مطالب مرتبط:
زنگ خطر مصرف قلیان در زنان / کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات
زنگ خطر مصرف قلیان در زنان / کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات
زنگ خطر افزایش زنان سرپرست خانوار
زنگ خطر مصرف قلیان در زنان / کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات
زنگ خطر مصرف قلیان در زنان / کاهش تخمک گذاری به دلیل دخانیات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 دی 1397 ساعت 09:012019-01-12پزشكي

افزایش استعمال قلیان در زنان؛ زنگ خطر اعتیاد


ایرنا- سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: استعمال مواد دخانی مخصوصاً قلیان به مثابه دروازه مواد مخدر است و گسترش مصرف آن در زنان به عنوان نیمی از جامعه که نقش هایی اساسی همچون مادری را بر عهده دارند، - آسیب زیادی به همراه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، دگرگونی های اجتماعی که در دهه های اخیر بر اثر گسترش شهرها و افزایش شهرنشینی، افزایش جمعیت، صنعتی شدن و پدیده هایی همچون جهانی شدن رخ داده است، برخی پیامدها را از منظر بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و روانی به همراه دارد.

با گذار از سنت به تجدد، تغییرات اجتماعی فراوانی در حوزه زنان رخ داده است.

برخی دگرگونی ها همچون افزایش میزان آگاهی و مشارکت اجتماعی، اشتغال و تحصیلات، کاهش محدودیت های اجتماعی و تحولاتی اینچنینی موجب آگاهی بخشی به زنان و بازاندیشی مثبت شده است؛ اما در سویی دیگر، چالش های اجتماعی به دلیل قرار گرفتن در دوران گذار، آسیب های فراوانی به ویژه از منظر سلامتی به آنان وارد کرده است.

آسیب هایی که مصرف مواد دخانی و مخدر نیز جزیی از آن به شمار می رود و به عنوان ناهنجاری های رفتاری شناخته می شود.

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و نیز روند افزایشی مصرف مواد دخانی مانند سیگار و قلیان، از این دست مسائل است که براساس آمار ها به صورت تخمینی 6 تا 8 درصد جمعیت زنان کشور را دربر می گیرد که به نحوی به گونه ای از مواد مخدر اعتیاد دارند.

سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز شنبه در گفت و گو با ایرنا درخصوص افزایش اعتیاد به مواد دخانی در میان زنان گفت: زنان وظیفه مادری و تربیت نسل آینده را بر عهده دارند و امروزه به مثابه افرادی فعال در جامعه در پیشرفت و ارتقای خود، خانواده و جامعه موثرند؛ از همین رو وجود مادر یا همسری معتاد در خانواده می تواند آسیب بسیاری کل جامعه وارد کند.

لیلا پرنیان بی توجهی به انحراف افراد جامعه خصوصاً زنان را به بی توجهی به زخم و عفونت ایجادشده در بدن تشبیه کرد و گفت: همانگونه که عدم رسیدگی به موقع باعث سرایت عفونت به تمام بدن می شود، بی توجهی به ناهنجاری ها نیز پیامد هایی ناگوار برای جامعه خواهد داشت.

وی با اشاره به تفاوت های فرهنگی، اجتماعی و روانی و همچنین تفاوت های زیست شناختی و فیزیولوژیکی زنان با مردان، ابراز داشت: این تفاوت ها به ویژه در زمینه علل گرایش به مواد مختلف و تفاوت واکنش جامعه به مصرف زنان، ضرورت پرداختن به مصرف مواد دخانی را حادتر و پیچیده تر کرده است.

سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز دود توتون را حاوی بیش از چهار هزار ماده مختلف شیمیایی دانست که طی فرایند سوختن تولید می شود و با بیش از چهل ماده سرطانی ترکیب می شود.

