مطالب مرتبط:
خیانت؛ عامل اصلی طلاق در مناطق مرفه (کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق در پایتخت)
چرا آمار مصرف مخدر شیشه در میان زنان افزایش یافت
چرا آمار مصرف مخدر شیشه در میان زنان افزایش یافته است
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد هزینه 3000 میلیارد تومانی درمان سرطان در یک سال/ دلیل افزایش آمار سرطان
آمار مبتلایان به اسهال خونی در هندیجان به 33 نفر افزایش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 دی 1397 ساعت 06:522019-01-12اقتصادي

چرا آمار خیانت زوج ها افزایش یافته است؟


در گذشته زنان پایبندی بیشتری به روابط زناشویی خود داشتند و حتی در صورت بروز خیانت و هر مشکل دیگری به هیچ عنوان سمت فرد دیگری نمی رفتند که البته یکی از دلایل بروز این رفتار را می توان افزایش بی بندوباری در جامعه دانست.

- یک روانشناس در خصوص دلایل افزایش آمار خیانت در جامعه می گوید: به طور کلی عوامل متعدد باعث شده تا قبح خیانت در جامعه فرو بریزد و در سایه آن شاهد رواج این پدیده شوم در میان افراد هستیم.

اصغر کیهان نیا در گفت وگو با خبرنگار آرمان و با اشاره به مطلب فوق اذعان می دارد: استفاده روز افزون از سایت ها یا شبکه های اجتماعی و برنامه های که در این فضا به وفور یافت می شود را می توان یکی از اصلی ترین دلایل افزایش خیانت در جامعه دانست.

این مشاوره خانواده در ادامه تصریح می کند: مشاهده و دنبال کردن سریال های ترکی نیز نقش تاثیرگذاری در افزایش خیانت دارد، چرا که موضوع اصلی این سریال ها تنها حول محور خیانت می چرخد که این خود باعث شده تا افراد با الگوبرداری یا پیروی از این سریال ها بپردازند.

به عبارت ساده تر باید در نظر داشت که این سریال ها یک تهاجم فرهنگی است که خود زمینه ساز ایجاد تهاجم فرهنگی شده است.

این روانشناس نقش نوکیسه بودن افراد را در افزایش خیانت مثبت ارزیابی می کند و می گوید: اقتصاد بیمار باعث شده که عده ای از مردان بدون برخورداری از شایستگی لازم به موقعیت مالی مناسب دست یابند، این خود در برخی از موارد باعث خیانت آقایان می شود، چرا که به دلیل برخورداری از تمکن مالی مناسب برخی از مردان بر این باور هستند، چون می تواند هزینه امر و معاش چند نفر را تامین کنند، بنابراین هیچ ایرادی ندارد که در کنار روابط زناشویی خود به روابط فرازناشویی نیز روی بیاورند.

هر چند در این مجال باید یادآور شد که برخی از افراد تنها به خاطر موقعیت مالی مناسب مردان به سمت آنها می روند و اینکه مردان متاهل یا دارای فرزند هستند، هیچ اهمیتی برای آنها ندارد که البته در بیشتر موارد این نوع خیانت تنها برای سوءاستفاده های مالی صورت می گیرد.

کیهان نیا می گوید: در گذشته زنان پایبندی بیشتری به روابط زناشویی خود داشتند و حتی در صورت بروز خیانت و هر مشکل دیگری به هیچ عنوان سمت فرد دیگری نمی رفتند که البته یکی از دلایل بروز این رفتار را می توان افزایش بی بندوباری در جامعه دانست.

همچنین باید یادآور شد که امروزه دیگر نقش ها در خانواده به مانند گذشته نیست و در این میان تعهد نیز نقش چندانی ندارد که این خود جای بسی تاسف دارد.

لازم به ذکر است که افزایش خیانت خود نشان از تغییر ذائقه زوجین و پایبند نبودن آنها به خانواده است.

کیهان نیا در پاسخ به این سوال خبرنگار آرمان چرا امروزه آقایان بیشتر به سمت روابط خارج از زندگی می پردازند و آمار صیغه به نسبت گذشته کاهش یافته است، می گوید: به طور حتم زیر بار نرفتن تعهدات مالی یکی از اصلی ترین دلایل افراد برای دوستی ها است.

