مطالب مرتبط:
قانون جدید برای انتخاب رساله دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد/ پذیرفته شدگان آزمون جامع عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند
پذیرفته شدگان آزمون جامع دکتری عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند
رهایی در تشریح جزییات برگزاری آزمون جامع دوره دکتری پذیرفته شدگان آزمون جامع عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند
پذیرفته شدگان آزمون جامع عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند
قانون جدید برای انتخاب رساله دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد/ پذیرفته شدگان آزمون جامع به سامانه پایش مراجعه کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 17:052019-01-11دانش

رساله های دکتری از طرح پایش انتخاب می شوند


پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی دوره دکتری باید به سامانه پایش آزاد دانشگاه مراجعه و عناوین رساله های خود را از این سامانه دریافت کنند.

- سامانه پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای که با نام پایش شناخته می شود این روزها از سوی روسای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان قلب تغییرات تحقیقاتی و فناوری این دانشگاه شناخته می شود.

این سامانه که آذرماه امسال رونمایی و افتتاح شد برای حل مسائل و مشکلات جامعه و البته مدیریت و راهبری اثربخش تحقیقات و پایان نامه ها و مدیریت یکپارچه پژوهش های تحصیلات تکمیلی اجرا می شود.

یکی از موضوعاتی که در طرح پایش دنبال می شود، کاربردی کردن پایان نامه هاست، موضوعی که یکی از آرزوهای دیرین نخبگان دانشگاهی است.

در این طرح قرار است نه تنها پایان نامه ها در قفسه های کتابخانه ها خاک نخورد بلکه کاربردی شده و به دست مدیران صنایع برسد.

بر همین اساس تصمیم جدیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی گرفته شده این است که رساله های دکتری براساس طرح پایش نوشته شود.

از این پس پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی دوره دکتری باید به سامانه پایش آزاد دانشگاه مراجعه و عناوین رساله های خود را از این سامانه دریافت کنند.

این تصمیم را دیروز علیرضا رهایی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد.

به گفته او، در ادامه این اقدام، با توجه به ملزومات طرح پایش آزاد و نیازهای تحقیقاتی با همکاری تنگاتنگ حوزه های معاونت پژوهش و فناوری و آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد باید عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد، انتخاب کنند.

با این اوصاف قرار است تحول بزرگی در اجرای طرح های تحقیقاتی نافع و مفید برداشته شود.

علت اتخاذ چنین تصمیمی هم مشخص است؛ دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1393 با توجه به درخواست رو به تزاید داوطلبان برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی، ظرفیت پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری خود را توسعه داد.

بالاترین ظرفیت پذیرش هم مربوط به سال 1395 بود.

هرچند به گفته معاون آموزشی دانشگاه، این تراکم پذیرش باعث شد اختلافاتی در سیستم آموزشی برخی واحدها ایجاد شود.

رهایی دراین باره می گوید: بهار سال 1396 با هدف ارتقای کیفیت و ایجاد نظم آموزش، برنامه ریزی گسترده ای تدوین و به اجرا گذاشته شد؛ اولین قدم، تدوین شیوه نامه دوره دکتری بود که در تیرماه 96 به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد.

همچنین با اصلاح ساختار، شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی در سطح سازمان مرکزی و واحدها راه اندازی شد که منشأ تصمیمات مهمی بود.

یکی از این اقدامات، دستورالعمل برگزاری آزمون جامع بود که از مراحل مهم دوره دکتری به عنوان بالاترین مقطع تحصیلی کشور است؛ آن طور که رهایی اعلام کرده است در شرایط کنونی تعداد دانشجویان مقطع دکتری تخصصی 52 هزار و 600 نفر است.

با توجه به اینکه این آزمون پایان دوره آموزشی و ارزیابی جامع دروس و توانایی داوطلب برای ورود به فاز تحقیقاتی است، بنابراین برگزاری دقیق و بابرنامه آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

رهایی می گوید: از طرف دیگر نظر به اینکه تمام دانشجویان واحدهای مختلف دانشگاهی یک مدرک واحد از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت می کنند، هم سطح کردن آزمون مورد توجه و نیاز است.