پرنیان عنوان کرد: به دلیل غلظت زیاد مونواکسید کربن، نیکوتین، تار و فلزات سنگین، بیماری های بسیاری همچون سرطان دهان، ریه، کاهش عملکرد تنفسی، کاهش بارداری و بیماری های قلبی عروقی در افراد مصرف کننده قلیان شایع است.

** اعتیاد به قلیان معضلی اجتماعی استسرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه با وجود آگاهی از آسیب های جسمانی متعدد، قلیان به صورت دسته جمعی و حتی در برخی موارد به صورت خانوادگی استعمال می شود، ابراز داشت: اعتیاد به قلیان معضلی اجتماعی است که افزون بر آسیب های فراوان، سلامت جامعه را ازنظر اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهدید می کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مصرف قلیان در میان زنان به طرد اجتماعی شدیدتر، ایجاد نسل معتاد، افزایش احتمال ابتلای افراد خانواده به بیماری های هپاتیت و سل، سقط جنین، کاهش ارتباط با افراد عادی و افزایش ارتباط با معتادان می شود.

پرنیان ابراز داشت: ایران به سبب مجاورت با دو کشور افغانستان و پاکستان که کانون تولید و قاچاق مواد مخدر و افیونی هستند، ناگزیر در این رهگذر با این پدیده شوم درگیر شده است.

شهر شیراز نیز به واسطه موقعیت مرکزی و باراندازی و قرارگرفتن در مجاورت کشورهای حاشیه خلیج فارس، به مسیری برای ترانزیت مواد به سوی پایتخت و سایر استان های کشور تبدیل شده است.

وی همچنین مهاجرت ها به این کلان شهر بزرگ صنعتی و پزشکی را از دلایل بروز پدیده حاشیه نشینی و گسترش مناطق فقیرنشین دانست و ادامه داد: افزون بر این، بی توجهی، نبود مطالعه و کنترل کافی بر اشاعه مصرف مواد، هزینه های مادی و معنوی بسیاری را در بلندمدت را برای نهادهای رسمی و ازجمله شهرداری ایجاد خواهد کرد.

پرنیان با اشاره به اینکه طی پژوهشی با 37 زن ساکن شیراز دارای سابقه مصرف قلیان مصاحبه شده است، گفت: مصاحبه شوندگان دختران و زنان جوانی بودند که 22درصد آن ها فوق لیسانس و بالاتر، 46 درصد آن ها لیسانس و 32 درصد آن ها دیپلم یا زیر دیپلم بوده اند و بیشتر آن ها در وضعیت اشتغال به تحصیل قرار داشتند که بیش از نیمی از آنان مجرد بوده اند.

** لذت گرایی توجه به مسائل اخلاقی را کمرنگ کرده است وی عنوان کرد: براساس یافته های این پژوهش در دنیای مدرن که مبتنی بر باورهای لذت گرایی و مادی گرایی است، کانون توجه افراد از مسائل اخلاقی، به مسائل مادی و دنیوی و کوتاه مدت مانند سرگرمی های مبتذل و انجام فعالیت های فراغتی بی هدف همانند مصرف سیگار و.

تغییر کرده است.

سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز یکی دیگر از دلایل مصرف قلیان را براساس این مطالعه نوعی ادا و بازی نقش خواند که از طریق آن، افراد خود را متجدد و روشنفکر نشان می دهند؛ به بیان دیگر مصرف قلیان موجب تمایز بین مصرف کننده و دیگر افراد هم جنس می شود و باعث می شود آنان با عنوان دیگرانِ مهم شناخته شوند.

** تغییر الگوی اوقات فراغت باعث دوری از هنجار ها می شودوی همچنین به تغییر الگوی گذران فراغت در میان جوانان اشاره کرد و افزود: در جریان آگاهی از پیام های مختلف جهانی شدن، نوعی گفت وگو بین فرهنگ ها شکل می گیرد که به نوگرایی و گسست پدیده مدرن از پدیده سنتی منجر شده است و این بدان معناست که افراد لزوماً دیگر از همان هنجارهایی که جامعه برایشان تعیین کرده پیروی نمی کنند.