هر چند در این میان باید متذکر شد که افراد تمایلی به محدود کردن خود ندارند.

از این رو روابط آزاد را به هر گونه رابطه ترجیح می دهند، چرا که این رابطه ها دیگر مسئولیتی را نیز به دنبال نخواهد داشت.

او در خصوص دلایل افزایش خیانت می گوید: امروزه به دلیل از بین رفتن قبح خیانت در جامعه یا خانواده دیگر مانند گذشته پایبند به تعهدات زندگی زناشویی نیستند.

در حال حاضر 70 درصد از مراجعه کنندگان به من را زنان تشکیل می دهند که به آنها خیانت شده است.

این آمار خود مبین این مساله است که امروزه زنان و مردان با هم به پدیده زشت خیانت روی می آورند که این خود نشان از نارضایتی افراد از زندگی مشترک خود دارد.

این روانشناس در ادامه می گوید: خیانت باعث از بین رفتن یا متزلزل شدن بنیان خانواده می شود.

به عبارت ساده تر امروزه آن تعهدات، اخلاق مداری و نجابت ها که روزگاری از خانواده انتظار می رفت، دیگر چندان وجود ندارد.

کیهان نیا در پاسخ به این سوال که آیا خیانت می تواند زمینه ساز ایجاد طلاق عاطفی در میان زوجین شود، می گوید: به طور کلی کمتر این اتفاق پیش می آید که یک زن بتواند خیانت همسر خود را بپذیرد، اما در میان عده ای به ناچار مجبور به تحمل شرایط موجود هستند.

به این معنی که به دلیل نبود پشتیبان مالی یا عاطفی مناسب و از آنجا که بیشتر این افراد دارای هیچ منبع درآمدی نیز نیستند یا اینکه به دلیل حفظ آبروی فرزندان خود، راه دیگری به جز تحمل شرایط موجود ندارند که البته در بیشتر موارد خود را بی تفاوت نسبت به خیانت همسرشان نشان می دهند.

او در ادامه بیان می کند: در برخی از خانواده ها زوجین دارای روابط فرازناشویی هستند.

بنابراین در این شرایط به طلاق عاطفی روی می آورند و هر کس در زندگی راه خود را پیش می گیرد، باید در نظر داشت که طلاق عاطفی بیشتر در سایه اختلافات شدید میان زوجین اتفاق می افتد.

کیهان نیا در پاسخ به این سوال که فرزندان این افراد چه آینده ای خواهند داشت، می گوید: به طور حتم بیشترین آسیب خیانت تنها متوجه فرزندان این خانواده می شود، اگر دختر در این خانواده باشد، احتمال مردستیزی او در آینده وجود خواهد داشت، به گونه ای که در بزرگسالی دیگر تمایلی به ازدواج ندارد، اما برخی دیگر بسیار بدبین و شکاک می شوند.

بیشتر خانواده های متشنج که البته بخش قابل توجهی از آن به دلیل خیانت است، فرزندان ناسالمی را به جامعه تحویل خواهند داد که این افراد در زندگی آینده خود از نظر شغلی، تحصیلی یا زناشویی با مشکل مواجه خواهند شد.

ناپایداری خانواده در سایه بروز خیانت در ادامه یک وکیل در خصوص دلایل افزایش خیانت در جامعه می گوید: روابط فرازناشویی یا خیانت امروزه جلوه ای از وضعیت انومیک خانواده است.

مرضیه محبی در گفت وگو با آرمان و با اشاره به مطلب فوق می افزاید: به طور حتم افزایش خیانت در جامعه می تواند آسیب های دیگری را بر بستر آن بازتولید کند.

او می افزاید: از این رو پرداختن به مساله خیانت از این رو ضروری است که خانواده دیرپا ترین و تاثیرگذارترین نهاد جوامع بشری است و ناپایداری، ضعف و بی نظمی از امکانات عبور سالم جامعه از تنگناها و بحران ها را این بین می برد.

