مطالب مرتبط:
مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ بانک مرکزی عنوان اضافه برداشت بانک های خصوصی را به وام تغییر داد/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است
مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ بانک مرکزی عنوان اضافه برداشت بانک های خصوصی را به وام تغییر داد/ خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است/در معرض خطر بازگشت یک موج شدیدتر رکودتورمی هستیم
نرخ ارز در بودجه سال آینده 5800 تومان است/ تقویت تهاتر زنجیره ای بدهی ها در بودجه 98
خصوصی سازی پروژه های آبی عربستان در سال آینده
احتمال صادرات نفت بیش از قیمت تعیینی در بودجه سال آینده/ نظرات متفاوت در خصوص نرخ بنزین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 23:352019-01-11اقتصادي

مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است


همچنین برای به هم ریختن دانشگاه صنعت نفت آبادان که یکی از خوشنام ترین و باکیفیت ترین مراکز آموزش عالی کشور است، در لابه لای یکی از تبصره های بودجه سال 98 یک تصمیم در مورد نظام آموزش عالی می گیرند و از این عدم شفافیت و آشفتگی ها بوی خوش به مشام نمی رسد.

- شعارسال": فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد که به مناسبت سالگرد درگذشت میرزا تقی خان امیرکبیر با موضوع چرخه های شوم تاریخ و توسعه نیافتگی در ایران برگزار شد، گفت: به نظر می رسد اگر بخواهم در نهایت اجمال تصویری از مساله بدهیم آن تصویر ناظر بر جستجو برای یافتن پاسخ های درخو به 2 سوال راهبردی است.

یک سوال این است که چرا ترتیبات نهادی ما در طول تاریخ کم و بیش از اقداماتی که مضمون ضدتوسعه ای دارند حمایت و پشتیبانی خارق العاده دارند اما در برابر اقدامات اصلاحی بیستر تمایل به کارشکنی و مانع تراشی دارند؟ گرچه در طول تاریخ همیشه حاملان شخصی خود را پیدا می کند اما به نظر می رسد که قوایی فرارتر از قوای افراد این قفل شدن به مسیر را پیدا می کند.

وی ادامه داد: سوال دیگر اینکه چرا علیرغم همه مقاومت های نهادی که در برابر اصلاحات و بهبود وجود دارد تحت یک شرایط خاص تاریخی اصلاح گران اندکی این مجال را پیدا می کنند که جلوه هایی از چشم اندازهای دستاوردهای رویکرد اصلاحی را به نمایش بگذارند، با وجود اینکه رویکردهای اصلاحی تجربه شده به ویژه در تاریخ مثلا یکی، دو قرن گذشته ایران دستاوردهای عملی بسیار خارق العاده ای داشته اند اما علی رغم این دستاوردها باز هم در برابر مقاومت های ریشه دار نهادی در برابر اصلاح نمی توانند دوام بیاورند، خوش می درخشند اما دولت مستعجل هستند؟ به نظر جامعه ما نیازمند دارد تا کارهای بایسته در این زمینه انجام و پاسخ های در خور آن را بیابند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: فکر می کنم به طرز بی سابقه ای در ایام کنونی هم نیازمند داشتن پاسخ های روشن در این زمینه هستیم، در شرایط تاریخی کنونی آنچه همه ما مشاهده می کنیم و منظور بنده از همه ما اجزاء ساختار قدرت را هم شامل می شود، کشور با انبوهی از بحران ها و گرفتاری ها روبه رو است اما تدارکات و تهمیدات اندیشه ای و سازمانی لازم برای حل و فصل کم هزینه و پردستاورد این مسائل به هیچ وجه مشاهده نمی شود و ما در حد نصاب نمی بینیم که ماجرا دیده و چاره ای ارایه شود.

رییس موسسه دین و اقتصاد با تاکید بر مراجعه به تاریخ در ردگیری مسائل کنونی کشور گفـت: هدف آن است که مراجعه به تاریخ می تواند ما را در این زمینه مجهز کند و نشان دهد که شکل و شمایل امروزی اصل و مبانی مقاومت در برابر توسعه هم در سطح اندیشه و هم در سطح عملی چگونه است.