قطعا برگزاری یک آزمون هم سطح و استاندارد در جهت ارتقای ارزش مدارک تحصیلی دانشگاه و پذیرش بهتر دانش آموختگان در مجامع داخلی، خارجی و مراکز اجرایی موثر خواهد بود.

با این اوصاف، جزییات برگزاری آزمون جامع دوره دکتری به این صورت خواهد بود که براساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع، در هر استان با راه اندازی کمیته برگزارکننده و کمیته های تخصصی که با مشارکت اساتید واحدهای آن استان تشکیل می شود، به تهیه سوال با ماهیت بررسی اطلاعات و دانسته های جامع دانشجو اقدام شده و مراحل اجرای آزمون های کتبی و شفاهی تحت نظر کمیته های برگزاری دنبال می شود.

به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی، این برنامه با همکاری صمیمانه و نزدیک روسای استان ها روبه رو شده است.

او می گوید: در آزمون قبلی که در تیرماه برگزار شد، آزمون جامع برای 17 هزار و 658 داوطلب انجام شد.

بعد از برگزاری آزمون، تیم های نظارت و ارزیابی موثر آموزشی، ارزیابی دقیقی از مشکلات و چالش های این آزمون به عمل آوردند که مهم ترین چالش، عدم کنترل دقیق شرایط و مدارک دانشجویان ورود به آزمون جامع بود.

در آزمون جامع دی ماه 97 که در هفته های گذشته انجام شد، حدود 10 هزار و 580 داوطلب شرکت کردند.

البته در هر دو آزمون تیم های نظارت و ارزیابی سازمان با حضور در استان ها یک به یک پرونده های دانشجویان و شرایط برگزاری آزمون را بررسی کرده و گزارش جامعی ارائه کردند.

با توجه به تذکرات و هماهنگی های قبلی در آزمون جاری، خوشبختانه نقایص و شرایط داوطلبان و شرایط برگزاری با کیفیت به مراتب بهتری برگزار شد که سطح نارسایی ها به 25 درصد آزمون قبلی رسید.

بنابراین به گفته رهایی، این موضوع یکی از تحولات مهم کیفی بود که با مشارکت تمام روسا و معاونان آموزشی و اساتید صاحب نظر واحدهای دانشگاهی به اجرا گذاشته شد که قطعا اثرات آن در ارتقای موقعیت دانش آموختگان دانشگاه موثر خواهد بود.

با این اوصاف، از این پس قرار است پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد، انتخاب کنند.

رساله ها در حوزه امنیت غذایی و آب بر همین اساس، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم دارند براساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع، سوالات را تهیه کرده و رساله های دانشجویان دکتری براساس طرح پایش انتخاب شود.

یکی از این دانشگاه ها، واحد اصفهان (خوراسگان) است.

احمد آذین، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از ساماندهی رساله های دانشگاهی در استان اصفهان خبر می دهد.

آذین می گوید: در دوره مدیریت جدید یکی از اتفاقات مهمی که رخ داد طراحی سامانه ای به نام پایش بود.

هدف و نیت اصلی تمام دست اندرکاران این پایش آزاد و کسانی که طراح آن بودند این است که رساله های دوره دکتری و موضوعات آنها به سمت حل یک معضل جامعه در حوزه های مختلف حرکت کنند.

او معتقد است اگر این طرح که یک ماموریت مهم در آموزش عالی است شکل بگیرد، جلوی بسیاری از موضوعات تکراری در رساله های دکتری گرفته می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان می گوید: اگر تمام پایان نامه ها و رساله های دکتری و همچنین رشته های مختلف مثل حقوق، علوم سیاسی، کشاورزی، مکانیک و.

به سمت یک موضوع خاص سمت و سو پیدا کنند، می توانند بسیاری از مشکلات را حل کرده و تمام پژوهش ها و رساله ها کاربردی می شوند.

او معتقد است: در چنین شرایطی پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری مطمئن خواهد بود که پژوهش و مدرک دکتری او درنهایت به یک کار اساسی خواهد انجامید.

