات اخیر 5 دی سال 96 "است ؛ به نظر شما چرا تجمعات دی ماه از نظر آقای رییس جمهوری باعث به وجود آمدن بحران اقتصادی و تشدید وضعیت نابسامان اقتصادی در کشور شد؟ در دی ماه 96 یک جریان سیاسی نقش اثر پروانه ای را ایفا کرد و باعث شد که اعترضات در 160 شهر خود را نشان دهد و حتی تعدادی نیز در این شهرها کشته شوند - بر اساس نمودار نگرش جامعه، تغییرات زیادی به طور دائم رخ می دهد؛ تغییرات ارزشی و نگرشی بسیار کوتاه شده و تغییرات جدید دائماً در حال ورود به عرصه اجتماعی هستند؛ همواره تحولاتی در حال رخ دادن است که در آن اتفاقات افرادی حضور دارند که زمینه نا آرامی در آنها وجود دارد و نمی توان آنها را نادیده گرفت؛ در این افراد دغدغه های مختلفی از جمله مسائل آبی و خاک شهر محل سکونت، بیکاری، مسائل فرهنگی، فقدان رفاه اجتماعی و .

قابل مشاهده است؛ بنابراین این علل را هیچ گاه نمی توان از اتفاقات دی ماه 96 بیرون کشید.

علت اینکه چرا این اعتراضات تا پیش از دی ماه 96 بروز نکرد و در دی ماه خود را نشان دادند، نتیجه یک شوک اجتماعی است که اثر پروانه ای نام گذاری می شود؛ اثر پروانه ای اثری است که در نقطه ی فضا را می شکند و اعتراضات را به سطح می آورد.

این ضربه شکننده می توانست یک عامل خارجی باشد، اما گروه های سیاسی که علیه دولت اقدام کردند، باعث شکسته شدن فضای موجود شدند؛ در دی ماه 96 یک جریان سیاسی نقش اثر پروانه ای را ایفا کرد و باعث شد که اعترضات در 160 شهر خود را نشان دهد و حتی تعدادی نیز در این شهرها کشته شوند.

اگر بخواهیم در تحلیل ماجرای اتفاقات دی ماه 96 فقط به ضربه شکننده نگاه کنیم، یک نوع نگاه با تبیینی ناقص است، هرچند بخشی از واقعیت را دارد؛ در آن زمان جامعه از نظر روانی در ثباتی قرار داشت که حتی ترامپ نمی توانست آن وضعیت روانی را بشکند؛ در این زمان عاملی بدون تبیین و تحلیل، موضوع را به نحوی به خیابان کشاند که حتی اثر ترامپیسم هم افزایش یافت به نحوی که ترامپ به روسای کشورهای اروپایی گفت که سه ماه صبر کنید، ایران فرو خواهد پاشید .

آیا دستگاه های اطلاعاتی دولت پیش از 5 دی نشانه های از اینکه چنین اتفاقاتی قرار است رخ دهد، دریافت کرده بودند؟ - اگر هم چنین نشانه های را داده باشند، من گیرنده آنها نبودم، اما به عنوان یک کنش گر اجتماعی و مسئول وضعیت اجتماعی بارها به همراه دوستان اندیشمندی که در وزارت کار و رفاه اجتماعی بودند موضوع را پیش بینی کرده بودیم و می دانستم که با یک اثر پروانه ای اعتراضات و نا رامی ها به سطح خواهد آمد؛ این ادراک حداقل در بخشی از دولت وجود داشت.

با توجه به اینکه بهمن ماه امسال انقلاب اسلامی ایران 40 ساله می شود، برخی اعترضات دی ماه سال گذشته و اعتراضاتی که بعد از آن در کشور رخ داد را با اعترضات دوران انقلاب اسلامی که نظام قبل را با فروپاشی مواجه کرد، مقایسه می کند؛ نظر شما به عنوان یک کنشگر اجتماعی در این باره چیست؟ آیا اعتراضات سال گذشته خطری جدی محسوب می شوند و می تواند نظام را در معرض فروپاشی قرار دهند؟ - در پاسخ به این پرسش که آیا این اعتراضات و اتفاقات قابل تکرار هستند و می توانند نقش یک آژیر خطر را ایفا کند، جواب من این است که بله، این اتفاقات محتمل و تکرار پذیر هستند؛ چراکه همچنان علت بروز آنها باقی ست و با هر اثر پروانه ای امکان بروز آنها وجود دارد؛ اما این که آیا این اعتراضات شبیه اعتراضات دوران انقلاب است، باید بگویم خیر؛ در مباحث تئوریک همواره میان کودتا، شورش و انقلاب تمایز قائل می شویم.