پرنیان ابراز داشت: الگوهای سنتی موجود در گذراندن اوقات فراغت دختران و زنان که شامل گذران اوقات فراغت همراه با اعضای خانواده، در درون منزل و به شکل سنتی یادگیری فعالیت های خانه داری، انجام کارهای منزل و دیدار از خویشاوندان بود ازجمله مواردی است که موردبازنگری جدی قرار گرفته است؛ چراکه به موازات سوق یافتن هویت جوانان به فرهنگ های دیگر و به ویژه فرهنگ غربی، پیوندها و همبستگی افراد با خانواده و فرهنگ سنتی فراغتی بیشتر گسسته شده است و آنان در پی دنبال گذران فراغت به شکلی مدرن، خارج از فضای خانه، آزادانه و با محوریت گروه های دوستی هستند.

وی ادامه داد: تغییر الگوهای زندگی روزمره و اوقات فراغت، دختران و زنان جوان را از خانه و خانواده خود دور می کند و این فاصله موجب کاهش کنترل های اجتماعیِ غیررسمی و نظارت های اجتماع سنتی که عامل محافظت کارآمد هستند، می شود و از سوی دیگر دختران و زنان جوان را به تعامل با گروه های دوستی که مصرف قلیان را به عنوان امری به هنجار و نوعی تفریح تلقی می کنند، سوق می دهد.

** مصرف قلیان متاثر از حس نابرابری طبقاتی استسرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز افزود: افراد در مصرف قلیان متأثر از مسائل متفاوتی ازجمله حس نابرابری طبقاتی هستند تا جایی که این عامل موجب می شود برخی دختران و زنان جوان از طریق مصرف قلیان، به اشتباه به ادراک احساس رهایی از هنجارهای محدودکننده خانوادگی، استقلال از مردان، رقابت با آنان و به چالش کشیدن آنان برسند.

پرنیان فشار و درماندگی را از دیگر عوامل مصرف قلیان در زنان و دختران جوان دانست و بیان کرد: دنیای مدرن با ترویج سبک زندگی لوکس و گران قیمت موجب ایجاد حرص و ولع شده است و فرد را به فعالیت هایی می کشاند که امنیت وجودی او را به خطر می اندازد؛ همچنین نفوذ و رواج این موارد اجتماعی و مدرن، فشارهایی را نیز از بُعد روان شناختی و فردی و اجتماعی بر افراد وارد می کند.

این مقام مسئول افزود: این مساله موجب پریشان حالی های روانی، پوچی، ازهم پاشیدن اعتقادات، احساس بی قدرتی، بی معیاری یا نا هنجاری می شود و رقابت برای ایجاد چنین سبکی از زندگی ، احساس بلعیده شدن را در فرد مصرف کننده ایجاد می کند که درنهایت با ناهنجاری هایی همچون اعتیاد به مواد مخدر، مصرف قلیان و.

پیوند می یابد.

** سبک زندگی خانواده عاملی مداخله گر در اعتیاد به قلیان استوی در ادامه به تاثیر سبک های زندگی خانوادگی نیز بر مصرف مواد دخانی اشاره کرد و قرار گرفتن در خانواده هایی که مصرف قلیان در آن ها نوعی الگوی گذران اوقات فراغت، آداب پذیرایی از مهمان و وسیله تفریح تلقی می شود، عاملی مهم و مداخله گر در اعتیاد به قلیان دانست.

پرنیان قرار گرفتن در محیط هایی که در آن قلیان کشیدن امری بهنجار و عادی نشان داده می شود و امکانات دسترسی آسان و بدون استرس به قلیان در فضایی باز، با قیمت های نازل، با سرویس خدماتی مناسب و طعم های مختلف را فراهم می آورد، عاملی زمینه ای در ایجاد نگرش مثبت و انگیزه برای مصرف قلیان خواند.