این وکیل دادگستری در ارتباط با پیامدهای منفی خیانت می گوید: خیانت می تواند مانعی برای دسترسی به اهداف توسعه شود یا اینکه باعث ایجاد دشواری های بسیاری را در این خصوص شود.

او در ادامه بیان می کند: در خیانت خانوادگی نمی توان از نقش پدیده پیشرفته حضور مستمر انسان ها در فضای مجازی و قرار گرفتن آنها در کانون ارتباطات جهانی که خود ابزار جهانی شدن است، غافل شد.

به عبارت ساده تر امروزه به دلیل استفاده بیش از اندازه از شبکه های اجتماعی و وجود برخی از محتویات نامناسب آن شاهد افزایش خیانت در میان زوجین هستیم.

محبی در ارتباط با بی تاثیر شدن نقش خانواده در سایه افزایش خیانت تصریح می کند: به طور حتم امروزه زوجین در خانواده ها دیگر به دلیل افزایش خیانت به مانندگذشته نقش تاثیرگذاری ندارند.

او در ادامه اذعان می دارد: نمی توان شرایط آنومیک خانواده امروزی را که محصول تاریخ پرتنش و عبور آن از مرحله گذار از سنت به مدرنیته است را در نظر نگرفت.

این وکیل دادگستری در ارتباط با اینکه آیا قوانین موجود می تواند نقش بازدارنده ای در افزایش خیانت در خانواده داشته باشد، می گوید: به طور حتم زمانی که از افزایش روابط فرازناشویی سخن می گوییم، به این معنی که نیروی محدود کننده قوانین، اخلاق و وجدان جمعی قادر نشده است، زیاده خواهی و عبور از هنجارها را مهار کند.

او ادامه می دهد: امروزه به  رغم وجود اصرار جامعه بر اهداف، ارزش ها، هنجارها و امکانات عملی برای دستیابی به کاهش خیانت باز هم نتوانسته ایم، به این مهم دست یابیم تا جایی که معیارهای جمعی در هجوم فضای هنجارشکن مجازی و مشکلات اقتصادی و اجتماعی تاب نیاورده اند.

محبی در ارتباط با راهکارهای کاهش خیانت می گوید: راه حل کاهش آمار خیانت در جامعه محدودیت نیست، چرا که فناوری ارتباطی از در بیرون رانده شود، از پنجره به نحو آسیب زا تری وارد خواهد شد، بنابراین نمی توان با محدود کردن استفاده افراد از شبکه های اجتماعی انتظار داشت که خیانت نیز کاهش یابد.

او در خصوص نقش آموزش برای کاهش میل افراد به انجام خیانت می افزاید: به طور کلی باید در نظر داشت که آموزش کودکان و تقویت اخلاق وفاداری وتعهد و همچنین ارائه آموزش های مناسب قبل از ازدواج می تواند زمینه ساز افزایش وفاداری در خانواده شود، چرا که در بیشتر موارد افراد به علت پیروی از الگوهای نامناسب به انجام این رفتار روی می آورند.

محبی در ادامه تصریح می کند: بسیاری از زوجین هنر تعامل مناسب با یکدیگر را فرا نگرفته اند که این خود می تواند زمینه ساز بروز مشکلات عدیده  شود، از این رو توصیه می شود، با تقویت وگسترش فضای گفت و گو، تعامل و ارتباط عقلانی برای مشارکت در حل مشکلات، سیاست گذاری اجتماعی برای حل بحران های اقتصادی خانواده که خود زمینه ناپایداری این نهاد را فراهم می کند و آن را مستعد خیانت می کند، اقدام به مقابله با این آسیب جدی و خانمان برانداز کرد.

او می گوید: باید در نظر داشت که افزایش توان و تحمل خانواده در برابر آسیب های فضای سایبری و ماهواره نیاز به عزم ملی دارد.

همچنین باید به خاطر داشت که توانمندسازی خانواده در غیاب اقتصاد، دانش، آگاهی و مواردی از این دست هرگز حاصل نخواهد شد .

