مطالب مرتبط:
هدف اصلی چهارمین کنگره آسیا پاسفیک، تبادل تجربه و دانش در حوزه طب نظامی است
انگلیس فعالیت نظامی را در حوزه آسیا- پاسفیک از سر می گیرد
مستند «بانو قدس ایران» بعد از آسیاتک و آسیا پاسفیک اکران عمومی می شود
ایران سرآمد منطقه و آسیا در حوزه پزشکی
معرفی ابزاری دیگر در حوزه لیزر آشکارسازی لیزری با ابزار فوتودیود چگونه ممکن می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 دی 1397 ساعت 12:262019-01-12سياسي

عوام گرایی ابزاری انتخاباتی در حوزه آسیا - پاسفیک


ایرنا - کشورهای منطقه آسیا - پاسفیک در سال جدید میلادی شاهد برگزاری انتخابات سراسری متعددی هستند.

کارزارهای انتخاباتی از مدتی پیش در این کشورها فعال شده است و براساس گزارش های انتشار یافته یکی از مهمترین ابزارهای آنها برای کنار زدن رقیب، - عوام گرایی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه ایرنا، اندونزی، تایلند، فیلیپین ، استرالیا در سال جدید میلادی 2019 ، همگی شاهد انتخاباتی هستند که از سال گذشته با شروع روند کارزارهای انتخاباتی، سعی در به دست گرفتن هرچه بیشتر افکار عمومی با ارائه وعده های مختلف در آینده و انتقاد از رقبا برای خالی کردن صندوق آرای آنها کرده اند.

بسیاری از جناح های رقیب در کارزارهای انتخاباتی پیش روی این مناطق، درحالیکه کشورهایشان در اصلاحات دموکراتیک شکست خورده و یا روند ناقصی را طی کرده از سیاست فریب از طریق وعده های دموکراتیک به طور مکرر استفاده می کنند.

به گفته تحلیلگران ، استفاده از قدرت مردم برای کنار زدن رقیب و دادن وعده های دموکراتیک برای احزاب و گروههای سیاسی که در جنوب شرق آسیا و استرالیا در سال 2019 قدرت را به دست می گیرند خالی از تبعات نخواهد بود.

زوریده ابراهیم و جان پاور از پژوهشگران علوم اجتماعی در منطقه آسیا- پاسفیک با انتشار نتایج تحقیق خود در این زمینه در رسانه های آسیایی اعلام کردند: رهبران جنوب شرق آسیا و استرالیا به هر اندازه از پوپولیسم به عنوان ابزاری برای پیروزی خود استفاده کنند، درصورتی که به طور عملی به ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی براساس وعده های داده شده عمل نکنند به همان اندازه نیز خود را گرفتار عواقب این ابزار خواهند کرد.

شبکه آسیا وان براساس نتایج تحقیقات این دو گزارش داد: بسیاری کارزارهای سیاسی در کشورهای این منطقه با استفاده از عوام گرایی درصدد هستند تا رقابت های انتخاباتی را به نفع کاندیدای خود پیش ببرند.

دولت نظامی تایلند اعلام کرده که در سال جاری انتخابات سراسری دراین کشور برگزار خواهد شد.

سه هفته پیش تاکسین بیف نودلی سرانجام خود را به عنوان یکی از حامیان تاکسین شیناواترا ، نخست وزیر سابق تایلند معرفی کرد.

تاکسین شیناواترا برادر بزرگتر خانواده شیناواترا، در سال های 2001 تا 2006 میلادی نخست وزیرتایلند بود که با کودتای نظامی از کار برکنار شد و خواهرش ینگلاک شیناواترا نیز آخرین دولت مردمی تایلند را بین سال های 2011 تا 2014 در اختیار داشت که دولت وی نیز با کودتای پرایوت چان اوچا از طریق کودتای نظامی سقوط کرد.

پرایوت چان اوچا افسر ارتش تایلند بود که کودتای نظامی سال 2014 را در پی اعتراض های خیابانی علیه دولت ینگلاک شیناواترا ، رهبری کرد و به قدرت رسید.