آذین برای استدلال خود مثال هم می آورد و می گوید: به طور مثال واحد خوراسگان به عنوان مرکز دانشگاه های آزاد اسلامی اصفهان یک واحد باسابقه با قدمت طولانی مدت و یک دهه فعالیت در حوزه های پژوهشی و تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی است.

به همین جهت برای واحد خوراسگان ماموریتی در نظر گرفته شده است؛ یک ماموریت در حوزه امنیت غذایی و یک ماموریت در حوزه بحث آب.

درواقع این دو ماموریت را به ما داده اند تا در سرای نوآوری در این دو محور کار کنیم و تمام رساله های دکتری در استان اصفهان در رشته های مختلف براساس این دو محور بوده و به این دو موضوع متمایل شود.

بنابراین امنیت غذایی و آب به عنوان نقطه مرکزی و محوری واحد خوراسگان انتخاب شده است؛ او توضیح می دهد: تمام واحدها در استان اصفهان می توانند در راستای این دو محور حرکت کنند، اما ساماندهی و مرکزیت آن با واحد خوراسگان است.

در استان اصفهان 5985 دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این پس می توانند رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند.

آذین می گوید: همچنین 28 واحد مرکز دانشگاه در استان اصفهان داریم؛ واحد اصفهان (خوراسگان) نیز 2377 دانشجو در 68 رشته در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند.

رساله ها در رشته های مرتبط با دریا واحد بندرعباس در استان هرمزگان نیز حدود 230 دانشجوی دکتری دارد که می توانند در آزمون جامع عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند.

مهدی باقری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می گوید: بخشی از رشته هایی که در واحد بندرعباس دایر هستند در رشته های مرتبط با دریا مثل شیلات، محیط زیست دریایی و آلودگی محیط زیست است و بخشی هم در رشته های حقوق عمومی، حقوق جزا، رشته مدیریت آموزشی و مدیریت منابع آب، حسابداری و دکتری زمین شناسی .

به گفته باقری، در سامانه پایش، استان هرمزگان به عنوان قطب توسعه دریا شناخته شده است و مسئولان این واحد دانشگاهی با تمام گروه ها جلسه برگزار و اعلام کرده اند رساله هایی که دانشجویان انجام می دهند باید با رویکرد مرتبط با علوم دریایی باشد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می گوید: در رشته حقوق و رشته های دیگر اعلام کردیم رساله ها در زمینه حقوق مرتبط با بنادر، تجارت، دریانوردی، حقوق محیط زیست و حقوق امور دریایی باشد.

سعی کردیم با گروه ها صحبت کنیم تا رساله ها و پایان نامه ها همان طور که در سامانه پایش تاکید شده است، هدفمند و مرتبط با دریا باشند و رساله ها هم تا حد ممکن در این زمینه باشد و به رساله تبدیل شود.

به گفته او، جلساتی در این خصوص برگزار شده است تا دانشجویاتی که از بهمن ماه باید پورپزال های خود را بنویسند، با رویکرد جدید عمل کنند؛ بنابراین، این اتفاق از ترم بهمن اتفاق خواهد افتاد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت فرهیختگان آنلاین، تاریخ 19 دی 97، کد مطلب: 24914:
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - تحصیلات - آزاد - آموزش - دکتری - پایان نامه - اسلامی - نامه - عناوین - آزمون - تصمیم - معاون - کاربردی - کارشناسی ارشد - انتخاب - مدیریت - فناوری - برنامه ریزی - اولین - بالاترین - کتابخانه - رونمایی - ثبت نام - مشکلات - افتتاح - برنامه - نخبگان - مدیران

آخرین اخبار سرویس:
تصویب آیین نامه افزایش توانمندی های اعضای هیأت علمی

دوازده هزار و 643 دانشجوی ایرانی در آمریکا تحصیل می کنند

دانشگاه ایلام دانشجوی بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می پذیرد+ جزییات

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند سخنران کنفرانس گردشگری فرهنگی هند

برگزاری دومین جشنواره ملی زن و علم در دانشگاه تهران

مقاله استاد ایرانی در بین پراستنادهای 2018

طرح جمع آوری البسه برای نیازمندان در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اجرا شد