محبی در ارتباط با اینکه قانون چند همسری آیا می تواند زمینه ساز افزایش خیانت شود، می گوید: با توجه به اینکه مساله چند همسری در قانون خانواده کشور هنوز حل نشده است.

همچنین هنگام وضع قانون حمایت از خانواده نیز با حذف آن از لایحه، تنها صورت مساله را پاک کردند.

بنابراین شاید در برخی از موارد این مهم خود زمینه ساز بروز خیانت شود.

او در ادامه می افزاید: شاید چند همسری در شرایط امروز جامعه امری معقول به نظر نرسد، چرا که وجود مشکلات عدیده اقتصادی خود مهر تاییدی بر این مهم خواهد بود.

از این رو احیا و اصلاح ماده 16 و17 قانون حمایت خانواده سال 1353 که این امر را نظام مند کرده و همچنین با وضع محدودیت هایی آثار سوء آن را کاهش می دهد، می تواند تا حد زیادی راهگشای کاهش آمار خیانت در جامعه باشد.

محبی در پایان خاطر نشان می کند: در عین حال باید واقع بینانه نگاه کنیم، امروز وضعیت فکری زنان که محصول حضور و مشارکت فعالانه آنها در اجتماع است، چند همسری را برنمی تابد، آنها به محض اطلاع از ازدواج مجدد همسر خود راهی مسیر طلاق می شوند.

علاوه بر این همچنان که گفتیم احساس تبعیض و محرومیت از حقوق عادلانه، هنجارهای اجتماعی نزد زنان را متزلزل می کند.

از این رو ضروری  است، از باب حفظ مصلحت خانواده، اجتماع و همچنین استوار نگه داشتن این نهاد اجتماعی قانون به مساله حق مردان بر ازدواج دوباره بازنگری به خصوصی داشته باشد.

/ روزنامه آرمان
کلید واژه ها: خیانت - افزایش - روابط زناشویی - جامعه - روابط - مردان - مالی - روانشناس - خانواده - صورت - فرهنگی - رفتار - تاثیرگذاری - مشکل - آمار - زنان - خبرنگار - اجتماعی - اقتصاد - بیمار - فرزند - پدیده - آرمان - تامین - هزینه - تعهد - نشان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش تولید و توانمندسازی پیمانکاران هدف طرح نگه داشت و تولید است

قیمت سکه دوباره صعودی شد/ کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

فقط با یک اسکن، زندگی تو آسون کن!

افشای راز ساخت لیموزین پوتین + ویدیو

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

پرداخت 880 هزار وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

200 کیلومتر از شبکه آب روستایی نهبندان بازسازی می شود

77 طرح عمرانی زیرکوه آماده افتتاح است

قیمت رنو ساندرو نو و دست دوم در بازار

معاون پامپئو استعفا کرد

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز

نگاهی به 50 سال سابقه مونتاژ خودرو در ایران

پرداخت 880 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج در کشور

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

اگر میوه قاچاق مشاهده کردید بدون هرگونه رحمی آتش بزنید!

کلاهبرداری 2 میلیاردی یک بیمارستان در البرز

نرخ برخی خودرو های داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

پتانسیل بزرگ استان فارس برای جذب تسهیلات صادراتی از بانک توسعه صادرات

دو شعبه بانک توسعه صادرات در گیلان بیش از 500 میلیاردریال تسهیلات به بخش تولید اختصاص داد

پول گرفتن از دولت هنر نیست/ انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز

شرکتهای بازاریابی در کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی می شوند

درخواست از صادرکنندگان برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور

سوییس منتظر پول ایران

کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

14 میلیارد افغانی عاید از مالیات 10 درصدی خدماتی مخابراتی در 4 سال

استخدام کارشناس آزمایشگاه آقا جهت شرکت داروسازی در اصفهان

میوه های قاچاق را به نیازمندان هم ندهید و بدون رحم آتش بزنید

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

قرارداد 9 طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت امضا شد

واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی: واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