پرایوت ابتدا وعده داد که 18 ماه بعد از کودتا، انتخابات برگزار خواهد شد اما این وعده به سال 2017 تغییر کرد و پس از آن به نوامبر 2018 (آبان 97) ، تا اینکه سرانجام در سال گذشته نیز فوریه 2019 موعد نهایی این رخداد سیاسی و سرنوشت ساز اعلام شد.

تایلند از زمان سرنگونی تاکسین شیناواترا سرمایه دار تایلندی و نخست وزیراین کشور در سال 2006 چندین دوره با آشوب مواجه شده وپرایوت چان اوچا نظامی وعده داده است که با انتخابات درفوریه ( اسفند 97) دموکراسی را به این کشور بازگرداند.

تاکسین شیناواترا در جریان کودتای 2006 و یینگلوک شیناواترا (خواهرش) در سال 2014 و در جریان کودتای دیگری از سمت های خود برکنار شدند.

این برادر و خواهر سیاستمدارنخست وزیرهای تایلند بودند که گفته می شود در میان روستاییان و عوام تایلند همچنان از محبوبیت برخوردارند.

اکنون برادر خانواده شیناواترا نیز درصدد است تا با استفاده نام بردار در رقابت های انتخاباتی آتی این کشور شرکت کند.

وی برادرش را بهترین نخست وزیر برای تایلند دانسته زیرا مدل اقتصادی و سیاسی سنگاپور را دراین کشور پیش می برده است.

محققان مرکز سیاست جهانی نیز درمورد وضعیت عوام گرایی در منطقه آسیا- پاسفیک گزارش دادند: جریان عواگرایی توسط اتوکرات ها در این منطقه قدرت جدی دارد و بسیاری از فعالان سیاسی دراین کشورها از نیروی پرقدرت مردم به گونه ای صرفا برای کنار زدن مخالفان خود استفاده می کنند که این موضوع روند دموکراسی را تضعیف کرده است.

طبق این گزارش فیلیپین و تایلند به عنوان دو اقتصاد مهم منطقه جنوب شرق آسیا رهبران پوپولیست خودکامه متعددی را تجربه کرده اند و اندونزی نیز که امسال انتخابات دارد در تهدید این روند قرار دارد.

براین اساس روند عوام گرایی در این کشورها از یک دهه اخیر قدرت یافته که درصورت عدم توجه به درمان آن می تواند ثبات و صلح را در این منطقه به خطر اندازد و ریشه های آزادی و دموکراسی را دراین کشورها به طور جدی مورد تهدید قرار دهد.

ورلد پالیتیکس نیز دراین زمینه گزارش داد که روند عوام گرایی در جنوب شرق آسیا با آن چه که در آمریکا و اروپا و سایر کشورهای دیگر وجود دارد متفاوت است .

در اروپا و آمریکا موضوعاتی مانند مهاجرت و مهاجران ، حفظ اقتصادهای بومی و تقویت تجارت ملی به صورت یکجانبه به بهای از بین رفتن روند تجارت دیگر کشورها دستمایه سیاستمداران عوام گراست اما درجنوب شرق آسیا کمتر براین موضوعات تاکید می شود.

اکثر کشورهای جنوب شرق آسیا خود ترکیبی از نژادهای مختلف هستند و بنابراین زمامداران خیلی نمی توانند براین موضوعات تاکید کنند علاوه براین بسیاری از مردم فقیر این منطقه در دیگر کشورها نیز به عنوان نیروی کار ارزان مشغول به کار هستند.

این درحالی است که عوام گرایان در جنوب شرق آسیا بیشتر موضوعات و سوژه هایی مانند اختلافات مذهبی ، قومی، نژادی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و استفاده گسترده از طبقه متوسط در مشارکت های اجتماعی ، مقابله با نابرابری های اقتصادی و سیاسی را دستمایه شعارهای پوپولیستی خود قرار می دهند.

استریت تایمز نیز به نقل از گزارش تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد دراین زمینه نوشت برخی دولت هایی که قدرت را در جنوب شرق آسیا به دست گرفته اند ، پس از استقرار، روند تدریجی تخریب نهادها و هنجارهای دموکراتیک را در این کشورها آغاز کرده اند.