شورش نیز خود به سه دسته محدود، گسترده و مستمر تقسیم بندی می شود؛ بر این اساس اتفاقات دی ماه 96 از جنس شورش های محدود قلمداد می شود.

جنس نا آرامی های سال 96 شورش از نوع محدود و منطقه ای اما خطرناک است و آژیره خطری را به صدا درمی آورد که می تواند گسترده تر شود در انقلاب مردم به نقطه ای می رسند که بنیان های ساختار موجود دیگر پاسخگو نیست و در حقیقت نوعی دگرگونی بنیادین و اساسی را از ساختارها و نهادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی طلب می کند؛ در این زمینه فکر می کنم که جامعه هنوز به این نقطه نرسیده است.

در انقلاب چیزی که باید جایگزین وضع موجود شود، وجود دارد و انقلاب دارای رهبری است و همچنین در انقلاب طبقات اجتماعی مختلف درگیر هستند، اما در اتفاقات دی ماه 96 و اعترضات بعداز آن هیچ کدام از این عوامل وجود ندارد؛ بنابراین جنس نا آرامی های سال 96 شورش از نوع محدود و منطقه ای اما خطرناک است و آژیره خطری را به صدا درمی آورد که می تواند گسترده تر شود.

ربیعی تمایل دارد نظراتش به عنوان یک جامعه شناس مورد تحلیل قرار بگیرد، نه به عنوان یک سیاستمدار با سابقه امنیتی در اعتراضات دی ماه 96 شاهد تغییراتی در شعارهای معترضان بودیم؛ در این اعتراضات برخی از معترضین شعارهایی نظیر اصلاح طلب، اصول گرا؛ دیگه تمومه ماجرا و رضا شاه روحت شاد را سر دادند؛ تحلیل شما در این باره چیست؟ - در اعتراضات مختلف شعارهایی در متن وجود دارد و شعارهایی را نیز برخی گروه ها مطرح می کنند؛ شعارهایی که در این نوع اعتراضات سر داده می شود به نوعی خواسته های صنفی و اقتصادی و بیان نوعی نارضایتی عمومی است، اما ممکن است در این اعتراضات تعدادی محدودی از معترضین در مقاطعی شعارهای غیر صنفی بیان کنند که ریشه آن نهادینه شده از علت عمده ی نارضایتی ها نباشد، بلکه خاستگاه برخی شعارها با مشارکت افراد شدیداً سیاسی اما اندک باز می گردد؛ مانند سر دادن شعار رضاشاه روحت شاد در اعتراضات دی ماه سال گذشته؛ گاهی نیز افراد به دلیل لجبازی با حاکمیت وقت، در شعارهای خود ارجلاعی به حاکمیت قبلی می دهند تا بیان عمق نارضایتی شان را عنوان کنند.

من نه به عنوان فردی که دل در گرو انقلاب دارد، بلکه به عنوان یک تحلیل گر معتقدم بیان این شعار ناشی از نوعی تفکر عمیق نسبت به آینده در ایرانیان شکل نگرفته است؛ گرچه جریاناتی مانند شبکه های تلویزیونی من و تو و ایران اینترنشال تمایلات بسیاری برای پرداختن به این شعار داشتند، اما عمده تحلیل گران دنیا سهم این شعار را بسیار ناچیز عنوان کردند.

آیا در این شعارها دغدغه ای درباره نوع حاکمیت وجود ندارد؟ - اینکه در شعارها گفته می شود نه اطلاح طلب و نه اصولگرا ممکن است به خاطر ناامیدی از این دو جریان و به نوعی بیان تمایل برای گذر از این جریانات باشد و نخبگان ناراضی می توانند این شعار را بیان کنند، اما توده های ناراضی اساساً شعارشان در حوزه معیشت و بر اساس ادراک شخصی شان از مسائل است.