بررسی تخلفات احتمالی دانشگاه آزاد در پذیرش دانشجو

نفر تأکید کرد بهبود استانداردهای بین المللی در واحدهای مجری رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

تحصیل بیش از 5 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور

آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا و کانادا اعلام شد

استاندارد های بین المللی در واحد های مجری رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد بهبود یافت

دانشگاه هایتک کرمان در خصوص لغو یک برنامه تشکلی پاسخ داد

دانشگاهی که قدمت آن به 7 قرن پیش بازمی گردد

آغاز پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از امروز

روزها در سیاره زحل چقدر است؟/ داده های فضاپیمای کاسینی به کمک دانشمندان آمد

آیین نامه کرسی های آزاداندیشی در جمع کارشناسان دانشگاه ها تدوین می شود

آیین نامه کرسی های آزاداندیشی در جمع کارشناسان دانشگاه ها تبیین می شود

شنبه؛ آغاز ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

محققان نسبت به تبدیل شدن دریای خزر به دریای مرده هشدار دادند

دانشگاه هایتک به بیانیه شورای تبین مواضع دفتر بسیج دانشجویی کرمان پاسخ داد

آغاز فعالیت کانون دانش آموختگان دانشگاه علامه/ فارغ التحصیلان فعال گردهم می آیند

«تشیع: دین کامل، کمال دین» تألیف حسین غفاری منتشر شد

هشدار محققان نسبت به تبدیل شدن دریای خزر به «دریای مرده»

استودیویی برای ثبت تجربیات پیشکسوتان هنر های سنتی ایجاد شود/ تاکید بر افزایش سرعت فعالیت ها برای پذیرش دانشجو در سال آینده

آماده/////دو استاد دانشگاه فردوسی در فهرست سرآمدان علمی کشور قرار گرفتند

برگزاری دومین نشست تخصصی مجسمه سازی چوب در دانشگاه تهران

استاد دانشگاه محقق اردبیلی در زمره یک درصد برتر نخبگان علمی جهان قرار گرفت

دانشگاه استاد فرشچیان می تواند محور توسعه آموزش و پژوهش هنر های اسلامی ایرانی باشد

استودیویی کوچک برای ثبت تجربیات پیشکسوتان هنر های سنتی/ سرعت فعالیت ها برای پذیرش دانشجو در سال آینده

حضور و غیاب دانشجویان دانشگاه یزد در امتحانات به صورت الکترونیکی اجرا شد+ تصاویر

استخدام کارشناس مکانیک اقا در یک شرکت معتبر در تهران

پیشنهاد رییس آزاد برای حمایت از آثار هنرمندان

افزودن سه رشته به آزمون دکتری تخصصی پزشکی

مبالغ 24 وام دانشجویی برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98-97 اعلام شد+ جزییات

شاخص های اعطای مجوز راه اندازی دوره دکتری تغییر کرد

جزییات جدید از ارائه وام های دانشجویی

کشف دو نوع ماهی که بدون اکسیژن زنده هستند

میزان برخورد سیارک ها با زمین تخمین زده شد

آغاز پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

رونمایی از قدیمی ترین جدول تناوبی جهان در انگلیس

دانشگاه در چهل سالگی انقلاب/1 رمضانی: دانشگاه باید نقش خود را در حفاظت از ارزش های انقلاب بیشتر ایفا کند

معاونت فرهنگی دانشگاه ها 20ساله شد

افتتاح صفحه «دانش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش

سه رشته به آزمون دکتری تخصصی پزشکی اضافه شد

اعلام مبالغ 24 وام دانشجویی برای نیمسال دوم

افتتاح آزمایشگاه سم شناسی در بزرگترین مجتمع آزمایشگاهی جنوب کشور

جلسه هماهنگی بیست و چهارمین المپیاد علمی – دانشجویی منطقه 2 کشور

اعلام زمان ثبت نام و انتخاب واحد دانشگاه آزاد

آزمایشگاه سم شناسی در بزرگترین مجتمع آزمایشگاهی جنوب کشور افتتاح شد

انتصاب سرپرست معاونت بین الملل آزاد

زمان ثبت نام و انتخاب واحد دانشگاه آزاد اعلام شد

هشدار محققان نسبت به تبدیل شدن دریای خزر به دریای مرده

افتتاح صفحه «داتش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش

ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشجویان دانشگاه آزاد از شنبه آغاز می شود