وی ابراز داشت: برخی انحراف ها، همچون مصرف قلیان درنتیجه تضعیف مراقبت و کنترل اجتماعی روی می دهد؛ یعنی افراد در برخی فعالیت ها و ازجمله مصرف قلیان حساسیت لازم را ندارند و از خود و دیگران مراقبت نمی کنند.

** طرد و داغ بی اعتباری از نتایج مصرف مواد دخانی در زنان است سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز افزون بر گسترش ناهنجاری و آسیب طرد و داغ بی اعتباری را از دیگر معایب مصرف قلیان و دیگر مواد دخانی در بانوان عنوان کرد و گفت: جامعه ی سنتی و نهاد خانواده در تقابل با عناصر مدرن که ضداجتماعی هستند، از واکنش شرمنده سازی جداکننده استفاده می کنند که طی آن فرد، با مجازاتی چون انگ زنی، طرد اجتماعی، خُرد شدن هویت و داغ اجتماعی ناشی از مصرف مواجه می شود.

پرنیان ادامه داد: فرایند فرهنگ پذیری و الگوبرداری از فرهنگ، ممکن است در تقابل با اصول هنجاری و سنتی جامعه باشد و این امر می تواند فشار یا تعارض بین دو فرهنگ رقیب را افزایش دهد که درنهایت با مقاومت نهادهای سنتی و ازجمله کاهش حمایت خانواده به طرد اجتماعی مصرف کننده نیز می انجامد.

وی با اشاره به اینکه واکنش اعضای خانواده و محیط پیرامون در مقابل مصرف قلیان در برخی موارد موجب ایجاد احساس گناه توأم با بازاندیشی در رفتار می شود، گفت: نوع برخورد دیگران موجب ایجاد چالشی جدی در الگوی سبک زندگی و رفتار مصرفیِ فرد می شود که درنهایت ممکن است به پشیمانی و ترک بینجامد.

پرنیان با توجه به نتایج حاصل از پژوهش صورت گرفته بیان داشت: دوست محوری، برابری گرایی، تجددگرایی، لذت گرایی، تغییر الگوی فراغت و فشار و درماندگی مهم ترین دلایل گرایش به مواد دخانی است؛ همچنین نبود مانع و مجاورت مکانی به مثابه زمینه تسهیل گر و مجاورت خانوادگی به منزله شرایط مداخله گر عمل می کنند.

سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز ابراز داشت: با توجه به عوامل و بسترهای شکل گیری اعتیاد زنانه و شیوع مصرف قلیان در بین دختران و زنان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز طبق رسالت خود در پیشگیری سطح اول یعنی آموزش و آگاه سازی در سال 1397 به اجرای برنامه هایی متنوع و متعدد اقدام کرده است.

وی ادامه داد: این برنامه ها دانش بنیان و با استفاده از ابزارهای نوین آموزشی و متناسب با ذائقه و نیازهای گروه های مختلف شهروندان بوده است؛ از همین رو به منظور غنی سازی اوقات فراغت شهروندان و به تبع آن کاهش گرایش به الگوهای فراغتی آسیب زا، برنامه هایی جریان ساز و مستمر در دستور کار این معاونت قرار گرفت.

پرنیان به برگزاری برنامه هایی همچون شبخند شیراز، تئاتردرمانی، المپیاد بازی های فکری، اکران و نقد فیلم و برگزاری سینما سیار محلات، کافه نقد و پاتوق فرهنگی، اتوبوس های سلامت و نشاط اجتماعی، پایگاه های سیار سلامت، جشنواره ملی عکاسی اجتماعی، تورهای فرهنگی و اجتماعی و گلستان خوانی اشاره کرد.

سرپرست اداره سلامت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تاکید کرد: نکته حائز اهمیت در اجرای این برنامه ها استفاده از دانش بینامتنی به معنای تلفیق دانش جامعه شناسی و روان شناسی با هنر و تمرکز بر گروه های اولویت دار یعنی آسیب دیدگان و افراد در معرض آسیب اجتماعی بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با استمرار اقداماتی دانش بنیان و برنامه هایی مبتنی بر تقویت دانش عملکردی شهروندان، در آینده شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و تحقق چشم انداز برنامه ششم توسعه باشیم.