به نظر من باید شعارهای نخبگان را از شعارهای توده ها جدا کرد.

تحلیل هایی درباره شعارهای معترضین مطرح شد مبنی بر اینکه چون پایگاه مشخصی ندارند، خواست مشخصی نیز ندارند، نظر شما در این باره چیست؟ - در انقلاب اعتراضات با محوریت پایگاه اجتماعی صورت می گیرد و خاستگاه اجتماعی وجود دارد اما در شورش اینگونه نیست؛ اتفاقات دی ماه 96 یک ناآرامی و شورش و بیان اعتراضات جامعه مدنی بود و طی آن توده های مردم به خیابان ها آمدند؛ در این ناآرامی ها هیچ ایدئولوژی سیاسی وجود ندارد.

در شهرهای بزرگی مانند تهران گروه های سیای وجود دارند که ممکن است سلطنت طلب باشند و شعارهایی هم مطرح کند، در یک بررسی بر اساس جامعه شناسی سیاسی باید میان شعارها تمایز قائل شویم تا به راه حل مناسبی دست یابیم؛ اساساً برخی از دو سو(هم داخلی و هم خارجی) می خواهند این شعار را مبنا قرار دهند و بزرگ کنند.

اگر بخواهیم شعارهایی نظیر رضا شاه روحت شاد را اصل قرار دهیم، باید معترضان را جریانی سیاسی قلمداد کنیم و برای مقابله با آنها راه حلی سیاسی انتخاب کنیم و راه حل سیاسی و سپس امنیتی نیز در این مواقع معمولاً سرکوب است؛ در حالی که این حضور در خیابان ها در اصل خاستگاه سیاسی نداشتند.

من هیچ گاه سرکوب را نمی پسندم، بلکه معتقدم در این مواقع باید برقراری آرامش در میان مشارکت کنندگان با هم سویی، هم دلی آگاه سازی و ایجاد زمینه برای فریاد زدن و انتقال این حس به معترضان که صدایتان شنیده می شود، در دستور کار قرار بگیرد.

در اعتراضات دی ماه 96 تفاوت هایی در نوع مواجهه حکومت با معترضین در مقایسه با اعتراضاتی که در جریان اتفاقات بعد از انتخابات سال 88 رخ داد، مشاهده می شود؛ در سال 88 شاهد عدم مدیریت مناسب فضای اعتراضی بودیم که بعدها نیز مورد سو استفاده قرار گرفت و حتی موجب تداوم اعتراضات نیز شد، اما در اعتراضات 96 شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم؛ آیا در مواجهه با اعتراضاتی از این جنس دستور کار نیروهای امنیتی تغییر کرده است؟ سال قبل همزمان با اعتراضات مردمی در دولت بحث شد که باید در مواجهه با اعتراضات مدارایی بزرگ صورت بگیرد و بیشتر نیروی انتظامی وارد محل شود؛ این استراتژی دولت بود - سال قبل همزمان با اعتراضات مردمی در دولت بحث شد که باید در مواجهه با اعتراضات مدارایی بزرگ صورت بگیرد و بیشتر نیروی انتظامی وارد محل شود؛ این استراتژی دولت بود.

با این وجود شاهد کشته شدن برخی از معترضین در تعدادی از شهرهای معترض بودم که علت آنها نیز برخی به دلیل ناکارآمدی در کنترل وضعیت، برخی به دلیل تیراندازی های کور از سمت مردم و برخی نیز به دلیل عدم یاد گیری و آموزش مقابله با بحران از سوی نیروها بود، اما به طور اساسی هیچ دستوری برای سرکوب بیشتر وجود نداشت و بنا بر مدارا بود.

نکته ی جالبی هم که وجود داشت این بود که در آن زمان بسیاری از خطبه های نمازهای جمعه در حمایت از معترضان بود و بسیاری از افراد شاخص شهرهای معترض نیز از معترضان حمایت می کردند؛ علت این حمایت ها نیز ممکن است این باشد که به نوعی مخاطب اعتراضات را دولت می دانستند.

با توجه به اینکه همواره امکان بروز اعتراضاتی مشابه اعتراضات دی ماه 96 وجود دارد، آیا در آینده نیز مواجهه با معترضان از همین جنس خواهد بود؟ - تا زمانی که من در دولت بودم، سیاست دولت، مدارا بود.