نواختن زنگ انقلاب در مدارس فارس

استارتاپ ویکند امنیت سایبری 12 بهمن در دانشگاه خوارزمی برگزار می شود

کشف دو نوع ماهی که بدون اکسیژن زنده هستند

شنبه؛ آغاز ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشجویان دانشگاه آزاد

پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد آغاز شد

آغاز ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه آزاد از 6 بهمن

ثبت نام 8 هزار دانشجو برای دریافت ارز

تشکیل هسته های پژوهشی « فناوری پلاسما» و « فیزیک نظری» در دانشگاه مازندران

پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

صنعتی سازی نانوکاتالیستی که دی اکسید گوگرد را به محصول ارزشمند تبدیل می کند

پورعلی گنجی:دست بیرانوند را می بوسم

زمان ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم آزاد

بتن سبک سازه ای پرمقاومت نورگذر محققان کشور ثبت جهانی شد

انتصاب سرپرست معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی آزاد

گوشه و کنار دانشگاه های کشور در دی ماه 97/ مهمترین دغدغه دانشجویان در ماهی که گذشت

زمان ثبت نام و انتخاب واحد دانشگاه آزاد اعلام شد

دو استاد دانشگاه فردوسی در فهرست سرآمدان علمی کشور قرار گرفتند

بودجه 98 پاسخگوی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها نیست/ باید دولت توجه بیشتری به این حوزه داشته باشد

گوشه و کنار دانشگاه های کشور در دی ماه 97/ مهمترین دغدغه دانشجویان دانشگاه های کشور در ماهی که گذشت

جدیدترین شماره از فصلنامه «مطالعات میان رشته ای در علوم انسانی» منتشر شد

بودجه سال 98 پاسخگوی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها نیست/ باید دولت توجه بیشتری به این حوزه داشته باشد

کارگاه آموزشی هیئت امنای مساجد زنجان برگزار می شود

صنعتی سازی نانو کاتالیستی که قادر به تبدیل دی اکسید گوگرد به محصول ارزشمند است

کود های تولیدکننده هورمون رشد در مرکز رشد حکیم سبزواری تولید شد

پذیرش دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی زابل آغاز شد

دانشگاه آزاد اسلامی به کانون پژوهش های بنیادی تبدیل شده است

انتخاب دو استاد دانشگاه فردوسی به عنوان سرآمدان علمی کشور

ورود معاون علمی و فناوری رییس جمهور به بوشهر

13 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان تحصیل می کنند

جلسه ارتقای رتبه کارکنان قراردادی دانشگاه مازندران تشکیل شد

مبحثی درباره اعجاز عددی قرآن

آغاز پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته آزاد

آزاد قم در 42 رشته بدون آزمون دانشجو می پذیرد

چگونگی سنجش معدل در پذیرش بدون آزمون آزاد

با حکمی از سوی طهرانچی «سرپرست معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیرایرانی» دانشگاه آزاد منصوب شد

آغاز پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از امروز

جزییات پذیرش داوطلبان کاردانی علمی کاربردی

جزییات پذیرش داوطلبان دوره های کاردانی علمی کاربردی

گوشه و کنار دانشگاه های کشور چه خبر بود؟/ مهمترین دغدغه دانشجویان دانشگاه ها در ماهی که گذشت

دانشگاهی که قدمت آن به 7 قرن پیش بازمی گردد

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از امروز

غفاری در گفت و گو با فارس خبر داد: تشکیل کارگروه دستاوردهای انقلاب اسلامی در وزارت علوم

والیبال در مسیر سقوط آزاد از احتمال کناره گیری ستاره ها تا طعم شیرین ریاست!/ لبه تاریکی

کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف می شود

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از امروز

رساله های دکتری از طرح پایش انتخاب می شوند

رساله های دکتری از طرح پایش انتخاب می شوند