کلید واژه ها: اجتماعی - زنان - افزایش - جامعه - مواد مخدر - مصرف - سلامت - تفاوت - اعتیاد - هایی - مخدر - اداره - ایرنا - قلیان - ورزشی - خانواده - شهرداری - مصرف مواد مخدر - مادر - جمعیت - شیراز - عفونت - همراه - دروازه - اشتغال - پیشرفت - آینده - وظیفه - سیگار - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافیک/ ایرانی هایی که جسدشان را اهدا می کنند چه کسانی هستند؟

پایین آمدن سن مبتلایان به ایدز یک هشدار است

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

بهترین راه حل برای درمان اگزما

ارتباط مصرف نمک اضافی و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل

راه اندازی 100 مرکز مراقبت دیابت در کشور

نکاتی برای شست و شوی لباس نوزاد

سلولی در بدن که می تواند سر استخوان ران تخریب شده را درمان کند

اردوی جهادی پزشکی در روستاهای محروم شهرستان نی ریز برگزار می شود

آنالیز بدن از روی تعرق افراد!

چه کنیم تا به 4 بیماری رایج والدینمان مبتلا نشویم؟

آموزش های پزشکی متناسب با نیازهای جامعه نیست

کاهش وزن 27 کیلویی کامبیز دیرباز در 10 سال گذشته/ عکس

3777 مددجوی همدانی مورد غربالگری قرار گرفتند

گرجستان، منشا اصلی گسترش آنفلوانزای خوکی در ایران

آیا می توانیم دندان مصنوعی را با مایع ظرفشویی بشوییم؟

همه چیز درباره یک سرطان کشنده

این علائم می گویند سنگ کلیه نزدیک است

تصاویری از زنان و مردانی که قربانی مد شدند

طرح تحول نظام سلامت در کشور بازنگری می شود

با این 6 خوراکی علائم افسردگی را از خود دور کنید

با داروهای درمان زودانزالی آشنا شوید

کلاهبرداری در فضای مجازی/ 5 میلیون تومان برای جعبه خالی قرص لاغری

افزایش سن امید به زندگی در استان زنجان

انقلاب «کازینو» را بیمارستان کرد/ درمان سالانه 1300 بیمار

طرح تحول نظام سلامت در کشور بازنگری می شود

قدردانی از بانک سامان در همایش ملی تجلیل از برگزیدگان مسئولیت پذیر اجتماعی

کارشناسان از وجود قارچ های سمی در میوه ها هشدار دادند

نحوه درمان ترس از مرگ

پوستر / ایران هلث 22 متفاوت تر از همیشه

کنترل اشتها با مصرف 6 ماده غذایی خارق العاده!

کاهش 60 درصدی خطر ابتلا به نارسایی مزمن کلیوی با ویتامین C و E

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

 مهاجرت زمستانی فلامینگوها به قبرس

دانشمندان سلول های احساس درد را غیرفعال کردند

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است

بیماری هایی که شما را چاق می کنند

کارشناسان از وجود قارچ های سمی در میوه ها هشدار دادند

وقتی سلول های احساس درد غیرفعال می شوند

رشته های جدید آزمون دکتری تخصصی تصویب شد

«ویتگنشتاین و روان درمانی»؛ تاکیدی بر ارتباط روان با فلسفه

زندگینامه دکتر داریوش دانشور فرهود؛مرد «دی ان ای»های ایران + عکس

جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است

از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها

افزایش تولد نوزادان با روده خارج از بدن در آمریکا

برای کاهش وزن چگونه رژیم بگیریم؟

چگونه جلوی بازگشت وزن کم شده را بگیریم؟

تلاش وزارت بهداشت برای اجرای برنامه های تغذیه ای/ نظارت بر غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک

آیا پرفشاری خون با طب سنتی درمان می شود؟

هماچوری، شایعترین نشانه سرطان کلیه

معاونت علوم پزشکی تهران به ساختمان بدون دخانیات تبدیل شد

کاهش وزن 27 کیلویی کامبیز دیرباز در 10 سال گذشته/ عکس

ارایه خدمات رایگان درمانی به کودکان معلول در بیمارستان نورافشار

قدردانی از بانک سامان در همایش ملی تجلیل از برگزیدگان مسئولیت پذیر اجتماعی

گرجستان، منشا آنفلوانزای خوکی/از سفرهای غیرضروری به این کشور خودداری کنید

بهترین دمنوش گیاهی برای تسکین درد مفاصل + دستور تهیه

پر هزینه ترین داروهای تحت پوشش بیمه سلامت/ کاهش بار مراجعه بیماران به بیمارستان ها

مکمل های ورزشی از داروخانه ها تامین شود

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

افزایش تولد نوزادان با روده خارج از بدن در آمریکا

6 رفتار رایج والدین که کودکان را به سوء رفتار تشویق می کند!

بهترین نوشیدنی برای لاغری

حواس پرتی و کاهش تمرکز نشانه افسردگی است؟

خواص قهوه سبز برای لاغری

کارگاه غیرمجاز تولید داروهای چاقی و لاغری در بهارستان پلمب شد

بابونه؛ ضد درد

مزایای یک ذهن دو زبانه

پیشگویی حاجی واشنگتن از سفر به ماه

مکمل های ورزشی از داروخانه ها تامین شود

استفاده طولانی مدت از رنگ های تیره در ادارات به روحیه افراد آسیب می زند

هیچ واکسنی بدون تحقیقات علمی تولید نمی شود

چه کنیم تا به 4 بیماری رایج والدینمان مبتلا نشویم؟

علائم افسردگی را با 6 خوراکی رنگ روشن کاهش دهید

استراحت مطلق ممنوع!

غربالگری ایرانیان در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران

هیچ واکسنی بدون تحقیقات علمی در موسسه رازی تولید نخواهد شد

70 درصد طرح ایراپن در زنجان اجرا شده است

هرمزگان و یک بیمارستان تخصصی کودکان

چگونه زندگی آرام داشته باشیم؟/ ترفندهای داشتن سلامت روان

فناوری جدید برای درمان افسردگی کودکان

برنامه جامع سلامت چهارمحال و بختیاری رونمایی شد

خواب رفتن دست و پاهایتان را جدی بگیرید

پیر شدن پوست را با این روغن جادویی از بین ببرید

راز موهای پرپشت با آب پیاز

افزایش تولد نوزادان با روده خارج از بدن در آمریکا

چگونه اشتهای کاذب را از بین ببریم؟

چگونه از سفید شدن موی سر جلوگیری کنیم؟

راهکارهای کاهش درد کولیک در نوزادان

دلایل بدبو شدن گاز معده و روده چیست

هیچ واکسنی بدون تحقیقات علمی در موسسه رازی تولید نخواهد شد

70 درصد طرح ایراپن در زنجان اجرا شده است

هرمزگان و یک بیمارستان تخصصی کودکان

بیماری که جان تان را هدف می گیرد

دشمن سیستم ایمنی بدن تان را بشناسید

سلامتی تان را با این سبزی بیمه کنید+ جدول ارزش غذایی

درمان هپاتیت c با یک ماده غذایی خوشمزه

فواید بی نظیر سرکه، سنجد و سیب در کلام امام رضا(ع)

علائم افسردگی را با 6 خوراکی خوش رنگ کاهش دهید

کدام رفتار جنسی برای مردان و زنان در رابطه جنسی جذاب تر است؟

افزایش استعمال قلیان در زنان؛ زنگ خطر اعتیاد

افزایش استعمال قلیان در زنان؛ زنگ خطر اعتیاد