به عنوان فردی که سابقه امنیتی دارید، آیا مدارا را روشی مناسب برای مواجهه حکومت با اعتراضات معیشتی می دانید؟ - به نظر من در نا آرامی هایی که علت معیشتی و اقتصادی دارد، به جز شنیدن صدا و همراهی کردن به نحوی که معترضان احساس کنند که تصمیم گیران به نحوی با آنها مشارکت می کنند، در حل مسائل، مسیر دیگری را توصیه نمی کنم؛ هر مسیر دیگری، تشدید کننده اوضاع و بردن یک اعتراض صنفی به ساحت سیاسی است؛ ما باید ساحت نا آرامی های صنفی و اقتصادی و حتی نا آرامی های اجتماعی و فرهنگی را از نا آرامی های سیاسی و حتی ساحت نا آرامی های سیاسی را نیز از نا آرامی های امنیتی جدا کنیم؛ چراکه هرکدام از انواع ناآرامی، برخود خاص خود را می طلبد و بردن ناآرامی ها به عرصه امنیتی نوعی تشدید کننده مسائل خواهد بود.

ربیعی قرار است در کتابی با عنوان زنده باد استیضاح تجربیات خود را در این زمینه بیان کند اشاره کردید که زمانی که مردم از ساختارهای مختلف موجود نامید شوند، جامعه به سمت انقلاب کشیده می شود.

امروز جنابعالی وضعیت جامعه را با توجه به اینکه فسادهای اقتصادی متعددی در آن رخ داده و مردم به واسطه گشایش پرونده های مفاسد اقتصادی دچار نوعی بی اعتمادی شده اند، چگونه تحلیل می کنید؟ به نظر شما آیا برخوردهای اخیر قوه قضاییه با مفاسد اقتصادی و اعدام تعدادی از سلاطین اقتصادی می تواند به بازگشت اعتماد در مردم کمک کند؟ واقعا شرایط کشور این گونه نیست که مسولان جامعه همه در حال بخور بخور هستند؛ ما در سطوح مختلف مشئولین افراد سالم بسیاری داریم - در اینکه جامعه ایران از لحاظ روانی بیشترین ناامنی روانی- اجتماعی را در 40 سال اخیر تجربه می کند، تردیدی وجود ندارد و برای آن علت های مختلفی مطرح می شود که مهمترین آنها عدم دستیابی به شرایط انتظاری است؛ جامعه تا حدودی دچار ناامنی روانی شده است؛ چراکه آنچه را که انتظار داشت، نتوانسته به دست بیاورد؛ ناامنی روانی دارای زیرساخت های مادی و معنوی است؛ زیر ساخت مادی ناامنی روانی اخیر که در جامعه ایجاد شده را می توان در یک سال و نیم اخیر که وضع معیشتی مردم دچار سختی شده و همچنین تاثیرات تحریم های ظالمانه مشاهده کرد.

زیرساخت های غیرمادی نیز در این زمینه وجود دارد که نزاع های سیاسی داخلی و همچنین فشار جریان خارجی از جمله ی آنها است.

روی کار آمدن ذی نفعان من غیر حق در مناصب مدیریتی کشور و بروکراسی رانت پرور و فساد خیز فعلی نیز از دیگر عوامل ایجاد نابرابری در میان مردم و ناامنی روانی در آنها است.

واقعا شرایط کشور این گونه نیست که مسولان جامعه همه در حال بخور بخور هستند؛ ما در سطوح مختلف مشئولین افراد سالم بسیاری داریم؛ درست است که این واقعیت هم در این زمینه وجود دارد که افراد و مدیرانی هم در بدنه اجرایی و قانون گذاری هستند که از سمت های مدیریتی سو استفاده هایی می کنند، اما ادراک از فساد بسیار گشترده تر از وضع موجود آن است؛ این عوامل هر کدام به اندازه خود در فقدان اعتماد میان مردم تاثیر گذار هستند.

