مطالب مرتبط:
طرح های نسنجیده باعث خانه نشینی پرستاران شده است/ تعرفه پرستاری 12 سال خاک خورده است
رنج برد و خاک ایران ندادchr(8230)
اجرای سلیقه ای قوانین پرستاری/اضافه کاری های غیرقانونی برای پرستاران
واکنش نایب رییس اتاق تهران به لایحه حفاظت از خاک مجلس به عوارض قوانین بر اقتصاد توجه کند/تعطیل کردن معادن به وسیله محیط زیست درست نیست
ریشه بسیاری از مشکلات جامعه خاک خوردن قوانین است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 دی 1397 ساعت 14:102019-01-12پزشكي

رنج پرستاران از قوانین خاک گرفته


جامعه پرستاری کشور با وجود همه تلاش ها و قانونگذاری های صورت گرفته جهت حمایت، اما از اجرا نشدن قوانین رنج می برند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، کار در معدن و کار در کنار کوره همواره به عنوان سخت ترین مشاغل دنیا شناخته می شوند، اما در کنار این مشاغل، حرفه هایی است که علاوه خستگی جسمی و بدنی روح را درگیر می کند.

پرستاری شغلی است افراد با روح خود به آن ادامه می دهد، نمی خوابند تا بیمار خواب راحت داشته باشد و تلاش می کنند و خم به ابرو نمی آورند تا بیمار درد نکشد و هر سختی را برای سلامتی بیمار به جان می خرند.

پاداش کار خود را بیمار لبخند پس از سلامتی می دانند، اما در کنار همه این ایثارها باید زحماتشان قدر دانسته شود.

متاسفانه بی عدالتی در نظام پرداختی حوزه سلامت، کافی نبودن میزان دریافتی به گونه ای که حاصل دسترنج خود را دریافت نمی کنند، معوقات کارانه و اضافه کار به عنوان اصلی ترین مطالبه جامعه پرستاری همواره مطرح بوده است و بین دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های بیمه گر سرگردانند.

عدم اجرای قانون ارتقای بهره وری و اعمال مزایای مشاغل سخت و زیان آور، عدم اجرای صحیح قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، کمبود نیروی انسانی و .

تنها بخشی از مشکلات و مطالبات پرستاران جامعه ماست که از دید مسئولان مغفول مانده است.

خاک خوردن 12 ساله قوانین در حوزه پرستاری عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طرح تحول یکی از بهترین طرح هایی است که در راستای افزایش کیفیت خدمات بهداشتی، درمانی و کاهش پرداختی ها از جیب مردم در کشور اجرایی شد، افزود: این طرح با داشتن مزایای بسیار زیاد برای مراجعین و بیماران، دارای اشکالاتی در نحوه اجرا بود که این موارد در طول این مدت بارها به مسئولین اجرایی طرح تذکر داده شد.

رضا دالایی تمرکز بر روی حوزه درمان بجای تمرکز بر حوزه بهداشت و پیشگیری و ناعادلانه بودن نحوه پرداخت های مالی بین گروه های مختلف را از جمله ایرادات طرح تحول نظام سلامت دانست و گفت: با شروع طرح تحول نظام سلامت میزان مراجعات بیماران به بیمارستان های دولتی افزایش چشمگیری داشت و متاسفانه متناسب با افزایش بیماران، تعداد پرسنل افزایش پیدا نکرد که این موضوع را می توان عاملی در جهت کاهش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران دانست.

وی تصریح کرد: به جهت جبران کمبود نیروی انسانی با توجه به افزایش شمار مراجعات به مراکز درمانی دولتی، پرستاران سعی کردن با وجود سختی کار فراوان، میزان مراقبت های پرستاری و تعداد شیفت های کاری خود را افزایش دهند تا کیفیت خدمات رسانی تحت تاثیر قرار نگیرد که این روش و روند فرسودگی شغلی در پرستاران را به دنبال دارد.