بررسی بسیاری از احزاب و گروههای سیاسی در کشورهای جنوب شرق آسیا نشان می دهد عمدتا این احزاب تحت نفوذ یک فرد یا خانواده وی بوده که جایگاههای مختلف در کشورهای خود داشته اند.

این بررسی حاکی است ضعف احزاب سیاسی سبب شده تا عوام گرایان، جامعه را به سمتی سوق دهند تا گروههای سنتی صاحب نفوذ در این کشورها، رشد بیشتری کنند.

به طور مثال پس از انتخابات 2016 در فیلیپین، رودریگو دوترته رییس جمهوری نهادهای نظارت و بررسی بالادستی موثر دراین کشور را منحل یا تضعیف کرد و قدرت فائقه ای را برای رییس جمهوری دراین کشور ایجاد نمود و روند عوام گرایی و استفاده از خشونت برای سرکوب را دراین کشور از لهستان و مجارستان بیشتر تقویت کرد.

طبق گزارش دیده بان حقوق بشر در برنامه مقابله با مواد مخدر دوترته از سال 2016 تاکنون قریب به 12 هزار نفر قربانی شده اند که اغلب آنها هدف قتل های فراقانونی و بدون تشکیل دادگاه قرار گرفتند.

براین اساس اکثر اقدامات خشونت بار در فیلیپین با استفاده ابزاری از طبقه متوسط و یا پایین جامعه انجام می شود و این اقدام با تبلیغات دروغین و فریبکارانه در مورد استقرار دموکراسی دراین کشور همراه بوده است.

علاوه براین نتیجه این تحقیقات حاکی از آن است طبقات بالا در جوامعی مانندد فیلیپین ، تایلند و میانمار عمدتا از افراد قدرتمند مانند نظامیان برای حضور در عرصه های سیاسی حمایت می کنند که این امر سبب ایجاد شکاف بیشتر میان طبقات اجتماعی و تخریب بیشتر نهادهای دموکراتیک می شود.

شبکه های خبری به نقل از ناظران سیاسی همچنین پیشتر در مورد گسترش پوپولیسم در استرالیا هشدار داده بودند.

عوام گرایی در استرالیا سبب قدرت گرفتن احزاب افراط گرای دست راستی مانند حزب لیبرال شده است.

پیروی از عوام گرایی دراین کشور با اجرای سیاست های تند و افراطی مهاجر ستیزانه ، دامن زدن به ایده استرالیای سفید، اخراج مهاجران از شهرهای بزرگ و عدم برابری دستمزدهای مهاجران با افراد بومی خودنمایی کرده است.

طبق این گزارش ها ، احزاب کوچک ومستقل در استرالیا به رغم فعالیت گسترده اما در انتخابات 2016، تنها کسر کوچکی از آرا را به خود اختصاص دادند که بیانگر وضعیت اجتماعی این کشور و ریشه گرفتن پوپولیسم در بخش های مختلف آن است.


کلید واژه ها: انتخابات - تایلند - آسیا - جنوب شرق آسیا - استرالیا - نظامی - کشور - وعده - دولت - منطقه - سیاسی - گزارش - اصلاحات - نخست وزیر سابق - نتایج تحقیقات - برگزار - علوم اجتماعی - ایرنا - چهارشنبه - جدید - مردم - جنوب - وزیر - فیلیپین - خیابانی - خانواده - اجتماعی - اقتصادی - برکنار - اعتراض

آخرین اخبار سرویس:
اولین محفل «کاروان قرآنی انقلاب» در قم برپا شد

نظارت، استانداردسازی و نظام مند کردن زیر ساخت ها در شهر برای کودکان

جان و امنیت شهروندان در چنگال سودجویان ساخت وساز نباید موسیقی خیابانی را حذف کرد

آفرود سواران زیباترین کویر ایران را از دست ندهید/تصاویر

پیاده سازی خدمات دولت الکترونیک و موانع بر سر راه

پیش فروش خودروهایی که وجود ندارند

دادستان سرخس خبر داد بازداشت یکی از مدیران دستگاه های اجرایی سرخس به اتهام اختلاس و جعل اسناد

ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور طی 2 سال آینده

نظارت، استانداردسازی و نظام مند کردن زیر ساخت ها در شهر برای کودکان

جان و امنیت شهروندان در چنگال سودجویان ساخت وساز/ نباید موسیقی خیابانی را حذف کرد

بودجه شرکت های دولتی زیر ذره بین مجلس و مرکز پژوهش ها قرار گرفت

اگر نامی از امیرالمومنین(ع) مانده به برکت دفاع حضرت زهرا (س) از ولایت است

آتش گرفتن دو کشتی در تنگهٔ کرچ + ویدیو

استفادهٔ بیش از حد کوکایین در لندن، ماهیان تیمز را نشه ساخته

فرماندار شوش: دو روستای شوش در معرض سیل هستند

دولت مکلف به اجرای رتبه بندی معلمان است

خبر خوب نبود نگرانی جدی در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصویب CFT و پالرمو است

برگزاری همایش قنات، نقش موثری در گردشگری اردکان دارد

ساخت هواپیمای 72 نفره در ایران ممکن شد

تبیین اصول و برکات انقلاب اسلامی برای جوانان

ماجرای توهین کرباسچی به مدافعان حرم چه بود؟

بوسه مرتضی پورعلی گنجی بر دستان مادرش

اهم دستاورد های کلیدی شرکت مخابرات ایران در سال گذشته

فراکسیون شفافیت در سال دوم فعالیت شورای عالی استانها اعلام موجودیت کرد

دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت خراسان شمالی چشمگیر است

مسئولان تبریز 2018 نشست مطبوعاتی برگزار کرده و روشنگری کنند

طرح جدید مسکن در خراسان جنوبی با سرعت دنبال می شود

کاروان قرآنی انقلاب/ قم

پاسخگویی بطحایی و غلامی به سؤالات نمایندگان در کمیسیون آموزش

راه نرفته اقتصاد دانش بنیان تا 1404

حمایت ایران کیش از استارت آپ های نوپا

نام نویسی مظفری برای دریافت کارت کیشوندی

اعتراض احزاب مخالف ترکیه به تخلفات انتخاباتی

اطمینان خاطر لهستان به ایران در مورد کنفرانس ورشو

اجرای حکم شلاق اعضای پلید شورای شهر بابل در ملاعام + عکس

امکان رویارویی خطر ناک بین ایران و اسراییل در سوریه

استاندار تهران: جوانان مانند نارنجک در دست مسؤولان هستند

کرباسچی: تعهد دادم، آزاد شدم

گفتگوی بیرانوند با AFC درباره بازی درخشانش مقابل عمان

نامه جدید احمدی‎نژاد به رهبر انقلاب

مخالفت یک نماینده مجلس با افزایش پلکانی حقوق ها

دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگاه ملی ژنتیک تفاهم نامه همکاری امضا کردند

حبیبی: حزب موتلفه اسلامی با امام پیمان خون بسته است/ عده ای در لباس مسئولیت خیانت می کنند

ساخت 400 هزار واحد مسکونی تا 2 سال آینده انجام می شود

سیاست و فاصله از ایده آلیستی

یادمانی برای شناساندن سیره و سبک زندگی ام ابیها

تشییع دو شهید تازه تفحص شده در ممسنی و کازرون

شمخانی: اگر اروپا در پرداخت هزینه حفظ برجام مردد است، معطلش نمی مانیم

طرح 3 سئوال از وزیر علوم و 2 سئوال از وزیر آموزش و پرورش

کدام نقطه ایران و آمریکا شبیه یکدیگرند

وزیر خارجه لهستان: ایران را به نشست ورشو دعوت نکردیم/ روسیه در نشست شرکت نمی کند

کشته شدن پسر ملا عمر توسط افراد ناشناس در پاکستان

حسین هدایتی یک سیم کارت هم به نام خود ندارد/ تسهیلات 30 هزار میلیاردی با وثیقه های جعلی