به عنوان فردی که سال ها سابقه مدیریت در سطوح عالی نظام را در کارنامه خود دارید، در جلوگیری از روی کارآمدن ذی نفعان من غیر حق چه کار کرده اید؟ - مطلبی که چندی پیش برای انتشار در صفحه شخصی ام در توییتر نوشتم، اما هنوز آن را منتشر نکردم پاسخی به پرسش شماست؛ من در آن مطلب نوشته بودم که امروز شنیدم که یک نفر را که به من تحمیل می کردند و من زیر بار آن نرفتم و فشار زیادی برای عدم انتصابش تحمل کردم، متاسفانه با اتهام تخلف مالی بیش از یکصد میلیارد تومان بازداشت شده است؛ از زندان رفتن کسی خوشحال نیستم ولی از استیضاح خود خوشحالم .

طی ماه های اخیر شاهد بیان اعتراضاتی از سوی کارگران در نقاطی از کشور از جمله خوزستان بودیم که در برخی از این اعتراضات، برخودهایی با معترضان انجام شد و تعدادی از آنها نیز بازداشت شدند، تحلیل جنابعالی از این اعتراضات چیست؟ مشکلات کارگران معترض اخیر به ویژه کارگران هفت تپه و فولاد چیزی بیشتر از سایر کارگران نیست؛ کارگران هفت تپه بیش از هر چیز نگران عدم امنیت شغلی هستند - به نظر من مشکلات کارگران معترض اخیر به ویژه کارگران هفت تپه و فولاد چیزی بیشتر از سایر کارگران نیست؛ آنها حدود سه ماه حقوق معوق داشتند، این درحالی است که در موارد دیگر حدود 5 یا 6 ماه حقوق عقب افتاده وجود دارد؛ اما آنچه مهم است علت به خیابان آمدن این کارگران است؛ کارگران هفت تپه بیش از هر چیز نگران عدم امنیت شغلی هستند؛ کارگران امروز اکثراً تحصیل کرده دانشگاه ها هستند و به امروز به نوعی جنبش دانشجویی با جنبش کارگری تلفیق شده است؛ اکثر آنها جوان و دارای مدرک دانشگاهی هستند و می فهمند که کارفرما قصد تولید و چرخاندن چرخ صنعت را دارد یا اینکه به دنبال فعالیت های تجاری است.

به عنوان کسی که در چهل دهه با جنبش کارگری همراه بوده ام، می گویم که ما مخالف صنعت گر و کارفرمایی ملی نیستیم؛ چرا که هر فردی که در این کشور آجری روی آجر می گذارد و ثروت خود را تبدیل به سرمایه می کند برای جامعه کارگری فردی محترم است؛ او با کسانی که می خواهند با پول، پول درآورند و خصوصی سازی را مسیری می دانند که در آن می توانند یک واحد اقتصادی را در اختیار بگیرند و به وسیله آن با اخذ وام و تسهیلات دیگر، اقدام به فعالیت های تجاری کنند، فرق دارد؛ متاسفانه در برخی موارد مشاهده می کنیم که خصوصی سازی در کشور به تجاری سازی تبدیل شده است و این کار موجب بروز احساس ناامنی شغلی در کارگران می شود.

برخوردهای اخیر با کارگران معترض را چگونه ارزیابی می کنید؟ - من دیگر در امور اجرایی و مدیریتی مربوط به کارگران مسئویتی ندارم، اما کلاً با دستگیری در این شرایط به عنوان یک منش و روش موافق نیستم.

گفت وگو از خبرنگار سیاسی ایسنا- محمدرضا نورمحمدیان
کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - ربیعی - اجتماعی - سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - وزارت اطلاعات - دولت - شورای عالی امنیت ملی - خیابان - اعتراض - اسلامی - نامه - اعتراضات - وزارت - امنیت - اطلاعات - کارنامه - سپاه پاسداران - کشور - سیاست خارجی - زندگی - جامعه - حادثه - ارتباطات - علمی - هایی - اقتصادی - تبلیغات - معترضان - مدیریت - شوراها

آخرین اخبار سرویس:
تلاش آیت الله شاهرودی برای تقریب مذاهب اسلامی

امضای تفاهم نامه همکاری بین ژئوپارک های جهانی اسلوونی و قشم

سند راهبردی پدافند غیرعامل حوزه فضایی کشور تصویب شد

برخی به اسم تولید داخلی مردم را به سلطه گرفته اند

آشنایی با نکات حقوقی درباره «غصب» و «غاصب»