دالایی با بیان اینکه میزان استاندارد نیروی انسانی تخصصی پرستاری به ازای هر تخت بیمارستانی در کشورهای پیشرفته 3 تا 4 نفر است، گفت: متاسفانه در حال حاضر متوسط پرستار به ازای هر تخت در ایران یک نفر است و حدود 150 هزار نفر پرستار در بخش های دولتی و خصوصی کشور مشغول به خدمات رسانی هستند و در افق سال 1404 به ازای هر تخت، 1 ٫ 8 پرستار دیده شده است که بر اساس این چشم انداز، کشور نیازمند 180 هزار پرستار تا سال 1404 است و امید است که دولت و مجلس زمینه استخدام سالیانه 20 هزار کارشناس پرستاری را در سیستم درمانی کشور ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه امید است دولت و مجلس شرایط استخدام پرستاران مورد نیاز در سیستم بهداشتی و درمانی کشور را فراهم کنند، افزود: در کنار فشارهای کاری جامعه پرستاران کشور، متاسفانه در نحوه پرداختی نیز نواقصی وجود دارد، حدود 12 سال است که قانون تعرفه گذاری پرستاری در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، اما تا به امروز دولت های مختلف این قانون را اجرایی نکرد ه اند و این امر را می توان یکی از چالش های جامعه پرستاری کشور عنوان کرد.

این عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور درخصوص معوقات اضافه کار و کارانه پرستاران بیان کرد: در حال حاضر معوقات اضافه کار و کارانه پرسنل پرستاری در سطح کشور متوسط یک سال تاخیر دارد که امید است با پرداخت مطالبات بیمارستان ها از سوی بیمه ها و مدیریت منابع و هزینه، بیمارستان ها بتوانند این معوقات را هرچه سریعتر تسویه کنند و با اجرای قانون تعرفه گذاری بتوان شاهد تحقق عدالت در پرداخت ها بود.

دالایی اظهار کرد: میزان پرداختی پرستاران در ایران در حال حاضر حدود 300 دلار است در حالی که میزان پرداختی پرستاران در کشورهای توسعه یافته بیش از 6 هزار دلار است که همین موضوع موجب مهاجرت پرستاران زبده ایرانی به سایر کشورها شده است در حالی که می توان با اصلاح روش های پرداخت، پرداخت های پرستاری را متعادل کرد.

وی با اشاره به گسترش مراکز خدمات پرستاری در منزل به عنوان یکی از بهترین روش های کاهش مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی افزود: با تحت پوشش بیمه قرارگرفتن خدمات پرستاری در منزل، بیماران می توانند مراقبت های پرستاری را توسط پرستاران صلاحیت دار و با تعرفه بیمه در منزل و محیط خانواده دریافت کند که این امر بار مراجعات به مراکز درمانی را نیز کاهش می دهد.

این عضو شورای نظام پرستاری کشور تصریح کرد: پرستاران امروز با عشق به سلامت مردم و با داشتن تخصص علمی در حال حاضر بهترین مراقبت های پرستاری را به مردم ارائه می کنند و امید است که دولت و مجلس شورای اسلامی تدابیر لازم را جهت اجرای قوانین تعرفه گذاری پرستاری، ارتقا بهروری و سختی کار پرستاری به منظور جبران گوشه ای از زحمات عاشقانه پرستاری را جبران کنند.

معوقات 20 میلیاردی و کمبود 2 هزار پرستار در استان مرکزی به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رییس هیات مدیره نظام پرستاری استان مرکزی نیز در خصوص وضعیت پرستاران در استان بیان کرد: در حال حاضر چیزی در حدود 2 هزار پرستار در نظام پرستاری استان مرکزی عضویت دارند که نسبت به استانداردهای موجود کمبودها محسوس است.

محسن غنجی افزود: براساس استانداردهای جهانی برای هر تخت بیمارستان چیزی در حدود 2.

5 پرستار نیاز است که این رقم در استان مرکزی به 0.

9 پرستار و حتی در برخی شهرستان ها به 0.

7 پرستار می رسد که این رقم نشان از کمبود پرستار در استان است و در شرایط کنونی و تعداد تخت های موجود در استان باید 2 هزار پرستار دیگر به مجموعه پرستاران استان افزوده شود و مسلما با افزایش تخت های بیمارستان در دستور کار سیستم درمانی استان قرار دارد، باید تعداد بیشتری پرستار به خدمت گرفته شوند.

وی با اشاره به اینکه سالانه در حدود 120 دانش آموخته رشته پرستاری از دانشگاه های استان مرکزی فارغ التحصیل می شوند که حتی اگر فارغ التحصیلان تماما به خدمت گرفته شوند، این تعداد هم برای جبران کمبودهای نیروی انسانی کفایت نمی کند، افزود: پرستاران استان از نظر دانش نیروی انسانی خبره ای هستند، اما باید با ایجاد انگیزه و یا راهکارهای لازم روند استخدام و به کارگیری آنان را تسهیل کرد که این امر برنامه درازمدت را می طلبد.