مثلا در سه دهه گذشته یک تبلیغات سازمان یافته ای بر علیه طرز اداره اقتصاد کشور در 10 ساله اول انقلاب وجود دارد در حالی که وقتی به واقعیت ها از هر زاویه ای مراجعه می شود، می بینید ما باید نسبت به آن دوره عمقیق تر فکر کنیم و درس بگیریم که در آن شرایط که هشت سال از 10 سال آن در جنگ سپری شد، چگونه بوده که هم رفاه عمومی بیشتر ، جایگاه نسبی ما در سطح نظام بین الملل بسیار آبرومندانه تر ، پیوند بین دولت و مردم خیلی نزدیک تر، فساد خیلی کمتر، .

بوده است.

این اقتصاددان افزود: در شرایط کنونی که به اعتبار آنچه در گذشته هم بیان کرده ام، ما در معرض خطر بازگشت یک موج شدیدتر رکودتورمی هستیم، مقایسه داده های آن دوران با امروز از نظر رفاه عمومی بعضا بسیار تکان دهنده و نیازمند تامل های ژرف کاوانه ای است این چه اداره ای است که می خواهد ذهن ما را نسبت به واقعیت هایی که با گوشت و پوست خود حس کردیم را دستکاری کند.

در این ردگیری تاریخی مشاهده کردیم در سال 1367 که آخرین سال جنگ و بدترین فشار بیرونی را تحمل می کردیم همچنین کاهش قیمت نفت و فشارهای مافوق طاقت بر علیه اقتصاد ایران در آن دوره روبرو بوده ، گزارش های رسمی بانک مرکزی حاکی است که خانوارهای ایرانی در آن سال به طور متوسط 122 کیلو گوشت قرمز مصرف می کردند و در دوره بعد از جنگ و به اسم تعدیل ساختاری وقتی که برنامه های جدید در دستور کار قرار گرفت این گزارش ها نشان داد که از سال 68 تا 72 تقریبا 44 کیلو سرانه گوشت مصرفی خانوارهای ایرانی کاهش یافته است و این مسیر همین طور استمرار داشته و شما می توانید رد آن را تا امروز هم دنبال کنید.

مومنی تصریح کرد: گزارش های رسمی حکایت دارد که ما در سال 1383 از 122 کیلو مصرف گوشت قرمز به 60 کیلو مصرف و در سال 1391 به 41 کیلو رسیده ایم، این یعنی یک سقوط در یکی از حیاتی ترین عرصه های نیاز اساسی مردم، البته همین روند در مورد گوشت سفید، کره، .

نیز عینا تکرار شده و بعضا هم خیلی تکان دهنده است.

اما در این وسط خیلی صحبت می شود که این کارها برای مردم شده است.

بنابراین ما نیاز داریم به تلقی خود از مردم نگاهی داشته باشیم، تعریف ما از مردم چیست؟ خدمت ما به کدام مردم بوده؟ این استاد دانشگاه با بیان اینکه گزارش مرکز آمار نشان می دهد که از سال 69 تا 73 واردات کالاهای لوکس و تجملی 53 برابر افزایش یافته است، افزود: معمولا ما در اقتصاد تغییرات مثلا 3، 5 یا 10 درصد را دنبال می کنیم اما شاهدیم در این دوران کوتاه واردات این کالاها 53 برابر شده اما نیازهای اساسی مردم روند غیرمتعارف کاهنده و بحران ساز را دنبال می کند.

با کدام تلقی از مردم این جهت گیری و کارنامه متفاوت را نشان داده می شود.

مومنی خاطرنشان کرد: عینا این مساله در مورد ماجرای نرخ ارز نیز قابل ردگیری است، در مقاله تاریخی دکتر شاکری با استناد به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای رسمی طی سه دهه گذشته سیاست افزایش نرخ ارز و میدان دادن به بانک های خصوصی و تخصیص رانت خلق پول از هیچ توسط این بانک ها بیشترین قدرت توضیح دهنگی درباره رشد نقدینگی و رشد تورم را داشته است.

اما مافیای رسانه ای موجود در ایران تلاش می کند تا نشان دهند این دو مورد تاثیر در گرفتاری های ایران نداشته است و علائم محسوسی از جهت گیری های این سیستم مافیای رسانه ای وجود دارد برای بذرپاشی دوباره در جهت ترغیب نظام تصمیم گیری برای جهش نرخ ارز در سال آینده.