تاکید مجدد فرانسه بر حمایت از برجام

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد اخذ سند مالکیت برای بیش از 274 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه های استان تهران

ادامه معافیت افراد غایب بالای 8 سال به مصلحت کشور نیست

امام جمعه تبریز: فرهنگ شهادت جامعه را از آسیب ها حفظ می کند

عکس| حضور ظریف در حرم امام حسین

انعکاس مهمترین رویدادهای خبری در بخش عصرگاهی رادیو

ضرورت کشت گلخانه ای در حاشیه دریاچه اورمیه

ارسال 1172 اثر به بیستمین همایش کتاب سال حوزه

مراسم نکوداشت آیت الله هاشمی شاهرودی برگزار شد

پیکر «ام الاسرا» در ری تشییع و تدفین شد

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران

اقدام پژوهی چگونه توانستم علل مدرسه گریزی حسین را کاهش دهم

شهرام ناظری: جای همدلی و عشق بین ما خالی است

در صورت تأمین منابع در بودجه 98 بالگرد دید در شب می خریم

استخدام نیروی بازاریاب و فروش با حقوق ثابت در نشریه ی کره ای زبان

درخشش همراه اول در نخستین جایزه ملی تعالی ارتباطات بازاریابی و برندینگ

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش خبر داد برگزاری هفته سرود و نمایش در مدارس

مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی شاهرودی برگزار شد

دانلود آهنگ جدید محسن شهاب بنام چه بارونی زده

دیدار نخست وزیر بنگلادش با سفیر ایران

روایت رهبر انقلاب از پادشاهی ذلت بار محمدرضا پهلوی

واکنش تند فرمانده سپاه به تهدیدات نتانیاهو

بر چه اساس شکار جزیی از طبیعتگردی معرفی می شود؟!

فرمانده هنگ مرزی ماکو و والی ایغدیر ترکیه بر توسعه همکاری ها تاکید کردند

مراسم گرمیداشت شهدای عملیات کربلای 5 و یادواره شهید «علی اصغر محراب» برگزار می شود

امرو ز انجام شد بازدید حداد عادل، دهقان و باهنر از دستاوردهای فضایی کشور

انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد

اسماعیل بخشی با احزاب کمونیستی در خارج از کشور مراوده داشته است/ بخشی شکنجه نشده است

امام جمعه تبریز: فرهنگ شهادت جامعه را از آسیب ها حفظ می کند

پرواز مشهد-کرج-مشهد به فردا موکول شد تغییری در فعالیت های فرودگاه پیام ایجاد نمی شود

تشییع پیکر 3 شهید سقوط هواپیما در بهار و نهاوند

پرواز مشهد-کرج-مشهد به فردا موکول شد/تغییری در فعالیت های فرودگاه پیام ایجاد نمی شود

هم افزایی بسیج و رسانه در نشر ارزشهای انقلابی

استقرار هیأت بازرسی در گمرک کیش

تشییع پیکر پدر شهید علی توانا

انتقال بخشی از وظایف سازمان خصوصی سازی به وزارت اقتصاد

ایجاد رفاه و آسایش مردم با منابع غنی ثروت کشور فاصله دارد

باید تنگ نظری ها و حب و بغض ها را کنار بگذاریم

از طرح مطالب تفرقه انگیز در فاطمیه(س) پرهیز کنید

اولین همایش رسانه های نوین و شکل دهی نهادهای اجتماعی برگزار می شود

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران

بازدید حدادعادل و باهنر از دستاوردهای فضایی کشور

مصباحی مقدم: سن امید به زندگی بعد از انقلاب جهشی 25ساله داشت

برنامه های اخلاقی و تربیتی در مدارس علمیه هدفمند باشد

واکنش فخاری به حذف چهره زنان از دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر

استفاده از فضای فرهنگی برای اشاعه انقلاب

بازدید ظریف از طرح توسعه حرم امام حسین(ع)

"در عربستان با زنان مانند برده رفتار می شود"