پایان دوری 32 ساله شهید مرتضوی از زادگاهش+ تصاویر

عکس| ماکت ناو نیروی دریایی ارتش در تبریز

کاروان قرآنی انقلاب در قم

ورود قوه قضاییه به ماجرای دستگیری خبرنگار پرس تی وی

رنج راه در سرزمین محرومیت

136 طرح در گناباد به بهره برداری می رسد

ماکت ناو نیروی دریایی ارتش در تبریز

تغییر قانون مجازات رانندگانی که در زمان وقوع جرم مست بوده اند

استخدام شهرساز،کارشناس علوم اجتماعی (تسهیلگر اجتماعی) درتهران

مجوز ترخیص 85 درصد قطعات واگن های مترو اخذ شد

استخدام کارشناس دفتر فنی(مهندسی عمران ) در تهران

نحوه مجازات رانندگان مست تغییر می کند

عراقچی در دیدار با نماینده لهستان: اجازه ائتلاف سازی به هیچ کشوری نمی دهیم

پیشنهاد فرمانده سپاه فتح برای خروج کهگیلویه و بویراحمد از محرومیت

فعالیت دوباره دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در بیرجند، به زودی

استاندار تهران: جوانان مانند نارنجک در دست مسؤولان هستند

طعنه صادق زیباکلام به حسن روحانی/ شما برای آزادی رسانه ها چه کار کردید؟

ایده های خلاقانه همکاران را برای ارتقاء خدمات به جامعه تحت پوشش بکار می گیریم

تاکید ایران بر روابط سازنده با الجزایر

نحوه مجازات رانندگان مست تغییر می کند

استاندار تهران: جوانان مانند نارنجک در دست مسؤولان هستند

استخدام مدیر بازرگانی خارجی جهت همکاری در شهر تهران

معرفی برگزیدگان پانزدهمین دوره جشنواره نقد کتاب

توصیه های یک سارق سابقه دار برای جلوگیری از سرقت خودرو

انتقال ایستگاه عوارضی امام زاده هاشم به ورودی شهر لوشان

مهلت قاضی پور برای تعیین تکلیف سدهای نیمه تمام

پاسخگویی بطحایی و غلامی به سؤالات نمایندگان

سرنوشت جدید کرباسچی: آزاد شد

نامه احمدی نژاد به رهبری: برادران لاریجانی و روحانی مقصر هستند

ولایتمداری عملی مهم ترین محور آموزه های فاطمی است

عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی دهیم

واکنش ها به تقرر مقام پیشین حکومت طالبان در وزارت حج و اوقاف

تغییر مجازات رانندگان مست

جنگ امروز از نوع جنگ اقتصادی است

فرماندار کرمانشاه : بایستی خدمات را به سمت روستاهای محروم و محلات حاشیه نشین ببریم

100 عنوان برنامه فرهنگی و هنری در استان سمنان اجرا می شود

پای نظافت چی، معتاد و کارتن خواب در اختلاس های بانک سرمایه

کرباسچی با اخذ تعهد موقتا آزاد شد

موضوعی که سردار جمیری و تابش را در  قاب یک تصویر جمع کرد+ فیلم

کیف ساده رهبر انقلاب +عکس

همسر مرضیه هاشمی که بود؟

گزینه های تولیت آستان قدس مشخص شدند/ یک خراسانی عضو خبرگان گزینه جدی جانشینی رییسی

بررسی روند توزیع کالاهای اساسی در وزارت کشور

نامه احمدی نژاد به رهبری: برادران لاریجانی و روحانی مسئول شرایط فعلی هستند

جزییات کنگره ملی سردار شهید حسن باقری در تبریز اعلام شد

استخدام بازاریاب با مزایا و پورسانت عالی در شرکت معتبر-تهران

کرباسچی با اخذ تعهد موقتا آزاد شد

عوام گرایی ابزاری انتخاباتی در حوزه آسیا - پاسفیک

عوام گرایی ابزاری انتخاباتی در حوزه آسیا - پاسفیک