وی گفت: یک سر این موضوع تلاش این گروه و منافع آنهاست و یک سری آن این است که چرا دولت و مجلس معمولا بیشتر به توصیه های آنها توجه می کنند؟ اینها چیزهایی است که از طریق شناخت منطق های رفتاری بنیادی تاریخی، می توان مابه ازای امروزی نیز پیدا کرد.

این اقتصاددان در مورد تصمیم حذف چهار صفر از پول ملی گفت: چرا در حالی که بخش بزرگی از حاکمیت دولت در بازار سرمایه و پول در حال از بین رفتن است و گزارش رسمی بانک مرکزی می گوید به خاطر سهل انگاری در بانک هاخصوصی و نقش سیاست دستکاری قیمت های کلیدی 70 درصد کل نقدینگی کشور طی 5 سال اخیر به وجود آمده و در شرایطی که این بحران ها و تهدیدها وجود دارد یک دفعه در این شرایط ملتهب که چشم اندازهای ناشی از تحریم ها به آن اضافه می شود، بحث حذف 4 صفر از پول ملی مطرح می شود؟ مومنی افزود: بعد که گزارش های کارشناسان ارایه می شود مبنی بر اینکه این اقدام نمایشی و صوری است مقام رسمی بانک مرکزی اعلام می کند که می دانیم این اقدام هیچ فایده ای ندارد اما ایشان پاسخ نمی دهند که چرا در حالیکه می دانید این کار سودی ندارد در این شرایط خطیر و پیچیده می خواهید وقت دولت و مجلس را درگیر این موضوع کنید؟ ذهن خود را درگیر می کنید تا از چه چیزهایی غافل شوید؟ به چه کسانی نفع و به چه کسانی ضرر می رساند؟ چرا بانک مرکزی عنوان خلافکارانه اضافه برداشت بانک های خصوصی از بانک مرکزی را به وام تغییر داد؟ چرا جریمه 34 درصد اضافه برداشت بانک ها تبدیل به پرداخت سود 18 درصدی به بانک مرکزی شد؟ در این ماجراها چه کسی در خدمت چه کسی است؟ رییس موسسه دین و اقتصاد با اشاره به عدم شفافیت در تخصیص منابع ارزی گفت: چرا علارغم تصریح رییس جمهور محترم مبنی بر ضرورت اعلام شفاف اسامی بنگاه های دریافت کننده ارز متاسفانه از شهریور امسال دوباره این روند متوقف شده است از این عدم شفافیت ها چه کسانی نفع می برند؟ و پنهان شدن عنوان چه کسانی به نفع چه کسانی و به ضرر چه کسانی است؟ بنابراین در شرایط کنونی یک هوشمندی بسیار سطح بالا از ناحیه جامعه مدنی نیاز است.

وی ادامه داد: در اسامی قبلی که منتشر شده بود کسانی افشا شدند که به اسم تولید ملی محصولات کاملا ساخته شده از خارج را می آورند و از معافیت های تولید بر خوردار می شوند.

جالب آنکه عده ای به این افرادی که مونتاژکاری فاسد، ضدتوسعه ای و ضدمردمی را انجام می دهند جایزه امین الضرب را می دهند.

چه خبر است؟ وقتی جایزه امین الضرب را در مورد یک واحد رانت جو دادند که به اسم تولید به خارجی ها بازارسازی می کند، وابستگی کشور به خارج را تعمیق می کند یادم افتاد که چند سال پیش به یکی از بدنام ترین بانک های خصوصی از شدت خلافکاری و زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات جایزه ملی بهره وری را داده بوند.

مومنی یادآور شد: درحالیکه چند وقت پیش مقام رهبری گفته بودند که این اقلام قاچاق را باید آتش زد، چرا به اظهارات بسیار تکان دهنده سرپرست سازمان توسعه تجارت در مورد شگرد واردات چی ها در فشار به دولت توجه نمی شود.

ایشان در نهایت نجابت گفته بودند تحت نام خنثی کردن تحریم ها و تسهیل تولید، الان برخی واردکننده های مشکوک اقلام غیرضروی و حتی ممنوع را بدون ثبت سفارش در گمرک دپو کرده و با سهل گیری از سوی گمرک عبور می دهند و چرا ایشان از عبارت همراهی بخش هایی از دولت استفاده می کند؟ ما با یک فهم عمیق تاریخی می توانیم منطق های بنیادی این رفتارها را شناسایی کنیم.