فلاحت پیشه:درباره CFT و پالرمو نه منع حاکمیتی داریم نه دوپهلوگویی

استخدام کارمند اداری خانم مسلط به زبان عربی در اصفهان

ترکیب اصلی عراق مقابل شاگردان کی روش/ رسن غایب بزرگ+عکس

ملی که باعث حسادت شیطان می شود

ماجرای تغییر نام عملیات بیت المقدس1 به بیت المقدس2

استعداد رو کن 500 میلیون بگیر!‏

در یازدهمین برنامه چهل سال با رسانه ها عنوان شد رسانه ها حریم و حرم نظام جمهوری اسلامی و مردم هستند/ لزوم نظارت رسانه ها بر پیگیری مطالبات مردم

خطر هیلاریزه شدن در کمین آذری جهرمی است/ تاکید بر جوانی برای برند وزیر ارتباطات عایدی ندارد

همایش روحانیان در پیرانشهر +گزارش

کوربین دولت ترزا می را دولت زامبی نامید

رسیدگی به نامه های مردم به رییس جمهور

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران:

دانلود آهنگ جدید فرشید هلالی بنام تنهایی

فضای فرهنگی کرمانشاه فجر باران می شود

روحانی: فیلتر و فیلترینگ به تاریخ خواهد پیوست!

شاعران سوری در جنگ با سرودن اشعار حماسی کنار رزمندگان بودند

ارسال بیش از 1100 اثر به دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد: 50 هزار و 250 سرباز وظیفه در آزمون ادواری سنجش مهارت شرکت می کنند

تلاوتی از عبدالمحمد پورعاشوری/ آیاتی از سوره انفطار+صوت و عکس

حجت الاسلام تقوی: آیت الله شاهرودی مجاهدی خستگی ناپذیر بود/ تحولات اجتماعی توسط مردان اثرگذار به وجود می آید

فیلم/ قسمت بیست و دوم «دوم شخص»/ آیت الله منتظری استاد من بود و برای قائم مقامی اش همه کاری کردیم

روابط عمومی ها موظف به انعکاس دستاوردهای نظام هستند

آزمون شعار سال بین سوادآموزان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

الزام رعایت حقوق کارگران در شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد با شهرداری

پیام حاج قاسم در پی شهادت پرسنل نیروی هوایی ارتش

نویسنده «فردا مسافرم» با کار مشکلی روبرو بوده است / برخورد اندیشه ها نور می آفریند نه جنگ/ دنبال روایت عاشورا نبودم

تشییع پیکر 3 شهید سقوط هواپیما در بهار و نهاوند

نازیبایی های بصری از چهره شیراز زدوده می شود

عارف: شاهد لجبازی و بی تفاوتی در حوزه های فرهنگی هستیم

منتجب نیا: بدون تحزب توسعه امری خیالی است

استعفای نایب رییس اتاق ایران؟

ایران اقدام تروریستی در کنیا را محکوم کرد

ماکرون: بعضی از فقرا ادا در می آورند

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

یک اطلاعیه درباره نتایج آزمون وکالت 1397

دیدار دوستم و غنی پیرامون انتخابات

شاعران سوری در جنگ با سرودن اشعار حماسی کنار رزمندگان بودند

فیلم کامل مناظره علیرضا زاکانی و مصطفی تاجزاده

روایت مطبوعات از پرونده بانک سرمایه

تلاوتی از عبدالمحمد پورعاشوری/ آیاتی از سوره های انفطار و فجر

حجت الاسلام تقوی: آیت الله شاهرودی فقیه و مجاهدی خستگی ناپذیر بود/ تحولات اجتماعی از سوی مردان اثرگذار به وجود می آید

فراخوان مرکز اسناد انقلاب به دستگاه ها برای ارائه دستاورد های 40 ساله انقلاب

اعتماد مردم بالاترین سرمایه نیروی انتظامی است

تسلیت به دولت و ملت کنیا

گفتگوی تلفنی عوامل سریال تلویزیونی مینو با مخاطبان

بازدید ظریف از طرح توسعه حرم امام حسین(ع)

گزارش کامل سوءاستفاده کنندگان از ارزهای دولتی ارائه شد

علی ربیعی: «مدارای بزرگ» استراتژی دولت در اعتراضات 96 بود

علی ربیعی: «مدارای بزرگ» استراتژی دولت در اعتراضات 96 بود