سرانه فضای سبز در شهر دوگنبدان به 12 مترمربع رسید

مصرف برق استان های خراسان 25 برابر شده است

برند سازی حلقه مفقوده صنعت نساجی یزد

30 درصد درخواست ها در ملاقات عمومی، مربوط به اشتغال است

تسهیلات اشتغال به جوانان روستایی پرداخت شود

امشب پایان واریز سبد حمایتی به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی+فیلم

استخدام مدیر بهره برداری، مسئول برق و مکانیک در یک نیروگاه

بنزین سهمیه بندی می شود؟ / مجلس مخالف هر گونه سهمیه بندی

تعیین تکلیف محاسبه سودهای بانکی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

رقم نجومی فرار مالیاتی پزشکان!/کاریکاتور

کارنامه موفق بانک ملت در جذب سپرده/ جذب سپرده فقط در گروی افزایش سود بانکی نیست

بانک کشاورزی امسال سررسید و تقویم چاپ نخواهد کرد

وزیر اقتصاد: باید از روش های مختلف واگذاری متناسب با اقتضائات برای افزایش اثربخشی واگذاری ها بهره بگیریم

استخدام عکاس تمام وقت در شرکت کیان

استخدام کارشناس فروش حضوری قطعات خودرو در هرمزگان

آموزش 50 هزار نفری کارگران ساختمانی/به دنبال ایمن سازی محیط کاری هستیم

برداشت 85 درصد مرکبات تولیدی گیلان

خبرهای خوش برای پرستاران

اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

تصرف بازارهای خارجی با استانداردسازی مواد غذایی میسر است

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

توقف گاز رسانی پشت درهای شهرک الهیه

شانسی برای نجات کره زمین؛ گام بزرگ دانشمندان برای تبدیل دی اکسید کربن به الکتریسیته

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

استخدام کارشناس فروش خانم در گروه صنعتی بازرگانی برتینو-اصفهان

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

امضای تفاهمنامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

استخدام برنامه نویس وب دات نت به همراه آموزش در تهران

صدای مردم +فیلم

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

پارتیتور ویولن در ر مینور ؛ مارک گریک

پول گرفتن از دولت هنر نیست/انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز /نوسازی تاسیسات نفتی در دستور کار

وزیر صنعت: موتور اقتصاد کشور در سال 98 فقط می تواند صادرات باشد

توزیع سبدکالا تمام شد/ بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند اعتراض کنند+فیلم

نماد معاملاتی 20 شرکت میان تابلوهای ب و ج بازار پایه جابه جا شدند

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

24 لیتر بنزین ماهانه، سهم هر ایرانی در سال 98

شورای پول و اعتبار: ارز صادرات باید به داخل برگردد

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

افرادی که موفق به دریافت سبدحمایتی نشده اند، منتظر توزیع نوبت سوم باشند! / شرایط دریافت سبد حمایتی با دقت مطالعه و تطبیق شود

در یک نخ سیگار چه موادی وجود دارد ؟

جذب و استخدام مدیریتی

استخدام جوشکار برق و CO2 در شیراز

«متادون» را از عطاری ها تهیه کنید!/ماجرای سماورِ مخدر چیست؟

استخدام ویزیتور و موزع در شرکت نان رضوی / تهران

استخدام کارشناس فروش در فرش مرداس در تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به بانک ها

هر ایرانی چه مقدار بنزین دریافت می کند؟

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

امروز در بازار ارز چه گذشت؟

بسته شدن پرونده ی قاچاق گوشی

مسؤولان در مقابل مطالبات مردم پاسخگو باشند

خشکی تالاب جازموریان منشأ 25 درصد گرد و غبار داخلی کشور/وضعیت بحرانی دام در خراسان جنوبی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

استخدام کارشناس صادرات آقا در شرکت داروسازی کاسپین تامین- رشت

قاچاق خاک صحت ندارد

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

کاهش نرخ ارز در بازار بین بانکی/صعود شاخص بورس/ خریداران آپارتمان بخوانند

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

چرخه معدن تا فولاد میدکو به همت مهندسان ایرانی انجام می شود

یکهزار و 553 شغل امسال در شهرستان گرمی ایجاد شد

چرا آمار خیانت زوج ها افزایش یافته است؟

چرا آمار خیانت زوج ها افزایش یافته است؟