مومنی با هشدار نسبت به خصوصی سازی در بخش نفت کشور گفت: یکی از مشکوک ترین اقدامات در وزارت نفت صورت می گیرد، در شرایطی که اقتصاد ملی از سویی با فشارهای تحریمی و از سوی دیگر با شدیدترین بحران ها روبه رو است و گزارش های رسمی تحریم کنندگان نیز حاکی است که هدف تشدید تحریم ها تا مرز توقف تولید نفت ایران است، در این شرایط موجی با عنوان برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت به راه افتاده است که یک موج حاکمیت زدایی خطرناکی را دنبال می کند، بنده صمیمانه و مشوقانه به نهادهای نظارتی کشور در این زمینه هشدار می دهم که تحرکات تحت عنوان برون سپاری نفتی را به اعتبار شرایط تاریخی در دستور کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین برای به هم ریختن دانشگاه صنعت نفت آبادان که یکی از خوشنام ترین و باکیفیت ترین مراکز آموزش عالی کشور است، در لابه لای یکی از تبصره های بودجه سال 98 یک تصمیم در مورد نظام آموزش عالی می گیرند که از این عدم شفافیت و آشفتگی ها بوی خوش به مشام نمی رسد و در این زمینه امیدواریم هم در وزارت علوم هوشیاری بایسته وجود داشته باشد و جلوی این اقدام بدعت آمیز گرفته شود هم از نمایندگان مجلس می خواهم کاری که به حیطه دیگری مربوط است و به هیچ وجه جنبه یک ساله ندارد در لای تبصره های مختلف بودجه اجازه عملیاتی شدن را ندهند چون این اقدامات هیچ نسبتی با توسعه کشور ندارد و منشاء آشقتگی است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آنچه ما می فهیم این است که اگر دولت اهتمام صادقانه و بایسته در شفاف سازی فرایندهای تصمیم گیری، تخصیصی منابع داشته باشد و به حساب آوردن مردم و جلب مشارکت آنها در این فرایندها را مدنظر قرار دهد به یقین در این شرایط کشور بسیار کم هزینه تر و پردستاورتر اداره می شود و برای این کار نیازمند یک بستر معرفتی هستیم که از دل مطالعات روش مند قابل وصول است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته خبرگزاری ایلنا ،تاریخ انتشار: 21دی 97، کدخبر: 714121 www.

ilna.

ir ،
کلید واژه ها: تاریخ - اصلاح - خارق العاده - دانشگاه علامه طباطبایی - صنعت نفت آبادان - دانشگاه - علامه طباطبایی - استاد دانشگاه - دانشگاه علامه - سالگرد درگذشت - توسعه نیافتگی - کشور - مقاومت - تاریخی - اقتصاد - فرشاد مومنی - خوشنام ترین - تصویر - آموزش - شرایط - موسسه - توسعه - ایران - خصوصی سازی - امیرکبیر - طباطبایی - عالی - کم هزینه - اصلاحات - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
فقط با یک اسکن، زندگی تو آسون کن!

افشای راز ساخت لیموزین پوتین + ویدیو

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

پرداخت 880 هزار وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

200 کیلومتر از شبکه آب روستایی نهبندان بازسازی می شود

77 طرح عمرانی زیرکوه آماده افتتاح است

قیمت رنو ساندرو نو و دست دوم در بازار

معاون پامپئو استعفا کرد

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز

نگاهی به 50 سال سابقه مونتاژ خودرو در ایران

پرداخت 880 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج در کشور

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

اگر میوه قاچاق مشاهده کردید بدون هرگونه رحمی آتش بزنید!

کلاهبرداری 2 میلیاردی یک بیمارستان در البرز

نرخ برخی خودرو های داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

پتانسیل بزرگ استان فارس برای جذب تسهیلات صادراتی از بانک توسعه صادرات

دو شعبه بانک توسعه صادرات در گیلان بیش از 500 میلیاردریال تسهیلات به بخش تولید اختصاص داد

پول گرفتن از دولت هنر نیست/ انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز

شرکتهای بازاریابی در کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی می شوند

درخواست از صادرکنندگان برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور

سوییس منتظر پول ایران

کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

14 میلیارد افغانی عاید از مالیات 10 درصدی خدماتی مخابراتی در 4 سال

استخدام کارشناس آزمایشگاه آقا جهت شرکت داروسازی در اصفهان

میوه های قاچاق را به نیازمندان هم ندهید و بدون رحم آتش بزنید

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

قرارداد 9 طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت امضا شد

واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی: واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