غنجی میزان معوقات و مطالبات پرستاران استان را در حدود 9 ماه دانست و گفت: آخرین پرداختی اضافه کار و کارانه پرستاران استان مربوط به فروردین ماه می شود و حتی در برخی از شهرستان ها مانند خمین این معوقات به 12 ماه هم می رسد و در کل 20 میلیارد تومان مطالبات پرستانی در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و مراکز دولتی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جامعه پرستاری با وجود همه مشکلات تنها راه عشق و ایثار را در پیش گرفته و در این بزنگاه تاریخی که اقتصاد کشور درگیر چالش های بسیاری است، مادیات را کنار گذاشته اند و بدون نگاه به پشت سر و مطالبات و حق و حقوق خود دست از خدمت و پرستاری نکشیده است، نامگذاری روزی به نام پرستار در تقویم کشور فرصتی است تا قدردان زحمات و مجاهدت های شریف ترین قشر و اصلی ترین حلقه های حیاتی زنجیره سلامت بود چراکه جای خالی آنان این زنجیره را سست و پاره خواهد کرد.

باید به این باور برسیم که جای یک پرستار را فقط یک پرستار پر می کند و کسی را توان و یارای پر کردن این خلاء نیست پس باید قدردان آنان بود و نگاهی حمایتگرانه به این قشر داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پرستاری - بیمار - افزایش - طرح تحول نظام سلامت - بیماران - سلامت - پرستاران - نیروی انسانی - شورای عالی نظام پرستاری - بیمارستان های دولتی - قوانین - نظام - قانون - جامعه - میزان - درمان - کشور - بهداشت - تمرکز - بیمارستان - اضافه کار - مشاغل سخت - کاهش - هایی - خواب - بهره وری - دانشگاه - مسئولان - مطالبات - پیشگیری

آخرین اخبار سرویس:
نوشیدن آب در حین ورزش سبب کاهش وزن می شود

درد های شکمی در مردان نشانه چیست؟

عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها و موادغذایی مناسب حین و بعد از مصرف آنتی بیوتیک

ارتباط بین بیماری شدید لثه با سرطان های ریه و روده

عوارض وحشتناک چهارمین ماده اعتیاد آور پُرمصرف جهان

چه زمانی نگران وزن کم کردن کودک شویم؟

کدام دارو برای کدام سرما خوردگی؟

کاربری درمانی یک هتل طاغوتی «کازینو»یی که بعد از انقلاب بیمارستان شد

با یکی از بزرگ ترین اشتباهات رژیمی آشنا شوید / چربی سوزی بی برنامه نمی شود

5 چیزی که به اشتباه تصور می کنید ایمنی تان را تقویت می کنند

بر بالین عشق ...