سرانه فضای سبز در شهر دوگنبدان به 12 مترمربع رسید

مصرف برق استان های خراسان 25 برابر شده است

برند سازی حلقه مفقوده صنعت نساجی یزد

30 درصد درخواست ها در ملاقات عمومی، مربوط به اشتغال است

تسهیلات اشتغال به جوانان روستایی پرداخت شود

امشب پایان واریز سبد حمایتی به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی+فیلم

استخدام مدیر بهره برداری، مسئول برق و مکانیک در یک نیروگاه

بنزین سهمیه بندی می شود؟ / مجلس مخالف هر گونه سهمیه بندی

تعیین تکلیف محاسبه سودهای بانکی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

رقم نجومی فرار مالیاتی پزشکان!/کاریکاتور

کارنامه موفق بانک ملت در جذب سپرده/ جذب سپرده فقط در گروی افزایش سود بانکی نیست

بانک کشاورزی امسال سررسید و تقویم چاپ نخواهد کرد

وزیر اقتصاد: باید از روش های مختلف واگذاری متناسب با اقتضائات برای افزایش اثربخشی واگذاری ها بهره بگیریم

استخدام عکاس تمام وقت در شرکت کیان

استخدام کارشناس فروش حضوری قطعات خودرو در هرمزگان

آموزش 50 هزار نفری کارگران ساختمانی/به دنبال ایمن سازی محیط کاری هستیم

برداشت 85 درصد مرکبات تولیدی گیلان

خبرهای خوش برای پرستاران

اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

تصرف بازارهای خارجی با استانداردسازی مواد غذایی میسر است

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

توقف گاز رسانی پشت درهای شهرک الهیه

شانسی برای نجات کره زمین؛ گام بزرگ دانشمندان برای تبدیل دی اکسید کربن به الکتریسیته

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

استخدام کارشناس فروش خانم در گروه صنعتی بازرگانی برتینو-اصفهان

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

امضای تفاهمنامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

استخدام برنامه نویس وب دات نت به همراه آموزش در تهران

صدای مردم +فیلم

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

پارتیتور ویولن در ر مینور ؛ مارک گریک

پول گرفتن از دولت هنر نیست/انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز /نوسازی تاسیسات نفتی در دستور کار

وزیر صنعت: موتور اقتصاد کشور در سال 98 فقط می تواند صادرات باشد

توزیع سبدکالا تمام شد/ بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند اعتراض کنند+فیلم

نماد معاملاتی 20 شرکت میان تابلوهای ب و ج بازار پایه جابه جا شدند

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

24 لیتر بنزین ماهانه، سهم هر ایرانی در سال 98

شورای پول و اعتبار: ارز صادرات باید به داخل برگردد

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

افرادی که موفق به دریافت سبدحمایتی نشده اند، منتظر توزیع نوبت سوم باشند! / شرایط دریافت سبد حمایتی با دقت مطالعه و تطبیق شود

در یک نخ سیگار چه موادی وجود دارد ؟

جذب و استخدام مدیریتی

استخدام جوشکار برق و CO2 در شیراز

«متادون» را از عطاری ها تهیه کنید!/ماجرای سماورِ مخدر چیست؟

استخدام ویزیتور و موزع در شرکت نان رضوی / تهران

استخدام کارشناس فروش در فرش مرداس در تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به بانک ها

هر ایرانی چه مقدار بنزین دریافت می کند؟

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

امروز در بازار ارز چه گذشت؟

بسته شدن پرونده ی قاچاق گوشی

مسؤولان در مقابل مطالبات مردم پاسخگو باشند

خشکی تالاب جازموریان منشأ 25 درصد گرد و غبار داخلی کشور/وضعیت بحرانی دام در خراسان جنوبی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

استخدام کارشناس صادرات آقا در شرکت داروسازی کاسپین تامین- رشت

قاچاق خاک صحت ندارد

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

کاهش نرخ ارز در بازار بین بانکی/صعود شاخص بورس/ خریداران آپارتمان بخوانند

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

چرخه معدن تا فولاد میدکو به همت مهندسان ایرانی انجام می شود

یکهزار و 553 شغل امسال در شهرستان گرمی ایجاد شد

خوش خدمتی جدید عربستان به آمریکا

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز کشور

مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است

مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است