پاسخ به برخی فضاسازی رسانه ای علیه ایران

اثر دود دخانیات بر کودکان

نکته بهداشتی: ترک خوردگی لب ها

داروی سکته به پیشگیری از آلزایمر کمک می کند

دلیل وزن نگرفتن نوزاد چیست؟

مهارت های تمرکزی بیماران روانی و ویتامین ها

بهترین مرطوب کننده برای درمان اگزما

پرهزینه ترین داروهای تحت پوشش بیمه سلامت در 6 ماهه امسال

پاسخ به برخی فضاسازی رسانه ای بر ضد ایران

تعبیر خواب دیدن نزدیکان چه حقیقتی را به شما می گوید

چه زمانی دندان های کودک جوانه می زند؟

5 چیزی که به اشتباه تصور می کنید ایمنی تان را تقویت می کنند

جادوی موسیقی در سلامت

داروی سکته به پیشگیری از آلزایمر کمک می کند

آمار دقیقی از مبتلایان به ایدز وجود ندارد

نشانه های سندروم آسپرگر چیست؟

روشی جدید برای درمان دردها

جایگزین هایی برای تنبیه کردن کودکان

با پوست خشک خود چه کنم؟

همه چیز درباره ی دیابت نوع 2 در کودکان

آیا آسم قابل درمان است؟

برگزاری سمینار آشنایی و تمرین مواجهه با بحران در بیمارستان کیش

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

افزایش تولد نوزادان با روده خارج از بدن در آمریکا

تاثیر استاتین ها در پیشگیری از بیماری های چشمی ناشی از دیابت

از خواص شگفت انگیز عسل و دارچین چه می دانید؟

هوشمندانه ورزش کنید

مبتلایان سرطان پستان کدام روش جراحی را انتخاب کنند؟

بخشدار بهمن تسریع در ساخت درمانگاه مهردشت را خواستار شد

خوراکی هایی که افسردگی را دور می زنند/ نمک اضافی منجر به زوال عقل می شود

حواس پرتی و کاهش تمرکز نشانه افسردگی است؟

چرا باید پس از کندن پوست موز دست هایتان را بشویید

ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی

توضیحات مسئول بیمارستان رحیمیان در خصوص مشکلات این واحد درمانی

نازنین زاغری در زندان از چه خدماتی بهره مند می شود؟

تبعات منفی خصوصی سازی آموزش پزشکی

گرجستان، منشا اصلی گسترش آنفلوانزای خوکی در ایران

بیماری های مهلکی که در کشور به طور کامل ریشه کن شدند

100 مرکز مراقبت دیابت در کشور راه اندازی می شود

2000 هکتار از زمین های کشاورزی آذربایجان غربی با فاضلاب خام آبیاری می شوند

فارس گزارش می دهد 2000 هکتار از زمین های کشاورزی آذربایجان غربی با فاضلاب خام آبیاری می شوند

زیاده روی در رابطه جنسی چه عوارضی دارد؟

100 مرکز درمان سوء مصرف الکل ایجاد شد| 100 مرکز دیابت راه اندازی می شود

گام بلند مهندسان پزشکی شیراز در طراحی و ساخت پروتز های استخوانی

فریب تبلیغات محصولات آرایشی و بهداشتی پوست ومو را نخورید!

راه اندازی 100 مرکز مراقبت دیابت در کشور

خصوصی سازی دانشگاه های علوم پزشکی مسکوت ماند

هشدار کارشناسان بهداشت در خصوص مصرف میوه ها

خوردن این مکمل ها به افزایش قدرت مغز کمک می کند!

این ویروس از گرجستان وارد ایران شد + علائم بیماری

بازی جالبی که برای عروس و داماد ترتیب داده شد

تاثیر اعتبارنامه و مجوز بیمارستان در جذب بیماران بین الملل

غربالگری راهکاری برای شناسایی به موقع و درمان سرطان است

هرگز به شیرخواران،آب معدنی ندهید !

بهترین حرکات کششی برای افزایش قد

درمان جدید آلزایمر کشف شد

کرسی های تلاوت و تدبر در دانشگاه علوم پزشکی قم افزایش می یابد

عمل موفقیت آمیز تعیین قطعی جنسیت فرزند در مرکز ناباروری جهاددانشگاهی

بعیدی نژاد: نازنین زاغری 49 بار خدمات پزشکی دریافت کرده است

بعیدی نژاد: نازنین زاغری 49 بار خدمات پزشکی دریافت کرده است

دانشمندان سلول های احساس درد را غیرفعال کردند

چطور به بیماری رایج والدینمان مبتلا نشویم؟

بعیدی نژاد: نازنین زاغری 49 بار خدمات پزشکی دریافت کرده است

میزان مرگ کودکان در خوزستان به 13نفر در هزار تولد زنده رسید

ارائه خدمات بهداشتی و سلامت در بیمارستان آنکولوژی امیر

هشدار | خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای قلب

اگر قصد باروری دارید،این آزمایش یادتان نرود

چند غذای خونساز ساده

بهترین دمنوش گیاهی برای تسکین درد مفاصل + دستور تهیه

5 عادت غلط روزانه، طول عمرتان را کم می کند!

درمان زنگ زدن گوش با موسیقی

بعیدی نژاد: نازنین زاغری 49 بار خدمات پزشکی دریافت کرده است

اینفوگرافیک/ایرانی هایی که جسدشان را اهدا می کنند

چرت روزانه را جدی بگبرید

منشاء آنفلوانزای خوکی در گرجستان است

ارزان به قیمت جان

آنالیز بدن از روی تعرق افراد!+عکس

گرجستان، منشا اصلی گسترش آنفلوانزای خوکی در ایران

خواص شگفت انگیز ظروف مسی در سلامت بدن

درمان زنگ زدن گوش با موسیقی

برای تقویت عقل چه کار کنیم؟

بعیدی نژاد: نازنین زاغری 49 بار خدمات پزشکی دریافت کرده است

رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت خبر داد راه اندازی 100 مرکز مراقبت دیابت در کشور

بعیدی نژاد: زاغری 49 بار خدمات پزشکی گرفته

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟

نازنین زاغری از زمان حبس تاکنون 201 بار دخترش را ملاقات کرده است/ دریافت 49 بار خدمات پزشکی

نگاهی به چنته خالی دیروز دارو و قفسه پُر تولید امروز

این ساعت از روز حمام رفتن ممنوع!

برگزاری نشست بررسی مشکلات دارو سازی و داروخانه ها

رنج پرستاران از قوانین خاک گرفته

رنج پرستاران از قوانین خاک گرفته